سراب اصلاحات در لابی ولایت فقیه برای بقای جمهوریت!
محمد شوری

بن بست موجود-که به انتهای آن نزدیک شده  و مجبور به بازگشت هستیم-یک علت بیشتر ندارد و آن اصل ولایت فقیه است.

جناب  آیت الله موسوی خوئینی!

در یادداشت خود به مخالفین نظام ولایت فقیه مرقوم فرموده اید:

[آنچه در ورای جمهوری اسلامی می‌بینید سرابی بیش نیست و به آن دل نبندید؛ شما نیز برای آبادانی و سربلندی ایران به همین نظام و به اصلاح آن بیندیشید].

عرض می شود:

آیا در لابی ولایت فقیه امکانی برای اصلاحات و بقای  جمهوریت هست؟

طبق اصل پنجم قانون اساسی:

[رئیس حکومت  فقیه عادل است]؛ که   نقطه ی شروع حرکت در بن بست،همین اصل است که با کلماتی چون «عادل»، «باتقوا»، «شجاع»، «مدیر» و «مدبر» به ناف ملت بسته شد!

در عالم واقع و علم سیاست، تقوا  سنج و عادل سنج نداریم!! برای مهار رئیس حکومت،معیارهای دیگری هست  که می توان با آن فردی را برگزید و در کنار برگزیدن، لگام او را برای نرفتن به سمت استبداد، چفت و بست زد؛ تا وی مستبد نشود.

طبق اصل57  قانون اساسی:

[سه قوه ی فضائیه،مقننه و مجریه زیر نظر ولایت مطلفه  امر و امامت هستند].

آنچه به نام تفکیک قوا  و استفلال قوا در عالم علم سیاست هست، در این اصل مخدوش است.

هرسه قوا مسلوب الاختیارند! یعنی قوه قضائیه و مجریه و مقننه  علاوه بر اینکه منصوب مستقیم و غیر مستفیم همان باصطلاح فقیه عادل و با تقوا هستند،در طول ولایت فقیه قرار می گیرند؛ و نه در عرض آن! چنانچه آنان بخواهند خلاف رای و نظر آن فقیه عادل و با تقوا  قدمی بردارند، یا تصمیمی بگیرند و یا قانونی تصویب کنند، نمی توانند. یعنی اراده ی آن را ندارند.

در عمل و در 42سال تجربه ی   جمهوری اسلامی، همیشه این تناقض دردسرساز بوده است. به خصوص در مورد پست ریاست جمهوری (که به قول رئیس دولت اصلاحات جناب خاتمی رئیس جمهوری یک تدارکاتچی بیش نیست) دوپادشاه در یک اقلیم نمی گنجد!

طبق اصل 99  قانون اساسی:

[نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری،ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی  بر عهده شورای نگهبان  است].

این شورا طبق حق قانونی خود در اصل 98-که تفسیر قانون اساسی برعهده آنان است-نظارت را، نظارت استصوابی اعلام کرد. و به این ترتیب نمایندگان مجلس شورا،نمایندگان مجلس خبرگان،و کاندیدهای ریاست جمهوری اول از دایره ی تنگ و فیلتر 6 فقیه عادل باتقوا!!(که خود منصوب ولی امر امت یعنی ولی فقیه عادل با تقوا هستند) گذشته، منصوب می شوند و سپس  مردم در میان این گلابی ها حق  انتخاب یک کیلو گلابی را دارند! همان تئوری معروف «آذری قمی» در حق انتخاب در حکومت ولایت فقیه.

جناب موسوی خوئینی مدیر مسئول روزنامه سلام!

