خاكسپارى بيژن دادگرى و بعضى دوستان !
عباس رحمتی

اين يك گزارش ساده نيست ، اين مطلب در حين اينكه يك گزارش است ، يك نگاه كنجكاوانه در خاكسپارى "بيژن دادگرى " يكى  از مليون ايرانى است ( شايد هم  مذهبى )  بيژن دادگرى مردى از تبار  راست قامتان آريايي  راه آزادى و استقلال ايران و از پيروان  واقعي راه   زنده ياد دكتر مصدق بود  .

بيژن دادگرى  از وطن خواهانى بود كه به مانند بسياري ديگر از ايرانيان مهاجر و تبعيد شده با ياد هميشه ي ايران در غربت ،سر بر خاك سرد نهاد او در سن ٦٧ سالگي دار فانى  را در محل اقامتش ، شهرِ  كلن (آلمان ) وداع گفت  ، دست از طلب ندارم تا كام من بر آيد / يا تن رسد به جانان (ايران ) يا  جان ز تن بر آيد / بگشاى تربتم را بعد از وفات بنگر / كز آتش درونم دود از كفن بر آيد !  او چنين جان به جان آفرين گفت ! در اين مراسم دو تن از دوستان قديمى بیژن،  خاطراتى از آشنايى با او  را براى جمعيتى كه.  در سالن عزادارى حضور داشتند  ايراد كردند . "خانباباتهرانى"  از شروع آشنايى  با بيژن  گفت و گوشه اى از خصوصيات او را بازگو كرد ، در پايان با يكى  از خاطراتش با بيژن به سخنانش پايان داد .سپس  " سرج " يكى از گيتاريست هاى آلمانى که از دوستان بيژن بود ترانه ی( ليد ) مورد علاقه بيژن را كه stand boy نام داشت به ياد او خواند كه قسمتى از اين" ليد" را  جمعيت با او همراهى ميكردند." مسعود بهنود" سخنران  بعدى اين مراسم بود او از مقاله اش در مورد "مصدق و لقاح" و علاقه ى بيژن به مصدق گفت ، آنجا كه بيژن از بهنود مي خواهد مقاله را با زبان خودش بخواند و او ضبط كند و كسي راز اين ضبط كردن را هرگز نفهميد !   

خلاصه ، چهار شنبه ، روز بيست و هشت ژانويه، روز غم انگیزی  برای  جامعه ایرانی  بود که جمع زيادي از دوستان ايرانى و آلمانى و ايرانيان  دموكرات و ملى مذهبى ها و کم و بیش سایر گروه ها شاهد مراسم خاكسپارى يكى از  ياران  ملى خود بودند.  در این روز هنرمندانی چون " سیما بینا " ، " اکبر یادگاری "، کمال حسینی از  کارگردانان تئاتر و دهها هنرمند دیگر حضور داشتند  "بيژن دادگرى "حدود چهل سال در آلمان زندگى مي كرد و دوستان زيادى داشت  كه اكثر آنها ، تحصيلات عالى خود را در دانشگاهها ى داخل و خارج از كشور گذرانده اند ،وجه قالب تفكرات سياسي دوستانِ بيژن ، ملى گرايى است ،  تفكرات ديگرى هم  درميان آنها وجود دارد . نگارنده در اينجا قصد ندارم  زندگينامه و يا خاطرات بنويسم ، آنچه مسلم است، بيژن دادگرى خصوصيات و اخلاقياتِ  انسانى بسيار داشت كه گوشه اى از اين خصوصيات در اين مراسم مطرح شد و اميد است  كه  دوستان و آشنايانش  كه او را بهتر  از من ميشناسند ، از او بيشتر بنويسند  . بايد گفت ، نگاه ِنگارنده از  زاويه ديگرى به اين مراسم  است ،  نگاه من  به نوع  برخورد بعضي از دوستان بيژن، نسبت به عقيده پدر و خانواده بيژن است ، آنها  كه  به خاطر خودخواهى ها و تفكرات دگم خود در وداع آخرين  در مراسم  خاكسپار او شركت نكرده و باز ماندگان  او را چشم انتظار گذاشتند وآنها و شاید روح  مرحوم را آزرده خاطر کردند . بعضي از  دوستان بيژن گفته بودند نبايد مراسم خاکسپاری ، اسلامى برگزار شود و اگر چنین برگزار شود ما شركت نمي كنيم در حاليكه پدر و خانواده بيژن معتقد بودند ما  مذهبى نيستيم و خدا و دين در خانواده ما جاى ندارد ولى اگر بنابود بيژن مذهبى باشد حتمن شيعه را انتخاب ميكرد ، نگارنده كه با خواهر مرحوم صحبت كردم  او  هم بر اين موضوع تاكيد داشت !

