قذافی رفت ، آینده لیبی به کجا می رود ؟
عباس رحمتی

 

پیش در آمد :

 

معمر محمد عبد السلام آبو منیار القذافی در ۷ ژوئن سال ۱۹۴۲ میلادی، در روستایی به نام جهنم در نزدیکی شعیب الکراعیه در حوالی سرت به دنیا آمد . سیاستمدارِ انقلابی و رهبر لیبی از سال ۱۹۶۹ تا ۲۰۱۱ بود. وی در اول سپتامبر    سال ۱۹۶۹ میلادی با کودتایی آرام حکومت محمّد ادریس سنوسی، پادشاه وقت لیبی را سرنگون ساخت  ( در 27 سالگی). وی پس  از کودتا ، سیستم  حکومتی    لیبی را بر اساس ترکیبی از سوسیالیسم و اسلام طراحی کرده و خود رهبر لیبی شد [1].ز مانیکه او قدرت را در دست گرفت شاید دیکتاتور نبود و بر عکس محبوب  مردم بود ، ولی رفته رقته  قدرت او را از این مسیر خارج کرد  او که خود را عقل کل می دانست معتقد بود که ، همه باید  کتاب سبز او را بخوانند تا سعادت مند شوند و  به قدرت او  پی ببرند ! او دیگر انتقادی را تحمل نمی کرد و با کوچکترین انتقادی مردم را مجازات می کرد و هرگز فضای آزاد ی را برای لیبی به ارمغان نیاورد در طول 42  سال  حکومت  قذافی از  نهاد های مدنی و  از  شوراها و   سندیکاهای  کارگری خبری نبود.  او با اینکه می دانست مردم به کمک ناتو تصمیم به سرنگونی او گرفته بودند لحظه  ای درنگ نکرده و در جریان  مبارزات لیبی ها  مردم لیبی را بمباران می کند و گوی    سبقت را از خامنه ای    ربوده بود و با اینکه بیشتر  کشور در دست انقلابیون و ناتو  بود فذاقی و پسرانش مردم را  به موش  تشبیه   کرده  و  2ماه دیگر  در شهرهای سرت و بنغازی به   کشتار مردم   ادامه دادند، قذافی می خواست   قدرت از دست رفته را مجددا بدست آورد در حالی که دیگر دیر شده بود و او  می  باید به پایان سلام می کرد قبل از اینکه زبونانه بر زمین افتد !

لیبی بدون قذافی به کجا میرود ؟

در تاریخ 20 اکتبر 2011  برگ دیگری از تاریخ لیبی  ورق خورد  و سرهنگ " معمرقذافی " رهبر دیکتاتور لیبی و اتحادیه اعراب   را پس از هشت ماه نبرد بی امان نه  در قصر ش «  باب العزیز » که در  شهر محل تولدش « سرت »  به زانو در آوردند.  سرهنگ لاغر اندام دیروز و دیکتاتور بزرگ امروز را جوانی  از شهر بنغازی  به قتل می رساند که عمویش بدست او اعدام شده بود   او معتقد  است که ما   خودمان او را پیدا کرده ایم و   این ربطی به " ناتو "  ندارد  ولی "  ناتو "  چیز دیگری می گوید، این جوان ، قذافی را زنده دستگیر می کند و قصد داشت وی را کت بسته به شهر  خودش   بنغازی ببرد تا نامش در تاریخ لیبی بماند ! [2] مردم لیبی هم خود بر این باورند که قذافی به دست جوانان لیبی دستگیر شده است ، شورای ملی انتقالی لیبی هم در این رابطه  اطلاعیه ای  صادر نکرده است ، در هر صورت مسئله ای که اهمیت دارد سرنگونی دیکتاتوری  ( 42 سال سرکوب ) لیبی است و آینده لیبی و  درس هایی است که می توان از این انقلاب گرفت .

