رضا شاه جزئي از تاريخ ايران است!
عباس رحمتی

 

اين روزها پيدا شدن جنازه موميايي رضا شاه پهلوی از هشتكهای داغ و پر سر وصداي ايرانيان در شبكه هاي مجازي و حتا روزنامه هاي داخلي بوده است. مطالب زيادي از شخصيت هاي هنري در اين رابطه نوشته و نظر داده  و در شبكه  و كانالهاي هاي اينترنتي  پست كرده اند،" اكثرا معتقدند كه رضا شاه  جزئي از تاريخ ايران است و بي شك جنازه او بايد با احترام دوباره به خاك سپرده شود. شايان ذكر است جنازه رضاشاه ابتدا به ژوهانسبورگ ( آفریقا جنوبی) و از آنجا به مصر فرستاده شد و بعد به ايران پس داده شد ، در زمان حاكميت ج اسلامی بدستور خميني مقبره او ویران شد ( شايع كرده بوند شاه جنازه پدر را با خود برده است ) و حالا مشخص شد كه بعد از ويران كردن مقبره او جنازه را در خاك گذاشته اند و درست يك روز قبل از تاريخ زاد روزش جنازه موميايي دوباره بيرون آورده ميشود و در اختيار اطلاعات سپاه پاسداران قرار مي گيرد! گوئيا آرامشي براي جنازه كسي كه آرامش  و آباداني را به ايران آورد نيست ! رضا شاه در زماني كه فقط به اندازه انگشتان دست مهندس در ايران بود براي ايران  راه آهن و پل ( ورسك) ، بيمارستان (هزارتخت خوابي ) و مدرسه و دانشگاه ( تهران) ساخت .شناسنامه  درست كرد و ارزش واحد پول  ايران را بالا برد و براي پاسپورت ايران اعتبار آورد. اما سوْال تاريخي و جدي اين است كه چرا و چه كساني  از جنازه رضا شاه ترس دارند مي خواهند اين مقطع تاريخ ايران را ازبين ببرند؟ اين افراد چه كساني هستند كه بدون اينكه دركي از تاريخ داشته باشند لگد مي اندازند و خراب مي كنند و از تاريخ و گذشته درس نمي گيرند؟ عده اي از دوستان هم هستند كه معتقدند، در اين مقطع حساس نبايد به اين موضوع پرداخت! اين موضوع يكي از مهمترين هاست كه بايد  به آن پرداخته شود جنازه به لحاظ تاریخی باید حفظ شود براي پاسخ به اين سوْالات بايد نمونه هاي تاريخي ديگر را مرور كرد و از آن درس گرفت .

بايد شباهتها را براي ثبت در تاريخ نشان داد. آنچه مسلم است برخورد رژيمهاي  ديكتاتورِ حاكم  با مخالفان در مجموع شبيه بهم است كه از ترس و كينه ناشئ ميشود، خميني هم در أوائل انقلاب بخاطر  ترسِ از مصدق گفته بود چي است اينهمه جنجال بخاطر چند  استخوان شكسته !! او هم   فكر مي كرد مي توان نام ِ مصدق را از تاريخ ايران حذف كرد بعد از آن سخنراني كذا ، بلافاصله عِوَض كردن نام خيابان مصدق را بدنبال داشت.اما مصدق و كارهايش را مردم فراموش نكردند و در تاريخ ماندگار خواهد ماند. مروري چند بر نمونه هاي تاريخي از اين دست ، نشان دهنده شباهت برخورد رژيم هاست كه بخوبي نشان ميدهد دست از كينه های خود بر نمی دارند حتا با مرگ مخالفانشان  دست به اعمالي ميزنند و  تاريخ را طوري ديگر نشان میدهند.  دفن  کردن جنازه كريم خان زند و نبش قبر او  يكي ديگر از حقايق تلخ در تاريخ ايران است كه به آن اشاره ميشود.    

