چه سیاستی پشت هجوم گسترده پناهندگان به اروپا نهفته است؟
عباس رحمتی

پیش در آمد

 

چرا فقط  آلمان  آمال پناهندگان است ؟

 

یکشب ( یکشنبه) تا نيمه هاي شب جلسه اضطرارى  دولت ائتلافي آلمان تشكيل شد تا در مورد پناهنده ها و خارجياني كه از مجارستان و اطريش  به آلمان ميايند تصميمات جديدي اتخاذ كنند . در اين جلسه آلمان شش ميليارد يورو  براى  بودجه سال ٢٠١٦ بخاطر پناهندگان جديد اختصاص داده شد كه سه ميليارد اين پولها به شهرها  و سه ميليارد يورو براى ايالات كل كشور در نظر گرفته شده است  ،افزون بر این تصمیمات، آلمان بودجه وزارت امور خارجه را برای مدیریت بحران، ۴۰۰ میلیون یورو در سال افزایش می‌دهد. همچنین به پلیس فدرال سه هزار پست اضافه خواهد شد. در اين جلسه بنا شده است كه مقررات سخت تري در نظر گرفته شود. آلمان تاکنون پیش از صد و هشتاد هزار نفر از پناهنده ها را پذیرفته است و بناست تا هشتصد هزار را بپذیرد و یکی از کشورهای بزرگ اروپایی است که از سایر کشورها هم خواسته است که پناهنده های آواره را باید کمک کرد و هرکشور باید گوشه ای از کار را بگیرند [1] . ودر این میان فرانسه بود که قدم جلو گذاشته و لی انگلیس هم گاماس گاماس /یواش یواش پا جلو گذاشته و با سیاست دیگری آمادگی خود را اعلام کرده است .  

در مورد قوانین پناهندگی، تصمیم بر این شد که به جای پرداخت پول نقد به پناهجویان، اجناس مورد نیاز در اختیار آن‌ها قرار گیرد تا از احتمال حیف و میل ناروای پول نقد جلوگیری شود.

از سوی دیگر به فهرست «کشورهای مبداء امن»، آلبانی، کوسوو و مونته‌نگرو افزوده شد. بدین ترتیب پناهجویانی که از این کشورها به آلمان آمده‌اند هر چه سریع‌تر به کشورهای خود بازگردانده خواهند شد.

در دو روز شنبه و یکشنبه ۲۰ هزار پناهجو از مجارستان خود را به مونیخ رساندند. چند هزار نفر از آن‌ها صبح دوشنبه ۷ سپتامبر / ۱۶ شهریور به شهرهای دورتموند و دوسلدورف منتقل شدند. مقامات آلمان پیش‌بینی می‌کنند که در روز دوشنبه بیش از ۱۱ هزار پناهجوی دیگر وارد آلمان شوند. آلمان قبول كرده است كه تا سقف هشتصد هزار نفر پناهنده را بپذيريد قبلا هم  آقاى اشتائن ماير  وزير خارجه آلمان به تماي كشورهاي عضو اتحاديه اروپا اعلام كرده بود كه تماي كشورهاي اروپايي را ما كمك ميكنيم تا بتوانند تعدادي از پناهنده ها را پذيرا باشند. 

پناهندگان از همه جا!

