هدی صابر و بابی ساندز دو فدایی آزادیخواه !
عباس رحمتی

سابقه آشنایی من  با رضا هدی صابر به سالهای 58 باز می گرددد ،  اولین بار او را  در دفتر «  جنبش مسلمانان مبارز (ج.م. م.)  در خیابان بهار تهران  دیده بودم  او خیلی سریع و چابک بود همیشه  شتابان  و بسمت جلو حرکت می کرد  پویایی و پتاسیل بالای او   زبانزد همه بود  ، او  در  خیابان بهار در  دفتر ج.م.م.  بعنوان ادیتور نشریه « امت »  کار و فعالیت می کرد  شاید این اولین تجربه حرفه ای او در روزنامه نگاری بود   در آن زمان جنبش  مسلمانان مبارز ( دکتر پیمان )  با  گروه ها ی دیگری مثل  ،  سازمان (جنبش ) مجاهدین خلق و  جنبش جاما  ( دکتر سامی )  جنبش  ( حاج سید جوادی  )  برای   دور اول انتخابات  مجلس  ائتلاف سیاسی کرده بودند  و هدی کارهای تبلیغاتی و تهیه افیش های انتخابات را نیز انجام می داد . هدی  کمتر  حرف  می زد و   بیشتر  عمل می کرد  او عاشق کارش بود .  در آن  زمان  افراد  زیادی بودن که نسبت به  گروههای   مورد  علاقه  اشان تعصبات زیادی داشتند ( هیستریک ) و دگماتیزیم  برشان حاکم بود ولی   هدی  فردی  بود  که به عقاید دیگران احترام خاصی  می گذاشت  او فردی  دموکرات  و بدور از بحث و جدل های بیهوده بود، در حین اینکه با«  ج.م.م »  کار می کرد از مواضع سایر گروه های سیاسی کاملا آگاه بود  ، در واقع آن اندیشه و آگاهی که هر فرد سیاسی باید از آنها با اطلاع باشد هدی تمامی آنها را دارا بود . هدی فقط  مرد حرف  نبود او به آنچه می فهمید عمل می کرد و بارها به خاطر اندیشه و تفکراتش به زندان افتاد و هیچگاه ذره ای از آنها  کوتاه نیمی آمد. او   فردی آزاد  اندیش  بود و برای رسیدن به آزادی و دموکراسی به جد مبارز می کرد و در آخر هم   دیدیم که جان خود را چون تمامی آزادی خواهان در کف نهاد تا تقدیم آزادی کند . هدی را  آخرین بار  در 2 مرداد سال 1389  بعد از  انتخابات تقلبی دستگیر می کنند . در حالی که  هیچ گناهی نداشت او  را بدون اینکه حکمی دریافت کند در زندان نگه داشتند تا جریان شهادت هاله سحابی پیش می آید که خشم هدی و سایر زندانیان  را برانگیخت .

هدی صابر و امیرخسرو دلیر ثانی دو فعال ملی – مذهبی در پی شهادت هاله سحابی اعلام کرده بودند که در اعتراض به فاجعه روز چهارشنبه ۱۱ خرداد ماه ۹۰ و تهاجم منجر به مرگ فرزند اول سحابی بزرگ که مادرصفت   و خواهر  گونه   در خدمت مردمان و آسیب دیدگان وقایع دو سال اخیر میهن بود، از‌ غروب پنجشنبه ۱۲ خرداد ماه در بند ۳۵۰ زندان اوین بدون طرح هیچ گونه مطالبه و خواسته شخصی، دست به اعتصاب غذای‌تر می‌زنند.
این اعتصاب غذا منجر به مرگ هدی صابر ،   روزنامه نگار و فعال ملی –مذهبی شد ،اما هنوز از وضعیت امیر خسرو دلیر ثانی. دیگر اعتصاب کننده در بند ۳۵۰زندان اوین اطلاع دقیقی در دست نیست.[1]