   هر که در او جوهر دانایی است / بر همه چیزش توانایی است

دشمن دانا که غم جان بود /   بهتر از آن دوست که نادان  بود

ريشه هاى اين گونه برخوردها را بايد در تفكرات دگماتيسم دوستان چهل ساله اش دانست ، انها در مثال به دوستان دشمن نما مي مانند كه ضربه هايشان كارى تر از دشمن است .

باید گفت :دوستان و دشمنانتان به سه دسته تقسيم ميشوند ،اما دوستانت ، دوست تو و دوست دوستت و دشمن دشمنت است و اما دشمنانت ، دشمن تو دشمن دوست تو و دوستت دشمنت مي باشند [1] خلاصه دوستان بيژن در  اينجا مانند دشمنانش عمل كردند كه ريشه درخود خوايىهايشان دارد. سوال این است که چرا انسان مسئول و متعهد است ؟ این تعهد را چه زمانی باید اجرا کند و  وظایف ما در قبال انسان و انسانیت چیست ؟

ريشه هاى اين گونه برخوردها را فقط بايد در خود خواهى ها و خصلت هاى فردى پيدا كرد که نظر مخالفی را بر نمی تابند .  اين ريشه ها در تفكرات خيلى از ايرانيانى ها خصوصا نيروهاى سياسى بيشتر بچشم ميخورد اين گونه تفكرات را مي توان در طول اين سي و شش سال حكومت جور وستم به وضوح  در گروه ها و شخصيت هاى سياسى مشاهده كرد، گروه هايى كه هيچ گونه مخالفتى را بر نمي تابند و آنجا كه بايد از خواسته هاى شخصى  و خصلتهاى فردى چشم پوشي كنند بر عكس  عمل می کنند و  بر تصمیمات غلط تاكيد مي ورزند !باید گفت  تا  ريشه هاى اينگونه گونه برخوردها در فرد فرد ما سوزانده نشود محال است اپوزيسيون ايران  به يك انسجام ،حتا صورى آن دست پيدا كند. در طول اين سالها بارها ديده شده در آنجا كه فرد و يا افرادي با گروه  يا سازمان  همراهی  کرده  و با اشتباهات  و تصمیمات گروه مي ساخته است، همیشه  خوب بوده و همه چيز بر وفق مراد بوده است و گروه يا سازمان هم خر مراد  خود را ميرانده است  به محض اينكه مخالفتى  شده است همه چيز عوض مي شده . ما ايرانيان به يك اتحاد و يك انسجام گسست ناپذير نياز داريم ، ما  نيازمند يك برخورد ريشه اى با تفكرات متحجر و ارتجاعى هستیم تا بتوانيم غبارهاى تيره را از مقابل چشمانمان كنار بزنيم . بقول سهراب سپهری ، باید چشمها را شست و طور دیگر باید دید !  اين  هم نياز مند يك انقلاب دروني است تا بتوانيم عقايد و نظرات ديگران را تحمل كنيم و به قول معروف باید درجه تحمل را بالا برد تا بتوانیم همدیگر را با هر گونه عقیده تحمل کنیم .تا به نظرات یکدیگر احترام نگذاریم محال است به دموکراسی برسیم . به يك نمونه اشاره ميكنم كه درس بزرگي به ما ميدهد  يكي از دوستان كه خود مسلمان شيعه است در تمامي مراسم تدفين و يا ختم و...  افراد در همين شهر كلن شركت ميكند.  