«خلوت کریمخانی»، نام یکی از بخش‌های کاخ گلستان است؛ ایوانی کوچک، سرپوشیده و ستون‌دار که از سه جهت باز است و در گوشه‌ای از بخش شمال غربی این کاخ و درست در مجاورت و چسبیده به دیوار «تالار سلام» این عمارت بزرگ و تاریخی، قرار دارد. خلوت کریمخانی به نام «جلو خان» نیز شهرت یافته است که در دل خود، حقیقتی تلخ و تقریبا فراموش‌ شده را ثبت کرده است.چرا که پس از دفن کریم خان زند در موزه پارس شیراز، دوازده سال بعد آقامحمد خان به علت کینه‌ای که به کریم خان زند داشت او را نبش قبر کرد و آقامحمدخان، استخوان های کریم‌خان را در راهرو کاخ گلستان تهران به خاک سپرد و هر روز بر روی قبر کریم خان راه می‌رفت و با نوک شمشیر برقبر کریم خان می‌کوبید!

درواقع می‌توان خلوت کریمخانی را از جمله مکان‌های پر تردد و البته دیدنی در این کاخ ارزشمند تاریخی معرفی کرد که در گوشه‌ای دنج و آرام قرار دارد. با توجه به اظهارات مورخان و کارشناسان، به نظر می‌رسد که این بنا در سال ۱۱۷۳ هجری قمری و در دوران حکومت کریم‌خان زند ساخته شده است. متاسفانه در دوران سلطنت ناصر‌الدین شاه قاجار، بخش‌های زیادی از این اثر تاریخی تخریب شده و امروزه تنها شاهد بخشی از آن هستیم.

این مسئله تا براندازی حکومت قاجاریه همچنان پابرجا بود؛ سرانجام در زمان پهلوی اول،رضاشاه  فرمان شکافتن پله‌ها را صادر كرد و استخوان‌ها از آن محل خارج شدند. خاکی که در زیر پله‌ها قرار داشت به همراه تکه‌هایی از استخوان‌ها که سالم مانده بود، به شهر قم، «مقبره‌ی شاه صفی» و «شاه سلطان حسین» انتقال یافت و در قسمتی از‌ آن مکان به خاک سپرده شد. پس از انقلاب  خلخالي بدستور خميني مقبره ساده رضاشاه پهلوي [١]را فرو ريخت و جنازه موميايي او را در جاي ديگر دفن كردند، خلخالي جنايتكار تا آنجا پيش رفته بود كه مي خواست جنازه رضاشاه را آتش بزند![٢] امروزبعد از سي ونه سال همه پي برده اند كه رضا شاه در زمانی که از سر روی بعضی ها  شپش بالا می رفت و سوزاک و سفلیس بیداد میکرد با كمك مردم تنها كسي بود كه ايران را از وضعيت گذشته بيرون آورد، كسي كه با ساختن راه آهن و پل، جاده ، دانشگاه و درست كردن شناسنامه هويت ايراني را به ايران باز گرداند و آغازي دوباره براي  ايران آورد و كلي تغييرات ديگر ایجاد کرد كه  بحث ش جاي ديگر است.  اما  شعارهاي امروز مردم  نشان ميدهد كه آخوند هاي ميهن بر باد ده را نمي خواهند. بخاطر اين است كينه "آقا محمد خاني " پس از سالها دوباره نزج ميگيرد و جنازه رضا شاه را بيرون مي كشند،راستي اين  بيگانگان پيرو اعراب اين بار با نشان دادن جنازه رضاشاه مي خواهند چه بازي را آغاز كنند؟ آنها نمي دانند كه شايد بتوان جنازه را آتش زِد و آرامگاه را ويران كرد ولي تاريخ را هرگز ، آنها نمي دانند ، تاريخ ، جنايات تمامي ديكتاتورها را ثبت خواهد كرد.

