PEZHVAKEIRAN.COM مجاهدین و بنیانگذاران آن در بوته نقد
 

مجاهدین و بنیانگذاران آن در بوته نقد
ایرج مصداقی

آن‌چه در پی می‌آید پاسخ به بخشی از سؤالات دوستانی است که از داخل کشور طرح می‌کردند.
مجاهدین خود را وارثان مشروطیت و مبارزات پس از آن می‌دانند. آیا شما با این تعریف موافقید؟
باید دید ارزیابی ما از مشروطیت و پیام آن چیست تا بعد راجع به وارثان آن قلمداد کرد. سازمان مجاهدین که امسال چهل‌و نهمین سالگردش جشن گرفته می‌شود در دوره‌ای شکل گرفت که مبارزات مذهبی با به عرصه آمدن خمینی رنگ و بوی دیگری به خود گرفته بود و دارای پتانسیل زیادی شده بود. هرچند یک سال پیش از عروج خمینی در اردیبهشت ۱۳۴۰ نهضت آزادی به عنوان یک حزب و تشکیلات مسلمان تأسیس شده بود و بنیانگذاران مجاهدین هم از نزدیکان آن محسوب می‌شدند و تا سال‌ها خود را فرزندان معنوی مهندس بازرگان و آیت‌الله طالقانی می‌شمردند. در اولین اصل مرامنامه‌‌ی نهضت‌ آزادی آمده بود:‌
«مسلمانیم نه به این معنی که یگانه وظیفه خود را روزه و نماز بدانیم. بلکه ورود ما به سیاست و فعالیت اجتماعی من باب وظیفه ملی و فریضه دینی بوده، دین را از سیاست جدا نمی‌دانیم و خدمت به خلق و اداره امور ملت را عبادت می‌شماریم.»
 
بنیان‌گذاران مجاهدین در چنین ظرف و شرایطی خود را ادامه‌ی جنبش مشروطیت و نهضت ملی شدن نفت معرفی می‌کردند. در حالی که به نظر من آن‌ها با همه‌ی صداقتی که داشتند و من با همه‌ی علاقه و احترام عمیقی که برای آن‌ها قائلم علاوه بر آن که درک جامعی از انقلاب مشروطیت و نهضت ملی‌شدن نفت و معضلاتی که پیشگامان این دو جنبش با آن دست به گریبان بودند نداشتند بلکه شناخت عمیقی از تاریخ ایران و به ویژه دوران قاجاریه نداشتند وگرنه به دنبال به صحنه‌ آوردن دین و مذهب نمی‌رفتند. به ویژه دینی چون اسلام در کشوری که روحانیت در آن قدرتی مخرب و مخوف دارد. این اشتباه هولناکی بود که نهضت آزادی هم دچار آن شد و البته جریان‌های چپ هم با الگوبرداری از مارکسیسم لنینیسم و مائوئیسم رایج در دنیا اشکال مختلف مبارزه‌ی ایدئولوژیک را که به هیچ وجه با واقعیات جامعه‌ی ایران نمی‌خواند دنبال کردند.
شعارهای آن‌ها هم متأثر از فرهنگ مذهبی کشور بود. حتی در بحبوحه‌ی انقلاب شعار‌ »ایران را سراسر سیاهکل می‌کنیم» ترجمه‌ی شعار «کل یوم‌ عاشورا، کل ارض‌ کربلا» بود.
 
زنده‌یاد سعید محسن در دفاعیات قهرمانانه‌اش در «بی‌دادگاه» شاه در مورد اهداف انقلاب مشروطیت می‌گوید:‌
«۱- محو سیستم استبداد. ۲- ایجاد سیستم جدید که حقوق و عدالت اجتماعی یکسانی را برای ملت به ارمغان می‌آورد.»
درست است که انقلاب مشروطیت ریشه‌های اقتصادی و اجتماعی داشت و مردم از فقر و بی‌قانونی و ستم به جان آمده بودند اما بنیان‌های نظری انقلاب مشروطیت، فرهنگی و خواسته‌های آن سیاسی بود و به قول ماشاءالله آجودانی، انقلابی فرهنگی با محتوای سیاسی بود که «می‌خواست نظام سیاسی جامعه را قانونمند کند و بنیان‌های فکری مردم را دگرگون کند تا نوعی ترقی پیش بیاید». به نظر می‌رسد آن‌ها متوجه‌ی جان‌مایه‌ی انقلاب مشروطیت و بعد فرهنگی آن نشده‌ بودند. این ایراد تنها به آن‌ها وارد نبود بلکه روشنفکران ایرانی و تاریخ‌نگاران نیز تاریخ مشروطه و روح حاکم بر آن را به درستی نمی‌شناختند.
فرهنگ یا culture در زبان انگلیسی هم‌ریشه با خیش و تیغی است که با آن زمین را شخم می‌زنند. برای همین با agriculture به معنای کشاورزی و کشت و زرع هم‌خانواده است. فرهنگ به معنای آمایش و آماده‌‌سازی زمین برای بذر‌افشانی است.
مشروطیت با جایگزین کردن قانون عرف به جای قانون شرع، تحولی عمیق در جامعه ایران به وجود آورد. زمین را آماده‌ی بذرافشانی کرد. به همین دلیل گامی بلند در جهت تجدد و رها شدن از دایره‌ی بسته‌ی سنت بود.
 
اگر این درک عمیق وجود داشت به دنبال پیوند زدن جنبش با روحانیت و یا ابداع نوع جدیدی از مذهب نمی‌رفتند و مبارزه را بر پایه‌ی «مکتب» آن هم «مکتب اسلام» بنا نمی‌کردند و تلاش به خرج نمی‌دادند راهنمای عمل‌شان را در قرآن و نهج‌البلاغه و کتب دینی بجویند و با آموزه‌های نوین مارکسیستی تحت عنوان علم مبارزه تطبیق دهند. دلیل اصلی شکست نهضت‌های پیشین چنانکه آن‌ها اعلام داشتند «مکتبی نبودن» مبارزه نبود. تاریخ به ما آموخت مکتبی شدن مبارزه در ایران سر از «انقلاب اسلامی» در آورد. مطمئن باشید وضع «اسلام انقلابی» که مجاهدین داعیه دار آن هستند بهتر نخواهد بود. بایستی از تجربیات‌مان درس بگیریم.
همانطور که نیما یوشیج پیام مشروطه را گرفت و بنیان شعر کهن را در هم ریخت و حرف نو آورد اگر بنیانگذاران هم پیام اصلی مشروطیت را گرفته بودند حرفی نو به میان می‌آوردند نه آن که «حرف کهنه» را در لباسی «نو» عرضه کنند.
در غرب، تجدد و رنسانس هنگامی رخ داد که روشنفکران خود را از «دین‌باوری» و بندهای آن رهانیدند. آن‌ها برای پیشرفت جامعه به عقب بازنگشتند سعی در «زدودن زنگارهای طبقاتی» از مسیحیت و یهودیت نکردند بلکه زمین «سنت» را شخم زدند و آماده‌ی تخم‌افشانی کردند. این گونه بود که  تجدد و مدرنیته از دل سنت جوانه زد و رشد و نمو کرد.
این‌که بنیانگذاران مجاهدین در سال‌های پس از ۴۲ به دنبال مبارزه‌ی مکتبی آن‌هم بر اساس اسلام رفتند چندان غیرطبیعی نبود. آن‌ها تصمیم گرفته‌ بودند «مبارزه مکتبی» کنند و گزینه‌های متعددی را پیش رو نداشتند. در محیطی رشد کرده‌ بودند که با تجدد ناآشنا بود. آن‌ها شناخت عمیقی از فرهنگ غرب که تجدد و مدرنتیه از آن‌جا می‌آید نداشتند. شناخت‌شان از جهان علیرغم همه‌‌ی صداقت و خلوص نیتی که داشتند چندان واقعی نبود. مطالعات عمیق و گسترده‌ای نداشتند و اصولاً سطح روشنفکری جامعه‌‌ی ما پایین بود. نگاهی به سیر مطالعاتی مجاهدین قبل از سال ۵۰ بیاندازید. مجموعه‌ی کتاب‌هایی را که برای تحقیق و بررسی تعیین کرده بودند ملاحظه کنید اگر فردی همه‌‌ی آن‌‌ها را به خوبی درک کند نیز اطلاعات زیادی نخواهد داشت.
آن‌ها برای سهولت کار به دنبال یک ایدئولوژی و مکتب راهنمای عمل می‌گشتند. چرا که از طریق ایدئولوژی به سادگی می‌توان برای همه‌ی معضلات جامعه پاسخ‌های حاضر و آماده و کلیشه‌ای داشت. چنانچه نمی‌خواستند به ریسمان مذهب چنگ بزنند یک گزینه بیشتر در مقابل‌شان نبود و آن مارکسیسم لنینسم بود که با سابقه‌ی مذهبی آن‌ها نمی‌خواند. برای همین شما در کتاب «شرح تأسیس و تاریخچه‌ی وقایع سازمان مجاهدین خلق ایران» می‌نویسید:  «سازمان چه به اتکاء ایدئولوژی توحیدی خویش و چه بر منبای جمع‌بندی تجربیات تاریخی، به این نتیجه می‌رسد که ایدئولوژی اسلام و بالاخص مکتب تشیع، جای خاص و ویژه‌ای را در فرهنگ مردم ما داراست و سنت‌های انقلابی و مبارزاتی تشیع (به طور مثال: قیام تاریخی امام‌ حسین) در بسیج توده‌های مردم برای امر مبارزه می‌تواند نقش بارزی ایفا کند.»
اگر آن‌ها درک درستی از تاریخ ایران داشتند حتماً می‌دانستند که جنبش «بابیه» آخرین تلاش برای بهبود وضعیت اجتماعی و سیاسی کشور از طریق تحول مذهبی بود که آن‌هم بنا به دلایل مشخص با شکست مواجه شد. در واقع پرونده‌‌ی پروتستانتیسم در اسلام و بازشدن باب «تجدد» در اسلام با کشته شدن سید علی‌محمد شیرازی «باب» و «طاهره‌ قره‌العین» در کشور ما بسته شد. در دنیای جدید نیروهای اجتماعی پیشرو و مترقی به دنبال حل معضلات اجتماعی از طرق دیگر هستند.
 
نظر شما در مورد حرکت آزادیخواهانه‌ی مجاهدین چیست؟ 
 
ما نیاز به خانه‌ی تکانی فرهنگی داریم. متأسفانه ما درک درستی از آزادی و حرکات آزادی‌خواهانه نداشتیم و هنوز هم نداریم. ما کار زیادی در این زمینه نکرده‌ایم. درک بنیان‌گذاران مجاهدین هم از «آزادی» و «تعالی روانی» محدود و نادرست بود. تعریفی هم که به دست می‌دادند اشتباه بود و مصادیق آن فاجعه.
سعید محسن انسانی که در خوش قلبی و وارستگی‌ اخلاقی‌اش تردیدی نبود و یکی از پیشگامان مبارزه در میهن‌مان است در دادگاه نظامی در قیاسی نادرست می‌گوید:‌
«با یک مقایسه‌ی عینی ما بین ۵۰ سال سلطنت پهلوی و ۲۰ سال حکومت خلق چین و ۱۰ سال حکومت کوبا و الجزایر به این نتیجه‌ می‌رسیم که سیستم حکومتی شما سیستمی پوسیده است که عمر تاریخی آن نیز سال‌هاست سرآمده است. مدافعان این سیستم برای زنده نگهداشتن آن به جای عملیات عمرانی و تولیدی مجبورند ۲۰ میلیارد فرانک پول برای یک جشن صرف کند تا دفاعی باشد از یک متد کهنه و قدیمی. »
همه‌ی ما می‌دانیم برخلاف نظر سعید محسن امروز کوبا با چه فلاکتی دست به گریبان است و اقتصاد چین برخلاف گذشته چگونه با در پیش‌گرفتن سیاست‌های سرمایه‌داری و سرازیرشدن سرمایه‌‌های جهانی رونق ‌گرفت و زندگی صدها میلیون چینی تحول عمیق یافت. در جریان قحطی بین سال‌های ۱۹۵۸ الی ۱۹۶۱ طی به اصطلاح «جهش بزرگ به جلو» ۳۸ میلیون انسان تلف شده بودند.
در پوسیدگی نظام حاکم بر الجزایر همین بس چنان‌که انتخابات آزاد در این کشور برگزار شود بنیادگرایان مذهبی چنانچه در دهه‌ی ۹۰ میلادی پیروز شدند به موفقیت دست پیدا می‌کنند.
او حتی توجهی نمی‌کند که در همین دفاعیات موجودی ارزی کشور را ۵ میلیارد تومان ذکر می‌کند و در اقتصادی با این حجم امکان ندارد بشود ۲۰ میلیارد فرانک صرف جشن‌های دوهزارو‌پانصد‌ساله‌ شاهنشاهی کرد. نمی‌دانم شاید اشتباه چاپی بوده و توجهی به آن نشده است.
او متأسفانه در ادامه می‌گوید: «جهان امروز در اقصی نقاطش تحقق افکار بلند علی را نوید می‌دهد. اگر در چین به انقلاب فرهنگی می‌رسند، اگر جامعه کوبا، ویتنام و نهضت‌های از بندرسته به ندای وجدان و اخلاق به سوی تعالی روانی پیش‌می‌روند و اگر فداکاری انسان برای انسان امروز حماسه‌ی تاریخ قرن بیستم را مصور می‌سازد، ما بر قله‌ی تاریخ اندیشه علی را محقق می‌بینیم. »
جامعه‌ی چین از تنها چیزی که برخوردار نبود «تعالی روانی» بود.  
مائو در سال ۱۹۵۷ در مسكو گفت: «ما آماده‌ایم ۳۰۰ میلیون چینی را برای پیروزی انقلاب جهانی قربانی کنیم»  وی در سال ۱۹۵۸ در چشم‌انداز یک جنگ‌ جهانی دیگر به حزب گفت: «چه باک اگر نیمی از جمعیت چین نیست و نابود شوند.  این چیزی است كه چندین بار در تاریخ چین به وقوع پیوسته است...»
 
 
ما امروز می‌دانیم که «انقلاب فرهنگی» چین فاجعه و جنایت بود و ۳ میلیون قربانی روی دست جامعه گذاشت و هیچ چینی آگاه و شرافتمندی هم دیگر از آن دفاع نمی‌کند و بشریت بارها به محکومیت آن پرداخته است. کوبا و ویتنام هم نه تنها توجهی به «ندای وجدان و اخلاق» نکردند بلکه «به سوی تعالی روانی» هم نرفتند. چرخ اقتصاد ویتنام امروز با سرمایه‌های خارجی می‌چرخد و مردم کوبا متجاوز از ۵۰ سال است که بطور واقعی علاوه بر آمریکا توسط برادران کاسترو تحریم شده‌اند. و متاسفانه تن‌فروشی پسران و دختران کوبایی (به جنس مخالف) در کوبا امری است معمولی و پذیرفته شده. کدام تعالی روانی؟
اتفاقاً این مردم سوئد و نروژ و هلند و دانمارک و فنلاند و سوئیس و آلمان و ... بودند که به سوی «تعالی روانی» پیش می‌رفتند و در دستگاه ارزشی‌‌شان جان و کرامت انسانی مهم بود.
امروز در جامعه‌ی سوئد هنگامی که می‌‌خواهند جسدی را از خانه به بیمارستان منتقل کنند، به شکلی ماهرانه و عادی آن را بسته‌بندی می‌کنند که کسی در محل متوجه‌ی آن نمی‌شود. آن‌ها نمی‌خواهند افراد و به ویژه سالخوردگان با دیدن جسد در تابوت دچار غم و اندوه شوند. البته در کشور ما در ملاءعام و در مقابل چشمان حیرت‌زده عابران و حتی کودکان افراد را به دار می‌آویزند و جنازه را در خیابان‌ها می‌گردانند.
مجاهدین با آن‌ که اساس انقلاب ایدئولوژیک‌‌شان را بر «آب‌بندی و مرزبندی تاریخی در برابر بورژوازی» و ارزش‌هایش قرار دادند پس از گذشت سه دهه برای ماندگاری در عراق و برخورداری از «حقوق پناهندگی» به ارزش‌های «بورژوازی» و «لیبرالیسم» تکیه کردند و از همان بورژواها و لیبرال‌ها و امپریالیست‌ها می‌خواهند که بر اساس ارزش‌هایشان از جان و حقوق مجاهدین دفاع کنند. حقوقی که مجاهدین و رهبری عقیدتی آن در مورد دوستان‌‌شان هم رعایت نمی‌کردند.
صدافسوس! این واقعیت در نظر گرفته نمی‌شد در جامعه‌ی ما وقتش که برسد روحانیت به سادگی قادر خواهد بود پرچم «تحقق افکار بلند علی» را به دست گیرد و محصول مبارزات و جانفشانی‌ها را درو کند.
مسعود رجوی هم در دفاعیات‌‌اش واقعیت‌ها را نمی‌دید و ادعا داشت:‌ «از آغاز سده جدید ۸۰۰ میلیون در چین و ۳۰۰ میلیون در شوروی آزاد شدند.»
کدام آزاد، کدام آزادی؟ معلوم است رجوی درکی از آزادی نداشت. همه‌ی ما دیدیم چه بر سر اتحاد شوروی و مردم آن آمد. مسعود رجوی اسارت مردم شوروی در دوران ترور و وحشت استالین با آن همه فجایع را «آزاد» شدن می‌نامید. و در حالی این ادعا را داشت که مردم شوروی در دوران سیاه برژنف اسیر بودند. و کمر مردم چین در دوران فاجعه‌بار «انقلاب فرهنگی» زیر فشار اقتصادی و اختناق حاکم می‌شکست. همه‌ی ما شاهد فروپاشی اردوگاه «سوسیالیسم واقعا موجود» و فجایع ناشی از دهه‌ها حاکمیت احزاب کمونیست بودیم. امروز دیگر کسی از «آزادی مردم چین» صحبت نمی‌کند. اگر آزادی‌ هم هست در سایه‌ی سیاست درهای باز این کشور و فاصله گرفتن از «انقلاب فرهنگی» و سیاست‌های مائو است. هیچ انسان فرهیخته‌ای دیگر دم از «مائو» و «مائوئیسم» نمی‌زند.
هیچ عقل سلیمی هم یک دقیقه زندگی در این کشورها را انتخاب نمی‌کند. چنان‌که مجاهدین و دوستان‌شان و همه‌ی «امپریالیسم»‌ستیزان نکردند.
درک مجاهدین و به ویژه مسعود رجوی به عنوان رهبری عقیدتی این سازمان از غرب و تحولات آن عقب‌مانده و سطحی بود. ای کاش لااقل در این مورد از خود انتقاد می‌کرد. وضعیت گروه‌های مارکسیست لنینیست و نگاهشان به تحولات بین‌المللی اگر بدتر نبود به هیچ‌وجه بهتر نبود.
 