وی ميگفت : در يكى از اين مراسم ها ی ختم، شراب   سرف مي کردن ( نوشيدن) و به من هم تعارف كردند ، به آنها گفتم من الكل نمي نوشم ولي بخاطر احترام به  وصیت مرحومتان و احترام به شما بازماندگان و مرامتان ، آب را در لیوان شراب می ریزم و  به سلامتي شما ( تندرستى ) مي نوشم ! اين اوج تحمل یک عقیده  و احترام به عقايد يكديگر است  ! اما   برخورد دوستان بيژن را هم مي توان یک نمونه ی از  اوج  سقوط يك انسان دانست،  كسانى كه ادعاي مبارزاتي را با خود يدك مي كشند و ادعاى چهل سال دوستى با آن مرحوم  را داشته و دارند در لحظه وداع آخر با او  و شاید روح او چنین کردند.  در همين جا باید اشاره كرد ، در اين مراسم با شكوه حتا جاي گروه ها و افراد سياسى و بسيارى ديگر  خالى بود كه جاى بسى تاسف براى جامعه ايرانى است.به دوستان بیژن باید گفت ، آیا  میدانند که تمامی جنگهای ایدئولوژیک از همین نقطه (عدم تحمل عقیده ها ) شروع شده است؟ تمامی جنگهای مذهب علیه مذهب  بخاطر عدم تحمل عقاید یکدیگر انسانها بوده است . مسئله سنی و شیعه و اقلیتهای مذهبی از همین اینجا شروع  است و پیروان این گونه تفکرات ،داعشیان  و وهابی های عربستان را  متحدتر  کرده است  تا خرابکاری های خود را به سراسر منطقه خاورمیانه بکشانند. در برخورد با عقاید ، کار  رژیم جمهوری اسلامی هم  به اینجا رسیده است که در ایران هم سنی کشی و کردکشی و حتا کشیش کشی  براه انداخته اند، خلاصه جنگ مذهب علیه مذهب  به شکلی دیگر براه انداخته اند تا به حکومت فاشیستی البته  با زد و بند با غرب ادامه دهند . تا هم قدرت سیاسی خود را بیشتر کند و هم آینده ولایت فقیه را استحکام بخشند  تمامی انیها از تحمل نکردن  و احترام  نگذاشتن به  عقاید یکدیگر است .

ما ايرانيان هنوز در آغاز راهیم ،بايد از يك نقطه شروع كنيم و به تفكرات و مقدسات يكديگر احترام بگذاريم، بايد احترام گذاشتن به اصول  انسانی و دموكراسى را از يك نقطه شروع كنيم و اين  هم از همين كارهاى كوچك تک تک ما انسانها  شروع ميشود ، احترام به يكديگر يكى از اصول دموكراسى است احترام به عقايد و تفكرات از اصول اصلى دموكراسى است . دموكراسى از برخورد تك تك  ما انسانها شكل ميگيرد و افراد بايد اصول دموكراسى را از فرد فرد خود شروع كنند در غير اين صورت همه ادعا ها در شعارها باقى خواهند ماند و تمامى تلاشها ، آب در هاون كوبيدن است و نتيجه اش باد  درو كردن است و به اصول دموكراسى پايبند بودن  گذشت از خود خواهی ها و کلا از  خواسته هاى فردى است . روزى كه بتوانيم ابتداء از خواسته هاى شخصى خود بگذريم مي توانيم اميدوار باشيم در راه دموكراتيزه كردن خود و جامعه امان كوشش كرده ایم ، روزی که بتوانیم از خود بگذریم  مطمئن باشید به آزادی  و شاید  هم به دموکراسی نزدیکتر شده ایم .

