دولت امام زمان ،معجزه هزاره سوم ( قسمت پنجم )‏
عباس رحمتی

 

رییس دولت امام زمان از همان ابتداء هدفمند موضع سفت و سختی بر علیه هاشمی رفسنجانی گرفت .چرا ؟  در واقع این موضع گیری همان خواست خامنه ای می تواند باشد تا آن زمان خامنه ای نمیدانست چگونه با رفسنجانی برخورد کند و یا نمی خواست مستقیم با او برخورد کند، در چنین موقعیتی ،بی ترمز تر از احمدی نژاد نمی توانست پیدا کند بهر حال  از همان سال هشتاد و چهار بود که رفسنجانی ضربه های کاری را از رئیس جمهور  برگزیده رهبر  احمدی نزاد دریافت کرد مرحله اول در جریان انتخابات دوره نهم و هم چنین بعد از برگزیده شدن دولت امام زمان تکمیل شد . یکی از اهداف رهبر همین بود که با حضور و حاکمیت دولت امام زمان   دست به سرکوب گسترده زند . هدف دوم رهبری ولایت فقیه از حاکمیت دولت امام زمان، مسئله  اقتصادی یعنی همان که خمینی مال خرش میدانست نیز بود.  در آن هشت سال دولت امام زمان  خامنه ای  و احمدی نژاد تریلیونها دلار پول نصیب خود و خانواده و اطرافیانشان  کردند . درآمد نفتی هنگفت، رویایی بود که ولایت فقیه در ذهن داشت و  در 8 سال  حاکمیت دولت امام زمان می توانست به آن رویاء درست یابد و در یک قلم  فروش هشتصد میلیارددلاری  نفت هفتصد میلیارد نصیب آنها کرد! و بعد از به اتمام رسیدن  دو دوره صدارت دولت امام زمان هنوز هم کسی جز مشاور اول احمدی نژاد دستگیر نشده است چرا احمدی نژاد  را دستگیر نمیکنند ؟ یکی از سوالات بزرگی است که برای میلیونها ایرانی  آگاه مطرح است.

 

 

مهمترین موضوعی که مورد انتقاد کارشناسان اقتصادی قرار گرفته است، نمود نیافتن رشد قابل توجه درآمدهای نفتی کشور در بهبود وضعیت اقتصادی کشور و توسعه زیرساخت ها  می باشد.

 

در دولت احمدی نژاد مجموعا 800 میلیارد دلار درآمد نفتی نصیب کشور شد که از مجموع درآمدهای نفتی همه دولت های گذشته بیشتر بوده است. کل درآمد های سه دولت قبلی روی هم برابر 432 میلیارد دلار بوده، یعنی شش دولت موسوی، هاشمی و خاتمی روی هم تنها نزدیک به 75 درصد دو دولت احمدی نژاد، درآمد های نفتی داشتند. درآمد های نفت در دولت میرحسین موسوی برابر 102 میلیارد دلار بود. درآمد نفتی کل دوران آیت الله هاشمی رفسنجانی  نیز برابر با 123 میلیارد و 60 میلیون دلار بوده است.  همچنین مجموع درآمد نفتی دوران سیدمحمد خاتمی در سال 1376 تا 1384 برابر، 206 میلیارد دلار بوده است.

 

با این حساب کل درآمدهای نفتی ایران از سال 1360 تا سال 1392 برابر یک هزار و ده میلیارد دلار بوده که سهم درآمد دولت هشت ساله احمدی نژاد از این 31 سال، بیش از 57 درصد بوده است.

