نامه سر گشاده به...!
محمد شوری

یوسف صانعی، سید محمد موسوی خوئینی ، سید محمد خاتمی،مهدی کروبی،بیات زنجانی،علی اکبر محتشمی پور،احمد منتظری، سید هادی هاشمی،سعیدمنتظری،مجتبی لطفی،علی اصغر کیمیایی،محمود صلواتی،محمدعلی کوشا،انصاری راد،مجتهد شبستری، محقق داماد،امجد،موسوی لاری، رسول منتجب نیا، ابوالفضل شکوری.محمد مطهری،عبدالمجید معادیخواه،ومحمدرضا حکیمی.

هم چنین:

میرحسین موسوی،علی مطهری،محمود صادقی، اکبر اعلمی. عمادالدین باقی،احسان شریعتی، لطف الله میثمی، محمد ملکی، مصطفی معین،محسن رنانی،صادق زیبا کلام، محمود سریع القلم،کیوان صمیمی، احمدزیدآبادی، علیرضا رجایی،محمد توسلی، هاشم صباغیان،مهدی معتمدی فر،کوروش زعیم،محمد هاشمی، محسن هاشمی،حسین مرعشی،غلامحسین کرباسچی، سعید حجاریان،بهزاد نبوی،محسن آرمین،محمدسلامتی، مصطفی تاجزاده، محسن میر دامادی، ابراهیم اصغرزاده، علی رضا علوی تبار،محمدرضا تاچیک،عباس عبدی،محمد نعیمی پور، حمید رضاجلالی پور،علی شکوری راد،محمد کیانوش راد،عبدالله ناصری،هاشم آغاجری،احمد مسجد جامعی،مرتضی مبلغ،مرتضی الویری،علی تاجرنیا، حسین سخنور،مهدی محمودیان،عیسی سحر خیر،محمود شمس الواعظین، محمد نظری،حسین نورانی نژاد،محمد جوادحق شناس،کاظم اکرمی، محمدصادق جوادی حصار،مصطفی کواکبیان، یدالله اسلامی،پرویز پرستویی،علی نصریان،جعفر پناهیان،لیلا حاتمی، نیکی کریمی، فاطمه معتمد آریا،رخشان بنی اعتماد، زهرا رهنورد،فائزه هاشمی،زهرا ربانی املشی،سارا شریعتی،صدیقه وسمقی، نرگس محمدی و نسرین ستوده.

و آن هایی که در این سو هستند و از قلم افتاد...

اما بعد:

علی مطهری در نامه ای به علی خامنه ای نوشت:

[پیشنهاد می کنم حضرت عالی هیاتی را مامور نمایند تا عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدهای مجلس یازدهم را بررسی کنندو الخ...].

جهت یاد آوری عرض می شود:

طبق اصل پنجم قانون اساسی نظام ولایت فقیه:

[در زمان غیبت حضرت ولی عصر(عج)در جمهوری اسلامی ایران ولایت امر و امامت امت بر عهده فقیه عادل و با تقوا،آگاه به زمان، شجاع، مدیر و مدبر است که طبق اصل 107 عهده دار آن می گردد].

و طبق اصل57:

[قوای حاکم در جمهوری اسلامی ایران،یعنی قوه مقننه، قضائیه و مجریه زیر نظر ولایت مطلقه امر و امامت امت است].

و در اصل 107آمده است:

[تعیین رهبر به عهده خبرگان منتخب مردم است].

و طبق اصل99:

[شورای نگهبان نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آرای عمومی و همه پرسی را بر عهده دارد].

و همین نهاد(شورای نگهبان) طبق اصل 98 تفسیر قانون اساسی بر عهده اش هست. و شورای نگهبان نظارت بر انتخابات را،«نظارت استصوابی» تعریف کرد!و طبق این استراتژی، از ورود خیلی ها به مجلس جلو گیری نمود.