با این اوصاف کدام انتخابات؟ که برای پر شور شدن آن مدام مردم  را به آن فرا می خوانید، و می خوانند؟ که حتی کاندیداهای قابل قبول اصلاح طلبان حکومتی هم نمی توانند کاندیدای  آن شوند!؟

شما نوشته اید:

[اگر انتخابات با مشارکت حداکثری و قابل قبول برگزار شد، شما پیروز شده‌اید و اگر مردم به‌ گونهٔ دیگری رفتار کردند، این شما نیستید که شکست خورده‌اید،‌ بلکه کسانی شکست خورده‌اند که بارها با تمام قوا تلاش کرده‌اند تا اصلاحات را ناکام بگذارند و مردم را از اصلاحات ناامید کنند و در نتیجه مردم از پای صندوق‌های رأی و انتخابات کنار روند. آنان نه‌تنها به نظام لطمه می‌زنند، که خود را هم به اقلیت تبدیل می‌کنند و ادارهٔ کشور را برای خود سخت‌تر و به‌تدریج غیرممکن می‌سازند].

اگر منظورتان حق انتخاب شدن فقط برای طیف اصلاح طلبان باشد، که این خود انحصارطلبی و خودی و غیر خودی کردن است.و علاوه بر این  بخشی از مردم در شعار های خود اعلان کردند: [اصلاح طلب،اصولگرا،دیگه تمومه ماجرا]. و در عمل هم دیده ایم حداقل (و شاید بیشتر،با در نظر گرفتن مسائل دیگر دوسوم مردم)یک سوم از مردمی که حق رای دارند در انتخابات شرکت نمی کنند. چیزی حدود20میلیون نفر!

جناب موسوی  خوئینی!

در اصل 107 قانون اساسی آمده است:

[رهبر در برابر فوانین با سایر افراد کشور مساوی است]. این اصل مضحکه ترین طنز قانون اساسی است!

جدای از آنکه برخی (آن هایی که الآن حاکمند) اصول فانون اساسی را کف اختیارات ولی فقیه می دانند و وی را مافوق فانون؛ و در عمل هم چنین شده  است. همین خامنه ای(که بیش از30 سال متکلم الوحده است) در 3بهمن1366 و در خطبه نمازجمعه و در زمان ریاست جمهوری خود در مورد سقف اختیارات ولایت فقیه گفته است:

[کار ولی فقیه در جامعه چیست؟کار ولی فقیه عبارت است از اداره جامعه بر مبنای اسلام. اما آن جاهایی که مصالح اسلامی و اجتماعی  را ولی فقیه تشخیص می دهد و بر طبق مصلحت یک دستوری صادر می کند، آن دستور، حکم الله است. آن دستور، یک دستور شرعی است.ولی فقیه چه با اتکاء به دلیل  عقلی قطعی، و چه با اتکاء به ادله  شرعی یک مصلحتی را برای جامعه تشخیص می دهد و آن مصلحت را اعمال می کند و آن حکم الله می شود و برای همه مردم این حکم واحب الاطاعه است. و معنای این جمله ای هم که در بیانات بزرگان تکرار شد که حکومت از احکام اولیه است، همین است....درجامعه اسلامی تمام دستگاه ها، چه دستگاه های قانونگذار، چه دستگاه های اجرا کننده، اعم از قوه  اجرائیه و قوه قضائیه، مشروعیتشان بخاطر ارتباط و اتصال به ولی فقیه هست. والا به خودی خود، حتی مجلس قانونگذاری هم حق قانونگذاری ندارد.... بالاتر از این من بگویم قانون اساسی  در جمهوری اسلامی که ملاک و معیار چارچوب قوانین است، اختیارش بخاطر قبول و تائید ولی فقیه می باشد. والا خبرگان  پنجاه نفر ،شصت نفر، صد نفر از هر قشری، چه حقی  دارند دور هم بنشینند و برای مردم مملکت و مردم جامعه قانون اساسی وضع کنند؟ اکثریت مردم چه حقی دارند که قانون اساسی را امضا کنند و برای همه مردم این قانون را لازم الاجرا بکنند؟ آن کسی که حق دارد قانون اساسی را برای جامعه قرار بدهد ولی فقیه هست.] نقل از:روزنامه جمهوری اسلامی3بهمن1366.