بدنبال  شهادت  هدی بدست جلادان رژیم  26 نفر از زندانیا ن  سیاسی  طی  اطلاعیه به مردم ایران  و جهانیان اعلام می کنند که ما  شهادت می دهیم که هدی را بعد از درد سینه هایی که دچار  شده بود  به بهداری زندان برده اند و بجای درمان ناراحتی اش وی را  بشدت شکنجه کرده و به سلول برگردانده اند  و بعد از آن شکنجه بود که هدی جان به جان آفرین گفته است و جاودانه شده است یعنی  مسبب  شهادت هدی مستقیما  رژیم جمهوری اسلامی وشکنجه گرانش  هستند. [2]

خصوصیات فکری صابر:

هدی با حفظ مرز بندی نسبت به  مجاهدین و بنیانگذاران  سمپاتی نشان می داد  و کتاب  « سه هم پیمان عشق»  را در همین رابطه منتشر می کند   یکی از همکارانش در این رابطه در باره هدی چنین می گوید  :  " به بنیان‏گذاران مجاهدین خلق، از جمله حنیف‏نژاد و… علاقه‏ی ویژه‏ای داشت. ضمن این‏ که  با مشی  سیاسی کنونی  مجاهدین خلق  مرز بندی  داشت.   در رابطه با بنیان‏گذاران. کتابی به نام "سه هم‏پیمان عشق" را در همین سال‏های اخیر کار کرده بود که منتشر شد.  ( رضا علیجانی )

هدی  صابر  خود ورززشکار بود و  کوهنوردی می کرد و بارها او را در قله های بلند و رشته کوه های بلند البرز دیده بودم  در زندان  روزانه یک ساعت و اندی ورزش می کرد ، از ورزش و ورزشکاران و سیاست های کثیف رژیم  آگاهی کامل داشت ، ویژه‏نامه‏ای برای تختی منتشر کرد و هم‏چنین در باره‏ی دکتر مصدق تحقیقی کرده بود که به صورت کتاب و شکل‏های دیگر رسانه‏ای منتشر شد  . "

 بعد از انحلال  « ج.م.م » هدی کارش را با مجله "  ایران و فردا  "  آغاز می کند ،  سردبیری  قسمت اقتصادی " ایران و فردا " که مهمترین  بخش آن بود را بعهده می گیرد  و ویژه نامه ای را  به مناسبت  پنجاهمبن سالگرد  برنامه و بودجه  منتشر می کند . پس از چند سال فعالیت این مجله   را هم  توفیف می کنند.

هدی از دید همکارش :

 رضاعلیجانی  در باره  او چنین ادامه می دهد :هدی صابر فردی  تقریباً همه  جانبه بود. او کارشناس  اقتصاد بود،  در حوزه‏ی ورزشی کار کرده بود، در رشته‏ی تاریخ تحقیق کرده بود و کلاس‏های تاریخ داشت، با جنبش دانشجویی نیز ارتباط خیلی نزدیکی داشت. اکثر بچه‏های نسل ۱۸ تیر، هدی صابر را می‏شناسند. او در کنگره‏ها و اجلاس‏های تحکیم، معمولاً یکی از اعضای ثابت و یکی از سخنران‏های ثابت‏اش بود. او در مجله‏ی  "ایران فردا" مسئول سرویس اقتصادی ما بود. ویژه‏نامه‏ای به مناسبت پنجاهمین سال برنامه و بودجه داشتیم که سردبیری آن بر عهده‏ی هدی بود. هدی   واقعاً یک‏نفره ،  یک لشکر بود. یعنی   خیلی بیشتر از توان‏اش، خیلی بیشتر از آن‏چه از یک نفر توقع می‏رود، فعالیت می‏کرد. این را همه‏ی     کسانی که از نزدیک با صابر سروکار داشتند، تأیید می‏کنند. او   انسان   ویژه‏ای بود، اگر    برای   دیگران سخت‏گیر بود، برای خودش، به صورت مضاعفی سخت‏گیر بود. خیلی منظم بود، نظم زندگی شخصی‏اش زبان‏زد بود. سر قرار آمدن‏های‏اش، سر ساعت آمدن‏هاش و دقت‏اش در کارها، زبان‏زد همه‏ی دوستان بود.

