چه کسی برای مردم فیلم خواهد ساخت اگر آقای نصیبی روزی مسئول سینمای کشور شود
ایرج شكری

با سقوط رژیم شاه و به قدرت رسیدن خمینی در ایران، با قرار گرفتن صادق قطب زاده از گمشتگان خمینی به عنوان سرپرست سازمان رادیو تلویزیون، که هر وقت دلش می خواست روی صفحه تلویزیون ظاهر می شد و علیه روشنفکران و روزنامه نگاران عربده می کشید، و سخنان خمینی علیه روشنفکران و اهل قلم، خیلی زود سایه سیاهِ اختناقی به مراتب بدتر از زمان شاه در برابر اهل اندیشه و قلم نمایان شد. تصویر وحشتناک آن اختناق را- که تنها کمتر از سه سال بعد از جلوس منحوس خمینی بر مسند جبّاریت خونریز و ایرانی ستیز ولایت فقیه، شکل واقعیتی جاری در جامعه ایران گرفت-، شاعر بزرگ ما شاملو تنها چند ماهی که از امامت خمینی در ایران می گذشت، در 31 مرداد ماه 58 در شعر در این بن بست با چیره دستی بی مانندی ترسیم کرد. فرمایشات «پیامبرگونه امام» در تعیین وظیفه کوتاه مدت و بلند مدت «امت» در سخنانی در سوم خرداد 58 که در روزنامه کیهان 5 خرداد همان سال درج شد- و خمینی در آن مبارزه با روشنفکران را به شکلی «بدتر» از مبارزه یی که با شاه کردند، به عنوان حجتی که خدا برایش داشت و با گفتن «الهم قد بلغت»- بیان کرد و سخنان دیگری که در دیدار با اعضای نیروی سرکوبگر تازه تاسیس کمیته ها بیان کرد و گفت ما «امروز گرفتار قلمها هستیم مقاله ها به جای مسلسل به روی اسلام بسته شده»(این هم در کیهان 5 خرداد 58  درج شده است)، تا اظهار پشیمانی در 26 مرداد همان سال، از این که چرا از اول چوبه های دار در میدانهای بزرگ برای درو کردن دگراندیشان و دست اندرکاران نشریات مستقل برپا نکرده است و تهدید آنان بر اینکه از الگو قرار دادن «مرد نمونه عالم،امیرالمؤمنین»، در گردن زدن هفتصد نفر در یک روز از یهود بنی قریظه، برای قلع و قم کردن منتقدان رژیمش کوتاهی نخواهد کرد، پیش درآمد آن دوران سیاه، به سیاهی عمامه سید روح الله خمینی بود که بعد از خرداد 60 فرا رسید. در زمینه موسیقی به اندازه مصرف نظام در جهت ساختن «سرود» فضایی از آغاز وجود داشت که طبعا فضای کار برای هنرمندان موسیقی ایران نبود، در زمینه سینما و تئاتر، وضغ به مراتبط بدتر بود. در سازمان رادیو تلویزیون، ماهها بعد از به قدرت رسیدن خمینی در قسمت تولید، به خاطر این که با ضوابط «اسلامی» رژیم نمی شد چیزی تولید کرد، اعتصاب ادامه داشت. کسانی که آن روزها در ایران بوده اند شاید به خاطر داشته باشند که سانسور در آن سریال آمریکایی سران وسلاطین به چه نحو مسخره یی اعمال شده بود و برای جایگزین کردن صحنه هایی حذف شده از تصویر زنان در نمای نزدیک، صحنه هایی که لحظاتی قبل نمایش داده شده بود جایگزین شده بوده یا در بعضی صحنه فیلم چنان خط و خش داشت که صحنه کلا ضایع شده بود. جنون رژیم آخوندی در نگاه حیوانی به زن سانسور را به جاهایی چنان دور از عالم سینما و هنر کشانده بود که شاید برای خیلیها باورش مشکل باشد. در همان اوائل، دوستی از روزنامه نگاران که همسر فرانسوی داشت و همسرش برای سفر به فرانسه و دیدار اقوامش در شعبه یکی از بانکها در تهران کمی پول تبدیل به فرانک کرده بود، می گفت در همه اسکناسهای صد فرانکی فرانسه که در یک طرف آن نقشی از تابلوی «آزادی هدایتگر مردم» کار اوژن دولاکروا*، که در آن زنی پرچم به دست که سینه اش عریان است قرار دارد، با کشیدن ماژیک سیاه، آن قسمت را پوشانده بودند.