 پناهنده هاو فرارى ها فقط از سوريه  نيستند،   جنگ هاي منطقه خاورميانه از افغانستان  وعراق تا ليبي ومصر وتونس و  وحشي گريهاي داعش ( عراق و شام ) فشارهاي  اقتصادي و سياسي و عدم اعتماد مردم از جريان ارتجاعي حاكم بر ايران  و تغييرهاى و رفرومهاي  صوريِ دولتهاي رنگارنگ  تهران  و عدم رعايت حقوق بشر كه اين روزها از با دستگيري طرفداران جامعه مدني  (مثل نرگس محمدي ) شروع شده و با قطع دست و پا تا اعدام هاى گسترده در كردستان ادامه يافته است  خود باعث شده است كه مهاجران و پناهندگان ايراني هم رو به افزايش بگذارد . پناهنده ها ي پاكستان و افغانستان خود را از راه  ايران  (تهران و تبريز ) به تركيه  و از آنجا به بلغارستان  و مجارستان ميرسند ( طبق گفته بعضي از پناهنده ها) با اين  فرارى ها خود را به كشورهاي اروپايي رسانده اند ولي ميگويند فقط آلمان  جاي پناهندگي است  پناهنده ها حتا به اطريش هم راضي نيستند ! اين در حالي است كه  خانم " انجلا مركل "  گفته بود سوريه  چسبيده به عربستان است جايي  كه خانه خدا در  آنجاست ولي آنها يك پناهنده را  هم قبول نكرده اند !(اخیرا تعداد کمی  بطور موقت پذیرفته ) حال  بايد پرسيد چرا پناهندگان  آمالشان  فقط آلمان شده است ؟ اين كه  اين پناهندگان ،  ميخواهند ، فقط  به آلمان بيايند  اعتبار پناهندگي را از بين ميبرند و باعث ميشود كه پناهندگان ديگر  پشت دروازه هاي اروپا براى هميشه متوقف شوند و آنهايي هم  كه خود را به آلمان ميرسانند احتمالات قبوليشان پايين ميايد ، از طرفي ، باعث ميشود كشورهايي را كه در اروپا پناهنده پذير هستند شانه خالي كنند در اين ميان فقط فرانسه اعلام كرده است كه به كمك آلمان بيايد در جلسه ديروز ، مقامات آلمانی بارها خواهان سیاست مشترک اتحادیه اروپا در قبال پناهجویان شده‌اند اما اختلاف‌نظر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در زمینه حقوق پناهندگان و چگونگی توزیع آن‌ها در میان کشورها، همچنان مانع از اتخاذ سیاستی کارساز در این زمینه شده است.

    در اين رابطه دولت راستگراي  مجارستان گفته است اگر اينها پناهنده هستند چرا فقط ميخواهند به آلمان بروند ؟  این در حالی است که دولت راستگرای مجارستان خواهان بستن مرزها شده است.و کمک به پناهندگان را قطع کرده است بطوری که حتا حاضر نشده است قطاری در اختیار پناهنده ها قرار دهد که این آوارگان مجبور شده اند نیمی از راه را با پا به اطریش بیایند در میان آین آوارگان زن و بچه های مریض دیده میشدند که بعضی از آنها  بیش از صد کیلومتر را با پا به سمت مرزهای اطریش طی کرده اند. مجارستان تلاش میکند هرچه بیشتر آوارگان جنگهای منطقه را تحت فشار دهد اخیرا  پروژه ی دیگری را براه انداخته است مجارها  در حال ساختن (میخواهند سریع تمام شود )  سوله هایی هستند که پناهنده را در آنجا نگهداری کنندتا به کشوری خود و یا کشور دیگری بر گردانند و هیچ اقدامی دیگری  برای رفاه این پناهندگان انجام نداده اند . این در حالی است که کمکهای آلمان را هم دریافت می کنند .این در حالی است که کانادایی ها هم خواهان کمک به بحران آوارگان سوری شده اند به گزارش خبرگزاری فرانسه از مونترال، وزیر مهاجرت ایالت "کبک "کانادا روز دوشنبه نهم دسامبر 2015 اعلام کرد "کبک "تا پایان سال  جاری به 3650 آواره سوری پناه خواهد داد.

 بحران مهاجران در اروپا در بطن مبارزات انتخابات پارلمانی کانادا نیز وارد شده است و احزاب سیاسی فدرال در روزهای اخیر اغلب در این زمینه با هم به رقابت و چشم و هم چشمی می پردازند.