به نظر شما انتخاب اسلام به عنوان مکتب مبارزاتی، انتخابی درست بود؟
من با هرگونه مبارزه‌ بر اساس ایدئولوژی مخالفم. اما در این‌جا به موضوعی که سؤال کردید می‌پردازم. بنیانگذاران مجاهدین از ابتدا انتخاب‌شان را کرده‌ و به دنبال مدون کردن چهارچوب‌های آن بودند. این‌گونه نبود که آن‌ها در جریان تحقیقات و مطالعات‌شان به مذهب شیعه‌ی اثنی‌عشری که از والدین‌شان به ارث برده بودند به عنوان مکتبی انقلابی رسیده باشند. اگر والدین‌شان بودایی یا هندو بودند به کشفیات مشابه در دین بودا و هندوئیسم نائل می‌آمدند چنانچه در آمریکای لاتین به «الهیات رهایی‌بخش» آن‌‌هم در مسیحیت می‌رسند.
به دلیل هژمونی چپ و مارکسیسم لنینیسم در جنبش انقلابی و به منظور مرزبندی با حزب ملل اسلامی و فدائیان اسلام و مؤتلفه و نهضت‌ آزادی و ... آن‌ها مجبور به وام‌گرفتن از «علم مبارزه» هم بودند. این که مارکسیسم را علم‌ زمانه معرفی کردند و تطبیق اصول آن با اسلام را ضرورتی علمی خواندند چندان درست نبود. چنانچه امروز بعد از شکست مارکسیسم لنینیسم نمی‌توان پایان دوران مبارزه و یا جواب ندادن «علم مبارزه» را اعلام کرد. بنیانگذاران فداییان از جمله احمد‌زاده‌ها، مفتاحی‌ها و پویان هم با مشکلات مشابه مواجه بودند. آن‌ها هم درک درستی از تجدد و مدرنیته به همان دلایل مشابه نداشتند. فرق چندانی بین بنیانگذاران مجاهدین و فداییان نبود. آن‌ها ظلم و فساد و تبعیض و استثمار را می‌دیدند، شیفتگان رهایی ملت‌شان بودند نمی‌توان آن‌ها و مبارزات‌شان را تخطئه کرد اما بایستی از شکست‌های گذشته درس گرفت و راهی جدید را گشود.
 
متأسفانه درک بنیانگذاران مجاهدین و دکتر شریعتی و بازرگان و ... که تحصیلکرده اروپا هم بودند از «تجدد» و «مدرنیته» و دمکراسی و پارلمان و ... در این خلاصه می‌شد که همه‌ی مظاهر مدرنیته و حتی کشفیات علمی را به زور هم که شده به اسلام بچسبانند و به آن صورتی انقلابی ببخشند و سپس «اسلام انقلابی» را عرضه کنند.
مثلاً مجاهدین هنوز هم تصور می‌کنند علی‌‌ابن‌ابی‌طالب نمونه‌ای از دمکراسی توده‌ای است و یا «شاور‌هم فی‌الامر» و «شورا بینهم» در امور خود مشورت کنید و یا به شور و مشورت بین خود بپردازید همان پارلمانتاریسم غربی است و لابد مجاهدین و آیین مورد پذیرش‌‌شان در این امر پیشقدم هم بوده‌ است و بقیه بایستی از رهبری مجاهدین در این رابطه آموزش بگیرند. به همین دلیل است که بالای سر وی در محل برگراری اجلاس شورای ملی مقاومت تابلوی «شاور‌هم فی‌الامر» که در مجلس شورای اسلامی هم موجود است نصب شده .
 
گاه گفته می‌شد از آن‌جایی که اسلام دین مردم ایران و مورد قبول اکثریت قاطبه‌ی آنان است ما از آن استفاده می‌کنیم. نیاز به توضیح نیست که مصلحت‌اندیشی‌ باعث افزودن متمم قانون اساسی به قوانین مترقی مشروطه شد و روح آن را به تسخیر شیخ‌ فضل‌الله نوری و همراهان درآورد.
ما نیاز داریم که تاریخ‌ کشورمان بازخوانی شود و با نگاهی جدید حتی به چهره‌های سیاسی بپردازیم. متأسفانه می‌بینیم که سعید محسن آن «جان شیفته» در دفاعیه‌اش کشیدن راه‌آهن سرتاسری توسط رضا شاه آن‌هم بدون استفاده از سرمایه‌ی خارجی و با مالیات قند و شکر را «بدون این که نیاز اقتصادی و نفعی برای ملت داشته باشد» معرفی می‌کند. چگونه ممکن است کشوری مسیر رشد و ترقی اقتصادی و اجتماعی را طی کند و نیاز به راه‌آهن سراسری و راه‌های ارتباطی نداشته باشد؟
یادم هست در زندان وقتی دوباره «نگاهی به تاریخ جهان» نهرو را می‌خواندم وقتی به مواردی می‌رسیدم که او از اقدامات مترقی رضا‌شاه حمایت کرده و از او به نیکی یاد می‌نمود سرسری عبور می‌کردم و خطوط را جا می‌انداختم تا مبادا نسبت به بقیه‌ی کتاب و روایت او نیز مشکوک شوم. برای توجیه خودم نهرو را ناآشنا به شرایط ایران و ماهیت واقعی رضاشاه فرض می‌کردم.
 
بنابر این شما هرگونه تلاش برای پیوند دین با مبارزات اجتماعی را نادرست می‌دانید و از این بابت به بنیانگذاران مجاهدین انتقاد دارید. 
همینطور است. من تلاش‌هایی را که برای پیوند دین با مبارزات اجتماعی صورت گرفت اشتباه ارزیابی می‌‌کنم. علیرغم صداقت و پایمردی پیشتازان این حرکت‌ها، متأسفانه محصول تلاش‌شان در خدمت «ارتجاع» و «روحانیت» شیعه قرار گرفت. چرا که همیشه در همه‌ی ادیان و فرهنگ‌ها، روحانیون، شاخص دین هستند و خواه ناخواه نتیجه‌ی بلافصل مبارزات مبتنی بر دین و مذهب نصیب آن‌ها و دستگاه روحانیت می‌شود.
مبارزه با دیکتاتوری شاه و سلطنت که با کودتا به حیات خود ادامه می‌داد لازم و ضروری بود. اما بایستی واقعیت را پذیرفت هرکس با هر دیدگاهی خود را به روحانیت و خمینی نزدیکتر می‌دید تا به رژیم سلطنتی، دچار انحراف و دوری از واقعیت بود.
ناصر صادق در دادگاه نظامی و در خلال دفاعیاتش می‌گوید: «روحانیون مترقی نظیر آیت‌الله خمینی برای مبارزه با فساد و دست‌نشاندگی آشکار موجود قدم به عرصه مبارزه گذاشتند و با روشن‌کردن قشرهای مذهبی دامنه مبارزه را وسیعتر نمودند».  
در نگاه او شاه «مرتجع» است و خمینی «مترقی».
او در همین دادگاه می‌گوید: «[رژیم ارتجاعی] در قم با حمله وحشیانه به مدرسه فیضیه عده‌ای از روحانیون جوان و مترقی را مضروب و مجروح نموده عده‌ بیشماری را دستگیر و زندانی ساخت و چون با همه‌ی این فجایع نظر خود را تأمین ندید در ۱۵ خرداد ۴۲ و در هنگامی که احساسات مذهبی و ضد رژیم توده‌های مذهبی به اوج  خود رسیده بود دست به کشتار وحشیانه و ناجوانمردانه مردم بی‌دفاع در تهران و چند شهر بزرگ ایران زد. »
 
حتماً ناصر صادق تعریف درستی از «ترقی» و «مترقی» از یک طرف و «ارتجاع» و «مرتجع» از طرف دیگر نداشته که از «روحانیون مترقی» می‌گوید. 
از قرار معلوم او اطلاعی از تجربیات جنبش مشروطیت و توصیه‌ی داهیانه‌ی مجدالاسلام کرمانی که زمانی رییس طلاب حوزه اصفهان بود و از مشروطه‌خواهان به نام این دوره ندارد که می‌گفت:
«یکی از اسباب انحطاط مجلس،‌ ورود آخوندها بود در او، و اگر یک مرتبه دیگر مجلس و مشروطیت در این مملکت پیدا شد، حتما باید مراقب باشند، جنس عمامه به سر را در مجلس راه ندهند، ‌اگرچه به عنوان وکالت هم باشد والسلام»
 
 
وحدت هرچند صوری با روحانیت برای سرنگونی رژیم شاه از اساس باطل و ناپسند و ناروا بود. این نگاه غلط ریشه در پیش از مشروطیت داشت. میرزا ملکم خان در روزنامه‌ی قانون آن را دنبال می‌کرد و در تمام صفحات این روزنامه‌ از روحانیون دعوت می‌شد که قدرت را در دست بگیرند. به گفته‌ی ماشاءالله آجودانی، روشنفکر بزرگی چون میرزا آقا خان کرمانی که بزرگترین نقد را به شیعه دارد برای این که با استبداد ناصر‌الدین‌شاهی مبارزه کرده و آن را به زیر بکشد دست به دامان آخوندها شده بود و نسبت‌های عجیب و غریبی در مورد توانمندی آن‌ها در اداره‌ی کشور می‌دهد. او به «ملکم»‌ نامه می‌نویسد روحانیون می‌ترسند قدرت سیاسی را به دست بگیرند. چرا که می‌گویند ما تجربه‌ی کار سیاسی نداریم، اگر ما قدرت را در دست بگیریم کارها بدتر می‌شود.
درست است که محمدرضا شاه از زمانی که به قدرت رسید با توجه به مشاورینی که داشت سیاستی متفاوت از پدرش در پیش گرفت و به تقویت نقش روحانیون در جامعه پرداخت و به خواسته‌های ارتجاعی آن‌ها گردن نهاد. اعزام زین‌العابدین رهنما به نجف و بازگرداندن آیت‌الله حسین قمی یکی از مرتجع‌ترین عناصر حوزه و پذیرش تمامی خواست‌های ارتجاعی او مبنی بر پس دادن اوقاف به آخوندها، بستن مدارس مختلط دخترانه و پسرانه، تدریس شرعیات و فقه در مدارس که تا آخرین روزهای حیات پهلوی ادامه داشت، از جمله اعمال وی بود. تلاش او از روز به قدرت رسیدن تا کودتای ۲۸ مرداد برای به صحنه‌ آوردن روحانیت و دخالت آن‌ها در سیاست، باعث تقویت موضع آن‌ها شد. در این دوران بود که فدائیان اسلام قدرت گرفتند و به آن ترورها دست زدند.
با توجه به سکوت همراه‌ با رضای روحانیت در کودتای ۲۸ مرداد از «مجاهدینی» چون کاشانی گرفته تا «قاعدینی» مثل بروجردی، شاه را به این نتیجه رسانده بود که برای مقابله با کمونیسم و چپ نیاز به اشاعه مذهب در جامعه است. برای همین چهار نعل به این سمت می‌تاخت بدون آن که به تبعات منفی آن فکر کند. طبق آماری که عباس میلانی می‌دهد تعداد مساجد در دهسال آخر حکومت شاه در شهرهای بزرگ به هفت برابر رسیده بود. تعداد حوزه‌های علمیه به شدت رشد کرده بود. در حالی که منابع رژیم دوران رضاشاه را دوران «فترت و مهجوریت مساجد» معرفی می‌کنند.
هنگامی که دولت از رضاشاه به ولیعهدش رسید کشور ما با هفده میلیون جمعیت دارای ۲۵۰۰ باب مسجد بود و هنگامی که محمدرضا شاه سرنگون شد با جمعیتی معادل ۳۵ میلیون نفر کشور دارای ۵۵ هزار باب مسجد بود و آمار روحانیون به همین ترتیب افزایش پیدا کرده بود که با هیچ منطقی نمی‌خواند الا حمایت عظیم دولت و سرازیر کردن بودجه‌های دولتی به آن سمت. مهدیه و حوزه‌های علمیه‌ در شهرها، انجمن‌های ضد‌بهائیت و کانون‌های ارتجاع مذهبی بدون دغدغه در سراسر کشور مشغول کار بودند اما راه برای تجمع نویسندگان و محافل روشنفکری بسته می‌شد و خوانندگان به خاطر اجرای یک ترانه به زندان و اسارت می‌رفتند. رساله‌های عملیه در تیراژ ده‌ها هزار و صدهاهزار چاپ می‌شدند اما خواندن رمان «مادر» نوشته ماکسیم گورگی و ... زندان داشت و یا هنرمندان برای اجرای ساده‌ترین تئاتر‌ها اسیر زندان و شکنجه‌های طاقت‌فرسا می‌شدند.
با این وجود نمی‌شود همه‌ی کاسه کوزه‌ها را سر شاه شکست و نقش روشنفکران و مبارزان و به ویژه مبارزان مذهبی را ندید.
تلاش برای به میدان ‌آوردن مذهبیون تلاشی غلط و نادرست بود. رنگ و بوی مذهبی دادن به مبارزه، انتحار سیاسی بود. حتی بنیانگذاران مجاهدین و نهضت آزادی متوجه نتایج فاجعه‌بار آن نبودند. درست است مردم مذهبی بودند اما نیازی نبود این ویژگی را بارز کنیم، مگر در دوران مشروطیت و یا جنبش ملی کردن صنعت نفت مردم مذهبی نبودند؟ مگر مردم دچار خرافه و عقب‌ماندگی نبودند؟ اما پدران و مادران ما مسیر متفاوتی را رفتند و بزرگترین جنبش‌ها را شکل دادند. هر دو هم از مذهب و روحانیت ضربه خوردند. در آن دوران رهبران مذهبی لااقل پشت سر روشنفکران بودند. نه آن که پیشتاز و جلودار جنبش باشند. وقتی حنیف‌نژاد به دیدار خمینی در قم رفت مرتکب اشتباه شد، دلیل‌اش هرچه می‌خواهد باشد. خمینی می‌رفت که سردمدار ارتجاع شود.
تفکیک روحانیت به «مبارز» و «غیرمبارز» از اساس نادرست بود. خدا پدر «غیرمبارز‌» هایشان را بیامرزد. اگر به «سکولاریسم» معتقدید خطر اصلی از جانب «روحانیت غیرمبارز» و سنتی نیست اتفاقا خطر برای سکولاریسم از جانب «روحانیت مبارز» و معتقد به تشکیل حکومت مذهبی و شرعی است.
ضربه‌ای که ما در تاریخ صد ساله‌مان از «مبارز»هایشان خورده‌ایم بسیار بیشتر بوده است. از شیخ فضل‌الله نوری بگیرید تا کاشانی و تا خمینی و ... افرادی چون آیت‌الله زنجانی یا آیت‌الله طالقانی و امثالهم عملاً نمی‌خواستند و نمی‌‌توانستند در مقابل نهاد روحانیت و حوزه قد علم کنند، نه در توانشان بود و نه در برنامه‌ی سیاسی‌شان. 
 
مسعود رجوی معتقد است خمینی رهبری انقلاب ضد‌سلطنتی را ربود آیا شما با این دیدگاه موافق هستید؟
برای پاسخ به این سؤال بایستی به کتاب‌های و اسناد مجاهدین رجوع کرد و پاسخ را از آن‌ها گرفت.مسعود رجوی در مورد انعقاد نطفه‌ی اصیل‌ترین و تکامل‌یافته ترین مبارزات میهن‌‌مان می‌گوید:
«... نطفه‌ی اصیل‌ترین و تکامل‌یافته‌ترین مبارزات میهن ما نیز، در بطن ۱۵ خرداد منعقد شد. ... به هر حال ۱۵ خرداد نقطه پایانی بود بر مبارزات بی‌نتیجه رفرمیستی و پارلمانتاریستی صرف....بطوری‌که باید گفت سازمان مجاهدین خلق ایران محصول تکامل مبارزات گذشته ایران است که البته بنیانگذاری چنین سازمانی تنها بعد از ۱۵ خرداد امکان پذیر بود.» (کتاب ۱۵ خرداد نقطه عطف مبارزات قهرمانانه‌ی خلق ایران )
و در معرفی کتاب «۱۵ خرداد» می‌نویسد:
«۱۵ خرداد گورستان ملی رفرمیسم (اصلاح‌طلبی)
۱۵ خرداد سرفصل جنبش نوین انقلابی ایران
۱۵ خرداد زادروز یک سمبل ملی مقاومت و شرف (خمینی)
۱۵ خرداد سالروز تاریخی تولد ایدئولوژیکی مجاهدین خلق»
رجوی و مجاهدین بدون توجه به واقعیت‌های تاریخی که در جنبش مشروطیت و نهضت ملی شدن نفت به خوبی خود را نشان داده بود به تأیید روحانیت و جنبشی که برانگیخته بود برخاستند. مجاهدین به نقش ارتجاعی نهاد روحانیت در این دو واقعه‌ی مهم تاریخی میهن‌مان بهای لازم را ندادند.
تلاش برای به صحنه آوردن روحانیت، بدون آن که بخواهیم یعنی همراهی با دیو ارتجاع و رفتن زیر علم این نهاد ارتجاعی که سر از خواب برداشته بود.
حتی یک نکته‌ی مثبت در جنبش ۱۵ خرداد که این همه عنوان مسعود رجوی برای آن عنوان کرده نبود. 
مشتی اراذل و اوباش، لات‌های چاله میدان و شاگرد بازاری‌های عقب‌مانده، به اضافه‌ی طلبه‌های حوزه‌‌ علمیه قم و کفن‌پوشان سه راه باقرآباد ورامین که در عقب‌ماندگی‌شان هیچ شک و تردیدی نبود جنبش ۱۵ خرداد را تشکیل می‌دادند. همین‌ها بعدها ستون‌های اصلی «انقلاب اسلامی» را تشکیل دادند. توجهی نمی‌شد به جای آن که جلودار این نهضت روشنفکران، دانشجویان، محصلین، زنان، کارگران، کارمندان و احزاب و انجمن‌ها و کانون‌های مترقی همچون دوران ملی شدن صنعت نفت باشند امثال طیب و اسماعیل حاج‌رضایی و حسین رمضون یخی(اسماعیل پور) و ... بودند.
کسانی که جلودار جنبش ۱۵خرداد بودند در کودتای ۲۸ مرداد مشارکت مستقیم داشتند و حالا بعد از سقوط دولت ملی دکتر مصدق سهم بیشترشان را از حاکمیت می‌خواستند. در واقع خمینی و ۱۵ خرداد ادامه‌ی آیت‌الله کاشانی و خواسته‌های ارتجاعی حوزه و روحانیت از مصدق بودند که به همدستی‌شان با شاه در کودتای ۲۸ مرداد منجر شد.
 