و طبق اصل110:

فقهای شورای نگهبان خود از سوی همان  رهبری منصوب می شوند که آن رهبر خود منصوب همان مجلس خبرگانی است که اعضایش توسط نظارت استصوابی شورای نگهبان منصوب رهبری تائید صلاحیت شده است!!

و ایضا،همان رهبری منصوب آن مجلس خبرگان،می تواند افراد زیر را نصب و یا عزل کند:

فرماندهی کل نیروهای مسلح.ریاست قوه قضائیه. و ریاست دادگاه غیر قانونی ویژه روحانیت،ریاست ستاد مشترک.فرماندهی سپاه. فرماندهان عالی رتبه نیروی انتظامی، مدیر عامل صدا وسیما،و اکثریت اعضای مجمع تشخیض مصلحت نظام. 

و طبق اصل 177،بازنگری در قانون اساسی هم منوط به اجازه همان رهبری که خود منصوب همان مجلس خبرگان مورد تائید اعضای شورای نگهبان منصوب رهبری  هستند، می باشد!! در ضمن، اکثریت  اعضای شورای بازنگری در قانون اساسی  را همان رهبر منصوب همان مجلس خبرگان، منصوب می کند!!

و طبق سال ها تجربه،«حکم حکومتی» و دخالت رهبری  در عزل و نصب هایی که مربوط به رهبری نیست را هم داشته ایم. و ایضا نمانیدگان ایشان  در این و آنجا، و مطبوعات و  انتصاب ائمه جمعه.

طبق اصل110،از جمله وظایف رهبر،[نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام] است.

یعنی طبق اصل 57 که سه قوه قضائیه، مجریه و مقننه زیر نظارت وی هستند، مسئولیت هر مساله کلان و مهم و مانند آن بر عهده ایشان است که باید پاسخگو باشند. و طبق اصل111که:

[هرگاه رهبر از انجام وطایف قانونی خود ناتوان شود و یا فاقد یکی از شراط مذکور در اصول پنجم و 109 گردد، یا معلوم شود از آغاز فاقد بعضی از شرایط بوده است،از مقام خود برکنار خواهد شد].باتوجه  به ماهیت و ساختار تشکیل مجلس خبرگان، و  آنچه در این41سال به هردلیل و با هر توجیه تجربه کرده ایم،هم  در زمان خمینی،در دوره دولت موقت و هم تا لحظه مرگ وی درسال68و هم در دوره 31سال حکومت یک سویه و یک جانبه و متکلم الوحده علی خامنه ای،همین قانون اساسی با همین شکل  هم به کلی تعطیل  و اجرا نشده است!

یعنی آن اصول باصطلاح روشنفکرانه  و دمکراتیکش بطور کل منسوخ و استحاله شد و اداره کشور با همان خاستگاه  و غایت اصلی روحانیت،یعنی حکومت اسلامی پیش رفت.وبا توجه به سخنان اخیرخامنه ای دردیدار تصویری با نمایندگان  تشکل های دانشجویی که  گفت:

[دولت جوان حزب اللهی علاج مشکلات کشور است]، بنابر سابقه،همه می دانیم که منظور وی از«حزب اللهی»چه کسانی هستند:

همان«آتش به اختیارها» و. فرقه باصطلاح « دلواپسان»!

اصولا و بنا بر تجربه، رهبری که باید برای همه باشد، برای همه نیست!

سال هاست که خود را وقف و مطیع عده ای و جریانی خاص که خود وی از آن ها به نام«حزب اللهی»یاد می کند و«حزب اللهی» ها هم خود را ذوب شده در ولایت!!کرده است.

علی خامنه ای انقلاب را مساوی ارا و عقاید خود می داند،هر که با او بود، خودی و هر که غیر او بود،غیر خودی؛ و احتمالا ضد انقلاب و گمراه و فاقد بصیرت.