 بسیاری از دولت های ایالتی کانادا و شهردارهای شهرهای بزرگ این کشور مانند جان توری شهردار تورنتو یا دنیس کودر شهردار مونترال، هفته گذشته از دولت فدرال خواسته بودند برای مقابله با بحران های مهاجران غیر قانونی در دریای مدیترانه بیشتر تلاش کند.

این همه سر و صدا برای بحران پناهندگان ؟

پناهند گان می دانند که این همه سر و صدا برای چیست میدانند که یک جریان سیاسی پشت این مسئله خوابیده است و آن حل مسئله توافقنامه و بعد هم سرنگونی اسد در پیش است ، حال باید پرسیدآیا این دو پروژه در یک جهت است یا باید شاهد ماجراهای دیگر بود؟

آیا سناریوی حمله نظامی غرب به سوریه در حال شکل گیری است؟  بارها نوشته ام و در اینجاهم می نویسم که این توافق نامه از جالب کنگره آمریکا حل شودو  مسئله اتمی ایران به نقطه معینی برسد سوریه را هم به نقطه معینی خواهند رساند. حال باید پرسید چرا روسیه صدها مستشار نظامی به سوریه اعزام کرده و به دنبال ایجاد یک پایگاه نظامی جدید (اطراف بیعت اسد )در این کشور است؟ آیا روسها احتمال اقدام نظامی غرب در سوریه را جدی تلقی می کنند؟ انگلیس و فرانسه در اندیشه حمله به داعش هستند یا برکناری اسد؟

***

از گزارشها چنین برمیاید که جمهوری اسلامی بعنوان متحد اصلی رژیم بشار اسد در منطقه احساس خطر کرده است. به گزارش آسوشیتدپرس، روحانی روز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهور اتریش در تهران گفته: جمهوری اسلامی آماده گفتگو با آمریکا، عربستان سعودی و کشورهای بانفوذ دیگر در باره آینده سوریه است.

در همین حال تلویزیون جمهوری اسلامی در تحلیلی با عنوان "آیا سناریوی حمله نظامی به سوریه در حال شکل گیری است؟" اعلام کرد: بزرگنمایی معضل آوارگان سوری و سوق دادن آنها به سوی اروپا، مواضع اخیر پاریس و لندن در مورد دمشق، دیدار پادشاه عربستان از آمریکا و فضاسازی در مورد عملی نبودن طرح نماینده سازمان ملل برای حل بحران سوریه این گمانه را متبادر کرده است که محافل سیاسی و رسانه ای غرب در حال آماده سازی افکار عمومی برای اجرایی کردن اقدام نظامی علیه سوریه هستند.

این منبع با نگرانی افزود: در روزهای اخیر افکار عمومی در معرض بمباران خبری در مورد وضعیت آوارگان سوری و گسیل آنها به سوی اروپا قرار گرفته است. اوج تاثیرگذاری بر افکار عمومی انتشار عکسی از یک کودک آواره سوری بود که در راه رسیدن به اروپا غرق شده و پیکر بی جانش را امواج دریا به ساحل آورده بود.

 

هم زمان با تمرکز رسانه های عمدتا غربی بر وضعیت آوارگان سوری این گزاره از سوی دیمیستورا نماینده سازمان ملل برای حل بحران سوریه نیز مورد توجه قرار گرفت که در صورتی که وضعیت مهاجران سوری حل نشود، اروپا باید شاهد مهاجرت صدها هزار آواره شود.

 

در چنین فضایی رسانه ها از مواضع جدید سران فرانسه و انگلیس درباره مداخله در امور داخلی سوریه به بهانه پایان دادن به رنج و درد آوارگان سوری خبر می دهند. هر چند این اظهارنظرها تحت پوشش مبارزه با داعش مطرح می شود.

 

موضوع مشارکت انگلیس در حملات ائتلاف به فرماندهی آمریکا به مواضع داعش در سوریه در حالی که مجلس عوام انگلیس در سال 2013 مشارکت این کشور در حمله به سوریه را رد کرده بود و همچنین سخنان اخیر وزیر دارایی انگلیس که تاکید کرده لندن بیش از گذشته به عملیات نظامی علیه داعش در سوریه نزدیک شده است، از نشانه هایی است که احتمال اقدام نظامی غرب در سوریه را تقویت می کند.