همانطور که دیدید تنها رضا شاه نبود كه با جنازه اش چنين كرده اند  در طول این سی و نه سال با جنازه هاي بسياري از سياسيون هم  چنين كرده اند. سنگ قبر ناصرالدین شاه نیز پیش از انقلاب در بارگاه شاه‌عبدالعظیم حسنی (ع)، در شهر ری قرار داشت،  كه خود بارها در زمان كودكي آنرا ديده بودم پس از پیروزی انقلاب أسلامي از مزار ناصرالدین‌شاه برداشته و به کاخ گلستان منتقل شد. سپس بعد از گذشت ۱۷ سال، در خلوت کریم‌خانی قرارگرفت. سنگ قبر با ابعاد ۲۴۹ * ۱۳۱ * ۵۰ ساننی‌متر و دارای تزئینات متعددی است که در حاشیه‌ی آن حک شده است. تصویر ناصرالدین شاه نیز که احتمالا به اندازه‌ی واقعی است، روی سنگ قبر نقش بسته است. همچنین در زیر پای چپ شاه عبارت «عمل استاد عباسقلی حجار»، نوشته شده است. البته با توجه به منابع و اسناد تاریخی چنین به نظر می‌رسد که «علی‌اکبر حجار»، نام پدیدآورنده‌ی اصلی سنگ قبر است. همچنین «محمد علی فروغی» یا «ذکاالملک»، در یادداشت‌های روزانه‌ی خود که به تاریخ ۲۷ شوال سال ۱۳۲۱ هجری قمری است، چنین نوشته است.

«برای سنگ قبر ناصرالدین شاه مذکور صورت ناصرالدین شاه را ساخته‌اند. حجار آن میرزا علی اکبر نامی است. می‌گویند در این صنعت مهارت دارد. از قراری که شنیدم مباشر سنگ امیر الام است. نمی‌دانم کیست، صورت شاه را از کارهای کمال‌الملک گرفته و دور آن طبقات رجال ناصرالدین شاه را می‌سازند. می‌گویند، تا به حال سی هزار تومان خرج آن شده است.

حال  بايد پرسيد با جابجا كردن و حتا آتش زدن قبور شاهان و سياسيون و كلا مخالفان نظام جمهوري اسلامي آيا تا كنون توانستيد كاري براي حفظ نظام ي كه درحال فرو پاشي است انجام دهيد ؟ مردم ايران كه به نفع رضا شاه و پهلوي ها شعار داده اند اجازه نخواهند داد در سرزمنيي كه زماني شپش از سر و روي خيلي ها بالا ميرود  و سوزاك و سفليس همه جا گير شده بود و كسي  مثل رضا شاه آمد و اين مردم را از آن وضعيت نجات داد.به جنازه مومیای اش اهانت کنند. حال بايد پرسيد براي اولين كسي كه دانشگاه و راه آهن و بيمارستان ساخت و بيماري ها را ريشه كرد و...چه آرامگاهي باید ساخت و دیگر نبش قبرش نکرد؟ 

بايد پرسيد وظايف گروه هاي سياسي در اين ميان چيست آيا همچون گذشته بايد سكوت كنند؟در حکومت  رضا شاه اشكالات زیاد بود اما در مواضع ضد ملارتاريستي او هيچ شكي نباید داشت و از همين موضع بود كه خميني و خلخالي يار قارش نسبت به او کینه شتری داشتند و با آرامگاه او چنين كردند كسي كه ايران را از پرتاب به پرتگاه نجات داد و پس از او فرزندش با همه كاستي ها ،ايران را به جهانيان نشان داد،ايراني مدرن كه همسايگان و بعضي كشورهاي اروپا حسرتش را داشتند. امروز ملت ايران و نسل جوان ما پس از سالها پي برده اند كه بايد از تاريخ ايراني سخن گفت و به اسطوره هاي خود نگاه تاز تري داشت بايد از شخصيتهاي سياسي خود دفاع كرد و ارسطوره هاي خود را شناخت و نه اسطوره هاي هزار و چهارصد سال پيش را كه به خاك  ايران تجاوز كردند تا آنچه را ايراني نمي خواست با زور سر نيزهاشان تحميل كنند آنها  نه تعلق به ما داشته و دارند و  نه با ايران و فرهنگ و سنن ما سنخيتي دارند . و امروز  كساني كه جنازه رضا شاه را در دست دارند بايد با احترام  جنازه او را در مكاني مشخص و باافتخار دوباره به خاك سپارند.  .وظيفه وطن خواهان  است كه با يك تجمع گسترده رژيم ج اسلامي را وادار به اين كار كنند.