زبان در دهان  اى خردمند چيست ؟ كليد در گنج صاحب هنر

چو دربسته باشد چه دانى كيست ؟ كه گوهر فروش است يا پيله ور 

 

[1]حضرت على

منبع:پژواک ایران


فهرست مطالب عباس رحمتی در سایت پژواک ایران 

*ويروس كرونا و رنسانس  [2020 Mar] 
*بيت خامنه اي وتيم امنيتي ،براي مهار خبرها ونه ويروس كرونا!  [2020 Feb] 
*لائيسيته !  [2020 Feb] 
* مُرده گردونی ولايت فَقِيه !  [2020 Feb] 
*ابوبكر البغدادي و علي الخامنه اي هردو تروريست؟!  [2019 Dec] 
*چهل سال رابطه مخفي آمريكا با ملايان تهران!  [2019 Dec] 
*گراني بنزين وعبور از فاشيست مذهبي !  [2019 Nov] 
*‏ بيست و ششمين فستيوال تئاتر ايرانيان تبعيدي ،شهر كلن آلمان!‏  [2019 Nov] 
*‏«روح الله زم »، اپوزيسيون يا مهره ي سوخته؟!‏  [2019 Oct] 
*بانوان ايران استاديوم هاي كاملن آزاد ميخواهند!‏  [2019 Oct] 
*چپاول ثروت و عطش خونریزی را حمایت نکنید! سیری کوتاه در نشست سازمان ملل [2019 Sep] 
*پشت پرده سياست ولايت فقيه، مذاكره با آمريكا !  [2019 Sep] 
*سپاه پاسداران با چهل سال تروردرصدر فهرست سازمانهای تروريستي خارجی آمریکا ! [2019 Apr] 
*چهل سال جنايت و ترور سركوب و عقبگرد كامل (شماره يك)‏  [2019 Feb] 
* سال ۲۰۱۸ سال هشدار و پر حادثه به پایان رسید! [2019 Jan] 
* فرار سرمايه از ايران افزايش مي يابد!‏  [2018 Dec] 
*یک ربع قرن فستيوال تئاتر تبعيدي در كلن!  [2018 Nov] 
*ترور به بهانه هموار کردن جاده بهشت براي تروریست ها!  [2018 Nov] 
*خيانت روحاني ( فريدون) به مردم ایران از زبان یک آشنا! [2018 Oct] 
*احضار روحانی به مجلس و رویای دیر باز خامنه ای!‏  [2018 Sep] 
*غول ديماه بر مي خيزد!  [2018 Aug] 
* ١٣٦ مين سالگشت زاد و بود دكتر محمد مصدق در شهر كلن چگونه برگزار شد؟  [2018 Jul] 
*خامنه اي و رؤياهاي آشفته بمب اتم!‏  [2018 Jun] 
*سود و زيانهاي خروج آمريكا از برجام  [2018 May] 
*رضا شاه جزئي از تاريخ ايران است!  [2018 Apr] 
*ارمنستاني ها فقط با اراده بود که ديكتاتور را سرنگون كردند!  [2018 Apr] 
*احمدي نژاد بدنبال اپوزيسيون سازي است ؟  [2018 Feb] 
*فاز تغيير ! [2018 Feb] 
*جمهوري اسلامي ؟ نه ، رژيم توتاليتر!  [2018 Feb] 
*جنبش ملي ،پايه هاي نظام ولايي را فرو خواهد ريخت!‏  [2018 Jan] 
*احمدی نژادی ها؛ واکنش تهدید آمیز خامنه ای  [2018 Jan] 
*شعله جنگ منطقه خليج فارس زبانه مي كشد [2017 Dec] 
*بيست و چهارمين سال فستيوال تئاتر در تبعيد كلن بياد مجيد فلاح زاده  [2017 Dec] 
*جنگ أفروزي هاي دوباره جمهوري اسلامي ، تمام منطقه را درگير خواهد كرد!‏  [2017 Nov] 
*رفراندوم اقليم كردستان و دخالت ملاها و افزايش بحران در عراق!  [2017 Nov] 
*فوتبال ايران و سوريه، نقش زنان و مردان ايران !‏  [2017 Oct] 
*فردوسي را بايد جدي گرفت و خوب شناخت !‏  [2017 Oct] 
*انتخابات آلمان ، شكست سنگين دو حزب برتر و رشد پوپوليست ها !‏ [2017 Sep] 