قذافی تا آنجا که توانست در مقابل مردم ایستاد و تا خشت آخر در لیبی خرابی به بار آورد  ولی گریزی جز تسلیم برایش  نبود قذافی با اینکه می دانست  ناتو و نیروهای ائتلافی اش خروارها بمب را بر سر لیبی و لبیایی ها خواهد ریخت تا یک دیکتاتور را سرنگون کند ولی مرغ ش یک پا داشت ، در حالیکه   می باید تا قبل از اینکه به دخالت های ناتو کشیده شود دست   از کشتار مردم  بر می داشت و همچون " بن علی و مبارک " تسلیم اراده مردم می شد تا دهها  هزاران کمتر کشته شوند . با اینکه  قذافی بعد از اشغال عراق در سال 2003 توسط نیروهای ائتلاف بخاطر حفظ قدرت  دست های خود را بالا برده و تمامی  گذشته  خود را به  زیر سوال  کشیده بود  و با پرداخت   غرامت  به بازماندگان  کشته شدگان  هواپیمای منطقه " لاکربی " در  اسکاتلند   حاضر شده بود که از دستیابی به  سلاح های هسته ای هم  چشم پوشی کند و در همین رابطه با غرب همکاری های لازم را به عمل آورد با این همه در جریان قیام مردم لیبی ، ناتو تصمیم به برکناری قذافی می گیرد و سرهنگ قذافی هم تا نوشیدن شربت شهادت ( به قول خودش ) به مقابله با مردم تا خشت آخر !

 قذافی بجای اینکه با غرب کنار بیاید و آنها را راضی نگه دارد  ، بهتر بود که ابتدا  مردم لیبی را راضی نگه دارد و به خواسته های آنها برسد گرچه   تضاد های مردم با رژیم   دیکتاتور لیبی عمیق تر از این ها بود و مردم تصمیم خود را برای سرنگونی او  گرفته بودند ولی قذافی  فکر نمی  کرد که اگر خشم مردم اوج بگیرد هیچ چیزی نمی تواند جلوی آن را بگیرد .او هرگز فکر نمی کرد پس از چند سال از عقب نشینی اش  و کنار آمدند با غربی ها ، آتش خشم  مردم فوران خواهد کرد  و قذافی  و خانواده اش  و تمامی رژیم  ش را  نشانه روند و این درسی است  به  تمامی حاکمان و  دیکتاتور های  دیگر  که  بر  اریکه قدرت تکیه زده اند و از تاریخ درس نمی گیرند خشم مردم در زیر خاکستر همیشه پنهان است ، دیر یا زود این خشم ریش و ریشه تمامی دیکتاتورها ی  منطقه خاورمیانه را به آتش خواهد زد ، دیر یا زود تمامی این دیکتاتورها باید به پایان سلام کنند ، ولی از  این مهم تر بعد از سرنگونی این دیکتاتور ها ست   آیا بعد از سرنگونی آنها مردم به آزادی خواهند رسید ؟ آیا غربی ها و امپریالیست ها  اجازه استقرار حکومت های دموکراتیک را به این گونه کشورها را می دهند ؟  بعد از سر نگونی قذافی  رهبران  کشورهایی   که تا دیروز با او رابطه اقتصادی و سیاسی  داشتند ابتدا  غمگین شده ولی بلافاصله  خوشحال و سرمست  از سرنگونی قذافی ( اکنون) دوان دوان  می آیند  تا  قرارداد های   جدید را امضاء کنند . در حالیکه مهمترین مسئله پرورش دیکتاتورهایی است  که توسط همین غربی ها صورت می گیرد  اولین کاری که باید صورت بگیرد ، این است  که ابتدا  باید  همین  پرورشگاه دیکتاتورها تعطیل شود! در این میان به عراق نگاه کنید آیا عراق به آزادی رسیده است  یا دیکتاتور دیگری را تربیت کرده اند تا در خدمت غرب وحتا رژیم ایران باشد ؟ چه برنامه ای برای آزادی این کشور در دست اجرا دارند؟  آیا دمکراسی در عراق و افغانستان حاکم شده است و...  ؟  لیبی به کجا خواهد رفت ؟ آیا با تفکرات افرادی  مثل " مصطفی عبد الجلیل " مسئول شورای ملی  انتقالی  به دموکراسی خواهد رسید ؟ کسی که بدون در نظر  گرفتن نظرات  مردم و بدون انتخابات  از قبل تعیین شده  نوع حکومت لیبی  را معین کرده است و در بالاترین سقف آن ترکیه را الگوی   حکومت لیبی   اعلام کرده است  ، ایشان  در همان روز منع چند همسری را لغو کرده و تعدد زوجات ( چند همسری ) را قانونی اعلام میکند. سایر اعضای این شورا چه کسانی هستند  ؟ به نظر می رسد این شورا با رهبری عبدالجلیل کاری را از پیش نبرد .  شورای ملی انتقالی در خلاصه ای از اطلاعیه اش آورده است :  « بر اساس طرح زمان‌بندی‌شده، از روز یکشنبه ۲۳ اکتبر، که به طور رسمی کشور لیبی آزاد اعلام شد، تا مدت ۳۰ روز باید دولت موقت لیبی تشکیل شود و به کار آغاز کند.

