‏ بيست و ششمين فستيوال تئاتر ايرانيان تبعيدي ،شهر كلن آلمان!‏
عباس رحمتی

سي سال و چند ماه در آلمان زيسته ام بيست وشش سالش را با فستيوال اُخت و همراه بوده ام ،آیا اين اينتگراسيون است يا شوق و اشتياق ؟!“نمي دانم„ ، تنها مي دانم ،فستيوال يكي از بالندترين بخشهاي زندگي ام بوده است.«بهرخ بابايي»
 
شهر كلن آلمان ، برای بیست و ششمین بار میزبان بزرگترین فستیوال تئاتر ایرانیان تبعيدي در مركز اروپا بود. جاي «مجيد فلاح زاده »از بنیانگذاران فستیوال اين بار هم مثل دو سال گذشته  كاملن به چشم ميخورد، شايد  صداي او خاموش است و بقول خودش ميل دردناكي به هم آغوشي باخاك پيداكرد، امما سرودش خواهد ماند و پيروز ي را نويد خواهد داد!بايد اشاره كرد ،در سال دوم انقلاب  يكي از حكام گفته بود: " يك تئاتر خوب بيش از هزار سخنراني بر مخاطب تاثير مي گذارد. بخاطر همين بود كه بعد از آن  درب بيشتر سالنها را تخته كردند! بهر صورت امسال ، فستيوال یکشنبه شب ٢٧ أكتبر ٢٠١٩ شروع شد . سالن مركزي خانه‌ی شهروندان شرق کلن( Kalk) پر از جمعیت ایرانیان و افغان‌های علاقمند به هنرهای نمایشی وتئاتر بودتا بار دیگر شروع یک هفته اي فستیوالی پر از متن و محتوا و فرم را جشن بگیرند.
برنامه ، همچون گذشته با خوشامدگویی و اجرای بانو«سیما بهمنش »بازيگر و کارگردان تئاتر و «بهزاد فلاح‌زاده» تنها فرزند ، زنده‌یاد« مجید فلاح‌زاده»،از بنیانگذاران این فستیوال گشایش یافت. سپس بانو« اسمیرا ارژنگ »هنرمند و پیانیست جمهوری آذربایجان ،قطعاتی را به شکل "بداهه‌نوازی" از عاشقانه‌های آذربایجان نواخت که بسیار مورد توجه تماشاگران قرار گرفت. پس از آن مدیر فستیوال، بانو «بهرخ حسین بابایی »از خاطرات خود از تئاتر در ایران گفت. بعد از سخنان بانو بهرخ بابایی نوبت به هنرمند پیانیست جوان بانو «بهار احمدی» رسید. بهار احمدی قطعه‌ای طولانی از موسیقیدان معروف مجارستانی«فرانتس لیتس» نواخت که توجه جمعیت سالن را چنان جلب کرد که سالن در سکوت مطلق فرو رفته و همگان را جذب نوای زیبای  اين قطعه كرد.
بانو«آرتا داوری» نقاش ساکن کلن، هنرمند بعدی بود که  پُرتره هاي ده‌ها کارورز تئاتر را با نقاشی‌های خود بر روی پرده نمایش داد.سپس بانو بهرخ حسین بابایی به همراه هنرمند آذربایجانی دو ترانه‌ی آذری و فارسی اجرا کردند که شور و شوق وصف ناپذيري  را در میان تماشاگران به وجود آورد.  پس از آن نوبت به موسیقی زیبای افغانستان رسید. گروه موسیقی فولکور و کلاسیک "هرای "از فرانکفورت  به سرپرستی «رامین نبوی» حال و هوای تازه اي به سالن بخشید. شعر زیبای "بشنو از نی چون حکایت می‌کند" از مولانا با نوای سازهای زیبای افغان که در اوج شادی ، حزن سرزمین مصيبت زده ي افغانستان  را بیان می‌کرد اشک‌هاي زيادي را در میان لبخندها جاری کرد. کنسرت گروه "هرای " با استقبال بسیار ازسوي تماشاگران ایرانی مواجه شد بطوری که  بعد از دو ساعت اجرا ،بارها تماشاگران با فریادهاي خود،كاري كردن كه  دوباره  کنسرت  ادامه پيدا كرد!