هم چنین،منابع مالی فراوانی به شکل پنهان صرف همان حواریون خامنه ای  و خواص می شود. و در یک سیکل معیوب الان آن ها هستند که مستقیم و غیر مستقیم خواسته و خاستگاه های خود  را به خامنه ای تحمیل و ایشان را به آن سمت هدایت می کنند.

حتی در واقعه اعتراضات آبان98، برخی گمان بر این دارند، و معتقدند و می گویند:درست است که این اعتراضات، بازتابی از افکار عمومی بود، ولی منشا و جرقه آن را هیستریک شدن و آنتریک  کردن و نقشه قبلی  و مهندسی همان خواص و آتش به اختیارها می دانند.

آن ها در کشتن  افرادبی گناه و حتی رهگذر، و حیف و میل اموال مردم و دولت در آتش سوزی ها،دخیل بوده  و  آن را استارت زده اند!ولی  اینک در مقام پاسخگویی به افکار عمومی حکومت و دولت،جنگ ملانقطی راه انداخته و مسئولیت آن را به هم پاس و حواله می دهند!

این سناریو از برای این بود که از یک طرف به خامنه ای ثابت کنند که ما می توانیم چنین وضعی برای شما و کشور  ایجاد کنیم و یک هشدار به ایشان، تا وی را بترسانند،تا در جهت خواسته آن ها باشد، و  هم اینکه قادریم خودمان آن را این گونه جمع کنیم!

خامنه ای حتما برای پس از مرگ خود، خواب هایی برای ایران دیده است. و  ایضا برای جانشین خود.

این احتمال هست که دستور بازنگری قانون اساسی را دهد. و پست ریاست جمهوری( که علی الظاهر با رای مستقیم مردم انتخاب می شود)  حذف و پست نخست وزیری احیا و نخست وزیر هم طبق مجلس(بر آمده از نظارت استصوابی یعنی منصوبین وی در شورای نگهبان) بر یک شخص خاص اتفاق کند و این شخص مثل«هویدا» سال ها بماند؛و ولایت فقیه در صورت لزوم، حق عزل او را  هم داشته باشد!!

خمینی وقتی به ایران آمد در سخنان بهشت زهرای خود گفت:«گذشتگان ما چه حقی دارند برای آیندگان ما تعیین تکلیف کنند(نقل به مضمون).

خطاب این  نوشته به اسامی فوق-که همگی آنان در داخل ایران هستند-(وکسانی مانند آن که از قلم افتاده) است؛ کسانی  که [علی الظاهر] به خوشنامی،خوشفکری و آرای مردم  اعتقاد دارند و خود را به آن شُهره کرده اند!! و سودای اصلاح انقلاب از دست رفته سال57 را دارند، و بنا بر سخن خمینی که گفت:«نگذارید انقلاب به دست نامحرمان بیفتد» بر این سبیل و صراط می خواهند باشند،می گوئیم:

حداقل مانند علی مطهری(و به اتفاق و به صورت جمعی) به طور مستقیم نامه هایی به علی خامنه ای بنویسند و طبق آیه ای از قرآن(فذکر ان الذکری تنفع المومنین) وظیفه امر به معروف-که در درجه نخست باید متوجه رهبران و اداره کنندگان مملکت باشد-«نصیحت الائمه المسلمین» کرده و مکرر و دائم و بی وقفه و پی در پی  (چون خامنه ای حاضر نیست خود را در معرض پرسش خبرنگاران داخلی و خارجی قرار دهد) وی را در نامه های سرگشاده به پاسخگویی وادار سازند.

اطمینان دارم چنانچه این توصیه انجام شود، بسیاری از منتقدین و اپوزسیون مستقل و خوشنام و سالم نیز با آن ها همراهی خواهند کرد!

و در نامه ای سرگشاده  بخواهند:

الف: خامنه ای بیایدعاقبت به خیر شود و  اصل ولایت فقیه و تبعات آن را حذف و انقلاب57 را به اصل خود بازگرداند و رسما «جمهوری دوم» را اعلان کند.