مسعود رجوی ۱۵ خرداد را «زادروز یک سمبل ملی مقاومت و شرف (خمینی)» معرفی می‌کند و همچنین ۱۵ خرداد را  «سالروز تاریخی تولد ایدئولوژیکی مجاهدین خلق» می‌داند. طبیعی است که «مجاهدین» در خدمت «سمبل ملی مقاومت و شرف» که خمینی باشد قرار می‌گیرند. 
رجوی در تعریف «جنبش ۱۵ خرداد» آورده‌ است:
«... از این رو شعله‌های مقاومت و مبارزه بیش از پیش زبانه کشید، به ویژه با مطرح شدن موضع‌گیری‌ها و سخنرانی‌های قاطع و شجاعانه آیت‌الله العظمی خمینی، نهضت مردم هر روز دامنه‌ وسیع‌تری یافت که نقطه اوج آن سخنرانی هیجان انگیز ایشان در روز عاشورا و دستگیری شان به دنبال آن سخنرانی بود. این دستگیری خود عامل موئری در شعله‌ورتر ساختن خشم‌ توده‌ها شد به  ویژه که انگیزه‌های ایدئولوژیک تشیع سرخ، جای خاصی در این نهضت داشت. و شخص آیت‌الله به عنوان مظهر و تبلور این حماسه مردمی، باعث گسترش و نفوذ بیشتر آن می‌شدند. اکنون دیگر آیت‌الله خمینی از یک مرجع نسبتاً گمنام به صورت قهرمان شناخته شده و سمبل مبارزه درآمده بودند. اما از نقش حساس شخص آیت‌الله خمینی، روحانیت مترقی نیز، بطور اعم، در بسیج و تهییج مردم سهم بسزایی داشت. ... تا این که سرانجام خرداد خونین ۴۲، آبستن یک تحول تاریخی برای این میهن شد. تحولی که خون صدها و هزارها مرد و زن نثار تولدش گشت. حماسه خرداد در نیمه آن به نقطه اوج رسید.... از این همه فداکاری و جانبازی جز هزارها کشته و مجروح و جز تحمل فشار و اختناق ....»
 
(کتاب ۱۵ خرداد نقطه عطف مبارزات قهرمانانه‌ی خلق ایران)
رجوی تأکید می‌کند «با مطرح شدن موضع‌گیری‌ها و سخنرانی‌های قاطع و شجاعانه آیت‌الله العظمی خمینی، نهضت مردم هر روز دامنه‌ وسیع‌تری یافت». بنابر این تردیدی نیست خمینی این رهبری را به عهده داشته است. از نظر مسعود رجوی خمینی به یک «قهرمان» تبدیل می‌شود. چگونه می‌توان ادعا کرد که قهرمان ادعایی مجاهدین رهبری جنبش ضد سلطنتی را ربوده است؟ از چه کسی و با چه ویژگی‌هایی ربوده است؟
 
مسعود رجوی در بحث «نمود و ماهیت» که به عنوان سرمقاله‌ی نشریه‌ی مجاهد شماره‌ی ۱۴ در نوزده آذر ۵۸ انتشار یافت حتی به توجیه مخالفت خمینی با اصلاحات ارضی و رفرم شاه پرداخت و به آن جنبه‌ی انقلابی داد:
«ادعای شاه خائن راجع به شباهت مواضع امام خمینی و فئودال‌ها در جریان اصلاحات ارضی و انقلاب شاه و ملت:‌
چنانکه می‌دانیم در حالی که اصلاحات ارضی و رفراندوم شش ماده‌ای شاه ظاهری ترقی‌خواهانه داشت لکن در باطن و ماهیت امر میهن و مردم ما را تقدیم امپریالیست‌‌های آمریکایی می‌نمود و علیهذا این اصلاحات مضمون و جوهر امپریالیستی داشت و به همین دلیل مورد مخالفت روحانیت مجاهد و مبارز وقت و در رأس همه امام خمینی قرار گرفت. البته همه می‌دانستند که امام خمینی مدافع زمین‌داران بزرگ نبوده و از موضع ضد‌سلطنتی بر شاه می‌‌تاختند. ولی چون فئودال‌های دست نشانده‌ی انگلیس نیز می‌دیدند که شاهشان ‌آنها را رها کرده و به آغوش ارباب جدیدی پناه می‌برد آن‌ها نیز بر او مخالف ورزیده و در برابر اصلاحات کارشکنی می‌کردند و این‌جا بود که شاه و دستیارانش و بخصوص «ارسنجانی» روحانیت مبارز را شریک خانها و فئودال‌ها جلوه می‌داد و می‌خواست به این وسیله «امر» را «مشتبه» سازد.»
 
خمینی به عنوان رهبر ۱۵ خرداد با جنبه‌های مثبت و مترقی اصلاحات شاه مخالف بود. خمینی و دیگر مراجع تقلید شیعه مخالف حق رأی زنان، حق کاندیداتوری زنان، حق کاندیداتوری نامسلمان‌ها، حق قسم خوردن نامسلمان‌ها به کتاب مقدس خود، و اصلاحات ارضی، بودند. آن‌ها فریادشان از این که دین‌شان بر باد رفته بلند بود. مسعود رجوی واقعیت را انکار می‌کرد. خمینی ترقی‌خواهی نداشت و نمی‌توانست ترقی‌خواه باشد. او عقب‌مانده‌ترین اقشار میهن‌مان را نمایندگی می‌کرد. در ابتلائات تاریخی بارها آزمایش خود را پس داده بودند.
 
جنبش ارتجاعی ۱۵ خرداد همچون مرکبی بود که خمینی به عنوان سمبل و پیشتاز عقب‌مانده‌ترین اقشار میهن‌مان سوار بر آن همچون دیوی تنوره می‌کشید و از دل چاه‌ قرون وسطی بیرون می‌آمد. مسعود رجوی و دیگر رهبران مجاهدین چشم‌های‌شان را بر روی واقعیت بسته بودند.
 
مسعود رجوی با کج‌اندیشی کشته شدگان در سه راه باقرآباد در ۱۵خرداد را «رادمردان» ورامینی خواند. نمی‌دانم چه تعریفی از «راد» یا «رادمرد» داشت که تعدادی کفن‌پوش تحریک شده را که از میان عقب‌مانده‌ترین مردم ایران برخاسته بودند «رادمردان» ایران می‌خواند و کتاب ۱۵ خرداد را به آنان تقدیم کرد. « به یاد ۳۰۰ شهید رادمرد ورامینی». 
البته بماند آمار بنیاد شهید می‌گوید مجموعاً ۳۳ نفر در آن روز کشته شدند. مسعود رجوی تنها نبود کنفدراسیون دانشجویان هم از ۱۵ هزار کشته در پانزده خرداد دم می‌زد چنانکه مجاهدین هم از «هزاران» یاد می‌‌کردند. بیژن جزنی هم در این رابطه پر بیراهه نرفت. او در مورد رقم کشته شدگان می‌گوید:‌
«رقم قطعی کشته شدگان در دست نیست از ۴ هزار تا ۲۰ هزار گفته شده (در تهران ، قم و مشهد) به این ترتیب بود که ۱۵ خرداد نقطه عطفی در رابطه رژیم با مردم شد. نقطه عطفی که در جریان‌‌های سیاسی علنی و مخفی اثر گذاشت.» (بیژن جزنی ، تاریخ سی ساله سیاسی، ص ۱۴۴، انتشار سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران- آلمان فدرال)
آیا اشکال فقط از مجاهدین بود یا دیگران نیز در این میان مقصر بودند؟‌
البتهمجاهدین محصول زمانه‌ی خود بودند. اشکال تنها از آن‌ها نبود. روشنفکران ایران هم در هدایت جامعه به مسلخ روحانیون ناخواسته مشارکت داشتند.  
وقتی نخبگان جامعه «غربزدگی» و «در خدمت و خیانت روشنفکران» جلال آل احمد را مثل نقل و نبات در جامعه پخش می‌کردند، و تصور می‌کردند که به اکسیر دست‌ یافته‌اند، یا که داریوش شایگان در همان راستا «آسیا در برابر غرب» را منتشر می‌کرد و نگاه جهان‌سومی فرانتس فانون به عنوان نسخه‌ی شفابخش مدنظر قرار می‌گرفت از کسانی که تحت تأثیر این گونه تبلیغات بودید چه انتظاری می‌رفت؟ فاجعه آن‌جایی رخ داد که جلال آل احمد به تشخیص بیماری پرداخت و راه علاج را نیز تجویز کرد. ما باید به فرهنگ اصیل خود باز می‌گشتیم، شریعتی داروی شفا بخش آل احمد را نوشید، او را «جلال آل قلم»‌ لقب داد و در صور اسرافیل «بازگشت به خویشتن» دمید و فرمان رستاخیز داد و شما به «مکتب» و «ایدئولوژی» و «مذهب» چنگ زدید. «روشنفکرانی» چون آل احمد متوجه‌ نبودند که اگر در دهه‌ی ۶۰ میلادی روشنفکران غربی به فرهنگ شرق می‌پرداختند و از آن مایه می‌گرفتند به معنای رجعت به فرهنگ شرق و گذشته نبود. ما نگاه عمیقی به تحولات غرب نداشتیم. «این گونه نگاه حتا در شعر و ادبیات معاصر هم راه یافته بود.» خمینی سوار این‌ها شد.
متأسفانه همه به فکر بازگشت به خویشتن که در اصل رجعت به گذشته معنا داشت بودند. شاه بازگشت به خویشتن را در عصر هخامنشی می‌دید مجاهدین در صدر اسلام و آن دیگری در دشمنی با امپریالیسم و ...
انگار همه جواب‌ها را بایستی از متون هزارساله و دوران جاهلیت گرفت. متأسفانه یکی از دلایل عقب‌ماندگی‌ ما شیوه‌ی تفکر و طریقه‌ی شناخت‌مان است. نگاه ما از تناقضاتی که داریم بیرون می‌آید. از قرآن و متون مذهبی و احادیث نبوی و علوی و ... که بگذریم گویا قدما و بزرگانی همچون حافظ و مولوي و سعدي‌ و فردوسی یا که کوروش و داریوش و ... همه‌ی جواب‌ها را داده‌اند و انسان فرزانه و آگاه امروز، تنها بايد آن جواب‌ها را بيابد و پیروی کند.
درست است که شاه، شخصی عقب‌مانده چون سیدحسین نصر را به ریاست دانشگاه صنعتی آریامهر که به لحاظ سطح علمی با پیشرفته‌ترین دانشگاه‌های دنیا برابری می‌کرد و نخبه‌ترین دانشجویان ایرانی را در بر می‌گرفت گمارده بود و با کمک عناصر مرتجعی چون حداد عادل و نصرالله پورجوادی که هر دو بعدها عضو شورای انقلاب فرهنگی رژیم جدید شده و جنایات زیادی را مرتکب شدند مرکز اسلامی را در این دانشگاه به وجود آوردند. اما باز هم همه‌ی تقصیرها متوجه‌ی شاه و سلطنت نبود. 
در دنیا حوزه‌های علمیه مانند کمبریج و آکسفورد به دانشگاه و محل علم تبدیل شدند و در ایران ما، به مدد تلاش‌های مهندس بازرگان و دکتر سحابی که اتفاقاً‌ در غرب تحصیل کرده بودند و شما و امثال شما دانشگاه به محل نماز و مسجد و ... تبدیل شد. آیا در هیچ کشور اروپایی یا آمریکایی دیده بودید یا خوانده بودید که در دانشگاه برای عبادت دانشجویان کلیسا یا کنیسه و یا معبد درست کنند؟ چه اصراری بود که مدارس مذهبی چون رفاه و علوی و کمال و ... تأسیس شوند؟ مگر یکی از اهداف پدران و مادران ما در نهضت مشروطیت کوتاه کردن دست روحانیون از تعلیم و تربیت کودکان کشور نبود؟ مگر رضاشاه با قدرت این آرزوی مشروطیت را جامه‌ی عمل نپوشاند؟ چرا میراث آن‌ها به درستی پاسداری نشد؟
جامعه‌ی ما با نوعی از تناقض همراه بود. دستگاه فرهنگی شاه از یک طرف اجازه می‌داد فیلم‌های نیمه پورنو لاندو بوزانکا و زعودی آرایا و ... به وفور وارد کشور و در سینماها به نمایش گذاشته شود و فیلم‌های ایرانی عریانی را ترویج دهند و مجلاتی مثل «این هفته» منتشر گردد و از طرف دیگر به روحانیت و آخوندها و منبری‌ها و تریبون‌دارها اجازه می‌داد در مساجد هرچه دلشان می‌خواهد راجع به فساد در سینما و ... بگویند و مردم را تهییج و دین خدا را در خطر معرفی کنند. کلانتری و پلیس هم محافظ آن‌ها بود. در حالی که امثال ناصر رحمانی‌نژاد و محسن یلفانی و سعید سلطانپور و  ... به خاطر بازی در تئاتر به زیر شدیدترین شکنجه‌ها کشیده می‌شدند. البته از دل این تناقض خمینی بیرون آمد و در دوران انقلاب ۱۸۰ سینما یعنی نصف سینماهای کشور به آتش کشیده شدند و اکثر مشروب‌فروشی‌ها مورد حمله‌ی مردم قرار گرفتند، و «شهرنو» به عنوان مظهر فساد در آتش سوخت. حمله به مراکز فوق بی‌دلیل هم نبود در اردیبهشت ۱۳۵۱ مجاهدین دفتر نشریه «این هفته» را به علت انتشار عکس‌های سکسی به عنوان مظهر فساد منفجر کرده بودند. «گروه ابوذر» که مجاهدین آن‌ها را منتسب به خود اعلام کردند از جمله اتهامات‌شان آتش‌زدن سینما و به قتل رساندن یک نزول‌خوار بود. آن‌ها عناصر صادق و مبارزی بودند اما برای تعالی یک ملت و برای رسیدن به آزادی به ویژگی‌های مهمتری نیاز است.
 
آیا شما مبارزه‌‌ی مسلحانه چریک شهری در آن دوران را درست می‌دانید؟
بنیانگذاران مجاهدین حتی در اتخاذ شیوه‌ی مبارزه مسلحانه نیز با الگوبرداری غلط از آن‌چه در آمریکای لاتین می‌گذشت به دنباله‌روی از آن‌ها پرداختند.
فرهنگ حاکم بر کشورمان بطور عجیبی متفاوت از آمریکای لاتین بود. هنگامی که آن‌ها از این شیوه دست برداشتند ما همچنان بر آن پافشاری کردیم تا این که در سال ۶۰ نتیجه‌بخش نبودن آن را در عمل دیدیم. بزرگترین سازمان چریکی دنیا در کمتر از یک سال به سرعت واحد‌های عملیاتی‌اش را از دست داد و مجاهدین مجبور به خارج کردن بقایای آن از ایران شدند.
آن‌چه ناصر صادق در دفاعیات خود می‌گوید بدون شناخت لازم از جامعه ایران و تحولات آن است:
«از آن‌جایی که می‌دانیم بهترین پناهگاه برای انقلابیون روستاست، روستائیان را داخل شهر متمرکز می‌کنند .»
این نگاه به «انقلاب سفید» و «رفرم ارضی» به شدت انحرافی و نادرست است. روستائیان ایران به خاطر فرهنگ عقب‌مانده و ارتجاعی که داشته و دارند در تمامی جنبش‌های ترقی‌خواهانه مردم ایران یا فعالیتی نداشتند و یا نقش مخرب و ضد‌انقلابی داشتند. این روستائیان فرهنگ‌شان بیش از هرچیز به آخوند نزدیک بود و اتقافاً صفوف اصلی «انقلاب اسلامی» را آن‌ها تشکیل دادند. هیچ چیز به اندازه‌ی مهاجرت روستائیان به شهرها به فروپاشی نظام سلطنتی کمک نکرد.
تخلیه‌ی روستاها و انباشت شهر‌ها و تأثیرات این جابجایی به مقابله‌ی سنت و مدرنیسم هم منتهی شد. تفکر روستایی که در قالب «سنت» و دفاع از «ارزش‌»‌ها تجلی می‌یافت «مدرنیسم» را دشمن و خطری بزرگ می‌دید. در واقع انقلاب ضد‌سلطنتی بستری بود که جامعه روستایی از طریق سردمداران و نمایندگانش در جامعه روحانیت فرهنگ خود را تحت عنوان «انقلاب اسلامی» و «انقلاب فرهنگی» به جامعه تحمیل کند. 
این تناقض خوشبختانه به گونه‌ی دیگری امروز در جامعه ما دیده می‌شود و این همان چیزی است که بالاخره حاکمان را از پای در خواهد آورد.
 
استدلال علی‌ میهندوست در ارتباط با درستی مشی چریک شهری در دادگاه نظامی غیرواقع‌بینانه و ساده‌انگارانه است: 
«مبارزه مسلحانه در این کشورها [جهان سوم] در آغاز شکل بخصوصی به خود می‌گیرد؛ و آن جنگ چریک شهری است. تا حاکمیت پلیس و قوای امنیتی در شهرها شکسته نشود، و قدرت ظاهری دشمن تضعیف نگردد، و تا مردم به چشم خود نبینند که پلیس و دشمن ضربه بپذیرند، و پلیس قادر به حفظ شهرها و امنیت آن‌ها نیست و تا زمانی‌که توده‌ها به قدرت چریک‌ها و رشد آن‌ها در شهرها پی‌نبرند، برای خلق امکان یک حزب و آغاز جنگ چریکی روستایی موجود نیست. بنابر این نقطه شروع مبارزه مسلحانه در این کشورها جنگ چریکی شهری است؛ و این مقدمه و سرآغاز یک جنگ پارتیزانی وسیع در روستاها می‌باشد. ... در خاورمیانه، در کشور همسایه ما ترکیه، خلق انقلابی آن کشور نیز بسمت آغاز یک جنگ چریکی شهری روی آورده است. ما نیز هم اکنون در سرآغاز جنگ چریک شهری در ایران هستیم. »
 