*‎ ‎دو رهبر در يك موضع و حمله به ملاها درسازمان ملل  [2017 Sep] 
*همكاري كاشاني و بهبهاني با انگليسيها در كودتاي ٢٨ مرداد عليه دكتر مصدق  [2017 Sep] 
*معامله بزرگ بر سر كابينه آينده و نقش ولايت فَقِيه ! ‏  [2017 Aug] 
*دولت امام زمان معجزه هزاره سوم ( قسمت ششم)‏  [2017 Aug] 
*«ماجراي نيمروز» نيمه پنهان ماجرا بود!‏  [2017 Jul] 
*جنبش دانشجویی و ادامه مبارزه  [2017 Jul] 
*اتحاد اپوزيسيون با مردم رمز پيروزي است!‏  [2017 Jul] 
*دولت امام زمان ،معجزه هزاره سوم ( قسمت پنجم )‏  [2017 May] 
*چهار سال با دولت تدبير و اميد و ركوردهاي تازه !‏ [2017 Apr] 
*اسكار سياسي! ‏  [2017 Mar] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ( قسمت چهارم )  [2017 Feb] 
*«اوباما» با اُونا، ماند و به تاریخ پیوست! [2017 Jan] 
*گورخوابان ارمغان ديگر جمهوري اسلامي‎!‎  [2017 Jan] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ! ( قسمت سوم)  [2016 Dec] 
*بيست و سومين فستيوال تئاتر در تبعيد شهر كلن با موفقيت برگزار شد  [2016 Nov] 
*پيروز انتخابات‎ ‎‏ آمریکا كيست ؟ ‏  [2016 Nov] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم( قسمت دوم)‏  [2016 Oct] 
*دولت امام زمان و معجزه هزاره سوم !( بخش اول)‏ [2016 Oct] 
*فوتبال و حزب اله ، ياحسين ، گل تاسوعائي!‏  [2016 Oct] 
*مردم چون كوه مي مانند تا علم الهدي برود [2016 Sep] 
*جنگنده های روسی در پايگاه شاهرخي (نوژه) همدان ، خيانتي كه كتمان نتوان کرد؟ [2016 Aug] 
*كودتاي نافرجام تركيه و روياهاي اردوغان  [2016 Jul] 
*زلزله خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا و پس لرزه هايش [2016 Jul] 
*قضاوت كنيد!  [2016 Jun] 
*نقش مستشاران و مدافعان حرم، حضور محرز جمهوري اسلامي در جنگ سوريه!  [2016 Jun] 
*أهداف خامنه اي با رياست جنتي در مجلس خبرگان [2016 May] 
*ترس خامنه اي از فرا گيري زبان انگليسي چيست ؟  [2016 May] 
*فرار مالياتي و پولشويي هاي گسترده جهاني درپاناما، بهشت مالياتي! [2016 Apr] 
*انتخابات دهم و حیله های جدید نظام ولايي  [2016 Mar] 
*ميزان رأي يك نَفَر است! [2016 Feb] 
*ريشه ها را بايد شناخت ! [2016 Feb] 
*سفر روحاني به فرانسه و معامله پشت پرده بر سر مجاهدین  [2016 Jan] 
*بيست و دومين فستيوال تئاتر درتبعيد «كلن» با شعار «ما پارازيت نيستم » [2015 Dec] 
*جنايات اخير رژيم فاشيستي مذهبي ايران يك عمل تروريستي و محكوم است  [2015 Nov] 
*خودرو ملي يا اسلامي ،ايدئولوژيك ( مكتبي ) ؟ [2015 Oct] 
*داستان دعواها و بر هم زدن رابطه ایران با آمريكا و توافقنامه هسته اي وین ! [2015 Sep] 
*چه سیاستی پشت هجوم گسترده پناهندگان به اروپا نهفته است؟ [2015 Sep] 
*چرا پزشكان به مناطق دور افتاده نمي روند؟( بخاطر روز پزشک ) [2015 Aug] 
*گروه اسلامي داعش بهانه اى براى حضور هميشه آمريكا در خاورميانه! [2015 Aug] 
*توافق هسته اي وين ، فرصتي براي خواسته هاي مردم ايران!  [2015 Jul] 