 

رئیس جمهور فرانسه نیز با تاکید بر آغاز پروازهای شناسایی در خاک سوریه تحت این ادعا که ما می خواهیم در سوریه افرادی را که علیه ما آماده می شوند و علیه مردم سوریه اقدام می کنند بشناسیم و در کنار آن تاکید بر اینکه انتقال قدرت در سوریه برای ما مسئله ای حیاتی است نباید هیچ کاری برای استحکام قدرت و ماندن بشار اسد انجام داد، از نشانه هایی است که احتمال اقدام نظامی غرب در سوریه را تقویت می کند.

 

از سویی این ادعا که در طرح فرستاده سازمان ملل متحد به سوریه برای حل بحران این کشور علاوه بر حل نشدن مساله بشار اسد رئیس جمهور، سازوکارهای اجرایی پیش بینی نشده است و مخالفت معارضان سوری با این طرح، بیانگر تلاش برای به شکست کشاندن راهکارهای سیاسی برای حل بحران است.

 

با توجه به این نکته که میان این رویدادها پیوند معنی داری وجود دارد برخی کارشناسان درباره انگیزه دولت های غربی برای حل بحران آوارگان از طریق اجرای حملاتی علیه داعش در سوریه با تردید می نگرند.

 

از جمله برداشت‌هایی که از سوی برخی کارشناسان مطرح شده این است که آنها این تصمیمات را زمینه ساز عملیات نظامی در سوریه به بهانه حل بحران آوارگان می دانند که به عامل اعمال فشار بر اروپا تبدیل شده است.

 

تاکید اولاند بر اینکه فرانسه قصد ندارد علمیات زمینی در سوریه اجرا کند و کشورهای منطقه باید در حل بحران تلاش نمایند و اعتقاد برخی کارشناسان مبنی بر اینکه آمریکا قصد دارد عربستان را به مداخله نظامی در سوریه ترغیب و سپس از این مداخله نظامی حمایت کند، از این منظر ارزیابی می‌گردد.

 

بر این اساس، هرگونه اقدام زمینی احتمالی باید از سوی عربستان و متحدان منطقه ای اش اجرا شود و کشورهای غربی در این مسیر حمایت لجستیکی را عهده دار خواهند بود چنانچه جان کری وزیر خارجه آمریکا پیش از این از امکان حمایت لجستیکی درصورت دخالت نظامی کشوری عربی در سوریه سخن گفته است.

 

در کنار این رویدادها در دو روز گذشته گزارش هایی از حضور نظامیان روسیه در سوریه منتشر شده است. بطوریکه این گزارش ها ادعا دارند صدها کارشناس نظامی روس وارد فرودگاه لاذقیه شده اند و اداره آن را از نیروهای ارتش سوریه تحویل گرفته اند. این مشارکت نظامی جدید همچنین شامل اعزام افسران بلندپایه از جمله افسران نیروی هوایی روسیه و نیز تحویل جنگنده های میگ 31 و هواپیماهای شناسایی و مهمات و همچنین نفربرهای بی ام بی می شود.

 

در صورت درستی این گزارشها این سوال مطرح است که آیا روس ها احتمال اقدام نظامی غرب را جدی تلقی می کنند و با تقویت حضور در سوریه این پیام را می دهند که اجازه نخواهند داد که حاکمیت سوریه با دخالت خارجی مخدوش شود؟ تمامی این نقل و انتقالات پناهندگان و پناه دادن و ندادن این کشورها را در یک روند سیاسی  باید دید که کشورها در سیاستهای جارجی خود هم اتخاذ میکنند و هرکدام ار این کشورها در فردای عوض شدن رژیمها طلب سهم خواهند کرد !