زپاي ننشست آتش تا نشد خاكستر 

اجزايش به سعي زيستن هم   غيرت كار اينچنين بايد!

شعر از :سعيد ماسوري  زندان گوهردشت ارديبهشت ٨٩

___________________________________________________________________________________________

[١] اين مقبره توسط مهندس محسن فروغي ساخته شده است  محسن فروغی فرزند محمدعلی است. او استاد معماری و رییس سابق دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. او از بنیان‌گذاران و استادان دانشکده معماری دانشگاه تهران بود که 15 سال ریاست دانشکده را بر عهده داشت.

[٢] در اميد ايران مصاحبه عليرضا نوري زاده با خلخالي 

 

 

منبع:پژواک ایران


فهرست مطالب عباس رحمتی در سایت پژواک ایران 

*ويروس كرونا و رنسانس  [2020 Mar] 
*بيت خامنه اي وتيم امنيتي ،براي مهار خبرها ونه ويروس كرونا!  [2020 Feb] 
*لائيسيته !  [2020 Feb] 
* مُرده گردونی ولايت فَقِيه !  [2020 Feb] 
*ابوبكر البغدادي و علي الخامنه اي هردو تروريست؟!  [2019 Dec] 
*چهل سال رابطه مخفي آمريكا با ملايان تهران!  [2019 Dec] 
*گراني بنزين وعبور از فاشيست مذهبي !  [2019 Nov] 
*‏ بيست و ششمين فستيوال تئاتر ايرانيان تبعيدي ،شهر كلن آلمان!‏  [2019 Nov] 
*‏«روح الله زم »، اپوزيسيون يا مهره ي سوخته؟!‏  [2019 Oct] 
*بانوان ايران استاديوم هاي كاملن آزاد ميخواهند!‏  [2019 Oct] 
*چپاول ثروت و عطش خونریزی را حمایت نکنید! سیری کوتاه در نشست سازمان ملل [2019 Sep] 
*پشت پرده سياست ولايت فقيه، مذاكره با آمريكا !  [2019 Sep] 
*سپاه پاسداران با چهل سال تروردرصدر فهرست سازمانهای تروريستي خارجی آمریکا ! [2019 Apr] 
*چهل سال جنايت و ترور سركوب و عقبگرد كامل (شماره يك)‏  [2019 Feb] 
* سال ۲۰۱۸ سال هشدار و پر حادثه به پایان رسید! [2019 Jan] 
* فرار سرمايه از ايران افزايش مي يابد!‏  [2018 Dec] 
*یک ربع قرن فستيوال تئاتر تبعيدي در كلن!  [2018 Nov] 
*ترور به بهانه هموار کردن جاده بهشت براي تروریست ها!  [2018 Nov] 
*خيانت روحاني ( فريدون) به مردم ایران از زبان یک آشنا! [2018 Oct] 
*احضار روحانی به مجلس و رویای دیر باز خامنه ای!‏  [2018 Sep] 
*غول ديماه بر مي خيزد!  [2018 Aug] 
* ١٣٦ مين سالگشت زاد و بود دكتر محمد مصدق در شهر كلن چگونه برگزار شد؟  [2018 Jul] 
*خامنه اي و رؤياهاي آشفته بمب اتم!‏  [2018 Jun] 
*سود و زيانهاي خروج آمريكا از برجام  [2018 May] 
*رضا شاه جزئي از تاريخ ايران است!  [2018 Apr] 
*ارمنستاني ها فقط با اراده بود که ديكتاتور را سرنگون كردند!  [2018 Apr] 
*احمدي نژاد بدنبال اپوزيسيون سازي است ؟  [2018 Feb] 
*فاز تغيير ! [2018 Feb] 
*جمهوري اسلامي ؟ نه ، رژيم توتاليتر!  [2018 Feb] 
*جنبش ملي ،پايه هاي نظام ولايي را فرو خواهد ريخت!‏  [2018 Jan] 
*احمدی نژادی ها؛ واکنش تهدید آمیز خامنه ای  [2018 Jan] 
*شعله جنگ منطقه خليج فارس زبانه مي كشد [2017 Dec] 
*بيست و چهارمين سال فستيوال تئاتر در تبعيد كلن بياد مجيد فلاح زاده  [2017 Dec] 
*جنگ أفروزي هاي دوباره جمهوري اسلامي ، تمام منطقه را درگير خواهد كرد!‏  [2017 Nov] 