*مذاكرات هسته اى و هسته اصلی ترور در خاورمیانه  [2015 Jul] 
*تنها راه نجات ايران بازگشت به اصالت خويشتن خويش! [2015 Jun] 
*رعايت حفظ فاصله با بمب اتم ، راه حل پشت درهاي بسته است!  [2015 May] 
*تفاهم يا توافق لوزان شكستِ دلواپسان و جام زهر ديگر [2015 Apr] 
* تاكسي جعفر پناهى به برلين آمد ،شوخى نيست !  [2015 Feb] 
*خاكسپارى بيژن دادگرى و بعضى دوستان ! [2015 Feb] 
*راز اشغال سفارت آمریکا درتهران ! [2014 Dec] 
*بزرگداشت فريدون تنكابنى، در شهر كلن كارى پسنديده !  [2014 Dec] 
*بيست و يكمين سال فستيوال تئاتر كلن به همراه يار دبستانى !  [2014 Nov] 
*از هيچِ خمينی تا پيچ بی احساسی مطلق! [2014 Nov] 
*ترور خاموش و پيچيده سرهنگ عزيز خزاعى ! [2014 Oct] 
*ایران و بردگی مدرن ؟! [2014 Oct] 
*چه درسهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت؟ ( قسمت دهم ، پايانى ) [2014 Sep] 
*چه درسهایی میتوان ازبهمن پنجاه و هفت گرفت ؟(بخش نهم) [2014 Aug] 
*آلمان معادلات فيفا را بهم ريخت !  [2014 Jul] 
*آلمان چگونه مجددا ،جام را به خانه آورد؟ [2014 Jul] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت (بخش ٨) [2014 Jul] 
*چه در سهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت ؟ ( بخش هفتم) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت ( بخش ششم ) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن پنجاه وهفت گرفت ؟ ( بخش پنجم) [2014 Apr] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن ٥٧ گرفت ؟ (بخش چهارم ) [2014 Apr] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت ( بخش سوم ) [2014 Mar] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت؟( بخش دوم)  [2014 Feb] 
*چه درسهايي می توان از انقلاب بهمن ٥٧ گرفت !(بخش نخست ) [2014 Feb] 
*پزشك ، نقدى بر فيلم مديكووس [2014 Jan] 
* نلسون ماندلا سنبل مبارزه با آپارتايد ( تبعيض نژادى ) و درسهايى كه بايد از او گرفت! [2013 Dec] 
*بيستمين فستيوال تئاتر ايرانيان در تبعيد خجسته باد [2013 Nov] 
*تروريست كيست ،تروریست دولتی کدام است ؟ [2013 Nov] 
*حل مسئله اتمى ايران با سوريه گره خورده است ! [2013 Oct] 
*اوباما يك گام به پيش ، روحانى دو گام به پس !  [2013 Oct] 
*روحاني و باب مذاكره با آمريكا در سازمان ملل ! [2013 Sep] 
*حزب مرکل در آلمان اکثریت آراء را کسب کرد، ولى ائتلاف با كدام حزب ؟  [2013 Sep] 
*سوريه خط مقدم و خاكريز اول جمهورى اسلامى! [2013 Sep] 
*جنايت ضد انسانى در اشرف و يا ليبرتى محكوم است  [2013 Sep] 
*رای اعتماد وزارت اطلاعات یا مجلس؟! [2013 Aug] 