و هاشمی رفسنجانی هم در نماز جمعه  گفته است:

[مردم می خواهندبه تلویزیون گوش دهندودرعین حال تردیدداشته باشندکه اینکه حالا دارند گوش می کنند شرعی است یا نه؟دارند ثواب می کنند یاگناه؟این مسائلی است که قطعا باید حل شود وحل شدن آن درشرایطی که ما داریم، خوشبختانه محور دارد،یعنی ما مرجع و ولی فقیه داریم که در ولایت فقیه هیچکدام از ما که نظام را قبول داریم،تردیدنداریم که حرف آخر را ولی فقیه می زند و خوشبختانه ولی فقیه ای که خداوند در این مقطع به این ملت داده کسی است که نمی شود بالای حرف او حرفی زد.اگر علم مطرح است،ماعالم تر از او کسی را سراغ نداریم.اگر شعور، استعداد و تیز بینی مطرح است،ما کسی برتر از او سراغ نداریم.و با قاطعیت عرض می کنم اگر تقوا و تعهد به اسلام است، ما کس دیگری را بالاتر ار امام سراغ نداریم.اگر عرفان، آشنابی با خلقت و فلسفه خلقت و جهان طبیعت است، بالای دست او ما امروز فیلسوفی نداریم. اگر سیاستمداری است که جهان را بشناسد و بتواند درشرایط جاری تصمیم مناسب را بگیرد ما ایشان را در حد اعلی می دانیم و اگر شجاعت و اظهار نظر است که شماهابارها تجربه کرده ایدکه چه عنصر شجاعی درراس این نظام قراردارد.(نقل از:روزنامه جمهوری اسلامی5دی1366)].

خود حضرتعالی در مقطعی فرموده اید:

[همانطور که ما در زمان حضرت امام معتقد بودیم  مجلس  خبرگان لازم نبود که بر اعمال حضرت امام  نظارت داشته باشد،بلکه همه معتقد بودندکه این حضرت امام است که باید اشراف و نظارت بر خبرگان داشته باشد و آن هارا ارشاد و هدایت کند، حالا هم که خبرگان فردی را برای  رهبری تعیین کرده دقیقا با ضریب بسیار بالایی از اطمینان این عمل را انجام داده اند.و نگرانی اینکه لحظه ای در انجام وظایف،رهبری ناتوان شود و بعضی از آن شرایط را ازدست بدهد را ندارند.چنین نگرانی وجود ندارد که حالا خبرگان می بایست تشکیلاتی درست کند و دائم برکارهای رهبر و تک تک اعمال ایشان نظارت کندکه آیا رهبر درست انجام وظیفه می دهد یا نه؟ چنین چیزی نیاز نیست.این انتخاب با یک محاسبه و دقتی درخور توجه بوده و هیچ وقت نگرانی به دنبال ندارد!].نقل از:روزنامه  سلام،26مرداد1370.

هم چنین خود حضرتعالی در جایی دیگر فرموده اید:

[در نظام درمورد رهبری نباید کسی بگوید به عقیده من رهبری حرفش درست نبود،هم زمان حضرت امام همین عقیده راداشتم و هم حالا].نقل از روزنامه سلام،3شهریور1370.

و ایضا در  اظهار نظری دیگر  فرموده اید:

[دولت،و مجلس  شورای اسلامی و مجموعه کارگزاران حکومتی مشاوران و کارشناسانی هستند که در اختیار ولی مسلمین و حاکم اسلامی می باشند و این امتیاز را دارندکه از طرفی مشروعیتشان از ولی مسلمین گرفته اند و از طرفی هم منتخب مردم هستند].نقل از:روزنامه  کیهان،28دی 1366.

اگر این اظهارات خود را همچنان قبول دارید که هیچ؛ پاسخ خودتان را به یادداشت خودتان داده اید! و اگر آن زمان چنین استنباطی داشته اید، راه حلش فقط کشاندن مردم به صندوق رای نیست. برای تقویت جامعه مدنی-که رای دادن یک بند ابتدایی آن است- راه های متعدد دیگری هم هست که انجام نمی شود!

مثلا از ظرفیت های قانون اساسی سخن گفته می شود!