  رضا  هدی صابر ،  با اینکه در اعتصاب غذا بسر می برد  او را برای رسیدگی به  وضعیت سلامتی اش به   بهداری زندان می برند تا درمان کنند  ولی شکنجه گران  در آنجا وی را به زیر مشت و لگد می گیرند تا ناراحتی قلبی اش خوب  و درد های سینه اش  آرام   گیرد ! این روش  درمان را  سی سال   است که فاشیست های جمهوری اسلامی ابداع کرده اند ،  روشهایی علمی که در هیچ دانشگاهی جز زندانهای رژیم که تبدیل به دانشگاه  شده بود  نمی توان  یافت .

بی شک « رضا هدی صابر » راه  « بابی ساندز» [0]مبارز ایرلندی  را برای آزادی کشورش برگزیده بود و جان خود را فدای  رهایی کشورش (ایران ) از زیر سم ستوران تازی های  اشغالگر کرد ، او  همچون « بابی ساندز »  برای رساندن صدای اعتراضاتش به اعتصاب غذای طولانی مدت روی آورده بود ولی دژخیمان امانش ندادند  و با شکنجه های قرون وسطایی پس ده روز از پای درآوردنش . بابی ساندز در زندان انگلیسی ها دست به اعتصاب غذای 66 روزه می زد و جان به جان آفرین گفت و فدایی  کشورش شد و هدی صابر بعداز 10 روز اعتصاب" غذا ی تر  "  از درد خفیف سینه  نالید  وجنایتکاران بجای اینکه او را  درمان کنند او را به زیر شکنجه می بردند و با بدن خونی او را  درسلولش می اندازند  تا چنین قهرمانانه در  راه آزادی وطنش  جان خود را فدای آزادی کند.  / یاجان رسد به جانان یا جان  زتن در آید / و دژخیمان هدی صابر را چنین ناجوانمردانه به شهادت می رسانند ، آیا وقت آن نرسیده است تا  سازمانهای حقوق بشری که فقط  "پز "  حقوق بشر  را یدک می کشند از خواب خرگوشی بیدار شوند ؟

آیا زمان آن فرا نرسیده است که افرادی چون شیرین عبادی که جایزه صلح نوبل را دریافت کرده اند به خود آیند و اعلام یک اعتصاب غذا سراسری کنند و از مردم بخواهند تا در مقابل ساختمانهای شورای حقوق بشر و  عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر و... اعتراضات  را آغاز کنند ؟ شیرین عبادی جایزه صلح نوبل را به خاطر همین مردم تحت ستم رژیم بدست آورده است و به مردم بدهکار است پس تا زندانی دیگر و فرزندی دیگر از سرزمینمان بر زمین نیافتاده است دست به کار شویم  که فردا دیر است ./  

 

 ______________________________________________________________________________

 

[0]

بابی ساندز مبارز ایرلندی و عضو ارتش جمهوری خواه ایرلند در ۱۹۵۴ در بلفاست مركز جمهوری ایرلند شمالی به دنیا آمد. او در ۱۶ سالگی به كار مكانیكی مشغول و عضو اتحادیه كارگری ایرلند شد. بابی ساندز با آنكه به یك خانواده كاتولیك ایرلندی متعلق بود اما مدالهای زیادی از كلوپهای ورزشی پروتستان گرفت.

او در ۱۹۷۲ (كه ۱۳ سال كاتولیك در تظاهرات به دست سربازان انگلیسی كشته شدند ) در سن ۱۸ سالگی به ارتش جمهوریخواه ایرلند پیوست. وی یك سال بعد به جرم حمل اسلحه دستگیر و به ۵ سال زندان محكوم شد. ۶ ماه پس از آزادی در ۱۹۷۷  دوباره به همین جرم و اینبار به ۱۴ سال زندان محكوم شد، ولی به محض ورود به زندان در اعتراض به رفتار دولت از پوشیدن لباس زندانیان امتناع كرد و خواستار این شد كه او را به عنوان یك زندانی سیاسی بشناسند نه زندانی جنایی!