نمايش نخست ؛ عشق فدرا بود. پس از دو روز استراحت ، شب اول نمايش هاي  تئاتر عشق،آغاز شد.  نخستين نمايش با عشق بود عشق فدرا! در اين نمايش بر خلاف درام كلاسيك اعمال خشونت آميز در صحنه اتفاق مي افتد. فرزند پادشاهي بنام «هيپوليث(Hippolytos) در روز زاد روزش ،نامادري او« فدرا» با دكتر صحبت مي كند ، دكتر كه محبت عاشقانه فدرا نسبت به فرزند خوانده اش را مي بيند به او هشدار ميدهد . امما فدرا فارغ از هشدارهاست و به هيپوليت نزديك ميشود . هيپوليت به فدرا هيچ أهميتي نمي دهد و همين موضوع باعث مي شود فدرا دست به خودكشي زند و در نامه اي ادعا مي كند كه فرزند خوانده اش به او تجاوز كرده امما هيپوليت خسته تر از آن است كه به دفاع از خود بپردازد... عشق فدرا از گروه  بوم رنگ أسن آلمان است .متن را «سارا كين» نوشته و كارگرداني را« مهدي مهدي آبادي» بعهده دارد. تماشاي  اين نمايش ، كمتر از ١٨ سالگي قدغن است.
ريتا، باران طولاني : گروه رقص / تئاتر حركه( سوريه ) از برلين كه گرئوگرافي آن از «محمد ديبان»  بر اساس متن «محمود درويش »بود. در اين نمايش كه رقص سوري و شرقي در هم آميخته شده بود مي گويد روزنامه نخوان ، طبل ها همان طلبهاي پر صداهستند و جنگ طلبي حرفه ما نيست ، ما هنوز خود هستيم شما را نمي دانم ! داستان دو عاشق است كه بدون توجه به مليت قراردادها و اختلافات به يك رويا ي مشترك رسيده رويايي كه به واقعيت پيوسته است.  
اولين نمايش پنجشنبه كسوف نام داشت داستان آوارگي افغانهاي مهاجر و ايراني هاي افغاني كه كم هم نيستند !در ايران علاوه بر مردم ايران ، افغاني هاي مهاجر و رانده شده از ايران هردو تحت ستم رژيم فاشيستي مذهبي  ايرانند. در اين نمايش گوشه اي از اين آوارگي  پرده گشايي ميشود. زن و مردي  بنام «ميوند »و همسر ايراني اش «ثريا»  كه بدنبال جاي امني  براي زندگي هستند. نها اتفاقات و تجربيات زيادي را پشت سرگذاشته اند .  آنها نابرإبري ها و برخوردهاي خشني  را در ايران ديده اند كه مجبور مي شوند ايران را ترك كنند و به افغانستان بر گردند! از بخت بد آنها رژيم افغانستان هم برخورد انساني و رعايت حقوق شهروندي اين زوج را نكرده و آنها را برسميت نمي شناسد، اينها مجبور ميشوند در نقطه صفر كه متعلق به هيچ كشوري نيست چادري برپا  كنند! آنها فرزند خود را در همين نقطه بخاطر رفتن به روي مين هاي جنگي از دست ميدهند فرزندي كه پاره جانشان بود، پودر ميشود،كم نبودن افغانها و ايرانيهايي كه  بخاطر جنگ طلبي هاي تماميت خواهان از هر دو كشور چنين وضعيتي را پيدا كرده اند.گرد وغبار ، جنگ و كشتار،  خورشيد را از تابش باز ميدارد و كسوفي مي سازد كه ميوندها و ثريا ها رااز زندگي آرام بي بهره مي گذارد.    
نمايش كسوف احساس انساني است كه از تحصيل و رفاه و آرامش و .. محروم شده است  و جايي براي ماندن ندارند. اين نمايشِ آوارگاني بود كه  با زبان دري / ايراني اجرا شد و از گروه تئاتر آواز برلين بود كه توسط «ايوب آقاخاني» متن آنرا تنظيم شده بود. كارگرداني آنرا «نسيم ادبي» بعهده داشت. اجراي خوب« فرشته شادي» و «ابراهيم تيموري» و «پيمان عليرضايي» و با زبان "دري "كل داستان را بخوبي به نمايش گذاردند.
داستان باغ وحش ؛ دومين نمايش در پنجشنبه ٣١ اكتبر ٢٠١٩  روي سن مي رود اين كار گروه البرز از اتريش بود كه متن آنرا «ادوارد آلبي» Edward Albee نوشته و «هدايت تنيان» آنرا كارگرداني كرده است. نويسنده مسائل زندگي أشخاص را به خوبي درك كرده وبه علت افسردگي و پايان زندگي انسان مي پردازد. بازيگري اين نمايش را «مرتضا لطيف و هدايت تنيان» ( كارگردان) بعهده داشتند.