 

 

[1] http://www.radiofarda.com/content/f4_germany_vows_accept_500_thousands_refugee/27233724.html

                                                                                                          

منبع:پژواک ایران


فهرست مطالب عباس رحمتی در سایت پژواک ایران 

*ويروس كرونا و رنسانس  [2020 Mar] 
*بيت خامنه اي وتيم امنيتي ،براي مهار خبرها ونه ويروس كرونا!  [2020 Feb] 
*لائيسيته !  [2020 Feb] 
* مُرده گردونی ولايت فَقِيه !  [2020 Feb] 
*ابوبكر البغدادي و علي الخامنه اي هردو تروريست؟!  [2019 Dec] 
*چهل سال رابطه مخفي آمريكا با ملايان تهران!  [2019 Dec] 
*گراني بنزين وعبور از فاشيست مذهبي !  [2019 Nov] 
*‏ بيست و ششمين فستيوال تئاتر ايرانيان تبعيدي ،شهر كلن آلمان!‏  [2019 Nov] 
*‏«روح الله زم »، اپوزيسيون يا مهره ي سوخته؟!‏  [2019 Oct] 
*بانوان ايران استاديوم هاي كاملن آزاد ميخواهند!‏  [2019 Oct] 
*چپاول ثروت و عطش خونریزی را حمایت نکنید! سیری کوتاه در نشست سازمان ملل [2019 Sep] 
*پشت پرده سياست ولايت فقيه، مذاكره با آمريكا !  [2019 Sep] 
*سپاه پاسداران با چهل سال تروردرصدر فهرست سازمانهای تروريستي خارجی آمریکا ! [2019 Apr] 
*چهل سال جنايت و ترور سركوب و عقبگرد كامل (شماره يك)‏  [2019 Feb] 
* سال ۲۰۱۸ سال هشدار و پر حادثه به پایان رسید! [2019 Jan] 
* فرار سرمايه از ايران افزايش مي يابد!‏  [2018 Dec] 
*یک ربع قرن فستيوال تئاتر تبعيدي در كلن!  [2018 Nov] 
*ترور به بهانه هموار کردن جاده بهشت براي تروریست ها!  [2018 Nov] 
*خيانت روحاني ( فريدون) به مردم ایران از زبان یک آشنا! [2018 Oct] 
*احضار روحانی به مجلس و رویای دیر باز خامنه ای!‏  [2018 Sep] 
*غول ديماه بر مي خيزد!  [2018 Aug] 
* ١٣٦ مين سالگشت زاد و بود دكتر محمد مصدق در شهر كلن چگونه برگزار شد؟  [2018 Jul] 
*خامنه اي و رؤياهاي آشفته بمب اتم!‏  [2018 Jun] 
*سود و زيانهاي خروج آمريكا از برجام  [2018 May] 
*رضا شاه جزئي از تاريخ ايران است!  [2018 Apr] 
*ارمنستاني ها فقط با اراده بود که ديكتاتور را سرنگون كردند!  [2018 Apr] 
*احمدي نژاد بدنبال اپوزيسيون سازي است ؟  [2018 Feb] 
*فاز تغيير ! [2018 Feb] 
*جمهوري اسلامي ؟ نه ، رژيم توتاليتر!  [2018 Feb] 
*جنبش ملي ،پايه هاي نظام ولايي را فرو خواهد ريخت!‏  [2018 Jan] 
*احمدی نژادی ها؛ واکنش تهدید آمیز خامنه ای  [2018 Jan] 
*شعله جنگ منطقه خليج فارس زبانه مي كشد [2017 Dec] 
*بيست و چهارمين سال فستيوال تئاتر در تبعيد كلن بياد مجيد فلاح زاده  [2017 Dec] 
*جنگ أفروزي هاي دوباره جمهوري اسلامي ، تمام منطقه را درگير خواهد كرد!‏  [2017 Nov] 
*رفراندوم اقليم كردستان و دخالت ملاها و افزايش بحران در عراق!  [2017 Nov] 
*فوتبال ايران و سوريه، نقش زنان و مردان ايران !‏  [2017 Oct] 
*فردوسي را بايد جدي گرفت و خوب شناخت !‏  [2017 Oct] 
*انتخابات آلمان ، شكست سنگين دو حزب برتر و رشد پوپوليست ها !‏ [2017 Sep] 