 

با این وجود اما رشد اقتصادی در این دولت به مراتب کمتر از رشد اقتصادی کشور در دولت های گذشته بوده است.رشد اقتصادی؛ صفر

 

از لحاظ رشد اقتصادی، دولت های سید محمد خاتمی و آیت الله هاشمی در سال پایانی خویش، عملکرد نزدیکی داشته اند. رشد اقتصادی کشور در سال 1375 به 6.1 درصد رسیده بود که هشت سال بعد در سال آخر دولت سید محمد خاتمی این رقم به 6.4 درصد رسید. طی سال های گذشته از دولت محمود احمدی نژاد اما رشد اقتصادی رو به نزول گذاشت و به جای رسیدن به نرخ رشد 8 درصدی که در برنامه چهارم توسعه به آن اشاره شده بود، نرخ رشد اقتصادی در سال پایانی دولت صفر و حتی منفی برآورد شده است.  

 

نبود آمار متمرکز و مستند در 2 سال اخیر دستیابی دقیق به آمار رشد اقتصادی در دولت دهم را با مشکل مواجه کرده است و اما طبق برآوردهای مرکز پژوهش های مجلس، رشد اقتصادی سال گذشته در حالت خوش بینانه صفر بوده است. این موضوع با توجه به کاهش شدید رشد بخش های نفت، صنعت و کشاورزی، کاملا قابل پذیرش است.

نرخ تورم؛ از 10 درصد تا 32 درصد

 

افزایش نرخ تورم در سال های اخیر اما بیشترین انتقادهای عمومی را روانه دولت ساخته است. آمارهای نرخ تورم و روند صعودی آن در سال های اخیر یکی از اصلی ترین مشکلات دولت آینده است. نرخ تورم در سال 1376 که( آیت الله) هاشمی رفسنجانی دولت را به سید محمد خاتمی تحویل داد، 16.6 درصد بود. این شاخص در سال 1384 که سید محمد خاتمی، قوه مجریه را به محمود احمدی نژاد تحویل داد، 10.4 درصد برآورد شده است. اما نرخ تورم در پایان سال آخر صدارت دولت امام زمان به 32 درصد رسید و اخیرا بانک مرکزی نرخ 34 درصدی را برای این شاخص در اردیبهشت ماه اعلام کرده است تا محمود احمدی نژاد این شاخص را در این شرایط به حسن روحانی تحویل دهد.افزایش نرخ بیکاری

 

نرخ بیکاری دیگر شاخص اقتصادی است که درسال های اخیر وضعیت چندان مساعدی را نداشته است. با وجود رشد فزاینده درآمدهای نفتی، اشتغال زایی مطلوبی شکل نگرفت تا حتی در مقاطعی دولت از اعلام این شاخص خودداری کند. در آن مقطع برخی کارشناسان، نرخ بیکاری را تا 17 درصد برآورد می کردند. با این وجود آمار رسمی نشان می دهد که نرخ بیکاری در سال آخر دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی،  12 درصد بود. این شاخص در سال پایانی فعالیت دولت سید محمد خاتمی به 10.3 درصد رسید.  طبق آخرین آمار منتشره که مربوط به پاییز سال 91 است، نرخ بیکاری 11.2 درصد برآورد شده است.کاهش 70 درصدی ارزش پول ملی

 

التهابات ارزی در طول دو سال اخیر موجب شد تا ارزش پول ملی به کمتر از یک سوم، کاهش یابد و افتی تاریخی رقم بخورد. بهای دلار در طول 8 سال دولت محمود احمدی نژاد 3.5 برابر شده است به گونه ای که از 902 در سال پایانی دولت سید محمد خاتمی به 3 هزار و 400 تومان فعلی رسیده است.

 

همچنین هر قطعه سکه بهار آزادی زمانی که احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور ایران سوگند یاد کرد، 96 هزار تومان بود ولی امروز به بالاتر از یک میلیون و 100 هزار تومان رسیده که افزایشی قریب به 13 برابری را نشان می دهد.رشد ناموزون دستمزد کارگران با تورم

 

در شرایطی که ارزش پول ملی تا این حد سقوط کرده است و در این سال ها رشد تورم نیز رکوردهایی را پشت سر گذاشته اما حداقل دستمزد کارگران، افزایش نامتناسبی با افزایش هزینه ها داشته است که نشان از کاهش قدرت خرید طی سال های اخیر دارد. طی 8 سال گذشته حداقل دستمزد کارگران از 122 هزار تومان در سال 84 به 389 هزار تومان در سال 91 و البته 478 هزار تومان در سال 92 رسیده است.تولید خودرو