اگر توجیه این باشد که طبق قانون اساسی  اصل ولایت فقیه غیر قابل حذف است،ایشان  را حواله کنند به سخنان خمینی در بهشت زهرا که  گفت ملت و رهبران 50سال پیش از ما چه حق دارند که  برای ما تعیین تکلیف کرده و برای ما و نسل های بعد قانون بنویسند.(نقل به مضمون). و از ایشان(خامنه ای) بخواهند حداقل دراین مورد به آرای عمومی مراجعه شود.

ب: از آنجا که اکثریت افراد فوق به اصل و لایت فقیه اعتقاد دارند و حیات و دوام و وجود آن ها و ارتزاق معیشتی  آنان در بودن این اصل است!! بعید می دانم چنین درخواستی از خامنه ای بکنند!

پس لااقل و حداقل کمی حُریّت و آزادگی به خرج دهید( و البته نه مانند سید محمد خاتمی،که با یک پیام صوتی و تصویری تلگرامی حرف های کلیشه ای مکرر خود را زد،بدون آن که اشاره ای مستقیم به خامنه ای کند)،از خامنه ای به اتفاق  در نامه هایی سرگشاده مسئولیت های وی را به وی گوشزد کرده و همانطور که خمینی به خامنه ای نوشت:«انتقاد،بلکه تخطئه یک هدیه الهی است»رسما  و شفاف و با نام بردن از وی، بدون ابهام و ایهام!! به وی انتقاد کنند و ایرادات وی را بگویند.

ج: درنامه ای  از وی بخواهید:

نظارت استصوابی را برچیند.و وقتی می گوئیم نظارت استصوابی برچیده شود،یعنی نه اینکه فقط امثال اسامی فوق حق حیات و فعالیت سیاسی و انتخاب شدن را داشته باشند،بلکه-همانطور که علی مطهری درنامه خود به خامنه ای نوشت-همه احزاب و حتی کمونیست ها هم بتوانند حق دخالت و انتخاب شدن و ارائه آرا و نظر را داشته باشند؛ یعنی همان بازگشت به اصل انقلاب57.

تائید صلاحیت اعضای مجلس خبرگان توسط شورای نگهبان نباشد و در این مجلس غیر از روحانیون، از صنوف و طبقات دیگر هم باشد؛ و بتوانند رهبر را مُدام به پرسش بگیرند و استیضاح کنند و  ایضا،عزل.

مسئولین قوه قضائی با مکانیسم دمکراتیک و غیر قابل نفوذ منصوب و انتخاب شوند. و دادگاه ویژه روحانیت (که کارش لاپوشانی خلاف های اخلاقی و غیره جامعه روحانیت و حذف  و حبس و اعدام روحانیون مخالف  و منتقد است)منحل گردد. و دیگر تغییرات درقانون اساسی؛ که هدف آن بازگشت به استقلال و آزادی و جمهوریت مردم باشد.

و یا مثلا در مورد انتصاب ائمه جمعه، از افراد خوشنام، و ایضا نه فقط روحانیون،در هر شهر و استان  باشد و بطور چرخشی و به نوبت بیایندبه ایراد خطبه بپردازندو همه دیدگاه ها و نقطه نظرات در اختیار افکار عمومی قرار داده شود. بهترین شبکه اجتماعی مردمی و بدون هزینه می شود؛ مگر ماهیت نمازجمعه همین نیست؟!

د:اگرخواهان اصلاحات هستیدخوب می دانیدکه شیوه فعلی که درپیش گرفته اید ره به ترکستان است. و اگر می خواهید دوباره سرنوشت کشور با یک انقلاب دیگر رقم نخورد، و معتقدید بهترین انقلاب اصلاح است، اگر به آن سرعت ندهید، نه از تاک نشان خواهد ماند و نه از تاک نشان.