در مورد مشکلات اعصاب خرد کن و نا امید کننده برای سینماگران و محدودیتهای تحمیل شده از سوی رژیم 20 سال پیش من در مطلبی در گاهنامه آزادی نشریه جبهه دموکراتیک ملی ایران(شماره 10-11 مرداد- اسفند 68) اطلاعاتی گرد آوردم. از جمله اظهارات آقای ناصر تقوایی گارگردان سرشناس سینما را در گفتگو با ماهنامه فیلم(اردیبهشت 68) در مورد مشکلات فیلم ساختن و فشارهایی که خود او در این زمینه تحمل کرده بود، نقل کرده بودم. اگر چه از آن زمان تا به حال سینمای ایران هم چنان با فشار و سانسور در شکلهای گوناگون رو به رو بوده اما از حرکت باز نمانده و سینماگران مردم دوست فیلمهای ارزنده یی ساخته اند و کارگردانان جوانی با کارهای به یاد ماندنی و ارزشمند وارد عرصه سینما شده اند. ناصر تقوایی در آن سخنان ضمن یاد آوری رنجی که سر مساله سریال میرزا که 5 سال روی آن کار کرده بود به او تحمیل کرده بودند و اعمال نظر دست اندرکاران وزارت ارشاد رژیم دردادن تغیراتی در پایان سناریوی فیلم ناخدا خورشید، در مورد مشکل ساختن فیلم در شرایطی که رژیم منحوس به جامعه ایران تحمیل کرده بود، گفته بود: « به فاصله کوتاهی پس از دوران گذشته، یک شبه آزادی وسیعی از نظر انتشارات و غیره، به جامعه روی آورد. همه را متوقع کرد که هنرمندان باید بتوانند چیزهای بیشتری به مردم بدهند. در حالی که مطلقا نمی شود نه در بارهً مسایل روز بحث کرد نه در باره گذشته. به همین دلیل است که ساخت فیلم تاریخی زیاد شده است. بریده شدن پای زنها از سینما می تواند خانواده ها را از سینما دورکند. در تمامی فیلمهایی که فروش نستبا بالایی داشته اند زن نقش مهمی داشته است». او درهمین مصاحبه در مورد معضل نقش زن در سینما گفته بود:«زندگی ما در دوره ای گذشت که متاسفانه امروز نمی توانیم بازگویش کنیم. به دلایل خیلی ساده: آن موقع فکر می کردیم اگر دوران پهلوی سرآید، چه موضوعهایی برای گفتن هست، ولی امروزه، محدودیتهای بسیار ساده ای باعث شده که نشود سراغ بسیاری از مسائل آن دوران رفت. همین مشکلی که در بارهً مساله شخصیت زن وجود دارد، باعث شده که اصلا نشود دوران پهلوی را ساخت. شما روابط یک زن و شوهر، یک خواهر و برادر را به راحتی در خیابان و یا خانه نمی توانید نشان بدهید، چه رسد به روابط سببی و نسبی دیگر». آخرین نمونه از فشارهایی را که رژیم به سینماگران ایران وارد می آورد می شود در پیام کوتاه 46 سینماگر به مردم ایران دید که به تازگی انتشار یافته است. در این پیام آمده است: «دوستداران سینمای ایران! سالن‌های سینما بعضی ازفیلم‌های ما را نشان نمی‌دهند و بسیاری از فیلم‌ها با محدودیت به نمایش در می‌آیند؛ و هیچ قانونی از ما پشتیبانی نمی‌کند. جریانی بین ما و شما فاصله انداخته است. این جریان خواستار حاکمیت پول و سرمایه است و هر کس برای این حاکمیت فیلم نسازد، در نمایش عمومی با شگردهای بازاری تنبیه می‌شود...می‌خواهند سینمای مستقل را حذف کنند و یا حداکثر لطف کنند و در گلخانه نگه دارند..

اگر ساز و کارتولید و پخش ونمایش در این سینما اصلاح نشود. واگردر نمایش فیلم‌ها عدالت اقتصادی و فرهنگی اعمال نشود،  باید بزودی شاهد حذف سینمای مستقل ایران باشیم»** ناصر تقوایی و بهرام بیضایی همچنان که خانم رخشان بنی اعتماد و عباس کیارستمی از امضاء کنندگان این نامه هستند.

من این یاد آوری ها را از آن جهت لازم دیدم که برای علاقمندان سینما، از شرایط سختی که سینماگران ایران از زمان روی کار آمدن رژیم آخوندی با آن رو به رو بوده اند، تصویری ایجاد شده باشد، و با مقایسه آن با فیلمهایی که در سالهای اخیر ساخته شده و دیده اند، در یابند که چطور جامعه پویای ایران در این سالها توانسته است رژیم ملاها را از موضع تعرضی که به زندگی عرفی مردم داشت، گامهایی به عقب براند و همین امر هم به نوبه خود عرصه را، نسبت به زمانی که فیلم سازان اسلامی با حمایت گسترده رژیم  یکه تاز میدان در ساختن فیلمهای مهمل آخوند پسند بودند، اندکی برای سینماگران ایران باز تر کند. امروز هنرپیشه های «قدیمی» بعد از انقلاب، تنها حدود 40 سال سن دارند. مثلا خانم نیکی کریمی که از هنرمندان برجسته سینمای ایران است، متولد سال 50 است و کار سینما را در سال 68 شروع کرده است. گلشیفته فراهانی هنرمند با استعداد و مردم دوست تنها 25 سال دارد. در بین مردان هم همینطور است هنرمندان با  استعدادی مثل بهرام رادان(بازیگر سنتوری) یا شهاب الدین حسینی(بازیگر درباره الی) بین 30 تا 40 سال دارند. کارگردانانی که بعد از انقلاب کارشان را شروع کردند اکنون سنی بین 40 تا 50 سال دارند.

تضاد و شکاف عمیق جامعه ایران با معیارهای و نظام ارزشی آخوندی را، می توان در شکاف بین نسل جوان پرورش یافته در خانواده های کارگزاران بخش بشدت مرتجع رژیم با پدرانشان دید. دوری گزیدن از راه و روش پدر از سوی فررزند آیت الله خزعلی و ترک ایران و اعتراض به شرایط موجود از سوی دختر کلهر مشاور فرهنگی احمدی نژاد، از نشانه های بارز این این جدال و شکاف فزاینده است. جدال مردم با این رژیم ضد ایرانی آزادی کش در گروههای اجتماعی و صنفی مختلف به رغم درنده خوئیهای رژیم بی وقفه ادامه داشته و اکنون می بینم که جامعه پویای ایران با امواج بسیار بلندی از اعتراضات مردمی که دیگر در بستر موج سبز قابل مهار نیست برچیده شدن خود نظام را هدف قرار داده است. خامنه ای هم در سخنانش در دیدار با «نخبگان» با انگشت گذاشتن بر این که چرا شعار مرگ بر آمریکا و مرگ و بر اسرائیل در این اعتراضات نیست، نسبت به خطری که مخالفان صحت انتخابات برای رژیم به وجود آورده اند و کنترل آن از دستشان خارج شده است، هشدار داد.