بابی ساندز طی سالهای ۱۹۷۸ و ۱۹۷۹ اشعار و مقالات انقلابی خود را در زندان روی كاغذ توالت می نوشت و آن را برای بیرون از زندان می فرستاد. از آغاز اعتصاب غذای ۶۶ روزه او كه سرانجام منجر به مرگش شد نوشته های وی به عنوان پرفروشترین اشعار و مقالات ایرلند درآمده بود. بابی ساندز چریك با استقامت ایرلندی در زندان شكنجه‌های مأموران انگلیسی را تحمل كرد. او همواره خواستار خروج ارتش انگلیس از شمال ایرلند بود و به همین دلیل وارد ارتش جمهوریخواه ایرلند شد.

ساندز در زندان نیز از این عقیده خود سرسختانه دفاع كرد. دولت انگلیس تلاش بسیاری كرد تا اعتصاب غذای او را بشكند اما سرانجام پس از ۶۶ روز اعتصاب غذا در پنجم می ۱۹۸۱ در زندان بلفاست درگذشت. مرگ بابی سندز موجی از خشونت سیاسی را در ایرلند شمالی به وجود آورد. در جمهوری اسلامی ایران به پاس مبارزات او و ابراز تنفر نسبت به سیاستهای استعماری انگلیس خیابان چرچیل را كه در رژیم پهلوی به این نام موسوم شده بود خیابان بابی ساندز نامیدند .

http://rahekargar.wordpress.com/2011/06/12/67-94 /[1]

http://www.rahana.org/archives/41277 [2]