آیا شما و طیف باصطلاح اصلاح طلبان(حکومتی) می توانید طبق دیگر اصول فانون اساسی(باصطلاح همان اصول مترقی)حزب تشکیل دهید و در خواست برگزاری راهپیمایی کنید و بعد به  شما هم مجوز بدهند  و آن گاه (حالا استیضاح کردن رهبری را کنار می گذاریم) مثلا مردم برای فلان موضوع، مثلا تغییر برخی از اصول فانون اساسی، برچیدن نظارت استصوابی،نحوه گزینش و تعداد و نوع صنوف و طبقه ی اعضای مجلس خبرگان رهبری، به کف خیابان بیایند و آن را مطالبه کنند؟!

این بخشی از همان رفراندوم است؛ که به آن می گویند: افکار عمومی که ما نداریم!

جناب موسوی خوئینی!

طبق اصل 110 قانون اساسی:

[تعیین سیاست های کلی نظام (پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام) با مفام رهبری است]!

که در این قانون اساسی حتی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام هم انتصابی همان ولایت فقیه هستند!! حداقل اگر انتخابی بود (بدون دخالت نظارت استصوابی) بازهم جای امید و گشایشی بود!

و ایضا طبق همین اصل:

[فرمان همه پرسی، فرماندهی کلی نیروهای مسلح، اعلان جنگ و صلح،  و بسیج نیروها و نصب و عزل و قبول استعفای فقهای شورای نگهبان، عالی ترین مقام فوه فضائیه، رئیس سازمان صدا و سیما رئیس ستاد مشترک، فرماندهی کل سپاه پاسداران، حل اختلاف، و تنظیم روابط قوای سه گانه، حل معضلات نظام که از طریق عادی فابل حل نیست. و حتی حکم امضای ریاست جمهوری با ایشان (ولایت فقیه است. یعنی  اگر مردم فردی را برای ریاست جمهوری انتخاب کنند ولی ایشان توقیع نفرمایند! انتخاب مردم کان لم یکن تلقی می شود!

جناب موسوی خوئینی!

آیا در این قانون اساسی فردی هست که منصوب ولی فقیه نباشد. حتی آن ها هم که نیستند غیر مستقیم و یا با دخالت ایشان منصوب و انتخاب می شوند!

جناب سید محمد موسوی خوئینی!

حتی تغییر  و بازنگری قانون  اساسی طبق اصل77  از جمله وظایف ولایت فقیه است. یعنی اگر وی نخواهد نمی شود!

حضرت آیت الله موسوی خوئینی!

خود به خوبی می دانید یکی از وجوه آزادی،عدالت است. عدالت  قضایی بخش مهم و رکن  آن است. وقتی قوه قضائیه از صدر تا ذیلش انتصابی و منصوب ولایت فقیه هستند این چه استقلالی است.

بخش بزرگی از وضعیت ناهنجار   جامعه کنونی ما و گستردگی فساد ناشی از مستفل نبودن قوه قضائیه است.

حضرت آیت الله موسوی خوئینی دادستان منصوب خمینی، مشاور پیشین رهبری(علی خامنه ای)،و رئیس اسبق مرکز استراتژیک ریاست جمهوری و مدیر مسئول روزنامه ی تعطیل شده سلام که خود(نویسنده این یادداشت) از شماره صفر تا زمان تعطیلی اش بخاطر حُسن ظن شما(نیت خوانی نمی کنم که الاعمال بالنیات) توانستم در آن روزنامه فعالیت کنم و یاد بگیرم که  با تعطیل شدن آن، تنها فردی از آن روزنامه هم بودم که همزمان با تعطیل شدنش زندانی شدم و آن هم فقط بخاطر نوشتن. ولی  پس از آزادی تا الان، فقط بخاطر  سکوت و همراهی با نطام ولایت فقیه و نیروهای امنیتی، همان هایی که در روزنامه سلام بودند و بعداز تعطیلی به نان ونوا رسیدند که نامشان اصلاح طلب هم هست!! از شغل خود محروم شدم  و تا الان هم در تنگ دستی و بدترین وضعیت معیشتی زندگی می کنم، چون راه دیگری برگزیدم، بخشی از همین مردمی هستم که اینگ بخاطر حاکمیت یک سویه ی ولایت فقیه (و علی خامنه ای) در حال انقراض هستند. عقول و اندیشیدنشان تعطیل شده  و همانطور که در این یادداشت مرقوم فرموده اید:[هم در روزگار ویروس کرونا،سختی معیشت عرصه را بر هموطنان عزیز تنگ کرده است]، و بعد اضافه می کنید که:[آیا طرح مباحثی از قبیل انتخابات و لزوم مشارکت فعال یا معرفی نامزد انتخاباتی و نظایر آن‌ها برای مردم پذیرفتنی است و حمل بر خیرخواهی می‌شود؟ امیدوارم خوانندگان بر ما ببخشند اگر برای نجاتشان از این گرفتاری‌های نفس‌گیر کاری نمی‌کنیم و یا کاری از ما ساخته نیست].