 

با وجود رشد درآمدهای نفتی اما در زمینه تولید و صنعت نه تنها پیشرفت قابل توجهی حاصل نشد بلکه ناکامی هایی هم با صنعتگران همراه بود. طی سال های اخیر مشکلات واحدهای تولیدی به دلیل اعمال برخی سیاست های اقتصادی به حدی رسید که تعداد قابل توجهی از آن ها تعطیل شدند و بسیاری نیز مجبور شده اند ظرفیت تولید خود را کاهش دهند.

 

از صنعت خودرو به عنوان گل سرسبد صنایع کشور یاد می شود که در طول سال های پس از انقلاب پیشرفت های قابل توجهی داشته است و همواره تحت حمایت دولت قرار داشته است. با این وجود وضعیت این صنعت هم در دو سال اخیر بحرانی شد به طوری که محصولات خودروسازان هم گران شد و هم نایاب. طبق آمارهای رسمی وزارت صنعت، در سال 84 بیش از 960 هزار خودرو در کشور تولید شد در سال های پس از 84 هم رشد تولید خودرو آهنگ قبلی خود را پیش گرفت و افزایش تولید را تجربه کرد اما در طول دو سال اخیر این صنعت با بحران مواجه شد تا جایی که میزان تولید خودرو در سال گذشته به 920 هزار دستگاه رسید که کمتر از تولید آن ها در سال 84 است. قیمت خودرو

 

مقایسه افزایش قیمت خودرو بین سالهای 84 تا خرداد 92 نشان می دهد که قیمت  پراید در سال 84  حدود 6 میلیون وهشتصد هزار تومان بود که به حدود 15 میلیون تومان رسیده است. قیمت پژو 405 در این ماه  نسبت به قیمت آن  در سال  84 که 11.9 میلیون  تومان بود حدود 2 برابر شده است.صادرات محصولات غیر نفتی

 

کشور در بخش صادرات غیر نفتی و میعانات و خدمات البته با بهبود آمار مواجه شده است. صادرات از 8.5 میلیارد دلار در سال 84 به بیش از 40 میلیارد دلار رسیده است. هرچند که واردات هم رشد فزاینده ای داشته است و حتی در یک سال رکورد 65 میلیارد دلار را به ثبت رسانده است. با این وجود سال گذشته حدود 50 میلیارد دلار کالا وارد کشور شد. سال 84 میزان واردات کشور 39 میلیارد دلار اعلام شده است.

اتفاقات شاخص؛ انحلال سازمان برنامه و اختلاس 3 هزار میلیاردی

 

سه هزار میلیارد تومان برای ایرانیان عددی کاملا گویاست. این عدد بی تردید رکورددار بزرگترین اختلاس تاریخ ایران است که در زمان دولت احمدی نژاد، در شبکه بانکی کشور کشف شد. دو بانک ملی و صادرات در این فساد نقش اساسی ایفا کردند و مدیر عامل بانک ملی نیز پس از این حادثه از ایران گریخت.

 

همچنین یکی از نخستین اقدامات محمود احمدی نژاد انحلال یا تعطیلی سازمان برنامه و بودجه کشور بود.

 

بررسی این آمارها و شاخص ها تنها خلاصه ای از وضعیت اقتصادی کشور در زمان تحویل زمام قوه مجریه به شیخ دیپلمات، را نشان می دهد. دولت امید ، بهبود وضعیت اقتصادی را از همان روزهای پیش از روی کار آمدن، زنده کرده است و نشانه های آن در بازار طلا و ارز نیز خود را نشان داده است.