از روز یکشنبه به مدت هشت ماه، یعنی تا ژوئن سال ۲۰۱۲، باید مقدمات برگزاری انتخابات مجلس مؤسسان فراهم آید. این مجلس پیش‌نویس قانون اساسی نوین لیبی را به مردم ارائه خواهد داد و به سپس به همه‌پرسی خواهد گذارد.

قرار است هفت ماه پس از تصویب قانون اساسی، رئیس جمهور لیبی بر مبنای قوانین جدید انتخاب شود.

طبق این طرح زمان‌بندی‌شده، کشور لیبی در اوایل سال ۲۰۱۳ دارای یک ساختار جدید قدرت خواهد بود.»[3]

وقتی که پرورشگاه دیکتاتورها تعطیل نشود حسابهای بانکی دیکتاتورها هم مسدود نمی شود و  بقول معروف  حسابهای بانکی اعضای خانواده قذافی برای مردم  مشخص نیست ، در حالیکه جنایاتی که انجام داده است برای مردم لیبی کاملا  مشخص است   پس قبل از همه اینها شورای ملی انتقالی لیبی وظیفه دارد که سرمایه های لیبی   را به کشور باز گرداند و در جهت رفاه و آسایش مردم صرف کند و نهال دمکراسی را در این سر زمین غم زده فرو نشاند مردم لیبی تشنه آزادی ند پس حکومت آینده لیبی باید با انتخاب مردم صورت بگیرد و نه کس دیگری ! آزادی را مردم بدست آورده اند و این مردم هستند که بایدخود در سرنوشت آینده اشان شریک باشند . سرنوشت معمر قذافی مشخص شد ولی از آن مهمتر سرنوشت لیبی است که باید مشخص شود که چه نوع حکومتی در انتظار مردم است حکومت سکولار یا حکومت ویاجمهوری اسلامی ؟ کدام یک؟

                                                                                                                         

                                                                                                                       

    

 

 

  

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%B1_%D9%82%D8%B0%D8%A7%D9%81%DB%8C   [1]

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900801000596 [2]

 

http://www.iranpressnews.com/source/109991.htm[3]

 