در مطلبی که اخیرا از آقای بصیر نصیبی با عنوان «سیستم بدل ساز و سینمای زیر زمینی ایران» در پژواک ایران درج شد***، با اشاره به ماجرای نرگس کلهر با آن فیلمی که با برداشتی از یک اثر کافکا ساخته، فیلمی که گویا بدون مجوز رژیم ساخته شده است، این را بدل سازی سینمای زیر زمینی توسط رژیم دانسته است. اما از نظر من همین که نرگس گلهر فیلمی با برداشتی از یک اثر کافکا ساخته است و نه الهام از افکار و اندیشه های مثلا «شهید آوینی» که- این همه رژیم تلاش می کند با بزرگداشت از این عنصر مرتجع آن را به عنوان یک اندیشمند فرهنگی و هنری به جامعه بچپاند-، خود مشت و کشیده یی است به چهره کریه آخوندهای گنده دماغ خود خواه که از جنایات و تلاشهای عبث برای به بند کشیدن مردم ایران در سی سال گذشته درس نگرفته اند و در خیال «انقلاب فرهنگی» دیگری هستند. با این حساب من و آقای نصیبی در مساله سینما اختلاف 180 درجه یی در دیدگاهمان هست به همین دلیل هم گذشته از این که ایشان قبلا در پاسخی به انتقاد من نوشته بود که جواب اول و آخری است که می دهد، اصولا ما حرفی برای گفتن باهم نداریم. یعنی نمی توانیم به هیچ نقطه اشتراک نظری برسیم. من فقط یک نکته را در مورد پاسخ قبلی ایشان که کمی تحریف واقعیت بود لازم به یاد آوری می دانم و آن این که برخلاف ادعای ایشان روشن است که مردم فیلمهای سینمایی را تنها در آن دویست سینمای کشور نمی بینند بلکه فیلمهای سینمایی بیشتر در ویدئوهای خانگی دیده می شود و برخی از آنها هم از تلویزیون پخش می شود. البته می دانیم که رژیم به مدت ده سال داشتن دستگاه ویدئو را برای مردم ممنوع اعلام کرده بود، ولی از مردم شکست خورد و عقب نشست. من نمی دانم با چه منطقی می شود خانم نیکی کریمی را که به عنوان عضو هیات دوران در یک بخش ضمیمه فستیوال کن انتخاب شده بود، نماینده و فرستاده احمدی نژاد در فستیوال کن نامید، کاری که آقای نصیبی در یکی از نوشته هایش کرده بود. من گمان نمی کنم چنین ادعایی در داخل و به ویژه نزد نسل جوان آگاه و دانشجویان کشور، قابل پذیرش باشد. و یا چطور می شود گفت که فیلم زمانی برای مستی اسبها کار بهمن قبادی، اگر در فستیوالی جایزه گرفته برای خدمت به رژیم آخوندی ساخته شده بوده است. من این فیلم را دیده ام. به کسانی که آن را ندیده اند توصیه می کنم حتما آن را ببینند. زبان فیلم البته کردی است، اما با این حال با دیدن این فیلم آدم تصویر و مفهوم دیگری از امر محرومیت و ظلمی که بر مردمی در گوشه یی از همین آب خاک می رود، دست پیدا می کند. چطور می شود فیلم دایره جعفر پناهی را دید، و از به تصویر کشیده شدن بی پناهی زنان و تبعیض در مورد زنان، به شکلی که هیچکس را بی تفاوت نمی گذارد کارگردان آن را تحسین نکرد. به هر حال گفتم من و آقای نصیبی اختلاف 180 درجه یی در دیدگاه نسبت به مساله سینما و سینماگران داریم و حرفی برای گفتن با یکدیگر نداریم، اما نقد نظری که برای به افکار عمومی ارائه می شود، حق هرکسی است و من ممکن است باز هم در مواردی به نقد نظر و نوشته ایشان بپردازم. در پایان سوالی را برای فکر کردن مطرح می کنم و آن این که اگر این رژیم برچیده شد و آقای نصیبی هم مسئول امور سینمایی کشور شد، چه کسانی و چند سینماگر کشور، بدون این که «توّاب» شوند، حق ساختن فیلم برای مردم را خواهد داشت؟ 

منابع و توضیحات:

Eugène Delacroix (1798-1863)*

متن کامل اطلاعیه سینماگران ایرا ن:**

http://iradj-shokri.blogspot.com/2009_10_01_archive.html

مقاله آقای نصیبی

http://www.pezhvakeiran.com/page1.php?id=16715***

    پ- 8 آبان 1388 – 31 اکتبر 2009

http://iradj-shokri.blogspot.com 

منبع:پژواک ایران

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

facebook Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

   نسخه‌ی چاپی  

ایرج شكری

فهرست مطالب ایرج شكری در سایت پژواک ایران 

*متوقف و له کردن یک خودرو انفجاری داعش با تانک توسط ارتش مصر در شمال سینا
*سرازیر شدن خشم سپاه و رهبر به سوی روحانی، آینده نا روشن او و سایه جنگ
*حقه بازی آخوند موسوی خوئینیها و وصل کردن خامنه ای به «عالم غیب»‏
*انتخاباتی با بازندگان بزرگ و تصاویر ماندگار یک دیدار و سالهای سربی برای روحانی
*دیدار پُر برکت امیر تتلو با رئیسی
*طلبکاری در دو پیام پاسدار باقری «رئیس ستاد کل نیروهای مسلح»، و تودهنی به آن در رویدادها
*استفاده از سینما توسط فرومایگان برای توجیه جنایات رژیم در دهه ۶۰
*‏«گلاب زدن» گردانندگان رژیم به یاد و نام خمینی
*تعیین تکلیف برای همه مسئولان نظام از سوی پاسدار جعفری فرمانده کل سپاه، رزمایش کودتا
*وقتی مردی به زنش، بگوید «دوستت دارم» چه اشکالی دارد؟
*اسکار فرهادی، جلوه یی از مفهوم «ایرانیان» برای جهانیان و تلاش مذبوحانه محافل و ‏مقامات رژیم برای مصادره «اسلامی» آن
*اولین مصاجبه خمینی با خیرنگاران ایرانی در پاریس آیینه تکبّر و استبداد و افکار ارتجاعی او
* پاسخ فرمانده نیروی دریایی در مورد جابجایی ناگهانی جانشین خود و ابهامی که باقی می ماند
*هاشمی رفسنجانی، له شده زیر توهین و تحقیر، اندوهگین و اشگ ریز، دق مرگ شد
*مقاله یی که سبب رهبر شدن خمینی شد
*خواندن ترانه «جان جهان» شجریان توسط دانش آموزان دبستان دخترانه یی در مشهد
*شهروندان قبرخواب، انتقاد کارگردان سینما، اشک تمساح روضه خوان زرنگ
*رژیم در حال غرق شدن در گند خودش، پاسدار صفوی غرق در هپروت تشکیل دولت جهانی اسلام ‏به مرکزیت رژیم
*شاه مرغوب،بهترین دیکتاتور و عطر و گلابش و مفهوم تجمع پاسارگاد ‏
*زوزه های آیت الله علم الهدی علیه زنان ۳۰ سال بعد از عربده رفسنجانی
*پرت و پلاها و روده درازیهای قاسم سلیمانی و دیگران در سالگرد جنگ و گذشتن از کنار مصائب مردم
*مساله حجاب در قرآن و علت پیدایش آن و حجاب اجباری مجاهدین برای آتنا فرقدانی
*بابت «اطلاع رسانی»، از وزارت دفاع روسیه «کمال تشکر را داریم»‏
*28 مرداد و بعد از آن و آینده ای که در راه است
*واکنش ارتش به اهانت حسن عباسی، اهانت اوباش انصارحزب الله به هنرمندان، «فضل» جوادی عاملی و حکایتی از عبید زاکانی
*عباس کیارستمی سینماگری که با رژیم «غیرخودی» و با مردم «خودی» بود و جهانی شد
*دست باز نیروی انتظامی رژیم در رفتار خشونت آمیز و شلیک و کشتن
*شگفتی آفرینی پاسدار سلیمانی با صدور بیانیه تهدید آمیز علیه بحرین، جلوه دیگری از خر تو خربودن اوضاع رژیم
*بلاهت آریامهری خامنه ای در تشدید سرکوب و اختناق برای حفظ رژیم
*برکناری پدر ترانه علیدوستی از سرمربیگری فوتبال نوجوانان
*حاشیه های ایرانی شصت و نهمین فستیوال کن
*بازهم اعترافی در مورد گریز مردم از دین و مسجد دولتی
* سالگرد فاجعه ۱۹ فروردین ۹۰ و شیپورچی های رهبری مجاهدین
*سپاه پاسداران آفریننده مصیبت وعامل جنایت علیه مردم است و نه سپر بلای آنها
*تعظیم «اسلام» در برابر شکوه ایران و ضربه و تلخی های انتخابات برای ولایتمداران
*شرکت در انتخابات، تایید رژیم ولایت فقیه و دادن اعتبار به آن برای سرکوبگری است
*آثار اداره «خرتوخری» امور در نیروی زمینی ارتش و افشا شدن یک دروغ دیگر پاسدار فدوی
*صراحت و جرأت یا ترس و خیانت رئیس جمهور حقوقدان
*نفرت مردم نسبت به نظام ولایت فقیه، در رنجهای علیرضا افتخاری
*یک آفرین به پاسدار فدوی برای «بزرگواری انسان دوستانه» نسبت به آمریکا و یک «صدا تو ببر » بیشرم، بخاطر ادعای رئوف بودن
*رویداد بازداشت تفگنداران، دو قایق نیروی دریایی آمریکا وخالی بندی، پنهانکاری و خودبزرگ بینی های ابلهانه فرماندهان سپاه
*سخنان خمینی در مورد واجب بودن تهمت زدن به علما و فقهایی که «لطمه می زنند به اسلام» و دادن حکم برداشتن عمامه آنان به جوانان
*استریپ تیز فرمانده قرارگاه پدافند هویی خاتم الانبیاء
* تنش شدید در روابط رژیم با عربستان سعودی در پی اعدام شیخ باقرالنمر
*پرت و پلاها های پر حرارت عقیدتی فرمانده متحجر سپاه
* اظهارات بی اجازه محسن رضایی و دریافت تو دهنی از ولایتی
*کاری درست در برابر رژیم ضد ایرانی و آخوندیسم و ماتم پرستی، اما با شعاری نا مناسب