یک جمع بندی بعنوان سخن پایانی  :

اقتصاد دولت امام زمان را از زبان اسحاق جهانگيري بشنویم که اخیرن مطرح کرده است با این جمع بندی اقتصادی  از دولت امام زمان مطلب را به پایان می بریم .

اسحاق جهانگيري تمامي ويراني كشور را به گردن دولت امام زمان انداخت دولت امام زان را دزد و رانت خوار خواند و در يك كلام تمام شرمندگي را به دولت معجزه گر  امام زمان داد  ، دولتي ورشكسته كه بدون ذخيره ارز و دولتي بدهكار به دولت بعدي تحويل داد، او چهار سال دولت امام زمان را چنين ترسيم كرد و گفت :

كساني بايد شرمنده باشند كه كشور را بسوي ويراني برده اند هم منابع اين كشور  را نابود كردند ، پيش از ٧٠٠ ميليارد دلار از منابع نفت اين كشور با يك دلار آقايان ( دولت امام زمان) توي حساب ارزي  برايمان نگذاشتند ، كل پول نفت را بردند و بدهي هاي سنگين براي دولت به بار آوردند . يك دولت به معناي واقعي بدهكار تحويل دادند تا الان همانطوريكه وزارت اقتصاد و دارايي گفته ، ٣٨ ميليارد ريال بدهكار ي بار آوردند، اين بدهي ها غير بدهي است كه در بخشهاي مختلف پولهاي كشور گذاشته كساني بايد شرمنده باشند كه ٢٢ ميليارد. دلار پول مملكت را ظرف ١٧ ماه بعنوان اينكه ميخواهند دخالت كنندر بازار به عنوان اينكه ميخواستند قيمت ارز راپائين بياورند ، پولها رابردن در بازار استانبول و دوبي به قيمتهاي پائين فروختند. خارجي ها ٥  پنج هزار دلار را اگر بخواهد به خارج برود جلويش را مي گيرند ولي مي گويند حق نداري بيشتر از آن كشور خارج كني ٢٢ ميليارد دلار را ظرف ١٧ ماه ( چنين بر باد رفت ) بعد از آن ارز ( بطور ) جهشي بالا رفت . كساني بايد شرمنده باشند كه ١٧ هزار ميليارد تومان  را بدون اجازه قانوني از بانك مركزي برداشته و ريختند روي بودجه كشور! ( اين از معجزه هاي دولت امام زمان است ) كساني كه بابك زنجاني را درست كردند، كساني بايد شركنده باشند كه دكل نفتي را گم كردن( دزديدن ) كساني بايدشرمنده باشند كه دهها فساد اقتصادي در كشور شكل دادند و سيستم نهادي را نهادينه كردند تو كشور فسادايجاد كردند كساني بايد شرمنده باشند كه آنقدر جسور شدن كه مصوبه به دولت دادند كه همين پارك پرديسان كه ما توش هستيم ، يك ميليون ششصد و هفتاد متر مربعش فروخته بشه( بشود).

 

 