*رفراندوم اقليم كردستان و دخالت ملاها و افزايش بحران در عراق!  [2017 Nov] 
*فوتبال ايران و سوريه، نقش زنان و مردان ايران !‏  [2017 Oct] 
*فردوسي را بايد جدي گرفت و خوب شناخت !‏  [2017 Oct] 
*انتخابات آلمان ، شكست سنگين دو حزب برتر و رشد پوپوليست ها !‏ [2017 Sep] 
*‎ ‎دو رهبر در يك موضع و حمله به ملاها درسازمان ملل  [2017 Sep] 
*همكاري كاشاني و بهبهاني با انگليسيها در كودتاي ٢٨ مرداد عليه دكتر مصدق  [2017 Sep] 
*معامله بزرگ بر سر كابينه آينده و نقش ولايت فَقِيه ! ‏  [2017 Aug] 
*دولت امام زمان معجزه هزاره سوم ( قسمت ششم)‏  [2017 Aug] 
*«ماجراي نيمروز» نيمه پنهان ماجرا بود!‏  [2017 Jul] 
*جنبش دانشجویی و ادامه مبارزه  [2017 Jul] 
*اتحاد اپوزيسيون با مردم رمز پيروزي است!‏  [2017 Jul] 
*دولت امام زمان ،معجزه هزاره سوم ( قسمت پنجم )‏  [2017 May] 
*چهار سال با دولت تدبير و اميد و ركوردهاي تازه !‏ [2017 Apr] 
*اسكار سياسي! ‏  [2017 Mar] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ( قسمت چهارم )  [2017 Feb] 
*«اوباما» با اُونا، ماند و به تاریخ پیوست! [2017 Jan] 
*گورخوابان ارمغان ديگر جمهوري اسلامي‎!‎  [2017 Jan] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ! ( قسمت سوم)  [2016 Dec] 
*بيست و سومين فستيوال تئاتر در تبعيد شهر كلن با موفقيت برگزار شد  [2016 Nov] 
*پيروز انتخابات‎ ‎‏ آمریکا كيست ؟ ‏  [2016 Nov] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم( قسمت دوم)‏  [2016 Oct] 
*دولت امام زمان و معجزه هزاره سوم !( بخش اول)‏ [2016 Oct] 
*فوتبال و حزب اله ، ياحسين ، گل تاسوعائي!‏  [2016 Oct] 
*مردم چون كوه مي مانند تا علم الهدي برود [2016 Sep] 
*جنگنده های روسی در پايگاه شاهرخي (نوژه) همدان ، خيانتي كه كتمان نتوان کرد؟ [2016 Aug] 
*كودتاي نافرجام تركيه و روياهاي اردوغان  [2016 Jul] 
*زلزله خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا و پس لرزه هايش [2016 Jul] 
*قضاوت كنيد!  [2016 Jun] 
*نقش مستشاران و مدافعان حرم، حضور محرز جمهوري اسلامي در جنگ سوريه!  [2016 Jun] 
*أهداف خامنه اي با رياست جنتي در مجلس خبرگان [2016 May] 
*ترس خامنه اي از فرا گيري زبان انگليسي چيست ؟  [2016 May] 
*فرار مالياتي و پولشويي هاي گسترده جهاني درپاناما، بهشت مالياتي! [2016 Apr] 
*انتخابات دهم و حیله های جدید نظام ولايي  [2016 Mar] 
*ميزان رأي يك نَفَر است! [2016 Feb] 
*ريشه ها را بايد شناخت ! [2016 Feb] 
*سفر روحاني به فرانسه و معامله پشت پرده بر سر مجاهدین  [2016 Jan] 
*بيست و دومين فستيوال تئاتر درتبعيد «كلن» با شعار «ما پارازيت نيستم » [2015 Dec] 
*جنايات اخير رژيم فاشيستي مذهبي ايران يك عمل تروريستي و محكوم است  [2015 Nov] 
*خودرو ملي يا اسلامي ،ايدئولوژيك ( مكتبي ) ؟ [2015 Oct] 
*داستان دعواها و بر هم زدن رابطه ایران با آمريكا و توافقنامه هسته اي وین ! [2015 Sep] 
*چه سیاستی پشت هجوم گسترده پناهندگان به اروپا نهفته است؟ [2015 Sep] 