*‎ ‎دو رهبر در يك موضع و حمله به ملاها درسازمان ملل  [2017 Sep] 
*همكاري كاشاني و بهبهاني با انگليسيها در كودتاي ٢٨ مرداد عليه دكتر مصدق  [2017 Sep] 
*معامله بزرگ بر سر كابينه آينده و نقش ولايت فَقِيه ! ‏  [2017 Aug] 
*دولت امام زمان معجزه هزاره سوم ( قسمت ششم)‏  [2017 Aug] 
*«ماجراي نيمروز» نيمه پنهان ماجرا بود!‏  [2017 Jul] 
*جنبش دانشجویی و ادامه مبارزه  [2017 Jul] 
*اتحاد اپوزيسيون با مردم رمز پيروزي است!‏  [2017 Jul] 
*دولت امام زمان ،معجزه هزاره سوم ( قسمت پنجم )‏  [2017 May] 
*چهار سال با دولت تدبير و اميد و ركوردهاي تازه !‏ [2017 Apr] 
*اسكار سياسي! ‏  [2017 Mar] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ( قسمت چهارم )  [2017 Feb] 
*«اوباما» با اُونا، ماند و به تاریخ پیوست! [2017 Jan] 
*گورخوابان ارمغان ديگر جمهوري اسلامي‎!‎  [2017 Jan] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ! ( قسمت سوم)  [2016 Dec] 
*بيست و سومين فستيوال تئاتر در تبعيد شهر كلن با موفقيت برگزار شد  [2016 Nov] 
*پيروز انتخابات‎ ‎‏ آمریکا كيست ؟ ‏  [2016 Nov] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم( قسمت دوم)‏  [2016 Oct] 
*دولت امام زمان و معجزه هزاره سوم !( بخش اول)‏ [2016 Oct] 
*فوتبال و حزب اله ، ياحسين ، گل تاسوعائي!‏  [2016 Oct] 
*مردم چون كوه مي مانند تا علم الهدي برود [2016 Sep] 
*جنگنده های روسی در پايگاه شاهرخي (نوژه) همدان ، خيانتي كه كتمان نتوان کرد؟ [2016 Aug] 
*كودتاي نافرجام تركيه و روياهاي اردوغان  [2016 Jul] 
*زلزله خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا و پس لرزه هايش [2016 Jul] 
*قضاوت كنيد!  [2016 Jun] 
*نقش مستشاران و مدافعان حرم، حضور محرز جمهوري اسلامي در جنگ سوريه!  [2016 Jun] 
*أهداف خامنه اي با رياست جنتي در مجلس خبرگان [2016 May] 
*ترس خامنه اي از فرا گيري زبان انگليسي چيست ؟  [2016 May] 
*فرار مالياتي و پولشويي هاي گسترده جهاني درپاناما، بهشت مالياتي! [2016 Apr] 
*انتخابات دهم و حیله های جدید نظام ولايي  [2016 Mar] 
*ميزان رأي يك نَفَر است! [2016 Feb] 
*ريشه ها را بايد شناخت ! [2016 Feb] 
*سفر روحاني به فرانسه و معامله پشت پرده بر سر مجاهدین  [2016 Jan] 
*بيست و دومين فستيوال تئاتر درتبعيد «كلن» با شعار «ما پارازيت نيستم » [2015 Dec] 
*جنايات اخير رژيم فاشيستي مذهبي ايران يك عمل تروريستي و محكوم است  [2015 Nov] 
*خودرو ملي يا اسلامي ،ايدئولوژيك ( مكتبي ) ؟ [2015 Oct] 
*داستان دعواها و بر هم زدن رابطه ایران با آمريكا و توافقنامه هسته اي وین ! [2015 Sep] 
*چه سیاستی پشت هجوم گسترده پناهندگان به اروپا نهفته است؟ [2015 Sep] 
*چرا پزشكان به مناطق دور افتاده نمي روند؟( بخاطر روز پزشک ) [2015 Aug] 
*گروه اسلامي داعش بهانه اى براى حضور هميشه آمريكا در خاورميانه! [2015 Aug] 