*اتحاد ، مبارزه ، تنها راه مقابله با رژيم فاشيستى مذهبى است ؟ [2013 Aug] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر؟!(قسمت سوم) [2013 Jul] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر ؟!( قسمت دوم ) [2013 Jul] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ (قسمت چهارم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت سوم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت دوم)- مضحكه انتخابات ١٣٩٢ [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال؟ قسمت اول [2013 Jun] 
*انگليس پشت پرده انتخابات ايران  [2013 May] 
*" مادورو " و " چاوز " دو روى يك سكه اند ! [2013 Apr] 
*جريان فتنه چيست ، فتنه گر كيست ؟ [2013 Apr] 
*اپوزیسیون سازی ! [2013 Feb] 
*تابلوی فساد جمهوری اسلامی! [2012 Dec] 
*کاریکلماتور سی یاسی! [2012 Nov] 
*انتساب احمدی ‌نژاد کلاه گشاد بر سر خامنه ای! [2012 Sep] 
*پارازیت قربانی مماشات ! [2012 Jun] 
*آیا سوسیالیست های فرانسه با انتخاب اولاند مسیرکشور را عوض خواهند کرد؟ [2012 May] 
*انتخابات مجلس نهم فریب دیگری برای جهانیان ! [2012 Mar] 
*فیسبوک وشبکه های اجتماعی مجازی ! [2012 Feb] 
*تحلیلی بر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی [2011 Nov] 
*چراغ سبز هیلاری کلینتون به رژیم فاشیستی ایران رشته ها را پنبه خواهد کرد!  [2011 Nov] 
*قذافی رفت ، آینده لیبی به کجا می رود ؟ [2011 Oct] 
*استبداد و پیامد های آن درجامعه ! [2011 Aug] 
*هدی صابر و بابی ساندز دو فدایی آزادیخواه ! [2011 Jun] 
*ولایت فقیه بدتر از فرعونیت !  [2011 Jun] 
*حمله به اشرف ، چرا ؟ [2011 Apr] 
*تفاوت های دو قیام در دو نظام دیکتاتوری ایران و مصر ! [2011 Mar] 
*مصر به کدام حکومت تن در خواهد داد [2011 Feb] 
*بی بی سی ، بی بی باجی رژیم برای تست دستگیری موسوی و کروبی ! [2011 Jan] 
*اعدام ها در روند جنبش مردم ایران چه تاثیری می گذارد؟  [2011 Jan] 
*آیا جزایر سه گانه بهانه ای برای حمله نظامی به ایران خواهد شد ؟ [2010 Dec] 
*مرضیه گل سر سبد هنرمندان [2010 Nov] 
*دیه گو و محمود را باهم به چه کار آیند ؟ [2010 Jul] 
*میزبانی جام جهانی فوتبال برای آفریقا جنوبی براحتی بدست نیامد ! [2010 Jul] 
*سی سال مبارزه و یکسال فعالیت بی امان مردم بر علیه ولایت فقیه در ایران [2010 Jun] 
*ترور نرم در زندانهای رژیم  [2010 May] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود ! [2010 May] 
*پشت صحنه ارتجاع ولایت فقیه !  [2010 May] 
*خامنه ای قاتلی که باطل است !  [2010 Apr] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود !  [2010 Mar] 
*پیروز میدان مردم متحدند !  [2010 Feb] 
*مبارزه و سازماندهی ( شماره 2 ) [2010 Jan] 
*مبارزه و سازماندهی تنها راه حل در مقابل رژیم (شماره 1)  [2010 Jan] 
*" نه "  [2009 Dec] 
*جنبش سبز وارد مرحله دیگری شد !  [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟ (شماره ۳) [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟( شماره 2)  [2009 Oct] 
*جنبش سبز به کجا می رود ؟! (شماره1)  [2009 Oct] 
*رد پای رژیم و حمایت علنی از حماس در غزه ! [2009 Jan]