ما می گوئیم:یکی دارد می میرد  از بی نوایی شما می گوئید زردک می خواهید!!

جناب آیت الله!

راه دیگری برگزینید! طرحی نو دراندازید و سقف بشکافید.

حتی اگر به همین قانون اساسی هم اعتقاد دارید(که دارید) رای دادن و گرم کردن باصطلاح تنور انتخابات راه حل نیست. در فکر رام کردن و قانونی کردن اصل ولایت فقیه باشید. و گرنه آنچه به نام  اصلاحات معروف است تنها سرابی بیش نیست که می خواهید برای بقای جمهوریت نظام، آن را در لابی ولایت فقیه عملیاتی کنید!

من الله التوفیق

محمد شوری(نویسنده و روزنامه نگار)

دوم مهرنودونه

t.me/shourimohammad

منبع:پژواک ایران


محمد شوری

فهرست مطالب محمد شوری در سایت پژواک ایران 

*عقلانیت یعنی عقل کل خامنه ای!  [2020 Oct] 
*سراب اصلاحات در لابی ولایت فقیه برای بقای جمهوریت!  [2020 Sep] 
*مرفهین با درد، خریداران پیش فروش نفت ملت! [2020 Aug] 
*بدون ولایت فقیه!  [2020 Aug] 
*انتشارکتاب؛همه راه ها به کارشناس امنیتی ختم می شود!  [2020 Jul] 
*نامه سر گشاده به...! [2020 May] 
*[کرونا]ی ولایت فقیه!  [2020 Mar] 
*صدور انقلاب؛کالایی که مرجوع شد!  [2020 Feb] 
*۴۱سالگی؛مردم در انقلاب ۵۷ قد نکشیدند!  [2020 Feb] 
*کشته شدن قاسم سلیمانی و نوشیدن جام زهر دوم توسط ولی فقیه سوم! [2020 Jan] 
*آیت الله منتظری؛قائم مقام مردمی،نه رهبری!  [2019 Dec] 
*چه کسانی ازتخریب اموال عمومی دراعتراضات مردمی سود می برند؟ [2019 Nov] 
* روح الله زم [پادوی «دولت سایه»] قربانی شد برای پاسداران گمنام! [2019 Oct] 
*انقلاب یا اصلاح؟ چه باید کرد؟ از کجاآغاز کنیم؟  [2019 Aug] 
*مذاکره و رابطه با آمریکا بقای ولی فقیه بعدی!  [2019 May] 
*آیت الله منتظری آبروی بربادرفته روحانیت!  [2019 May] 
*در فرمالیسم حجاریان سخنی از ولایت فقیه نیست!  [2019 Apr] 
* بازی تام وجری سپاه ایران و حزب جمهوریخواه آمریکا [2019 Apr] 
*هرچه فریاد دارید بر سر ولایت فقیه بکشید! [2019 Apr] 
*سرنظام(ولایت فقیه) برتن آن (جمهوریت) باهزارمن سریش نمی چسبد!  [2019 Mar] 
*«زم نیوز» پادویی از «پادو»های دولت سایه!  [2019 Mar] 
*۱۱ اسفند ۱۳۵۷ ورودگوشت یخ زده ممنوع! [2019 Mar] 
*ازدواج سفید،همان ازدواج موقت در دوران مدرنیته است!  [2019 Mar] 
*مثلث اتحاد درپشت پرده دو نامه معروف خمینی به منتظری [2019 Feb] 
*مصلحت کثیف در چهل سالگی انقلاب!  [2019 Feb] 
* شکنجه و تو چه می دانی شکنجه چیست؟  [2019 Jan] 
*جمهوری اسلامی مواد مخدر است!  [2019 Jan] 