از آنجا که- بنا بر تجربه و شناخت- از امامزاده های فوق(غیر از افرادی معدود و سالم که در فوق اقلیت محض هستند) معجزه ای رخ نمی دهد. زیرا کسی که خود آلوده باشد، باید معالجه شود. و برای معالجه باید تطهیر شد و غسل کرد!باید نسخه تجویزی در مورد خود را اعمال کنند،و تنها راه این طهارت،اولا:بسیج شدن برای حذف  اصل ولایت فقیه است؛ویروس ولایت فقیه آنان را نیز آلوده کرده است.و ثانیا:چنانچه فکر می کننددرتوانشان نیست ویا میسور نیست،به بمباران  نامه ای علی خامنه ای به طور جمعی و به صورت سرگشاده، به پرسش گرفتن وی اقدام کنند. و از خواب هایی که خامنه ای برای بعد از خود دیده، پیشگیری شود!

مگر نه آنکه او خود گفته کسی را بخاطر انتقاد از من زندانی نمی کنند؟!!

والسلام

سی اردیببهشت نود و نُه

ایران. تهران

محمد شوری(نویسنده و روزنامه نگار)

@shourimohammad

 

 

منبع:پژواک ایران


محمد شوری

فهرست مطالب محمد شوری در سایت پژواک ایران 

*نامه سر گشاده به...! [2020 May] 
*[کرونا]ی ولایت فقیه!  [2020 Mar] 
*صدور انقلاب؛کالایی که مرجوع شد!  [2020 Feb] 
*۴۱سالگی؛مردم در انقلاب ۵۷ قد نکشیدند!  [2020 Feb] 
*کشته شدن قاسم سلیمانی و نوشیدن جام زهر دوم توسط ولی فقیه سوم! [2020 Jan] 
*آیت الله منتظری؛قائم مقام مردمی،نه رهبری!  [2019 Dec] 
*چه کسانی ازتخریب اموال عمومی دراعتراضات مردمی سود می برند؟ [2019 Nov] 
* روح الله زم [پادوی «دولت سایه»] قربانی شد برای پاسداران گمنام! [2019 Oct] 
*انقلاب یا اصلاح؟ چه باید کرد؟ از کجاآغاز کنیم؟  [2019 Aug] 
*مذاکره و رابطه با آمریکا بقای ولی فقیه بعدی!  [2019 May] 
*آیت الله منتظری آبروی بربادرفته روحانیت!  [2019 May] 
*در فرمالیسم حجاریان سخنی از ولایت فقیه نیست!  [2019 Apr] 
* بازی تام وجری سپاه ایران و حزب جمهوریخواه آمریکا [2019 Apr] 
*هرچه فریاد دارید بر سر ولایت فقیه بکشید! [2019 Apr] 
*سرنظام(ولایت فقیه) برتن آن (جمهوریت) باهزارمن سریش نمی چسبد!  [2019 Mar] 
*«زم نیوز» پادویی از «پادو»های دولت سایه!  [2019 Mar] 
*۱۱ اسفند ۱۳۵۷ ورودگوشت یخ زده ممنوع! [2019 Mar] 
*ازدواج سفید،همان ازدواج موقت در دوران مدرنیته است!  [2019 Mar] 
*مثلث اتحاد درپشت پرده دو نامه معروف خمینی به منتظری [2019 Feb] 
*مصلحت کثیف در چهل سالگی انقلاب!  [2019 Feb] 
* شکنجه و تو چه می دانی شکنجه چیست؟  [2019 Jan] 
*جمهوری اسلامی مواد مخدر است!  [2019 Jan] 
* ایدئولوژی تحریم!  [2018 Nov] 