جمعه ، نمايش اگر بميري ! نمايشي از گروه ستاره فيلم تئاتر از كلن بود،كه  با ًكارگرداني"ِ «كمال حسيني»  با بازي واجراي  نقش (بازيگري )هم بر ارزش كار مي افزايد.هنرمند ديگر «رضا حسامي» بود ،با اينكه فوت ناگهاني همشيره خود را از ايران مي شنوند،امما در اجراي نقش هرگز كوتاه نيامد. جناب حسامي آمد و اجراي خوبي هم در اين نمايش داشت . متن از «فلوريان زلر» و كه «گلناز برومندي» ترجمه كرده است . بازيگران ديگر «آذر سليمي» ، «زويا قريشي» بودند كه  بازي جالبي را به نمايش گذاشتند. جالبي كار در اين است كه زمان در مسير نمايش به صورتي سيال از گذشته به آينده سفر مي كند.
دومين نمايش  جمعه شب دو داستاني بود كه گروه تئاتر "آرشام " به كارگرداني «سودابه فرخ نيا» به زبان فارسي از لندن به روي بوم مي رود.  نمايش  «قوي تر» و ديگري «اتاق انتظار »بود. "قوي تر" داستان دو هنرپيشه زن است كه شب كريسمس در باشگاه بانوان همديگر را ملاقات مي كنند يكي متكلم و ديگري شنونده است ، هردو مشغله ذهني اشان يك مرد است كه همسر يكي و دوست ديگري است همسر متوجه خيانت مرد شده و در اين ملاقات با معشوقه ي همسرش مطرح ميكند و او را به چالش مي كشاند و ...
اتاق انتظار : دوتن زن  و يك مرد در اتفاقي با هويت مجهول به انتظار نشسته اند. آنها مانند مالباختگان  از فردي بيمه عمر خريده اند  ولي فروشنده حق  بيمه آنها را دزديده است . آيا فرد كلاهبردار خواهد آمد كه اين سه نفر در انتظار آمدنش نشسته اند آيا  كسي هست ما را ياري ميكند تا  از اين برخ بيرون آئيم؟! اامروزه از اين نوع كلاهبرداران در ايران هم كم نيستند. رانت و دزدي و احتكار و فرار سرمايه و شمش طلا و ...  
 
شنبه ٢ اكتبر ٢٠١٩، جنگ كله شق ها:
اين نمايش كار گروه تئاتر آويش از كلن  بود كه متن و كارگرداني آنرا ، بهروز «قنبر حسيني» كه به زبان آلماني بود بعهده داشت ، بازيگران ديگر ،« سيما سيد ب»، «زويا قريشي» ، «حميد كاستن»، «آلينا يونكا»، «حنا دوسه» Hana Dooseو«ماريوس مرتنس» Marius Mertens و «جان وينيگ » بودند. داستان  از برقرار شدن صلح جهاني است كه عده اي را راضي كرده است و به اين رسيده اند كه جهان در حال توسعه و آزادي است ! در گوشه ديگرِ جهان كساني هستند كه هنوز گرفتار خاطرات پيروزمندانه ي ،گذشته هستند،آنها دلتنگ روزهاي پر عظمت افتخار آفرين خود هستند. به همين دليل از هر كوششي براي بخشيدن معناي ديگري از زندگي كوتاهي نمي كنند.اين نمايش كمدي است كه در ژانويه ٢٠١٨ برنده ي جايزه اول هيات ژوري هشتمين فستيوال "رأين ارفت" در ايالت نورد رأين وستفالن گرديده است.
"اگر عشق گناه است "
تئاتر "اگر که عشق گناه است" اجرای موزیکالی بود از  اشعار «رابعه بلخی، مهستی گنجوی، ملک جهان خاتون، ژاله قائم مقامی، فروغ فرخزاد، ژاله اصفهانی، لیلا صراحت روشنی، خالده فروغ و نادیه فضل» ازافغانستان، «گل  رخسار صفی‌آوا »از تاجیکستان، «دلشاد فرهادزاد» از ازبکستان و «کوثر ثمرین» از پاکستان که «بهرخ بابایی»، «آزاده بهرامی، هرمین عشقی، فرشته ساداتی، ستاره سهیلی و ژاله شعاری» آنها را با آواز و موسیقی و رقص به نمایش درآوردند.طرح اولیه این نمایش از «ژاله مساعد»، مترجم و نمایشنامه نویس مقیم ایران است که آن را برای «نیلوفر بیضایی» فرستاده شده است.« نیلوفر بیضایی» به دویچه‌وله می‌گوید که متن را بسیار پسندیده و آن را به ایده‌ای که خودش داشته بسیار نزدیک دیده: "همیشه علاقه داشته‌ام دنبال ردپای زنان بگردم در عرصه‌های مختلف تاریخ معاصر و حتی قدیمی‌تر."[١]
«نیلوفر بیضایی»اما تغییراتی در این متن داده است. به عنوان مثال طرح بانو « مساعد» برای اجرا به ۲۰ بازیگر نیاز داشته اما بانو بیضایی با تغییراتی آن را با شش بازیگر به اجرا درآورده و نیز برخی اشعار را هم تغییر داده است.