منبع:پژواک ایران


فهرست مطالب عباس رحمتی در سایت پژواک ایران 

*سپاه پاسداران با چهل سال تروردرصدر فهرست سازمانهای تروريستي خارجی آمریکا ! [2019 Apr] 
*چهل سال جنايت و ترور سركوب و عقبگرد كامل (شماره يك)‏  [2019 Feb] 
* سال ۲۰۱۸ سال هشدار و پر حادثه به پایان رسید! [2019 Jan] 
* فرار سرمايه از ايران افزايش مي يابد!‏  [2018 Dec] 
*یک ربع قرن فستيوال تئاتر تبعيدي در كلن!  [2018 Nov] 
*ترور به بهانه هموار کردن جاده بهشت براي تروریست ها!  [2018 Nov] 
*خيانت روحاني ( فريدون) به مردم ایران از زبان یک آشنا! [2018 Oct] 
*احضار روحانی به مجلس و رویای دیر باز خامنه ای!‏  [2018 Sep] 
*غول ديماه بر مي خيزد!  [2018 Aug] 
* ١٣٦ مين سالگشت زاد و بود دكتر محمد مصدق در شهر كلن چگونه برگزار شد؟  [2018 Jul] 
*خامنه اي و رؤياهاي آشفته بمب اتم!‏  [2018 Jun] 
*سود و زيانهاي خروج آمريكا از برجام  [2018 May] 
*رضا شاه جزئي از تاريخ ايران است!  [2018 Apr] 
*ارمنستاني ها فقط با اراده بود که ديكتاتور را سرنگون كردند!  [2018 Apr] 
*تغيير تيلرسون، روياي سرنگوني يا فرصتي ديگر؟!  [2018 Mar] 
*احمدي نژاد بدنبال اپوزيسيون سازي است ؟  [2018 Feb] 
*فاز تغيير ! [2018 Feb] 
*جمهوري اسلامي ؟ نه ، رژيم توتاليتر!  [2018 Feb] 
*جنبش ملي ،پايه هاي نظام ولايي را فرو خواهد ريخت!‏  [2018 Jan] 
*احمدی نژادی ها؛ واکنش تهدید آمیز خامنه ای  [2018 Jan] 
*شعله جنگ منطقه خليج فارس زبانه مي كشد [2017 Dec] 
*بيست و چهارمين سال فستيوال تئاتر در تبعيد كلن بياد مجيد فلاح زاده  [2017 Dec] 
*جنگ أفروزي هاي دوباره جمهوري اسلامي ، تمام منطقه را درگير خواهد كرد!‏  [2017 Nov] 
*رفراندوم اقليم كردستان و دخالت ملاها و افزايش بحران در عراق!  [2017 Nov] 
*فوتبال ايران و سوريه، نقش زنان و مردان ايران !‏  [2017 Oct] 
*فردوسي را بايد جدي گرفت و خوب شناخت !‏  [2017 Oct] 
*انتخابات آلمان ، شكست سنگين دو حزب برتر و رشد پوپوليست ها !‏ [2017 Sep] 
*‎ ‎دو رهبر در يك موضع و حمله به ملاها درسازمان ملل  [2017 Sep] 
*همكاري كاشاني و بهبهاني با انگليسيها در كودتاي ٢٨ مرداد عليه دكتر مصدق  [2017 Sep] 
*معامله بزرگ بر سر كابينه آينده و نقش ولايت فَقِيه ! ‏  [2017 Aug] 
*دولت امام زمان معجزه هزاره سوم ( قسمت ششم)‏  [2017 Aug] 
*«ماجراي نيمروز» نيمه پنهان ماجرا بود!‏  [2017 Jul] 
*جنبش دانشجویی و ادامه مبارزه  [2017 Jul] 
*اتحاد اپوزيسيون با مردم رمز پيروزي است!‏  [2017 Jul] 
*دولت امام زمان ،معجزه هزاره سوم ( قسمت پنجم )‏  [2017 May] 
*چهار سال با دولت تدبير و اميد و ركوردهاي تازه !‏ [2017 Apr] 
*اسكار سياسي! ‏  [2017 Mar] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ( قسمت چهارم )  [2017 Feb] 
*«اوباما» با اُونا، ماند و به تاریخ پیوست! [2017 Jan] 
*گورخوابان ارمغان ديگر جمهوري اسلامي‎!‎  [2017 Jan] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ! ( قسمت سوم)  [2016 Dec] 
*بيست و سومين فستيوال تئاتر در تبعيد شهر كلن با موفقيت برگزار شد  [2016 Nov] 
*پيروز انتخابات‎ ‎‏ آمریکا كيست ؟ ‏  [2016 Nov] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم( قسمت دوم)‏  [2016 Oct] 
*دولت امام زمان و معجزه هزاره سوم !( بخش اول)‏ [2016 Oct] 
*فوتبال و حزب اله ، ياحسين ، گل تاسوعائي!‏  [2016 Oct] 
*مردم چون كوه مي مانند تا علم الهدي برود [2016 Sep] 
*جنگنده های روسی در پايگاه شاهرخي (نوژه) همدان ، خيانتي كه كتمان نتوان کرد؟ [2016 Aug] 
*كودتاي نافرجام تركيه و روياهاي اردوغان  [2016 Jul] 