*سید محمد خاتمی چرخ تیوبلس نظام!  [2018 Nov] 
*دِل و دُماغ اصلاحات در ایران [2018 Sep] 
*مستند قائم مقام؛غش در معامله!  [2018 Aug] 
*اصلاحات اقتصادی در گرو اصلاحات سیاسی ست! [2018 Aug] 
*براندازی مصلحانه؟!  [2018 Jun] 
*چهار راه اصلاحات در بن بست ولایت فقیه! [2018 May] 
*در سرزمین سوخته قحط الرجال نیست! [2018 Apr] 
*همیشه پای یک روحانی درمیان است!  [2018 Mar] 
*گفت و گوی ملی؛ فریبی دیگر!  [2018 Mar] 
* پروپاگاندای احمدی نژاد [2018 Feb] 
* سرویس بهداشتی جاسوسان [2018 Feb] 
*فریب رفراندوم [2018 Feb] 
*انقلابی سزارینی!  [2018 Jan] 
*اگرخامنه ای فوت کند...اگرخاتمی رهبرشود!  [2018 Jan] 
*مشکل خامنه ای بحران رهبری ست!  [2018 Jan] 
*جمهوری ایران!  [2018 Jan] 
*قلب حقیقت درماجرای مک فارلین! [2017 Nov] 
*چندسال پیش(۸شهریور۱۳۶۰؛انفجارکاخ نخست وزیری(شهیدسوم! [2017 Aug] 
*چندسال پیش(ویژه ابوالحسن بنی صدر) قسمت پایانی(پایان جمهوری) [2017 Aug] 
*چندسال پیش(ویژه ابوالحسن بنی صدر) قسمت هفتم(تدارکاتچی ولایت فقیه)  [2017 Jul] 
*چندسال پیش(ویژه ابوالحسن بنی صدر) قسمت ششم(آتش تهیه)  [2017 Jul] 
*وقاحت هم حدی داردآقای فلاحیان! [2017 Jul] 
*چندسال پیش(ویژه ابوالحسن بنی صدر) قسمت پنجم(چهره اسناد) [2017 Jul] 
*چندسال پیش(قسمت چهارم)ویژه ابوالحسن بنی صدر(خمینی پاریسی)  [2017 Jul] 
*چندسال پیش(ویژه ابوالحسن بنی صدر)قسمت سوم(قطب فقط قطب ولایت فقیه) [2017 Jun] 
*چندسال پیش(ویژه ابوالحسن بنی صدر)قسمت دوم(هاشمی،هاشمی،ابوالحسن درنره!) [2017 Jun] 
*چندسال پیش (ویژه ابوالحسن بنی صدر) - قسمت اول (دادستان،دادستان، ابوالحسن درنره!) [2017 Jun] 
*عامل تغییرنظام شناسایی شد! [2017 May] 
*به مناسبت آغازبکار سی‌‌‌امین نمایشگاه بین المللی کتاب در تهران، در شهرآفتاب [2017 May] 
*استبداد نامرئی [2017 Apr] 
*تحریم؛ رفراندوم انتخاباتی [2017 Apr] 
*احمدی نژاد،کوتوله ای که غول شد! [2017 Apr] 
*بهمن۵۷؛انقلاب گیوتین  [2017 Feb] 
*هاشمی رفسنجانی؛انحصارطلبی اصلاح طلب!  [2017 Jan] 
*در پاسخ به بیانیه ی دادگاه ویژه روحانیت به احمد منتظری؛ من یکی ازاعضای باند سیدمهدی هاشمی هستم!  [2016 Dec] 
*فتح سفارت آمریکا در13 آبان 1358رابطه های بی رابطه؛ تدابیر بی تدبیر!  [2016 Nov] 
*دین را زمینی کنیم!  [2016 Oct] 
*مشکل جهان اسلام متولی آن است! [2016 Oct] 
*دو روی سکه ی بحران سوریه [2016 Oct] 
*نفوذی انقلابی زیرعبای من!؟ [2016 Aug] 