همچنین در متن اولیه «رابعه بلخی» محوریت داشته و بقیه گرداگرد او بوده‌اند اما در متن اجرا شده به گفته نیلوفر بیضایی "رابعه یکی از شاعران و در بده و بستان با بقیه است و آن مرکزیت بین همه از نسل‌های مختلف و از زبان‌های مختلف تقسیم شده است".
براي اين نمايش ، سالن کوچک هوریزونت تئاتر (تئاتر افق) کلن پر از تماشاچی بود، آنچنان که مسئولان سالن به ناچار چندین ردیف دیگر صندلی به ردیف تماشاچیان اضافه کردند، تا لب صحنه، مشتاقان تئاتر ،گوش تا گوش نشسته بودند.
شب آخر:يكشنبه ٣ نوامبر ٢٠١٩ 
امسال دو  نمايش  براي كودكان  درنظر گرفته شده بود، در روز آخر "ملكه برفي" نمايش كودكان از گروه تئاتر هوريزون از شهر كلن اجراشد.متن از «هانس كريستين آندرسن » به كارگرداني «آنيا شونه» و به زبان آلماني بود. 
اولين نمايش شب آخر براي كودكان بود."ملكه برفي"  از گروه تئاترهوريزون از شهر كلن آلمان به روي سِن رفت . متن اين داستان را «هانس كريستين آندرسن» نوشته است و ورود آن براي كودكان از پنج سال بود.
 "تفتيش واژه ها" اولين كار كارگرداني  نيلوفر فرحمند بود كه ايفاگر نقش اول نمايش هم بود.اين يكي ،  دومين  نمايش روز آخر  بود.اثري از پويان مقدسي و با شركت ن فرحمند و جناب بهرام و...
موضوع اصلي، سانسور است هيولاي سانسور در نظام سرمايه داري اسلامي با تفكرات سنتي حضور هولناك و همه جانبه اي دارد و در تمام ابعاد زندگي ، انديشه  و آثار نويسنده اثر گذاري كرده است و شيره ي ذهن و جان او را مكيده است. سانسور ( مميزي ) يك دستور حذف سيستماتيك از طرف  وزارت ارشاد رژيم توتاليتر است كه در درون يك اثر ايجاد مي كند . حذف رقص گلها و جايگزيني  پايان كار گل ، پستان بجايش سينه و ..  همه و همه براي خالق اثر، مشكلات روحي سختي بوجود آورده است. ملاهاي ارشاد او را مجبور كرده اند كه استعاره ها و حتا شخصيتهاي داستاني را از تيغ سانسور عبور دهد ( خود سانسوري ) اين است كه مقطعي براي نويسنده ما مشكلات ذهني بوجود مي آورد امما او از شخصيتي كه خود در درون ساخته بود درس ديگري مي گيرد و سرانجام در وجدان نويسنده كه تن به سانسور سپرده ، قد علم مي كند. اين نمايش كوششي است براي نمايش دادن رنج تحميل شده بر جان نويسندگان كه ميخواهند سانسور را عميق تر از يك واژه بشناسند.
نمايش آخر فستيوال : "ابو دابادبادل - جادوي دلقك ها" پازل آخر فستيوال نمايشها را تكميل كرد و امسال با يك بازي كلاسيك از زوج ايراني و اسپانيايي ، شادي فستيوال را دوچندان كرد. دوبازيگر Balthazar Gaulier و سوزانه آلكاتود Susana Alcantud  براي اولين بار با پارسي و انگليسي نمايش را اجرا كردند ! هردو سرشار از شادي و بمب خنده بودند كه با بازي بدني  و شوخي و شعبده  مهارت  و تردستي خود را به نمايش گذاشتند آنها با ورود به درون تماشاگران بازي حرفه اي از خود ارائه دادند . هردو بازيگر كلاسيك و تحصيل كرده كالج بين الملي فيليپ گوليه در پاريس هستند . موفقيت بأمبيل در اين است كه تماشاگران را يك لحظه رها نمي كند، مرتب با كمك آنها به جلو ميرود و از پيدا كردن يك دستيار تا شيريني كاري در نمايش ...همه همه شعبده باز را برروي سن موفق مي سازد و اين همان است كه يك تماشاگر خوب مي خواهد.