* ایدئولوژی تحریم!  [2018 Nov] 
*سید محمد خاتمی چرخ تیوبلس نظام!  [2018 Nov] 
*دِل و دُماغ اصلاحات در ایران [2018 Sep] 
*مستند قائم مقام؛غش در معامله!  [2018 Aug] 
*اصلاحات اقتصادی در گرو اصلاحات سیاسی ست! [2018 Aug] 
*براندازی مصلحانه؟!  [2018 Jun] 
*چهار راه اصلاحات در بن بست ولایت فقیه! [2018 May] 
*در سرزمین سوخته قحط الرجال نیست! [2018 Apr] 
*همیشه پای یک روحانی درمیان است!  [2018 Mar] 
*گفت و گوی ملی؛ فریبی دیگر!  [2018 Mar] 
* پروپاگاندای احمدی نژاد [2018 Feb] 
* سرویس بهداشتی جاسوسان [2018 Feb] 
*فریب رفراندوم [2018 Feb] 
*انقلابی سزارینی!  [2018 Jan] 
*اگرخامنه ای فوت کند...اگرخاتمی رهبرشود!  [2018 Jan] 
*مشکل خامنه ای بحران رهبری ست!  [2018 Jan] 
*جمهوری ایران!  [2018 Jan] 
*قلب حقیقت درماجرای مک فارلین! [2017 Nov] 
*چندسال پیش(۸شهریور۱۳۶۰؛انفجارکاخ نخست وزیری(شهیدسوم! [2017 Aug] 
*چندسال پیش(ویژه ابوالحسن بنی صدر) قسمت پایانی(پایان جمهوری) [2017 Aug] 
*چندسال پیش(ویژه ابوالحسن بنی صدر) قسمت هفتم(تدارکاتچی ولایت فقیه)  [2017 Jul] 
*چندسال پیش(ویژه ابوالحسن بنی صدر) قسمت ششم(آتش تهیه)  [2017 Jul] 
*وقاحت هم حدی داردآقای فلاحیان! [2017 Jul] 
*چندسال پیش(ویژه ابوالحسن بنی صدر) قسمت پنجم(چهره اسناد) [2017 Jul] 
*چندسال پیش(قسمت چهارم)ویژه ابوالحسن بنی صدر(خمینی پاریسی)  [2017 Jul] 
*چندسال پیش(ویژه ابوالحسن بنی صدر)قسمت سوم(قطب فقط قطب ولایت فقیه) [2017 Jun] 
*چندسال پیش(ویژه ابوالحسن بنی صدر)قسمت دوم(هاشمی،هاشمی،ابوالحسن درنره!) [2017 Jun] 
*چندسال پیش (ویژه ابوالحسن بنی صدر) - قسمت اول (دادستان،دادستان، ابوالحسن درنره!) [2017 Jun] 
*عامل تغییرنظام شناسایی شد! [2017 May] 
*به مناسبت آغازبکار سی‌‌‌امین نمایشگاه بین المللی کتاب در تهران، در شهرآفتاب [2017 May] 
*استبداد نامرئی [2017 Apr] 
*تحریم؛ رفراندوم انتخاباتی [2017 Apr] 
*احمدی نژاد،کوتوله ای که غول شد! [2017 Apr] 
*بهمن۵۷؛انقلاب گیوتین  [2017 Feb] 
*هاشمی رفسنجانی؛انحصارطلبی اصلاح طلب!  [2017 Jan] 
*در پاسخ به بیانیه ی دادگاه ویژه روحانیت به احمد منتظری؛ من یکی ازاعضای باند سیدمهدی هاشمی هستم!  [2016 Dec] 
*فتح سفارت آمریکا در13 آبان 1358رابطه های بی رابطه؛ تدابیر بی تدبیر!  [2016 Nov] 
*دین را زمینی کنیم!  [2016 Oct] 
*مشکل جهان اسلام متولی آن است! [2016 Oct] 
*دو روی سکه ی بحران سوریه [2016 Oct] 
*نفوذی انقلابی زیرعبای من!؟ [2016 Aug] 