*زلزله خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا و پس لرزه هايش [2016 Jul] 
*قضاوت كنيد!  [2016 Jun] 
*نقش مستشاران و مدافعان حرم، حضور محرز جمهوري اسلامي در جنگ سوريه!  [2016 Jun] 
*أهداف خامنه اي با رياست جنتي در مجلس خبرگان [2016 May] 
*ترس خامنه اي از فرا گيري زبان انگليسي چيست ؟  [2016 May] 
*فرار مالياتي و پولشويي هاي گسترده جهاني درپاناما، بهشت مالياتي! [2016 Apr] 
*انتخابات دهم و حیله های جدید نظام ولايي  [2016 Mar] 
*ميزان رأي يك نَفَر است! [2016 Feb] 
*ريشه ها را بايد شناخت ! [2016 Feb] 
*سفر روحاني به فرانسه و معامله پشت پرده بر سر مجاهدین  [2016 Jan] 
*بيست و دومين فستيوال تئاتر درتبعيد «كلن» با شعار «ما پارازيت نيستم » [2015 Dec] 
*جنايات اخير رژيم فاشيستي مذهبي ايران يك عمل تروريستي و محكوم است  [2015 Nov] 
*خودرو ملي يا اسلامي ،ايدئولوژيك ( مكتبي ) ؟ [2015 Oct] 
*داستان دعواها و بر هم زدن رابطه ایران با آمريكا و توافقنامه هسته اي وین ! [2015 Sep] 
*چه سیاستی پشت هجوم گسترده پناهندگان به اروپا نهفته است؟ [2015 Sep] 
*چرا پزشكان به مناطق دور افتاده نمي روند؟( بخاطر روز پزشک ) [2015 Aug] 
*گروه اسلامي داعش بهانه اى براى حضور هميشه آمريكا در خاورميانه! [2015 Aug] 
*توافق هسته اي وين ، فرصتي براي خواسته هاي مردم ايران!  [2015 Jul] 
*مذاكرات هسته اى و هسته اصلی ترور در خاورمیانه  [2015 Jul] 
*تنها راه نجات ايران بازگشت به اصالت خويشتن خويش! [2015 Jun] 
*رعايت حفظ فاصله با بمب اتم ، راه حل پشت درهاي بسته است!  [2015 May] 
*تفاهم يا توافق لوزان شكستِ دلواپسان و جام زهر ديگر [2015 Apr] 
* تاكسي جعفر پناهى به برلين آمد ،شوخى نيست !  [2015 Feb] 
*خاكسپارى بيژن دادگرى و بعضى دوستان ! [2015 Feb] 
*راز اشغال سفارت آمریکا درتهران ! [2014 Dec] 
*بزرگداشت فريدون تنكابنى، در شهر كلن كارى پسنديده !  [2014 Dec] 
*بيست و يكمين سال فستيوال تئاتر كلن به همراه يار دبستانى !  [2014 Nov] 
*از هيچِ خمينی تا پيچ بی احساسی مطلق! [2014 Nov] 
*ترور خاموش و پيچيده سرهنگ عزيز خزاعى ! [2014 Oct] 
*ایران و بردگی مدرن ؟! [2014 Oct] 
*چه درسهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت؟ ( قسمت دهم ، پايانى ) [2014 Sep] 
*چه درسهایی میتوان ازبهمن پنجاه و هفت گرفت ؟(بخش نهم) [2014 Aug] 
*آلمان معادلات فيفا را بهم ريخت !  [2014 Jul] 
*آلمان چگونه مجددا ،جام را به خانه آورد؟ [2014 Jul] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت (بخش ٨) [2014 Jul] 
*چه در سهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت ؟ ( بخش هفتم) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت ( بخش ششم ) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن پنجاه وهفت گرفت ؟ ( بخش پنجم) [2014 Apr] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن ٥٧ گرفت ؟ (بخش چهارم ) [2014 Apr] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت ( بخش سوم ) [2014 Mar] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت؟( بخش دوم)  [2014 Feb] 
*چه درسهايي می توان از انقلاب بهمن ٥٧ گرفت !(بخش نخست ) [2014 Feb] 
*پزشك ، نقدى بر فيلم مديكووس [2014 Jan] 
* نلسون ماندلا سنبل مبارزه با آپارتايد ( تبعيض نژادى ) و درسهايى كه بايد از او گرفت! [2013 Dec] 
*بيستمين فستيوال تئاتر ايرانيان در تبعيد خجسته باد [2013 Nov] 
*تروريست كيست ،تروریست دولتی کدام است ؟ [2013 Nov] 
*حل مسئله اتمى ايران با سوريه گره خورده است ! [2013 Oct] 