كارهاي تئوريك فستيوال: 
 
٢٦ مين فستيوال تئاتر كلن ،كار تئوريك را هم فراموش نكرد و يك بحث و گفتگوي آزاد در باره روند تغيير و تحول اينتگراسيون در جامعه امروز آلمان داشت كه «منوچهر رادين »و «بهرخ بابايي »با زبان پارسي صحبت كردند. 
دو نمايشنامه خواني بود كه در روزجمعه و شنبه برگزار شد. "سوگ كاظم اشتري" كه متن آنرا «سپيده خسرو جاه »نوشته بود و با تنظيم «ژاله شعاري» با زبان پارسي خوانده شد.  
نمايشنامه خواني بعدي" شتر قرباني" بود كه متن و خوانش آنرا «ابراهيم مكي» بعهده داشت.«پرويز احمدي» نژاد هم در كار نقش خواني شركت داشت. ورود به این سه برنامه آزاد بود.
فستيوال امسال با اينكه مكان كوچكتري را در اختيار داشت از استقبال خوبي  برخورداربود و در آخر يك گزارش و جمع بندي هم داشت  كه توسط بهرخ بابايي صورت گرفت . 
___________________________________________________________________________________
[١] دويچه وله  مصاحبه با نيلوفر بيضايي 
 

منبع:پژواک ایران


فهرست مطالب عباس رحمتی در سایت پژواک ایران 

*نانو چيپ براي كنترلِ كرونا، تا رديابي اطلاعات درجهان؟!  [2020 May] 
*جنگ بيولوژيك ( بيوتروريسم) با نام كرونا؟! [2020 May] 
*اتحادیه اروپا تحت فشار چین گزارش خود در مورد کرونا را تغییر داد [2020 Apr] 
*نگراني جهان از شيوع ويروس ديگر در آينده!  [2020 Apr] 
*جن و أنس و رهبري ولايت فقيه  [2020 Apr] 
*ويروس كرونا و رنسانس  [2020 Mar] 
*بيت خامنه اي وتيم امنيتي ،براي مهار خبرها ونه ويروس كرونا!  [2020 Feb] 
*لائيسيته !  [2020 Feb] 
* مُرده گردونی ولايت فَقِيه !  [2020 Feb] 
*ابوبكر البغدادي و علي الخامنه اي هردو تروريست؟!  [2019 Dec] 
*چهل سال رابطه مخفي آمريكا با ملايان تهران!  [2019 Dec] 
*گراني بنزين وعبور از فاشيست مذهبي !  [2019 Nov] 
*‏ بيست و ششمين فستيوال تئاتر ايرانيان تبعيدي ،شهر كلن آلمان!‏  [2019 Nov] 
*‏«روح الله زم »، اپوزيسيون يا مهره ي سوخته؟!‏  [2019 Oct] 
*بانوان ايران استاديوم هاي كاملن آزاد ميخواهند!‏  [2019 Oct] 
*چپاول ثروت و عطش خونریزی را حمایت نکنید! سیری کوتاه در نشست سازمان ملل [2019 Sep] 
*پشت پرده سياست ولايت فقيه، مذاكره با آمريكا !  [2019 Sep] 
*سپاه پاسداران با چهل سال تروردرصدر فهرست سازمانهای تروريستي خارجی آمریکا ! [2019 Apr] 
*چهل سال جنايت و ترور سركوب و عقبگرد كامل (شماره يك)‏  [2019 Feb] 
* سال ۲۰۱۸ سال هشدار و پر حادثه به پایان رسید! [2019 Jan] 
* فرار سرمايه از ايران افزايش مي يابد!‏  [2018 Dec] 
*یک ربع قرن فستيوال تئاتر تبعيدي در كلن!  [2018 Nov] 
*ترور به بهانه هموار کردن جاده بهشت براي تروریست ها!  [2018 Nov] 
*خيانت روحاني ( فريدون) به مردم ایران از زبان یک آشنا! [2018 Oct] 
*احضار روحانی به مجلس و رویای دیر باز خامنه ای!‏  [2018 Sep] 
*غول ديماه بر مي خيزد!  [2018 Aug] 
* ١٣٦ مين سالگشت زاد و بود دكتر محمد مصدق در شهر كلن چگونه برگزار شد؟  [2018 Jul] 
*خامنه اي و رؤياهاي آشفته بمب اتم!‏  [2018 Jun] 
*سود و زيانهاي خروج آمريكا از برجام  [2018 May] 
*رضا شاه جزئي از تاريخ ايران است!  [2018 Apr] 
*ارمنستاني ها فقط با اراده بود که ديكتاتور را سرنگون كردند!  [2018 Apr] 