*پیشنهاد فیکسیونی به رئیس جمهور آمریکا، برای آرام کردن تند روها
*چرندیاتی از «فرهنگ عاشورایی» و تراکم حیرت انگیز نادانی در راویان
*پاسدار جعفری و ادعاهای بی ربط اش و تلاش برای محو آثار خالی بندی و غلط زیادی
*عجله رژیم در اعلام مرگ سفیر سابق، انتقاد برادر سفیرسابق، حساسیتها به مساله ربوده شدن او
*حادثه ناگوار حج، فرصت طلبی رژیم برای معجزه سازی توسط «شهید» و نکته ها
*حرفهای خامنه ای در جمع فرماندهان سپاه، «نقشه راه» برای همه
*سوالی که مسلمانان باید از خود بکنند: آیا چنین خدایی را می شود دوست داشت؟
*بازی تازه خامنه ای و خوابی که سپاه پاسداران برای فردای مردم دیده: ایست بازرسی
*شخصیت حقوقی پایدار دولتها و پیگیری حقوقی جنایت 10 شهریور 92
*تایید برجام توسط خامنه ای، برد و پیروزی برای دولتیان، عزا برای نعّاران حفظ خط قرمز رهبر
*عبور از گذرگاه خونین اجتناب ناپذیر است، چون فرماندهان جنایتکار سپاه قدرت مطلق می خواهند
*کباده کشی ظریف، نسیه خوری روحانی، ماتم شریعتمداری، روزگار تلخ و سیاه ولی فقیه سیدعلی
*جنازه های با طراوت و نشاط و بادوام
*همدستی رئیس مجلس با دولت برای کنار گذاشتن مجلس از بحث بر سر توافق تسلیم در مساله اتمی
*ستایشگر سپاه قدس، حالا با ستایش از خامنه ای ، تلاش می کند آبروی رفته را به او باز گرداند.
*وضع مبهم پاسدارای که دستور برداشتن مجسمه آریوبرزن را داده بود
*ریخت و پاشهای اسلام گسترانه رژیم و تودهنی مردم به رژیم با شکستن هنجارهای تحمیلی
*چگونگی برقراری دوباره تحریم ها، به شرحی که سوزان رایس داده است.
*قلّاده بر گردن رژیم درنده خو، بر مردم ایران مبارک باد
*کاسبی و بهره برداری خامنه ای از جنازه گردانی
*مکتب فاجعه آفرین خود محوربینی لبریز از بلاهت فرماندهان سپاه و دست اندر کاران رژیم و ضربه ای که در راه است
*تصادفی طاغوتی، در رژیم لاهوتی
*ایسنا آیت الله صافی را بالا برد، اما خامنه ای در سفر به قم به او اعتنا نکرد
*آیا آمریکا همان بازی را با رژیم می خواهد بکند که با مجاهدین کرد؟
*پوزه بند رهبر برای منتقدان و پذیرش افسار خوردن نظام
* آنجا که اسلام و مسلمانی سعدی، انسانیت او را می بلعد
*درنده خویی مذهبی در افغانستان و اقدام چشمگیر زنان علیه آن
*اندوه ناشی از فقر و فشار اقتصادی کم نیست، عزاداری در نوروز را هم تحمیل می کنند.
*پاسداران زیاده طلب و بی اعتنایی به رهبر و سلسله مراتب
*مطهری مورد یورش قرار گرفت، اما گند به سر روی نیروی انتظامی منفعل، زده شد
*ضربه خرس طلایی به خرناس کشهای نظام ولایی و حرفهایی از جعفر پناهی
*از سکه افتادن سرداران اسلام و ارزش شهادت در رژیم خر تو خری
*روح روح الله خمینی در کشتار پاریس ظاهر شد
*تلاش فرمانده سپاه برای «جاخالی دادن» در برابر کنایه روحانی
*عکس طناز طباطبایی به اشتباه به جای عکس ریحانه حباری در لحظات قبل از اعدام معرفی می شود
*ایراندختی که از یاد نخواهد رفت
*اولین عملیات جنگی گرانترین هواپیمای جت جنگی علیه اسلامگرایان
*بیانیه سالگرد تاسیس شورا و نکاتی مربوط به رجزخوانی های مسعود رجوی و پیامدهای آن
*فاجعه بار بودن آموزش موسیقی در مهد کودکها از نظر مدیر حوزه های علمیه
*ادعای پوچ وزارت اطلاعات در مورد رهایی قهرمان شمشیربازی
*فرصت طلبی رژیم منحوس برای مصادره مراسم تشییع جنازه شاعری بزرگ
*جنایات بدون مکافات، غزه پیش آدم سوزی ژاپن چیزی نیست
*خودنمایی های روز قدسی سرداران سپاه و آیینه خر تو خری رژیم
*سقوط و فساد سیاسی رهبری مجاهدین در آیینه تحریف اخبار سوریه
*یادداشتی در مورد علت حمله وزارت خارجه فرانسه به مجاهدین
*خنجر و خیانت و چند نکته برای یاد آوری در سخنرانی مهرتابان
* مسعود رجوی، حمایت از داعش در عراق، رقت انگیز، و در «آخر» خط
*یک رویداد فرهنگی – هنری برای لرزندان استخوانهای خمینی درگور
*شکست رژیم در جذب فرهنگی مردم و در جایگزین کردن اسلام به جای ایران
*پاسخ های کوبنده کیومرث پور احمد در مورد عربده کشیهایی که علیه لیلا حاتمی راه افتاد
*شرمندگی لیلا حاتمی از عربده مسلمانان شرور ، لیلا عذر خواهی نکرده
*تکذیب ادعایی در چرند بافی شلغمکارانه
*بی تدبیری دولت تدبیر و تدبیر ظریف یک پاسدار
*گزارشی تلویزیونی در مورد «ازدواج موقت» در ایران
*مستندی در مورد چگونگی کشتار کمونیستها در اندونزی
*خودت فکر کن کی و کجا روحت را به شیطان فروختی
*بحران روحی مسعود رجوی و برخورد مناسب با آن
*پیت سیگر ترانه خوان عدالت و آزادی و محبت، درگذشت
*ممنوعیت برگزاری جلسه کانون نویسندگان، ننگ و خفت برای آخوند روحانی
*بعد از نزدیک سی سال دهنکجی و قلدرمنشی دیدن، تودهنی زدن حق است
*چماق و چاقو و اوباش گری حل کننده مشکل منتطق ضعیف مریدان خمینی