*چرا پزشكان به مناطق دور افتاده نمي روند؟( بخاطر روز پزشک ) [2015 Aug] 
*گروه اسلامي داعش بهانه اى براى حضور هميشه آمريكا در خاورميانه! [2015 Aug] 
*توافق هسته اي وين ، فرصتي براي خواسته هاي مردم ايران!  [2015 Jul] 
*مذاكرات هسته اى و هسته اصلی ترور در خاورمیانه  [2015 Jul] 
*تنها راه نجات ايران بازگشت به اصالت خويشتن خويش! [2015 Jun] 
*رعايت حفظ فاصله با بمب اتم ، راه حل پشت درهاي بسته است!  [2015 May] 
*تفاهم يا توافق لوزان شكستِ دلواپسان و جام زهر ديگر [2015 Apr] 
* تاكسي جعفر پناهى به برلين آمد ،شوخى نيست !  [2015 Feb] 
*خاكسپارى بيژن دادگرى و بعضى دوستان ! [2015 Feb] 
*راز اشغال سفارت آمریکا درتهران ! [2014 Dec] 
*بزرگداشت فريدون تنكابنى، در شهر كلن كارى پسنديده !  [2014 Dec] 
*بيست و يكمين سال فستيوال تئاتر كلن به همراه يار دبستانى !  [2014 Nov] 
*از هيچِ خمينی تا پيچ بی احساسی مطلق! [2014 Nov] 
*ترور خاموش و پيچيده سرهنگ عزيز خزاعى ! [2014 Oct] 
*ایران و بردگی مدرن ؟! [2014 Oct] 
*چه درسهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت؟ ( قسمت دهم ، پايانى ) [2014 Sep] 
*چه درسهایی میتوان ازبهمن پنجاه و هفت گرفت ؟(بخش نهم) [2014 Aug] 
*آلمان معادلات فيفا را بهم ريخت !  [2014 Jul] 
*آلمان چگونه مجددا ،جام را به خانه آورد؟ [2014 Jul] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت (بخش ٨) [2014 Jul] 
*چه در سهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت ؟ ( بخش هفتم) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت ( بخش ششم ) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن پنجاه وهفت گرفت ؟ ( بخش پنجم) [2014 Apr] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن ٥٧ گرفت ؟ (بخش چهارم ) [2014 Apr] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت ( بخش سوم ) [2014 Mar] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت؟( بخش دوم)  [2014 Feb] 
*چه درسهايي می توان از انقلاب بهمن ٥٧ گرفت !(بخش نخست ) [2014 Feb] 
*پزشك ، نقدى بر فيلم مديكووس [2014 Jan] 
* نلسون ماندلا سنبل مبارزه با آپارتايد ( تبعيض نژادى ) و درسهايى كه بايد از او گرفت! [2013 Dec] 
*بيستمين فستيوال تئاتر ايرانيان در تبعيد خجسته باد [2013 Nov] 
*تروريست كيست ،تروریست دولتی کدام است ؟ [2013 Nov] 
*حل مسئله اتمى ايران با سوريه گره خورده است ! [2013 Oct] 
*اوباما يك گام به پيش ، روحانى دو گام به پس !  [2013 Oct] 
*روحاني و باب مذاكره با آمريكا در سازمان ملل ! [2013 Sep] 
*حزب مرکل در آلمان اکثریت آراء را کسب کرد، ولى ائتلاف با كدام حزب ؟  [2013 Sep] 
*سوريه خط مقدم و خاكريز اول جمهورى اسلامى! [2013 Sep] 
*جنايت ضد انسانى در اشرف و يا ليبرتى محكوم است  [2013 Sep] 
*رای اعتماد وزارت اطلاعات یا مجلس؟! [2013 Aug] 