*فقدان رهبری درپساخامنه ای  [2016 Jul] 
*مبارزه بافساد؛ نمایشی کمدی درام مبارزه بافساد در جمهوری اسلامی [2016 Jul] 
* روزشمارمن و روزنامه سلام [2016 Jul] 
*چندسال پیش (44) محمدمنتظری، وفات7تیر1360 (قمست پایانی) [2016 Jul] 
*چندسال پیش (44) محمدمنتظری، وفات7 تیر 1360(قسمت چهارم) [2016 Jun] 
*چندسال پیش (44) محمد منتظری، وفات 7تیر 1360 (قسمت سوم)  [2016 Jun] 
*چندسال پیش(44)محمدمنتظری،وفات7تیر1360(قسمت دوم)  [2016 Jun] 
*چندسال پیش (۴۴) - محمدمنتظری، وفات ۷ تیر ۱۳۶۰ (قسمت اول) کاسه داغ تر از آش [2016 Jun] 
*جهان بینی حقوق بشری جهان وطنی! [2016 Jun] 
*سروش سلمان رشدی!  [2016 May] 
*اجتهاد در مقابل نص؛اساس جمهوری اسلامی ایران [2016 May] 
*چندسال پیش(42)پیغام امروز به آیندگان(13اردیبهشت،روزجهانی آزادی مطبوعات) بخش دوم [2016 May] 
*چندسال پیش(42)پیغام امروز به آیندگان(13اردیبهشت،روزجهانی آزادی مطبوعات) بخش اول  [2016 May] 
*توبه نصوح،حق الناس و ج.ا.ا  [2016 Apr] 
*چندسال پیش(ویژه انقلاب57)تیترخبر [2016 Feb] 
*چندسال پیش(ویژه انقلا57)من ساواکی نیستم  [2016 Feb] 
*چندسال پیش(ویژه انقلاب57)زندانی وخانواده های زندانیان [2016 Feb] 
*چندسال پیش(ویژه انقلا57)احزاب وگروه هاوسازمانها [2016 Feb] 
*چندسال پیش(ویژه انقلاب57)حرفهای تلفنی مردم [2016 Jan] 
*چند سال پیش(ویژه انقلاب57)حرف های نظامیان، افراد حکومتی و سیاستمداران [2016 Jan] 
*چند سال پیش(ویژه انقلاب57)روحانیت وحکومت اسلامی [2016 Jan] 
* چند سال پیش(ویژه انقلاب57)حرف های روشنفکران [2016 Jan] 
*چندسال پیش(ویژه انقلاب57)عکس امام در ماه [2016 Jan] 
* سخنی که طنز ومحضکه عام وخاص شد! [2016 Jan] 
*دمکراسی سلبی [2016 Jan] 
*در فقد آیت الله منتطری [2015 Dec] 
*اگر حصرکروبی ومیرحسین موسوی برداشته شود چه می شود؟ [2015 Nov] 
*مصاحبه ای منتشر نشده ای با خانواده جید شریف [2015 Nov] 
*آیا هاشمی رفسنجانی عوض شده است؟ [2015 Nov] 
*چرخه قدرت در مطبوعات در حال کما! [2015 Nov] 
*جامعه مدنی و جامعه زدنی(مجموعه اول) [2015 Nov] 
*اسلام را از مسیراصلی منحرف کردیم! [2015 Oct] 
*من ماله می کشم پس هستم! [2015 Sep] 
*دمکراسی دینی! [2015 Sep] 
*پارادوکس نفاق [2015 Aug] 
*حزب اصلاحات حق مسلم ماست! [2015 Aug] 
*«علامه» بجای «آیت الله»! [2015 Aug] 
*فرهنگ اقتصاد،سیاست فرهنگی [2015 Aug] 
*انقلابی که آنرا به مرگ گرفتند وبه تب راضی شد! [2015 Jul] 