*احمدي نژاد بدنبال اپوزيسيون سازي است ؟  [2018 Feb] 
*فاز تغيير ! [2018 Feb] 
*جمهوري اسلامي ؟ نه ، رژيم توتاليتر!  [2018 Feb] 
*جنبش ملي ،پايه هاي نظام ولايي را فرو خواهد ريخت!‏  [2018 Jan] 
*احمدی نژادی ها؛ واکنش تهدید آمیز خامنه ای  [2018 Jan] 
*شعله جنگ منطقه خليج فارس زبانه مي كشد [2017 Dec] 
*بيست و چهارمين سال فستيوال تئاتر در تبعيد كلن بياد مجيد فلاح زاده  [2017 Dec] 
*جنگ أفروزي هاي دوباره جمهوري اسلامي ، تمام منطقه را درگير خواهد كرد!‏  [2017 Nov] 
*رفراندوم اقليم كردستان و دخالت ملاها و افزايش بحران در عراق!  [2017 Nov] 
*فوتبال ايران و سوريه، نقش زنان و مردان ايران !‏  [2017 Oct] 
*فردوسي را بايد جدي گرفت و خوب شناخت !‏  [2017 Oct] 
*انتخابات آلمان ، شكست سنگين دو حزب برتر و رشد پوپوليست ها !‏ [2017 Sep] 
*‎ ‎دو رهبر در يك موضع و حمله به ملاها درسازمان ملل  [2017 Sep] 
*همكاري كاشاني و بهبهاني با انگليسيها در كودتاي ٢٨ مرداد عليه دكتر مصدق  [2017 Sep] 
*معامله بزرگ بر سر كابينه آينده و نقش ولايت فَقِيه ! ‏  [2017 Aug] 
*دولت امام زمان معجزه هزاره سوم ( قسمت ششم)‏  [2017 Aug] 
*«ماجراي نيمروز» نيمه پنهان ماجرا بود!‏  [2017 Jul] 
*جنبش دانشجویی و ادامه مبارزه  [2017 Jul] 
*اتحاد اپوزيسيون با مردم رمز پيروزي است!‏  [2017 Jul] 
*دولت امام زمان ،معجزه هزاره سوم ( قسمت پنجم )‏  [2017 May] 
*چهار سال با دولت تدبير و اميد و ركوردهاي تازه !‏ [2017 Apr] 
*اسكار سياسي! ‏  [2017 Mar] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ( قسمت چهارم )  [2017 Feb] 
*«اوباما» با اُونا، ماند و به تاریخ پیوست! [2017 Jan] 
*گورخوابان ارمغان ديگر جمهوري اسلامي‎!‎  [2017 Jan] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ! ( قسمت سوم)  [2016 Dec] 
*بيست و سومين فستيوال تئاتر در تبعيد شهر كلن با موفقيت برگزار شد  [2016 Nov] 
*پيروز انتخابات‎ ‎‏ آمریکا كيست ؟ ‏  [2016 Nov] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم( قسمت دوم)‏  [2016 Oct] 
*دولت امام زمان و معجزه هزاره سوم !( بخش اول)‏ [2016 Oct] 
*فوتبال و حزب اله ، ياحسين ، گل تاسوعائي!‏  [2016 Oct] 
*مردم چون كوه مي مانند تا علم الهدي برود [2016 Sep] 
*جنگنده های روسی در پايگاه شاهرخي (نوژه) همدان ، خيانتي كه كتمان نتوان کرد؟ [2016 Aug] 
*كودتاي نافرجام تركيه و روياهاي اردوغان  [2016 Jul] 
*زلزله خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا و پس لرزه هايش [2016 Jul] 
*قضاوت كنيد!  [2016 Jun] 
*نقش مستشاران و مدافعان حرم، حضور محرز جمهوري اسلامي در جنگ سوريه!  [2016 Jun] 
*أهداف خامنه اي با رياست جنتي در مجلس خبرگان [2016 May] 
*ترس خامنه اي از فرا گيري زبان انگليسي چيست ؟  [2016 May] 
*فرار مالياتي و پولشويي هاي گسترده جهاني درپاناما، بهشت مالياتي! [2016 Apr] 
*انتخابات دهم و حیله های جدید نظام ولايي  [2016 Mar] 
*ميزان رأي يك نَفَر است! [2016 Feb] 
*ريشه ها را بايد شناخت ! [2016 Feb] 
*سفر روحاني به فرانسه و معامله پشت پرده بر سر مجاهدین  [2016 Jan] 
*بيست و دومين فستيوال تئاتر درتبعيد «كلن» با شعار «ما پارازيت نيستم » [2015 Dec] 