*حاصل مکتب رجوی، فضولات انباشته بر ذهن و جاری برزبان مریدان
*نپذیرفتن اشتباه و عزم راسخ مسعود رجوی در به کشتن دادن مجاهدین تا آخرین نفر
*پاسخی به اوباش «ترانه خوان گروه هنری ارتش آزادیبخش و سیمای آزادی» مسعود و مریم رجوی
*تبریک به عمه «رئیس جمهور برگزیده مقاومت» و به عمه «رهبر مقاومت»
*... ترانه ای بر روی حکایتی از دفتر پنجم مثنوی – شهید راه
*اهانت محمد علی شیخی به مرضیه در جلسه یی با حضور مهدی ابریشمچی
*نکته یی برای یاد آوری –2
*سالگرد در گذشت مرضیه، و آنچه باید گفته می شد و نشد
*نکته یی برای یاد آوری
*واقعیت گریزی و خودمحور بینی رهبری، زمینه ساز کشتار مجاهدین در اشرف
*آیا زمان افسار زدن به سپاه پاسداران فرا رسیده است؟
*خدا در کنار جلّادان در اشرف و شادی و شعف از پاسداران از شقاوت
*شباهت ها با روش آمریکایی و اصولگرایان رژیم، در کار رهبری مجاهدین و ضرورت انتقاد از خود
*تغییر رویکرد به مفتریان بعد از بیانیه تفصیلی
*یادداشتی بر انتقاد اسماعیل وفا یغمایی
*تاریخسازی مسخره
*آیا فروغ جاویدان با تاکتیک دیگری می توانست پیروز شود؟
*کالبد شکافی یک فاجعه: بهای سنگینی که مجاهدین برای خواست رهبری می پردازند
*بحث تلخ دیگر، در مورد بیاینه تفصیلی شورا
*نقش رژیم و تعصب مذهبی – ناموسی، در جنایات فجیع علیه زنان
*سپاه خامنه ای را «آیت الله عظمی» کرد و جای «شاهنشاه آریامهر» نشاند
*تایید و بهره برداری بیانیه تفصیلی شورا، از مقاله توطئه گرانه مهدی سامع
*بیانیه تفصیلی «شورای ملی مقاومت» و تحریفات مربوط به اخراج خودسرانه من
*اگر آدم حرفی زد و بعد حاشا کرد چه معنی می دهد
*روحانی حلقه اتصال در بالا و با کلیدی برای گشودن دری در بن بست
*بیانیه تفصیلی شورا، و یاد آوری «علی الحساب» من
*دلیل نامربوط بودن ارتباط حمله موشکی به لیبرتی با استعفای روحانی وقصیم، در سخنان مریم رجوی
*نکاتی برای یاد آوری و توجه در پیام اخیر آقای رجوی و آن بمب ساعتی
*اولین نتیجه گیری ها از پایان یافتن نمایش انتخاباتی و پیام ها
*یک تقلب برای منحرف کردن افکار عمومی از یک اقدام بیشرمانه شورا
*موقعیت جدید کاندیداها و تغییر درصد احتمال پیروزی آنها
*آلت دست رهبری مجاهدین و شریک پرونده سازی های بیشرمانه برای ترورشخصیت توسط آنها نشوید
*نکات مهم در استعفا نامه دو عضو با سابقه شورا
*از کجا به اینجا رسیدیم
*ضرورت همبستگی و اعتراض در برابر قلدرمنشی و نسق گیری رهبری مجاهدین
*با رد صلاحیت رفسنجانی، به احتمال زیاد،چماقدار سابقه دار رئیس جمهور آینده است
*اعتراف ریشهری به مسخره بودن آخوندها در نظرمردم در ایرانِ قبل از انقلاب
*اعتراف قالیباف به چماقداری از زمان «دارو دسته شهید بهشتی»
*انتقادهایی از حضرت «سر»:ارزیابیهایی غلط،خشم و توّهم و حرفهای بی پشتوانه
*مجاهدین در تله، اشک تمساح ریختن آمریکائیها و جان کری
*تکبرّ بلاهت آور و بلاهت ویرانگر
*اضطرار احمد توکلی و قدرت اجتماعی اقشار ضد مقام رهبری
*افزایش دین گریزی و بی خاصیتی هزینه های کلان نماز خوان پروری
*ادعای بی ربط لابی کردن برای اسکار، دریافت تودهنی سنگین
* تکثیر روح و منش مادر طریق الاسلام
*ادعاهای نامربوط فرمانده سپاه در مورد جنگ ایران و عراق پاسداران
* روی دیگر سکه قلنبه گوئیهای ابلهانه پاسدار سلامی و هلهله ها و عربده های 9 دی
*مسئولیت فراموش شده در مصاحبه بنی صدر
*اشکهای عزاداری محرّم، حیات بخش انگلها
*ادعایی بی ربط در سالگرد مرگ «تام جی اندرسون»
*افتخارات گندیده در رژیم گندیده
*زهر فرار حزب اللهی به اسرائیل و حرام شدن شیرینی پهباد پرانی
*روزهای تلخ و سیاه رفسنجانی، مرد قدرتمند دسته اشرار
* بحثهایی«علمی» که اپوزیسیون توجهی به آنها و اثرات آن در جامعه نمی کند
*پایان اجلاس غیر متعهدها، حاشیه ها و مشکل بقای رژیم
*هدیه مدال المپیک به مادر برای حفظ آن از مصادره شدن
*اعتراف آخوند علی اکبر محتشمی به انزجار مردم از روحانیت
*اگر وزیر اطلاعات دروغ نگفته باشد، از این خوشتر نباشد
*عربده و ارعاب ناتوان از مهار جامعه پویای ایران
*آن خشم و خروش به خاطر دست دان عادی و این ماستمالی کردن «دستمالی» زیرآبی
*مقدس های تاریک اندیش و خود محوربینان، بیگانه با مردم
*احترام بی مورد به «مقام امنیتی» و بی تقاوتی به یک بی شرم
*دیپلماسی گوساله ها و مصادره پیشاپیش اسکار توسط وزارت ارشاد
* نمایش خشم و عصیان، با نشان دادن پستان عریان
*خشم و درماندگی مالکی، علت محاسبه تعویق ضرب الاجل بستن اشرف از نوامبر
* تعویق تاریخ تعطیل کردن کمپ اشرف،آغازی برای حل مسالمت آمیز مساله
*مشت محکم روزگار بر پوزه پاسدار توّاب ساز
* آمادگی به کشتن دادن میلیونها نفر ویژگی دین و مذهب پاسدار سلیمانی
*جنازه یی در راه سفارت آمریکا در امارات متحده عربی