*اتحاد ، مبارزه ، تنها راه مقابله با رژيم فاشيستى مذهبى است ؟ [2013 Aug] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر؟!(قسمت سوم) [2013 Jul] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر ؟!( قسمت دوم ) [2013 Jul] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ (قسمت چهارم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت سوم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت دوم)- مضحكه انتخابات ١٣٩٢ [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال؟ قسمت اول [2013 Jun] 
*انگليس پشت پرده انتخابات ايران  [2013 May] 
*" مادورو " و " چاوز " دو روى يك سكه اند ! [2013 Apr] 
*جريان فتنه چيست ، فتنه گر كيست ؟ [2013 Apr] 
*اپوزیسیون سازی ! [2013 Feb] 
*تابلوی فساد جمهوری اسلامی! [2012 Dec] 
*کاریکلماتور سی یاسی! [2012 Nov] 
*انتساب احمدی ‌نژاد کلاه گشاد بر سر خامنه ای! [2012 Sep] 
*پارازیت قربانی مماشات ! [2012 Jun] 
*آیا سوسیالیست های فرانسه با انتخاب اولاند مسیرکشور را عوض خواهند کرد؟ [2012 May] 
*انتخابات مجلس نهم فریب دیگری برای جهانیان ! [2012 Mar] 
*فیسبوک وشبکه های اجتماعی مجازی ! [2012 Feb] 
*تحلیلی بر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی [2011 Nov] 
*چراغ سبز هیلاری کلینتون به رژیم فاشیستی ایران رشته ها را پنبه خواهد کرد!  [2011 Nov] 
*قذافی رفت ، آینده لیبی به کجا می رود ؟ [2011 Oct] 
*استبداد و پیامد های آن درجامعه ! [2011 Aug] 
*هدی صابر و بابی ساندز دو فدایی آزادیخواه ! [2011 Jun] 
*ولایت فقیه بدتر از فرعونیت !  [2011 Jun] 
*حمله به اشرف ، چرا ؟ [2011 Apr] 
*تفاوت های دو قیام در دو نظام دیکتاتوری ایران و مصر ! [2011 Mar] 
*مصر به کدام حکومت تن در خواهد داد [2011 Feb] 
*بی بی سی ، بی بی باجی رژیم برای تست دستگیری موسوی و کروبی ! [2011 Jan] 
*اعدام ها در روند جنبش مردم ایران چه تاثیری می گذارد؟  [2011 Jan] 
*آیا جزایر سه گانه بهانه ای برای حمله نظامی به ایران خواهد شد ؟ [2010 Dec] 
*مرضیه گل سر سبد هنرمندان [2010 Nov] 
*دیه گو و محمود را باهم به چه کار آیند ؟ [2010 Jul] 
*میزبانی جام جهانی فوتبال برای آفریقا جنوبی براحتی بدست نیامد ! [2010 Jul] 
*سی سال مبارزه و یکسال فعالیت بی امان مردم بر علیه ولایت فقیه در ایران [2010 Jun] 
*ترور نرم در زندانهای رژیم  [2010 May] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود ! [2010 May] 
*پشت صحنه ارتجاع ولایت فقیه !  [2010 May] 
*خامنه ای قاتلی که باطل است !  [2010 Apr] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود !  [2010 Mar] 
*پیروز میدان مردم متحدند !  [2010 Feb] 
*مبارزه و سازماندهی ( شماره 2 ) [2010 Jan] 
*مبارزه و سازماندهی تنها راه حل در مقابل رژیم (شماره 1)  [2010 Jan] 
*" نه "  [2009 Dec] 
*جنبش سبز وارد مرحله دیگری شد !  [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟ (شماره ۳) [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟( شماره 2)  [2009 Oct] 
*جنبش سبز به کجا می رود ؟! (شماره1)  [2009 Oct] 
*رد پای رژیم و حمایت علنی از حماس در غزه ! [2009 Jan]