*جنايات اخير رژيم فاشيستي مذهبي ايران يك عمل تروريستي و محكوم است  [2015 Nov] 
*خودرو ملي يا اسلامي ،ايدئولوژيك ( مكتبي ) ؟ [2015 Oct] 
*داستان دعواها و بر هم زدن رابطه ایران با آمريكا و توافقنامه هسته اي وین ! [2015 Sep] 
*چه سیاستی پشت هجوم گسترده پناهندگان به اروپا نهفته است؟ [2015 Sep] 
*چرا پزشكان به مناطق دور افتاده نمي روند؟( بخاطر روز پزشک ) [2015 Aug] 
*گروه اسلامي داعش بهانه اى براى حضور هميشه آمريكا در خاورميانه! [2015 Aug] 
*توافق هسته اي وين ، فرصتي براي خواسته هاي مردم ايران!  [2015 Jul] 
*مذاكرات هسته اى و هسته اصلی ترور در خاورمیانه  [2015 Jul] 
*تنها راه نجات ايران بازگشت به اصالت خويشتن خويش! [2015 Jun] 
*رعايت حفظ فاصله با بمب اتم ، راه حل پشت درهاي بسته است!  [2015 May] 
*تفاهم يا توافق لوزان شكستِ دلواپسان و جام زهر ديگر [2015 Apr] 
* تاكسي جعفر پناهى به برلين آمد ،شوخى نيست !  [2015 Feb] 
*خاكسپارى بيژن دادگرى و بعضى دوستان ! [2015 Feb] 
*راز اشغال سفارت آمریکا درتهران ! [2014 Dec] 
*بزرگداشت فريدون تنكابنى، در شهر كلن كارى پسنديده !  [2014 Dec] 
*بيست و يكمين سال فستيوال تئاتر كلن به همراه يار دبستانى !  [2014 Nov] 
*از هيچِ خمينی تا پيچ بی احساسی مطلق! [2014 Nov] 
*ترور خاموش و پيچيده سرهنگ عزيز خزاعى ! [2014 Oct] 
*ایران و بردگی مدرن ؟! [2014 Oct] 
*چه درسهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت؟ ( قسمت دهم ، پايانى ) [2014 Sep] 
*چه درسهایی میتوان ازبهمن پنجاه و هفت گرفت ؟(بخش نهم) [2014 Aug] 
*آلمان معادلات فيفا را بهم ريخت !  [2014 Jul] 
*آلمان چگونه مجددا ،جام را به خانه آورد؟ [2014 Jul] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت (بخش ٨) [2014 Jul] 
*چه در سهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت ؟ ( بخش هفتم) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت ( بخش ششم ) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن پنجاه وهفت گرفت ؟ ( بخش پنجم) [2014 Apr] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن ٥٧ گرفت ؟ (بخش چهارم ) [2014 Apr] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت ( بخش سوم ) [2014 Mar] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت؟( بخش دوم)  [2014 Feb] 
*چه درسهايي می توان از انقلاب بهمن ٥٧ گرفت !(بخش نخست ) [2014 Feb] 
*پزشك ، نقدى بر فيلم مديكووس [2014 Jan] 
* نلسون ماندلا سنبل مبارزه با آپارتايد ( تبعيض نژادى ) و درسهايى كه بايد از او گرفت! [2013 Dec] 
*بيستمين فستيوال تئاتر ايرانيان در تبعيد خجسته باد [2013 Nov] 
*تروريست كيست ،تروریست دولتی کدام است ؟ [2013 Nov] 
*حل مسئله اتمى ايران با سوريه گره خورده است ! [2013 Oct] 
*اوباما يك گام به پيش ، روحانى دو گام به پس !  [2013 Oct] 
*روحاني و باب مذاكره با آمريكا در سازمان ملل ! [2013 Sep] 
*حزب مرکل در آلمان اکثریت آراء را کسب کرد، ولى ائتلاف با كدام حزب ؟  [2013 Sep] 
*سوريه خط مقدم و خاكريز اول جمهورى اسلامى! [2013 Sep] 
*جنايت ضد انسانى در اشرف و يا ليبرتى محكوم است  [2013 Sep] 
*رای اعتماد وزارت اطلاعات یا مجلس؟! [2013 Aug] 