*نقدی بر مقاله «میرحسین موسوی نخست وزیر آینده؟»
*تمجید از نیروی قدس سپاه، تحریف حقیقت و خدمت به رژیم
*کشف طرح تروریستی رژیم در آمریکا، « امداد غیبی» برای مجاهدین
*پناهجو شدن اشرفیها خبری خوب اما با کاستی ها و ابهامات
*بازی چرخ بشکندش بیضه در کلاه
*اختلاف در ارزیاببها و رشد افقی شجره طیبه
*شهیدان 19 فروردین اشرف دفن شدند، سوالها و حرفهایی که می ماند
*درگذشت مجاهدی سخت کوش و صمیمی و تصویری از آینده
*غوغا و دروغ و بیشرمی منفور
*با یک تیر چند نشان زدن خاتمی در تقدیر از آمنه بهرامی
*سخنان دبیرکل سازمان ملل روزنهً امیدی بر حل مساله اشرف
*در ضرورت توضیح واضحات
* چالشها و نمایشها در بستر شمارش معکوس برای تعیین تکلیف قطعی اشرف
* نگاهی به فیلم جدایی نادر از سیمین
*رژیم در سالگرد مرگ خمینی
*اعتراف ناخواسته دکتر قصیم در تلویزیون بی بی سی
*اعتراض من به قلدرمنشی بود
*شانتاژ، برچسب زدن، پرونده سازی، ارعاب و گرایش حذف منتقدان، یعنی همین
*کدام آرمان، کدام آرمان گرایی؟
*بیا بیا گفتن روش امام حسین نبود
*خواست انتقال از عراق باید در صدر خواستهای خانم رجوی قرار بگیرد
*رضا پهلوی، توّهم و توهین به شعور مردم
*آنچه برای آیت الله های مرتجع مهم است
*مفهوم ارزیابی ها و نتیجه گیری های فرماندهان سپاه در آینه عملکرد رژیم
*تشریفات محمد رضا شاهی و تشریفات ولایی و حزب اللهی و سبزاللهی
* عبور کشتی جنگی سید علی از کانال سوئز و تأملی در روش مسالمت آمیز مبارزه
*هاشمی غیرتت کو، فائزه عفتت کو، و پرونده سازیها
*راهپیمایی 25 بهمن، حاشیه ها، پیامدها
*جشنواره فجر مثل داروخانه یی شد که نفت می فروشد
*اپوزیسیون نباید از موسوی و کروبی دنباله روی کند
*بینش مهمل و حرفهای مهمل خمینیستها
*خامنه ای یک متهم به شرکت در ترور حریری رابه درجه سرلشکری ارتقاء داد
*شروری در صف اوپوزیسیون
*زین العابدین دیکتاتور تونس، ذلیل شد
*جنایات بی قتل واندوه انباشته در آنسوی خبرها
*جنگ روانی - جاسوسی اسرائیل و رژیم
*افشاگری و ابرازنفرت ایرانیان به رژیم، واکنش مناسب به فرصت طلبی وزارت اطلاعات
*سکوت در برابر ظلم بزرگ به جعفر پناهی، سرافکندگی برای اهالی سینما خواهد بود
*مسخرگی آخوندی، جنایات خدایی
*مسخره گی های عاشورایی و ستایش و ترویج خشونت در رژیم آخوندی
*رویارویی جنایتکارانه مذهبی سلفی- شیعه در ایران را باید محکوم کرد
*قدرت نمایی بلاهت بار احمدی نژاد، ضربه یی به نظام ولایی
*بساط ارتجاعی مرجعیت و آخوندیسم را باید در ایران جمع کرد
*جبّاریت رژیم علیه اهل سنت ، زمینه ساز ورود القاعده به ایران است
*لرزه های اضطراب، در نعره های اقتدار
* شاید مجید شریف پیش ما بود اگر اینترنت مثل امروز بود
*اجیر کردن عامل برای قتل فرزند، دستارود تعلیمات آخوندی و احکام شرعی
*آخوند مسخره از اخوان مسخره
*حکمت مستراحی و شخصیتهای مستراحی
*جنایت و رذالت از یک منشأ به بهانه های متفاوت
*مراسم عقد در سرقبر، تجلی مرده خوری آخوندهای مردم ستیز
*انفجار در پادگان سپاه، در آستانه سفر حاج محمود به لبنان
*ادعاهای متناقض، شاهدی بر پوچی ادعای پیروزمندانه بودن پایان جنگ
*اهانت به قرآن، غوغای بوزینگان و عربده فرومایگان در ایران
*صف آرایی در برابر رهبر: جبهه هواداران رئیس دفتر
*اتهام زنی و «گند زنی» بین جناح‌های متخاصم: کشتن خواهر پاسدار مشفق در جاده مشهد و...
*آغاز به کار «مشا نیوز» و اتهام «پوتینیسم» به حاج محمود
*جلوه یی از هویت و هنر مردم: گفتگوی عاشقانه به زبان آذری و به شعر
*شیطنت های خلاف اسلام با اجرای «نیمه رپ» به لهجه اصفهانی
*«مرض موت» لاعلاج رژیم خمینی ساخته به رغم سه دهه جنایت برای بقا
*سالروز بمباران اتمی هیروشیما، فراموش کردن قربانیان جزغاله شده توکیو و بیش از 60 شهر دیگر
*حنجره یی که خاموش شد، صدایی که ماندگار است
*تقابل مردمکشان خمینیست دو جناح، افشاگرخیانتها و جنایتها
*جند الله دوگام به پس یک گام به پیش
*تعارف کم کن و بر مبلغ افزا
*خفّت خمینی در حیات و خواری او بعد از مرگ و بی آیندگی رژیم
*رپ «کافران بی نام» در هجو نوحه‌های ام القرای اسلام
*سه هزار آقا زاده در حال تحصیل در بلاد کفر
*به چنین مجلس و بر کرّو فَرَش باید ...
*ناگهان دهها «پیکر مطهر» در نماز جمعه !
*داس اسلام همچنان زندگی آزادگان ایران را درو می کند
*بودجه های قرآنی ، گربه های ایرانی
*از این بمبهای اتمی در همه شهرهای ایران منفجر کنید
*مربوط و نامربوط در مصاحبه رضا پهلوی
*بلند آوازه کردن نام ایران، و نه جمهوری اسلامی
*برای جعفر پناهی و یک یاد آوری
*افتضاح در سناریوی دستگیری عبدالمالک ریگی و چند نکته
*موعظه های کنونی میرحسین موسوی و گذشته و آینده او
*سانسور گزارش‌ها تصویریِ «انقلاب اسلامی» نشانه ترس از مردم