*توافق هسته اي وين ، فرصتي براي خواسته هاي مردم ايران!  [2015 Jul] 
*مذاكرات هسته اى و هسته اصلی ترور در خاورمیانه  [2015 Jul] 
*تنها راه نجات ايران بازگشت به اصالت خويشتن خويش! [2015 Jun] 
*رعايت حفظ فاصله با بمب اتم ، راه حل پشت درهاي بسته است!  [2015 May] 
*تفاهم يا توافق لوزان شكستِ دلواپسان و جام زهر ديگر [2015 Apr] 
* تاكسي جعفر پناهى به برلين آمد ،شوخى نيست !  [2015 Feb] 
*خاكسپارى بيژن دادگرى و بعضى دوستان ! [2015 Feb] 
*راز اشغال سفارت آمریکا درتهران ! [2014 Dec] 
*بزرگداشت فريدون تنكابنى، در شهر كلن كارى پسنديده !  [2014 Dec] 
*بيست و يكمين سال فستيوال تئاتر كلن به همراه يار دبستانى !  [2014 Nov] 
*از هيچِ خمينی تا پيچ بی احساسی مطلق! [2014 Nov] 
*ترور خاموش و پيچيده سرهنگ عزيز خزاعى ! [2014 Oct] 
*ایران و بردگی مدرن ؟! [2014 Oct] 
*چه درسهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت؟ ( قسمت دهم ، پايانى ) [2014 Sep] 
*چه درسهایی میتوان ازبهمن پنجاه و هفت گرفت ؟(بخش نهم) [2014 Aug] 
*آلمان معادلات فيفا را بهم ريخت !  [2014 Jul] 
*آلمان چگونه مجددا ،جام را به خانه آورد؟ [2014 Jul] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت (بخش ٨) [2014 Jul] 
*چه در سهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت ؟ ( بخش هفتم) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت ( بخش ششم ) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن پنجاه وهفت گرفت ؟ ( بخش پنجم) [2014 Apr] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن ٥٧ گرفت ؟ (بخش چهارم ) [2014 Apr] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت ( بخش سوم ) [2014 Mar] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت؟( بخش دوم)  [2014 Feb] 
*چه درسهايي می توان از انقلاب بهمن ٥٧ گرفت !(بخش نخست ) [2014 Feb] 
*پزشك ، نقدى بر فيلم مديكووس [2014 Jan] 
* نلسون ماندلا سنبل مبارزه با آپارتايد ( تبعيض نژادى ) و درسهايى كه بايد از او گرفت! [2013 Dec] 
*بيستمين فستيوال تئاتر ايرانيان در تبعيد خجسته باد [2013 Nov] 
*تروريست كيست ،تروریست دولتی کدام است ؟ [2013 Nov] 
*حل مسئله اتمى ايران با سوريه گره خورده است ! [2013 Oct] 
*اوباما يك گام به پيش ، روحانى دو گام به پس !  [2013 Oct] 
*روحاني و باب مذاكره با آمريكا در سازمان ملل ! [2013 Sep] 
*حزب مرکل در آلمان اکثریت آراء را کسب کرد، ولى ائتلاف با كدام حزب ؟  [2013 Sep] 
*سوريه خط مقدم و خاكريز اول جمهورى اسلامى! [2013 Sep] 
*جنايت ضد انسانى در اشرف و يا ليبرتى محكوم است  [2013 Sep] 
*رای اعتماد وزارت اطلاعات یا مجلس؟! [2013 Aug] 