مجاهدین شناخت لازم را از جامعه ایران نداشتند. به همین دلیل مسعود رجوی در ارتباط با مراحل مختلف تشکیل ارتش آزادیبخش و جنگ توده‌ای در کتاب «شرح تأسیس و تاریخچه‌ی وقایع سازمان مجاهدین خلق ایران» در سال ۱۳۵۸می‌نویسد:
«۸-مرحله بعدی مبارزه، بردن آن به روستا می‌باشد زیرا سازمان معتقد بود به طور استراتژیك نیروهای عمده مبارزه انقلابی موردنظر ما را كارگران و دهقانان تشكیل می‌دهند. البته بردن مبارزه به روستا به مفهوم تعطیل آن در درون شهر نبود بلكه در تحلیل سازمان در نهایت مبارزه از طریق سقوط شهرها كه پایگاه های قدرت رژیم می‌باشند صورت می‌گرفت ولی این سقوط از طریق محاصره شهرها به وسیله پایگاه‌های روستایی امكان‌پذیر است.
برای شروع مبارزه از روستا، سازمان معتقد بود كه بایستی برای چنین كاری مناطق استراتژیك انتخاب نمود كه به ترتیب اهمیت دارای ویژگی‌های: انسانی، موقعیت استراتژیك و پشت جبهه مناسب و وضعیت جغرافیایی مناسبی باشند. از نظر انسانی آمادگی‌های مبارزه مسلحانه در آن منطقه ( یعنی این كه فشارهای طبقاتی در آن جا زیاد باشد یا سابقه مبارزاتی طولانی داشته باشد ) در عین حال دارای پشت جبهه مناسب و مساعد بوده و از نظر جغرافیایی نیز منطقه یا جنگلی و یا كوهستانی باشد.
۹- پیروزی نهایی از طریق تشكیل ارتش آزادی بخش و جنگ چریكی روستایی امكان‌پذیر است و در نتیجه بایستی بعد از بردن مبارزه به روستا درصدد تشكیل چنین ارتشی برآمد؛ زیرا با قدرت نظامی رژیم حاكم تنها از طریق یك ارتش خلقی و توده‌ای امكان رویارویی وجود دارد.»
مجاهدین می‌خواستید هرطور شده تز‌های جنگ آزادی‌بخش روستایی مائو را به شرایط کاملاً متفاوت ایران «بخورانند». چنین امری محال است. نه در انقلاب ۵۷ و نه در ۳۴ سال گذشته «نیروهای عمده مبارزه انقلابی موردنظر ما را كارگران و دهقانان» تشکیل نداده و نخواهند داد. تکیه‌ی مجاهدین و نیرو‌های چپ جامعه نیز اساساً روی چنین نیروهایی نبوده و نخواهد بود. در همان انقلاب ۵۷ دهقانان که اساساً به میدان نیامدند و کارگران نیز آخرین نیرویی بودند که به صحنه آمدند. شاید یکی از ابلهانه‌ترین شعارهایی که به عمرم شنیدم و خودم هم سر می‌دادم شعار «با داس برزگر، با پتک کارگر، شاه تو را می‌کشیم»، شعار اصلی کنفدارسیون در خارج از کشور بود. تصورش را بکنید شعار اتحاد نیروهای انقلابی با کارگران و دهقانان تا چه حد ذهنی‌گرایانه و به دور از واقعیت بود.
امروز وضع بدتر از آن دوران است چرا که این نیروها به لحاظ فرهنگی به رژیم نزدیکتر هستند تا به من و شما و نیروهای «چپ» ایران. نیازی نیست در نادرستی این نظریه‌ها که امروز به اثبات رسیده است چیزی بنویسم. پافشاری بعدی نیروهای سیاسی بر روی تجربه‌های شکست‌خورده تعجب‌بر‌انگیز است.
وقتی به هر دلیل مجبور می‌شوید به مبارزه‌ی مخفی و مسلحانه روی آورید بعدها تبعات آن بدون آن که بخواهید دامن‌تان را خواهد گرفت. «مبارزه مخفی» از سوی دشمن به انقلابیون و مبارزان تحمیل می‌شود. آن‌ها برای حفاظت از خود و پیشبرد امر مبارزه مجبور به اتخاذ آن می‌شوند.
در ابتدا به دلایل قابل فهم «عدم شفافیت» در مقابل دشمن پذیرفته می‌شود . اما جلوتر که می‌رویم، این عدم شفافیت به دوستان و یاران هم تعمیم پیدا می‌کند. و سپس پوششی می‌شود برای تحکیم پایه‌های قدرت و در ادامه به فاجعه ختم می‌شود. داشتن سلاح و اعمال قدرت از طریق آن به رشد دمکراسی در تشکیلات و برخوردهای دمکراتیک کمک نمی‌کند. سازمان‌ها و رهبران توتالیتر می‌توانند از دل آن بیرون بیایند.
 
متأسفانه بنیانگذاران مجاهدین فرصتی نیافتند تا با بازبینی گذشته به رفع اشتباهات بپردازند و نظام سلطنتی در حالی سرنگون شد که در دهه‌ی ۵۰ بهترین فرزندان میهن‌مان که می‌توانستند پیشتازان یک جنبش ملی و مردمی و آزادیخواهانه باشند برخاک افتاده‌ بودند.
 تاریخ گفتگو پاییز ۱۳۸۸ 
تاریخ انتشار تابستان ۱۳۹۲
 
 
 
 