*مردم جان برلب رسیده، رژیم جبّار خون ریز و مساله «خشونت»
* بخشوده و نا بخشودنی، به مناسبت در گذشت منتظری
*این سخن را درنیابد گوش خر
*ستاره یی در آسمان هنر ایران و موسیقی آذربایجانی بنام پریسا ارسلانی
*مروری بر تاریخچه تضاد دوجناح: ایدئولوژی متعفن و روشهای کثیف
*دیالوگ انتقادی با سربازان گمنام امام زمان
* آقای نصیبی در کوچه بن بست «علی چپ»
*یاد و خاطره یی از یک خدمتگزار فرهنگی و یک دوست که درگذشت
* یادداشی در مورد لبیک سایت وزارت اطلاعات رژیم، به در خواست «آ مهدی»
*من متهم می کنم، واکنشی به پیام اخیر آقای مسعود رجوی
*اعلان جنگ داخلی توسط خامنه ای،«توزرد»ی سبز و ضرورت آمادگی مردم
*ناگفته هایی از دو« 13 آبان»: چگونه صدای انقلاب به گوش شاه رسید و اشغال سفارت آمریکا
*چه کسی برای مردم فیلم خواهد ساخت اگر آقای نصیبی روزی مسئول سینمای کشور شود
*قضیه شکل اول و شکل دوم، و استحاله قهقرایی آدمها
*بیانیه بیست و هشتمین سالگرد تاسیس شورا، نکته یی و چند سوال
*فوتبال مردانه و فوتبال دوستان لجن
*به بهانه اظهارات یک خانم نماینده مجلس کویت
*اِنافَتَحنا»ی واقعیت گریزان متکبّر
*واكنش پنجم» و واكنش ملاباجي هاي حوزه علميه قم
*سینما و مردم، سینما و آقای نصیبی
*تحقیر ارتش توسط فرمانده کل سپاه و دیگران و واکنش فرماندهان ارتش
*سوالاتی از آقای منتظری و یک یاد آوری به میرحسین موسوی
*اعتراف ناخواسته آخوند ذوالنور بر منفور بودن رژیم
*بورشدن رهبر و سیلی سنگین مردم به سپاه پاسداران در تظاهرات «روز قدس»
*ایرباس در برابر دارائیهای بلوکه شده ایران پیشنهادی سنجیده و به نفع مردم ایران
*تعطیلی آیندگان اقدام شکرالله پا کنژاد و کنگره یی که برگزار نشد
*اراده و اعتراض مردم رهایی بخش خواهد بود، نه فرصت طلبی فرصت سوز اصلاح طلبان
*موضوعی در حاشیه انتخابات و کار مؤثر و مفید ی که آقای رجوی می تواند بکند
*سی سال پيش، « در اين بن بست…»
*رفسنجانی زیرآب ولایت خامنه ای را زد، اژه ای رفسنجانی را به آمریکاو اسرائیل بست و...
*فرار از مسئولیت آقای منتظری و از مرحله پرت بودن آقای کدیور
*تظاهرات پاسخی به روشها و اقدامات غیرقانونی مقامات قانونی
*سه پیام پایانی و جمعبندی رویداد انتخابات و مفهوم الله اکبر دیروز و امروز
*کار موثر و مفیدی که آقای منتظری می تواند بکند
*هشدار! توطئه ای علیه میرحسین موسوی در حال اجراست
*صحنه ای تکان دهنده از رفتن ندا از بین ما و ماندن ندا در فریادها و یادها
*اعلان جنگ خامنه ای و روز غلبه بر ترس
*ابطال انتخابات مشتی به پوزه ولی فقیه و یاسداران جنایتکار است، من از آن حمایت می کنم
*میرحسین موسوی، کروبی سید محمد خاتمی اصلاح طلبان بر سر دوراهی انتخابی تاریخی:
*مخدوش کردن ارزشها، جفا به امام راحل و تایید اقدام تروریستی علیه عربستان، در مناظره موسوی و احمدی نژاد
*میرحسین موسوی از موج خون تا موج سبر و شال سبز
*برای بهمن قبادی سینماگر مردم دوست
*«انقلاب اسلامی و کار نامه ردی روشنفکری»*
*ماهیت کارگزاران فرهنگی رژیم و انقلاب فرهنگی
*ویژگی جامعه ایران در نگرش و واکنش به سقط جنین
*مساله رادیو تلویزیون- تعادل قوا و واقعیتها(3)
*مسأله رادیو تلویزیون- تند روی شاید کرده باشیم اما بیراهه نرفتیم(2)
*خشم رفسنجاني و مرگ احمد خميني*
*مسأله رادیو و تلویزیون، انتقاد به جا و فراموشکاری اختیاری عبدالله نوری(1)
*عطاءالله مهاجرانی ، کشف کرامات خمینی و ستایش از تروریسم و چند یادآوری
*خنده برلسکونی و خشم آرژانتینها
*زیبایی شناسی یک ستایشگر خمینی و اهانت به ایرانیان
*سی سال پیش جوٌ سیاسی چنین بود و خمینی این بود
*سندی از مهندسی اسلامی بنای عظیم ۳۰ سال جنایت که جمهوری اسلامی نام دارد
*تبلیغات بی خدایان در اروپا، آمریکا و کانادا
*جنایت محکوم کردنی و جنایت با اجر دنیوی و اخروی
*یک تیر و دو نشان ارتجاعی خامنه ای و نکاتی برای یاد آوری
*تاثیر عامل فرهنگی بر موقعیت زنان
*خواب‌های پنبه‌دانه‌ای یا زمینه سازی برای جنایت علیه بشریت
*خوابگردی در فراموشخانه زمان
*آخوند وحید خراسانی سنی ستیز، نعل وارونه میزند
*رهنمودهای مهمل رهبر اسلام پناه، زوزه‌های وزیر ارشاد اسلامی
*وزیر ارشاد تهدید کرد هنرمندان خطا کار زیر پا گذاشته خواهند شد
*شورش یک زن جوان هنرمند علیه تبعیض و حجاب ، سیلی دیگری به رژیم ملاها
*حجاب و مراسم گشایش بازیهای المیپک
* این همه فاجعه را خمینی پی ریخت
*میراث خمینی و نگاه حوزوی- حیوانی به زن، منبع و منشأ تبعیض علیه زنان ایران
*صداقت و شهامت آقای دكتر ملكی
*توضيحي در مورد اعتصاب معلمان در سال ۱۳۴۰
*دنیای مراجع تقلید و دنیای شهروندان در هفته معلم
*تغییر حكم آیت الله، از سركوب كردن، به تظلّم
*منطق مردان خدا: سركوب كردن و نفس بريدن