*فقدان رهبری درپساخامنه ای  [2016 Jul] 
*مبارزه بافساد؛ نمایشی کمدی درام مبارزه بافساد در جمهوری اسلامی [2016 Jul] 
* روزشمارمن و روزنامه سلام [2016 Jul] 
*چندسال پیش (44) محمدمنتظری، وفات7تیر1360 (قمست پایانی) [2016 Jul] 
*چندسال پیش (44) محمدمنتظری، وفات7 تیر 1360(قسمت چهارم) [2016 Jun] 
*چندسال پیش (44) محمد منتظری، وفات 7تیر 1360 (قسمت سوم)  [2016 Jun] 
*چندسال پیش(44)محمدمنتظری،وفات7تیر1360(قسمت دوم)  [2016 Jun] 
*چندسال پیش (۴۴) - محمدمنتظری، وفات ۷ تیر ۱۳۶۰ (قسمت اول) کاسه داغ تر از آش [2016 Jun] 
*جهان بینی حقوق بشری جهان وطنی! [2016 Jun] 
*سروش سلمان رشدی!  [2016 May] 
*اجتهاد در مقابل نص؛اساس جمهوری اسلامی ایران [2016 May] 
*چندسال پیش(42)پیغام امروز به آیندگان(13اردیبهشت،روزجهانی آزادی مطبوعات) بخش دوم [2016 May] 
*چندسال پیش(42)پیغام امروز به آیندگان(13اردیبهشت،روزجهانی آزادی مطبوعات) بخش اول  [2016 May] 
*توبه نصوح،حق الناس و ج.ا.ا  [2016 Apr] 
*چندسال پیش(ویژه انقلاب57)تیترخبر [2016 Feb] 
*چندسال پیش(ویژه انقلا57)من ساواکی نیستم  [2016 Feb] 
*چندسال پیش(ویژه انقلاب57)زندانی وخانواده های زندانیان [2016 Feb] 
*چندسال پیش(ویژه انقلا57)احزاب وگروه هاوسازمانها [2016 Feb] 
*چندسال پیش(ویژه انقلاب57)حرفهای تلفنی مردم [2016 Jan] 
*چند سال پیش(ویژه انقلاب57)حرف های نظامیان، افراد حکومتی و سیاستمداران [2016 Jan] 
*چند سال پیش(ویژه انقلاب57)روحانیت وحکومت اسلامی [2016 Jan] 
* چند سال پیش(ویژه انقلاب57)حرف های روشنفکران [2016 Jan] 
*چندسال پیش(ویژه انقلاب57)عکس امام در ماه [2016 Jan] 
* سخنی که طنز ومحضکه عام وخاص شد! [2016 Jan] 
*دمکراسی سلبی [2016 Jan] 
*در فقد آیت الله منتطری [2015 Dec] 
*اگر حصرکروبی ومیرحسین موسوی برداشته شود چه می شود؟ [2015 Nov] 
*مصاحبه ای منتشر نشده ای با خانواده جید شریف [2015 Nov] 
*آیا هاشمی رفسنجانی عوض شده است؟ [2015 Nov] 
*چرخه قدرت در مطبوعات در حال کما! [2015 Nov] 
*جامعه مدنی و جامعه زدنی(مجموعه اول) [2015 Nov] 
*اسلام را از مسیراصلی منحرف کردیم! [2015 Oct] 
*من ماله می کشم پس هستم! [2015 Sep] 
*دمکراسی دینی! [2015 Sep] 
*پارادوکس نفاق [2015 Aug] 
*حزب اصلاحات حق مسلم ماست! [2015 Aug] 
*«علامه» بجای «آیت الله»! [2015 Aug] 
*فرهنگ اقتصاد،سیاست فرهنگی [2015 Aug] 
*انقلابی که آنرا به مرگ گرفتند وبه تب راضی شد! [2015 Jul] 