منبع:پژواک ایران


ایرج مصداقی

*نتایج فاجعه‌بار مماشات غرب با چهاردهه گروگانگیری نظام اسلامی  [2024 Jan] 
*ابعاد یک حکم تاریخی؛ مبادله فرضی حمید نوری و سناریوهای محتمل  [2023 Dec] 
*مسئولیت پزشکان بیمارستان فجر ارتش در تراژدی آرمیتا  [2023 Oct] 
*فروپاشی درونی جدّی‌ترین احتمال فروپاشی رژیم ایران  [2023 Aug] 
*مشابهت خبرسازی «زخمی‌شدن قاسم سلیمانی در سوریه» و بستری شدن نیری در آلمان  [2023 Jul] 
*جنبش دادخواهی و جنجال خبری بستری شدن نیری در هانوفر  [2023 Jul] 
*رؤیای محو آثار جنایت در «دستور تعطیلی گوهردشت»  [2023 Apr] 
*حکم اعدام شارمهد؛ پاسخ پیشبینی‌پذیر تهران به پیام ضعیف اروپا  [2023 Feb] 
*پیامدهای کنفرانس امنیتی مونیخ   [2023 Feb] 
*وهم حمله نظامی به ایران یا جنگ واقعی جمهوری اسلامی با جهان؟  [2023 Jan] 
*همزمانی معنادار شایعه ترور صلواتی با تصمیم به قتل دو جوان  [2023 Jan] 
*در آستانه تشکیل دادگاه تجدید نظر در پرونده حمید نوری: تحریف‌های مشاور حقوقی خانواده او  [2023 Jan] 
*دادگاه تجدید نظر در پرونده حمید نوری و شروع دور جدیدی از تبلیغات جنایت‌پوشانه‌ی رژیم  [2022 Dec] 
*محمود سالارکیا، نمونه یک وکیل همدست دستگاه قضائی  [2022 Dec] 
*فهرست یک کشتار خاموش؛ سایه سنگین ارعاب بر سر کادر پزشکی  [2022 Dec] 
*وکیل چیست و «وکیل جمهوری اسلامی» کیست؟  [2022 Dec] 
*جواد علی‌اکبریان، یکی دیگر از مجریان کشتار ۶۷  [2022 Dec] 
*اعدام محسن شکاری و تبعات آن برای جنبش انقلابی  [2022 Dec] 
*خیزش ۱۴۰۱؛ حکومت «به دنبال گردن برای طناب دار»  [2022 Dec] 
*چقدر می‌توان به پرونده ایران در «شورای حقوق بشر» امید بست؟  [2022 Nov] 
*شادی صدر و شادی امین و تجاوز به زنان در زندان  [2022 Nov] 
*سوابق سیاه عبدالرضا مصری، مدافع کشتار معترضان بلوچ  [2022 Nov] 
*بدون نیروی جانشین، غرب با انقلاب ایران همسو نمی‌شود  [2022 Nov] 
* از مشهد تا شیراز؛ آیا حمله شاهچراغ تکرار سناریویی آشنا نیست؟  [2022 Oct] 
*سرگذشت اوین؛ ریشه‌های هراس از نماد جنایت  [2022 Oct] 
*آیا نارضایتی امثال اصغر ناظم‌زاده نشانه شکاف در حاکمیت است؟  [2022 Oct] 
*پشت پرده پرونده مرگ مهسا؛ راستی‌آزمایی گزارش پزشکی قانونی  [2022 Oct] 
*راهکارهایی عملی برای جبران انفعال غرب در برابر جمهوری اسلامی  [2022 Oct] 
*آیت‌الله منتظری؛ مقام رفیع وجدان در منش یک روحانی استثنایی  [2022 Sep] 
*صادق قطب‌زاده؛ از رویای قدرت تا کابوس سقوط  [2022 Sep] 
*علی‌اصغر حجازی؛ از سرکوب زنان تا تامین امنیت بیت خامنه‌ای  [2022 Sep] 
*قطع رابطه آلبانی با ایران؛ هشدار صریح غرب به جمهوری اسلامی؟  [2022 Sep] 
*سید جواد حجازی؛ تجارت مذهبی و نفوذ سیاسی  [2022 Sep] 
*رد پای روابط مافيایی صاحبان قدرت در قتل علی محفوظی  [2022 Aug] 
*خنجر «فتوای خمینی» بر گلوی سلمان رشدی و مسئولیت آمران  [2022 Aug] 
*محاکمه حمید نوری و نقش کاوه موسوی؛ از مشارکت در دستگیری تا کارشکنی تبهکارانه از مشارکت در دستگیری تا کارشکنی تبهکارانه [2022 Aug] 
*کشتار ۶۷ و سلسله دروغ‌های «دادستانی با اختیارات ویژه»  [2022 Aug] 
*نقاشیان با روایت داستان «ترور خمینی» به دنبال چیست؟  [2022 Jul] 
*در «روز جهانی عدالت» جنبش دادخواهی ایران کجا ایستاده است؟  [2022 Jul] 
*افشای توطئه کاوه موسوی همزمان با اعلام حکم دادگاه حمید نوری  [2022 Jul] 
* واکنش ایرج مصداقی به اظهارات حسینعلی نیری، مسئول «هیات مرگ»  [2022 Jul] 
*کشتار ۶۷ به روایت حسینعلی نیری؛ یک راست و دریایی از دروغ  [2022 Jul] 
*اطلاعیه مهم دادگاه ناحیه استکهلم در ارتباط با حکم دادگاه حمید نوری  [2022 Jul] 
*ساختار اطلاعاتی و امنیتی سپاه پاسداران  [2022 Jun] 
*نقش امیدوار رضایی در لاپوشانی راز مرگ سعید امامی   [2022 Jun] 
*پزشکانی که به دست "جوخه‌های امنیتی" حذف شدند  [2022 Jun] 
*پرونده‌سازی برای "عنکبوت مقدس" در متن فاجعه متروپل  [2022 May] 
* همکاری مسعود رجوی و دستگاه امنیتی رژیم علیه پرونده حمید نوری عامل کشتار ۶۷  [2022 May] 
*چرا پرونده حمید نوری در خارج از سوئد کلید خورد؟  [2022 May] 
*در ایران بالایی ها هم دیگر نمی توانند حکومت کنند و این سرآغاز انقلاب است  [2022 May] 
*اعدام فرخ‌رو پارسا؛ ضديت با سلطنت پهلوی يا زن‌ستيزی آگاهانه؟  [2022 May] 
*کیفرخواست حمید نوری در آینه انتقادها  [2022 Mar] 
*محمدی‌ ری‌شهری طراح کشتار سال ۶۷  [2022 Mar] 
*مورس چیست و در زندان چگونه مورس می‌زنند   [2022 Feb] 
*صداهایی از حمید نوری چند ساعت قبل از سوار شدن به هواپیما دارم راستی‌آزمایی ادعاهای قوه قضاییه جمهوری اسلامی در مورد دادگاه حمید نوری-بخش سوم [2022 Feb] 
*جعل پردازی و سناريو سازی امنيتی نمونه شاخصی از همياری برخی مخالفان   [2022 Feb] 
*علی هاشمی از تأسیسات زندان بیرجند تا ریاست اوین   [2022 Jan] 
*رضا سیف‌اللهی، از دانشگاه و حوزه تا فرماندهی امنیتی و نظامی  [2022 Jan] 
*محاکمه حميد نوری؛ دور جديد تبلیغات جمهوری اسلامی   [2022 Jan] 
*از گلزاده غفوری تا محمدعلی زم: جمهوری اسلامی و لباس روحانیت   [2021 Dec] 
*سکان بهداشت و درمان و آموزش کشور در دست چه کسانی است؟ − نمونهٴ سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تهران  [2021 Nov] 
*سهمیه جدید سپاه قدس در آموزش عالی  [2021 Oct] 
*مرگ حاج داوود رحمانی؛ رئیس و شکنجه‌گر زندان قزلحصار  [2021 Oct] 
*سردار نجات، یکی از مسئولان سرکوب جنبش‌های اجتماعی و «نجات» نظام را بهتر بشناسیم  [2021 Oct] 
*مقوله‌ی حجت‌الاسلام «جعفر نیری» و مستند‌سازی کشتار ۶۷  [2021 Oct] 
*سپاه پاسداران؛ از دخالت در انتخابات سازمان نظام پزشکی تا تسلط بر آن  [2021 Oct] 
*نگاهی به پرونده اعمال محسن رضایی، به مناسبت منصب جدیدش   [2021 Sep] 
*فاجعه کشتار ۶۷ و «گل‌های داوودی»  [2021 Sep] 
*یک چهره‌‌ امنیتی و سرکوبگر، دبیر تازه مجمع تشخیص مصلحت نظام  [2021 Sep] 
*در جستجوی عدالت از استکهلم تا استانبول   [2021 Sep] 
*کرونا جان احمد زرگر، قاضی «ناقض حقوق بشر» را گرفت  [2021 Sep] 
*دادگاه حمید نوری سیاست مماشات اتحادیه اروپا را هدف قرار داده است  [2021 Aug] 
*چگونه نظام پزشکی در ایران به سازمانی حکومتی بدل شد  [2021 Jul] 
*میراث رئیسی؛ نابودی استقلال کانون وکلا   [2021 Jul] 
*اژه‌ای در رأس قوه قضائیه؛ خامنه‌ای شمشیر را از رو می‌بندد   [2021 Jul] 
*تشکیل پرونده بین‌المللی برای رئیسی؛ بدیلی عملی برای راهکار غیرعملی عفو بین‌الملل  [2021 Jun] 
*نقش ابراهیم رئیسی در دوره انتقالی دادستانی تهران از سال ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۵  [2021 Jun] 
*مدارک تحصیلی جعلی در نظام اسلامی؛ رئیسی تازه‌ترین مورد   [2021 Jun] 
*از بازجویی و شکنجه‌گری در اوین تا حقوقدانی در شورای نگهبان   [2021 May] 
*مسعود رجوی عاقد پیوند نامبارک علی سرابی و فریدون ژورک (بخش یک)  [2021 May] 
*واکسن کرونا و راهپیمایی اربعین   [2021 May] 
*ابراهیم رئیسی؛ از گورستان خاوران تا خیابان پاستور  [2021 May] 
*مردد بین پوشیدن لباس روحانیت و شخصی  [2021 May] 
*از «اکتبر سرخ» و «پرولتاریا» تا ا‌م‌القرا اسلام و «معصوم».  [2021 May] 
*افزایش خودکشی و اعتیاد در میان انترن‌ها و رزیدنت‌ها در ایران  [2021 May] 
*انستیتو پاستور، همه‌گیری کرونا و واکسن ایرانی  [2021 May] 
*ردپای اهمیت استراتژیک یمن برای جمهوری اسلامی در فایل صوتی ظریف   [2021 Apr] 
*مشکلات نظام پرستاری در ایران  [2021 Apr] 
*سیر انحطاط و رذالت – نمونه احمد میراحسان  [2021 Apr] 
*شگردهای اتاق‌های فکر جمهوری اسلامی در زمینه انتشار اسناد جعلی  [2021 Apr] 
*تعیین تاریخ محاکمه حمید نوری؛ دادگاهی بی‌سابقه در سوئد   [2021 Mar] 
*توطئه‌ی فرقه‌ی رجوی علیه ایرج مصداقی و دادگاه حمید نوری  [2021 Mar] 
*شورای نگهبان، دستگاه قضایی و روابط انگلیسی  [2021 Mar] 
*آزمون آزموده؛ چرا اروپا در برابر اقدامات تروریستی ایران قاطع نیست؟   [2021 Feb] 
*«مجاهد پرکینه» دست به دامان سیاستمدار نژادپرست «آمریکایی»  [2021 Jan] 
*فرمان کرونایی خامنه‌ای و قبله درمانی نزدیکان رهبر  [2021 Jan] 
*اصلاح‌طلب دست‌ساز چگونه از خود دفاع می‌کند؟  [2021 Jan] 
*یکی از شخصیت‌های «اصلاح‌طلبیِ»عامل سازمان اطلاعات سپاه و بیت رهبری: محمد زارع گشتی فومنی  [2021 Jan] 
*بحران کرونا در ایران؛ واکسن داخلی یا خارجی؟  [2020 Dec] 
*من و شما و روح‌الله زم  [2020 Dec] 
*ممنوعیت پیوند اندام ایرانیان به اتباع خارجی   [2020 Dec] 
*آیا موساد اردشیر حسین‌پور، دانشمند هسته‌ای را ترور کرده است؟  [2020 Dec] 
*آخرین قدم‌ها برای نابودی استقلال کانون وکلا   [2020 Dec] 
*آزادی پژوهشگر استرالیایی در چارچوب «سیاست گروگانگیری که بخشی از سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی است» صورت گرفته  [2020 Nov] 
*اتهام بمبگذاری ایران در تایلند؛ آزادی تروریست‌ها به چه قیمت؟   [2020 Nov] 
*مرگ بیماران و آسیب‌های جانی ناشی از سوءمدیریت و فساد سیستم بهداشتی  [2020 Nov] 
*داروهای بی‌کیفیت ایرانی و رنج بیماران   [2020 Nov] 
*انتقال محمد مقیسه، یکی از جنایتکاران علیه بشریت به دیوان عالی کشور  [2020 Nov] 
*در سالگرد دستگیری حمید نوری جنبش دادخواهی فرصت یک دادخواهی دیگر را از دست داد  [2020 Nov] 
*کرونا جان یکی از عوامل اصلی کشتار ۶۷ را گرفت  [2020 Oct] 
*محمدجعفر محلاتی، منکر اعدام‌های ۶۷، «استاد صلح» دانشگاه آمریکایی   [2020 Oct] 
*محمدعلی پورمختار: پاسدار، وکیل، نماینده مجلس و متهم به فساد   [2020 Oct] 
*گزارش عفو‌ بین‌الملل و اشتباهات و کمبودهای بیانیه خانواده‌های قتل‌عام شدگان  [2020 Oct] 
*ماجرای رستوان کلاب ایبریا در تفلیس و تصحیح خطایم در مورد هلدینگ بین‌المللی آدونیس  [2020 Oct] 
*امیرعباس سهراب‌بیگ از معاونت دستگاه قضایی تا کلاب‌داری در گرجستان  [2020 Sep] 
*«صداهای یک کشتار جمعی» راه دادخواهی را به مجامع بین‌المللی باز می‌کند  [2020 Sep] 
*قدرت و فقاهت – نمونه یوسف صانعی  [2020 Sep] 
*چتر حمایتی کانادا و اروپا بر سر عاملان پرونده هسته‌ای ایران ؟  [2020 Sep] 
* روح‌الله حسینیان و کارنامه‌ای سراسر جنایت   [2020 Aug] 
*وکلای کار چاق‌کن در دستگاه قضایی ولایی  [2020 Aug] 
*فریب قدرت‌نمایی پوشالی دستگاه امنیتی با دستگیری جمشید شارمهد را نخورید  [2020 Aug] 
*دبیر دریابیگی بلوردی، وکیل همدست جانیان در پرونده زم و متهمان جنبش آبان   [2020 Jul] 
*نگاه دستگاه قضایی نظام ولایی به امر وکالت و کانون وکلا   [2020 Jul] 
*وکیلان همدست با نظام شکنجه: مورد گودرز افتخارجهرمی  [2020 Jun] 
*مرگ مرجان و تبلیغات گوبلزی فرقه رجوی  [2020 Jun] 
*وابستگان فرقه رجوی و دستگاه امنیتی و سلیمانی «کودک کش»  [2020 Jun] 
*وکیلان همدست با نظام شکنجه: مورد سیدرضا زواره‌ای   [2020 Jun] 
*دادستان کل آلمان و دادستان ایالت نیدرزاکسن: قاضی منصوری باید در آلمان مورد تعقیب قضایی قرار گیرد  [2020 Jun] 
*نمونه‌ای ديگر از همکاری دستگاه امنیتی نظام اسلامی با فرقه رجوی: جعل نامه و سند  [2020 Jun] 
*وکیلان همدست با نظام شکنجه: مورد ابوالقاسم ستاریان   [2020 Jun] 
*بیل‌ریچاردسون مواجب‌بگیر فرقه‌رجوی و کارچاق‌کن جواد ظریف و نظام اسلامی   [2020 Jun] 
*دسته گل وزیر اطلاعات دولت روحانی به مسعود رجوی   [2020 May] 
*سکوت اصلاح طلبان در ارتباط با دستگیری حمید نوری و موضع خامنه‌ای درباره‌ی کشتار ۶۷  [2020 May] 
*پاندمی کرونا و موفقیت‌های ادعایی سپاه و بسیج و نیروهای نظامی  [2020 May] 
*فساد و سپا‌هی‌گری در شرکت‌های تجهیزات پزشکی و پخش دارو   [2020 May] 
*طرح یک پرسشنامه (مجاهدین در برابر پرسش‌های مردم) بخشی از «گزارش ۹۳»  [2020 Apr] 
*مافیای دارو و پدرخوانده‌هایش   [2020 Apr] 
*سرنوشت عبرت‌انگیز دو زن، فیروزه بنی‌صدر و مریم رجوی  [2020 Apr] 
*خشم و کینه‌ی رجوی از چیست و چرا بهتان می‌زند؟   [2020 Mar] 
*سرگذشت مادر عالمه و فرار مسعود رجوی از عراق  [2020 Mar] 
*اپیدمی کرونا، تحریم دارو و «ایمنی گله‌ای»   [2020 Mar] 
*رقابت رجوی و خامنه‌ای بر سر فتوای دفن مردگان  [2020 Mar] 
*در برابر رژیم هیچ‌ افق روشنی قرار ندارد  [2020 Mar] 
*درگذشت یک جنایتکار (دکتر حبیب‌‌‌آلله پیروی) در اثر کرونا  [2020 Mar] 
*تشدید جنون رجوی   [2020 Mar] 
*طنز یا تراژدی!‌ فتوای دفن مردگان مسعود رجوی   [2020 Mar] 
*تصحیح و پوزش بابت اشتباهم راجع به شهرام منافی   [2020 Mar] 
*نقش قاسم سلیمانی و ظریف در جراحی بشار اسد و پیامدهای آن  [2020 Feb] 
*در نظام ولایی کدام پزشکان «گُم» می‌شوند و چه کسانی بالا می‌روند؟  [2020 Jan] 
*بیل ریچاردسون از مجیزگویی برای مریم رجوی تا معامله با جواد ظریف  [2020 Jan] 
*همگونی و همسانی شعارها و مطالبات در دیماه ۱۳۹۶ و آبان ۱۳۹۸ پیوستگی و ناپیوستگی در خیزش‌های اعتراضی [2020 Jan] 
*عفونت دندانپزشکی ولایی  [2019 Dec] 
*خوی ولایی در عرصه پزشکی و شکستن سوگند بقراط  [2019 Dec] 
*همکاری مسعود رجوی و دستگاه امنیتی رژیم علیه پرونده حمید نوری عامل کشتار ۶۷  [2019 Dec] 
*از نوابغ رانتی در عرصه پزشکی پروژه‌ ولاییِ خودی‌سازی در عرصه پزشکی (۳)   [2019 Nov] 
*اطلاعیه مهم  [2019 Nov] 
*شکل‌های امتیازدهی به خودی‌ها برای تولید پزشک ولایی  پروژه‌ ولاییِ خودی‌سازی در عرصه پزشکی (۲) [2019 Nov] 
*جزئیاتی جدید از دستگیری دادیار سابق قوه قضاییه در سوئد   [2019 Nov] 
*اینک صدای قتل‌عام‌شدگان  [2019 Nov] 
*عملیات موفقیت آمیز «دادخواهی ۶۷»   [2019 Nov] 
*تاریخچه تصرف عرصه پزشکی کشور توسط دستگاه ولایی پروژه‌ ولاییِ خودی‌سازی در عرصه پزشکی (۱) [2019 Nov] 
*چند نابغه و عصاره فضائل نظام ولایی   [2019 Oct] 
*حتی همسر جنتی هم هیچگاه از محل دفن فرزند سیاسی‌اش آگاه نشد   [2019 Oct] 
*اپیدمی ایدز و زگیل تناسلی و نقش نظام اسلامی در آن   [2019 Oct] 
*حکومت داعش در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ایران  [2019 Sep] 
*مشارکت گروهی از پزشکان و کادرهای پزشکی سرسپرده در جنایت   [2019 Aug] 
*سرانجامِ «ابن‌سینا»ی حوزه علمیه قم و عضو شورای خبرگان طب اسلامی   [2019 Aug] 
*چرا نظام ولایی نام کشتی گریس ۱ را به آدریان دریا تغییر داد؟ ‏  [2019 Aug] 
*«جهاد علمی» وابستگان نظام ولایی  [2019 Aug] 
*من و متهمان ترور‌های هسته‌ای/ نگاهی به گزارش بی بی سی   [2019 Aug] 
*دروغ‌، دروغ و دروغ: وقتی حقیقتِ یک جنایت را وارونه می‌سازند  [2019 Jul] 
*مرتضی اشراقی، عضو هیأت کشتار ۶۷، در کسوت وکیل  [2019 Jul] 
*پرونده‌ی نفتی: وکیل متهم و شاکی و قاضی، همدست یکدیگر  [2019 Jul] 
*وکیل شرکت نفت در پرونده‌ی بابک زنجانی کیست؟‌   [2019 Jun] 
*ایرج مصداقی: جنبش سبز نقطه پایان اصلاحات در ایران بود   [2019 Jun] 
*روح‌الله حسینیان، جنایتکاری در لباس وکیل مدافع  [2019 Jun] 
*صادرکنندگان هزاران حکم «اعدام» در مقام وکالت  [2019 May] 
*طرح یک پرسشنامه (مجاهدین در برابر پرسش‌های مردم) بخشی از «گزارش ۹۳»   [2019 May] 
*چهل و چهار سال پس از ترور شریف واقفی؛ شباهت‌های رفتاری مسعود رجوی و تقی‌ شهرام   [2019 May] 
*در تبریز: جمعی از جانیان در لباس وکالت   [2019 May] 
*«حاج غفور» از قتل قاسملو تا درگیر شدن با علی دایی   [2019 May] 
*مسعود رجوی سه دهه «فرار» از «جانبازی» و به خطر انداختن جان مجاهدین   [2019 Apr] 
*جانیان و عاملان کشتار ۶۷: ارتقای مقام در دستگاه قضایی  [2019 Apr] 
*جعلیات «ایران بریفینگ» و چهره‌های گوناگون امیرفرشاد ابراهیمی بازیچه‌ی دستگاه امنیتی  [2019 Apr] 
*غلامحسین مستقیمی ‌‌تهرانی – سرنوشت یک تروریست ولایی  [2019 Apr] 
*شادی صدر از «فمینیست آخوندزاده» تا افشاگر «چهره جنایت»  [2019 Apr] 
*وقتی دانشجوی حقوق شکنجه‌گر می‌شود   [2019 Mar] 