*اوباما يك گام به پيش ، روحانى دو گام به پس !  [2013 Oct] 
*روحاني و باب مذاكره با آمريكا در سازمان ملل ! [2013 Sep] 
*حزب مرکل در آلمان اکثریت آراء را کسب کرد، ولى ائتلاف با كدام حزب ؟  [2013 Sep] 
*سوريه خط مقدم و خاكريز اول جمهورى اسلامى! [2013 Sep] 
*جنايت ضد انسانى در اشرف و يا ليبرتى محكوم است  [2013 Sep] 
*رای اعتماد وزارت اطلاعات یا مجلس؟! [2013 Aug] 
*اتحاد ، مبارزه ، تنها راه مقابله با رژيم فاشيستى مذهبى است ؟ [2013 Aug] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر؟!(قسمت سوم) [2013 Jul] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر ؟!( قسمت دوم ) [2013 Jul] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ (قسمت چهارم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت سوم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت دوم)- مضحكه انتخابات ١٣٩٢ [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال؟ قسمت اول [2013 Jun] 
*انگليس پشت پرده انتخابات ايران  [2013 May] 
*" مادورو " و " چاوز " دو روى يك سكه اند ! [2013 Apr] 
*جريان فتنه چيست ، فتنه گر كيست ؟ [2013 Apr] 
*اپوزیسیون سازی ! [2013 Feb] 
*تابلوی فساد جمهوری اسلامی! [2012 Dec] 
*کاریکلماتور سی یاسی! [2012 Nov] 
*انتساب احمدی ‌نژاد کلاه گشاد بر سر خامنه ای! [2012 Sep] 
*پارازیت قربانی مماشات ! [2012 Jun] 
*آیا سوسیالیست های فرانسه با انتخاب اولاند مسیرکشور را عوض خواهند کرد؟ [2012 May] 
*انتخابات مجلس نهم فریب دیگری برای جهانیان ! [2012 Mar] 
*فیسبوک وشبکه های اجتماعی مجازی ! [2012 Feb] 
*تحلیلی بر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی [2011 Nov] 
*چراغ سبز هیلاری کلینتون به رژیم فاشیستی ایران رشته ها را پنبه خواهد کرد!  [2011 Nov] 
*قذافی رفت ، آینده لیبی به کجا می رود ؟ [2011 Oct] 
*استبداد و پیامد های آن درجامعه ! [2011 Aug] 
*هدی صابر و بابی ساندز دو فدایی آزادیخواه ! [2011 Jun] 
*ولایت فقیه بدتر از فرعونیت !  [2011 Jun] 
*حمله به اشرف ، چرا ؟ [2011 Apr] 
*تفاوت های دو قیام در دو نظام دیکتاتوری ایران و مصر ! [2011 Mar] 
*مصر به کدام حکومت تن در خواهد داد [2011 Feb] 
*بی بی سی ، بی بی باجی رژیم برای تست دستگیری موسوی و کروبی ! [2011 Jan] 
*اعدام ها در روند جنبش مردم ایران چه تاثیری می گذارد؟  [2011 Jan] 
*آیا جزایر سه گانه بهانه ای برای حمله نظامی به ایران خواهد شد ؟ [2010 Dec] 
*مرضیه گل سر سبد هنرمندان [2010 Nov] 
*دیه گو و محمود را باهم به چه کار آیند ؟ [2010 Jul] 
*میزبانی جام جهانی فوتبال برای آفریقا جنوبی براحتی بدست نیامد ! [2010 Jul] 
*سی سال مبارزه و یکسال فعالیت بی امان مردم بر علیه ولایت فقیه در ایران [2010 Jun] 
*ترور نرم در زندانهای رژیم  [2010 May] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود ! [2010 May] 
*پشت صحنه ارتجاع ولایت فقیه !  [2010 May] 
*خامنه ای قاتلی که باطل است !  [2010 Apr] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود !  [2010 Mar] 
*پیروز میدان مردم متحدند !  [2010 Feb] 
*مبارزه و سازماندهی ( شماره 2 ) [2010 Jan] 
*مبارزه و سازماندهی تنها راه حل در مقابل رژیم (شماره 1)  [2010 Jan] 
*" نه "  [2009 Dec] 
*جنبش سبز وارد مرحله دیگری شد !  [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟ (شماره ۳) [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟( شماره 2)  [2009 Oct] 
*جنبش سبز به کجا می رود ؟! (شماره1)  [2009 Oct] 
*رد پای رژیم و حمایت علنی از حماس در غزه ! [2009 Jan]