منبع:پژواک ایران


فهرست مطالب عباس رحمتی در سایت پژواک ایران 

*ويروس كرونا و رنسانس  [2020 Mar] 
*بيت خامنه اي وتيم امنيتي ،براي مهار خبرها ونه ويروس كرونا!  [2020 Feb] 
*لائيسيته !  [2020 Feb] 
* مُرده گردونی ولايت فَقِيه !  [2020 Feb] 
*ابوبكر البغدادي و علي الخامنه اي هردو تروريست؟!  [2019 Dec] 
*چهل سال رابطه مخفي آمريكا با ملايان تهران!  [2019 Dec] 
*گراني بنزين وعبور از فاشيست مذهبي !  [2019 Nov] 
*‏ بيست و ششمين فستيوال تئاتر ايرانيان تبعيدي ،شهر كلن آلمان!‏  [2019 Nov] 
*‏«روح الله زم »، اپوزيسيون يا مهره ي سوخته؟!‏  [2019 Oct] 
*بانوان ايران استاديوم هاي كاملن آزاد ميخواهند!‏  [2019 Oct] 
*چپاول ثروت و عطش خونریزی را حمایت نکنید! سیری کوتاه در نشست سازمان ملل [2019 Sep] 
*پشت پرده سياست ولايت فقيه، مذاكره با آمريكا !  [2019 Sep] 
*سپاه پاسداران با چهل سال تروردرصدر فهرست سازمانهای تروريستي خارجی آمریکا ! [2019 Apr] 
*چهل سال جنايت و ترور سركوب و عقبگرد كامل (شماره يك)‏  [2019 Feb] 
* سال ۲۰۱۸ سال هشدار و پر حادثه به پایان رسید! [2019 Jan] 
* فرار سرمايه از ايران افزايش مي يابد!‏  [2018 Dec] 
*یک ربع قرن فستيوال تئاتر تبعيدي در كلن!  [2018 Nov] 
*ترور به بهانه هموار کردن جاده بهشت براي تروریست ها!  [2018 Nov] 
*خيانت روحاني ( فريدون) به مردم ایران از زبان یک آشنا! [2018 Oct] 
*احضار روحانی به مجلس و رویای دیر باز خامنه ای!‏  [2018 Sep] 
*غول ديماه بر مي خيزد!  [2018 Aug] 
* ١٣٦ مين سالگشت زاد و بود دكتر محمد مصدق در شهر كلن چگونه برگزار شد؟  [2018 Jul] 
*خامنه اي و رؤياهاي آشفته بمب اتم!‏  [2018 Jun] 
*سود و زيانهاي خروج آمريكا از برجام  [2018 May] 
*رضا شاه جزئي از تاريخ ايران است!  [2018 Apr] 
*ارمنستاني ها فقط با اراده بود که ديكتاتور را سرنگون كردند!  [2018 Apr] 
*احمدي نژاد بدنبال اپوزيسيون سازي است ؟  [2018 Feb] 
*فاز تغيير ! [2018 Feb] 
*جمهوري اسلامي ؟ نه ، رژيم توتاليتر!  [2018 Feb] 
*جنبش ملي ،پايه هاي نظام ولايي را فرو خواهد ريخت!‏  [2018 Jan] 
*احمدی نژادی ها؛ واکنش تهدید آمیز خامنه ای  [2018 Jan] 
*شعله جنگ منطقه خليج فارس زبانه مي كشد [2017 Dec] 
*بيست و چهارمين سال فستيوال تئاتر در تبعيد كلن بياد مجيد فلاح زاده  [2017 Dec] 
*جنگ أفروزي هاي دوباره جمهوري اسلامي ، تمام منطقه را درگير خواهد كرد!‏  [2017 Nov] 
*رفراندوم اقليم كردستان و دخالت ملاها و افزايش بحران در عراق!  [2017 Nov] 
*فوتبال ايران و سوريه، نقش زنان و مردان ايران !‏  [2017 Oct] 
*فردوسي را بايد جدي گرفت و خوب شناخت !‏  [2017 Oct] 
*انتخابات آلمان ، شكست سنگين دو حزب برتر و رشد پوپوليست ها !‏ [2017 Sep] 
*‎ ‎دو رهبر در يك موضع و حمله به ملاها درسازمان ملل  [2017 Sep] 
*همكاري كاشاني و بهبهاني با انگليسيها در كودتاي ٢٨ مرداد عليه دكتر مصدق  [2017 Sep] 
*معامله بزرگ بر سر كابينه آينده و نقش ولايت فَقِيه ! ‏  [2017 Aug] 
*دولت امام زمان معجزه هزاره سوم ( قسمت ششم)‏  [2017 Aug] 
*«ماجراي نيمروز» نيمه پنهان ماجرا بود!‏  [2017 Jul] 
*جنبش دانشجویی و ادامه مبارزه  [2017 Jul] 
*اتحاد اپوزيسيون با مردم رمز پيروزي است!‏  [2017 Jul] 
*دولت امام زمان ،معجزه هزاره سوم ( قسمت پنجم )‏  [2017 May] 
*چهار سال با دولت تدبير و اميد و ركوردهاي تازه !‏ [2017 Apr] 
*اسكار سياسي! ‏  [2017 Mar] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ( قسمت چهارم )  [2017 Feb] 
*«اوباما» با اُونا، ماند و به تاریخ پیوست! [2017 Jan] 
*گورخوابان ارمغان ديگر جمهوري اسلامي‎!‎  [2017 Jan] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ! ( قسمت سوم)  [2016 Dec] 
*بيست و سومين فستيوال تئاتر در تبعيد شهر كلن با موفقيت برگزار شد  [2016 Nov] 