*من و حسین شریتعمداری و «رادیو منحرفان جنسی» و سفر با گذرنامه‌ی عادی جمهوری اسلامی به هر نقطه دنیا  [2019 Mar] 
*حاج داوود رحمانی: معرف کامل نظام زندان‌ها در حکومت ولایی  [2019 Mar] 
*عکس جدید «میرطاهر» در حال غرس نهال در بیت رهبری و «فاضلاب»‌های امنیتی رژیم  [2019 Mar] 
*اراذل و اوباش در خدمت نظام سرکوب   [2019 Mar] 
*چگونگی ضربه ۱۹ بهمن ۱۳۶۰ و کشته شدن موسی خیابانی  [2019 Feb] 
*احمدرضا کریمی «تواب دو نظام» و همکار دو دستگاه امنیتی  [2019 Feb] 
*شادی امین و شادی صدر و مقوله‌ی «آیت‌الله» و «هیتلر»  [2019 Feb] 
*محمد مهرآیین از جنایتکاران شاخص دهه‌ ۶۰ درگذشت  [2019 Jan] 
*یکی دیگر از شخصیت‌های نظام شکنجه: “صبحی”، رئیس زندان گوهردشت   [2019 Jan] 
*سرهنگ مهدی مناجاتی دشمن کارلوس کی‌روش، دوست چه کسانی است؟   [2019 Jan] 
*دکتر شیخ‌الاسلام‌زاده: نقش‌آفرینی در سیاه‌ترین روزهای اوین  [2019 Jan] 
* «در اوین به کابل شکنجه می‌گفتند قانون اساسی»  من_هم_شکنجه_شدم [2019 Jan] 
*یک جلوه شاخص درهم‌آمیزی دروغ و بهره‌کشی و خشونت: اسدالله بادامچیان و تبارش  [2019 Jan] 
*از الهاشمی النجفی تا هاشمی‌‌شاهرودی  [2018 Dec] 
*هیئت‌های مؤتلفه اسلامی، حزب زندانبانان و رانت‌خواران  [2018 Dec] 
*شادی‌صدر و شادی امین و «ملاخور» کردن تلاش‌های دیگران   [2018 Dec] 
*با آب هفت دریا نیز ننگ کشتار ۶۷ را نمی‌توان شست/ پاسخی به ادعاهای میرحسین موسوی  [2018 Sep] 
*تابستان ۶۷ و انتخابات ۹۶؛ چه کسی مسئول است؟  [2018 Sep] 
*مبانی ایدئولوژیک زندان و شکنجه در جمهوری اسلامی ایران  [2018 Sep] 
*«شکنجه به نام الله» Torture in the name of allah  [2018 Sep] 
*پافشاری بر دادخواهی و تهدید آینده نظام   [2018 Sep] 
*سرگذشت غمبار اسیران ایرانی پیوسته به مجاهدین در عراق   [2018 Aug] 
*۴ دهه فراز و نشیب در روابط ایران و اسرائیل   [2018 Jul] 
*عباس امیرانتظام، یک پرونده نمادین  [2018 Jul] 
*بهانه‌جویی آمریکا برای حمله‌‌ی نظامی؟  [2018 Jun] 
*همچنان می‌گویم ای کاش نه تیم ملی فوتبال، که جامعه‌ی ایران «کارلوس کی‌روشی» می‌داشت  [2018 Jun] 
*برای ممانعت از تحریم و جنگ، در برابر نظام ولایی بایستیم  [2018 Jun] 
*تیم ملی فوتبال ایران همچنان نماینده مردم ایران  [2018 Jun] 
*سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رو در روی منافع ملی  [2018 Jun] 
*تذکر: عکس پرویز یعقوبی در میان شهدای مجاهدین  [2018 May] 
*فردی که در دسامبر ۲۰۱۵ در هلند کشته شد محمدرضا کلاهی عامل بمب‌گذاری در حزب جمهوری بوده است   [2018 May] 
*قدرت و فقاهت – نمونه یوسف صانعی   [2018 May] 
*همسر و فرزند سعید امامی می‌توانند به آمریکا بروند اما بسیاری از ایرانیان نه!   [2018 May] 
*چرا سیستم ناتوان از حل مسئله فساد سیستماتیک است؟ − نمونه ولی فقیه و نماینده‌اش در گیلان  [2018 Apr] 
*جای خالی «قاضی حداد» در میان متهمان کهریزک  [2018 Apr] 
*جایگاه روشن سعید مرتضوی در نظام، توضیح‌دهنده ابهام در جای کنونی او  [2018 Apr] 
*«طب اسلامی» و خطری که جان مردم را تهدید می‌کند   [2018 Apr] 
* صادق خلخالی نماد «انقلاب اسلامی»   [2018 Feb] 
*این یکی هم رؤیای رهبری در سر دارد: محسن اراکی  [2018 Feb] 
*اشغال سفارت آمریکا: سرگذشت گرو‌گان‌گیران  دانشجویان پیرو خط امام، خامنه‌ا‌ی و عذرخواهی [2018 Jan] 
*دکتر مجید سمیعی و امیدوار رضایی پزشکان ویژه‌ی هاشمی شاهرودی  [2018 Jan] 
*دکتر مجید سمیعی پزشک هاشمی‌شاهرودی حقه‌باز و کلاهبردار یا «ابر جراح»  [2018 Jan] 
*در تجمعات اعتراضی شرکت کنیم یا نکنیم؟ چه شعاری انحرافی است؟  [2017 Dec] 
*جفنگیات مأموران امنیتی نظام تحت نام دشمن اسلام و نظام  [2017 Dec] 
*کارنامه‌ی صادق لاریجانی و محک‌زدن ادعای احمدی‌نژاد  [2017 Dec] 
*راه اندازی «زندان جدید» فرقه رجوی در اروپا  [2017 Dec] 
*مکارم شیرازی حکم به «بیزاری» از جمهوری اسلامی می‌دهد!   [2017 Nov] 
*ادعای غیرواقعی «به‌رسمیت شناخته شدن قربانیان کشتار ۶۷ به عنوان ناپدیدشده قهری»   [2017 Nov] 
*دادخواهی در ایران: هنوز در ابتدای راه  [2017 Nov] 
*محسن آرمین شکنجه‌گر دهه‌ی ۶۰ همچنان در باتلاق دروغ دست و پا می‌زند  [2017 Nov] 
*انتری که لوطی‌‌اش نمرده است ( مهدی فلاحتی و روح‌الله زم)  [2017 Oct] 
* داستان فراموش شده یک حاکم شرع در دهه ۶۰ حسین موسوی تبریزی از حاکم شرع تا اصلاح‌طلب  [2017 Sep] 
*علی قدوسی دادستان کل انقلاب و ویرانگر «عدالت‌خانه»  [2017 Sep] 
*نقش یزدی در تحمیل خمینی به ایران بی‌بدیل است   [2017 Aug] 
*سایت توانا:‌ روحانیت انقلابی، متهم اصلی آتش‌سوزی سینما رکس آبادان  [2017 Aug] 
*نعمت احمدی و انکار نقش آوایی در کشتار ۶۷ با استفاده از «توریه» ‏  [2017 Aug] 
*خلخالی حکم اعدام خودش را صادر می‌کند   [2017 Aug] 
*تلاش سپاه و حاکم شرع خوزستان برای مخدوش نشان دادن روایت آیت‌الله منتظری از کشتار ۶۷‏  [2017 Aug] 
*تعویض صندلی میان مسئولان کشتار − چه کسی قرار است بر مسند وزارت دادگستری بنشیند؟  سیدعلیرضا آوایی سردسته‌ی تیم کشتار در خوزستان [2017 Aug] 
*قاتل قاسملو میزبان مراسم تحلیف روحانی و خیرمقدم گو به میهمانان خارجی  [2017 Aug] 
*آیا میرحسین موسوی شرمنده‌ی «عفو بین‌الملل» و نهاد‌های بین‌المللی می‌شود؟‌‏   [2017 Aug] 
* محمد محمدی‌گیلانی جنایتکاری در لباس «معلم اخلاق»   [2017 Aug] 
*اسدالله لاجوردی چشم و چراغ خمینی و خامنه‌ای  [2017 Jul] 
*‏«نومسلمانان دو آتشه» در عرصه‌ی هنر  [2017 Jul] 
*علی فلاحیان جنایتکاری که از پرده بیرون می‌آید   [2017 Jul] 
*پوزش به خاطر اشتباهم در مورد تاریخ مصاحبه‌ی تلویزیونی احسان طبری   [2017 Jul] 
*برگی از تاریخ؛ «قرارداد ۱۹۱۹»، نایبیان کاشان، پدربزرگم حاج‌محقق‌الدوله  [2017 Jul] 
*محسنی‌اژه‌ای چرا خاوری را فراری داد ‏  [2017 Jun] 
*دکتر مسعود شیری «جاودانه‌ای» که غریبانه رفت   [2017 Jun] 
*پاسخی به ادعاهای محسن آرمین بازجو و شکنجه‌گر سابق و «اصلاح‌طلب» کنونی  [2017 May] 
*سو‌ءاستفاده از نام و یاد جاودانه‌ها ممنوع (به یاد حسن جهان آرا)  [2017 May] 
*آنچه از رئیسی در «کشتار ۶۷» دیدم  [2017 May] 
*سعید کریمیان چه کسی بود و چه سابقه‌ای داشت؟  [2017 May] 
*«گلزارخاوران» مشهد، پیش پای «آیت‌الله قتل‌عام» ذبح می‌شود  [2017 Apr] 
*شیوه‌های جدید مأموران وزارت اطلاعات در فضای مجازی  [2017 Mar] 
*تقدیر هم‌زمان دعایی از یک چهره‌ی ملی و یک «جنایتکار علیه بشریت»  [2017 Mar] 
*نگاهی به زندگی برادران ذاکر، مسئولان اطلاعاتی رژیم خمینی و فرقه‌ی رجوی  [2017 Mar] 
*خطرات «عشق‌بازی» خامنه‌ای با «امام زمان» برای ایران و منطقه ‏  [2017 Feb] 
*شیخ محمد یزدی رئیس قوه قضاییه که چماقدار بسیج می‌کرد  [2017 Feb] 
*هادی غفاری شکنجه‌‌گری در لباس «اصلاح‌طلبی»  [2017 Feb] 
*تحلیل CIA از تسخیر سفارت آمریکا در تضاد کامل با ادعا‌های مضحک فخرآور  [2017 Feb] 
*حسین طائب یکی از خطرناک‌ترین چهره‌های امنیتی  [2017 Feb] 
*دست‌پخت سایت «همبستگی ملی» و خانم دشتی  [2017 Jan] 
*هاشمی رفسنجانی و خامنه‌ای در نگاه آیت‌الله گلزاده غفوری  [2017 Jan] 
*گزارش محرمانه‌ی CIA در مورد هراس اتحاد شوروی از انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی  [2017 Jan] 
*گزارش محرمانه‌ی CIA در مورد مسئولیت مجاهدین در انفجار حزب جمهوری اسلامی  [2017 Jan] 
*رپرتاژ آگهی «صدای آمریکا» برای مطرح کردن «بچه‌پررو» و «رفیق‌آیت‌‌الله»  [2017 Jan] 
*هاشمی معمار سرکوب دهه ۶۰ بود و مانع کشتار در پس از ۸۸  [2017 Jan] 
*محمدی‌ری‌شهری جنایتکاری که به چپاول مشغول است  [2017 Jan] 
*محمدعلی سرلک تیرخلاص‌زن دهه‌ی ۶۰ که روزگار خوشی ندارد  [2017 Jan] 
*اسدالله «خالصی» هم پر کشید و رفت  [2017 Jan] 
*رؤسای زندان اوین در دهه‌ی ۶۰  [2016 Dec] 
*سعید حسین‌زاده، زندانی سیاسی معترض، محمد حسین‌زاده مدیر داخلی اوین در دهه‌ی ۶۰  [2016 Dec] 
*نصیر نصیری و اسماعیل شاهرودی و «بی‌معرفتی»  [2016 Dec] 
*محسن نادریان، لات با معرفت قربانی «قتل‌های زنجیره‌ای»  [2016 Dec] 
*سعید امامی «سرباز راستین اسلام» که بود و چه کرد؟  [2016 Nov] 
*موسوی اردبیلی یکی از مسئولان کشتار دهه ۶۰  [2016 Nov] 
*پسر وزیر بهداری، زندانی سیاسی ۱۳ ساله و شهید ۱۵ ساله‌ «جبهه حق علیه باطل»  [2016 Nov] 
*تیرخلاص‌زن‌های اوین در دهه‌ی ۶۰ که کشته شدند  [2016 Nov] 
*«ارتجاع غالب» و «ارتجاع مغلوب»، دو تیغه یک قیچی   [2016 Nov] 
*شبیه سازی صفحه‌ی فیس بوک من توسط دستگاه اطلاعاتی رژیم   [2016 Nov] 
*تجاوز به کودکان و «حافظه تاریخی» ما ایرانیان   [2016 Nov] 
*توطئه‌ وزارت اطلاعات و بخش سایبری آن تحت پوشش دفاع از «چپ»‌  [2016 Nov] 
*«تیرخلاص‌زنی» که در ویلای شخصی‌اش بیلیارد بازی می‌کند  [2016 Nov] 
*با چهره‌‌ی «حاج آقا حسینی» و شبکه‌ی اطلاعاتی رژیم آشنا شویم  [2016 Nov] 
*سوءاستفاده جنسی از کودکان و نوجوانان در زندان  [2016 Oct] 
*کپی کردن صفحه‌ی فیس بوکم توسط «از ما بهتران»  [2016 Oct] 
*نامه‌ی شریرانه‌ی نماینده‌ی مریم رجوی به «کانون دوستداران فرهنگ ایران» در واشنگتن  [2016 Oct] 
*خامنه‌ای‌ و قاری قرآن فاسد، خمینی و روحانیت فاسد  [2016 Oct] 
*مسابقه‌ی فوتبال در روز تاسوعا، بمبگذاری در «حرم امام رضا» در روز عاشورا   [2016 Oct] 
*بیایید تصور کنیم....  [2016 Oct] 
*با نحوه‌ی کارکرد دستگاه اطلاعاتی و امنیتی در فضای مجازی آشنا شویم   [2016 Oct] 
*فیروز محوی یا «دزد ناشی» کمیسیون خارجه‌ شورای ملی مقاومت!   [2016 Oct] 
*مشارکت «فرقه‌ی رجوی» در زمینه‌سازی قتل «فراز» و «رها»   [2016 Oct] 
*«فراز» و «رها» جدیدترین قربانیان «قتل‌های زنجیره‌ای»  [2016 Sep] 
*محسنی اژه‌ای همچنان محرمانه حکم قتل صادر می‌کند  [2016 Sep] 
*رازینی قاتلی که به جنایاتش «افتخار» می‌کند  [2016 Sep] 
*پورمحمدی جنایتکاری که شب‌ها راحت می‌خوابد  [2016 Sep] 
*آمار واقعی زندانیان قتل‌عام‌شده در تابستان ۶۷ و جعلیات پیرامون گور دسته‌جمعی  [2016 Sep] 
*فیلم کامل گفتگوی ایرج مصداقی با معاون مصطفی پورمحمدی در ژاپن  [2016 Sep] 
*«حاجی علوی و حاجی فلاحی» یا «حاجی رجوی و حاجی خزایی»  [2016 Sep] 
*توضیحی چند در مورد گفتگوی مهدی خزعلی با صدای آمریکا   [2016 Sep] 
*گفتگو با آوایی بازرس ویژه روحانی و خلف‌رضایی قاضی دیوان عالی‌ کشور، عاملان کشتار دهه‌ی ۶۰ ‏‏(بخش دوم) ‏   [2016 Sep] 
*گفتگوی اختصاصی با علیرضا آوایی یکی از مسئولان کشتار ۶۷ (قسمت اول)  [2016 Aug] 
*نگاهی گذرا به ریشه‌های قتل‌عام زندانیان در سال‌های ۶۰ و ۶۷   [2016 Aug] 
*دلایل واقعی کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷  [2016 Aug] 
*از زندان برای آیت الله منتظری گزارش فرستادم   [2016 Aug] 
*ادعای جدید فرقه «صاحب‌مرده» رجوی مبنی بر عضویت من در هیأت کشتار ۶۷!  [2016 Aug] 
*گزارش کذب اعضای هیأت کشتار ۶۷ به آیت‌الله منتظری  [2016 Aug] 
*خروج مأموران ساواک از کشور در دیماه ۵۷، سفر به اسرائیل و اخراج از این کشور(گفتگو با پرویز معتمد)  [2016 Aug] 
*نگاهی دوباره به قاضی صلواتی و «برادر همسرش»  [2016 Jul] 
*پاسخی به ادعاهای بهروز جلیلیان در مورد «نه زیستن نه مرگ»  [2016 Jul] 
*بدون شرح!‌ آیا مسعود رجوی پاسخی برای این اسناد دارد؟  [2016 Jul] 
*آقای همنشین بهار! منظور وزیر کار امیر قاسم معینی است و نه هوشنگ انصاری  [2016 Jun] 
*اگر بهشتی زنده می‌ماند چه می‌شد؟‌  [2016 Jun] 
*مهدی سامع سرباز «ولی فقیه» در غیبت و «ارتجاع مغلوب»   [2016 Jun] 
*گوشه‌هایی از زندگی سراسر فساد کامران دانشجو چشم‌وچراغ خامنه‌ای در دانشگاه‌ها   [2016 Jun] 
*آیا عقلانیتی در اشرف دهقانی هست؟  [2016 Jun] 
*تلاش دستگاه اطلاعاتی رژیم برای تماس با پرویز ثابتی، ایجاد رابطه با آمریکا، شکایت از مجاهدین در گفتگو با پرویز معتمد  [2016 Jun] 
*نگاهی دوباره به نامه نگاری دبیر کنفدراسیون جهانی محصلین و مصطفی خمینی در دهه‌ی ۴۰  [2016 Jun] 
*مهدی سامع و «سه تفنگدار»ش  [2016 May] 
*بازداشت و دوران «حصر» خمینی تا تبعید در گفتگو با پرویز معتمد   [2016 May] 
*حمید اسدیان «مدیحه سرای» دربار رجوی و «ارزش غایی کلمات»  [2016 May] 
* جنگ و گریز ساواک با چریک «افسانه»‌ای حمید اشرف از نگاهی دیگر  [2016 May] 
*نگاهی اجمالی به سناریوی رژیم در مورد «زن» دستگیر شده در آلبانی  [2016 May] 
* مصطفی تاج زاده و «امام خمینی» و «دوران طلایی »   [2016 May] 
*دسته گل جدیدی که «تیرخلاص» زن اوین به آب داد  [2016 May] 
*داستان «استاد ادبیات از خراسان سرفراز» و «دیپلمات اسکاندیناوی»  [2016 May] 
*جنگ نیابتی شیعه و سنی و تعطیلی نهم ربیع‌الاول «آغاز امامت ولی عصر» و «عید‌الزهرا»  [2016 May] 
*«پرچم سرخ» تکان دادن سعید سلطانپور در روایت مجاهدین  [2016 May] 
*مروری بر «زخمی شدن قاسم سلیمانی» و «درب ضد انفجار اتمی» در تونل زیر زمینی سپاه در روایت مسعود رجوی  [2016 Apr] 
*جاودانه‌های خانواده‌ی محمدرحیمی در شعر زنده یاد نصیر نصیری  [2016 Apr] 
*شبکه‌ی نفوذی مجاهدین در رژیم، قربانی «خیانت» مسعود رجوی (بخشی از گزارش ۹۳)  [2016 Apr] 
* فیروز الوندی و «لاله‌های سرنگونش»  [2016 Apr] 
*«سرقت» شعرهای نصیر نصیری توسط مجاهدین و استفاده از آن در خاطرات محمود رویایی!  [2016 Apr] 
*نصیر نصیری همچون «بادی سرگردان» در جستجوی آشیانه‌‌اش  [2016 Apr] 
*آیا رژیم قصد آزادی رابرت لوینسون را دارد؟  [2016 Mar] 
*سید‌ابراهیم رئیسی جنایتکاری در مقام تولیت «آستان ضامن آهو»  [2016 Mar] 
*نگاهی ایدئولوژیک به نامه‌‌‌های مسعود رجوی خطاب به خبرگان و خامنه‌ای  [2016 Mar] 
*در رثای دکتر هادی اسماعیل‌زاده حقوقدان بزرگ میهن مان  [2016 Mar] 
*بارز شدن دشمنی هیستریک فرقه رجوی با زندانیان سیاسی مقاوم و مبارز   [2016 Feb] 
*دزد ناشی به کاهدان می زند («جنون» مسعود رجوی)  [2016 Feb] 
*«چه بی ثمر به در می‌کوبم» نگاهی به چند شعر نصیر نصیری  [2016 Jan] 
*عباس رحیمی آن «جان شیفته»  [2016 Jan] 
*کارزار غیرانسانی جماعت رجوی علیه بیماری عباس محمدرحیمی  [2016 Jan] 
*نقش اخلاق در رفتارهای سیاسی  [2016 Jan] 
*سرگیجه ی رجوی در برابر مظلومیت عباس محمدرحیمی  [2016 Jan] 
*حمله کینه توزانه ی مسعود رجوی به عباس محمدرحیمی سمبل جوانمردی و راستی  [2015 Dec] 
*مترجم نیروی دریایی آمریکا در زندان اوین؛ نماینده خمینی در نیروی دریایی، امام جماعت در آمریکا  [2015 Nov] 
*پیش‌بینی خروج نیروهای آمریکایی از عراق و خطرات ناشی از آن  [2015 Nov] 
*رجوی خواهان ادامه جنگ در لیبرتی، کمیساریای عالی پناهندگان خواهان انتقال فوری مجاهدین از عراق   [2015 Nov] 
*جنایت «لیبرتی» و مسئولیت مشترک خامنه‌ای و مسعود رجوی  [2015 Oct] 
*محمدحسن راستگو «مبتکر شیوه خاصی از آموزش و تفریح برای کودکان»  [2015 Oct] 
*پاسخ من به دستگاه اطلاعاتی و امنیتی رژیم برای مناظره در «دانشگاه هنر تهران»  [2015 Oct] 
*متن کامل نامه آیت‌الله گلزاده غفوری به ‌آیت‌الله منتظری: «با آب دیگری وضو بسازید»  [2015 Oct] 
*تلاش نافرجام فخرآور برای بدنام کردن اسماعیل خویی  [2015 Sep] 
*گل ــ زاده، نخ «دانه‌های تسبیح» * (قسمت دوم)   [2015 Sep] 
*من و فرهاد و زندان و «یه شب مهتاب» *  [2015 Sep] 
*«کشتار ۶۷» در شعر نصیر نصیری (شاعری که قربانی خمینی و رجوی شد)  [2015 Sep] 
*گفتگوی گزارشگران با ایرج مصداقی بمناسبت یادبود کشتار زندانیان سیاسی در تابستان 1367  [2015 Aug] 
* جنایتکاران دهه ۶۰ پست دولتی دارند روایت ایرج مصداقی از سیاه‌ترین دهه عمر جمهوری اسلامی - بخش دوم [2015 Aug] 
*نصیر نصیری شاعری که قربانی خمینی و رجوی شد  [2015 Aug] 
*بقیه داستان «جیمزباند» و «رفیق آیت‌الله»   [2015 Aug] 
*روایت ایرج مصداقی از سیاه‌ترین دهه عمر جمهوری اسلامی - بخش نخست زندانی قطع نخاع شده را روی برانکارد بردند و اعدام کردند [2015 Aug] 