*سرباز گمنام در انواع مختلف/این یک داستان واقعی ست [2015 Jun] 
*مملکت همش واس ماس؛ این یک داستان واقعی ست [2015 May] 
*قول سیاست،غول اقتصاد [2015 Apr] 
*حفظ نظامه،مگه چیه؟ [2015 Apr] 
*تفاوت اپوزیسیون در گذشته و حال؟ [2015 Mar] 
* دولت سایه ای که من می دانم قسمت ا تا ده [2015 Mar] 
*ولایت فقیه خوب/ولایت فقیه بد [2015 Feb] 
*۳۶ سال سلطنت فقیه [2015 Feb] 
* شرکت سهامی خاص ج.ا.ا.با مشغولیت نامحدود! [2015 Jan] 
*سیاست قربانی سیاست(مجموعه دوم) [2015 Jan] 
*هارمونی علی مطهری! [2015 Jan] 
*سیاست قربانی سیاست(مجموعه اول) [2014 Dec] 
*تاوان 444 روز [2014 Nov] 
*داعش دشمن فرضی صهیونیزم،غرب وآمریکا [2014 Oct] 
*آمریکا منجی بشریت! [2014 Aug] 
*این یک داستان واقعی ست [2014 Apr] 
*نیمه پر، نیمه خالی [2014 Jan] 
*خط قرمز ماست! [2013 Nov] 
*نقشه پیش فرض در دست های آلوده [2013 Oct] 
*شنود چی های «واجا»ونوچه شیپورچی های مطبوعات چی! [2013 Sep] 
*روزخبرنگار، انجمن صنفی روزنامه نگاران و خودم [2013 Aug] 
*کتاب، نمایشگاه، یک گزارش [2013 May] 
*34سالگی انقلاب بهمن 57 [2013 Jan] 
*قرآن رمل و اسطرلاب نیست [2013 Jan] 
*احمدی نژاد اصلاح طلب می شود [2013 Jan] 
*گیرِ مردم [2013 Jan] 
*تفاوت منتظری و خمینی [2012 Dec] 
*قانون اساسی با سرویس پوپولیسم! [2012 Dec] 
*سکولاریزم دینی! [2012 Nov] 
*دلار رازی است [2012 Nov] 
*خاتمی خامنه ای را نجات می دهد! [2012 Nov] 
*حفظ نظام یا انقلاب؟ [2012 Oct] 
*هاشمی شویی [2012 Oct] 
*بدویت سیاسی [2012 Sep] 
*آگاهی ایزوله شده [2012 Sep] 
*رضاخجسته رحیمی،سعید حجاریان؛ پرسش هایی که نشد،حرفهایی که نزد! [2012 Sep] 
*آیاترورهای هسته ای کاروزارت اطلاعات است؟! [2012 Aug] 
*اقتصادمقاربتی؛واقعیت این است! [2012 Jul] 
*تغییر کاربری در حکومت [2012 Jul] 
*هوس زور آزمایی با اسرائیل [2012 Jun] 
*روشنفکری شریعتی [2012 Jun] 
*نظارت حراستی! [2012 Jun] 
*اصلاحات فقط با تغییر قانون اساسی میسور است [2012 Jun] 
*ما بی شرف ها مانده ایم [2012 Apr] 
*نفتی که ملی نشد،ملتی که نفتی شد! [2012 Mar] 
*جدایی نان از سیاست [2012 Mar] 
*مردم جن زده مفتون شیدایی سیاستمداران! [2012 Jan] 
*پهلوی رضا پهلوی، آینه چو عیب تو بنمود راست/خود شکن آینه شکستن خطاست [2012 Jan] 
*دور زدن دمکراسی!  [2011 Oct] 
*احمدی نژاد این روزها یک توپ بسکتبال شده است! [2011 Oct] 
*بورژوا کُمپرادُرهای مسلمان! [2011 Sep] 
*«واجا» [2011 Aug] 
*سوتک و سکوت [2011 Jan]