*اتحاد ، مبارزه ، تنها راه مقابله با رژيم فاشيستى مذهبى است ؟ [2013 Aug] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر؟!(قسمت سوم) [2013 Jul] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر ؟!( قسمت دوم ) [2013 Jul] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ (قسمت چهارم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت سوم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت دوم)- مضحكه انتخابات ١٣٩٢ [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال؟ قسمت اول [2013 Jun] 
*انگليس پشت پرده انتخابات ايران  [2013 May] 
*" مادورو " و " چاوز " دو روى يك سكه اند ! [2013 Apr] 
*جريان فتنه چيست ، فتنه گر كيست ؟ [2013 Apr] 
*اپوزیسیون سازی ! [2013 Feb] 
*تابلوی فساد جمهوری اسلامی! [2012 Dec] 
*کاریکلماتور سی یاسی! [2012 Nov] 
*انتساب احمدی ‌نژاد کلاه گشاد بر سر خامنه ای! [2012 Sep] 
*پارازیت قربانی مماشات ! [2012 Jun] 
*آیا سوسیالیست های فرانسه با انتخاب اولاند مسیرکشور را عوض خواهند کرد؟ [2012 May] 
*انتخابات مجلس نهم فریب دیگری برای جهانیان ! [2012 Mar] 
*فیسبوک وشبکه های اجتماعی مجازی ! [2012 Feb] 
*تحلیلی بر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی [2011 Nov] 
*چراغ سبز هیلاری کلینتون به رژیم فاشیستی ایران رشته ها را پنبه خواهد کرد!  [2011 Nov] 
*قذافی رفت ، آینده لیبی به کجا می رود ؟ [2011 Oct] 
*استبداد و پیامد های آن درجامعه ! [2011 Aug] 
*هدی صابر و بابی ساندز دو فدایی آزادیخواه ! [2011 Jun] 
*ولایت فقیه بدتر از فرعونیت !  [2011 Jun] 
*حمله به اشرف ، چرا ؟ [2011 Apr] 
*تفاوت های دو قیام در دو نظام دیکتاتوری ایران و مصر ! [2011 Mar] 
*مصر به کدام حکومت تن در خواهد داد [2011 Feb] 
*بی بی سی ، بی بی باجی رژیم برای تست دستگیری موسوی و کروبی ! [2011 Jan] 
*اعدام ها در روند جنبش مردم ایران چه تاثیری می گذارد؟  [2011 Jan] 
*آیا جزایر سه گانه بهانه ای برای حمله نظامی به ایران خواهد شد ؟ [2010 Dec] 
*مرضیه گل سر سبد هنرمندان [2010 Nov] 
*دیه گو و محمود را باهم به چه کار آیند ؟ [2010 Jul] 
*میزبانی جام جهانی فوتبال برای آفریقا جنوبی براحتی بدست نیامد ! [2010 Jul] 
*سی سال مبارزه و یکسال فعالیت بی امان مردم بر علیه ولایت فقیه در ایران [2010 Jun] 
*ترور نرم در زندانهای رژیم  [2010 May] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود ! [2010 May] 
*پشت صحنه ارتجاع ولایت فقیه !  [2010 May] 
*خامنه ای قاتلی که باطل است !  [2010 Apr] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود !  [2010 Mar] 
*پیروز میدان مردم متحدند !  [2010 Feb] 
*مبارزه و سازماندهی ( شماره 2 ) [2010 Jan] 
*مبارزه و سازماندهی تنها راه حل در مقابل رژیم (شماره 1)  [2010 Jan] 
*" نه "  [2009 Dec] 
*جنبش سبز وارد مرحله دیگری شد !  [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟ (شماره ۳) [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟( شماره 2)  [2009 Oct] 
*جنبش سبز به کجا می رود ؟! (شماره1)  [2009 Oct] 
*رد پای رژیم و حمایت علنی از حماس در غزه ! [2009 Jan]