*کوتاه و گویا؛ «انترناسیونال بچه‌پرروها»   [2015 Aug] 
*سکوت مسعود رجوی در قبال پذیرش پناهندگی یکی از متهمان قتل‌ کشیش‌های مسیحی در سوئد  [2015 Aug] 
*توطئه‌ی جدید دستگاه اطلاعاتی رژیم و مجاهدین علیه «نه زیستن، نه مرگ» و من   [2015 Aug] 
*«هوشنگ عیسی بیگلو» و «همنشین بهار» در روایت عرفان قانعی فرد پادوی دستگاه امنیتی   [2015 Aug] 
*رضا مصطفوی طباطبایی «خیر» حامی پرسپولیس یا یکی از عوامل گم‌شدن دکل نفتی   [2015 Jul] 
*به یاد مادر انسیه بخارایی کاشی (سید‌احمدی) که «لبخندش باغ ستاره‌ها بود»   [2015 Jun] 
*از جعل امضاهای ناشیانه پای بیانیه دلواپسان تا جعل امضا تحت نام «بیش از ۱۵۰۰نفر از دوستداران جنبش فدائی»  [2015 Jun] 
*اوین؛ از جوخه‌‌ی اعدام لاجوردی تا پارک قالیباف و لاریجانی  [2015 May] 
*چهل سال پس از ترور شریف واقفی؛ شباهت‌های رفتاری مسعود رجوی و تقی‌ شهرام   [2015 May] 
*چرا در مورد بیژن جزنی و حمید اشرف می‌نویسم؟  [2015 Apr] 
*من یا محسن درزی «تواب»، کدام یک بایستی پوزش بخواهیم؟  [2015 Apr] 
*سناریوی جدید دستگاه اطلاعاتی رژیم؛ مجاهدین عامل اسیدپاشی روی زنان  [2015 Apr] 
*فرخ نگهدار و تاریخی سراسر جعلی: چگونه جنبش فدایی، بیژن جزنی و حمید اشرف قربانی شده‌اند  [2015 Apr] 
*سازمان چریک‌های فدایی خلق و پذیرش رهبری خمینی در دوران انقلاب ضد‌سلطنتی  [2015 Apr] 
*«ایران اینترلینک» صدای دستگاه اطلاعاتی رژیم   [2015 Mar] 
*مسعود رجوی بیش از رژیم جمهوری اسلامی از نمایش جهانی فیلم «آن‌ها که گفتند نه» در هراس است  [2015 Mar] 
*کشتار وحشیانه با استناد به آیات قرآن و سنت  [2015 Mar] 
*پیش‌بینی هشت سال پیش نتایج تحریم اقتصادی رژیم و خروج نیروهای آمریکایی از عراق  [2015 Feb] 
*قاضی حسن تردست قاتل ریحانه جباری مرتکب جنایت دیگری شد  [2015 Feb] 
*دست‌خط‌های ارائه شده از سوی مجاهدین خلق به ایرج مصداقی  [2014 Dec] 
*واکنش رهبری عقیدتی مجاهدین به مقاله‌ی «مسعود رجوی سه دهه «فرار» از «جانبازی» و به خطر انداختن جان مجاهدین»  [2014 Dec] 
*تروریست سیدنی کیست و کتاب شعرش را چه کسی انتشار داد؟  [2014 Dec] 
*فراخوان «ستاد اجتماعی مجاهدین در داخل کشور» طنز یا فاجعه  [2014 Dec] 
*مسعود رجوی سه دهه «فرار» از «جانبازی» و به خطر انداختن جان مجاهدین  [2014 Dec] 
*پروژه‌ی «شهید‌سازی» از مرتضی سربندی مأمور اطلاعاتی و مسئول آموزش گارد پرواز سپاه پاسداران   [2014 Oct] 
*عملیات مروراید مجاهدین در بهار ۱۳۷۰ کردکشی یا دخالت سپاه‌پاسداران در عراق؟  [2014 Oct] 
*مجاهدین خلق، داعش، «انقلابیون عراقی»، «عشایر انقلابی»، بدون شرح   [2014 Oct] 
*تشابه احکام «داعش»‌گونه‌ی خمینی برای کشتار نظامیان و زندان سیاسی در مرداد ۶۷  [2014 Oct] 
*نگاهی دوباره به دیدگاه‌ه‌ای هفت سال پیش ایرج مصداقی پیرامون احتمال حمله‌‌نظامی، تحریم اقتصادی، بحران‌هسته‌ای و ...  [2014 Sep] 
*به مناسبت درگذشت امام جمعه شمیرانات: حجت‌الاسلام محسن دعاگو، امام جمعه، بازجو، شکنجه‌گر و فرمانده کمیته  [2014 Sep] 
*اعدام‌های ۶۷ از یک سال قبلش برنامه‌ریزی شده بود ارائه آمار غیر واقعی از اعدام‌های ۶۷ تنها به جمهوی اسلامی کمک می‌کند [2014 Sep] 
*آزادی متهمان ترور «متخصصان هسته‌‌ای» یک رسوایی دیگر برای خامنه‌ای  [2014 Sep] 
*طرح یک پرسشنامه (مجاهدین در برابر پرسش‌های مردم) بخشی از «گزارش ۹۳»  [2014 Aug] 
*دخالت مجاهدین در امور داخلی عراق و حمایت از نیروهای تحت هژمونی «داعش» (بخشی از گزارش ۹۳)  [2014 Aug] 
*روحانیت انقلابی، متهم اصلی آتش‌سوزی سینما رکس آبادان  [2014 Aug] 
*مظفر الوندی پاسدار زندان یا مسئول دفتر «حقوق بشر» و دبیر مرجع «حقوق کودک»  [2014 Aug] 
* گورستان «خاوران»  [2014 Aug] 
*اعدام، یک پارامتر مهم در حیات سیاسی نظام جمهوری اسلامی است  [2014 Aug] 
*شبکه‌ی نفوذی مجاهدین در رژیم، قربانی «خیانت» مسعود رجوی (بخشی از گزارش ۹۳)  [2014 Aug] 
*قاضی محمد مقیسه و سه دهه جنایت علیه بشریت  [2014 Aug] 
*«فرد خوشنام» مجاهدین چه کسی است ؟  [2014 Jul] 
*سرنوشت مسعود دلیلی، یادآور سرنوشت سعید امامی (بخشی از گزارش ۹۳)  [2014 Jul] 
*توضیحی مختصر در مورد فرار مسعود رجوی از عراق و ترک صحنه‌ی جنگ   [2014 Jul] 
*دریافت «جایزه یواشکی» توسط خانم رجوی  [2014 Jul] 
*تصحیح یک اشتباه در ارتباط با گزارش ۹۳ و پوزش از آقای سعید جمالی   [2014 Jul] 
*گزارش 93 / واکاوی و بررسی فرهنگ و رفتار توتالیتاریستی مسعود رجوی نگاهی به واکنش‌ها و برخوردهای رهبری مجاهدین و مریدان حل شده در وی، در برابر «گزارش ۹۲» و تحولات یک ساله گذشته (1392/1393) [2014 Jul] 
*ای کاش نه تیم ملی فوتبال، که جامعه‌ی ایران «کارلوس کی‌روشی» می‌داشت   [2014 Jun] 
*تصحیح یک روایت در مورد زنده یاد غلامحسین (شاپور) قناعتی  [2014 May] 
*«لعبتی هزار ماشالا»، نامه سرگشاده به عماد‌الدین باقی  [2014 Apr] 
*نگاه متفاوت من، محمد مصطفایی و وحید پوراستاد به علیرضا آوایی  [2014 Apr] 
*من و «حق» بیژن جزنی و کشتار ۳۰ فروردین ۱۳۵۴  [2014 Apr] 
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (بخش پایانی) نقش وابستگان فدراسیون فوتبال و تربیت‌بدنی در فساد   [2014 Apr] 
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۶) لومپنیسم در حاکمیت، لومپنیسم در فوتبال و ...   [2014 Apr] 
*«عشق» و نسل برآمده از انقلاب ضد سلطنتی  [2014 Apr] 
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۵) روحانیت و دلالان در فوتبال  [2014 Mar] 
*مسعود رجوی و «پرفسور راج بالدو» و جایزه «خدمات بشردوستانه بین‌المللی»   [2014 Mar] 
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۴) نقش رمالان، جادوگران و مداحان در فوتبال  [2014 Mar] 
*نوروز در زندان‌های دهه‌ی ۶۰  [2014 Mar] 
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۳) غوغای اعتیاد و دوپینگ  [2014 Mar] 
*انتخاب مریم رجوی به عنوان «پرافتخار زن سال ۲۰۱۳ » و پروفسور «راج بالدو»  [2014 Mar] 
*نگذارید دست‌های خونین خمینی را پاک کنند   [2014 Mar] 
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۲) سرمایه‌داران نوکیسه در فوتبال  [2014 Mar] 
*مرتضی فهیم کرمانی صادر کننده‌ی اولین حکم ترور، سنگسار و قطع دست   [2014 Mar] 
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۱) سرمایه‌داران نوکیسه و فوتبال  [2014 Feb] 
*سیدحسین موسوی تبریزی خشن‌ترین قاضی نظام، مدعی «اسلام رحمانی»  [2014 Feb] 
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته، سرمایه‌داران نوکیسه و فوتبال (۱۰)  [2014 Feb] 
*ادامه‌ی دشمنی دستگاه ولایت با زنده‌یاد فرخ‌رو پارسای  [2014 Feb] 
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۹) (سرمایه‌داران نوکیسه در فوتبال)  [2014 Feb] 
*علی یونسی و تکذیب محاکمه و اعدام نظامیان حزب توده  [2014 Feb] 
*ناصر میناچی مشمول «فامیل الدنگ»‌ نشد  [2014 Feb] 
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۸) هجوم سرمایه‌داران نوکیسه به بازار فوتبال  [2014 Jan] 
*مقوله‌ی حجت‌الاسلام «جعفر نیری» و مستند‌سازی کشتار ۶۷  [2014 Jan] 
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (بخش ۷) تحولات باشگاه پرسپولیس، استقلال و ...   [2014 Jan] 
*حسینعلی نیری رئیس دادگاه انتظامی قضات «رژیم کشتار »  [2014 Jan] 
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۶) دخالت سپاه پاسداران در فوتبال  [2014 Jan] 
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۵)  [2014 Jan] 
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۴)  [2013 Dec] 
*نگاهی دوباره به دستگاه اطلاعاتی نظام و قربانیان «انجمن پادشاهی»  [2013 Dec] 
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۳)  [2013 Dec] 
*طه طاهری (مسعود صدر‌الاسلام) و وزارت اطلاعات مسئول ربودن رابرت لوینسون  [2013 Dec] 
*سخنی با مریم رجوی؛ به یاد «گوهر» و «گوهر»ها  [2013 Dec] 
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۲)  [2013 Dec] 
*چند نفر در زندان قزلحصار اعتصاب غذا کرده‌اند؟ نگاهی به اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت  [2013 Dec] 
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱)  [2013 Dec] 
*پاسخ مجاهدین به مقاله‌ی فریبا هادیخانلو «اشرف نشان» یا «تواب اتاق آزادی اوین»   [2013 Nov] 
*فریبا هادیخانلو «اشرف نشان» یا «تواب اتاق آزادی اوین»  [2013 Oct] 
*خطر اعدام متهمان ترور‌های هسته‌ای و «جاسوسی» برای موساد   [2013 Oct] 
*نهاد نمایندگی خامنه‌ای و تائید قتل‌عام‌های ۶۰ و ۶۷  [2013 Oct] 
*انشعاب و ایجاد تشکل؛ پاسخ به نامه‌ی سرگشاده‌ی آقای ریحانی  [2013 Oct] 
*حق تیر و شکنجه در قوانین جمهوری اسلامی   [2013 Sep] 
*رادیو بی بی سی و گزارش بیطرفانه‌اش از عراق  [2013 Sep] 
*پس از قتل‌عام در اشرف، کشتار بزرگتری در چشم‌انداز است  [2013 Sep] 
*علیرضا یعقوبی «اشرفی» امروز و همکار سعید امامی و فلاحیان دیروز  [2013 Aug] 
*لزوم مبارزه با شخصیت‌سازی و شخصیت پرستی و پرهیز از مطلق‌کردن افراد   [2013 Aug] 
*قاضی صلواتی یکی از اضلاع مثلت «جنایت علیه بشریت»  [2013 Aug] 
*نامه سرگشاده به شیرین عبادی، «اسلام رحمانی» چاره‌ی کار نیست  [2013 Aug] 
*آیت‌الله گلزاده غفوری و پذیرش وکالت عباس امیرانتظام   [2013 Aug] 
*چه چیز خشم «‌اهل حق» در ایران را برانگیخت و خودسوزی‌ها چرا آغاز شد؟  [2013 Jul] 
*واکنش مشابه‌ مجلس شورای اسلامی و «شورای ملی مقاومت» به «استعفا»  [2013 Jul] 
*نگاهی ایدئولوژیک به نامه‌‌‌های مسعود رجوی خطاب به خبرگان و خامنه‌ای  [2013 Jul] 
*محمد‌علی امانی رئیس اوین و عضوی از خانواده‌ی جنایتکار و غارتگر امانی   [2013 Jul] 
* مجاهدین و بنیانگذاران آن در بوته نقد  [2013 Jul] 
*انفجار حرم عسگرین و اعتراف ژنرال جورج کیسی  [2013 Jun] 
*بخش منتشر نشده‌ی گزارش ۹۲، نامه‌ی سرگشاده به مسعود رجوی   [2013 Jun] 
*مکاتبات من با ابوالقاسم رضایی یکی از مسئولان مجاهدین در دیماه ۱۳۸۸  [2013 May] 
*سنگ بنای نابسامانی‌های کشور را هاشمی گذاشته-  [2013 May] 
* محمد مهرآیین، مظهر جنایت و فساد  [2013 May] 
*گزارش ۹۲، نامه‌ی سرگشاده به مسعود رجوی  [2013 May] 
*سیدحسین موسویان و شیخ حسن روحانی دو مدعی تحصیل در بریتانیا  [2013 Apr] 
*نگاهی به پرونده‌ی کهریزک و سوابق جنایتکارانه «قاضی حداد»  [2013 Apr] 
*حجت‌الاسلام محسن دعاگو، امام جمعه، بازجو، شکنجه‌گر و فرمانده کمیته  [2013 Mar] 
*نگاهی به زندگی جلیل بنده یکی از تیرخلاص‌زن‌های اوین  [2013 Mar] 
*سفر مصطفی محمد نجار به وین شلیک به لیست جدید اتحادیه‌‌ اروپا  [2013 Mar] 
*نقش مجید قدوسی یکی از عوامل کشتار ۶۷ در فوتبال   [2013 Mar] 
*سیدعباس ابطحی یکی از جنایتکاران علیه بشریت  [2013 Feb] 
*دستگیری یک شهروند اسلواکی اقدامی شکست‌خورده در راه تکمیل سناریوی ترورهای هسته‌ای  [2013 Feb] 
*حمله‌ی موشکی به لیبرتی آخرین اقدام تروریستی رژیم نخواهد بود  [2013 Feb] 
*«هوشنگ عیسی بیگلو» و «همنشین بهار» در روایت عرفان قانعی فرد پادوی دستگاه امنیتی  [2013 Jan] 
*آقای واحدی، بشارتی نه «خدا ترس است و نه با شرف»  [2013 Jan] 
*طه طاهری (مسعود صدر‌الاسلام) و وزارت اطلاعات مسئول ربودن رابرت لوینسون  [2013 Jan] 
*تلاش برای نجات تروریست‌های‌ سپاه قدس در تایلند  [2012 Dec] 
*نشریه‌ی پیکار، قاسم عابدینی و ترور آمریکایی‌ها  [2012 Dec] 
*رو در رو با فائزه هاشمی و «عبرت روزگار»  [2012 Dec] 
*آیا خامنه‌ای مخالف اعدام مارکسیست‌‌ها بود؟  [2012 Dec] 
* بدون شرح! ایرج مصداقی در کنار احمدی‌نژاد در حال افتتاح کارخانه  [2012 Dec] 
*«گفتگوهای زندان» و سندروم «دایی جان ناپلئون»  [2012 Dec] 
*مازیار بهاری و «اعترافات اجباری»  [2012 Nov] 
*حکم تاریخی دادگاه لاهه و واکنش ناگزیر «هیأت اجرایی راه کارگر»  [2012 Nov] 
*تاکسی زرد رنگ پژو ۴۰۵ و ترور پاسدار فریدون عباسی  [2012 Nov] 
*آیا مجاهدین و دشمنانشان فرهنگی مشابه دارند؟  [2012 Oct] 
*چه کسانی مستشاران آمریکایی در ایران را ترور کردند؟   [2012 Oct] 
*متهم کردن بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مشارکت در ترور‌های هسته‌ای   [2012 Oct] 
*وزیر فتحی هوادار دکتر شریعتی چرا و چگونه «رفیق» شد؟  [2012 Oct] 
*«جهانبخش سرخوش» و «شرکا» همسو و همگام با رژیم  [2012 Oct] 
*من و «حق» بیژن جزنی و کشتار ۳۰ فروردین ۱۳۵۴  [2012 Oct] 
*آیا محمدی گیلانی حکم اعدام فرزندانش را داد؟  [2012 Sep] 
*نگاهی به جعلیات انتشار یافته از سوی ساموئیل کرماشانی در مورد مولود آفند و متهمان دستگیر شده در ایران   [2012 Sep] 
*ربودن مولود آفند، ارتباط آن با «ترورهای هسته‌ای»، اقلیم کردستان و موساد  [2012 Sep] 
* نگاهی دوباره به سناریوی «سربازان گمنام امام زمان» و قربانیان آن  [2012 Sep] 
*دلایل اتخاذ اقدامات امنیتی اجلاس «غیرمتعهدها» در تهران  [2012 Aug] 
*به فریاد متهمان بیگناه ترور «متخصصان هسته‌ای» برسید  [2012 Aug] 
*علیرضا آوایی، غلامرضا خلف رضایی زارع و چند جنایتکار علیه بشریت  [2012 Aug] 
*«حاج رضا» و کتایون ‌آذرلی و یک پروژه‌ی امنیتی   [2012 Jul] 
*چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید؛ پرسش‌هایی از سوی مخالفین ایران تریبونال  [2012 Jul] 
*دروغپردازی «حاج‌رضا» در مورد نحوه‌ی سفر به اروپا  [2012 Jul] 
*پرده‌‌ی دیگری از «داستان‌های هزار و یک شب» صاحب‌منصب قضایی رژیم  بازی چرخ بشکندش بیضه در کلاه زیرا که عرض شعبده با اهل راز کرد [2012 Jul] 
*«دو پیمانه آب و یک چمچه دوغ»، نگاهی به روایت‌های جعلی صاحب‌منصب قضایی رژیم  [2012 Jul] 
*پاسخ به چند سؤال در ارتباط با خاطرات و مصاحبه‌ی‌ تلویزیونی ثابتی و واکنش‌های پیرامون آن  [2012 Jun] 
*حاج احمد قدیریان مسئول گروه ضربت و جوخه‌های اعدام اوین   [2012 Jun] 
*«فرقان» در آیینه‌ی تاریخ  [2012 Apr] 
*مایک والاس و هاشمی رفسنجانی  [2012 Apr] 
*حمید رضا نقاشیان تجسم عینی حاکمیت فاسد  [2012 Mar] 
*چه کسی خامنه‌ای را در تیرماه ۶۰ ترور کرد؟ به یاد اروج امیرخان‌زاده که «برای نامش مقاومت کرد» [2012 Mar] 
*تروریسم افسار گسیخته‌ی رژیم و مماشات بین‌المللی  [2012 Feb] 
*فراز و نشیب حزب توده در دهه‌ی ۶۰  [2012 Feb] 
*«اپوزیسیون» کی و چگونه کوک می‌شود؟  [2012 Feb] 
*سانسور بخش مهیج خبر «ان بی سی» در مورد نقش مجاهدین در ترور‌های تهران  [2012 Feb] 
*پرونده‌ی لیلا فتحی نمادی از ظلم و بی‌عدالتی دستگاه قضایی ولایت فقیه   [2012 Feb] 
*چه کسانی پشت بیانیه‌‌ی «کرکس‌ها متحد می‌شوند» هستند (بیانیه بیش از ۱۵۰۰ فدایی ولی فقیه) [2012 Jan] 
*نقش رژیم در «قتل‌های زنجیره‌ای متخصصان» ایرانی   [2012 Jan] 
*نامه سرگشاده به آقای محمد نوری زاد  [2011 Dec] 
*نامه‌ی تیرماه ۱۳۶۶ آیت‌الله گلزاده غفوری به ‌آیت‌الله منتظری *  [2011 Dec] 
*نامه آیت‌الله گلزاده غفوری به ‌آیت‌الله منتظری: «با آب دیگری وضو بسازید»  [2011 Nov] 
*پاسخ به پرسش‌هایی چند در مورد بیانیه‌های ضد جنگ و تلاش‌های اکبر گنجی  [2011 Nov] 
*پاسخ به سؤالاتی چند در مورد گزارش آژانس بین‌المللی اتمی و امکان حمله نظامی غرب به ایران  [2011 Nov] 
*چند پرسش و پاسخ در مورد طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا  [2011 Oct] 
*جاسوسی وابسته‌ی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در لندن علیه دانشجویان ایرانی  [2011 Oct] 
*«باغ‌ها آنگاه که شکفته‌ترند کوله‌ی پاییز را پربار می‌کنند»  [2011 Sep] 
*«از اوج و موج نگاهت عشق پیدا بود»   [2011 Sep] 
*به یاد شهلا و فریده و همه‌ی جاودانگان   [2011 Sep] 
*به یاد مادر جهان‌آرا و جاودانه‌اش «حسن»  [2011 Sep] 
*رقص ققنوس‌ها و آواز خاکستر  [2011 Sep] 