*سرباز گمنام در انواع مختلف/این یک داستان واقعی ست [2015 Jun] 
*مملکت همش واس ماس؛ این یک داستان واقعی ست [2015 May] 
*قول سیاست،غول اقتصاد [2015 Apr] 
*حفظ نظامه،مگه چیه؟ [2015 Apr] 
*تفاوت اپوزیسیون در گذشته و حال؟ [2015 Mar] 
* دولت سایه ای که من می دانم قسمت ا تا ده [2015 Mar] 
*ولایت فقیه خوب/ولایت فقیه بد [2015 Feb] 
*۳۶ سال سلطنت فقیه [2015 Feb] 
* شرکت سهامی خاص ج.ا.ا.با مشغولیت نامحدود! [2015 Jan] 
*سیاست قربانی سیاست(مجموعه دوم) [2015 Jan] 
*هارمونی علی مطهری! [2015 Jan] 
*سیاست قربانی سیاست(مجموعه اول) [2014 Dec] 
*تاوان 444 روز [2014 Nov] 
*داعش دشمن فرضی صهیونیزم،غرب وآمریکا [2014 Oct] 
*آمریکا منجی بشریت! [2014 Aug] 
*این یک داستان واقعی ست [2014 Apr] 
*نیمه پر، نیمه خالی [2014 Jan] 
*خط قرمز ماست! [2013 Nov] 
*نقشه پیش فرض در دست های آلوده [2013 Oct] 
*شنود چی های «واجا»ونوچه شیپورچی های مطبوعات چی! [2013 Sep] 
*روزخبرنگار، انجمن صنفی روزنامه نگاران و خودم [2013 Aug] 
*کتاب، نمایشگاه، یک گزارش [2013 May] 
*34سالگی انقلاب بهمن 57 [2013 Jan] 
*قرآن رمل و اسطرلاب نیست [2013 Jan] 
*احمدی نژاد اصلاح طلب می شود [2013 Jan] 
*گیرِ مردم [2013 Jan] 
*تفاوت منتظری و خمینی [2012 Dec] 
*قانون اساسی با سرویس پوپولیسم! [2012 Dec] 
*سکولاریزم دینی! [2012 Nov] 
*دلار رازی است [2012 Nov] 
*خاتمی خامنه ای را نجات می دهد! [2012 Nov] 
*حفظ نظام یا انقلاب؟ [2012 Oct] 
*هاشمی شویی [2012 Oct] 
*بدویت سیاسی [2012 Sep] 
*آگاهی ایزوله شده [2012 Sep] 
*رضاخجسته رحیمی،سعید حجاریان؛ پرسش هایی که نشد،حرفهایی که نزد! [2012 Sep] 
*آیاترورهای هسته ای کاروزارت اطلاعات است؟! [2012 Aug] 
*اقتصادمقاربتی؛واقعیت این است! [2012 Jul] 
*تغییر کاربری در حکومت [2012 Jul] 
*هوس زور آزمایی با اسرائیل [2012 Jun] 
*روشنفکری شریعتی [2012 Jun] 
*نظارت حراستی! [2012 Jun] 
*اصلاحات فقط با تغییر قانون اساسی میسور است [2012 Jun] 
*ما بی شرف ها مانده ایم [2012 Apr] 
*نفتی که ملی نشد،ملتی که نفتی شد! [2012 Mar] 
*جدایی نان از سیاست [2012 Mar] 
*مردم جن زده مفتون شیدایی سیاستمداران! [2012 Jan] 
*پهلوی رضا پهلوی، آینه چو عیب تو بنمود راست/خود شکن آینه شکستن خطاست [2012 Jan] 
*دور زدن دمکراسی!  [2011 Oct] 
*احمدی نژاد این روزها یک توپ بسکتبال شده است! [2011 Oct] 
*بورژوا کُمپرادُرهای مسلمان! [2011 Sep] 
*«واجا» [2011 Aug] 
*سوتک و سکوت [2011 Jan]