*پيروز انتخابات‎ ‎‏ آمریکا كيست ؟ ‏  [2016 Nov] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم( قسمت دوم)‏  [2016 Oct] 
*دولت امام زمان و معجزه هزاره سوم !( بخش اول)‏ [2016 Oct] 
*فوتبال و حزب اله ، ياحسين ، گل تاسوعائي!‏  [2016 Oct] 
*مردم چون كوه مي مانند تا علم الهدي برود [2016 Sep] 
*جنگنده های روسی در پايگاه شاهرخي (نوژه) همدان ، خيانتي كه كتمان نتوان کرد؟ [2016 Aug] 
*كودتاي نافرجام تركيه و روياهاي اردوغان  [2016 Jul] 
*زلزله خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا و پس لرزه هايش [2016 Jul] 
*قضاوت كنيد!  [2016 Jun] 
*نقش مستشاران و مدافعان حرم، حضور محرز جمهوري اسلامي در جنگ سوريه!  [2016 Jun] 
*أهداف خامنه اي با رياست جنتي در مجلس خبرگان [2016 May] 
*ترس خامنه اي از فرا گيري زبان انگليسي چيست ؟  [2016 May] 
*فرار مالياتي و پولشويي هاي گسترده جهاني درپاناما، بهشت مالياتي! [2016 Apr] 
*انتخابات دهم و حیله های جدید نظام ولايي  [2016 Mar] 
*ميزان رأي يك نَفَر است! [2016 Feb] 
*ريشه ها را بايد شناخت ! [2016 Feb] 
*سفر روحاني به فرانسه و معامله پشت پرده بر سر مجاهدین  [2016 Jan] 
*بيست و دومين فستيوال تئاتر درتبعيد «كلن» با شعار «ما پارازيت نيستم » [2015 Dec] 
*جنايات اخير رژيم فاشيستي مذهبي ايران يك عمل تروريستي و محكوم است  [2015 Nov] 
*خودرو ملي يا اسلامي ،ايدئولوژيك ( مكتبي ) ؟ [2015 Oct] 
*داستان دعواها و بر هم زدن رابطه ایران با آمريكا و توافقنامه هسته اي وین ! [2015 Sep] 
*چه سیاستی پشت هجوم گسترده پناهندگان به اروپا نهفته است؟ [2015 Sep] 
*چرا پزشكان به مناطق دور افتاده نمي روند؟( بخاطر روز پزشک ) [2015 Aug] 
*گروه اسلامي داعش بهانه اى براى حضور هميشه آمريكا در خاورميانه! [2015 Aug] 
*توافق هسته اي وين ، فرصتي براي خواسته هاي مردم ايران!  [2015 Jul] 
*مذاكرات هسته اى و هسته اصلی ترور در خاورمیانه  [2015 Jul] 
*تنها راه نجات ايران بازگشت به اصالت خويشتن خويش! [2015 Jun] 
*رعايت حفظ فاصله با بمب اتم ، راه حل پشت درهاي بسته است!  [2015 May] 
*تفاهم يا توافق لوزان شكستِ دلواپسان و جام زهر ديگر [2015 Apr] 
* تاكسي جعفر پناهى به برلين آمد ،شوخى نيست !  [2015 Feb] 
*خاكسپارى بيژن دادگرى و بعضى دوستان ! [2015 Feb] 
*راز اشغال سفارت آمریکا درتهران ! [2014 Dec] 
*بزرگداشت فريدون تنكابنى، در شهر كلن كارى پسنديده !  [2014 Dec] 
*بيست و يكمين سال فستيوال تئاتر كلن به همراه يار دبستانى !  [2014 Nov] 
*از هيچِ خمينی تا پيچ بی احساسی مطلق! [2014 Nov] 
*ترور خاموش و پيچيده سرهنگ عزيز خزاعى ! [2014 Oct] 
*ایران و بردگی مدرن ؟! [2014 Oct] 
*چه درسهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت؟ ( قسمت دهم ، پايانى ) [2014 Sep] 
*چه درسهایی میتوان ازبهمن پنجاه و هفت گرفت ؟(بخش نهم) [2014 Aug] 
*آلمان معادلات فيفا را بهم ريخت !  [2014 Jul] 
*آلمان چگونه مجددا ،جام را به خانه آورد؟ [2014 Jul] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت (بخش ٨) [2014 Jul] 
*چه در سهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت ؟ ( بخش هفتم) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت ( بخش ششم ) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن پنجاه وهفت گرفت ؟ ( بخش پنجم) [2014 Apr] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن ٥٧ گرفت ؟ (بخش چهارم ) [2014 Apr] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت ( بخش سوم ) [2014 Mar] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت؟( بخش دوم)  [2014 Feb] 
*چه درسهايي می توان از انقلاب بهمن ٥٧ گرفت !(بخش نخست ) [2014 Feb] 
*پزشك ، نقدى بر فيلم مديكووس [2014 Jan] 
* نلسون ماندلا سنبل مبارزه با آپارتايد ( تبعيض نژادى ) و درسهايى كه بايد از او گرفت! [2013 Dec] 