*اتحاد ، مبارزه ، تنها راه مقابله با رژيم فاشيستى مذهبى است ؟ [2013 Aug] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر؟!(قسمت سوم) [2013 Jul] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر ؟!( قسمت دوم ) [2013 Jul] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ (قسمت چهارم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت سوم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت دوم)- مضحكه انتخابات ١٣٩٢ [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال؟ قسمت اول [2013 Jun] 
*انگليس پشت پرده انتخابات ايران  [2013 May] 
*" مادورو " و " چاوز " دو روى يك سكه اند ! [2013 Apr] 
*جريان فتنه چيست ، فتنه گر كيست ؟ [2013 Apr] 
*اپوزیسیون سازی ! [2013 Feb] 
*تابلوی فساد جمهوری اسلامی! [2012 Dec] 
*کاریکلماتور سی یاسی! [2012 Nov] 
*انتساب احمدی ‌نژاد کلاه گشاد بر سر خامنه ای! [2012 Sep] 
*پارازیت قربانی مماشات ! [2012 Jun] 
*آیا سوسیالیست های فرانسه با انتخاب اولاند مسیرکشور را عوض خواهند کرد؟ [2012 May] 
*انتخابات مجلس نهم فریب دیگری برای جهانیان ! [2012 Mar] 
*فیسبوک وشبکه های اجتماعی مجازی ! [2012 Feb] 
*تحلیلی بر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی [2011 Nov] 
*چراغ سبز هیلاری کلینتون به رژیم فاشیستی ایران رشته ها را پنبه خواهد کرد!  [2011 Nov] 
*قذافی رفت ، آینده لیبی به کجا می رود ؟ [2011 Oct] 
*استبداد و پیامد های آن درجامعه ! [2011 Aug] 
*هدی صابر و بابی ساندز دو فدایی آزادیخواه ! [2011 Jun] 
*ولایت فقیه بدتر از فرعونیت !  [2011 Jun] 
*حمله به اشرف ، چرا ؟ [2011 Apr] 
*تفاوت های دو قیام در دو نظام دیکتاتوری ایران و مصر ! [2011 Mar] 
*مصر به کدام حکومت تن در خواهد داد [2011 Feb] 
*بی بی سی ، بی بی باجی رژیم برای تست دستگیری موسوی و کروبی ! [2011 Jan] 
*اعدام ها در روند جنبش مردم ایران چه تاثیری می گذارد؟  [2011 Jan] 
*آیا جزایر سه گانه بهانه ای برای حمله نظامی به ایران خواهد شد ؟ [2010 Dec] 
*مرضیه گل سر سبد هنرمندان [2010 Nov] 
*دیه گو و محمود را باهم به چه کار آیند ؟ [2010 Jul] 
*میزبانی جام جهانی فوتبال برای آفریقا جنوبی براحتی بدست نیامد ! [2010 Jul] 
*سی سال مبارزه و یکسال فعالیت بی امان مردم بر علیه ولایت فقیه در ایران [2010 Jun] 
*ترور نرم در زندانهای رژیم  [2010 May] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود ! [2010 May] 
*پشت صحنه ارتجاع ولایت فقیه !  [2010 May] 
*خامنه ای قاتلی که باطل است !  [2010 Apr] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود !  [2010 Mar] 
*پیروز میدان مردم متحدند !  [2010 Feb] 
*مبارزه و سازماندهی ( شماره 2 ) [2010 Jan] 
*مبارزه و سازماندهی تنها راه حل در مقابل رژیم (شماره 1)  [2010 Jan] 
*" نه "  [2009 Dec] 
*جنبش سبز وارد مرحله دیگری شد !  [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟ (شماره ۳) [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟( شماره 2)  [2009 Oct] 
*جنبش سبز به کجا می رود ؟! (شماره1)  [2009 Oct] 
*رد پای رژیم و حمایت علنی از حماس در غزه ! [2009 Jan]