*به روز کردن لیست تروریستی و واکنش‌‌های رژیم  [2011 Aug] 
*محمد سلیمی یکی از جنایت‌کاران علیه بشریت و دست‌اندرکاران قتل‌عام ۶۷  [2011 Aug] 
*راه بهبود حقوق بشر در ایران از رسیدگی به قتل های ۶٧ می گذرد  [2011 Aug] 
*معامله‌ بر سر آزادی دو کوهنورد آمریکایی و باقی ماندن نام مجاهدین در لیست تروریستی  [2011 Aug] 
*گفتگو در مورد گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر  [2011 Aug] 
*نوری‌زاده و زنده‌یاد شاپور بختیار  [2011 Aug] 
*مروری بر روایت هاشمی رفسنجانی از پایان قتل‌عام ۶۷ و اطلاعات ارائه شده از سوی دادستانی  [2011 Aug] 
*با آب هفت دریا نیز ننگ کشتار ۶۷ را نمی‌توان شست  [2011 Jul] 
*لیست تروریستی آمریکا و رابطه آن با نجات جان ساکنان اشرف   [2011 Jul] 
*مادر هنوز غصه‌ی عطیه را دارد  [2011 Jul] 
*مادر امامی و آغوش پر از عشق‌اش   [2011 Jul] 
*آیا مجید انصاری راست می‌گوید؟  [2011 Jun] 
*محمدرضا صدر عاملی و رخت‌‌ دامادی‌اش  [2011 Jun] 
*نحوه برخورد دولت موسوی با کشتار ۶۷ و موارد نقض حقوق بشر در مجامع بین‌المللی   [2011 Jun] 
*تصحیح اطلاعات ارائه شده نادرست در مورد گزارشگر ویژه و ...  [2011 Jun] 
*انتخاب گزارشگر ویژه مردِ مسلمانِ غیرعرب و تصحیح چند اشتباه   [2011 Jun] 
*هوشنگ اسدی بدون هیچ پروایی همچنان دروغ می‌گوید  [2011 Jun] 
*از بهناز شرقی نمین تا هاله سحابی  [2011 Jun] 
*با چهره‌ی مجید قدوسی یکی از مسئولان کشتار ۶۷ آشنا شویم  [2011 May] 
*توضیحی در ارتباط با نقد کتاب هوشنگ اسدی  [2011 Apr] 
*نقدی بر «نامه‌هایی به شکنجه‌گرم»، چرا هوشنگ اسدی دروغ می‌گوید؟  [2011 Apr] 
*کدیور و روایت کشتار ۶۷   [2011 Apr] 
*کشتار در اشرف و منادیان «اسلام رحمانی»   [2011 Apr] 
*طه طاهری (مسعود صدر الاسلام) و مفقودشدن رابرت لوینسون  [2011 Mar] 
*۱۹ بهمن شکوه یک مقاومت؛ غم و اندوه غریبانه‌ی زندانیان   [2011 Feb] 
*با چهره‌ی داوود روزبهانی فرمانده حمله به پایگاه موسی خیابانی آشنا شویم  [2011 Feb] 
*برای مظلومیت و تنهایی محمدعلی حاج‌آقایی   [2011 Jan] 
*با چهره‌ی مرتضی اشراقی عضو هیئت کشتار ۶۷ آشنا شویم  [2011 Jan] 
*«خبر کوتاه‌ بود اعدام‌ شان‌ کردند!»*  [2011 Jan] 
*مهدی نادری‌فرد یکی از عوامل اصلی کشتار ۶۷ در زندان گوهردشت  [2011 Jan] 
*یادی از آیت‌الله منتظری و نکاتی چند در ارتباط با میزگرد سیاسی ۳۰ آذر ۸۸ سیمای آزادی   [2010 Dec] 
*نامه سرگشاده به خانم زهرا رهنورد   [2010 Nov] 
*تاریخ گفت‌وگوهای درونی بخش مارکسیست لنینیست مجاهدین خلق و چریک‌های فدایی خلق   [2010 Nov] 
*فردا را چگونه باید ساخت؟  [2010 Nov] 
*برای آن‌هایی که خواهان حقیقت‌اند  [2010 Nov] 
*از به کارگیری شیوه‌های غیراخلاقی بپرهیزیم حتی در رابطه با دشمنانمان   [2010 Nov] 
*ايرج مصداقي و «غزل اميد»   [2010 Sep] 
*انتشار اخبار جعلی از سوی «پیک نت» در ارتباط با مهاجمان به خانه کروبی   [2010 Sep] 
*گرچه ما می‌گذریم راه می‌‌ماند ( در رثای جاوادنه‌های رضایی‌ جهرمی)  [2010 Aug] 
*معرفی عاملان و آمران و افراد مطلع از اعدام‌های مرداد ۶۷  [2010 Jul] 
*قتل‌عام ۶۷ در پاسخ‌های رسمی دولت جمهوری اسلامی   [2010 Jul] 
*ايرج مصداقي: غرب عاملان کشتار را مي‌شناسد  [2010 Jul] 
*نامه سرگشاده به میرحسین موسوی   [2010 Jul] 
*مادر امامی و آغوش پر از عشق‌اش   [2010 Jun] 
*«محمد نبودی ببینی»، برادرت را کشتند!  [2010 Jun] 
*گفت‌وگو با ايرج مصداقی درباره قاضی مقيسه: شريرترين چهره زندان‌های جمهوری اسلامی در دهه ۶۰  [2010 May] 
*«آیا زندگی باز به آن‌ها خواهد خندید»  حکومت کودتا در صدد انجام جنایتی جدید است [2010 May] 
*حق با شادی صدر است یا داریوش برادری  [2010 May] 
*برای مظلومیت و تنهایی محمدعلی حاج‌آقایی   [2010 May] 
*شورای حقوق بشر سازمان ملل و همسر سعید امامی!  [2010 Apr] 
*با چهره‌ی سید حسین مرتضوی یکی از جنایتکاران علیه بشریت آشنا شویم!  [2010 Apr] 
*بهار با بچه‌ها، بهار بی‌بچه‌ها (یادی از دلاوران خانواده‌‌ی مدائن)  [2010 Mar] 
*گفتگوی اشتراک با ایرج مصداقی در رابطه با کمپین دو میلیون امضا بر علیه مجازات اعدام   [2010 Mar] 
*داستان دستبوسی جنتی !  [2010 Mar] 
*«شرفیابی و درخواست عفو و انابه در حضور رهبری»  [2010 Mar] 
*اعدام توابان، تراژدی مضاعف  [2010 Feb] 
*سوءقصد به تواب نظام یا سناریوی جدید کودتاچیان  [2010 Feb] 
*احسان نراقی همچنان در خدمت قدرت  [2010 Feb] 
*نامه‌های علیرضا حاج صمدی به همسرش مریم گلزاده غفوری   [2010 Feb] 
*«کاظم» تبلور خشم و عصیان نسل برآمده از انقلاب ضد‌سلطنتی  [2010 Feb] 
*صدای «صادق» نسلی که در سکوت پرپر شد  [2010 Feb] 
*فرمانده حمله به پایگاه موسی خیابانی چه کسی بود؟   [2010 Feb] 
*کتاب «نگاهی به سازمان بین‌المللی کار، نقض حقوق بنیادین کار در ایران» - ایرج مصداقی  [2010 Feb] 
*وصیت نامه مریم گلزاده غفوری  گل‌ زادگان (مریم گلی)  [2010 Feb] 
*«سلامم غریبانه در هر خانه را خواهد زد» گل‌زادگان- مریم [2010 Feb] 
*عبرت‌های روزگار   [2010 Feb] 
*گل- زادگان ( محمد کاظم)   [2010 Jan] 
*گل‌- زادگان ( محمدصادق)   [2010 Jan] 
*گل ــ زاده، نخ «دانه‌های تسبیح» * (قسمت دوم)  [2010 Jan] 
*مسعود علی‌محمدی آخرین قربانی دستگاه امنیتی ولایت فقیه  [2010 Jan] 
*دکتر گلزاده غفوری مدافع بزرگ حقوق مردم (قسمت اول)  [2010 Jan] 
*فرخ نگهدار و درد «فروپاشی» نظام  [2010 Jan] 
*شب لعنتی و فانوس (به یاد فاطمه کزازی)  [2009 Dec] 
*در رثای کسی که به جای حکومت بر سرهای بالای دار، بر قلب‌های مردم حکومت کرد  [2009 Dec] 
*پرسش و پاسخ در مورد فعل‌انفعالات عراق و وضعیت مجاهدین و ... (بخش دوم)   [2009 Dec] 
*پرسش و پاسخ در مورد فعل‌انفعالات عراق و وضعیت مجاهدین و ... (قسمت اول)  [2009 Dec] 
*آن کس که وابستگی‌های سیاسی و ایدئولوژیکش را نفی کند خود را نفی می‌کند   [2009 Nov] 
*امیر فرشاد ابراهیمی بازیچه‌ دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی  [2009 Nov] 
*گزارش‌های نادرست به ما خدمت نمی‌کنند- بخش سوم   [2009 Nov] 
*نقد فرهنگ سیاسی - حذف و سانسور در خاطرات زندان!- بخش دوم  دوستی کی آخر آمد، دوستداران را چه شد [2009 Nov] 
*نقدی بر «آفتابکاران» نوشته‌ی محمود رویایی – بخش نخست  [2009 Nov] 
*به یاد آن که «عاشقانه زیست»  [2009 Oct] 
*همکاری یکی از فعالان اصلی لابی رژیم در انگلستان با فرماندهان سپاه پاسداران  [2009 Oct] 
*مسعود صدر‌الاسلام (طه طاهری)، همان صالح بازجوی معروف ۲۰۹ اوین نیست!  [2009 Sep] 
*گفت گو با ايرج مصداقي، نويسنده چهار جلد خاطرات زندان   [2009 Sep] 
*مذهب در خدمت شکنجه و کشتار  [2009 Sep] 
*احمد توکلی و قتل فجیع نرگس جباری   [2009 Sep] 
*آقای کروبی جنایات دیگر خامنه ای را هم افشا کنید   [2009 Aug] 
*کندوکاوی در وقایع پس از انتخابات 22 خرداد 1388  [2009 Aug] 
*همخوانی یک سیاست  [2009 Aug] 
*سخنی در باب فرصت طلبی گردانندگان سایت «اخبار روز» با چه انگیزه و هدفی؟ [2009 Aug] 
*یگان ویژه پاسداران نیروی انتظامی و «نوپو»  [2009 Aug] 
*بازوهای نظام برای سرکوب جنبش های اعتراضی  [2009 Aug] 
*نامه سرگشاده به آقای مهدی کروبی   [2009 Aug] 
*فرهاد جعفری مدافع سینه چاک احمدی نژاد یا سهی سیفی وبگرد «روزآنلاین»  [2009 Aug] 
*آشنایی با چند تن از عوامل کشتار و جنایت در دهه‌ی ۶۰  [2009 Aug] 
*محمدرضا شریفی نیا تواب دو آتشه اوین و حامی احمدی نژاد  [2009 Aug] 
*نگاهی به سابقه‌ی چندتن از رهبران کودتای ۲۲ خرداد   [2009 Aug] 
*جعلیات جدید امیرفرشاد ابراهیمی در نامه سرگشاده به مجتبی خامنه ای   [2009 Aug] 
*پاسخ به سؤالات سایت گزارشگر در ارتباط با خیزش مردم ایران   [2009 Jul] 
*نگاهی به چهره‌ی چند جنایتکار   [2009 Jul] 
*مجید پورسیف کیست؟  [2009 Jul] 
*مجتبی حلوایی عسگر یکی از عاملان اصلی کشتار ۶۷  [2009 Jul] 
*تحلیلی بر نماز جمعه رفسنجانی   [2009 Jul] 
*فکور، بازجوی شعبه‌ی هفت اوین و تروریست بین‌المللی   [2009 Jul] 
*نقدی بر کتاب «آفتابکاران» نوشته محمود رویایی (مجموعه کامل)  [2009 Jul] 
*«فرهنگ» ناهنجار یک عضو شورای هماهنگی اتحاد جمهوری‌خواهان   [2009 Jul] 
*سخنی با اعضا و هواداران اکثریت و اتحاد جمهوریخواهان  [2009 Jul] 
*حجاریان و شقاوت یک نظام ضدبشری  [2009 Jul] 
*متن سخنرانی ایرج مصداقی در جلسه ایران، انتخاب دمکراتیک  [2009 Jul] 
*«رد تئوری بقا»   [2009 Jun] 
*از ۳۰ خرداد ۶۰ تا ۳۰‌خرداد ۸۸  [2009 Jun] 
*آن کس که باید برود خامنه ای است   [2009 Jun] 
*کودتای جدید در رژیم کودتا  [2009 Jun] 
*با وزیر کشور کابینه‌ی احتمالی کروبی آشنا شویم  [2009 Jun] 
*سید ابراهیم نبوی و پرده پوشی یک دهه جنایت و سرکوب  [2009 Jun] 
*کندوکاوی در ارتباط با دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری   [2009 May] 
*میرحسین موسوی و «برکات سازنده اسلام»   [2009 May] 
*اظهارات مصطفی تاج‌زاده در توجیه کشتار ۶۷  [2009 May] 
*متجاوز را «انتخاب» نمی‌کنند!  [2009 May] 
*مهدی کروبی و میرحسین موسوی و کشتار ۶۷  [2009 May] 
*کتایون آذرلی و کتاب «مصلوب»  [2009 May] 
*نگاهی به تاریخچه‌‌ی شکایت علیه نقض حقوق سندیکایی و آزادی انجمن‌ها توسط دولت‌های ایران (بخش دوم)  [2009 Apr] 
*نگاهی به تاریخچه‌‌ی شکایت علیه نقض حقوق سندیکایی و آزادی انجمن‌ها توسط دولت‌های ایران (بخش اول)  [2009 Apr] 
*ناصر منصوری را روی برانکارد به قتل‌گاه بردند  [2009 Apr] 
*نام واقعی مجید قدوسی چیست؟   [2009 Apr] 
*سرهنگ سید لطف‌الله اتابکی کیست؟  [2009 Apr] 
*گفتگوی پژواک ایران با ایرج مصداقی در ارتباط با نقش‌گروه‌های چپ و مجاهدین در استقرار جمهوری اسلامی، حمایت از خمینی و...  [2009 Mar] 
*ادعاهای نادرست راجع به عکس‌های جنایتکاران  [2009 Mar] 
*ماشین جعل و دروغپردازی راه توده و پیک نت   [2009 Mar] 
*سرگذشت من و سرگذشت یک ترانه  [2009 Mar] 
*به یاد آن که «بهنام» بود   [2009 Feb] 
*تجربه‌اندوزی از تاریخ  [2009 Feb] 
*در خلوت پرشکوه عاشقان آزادی جاری‌ست...  [2009 Feb] 
*خاوران و مادران  [2009 Jan] 
*نقدی بر گزارش دیده‌بان حقوق بشر در مورد آزادی بیان و تجمع در مناطق کردنشین   [2009 Jan] 
*اقتدار مادران   [2009 Jan] 
*حسین مهرپور و تعهدات بین‌المللی جمهوری اسلامی  [2009 Jan] 
*میان ماه من تا ماه گردون! دو کتاب خاطرات جعلی زندان و دو واکنش متفاوت فرهنگی [2008 Dec] 
*انتقام‌جویی نظام «عدل اسلامی» از خانواده‌ها (بخش دوم)   [2008 Dec] 
*چند نکته در ارتباط با مهر و موم کردن کانون مدافعان حقوق بشر   [2008 Dec] 
*انتقام‌جویی نظام «عدل اسلامی» از خانواده‌ها (بخش اول)  [2008 Dec] 
*برخورد گزینشی با حقوق زنان  [2008 Dec] 
*آرامگاه مادر !  [2008 Dec] 
*پرویز زند شیرازی نیز به ابدیت پیوست  [2008 Dec] 
*مادر، «افسانه است، اما دروغ نیست» مادر فاطمه صادقی دانشمند، نماد مقاومت خانواده‌ی بنازاده امیرخیزی! [2008 Dec] 
*دادگاه یا سرپوشی بر جنایت باندهای رژیم در شیراز   [2008 Dec] 
*رفیق‌دوست و حکم مهدورالدم  [2008 Nov] 
*مأموریت «یک اسکادران هموسکسوئل منحرف آمریکایی»!  [2008 Nov] 
*به پاس مقاومت و ایستادگی علی صارمی   [2008 Nov] 
*هشدارهای امنیتی سایت تابناک را جدی تلقی کنیم  [2008 Nov] 
*نوری زاده و دسته گل تازه به آب داده  چه کسی پسر خاله چه کسی است؟  [2008 Nov] 
*غلامرضا جلال و روایت‌های غیرواقعی زندان  [2008 Nov] 
*به یاد آن که «عاشقانه زیست»  [2008 Oct] 
*انتخاب اوباما شرایط را برای رژیم سخت‌تر می‌کند  [2008 Oct] 
*همنامی جنایتکاران و معضل اپوزیسیون- بخش دوم   [2008 Oct] 
*هویت اصلی داوود لشگری یکی از مسئولان کشتار ۶۷   [2008 Oct] 
*اپوزیسیون و معضل همنامی جنایتکاران   [2008 Sep] 
*آیا سانسور شاخ و دم دارد؟   [2008 Sep] 
*هیئت کشتار زندانیان سیاسی در روایت گروه‌ها و فعالان سیاسی!  [2008 Aug] 
*کشتار ۶۷، سعید شاهسوندی و پروژه‌ی جعل تاریخ  [2008 Aug] 
*بیستمین سالگرد کشتار ۶۷ و انتشار خاطرات جعلی   [2008 Aug] 
*گفتگو با ایرج مصداقی در مورد در مورد جناح‌های رژیم، خطر جنگ، خطرات اتمی شدن رژیم، وضعیت اپوزیسیون، جنبش‌های مردمی و ....  [2008 Jul] 
*سانسور زنان در انتخابات کانون نویسندگان ایران !  [2008 Jul] 
*«غنی سازی» دروغ و «توسعه» جعل در دستگاه رژیم   [2008 Jun] 
*پاسخ به «فراخوان» فریدون گیلانی و ذکر چند خاطره  [2008 Jun] 
*روایت وارونه‌ی مسعود بهنود و محسن سازگارا از ۳۰ خرداد   [2008 Jun] 
*سازگارا با جنایتکاران، ناسازگارا با قربانیان  [2008 Jun] 
*پاسخ به پرسش‌هایی چند در رابطه با کتاب «برساقه تابیده کنف»   [2008 Jun] 
*دست های خونین باندهای رژیم در انفجار شیراز   [2008 May] 
*داستان زنی که «هفت شوهر» دارد و حافظه‌ی تاریخی  [2008 Apr] 
*علی‌محمد بشارتی یکی از بنیانگذاران دستگاه سرکوب و جنایت رژیم   [2008 Apr] 
*امیرفرشاد ابراهیمی درس آموخته‌ی مکتب ولایت  [2008 Apr] 
*سید کاظم کاظمی، از بنیانگذاران سیستم اطلاعاتی، شکنجه‌گر و جلاد اصلی فعالین چپ ایران   [2008 Mar] 
*عید ۶۲ در زندان گوهردشت  [2008 Mar] 
*نوری‌زاده، بانک مرکزی جعلیات و عصاره ژورنالیسم بی‌اعتبار   [2008 Mar] 
*بخشی از نقشه‌‌های زندان‌های اوین، قزل‌حصار، گوهردشت و نیز محل‌های قتل‌عام تابستان۶۷ برگرفته شده از کتاب «نه‌زیستن، نه‌مرگ»(چاپ دوم)  [2008 Feb] 
*حاج احمد قدیریان مسئول گروه ضربت و جوخه‌های اعدام اوین  [2008 Feb] 
*دلایل واقعی کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷  [2008 Feb] 
*بهنود پدیده‌ای که از نو باید شناخت  [2008 Feb] 
*محمد مهرآیین یکی از مهم‌ترین دژخیمان اوین  [2008 Feb] 
*نقش های گوناگون هوشنگ اسدی تواب فعال زندان  [2008 Feb] 
*کبوتر با کبوتر، باز با باز، کند همجنس با همجنس پرواز  [2008 Feb] 
*برگشتگان ازدیار مردگان  [2008 Feb] 
*ILO - پیشرفت دولت جمهوری اسلامی در سال های گذشته در سازمان ‌بین‌المللی کار (بخش هشتم - پاياني)   [2008 Feb] 
*ILO - نگاهی به کنفرانس بین‌المللی کار و سیاست های به کار گرفته شده از سوی رژیم در این کنفرانس‌(بخش هفتم)   [2008 Feb] 
*ILO - تشکل‌های کارگری رژیم از نگاه سازمان بین‌المللی کار (بخش ششم)   [2008 Feb] 
*ILO - خانه کارگر جمهوری اسلامی (بخش پنجم)   [2008 Feb] 
*ILO - تشکل‌های کارگری در جمهوری اسلامی و مغایرت آن ها با کنوانسیون‌های بین‌‌المللی (بخش چهارم  [2008 Feb] 
*ILO - گزارش کمیته متخصصین در ارتباط با اجرای کنوانسیون ها و توصیه نامه ها به نود و سومین کنفرانس بین‌المللی کار و کمبودهای آن (بخش سوم)   [2008 Feb] 
*ILO - کنوانسیون های بین‌المللی که مورد تصویب دولت‌های ایران قرار گرفته‌‌‌اند (بخش دوم)   [2008 Feb] 
*ILO - کنوانسیون‌های بین‌المللی، ترفند‌های رژیم (بخش اول)   [2008 Feb] 
*برای مادرهایمان، «دل‌پاکان» و «دل‌سوختگان» روزگار  [2008 Jan] 
*کشتار ۶۷ در شعر زندان  باغ‌ها/ آنگاه که شکفته‌ترند/ کوله‌ی پاییز را/ پربار می‌کنند [2008 Jan] 
*نگاهی گذرا به نمایشنامه‌های زندان  [2008 Jan] 
*اعلامیه جهانی حقوق‌بشر دستاورد بزرگ بشریت  [2008 Jan] 
*یقه واقعیت را نمی‌توان گرفت؛ (در مورد کتاب نه زیستن نه مرگ)  [2007 Dec] 
*آقای زرافشان به کجا می‌روید؟  [2007 Dec] 
*احکام خمینی و خامنه‌ای به حسینعلی نیری رئیس هیئت قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷   [2007 Dec] 
*نظرات «استاد» عبدالله شهبازی و چگونگی برخورد بقایای حزب توده با او  [2007 Dec] 
*روزشمارقتل‌عام ۱۳۶۷  [2007 Oct] 
*مسئولان قتل‌عام زندانیان سیاسی  [2007 Aug] 
*بخشی از نقشه‌‌های زندان‌های اوین، قزل‌حصار، گوهردشت و نیز محل‌های قتل‌عام تابستان۶۷ برگرفته شده از کتاب «نه‌زیستن، نه‌مرگ»(چاپ دوم) بخش «نقشه زندان»، جلد چهارم«تا طلوع انگور» [2007 Jan]