*بيستمين فستيوال تئاتر ايرانيان در تبعيد خجسته باد [2013 Nov] 
*تروريست كيست ،تروریست دولتی کدام است ؟ [2013 Nov] 
*حل مسئله اتمى ايران با سوريه گره خورده است ! [2013 Oct] 
*اوباما يك گام به پيش ، روحانى دو گام به پس !  [2013 Oct] 
*روحاني و باب مذاكره با آمريكا در سازمان ملل ! [2013 Sep] 
*حزب مرکل در آلمان اکثریت آراء را کسب کرد، ولى ائتلاف با كدام حزب ؟  [2013 Sep] 
*سوريه خط مقدم و خاكريز اول جمهورى اسلامى! [2013 Sep] 
*جنايت ضد انسانى در اشرف و يا ليبرتى محكوم است  [2013 Sep] 
*رای اعتماد وزارت اطلاعات یا مجلس؟! [2013 Aug] 
*اتحاد ، مبارزه ، تنها راه مقابله با رژيم فاشيستى مذهبى است ؟ [2013 Aug] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر؟!(قسمت سوم) [2013 Jul] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر ؟!( قسمت دوم ) [2013 Jul] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ (قسمت چهارم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت سوم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت دوم)- مضحكه انتخابات ١٣٩٢ [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال؟ قسمت اول [2013 Jun] 
*انگليس پشت پرده انتخابات ايران  [2013 May] 
*" مادورو " و " چاوز " دو روى يك سكه اند ! [2013 Apr] 
*جريان فتنه چيست ، فتنه گر كيست ؟ [2013 Apr] 
*اپوزیسیون سازی ! [2013 Feb] 
*تابلوی فساد جمهوری اسلامی! [2012 Dec] 
*کاریکلماتور سی یاسی! [2012 Nov] 
*انتساب احمدی ‌نژاد کلاه گشاد بر سر خامنه ای! [2012 Sep] 
*پارازیت قربانی مماشات ! [2012 Jun] 
*آیا سوسیالیست های فرانسه با انتخاب اولاند مسیرکشور را عوض خواهند کرد؟ [2012 May] 
*انتخابات مجلس نهم فریب دیگری برای جهانیان ! [2012 Mar] 
*فیسبوک وشبکه های اجتماعی مجازی ! [2012 Feb] 
*تحلیلی بر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی [2011 Nov] 
*چراغ سبز هیلاری کلینتون به رژیم فاشیستی ایران رشته ها را پنبه خواهد کرد!  [2011 Nov] 
*قذافی رفت ، آینده لیبی به کجا می رود ؟ [2011 Oct] 
*استبداد و پیامد های آن درجامعه ! [2011 Aug] 
*هدی صابر و بابی ساندز دو فدایی آزادیخواه ! [2011 Jun] 
*ولایت فقیه بدتر از فرعونیت !  [2011 Jun] 
*حمله به اشرف ، چرا ؟ [2011 Apr] 
*تفاوت های دو قیام در دو نظام دیکتاتوری ایران و مصر ! [2011 Mar] 
*مصر به کدام حکومت تن در خواهد داد [2011 Feb] 
*بی بی سی ، بی بی باجی رژیم برای تست دستگیری موسوی و کروبی ! [2011 Jan] 
*اعدام ها در روند جنبش مردم ایران چه تاثیری می گذارد؟  [2011 Jan] 
*آیا جزایر سه گانه بهانه ای برای حمله نظامی به ایران خواهد شد ؟ [2010 Dec] 
*مرضیه گل سر سبد هنرمندان [2010 Nov] 
*دیه گو و محمود را باهم به چه کار آیند ؟ [2010 Jul] 
*میزبانی جام جهانی فوتبال برای آفریقا جنوبی براحتی بدست نیامد ! [2010 Jul] 
*سی سال مبارزه و یکسال فعالیت بی امان مردم بر علیه ولایت فقیه در ایران [2010 Jun] 
*ترور نرم در زندانهای رژیم  [2010 May] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود ! [2010 May] 
*پشت صحنه ارتجاع ولایت فقیه !  [2010 May] 
*خامنه ای قاتلی که باطل است !  [2010 Apr] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود !  [2010 Mar] 
*پیروز میدان مردم متحدند !  [2010 Feb] 
*مبارزه و سازماندهی ( شماره 2 ) [2010 Jan] 
*مبارزه و سازماندهی تنها راه حل در مقابل رژیم (شماره 1)  [2010 Jan] 
*" نه "  [2009 Dec] 
*جنبش سبز وارد مرحله دیگری شد !  [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟ (شماره ۳) [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟( شماره 2)  [2009 Oct] 
*جنبش سبز به کجا می رود ؟! (شماره1)  [2009 Oct] 
*رد پای رژیم و حمایت علنی از حماس در غزه ! [2009 Jan]