[1] پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

منبع:پژواک ایران

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

facebook Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

   نسخه‌ی چاپی  

فهرست مطالب عباس رحمتی در سایت پژواک ایران 

*دولت امام زمان ،معجزه هزاره سوم ( قسمت پنجم )‏
*چهار سال با دولت تدبير و اميد و ركوردهاي تازه !‏
*اسكار سياسي! ‏
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ( قسمت چهارم )
*«اوباما» با اُونا، ماند و به تاریخ پیوست!
*گورخوابان ارمغان ديگر جمهوري اسلامي‎!‎
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ! ( قسمت سوم)
*بيست و سومين فستيوال تئاتر در تبعيد شهر كلن با موفقيت برگزار شد
*پيروز انتخابات‎ ‎‏ آمریکا كيست ؟ ‏
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم( قسمت دوم)‏
*دولت امام زمان و معجزه هزاره سوم !( بخش اول)‏
*فوتبال و حزب اله ، ياحسين ، گل تاسوعائي!‏
*مردم چون كوه مي مانند تا علم الهدي برود
*جنگنده های روسی در پايگاه شاهرخي (نوژه) همدان ، خيانتي كه كتمان نتوان کرد؟
*كودتاي نافرجام تركيه و روياهاي اردوغان
*زلزله خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا و پس لرزه هايش
*قضاوت كنيد!
*نقش مستشاران و مدافعان حرم، حضور محرز جمهوري اسلامي در جنگ سوريه!
*أهداف خامنه اي با رياست جنتي در مجلس خبرگان
*ترس خامنه اي از فرا گيري زبان انگليسي چيست ؟
*فرار مالياتي و پولشويي هاي گسترده جهاني درپاناما، بهشت مالياتي!
*انتخابات دهم و حیله های جدید نظام ولايي
*ميزان رأي يك نَفَر است!
*ريشه ها را بايد شناخت !
*سفر روحاني به فرانسه و معامله پشت پرده بر سر مجاهدین
*بيست و دومين فستيوال تئاتر درتبعيد «كلن» با شعار «ما پارازيت نيستم »
*جنايات اخير رژيم فاشيستي مذهبي ايران يك عمل تروريستي و محكوم است
*خودرو ملي يا اسلامي ،ايدئولوژيك ( مكتبي ) ؟
*داستان دعواها و بر هم زدن رابطه ایران با آمريكا و توافقنامه هسته اي وین !
*چه سیاستی پشت هجوم گسترده پناهندگان به اروپا نهفته است؟
*چرا پزشكان به مناطق دور افتاده نمي روند؟( بخاطر روز پزشک )
*گروه اسلامي داعش بهانه اى براى حضور هميشه آمريكا در خاورميانه!
*توافق هسته اي وين ، فرصتي براي خواسته هاي مردم ايران!
*مذاكرات هسته اى و هسته اصلی ترور در خاورمیانه
*تنها راه نجات ايران بازگشت به اصالت خويشتن خويش!
*رعايت حفظ فاصله با بمب اتم ، راه حل پشت درهاي بسته است!
*تفاهم يا توافق لوزان شكستِ دلواپسان و جام زهر ديگر
* تاكسي جعفر پناهى به برلين آمد ،شوخى نيست !
*خاكسپارى بيژن دادگرى و بعضى دوستان !
*راز اشغال سفارت آمریکا درتهران !
*بزرگداشت فريدون تنكابنى، در شهر كلن كارى پسنديده !
*بيست و يكمين سال فستيوال تئاتر كلن به همراه يار دبستانى !
*از هيچِ خمينی تا پيچ بی احساسی مطلق!
*ترور خاموش و پيچيده سرهنگ عزيز خزاعى !
*ایران و بردگی مدرن ؟!
*چه درسهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت؟ ( قسمت دهم ، پايانى )
*چه درسهایی میتوان ازبهمن پنجاه و هفت گرفت ؟(بخش نهم)
*آلمان معادلات فيفا را بهم ريخت !
*آلمان چگونه مجددا ،جام را به خانه آورد؟
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت (بخش ٨)
*چه در سهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت ؟ ( بخش هفتم)
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت ( بخش ششم )
*چه درسهايى مي توان از بهمن پنجاه وهفت گرفت ؟ ( بخش پنجم)
*چه درسهايى مي توان از بهمن ٥٧ گرفت ؟ (بخش چهارم )
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت ( بخش سوم )
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت؟( بخش دوم)
*چه درسهايي می توان از انقلاب بهمن ٥٧ گرفت !(بخش نخست )
*پزشك ، نقدى بر فيلم مديكووس
* نلسون ماندلا سنبل مبارزه با آپارتايد ( تبعيض نژادى ) و درسهايى كه بايد از او گرفت!
*بيستمين فستيوال تئاتر ايرانيان در تبعيد خجسته باد
*تروريست كيست ،تروریست دولتی کدام است ؟
*حل مسئله اتمى ايران با سوريه گره خورده است !
*اوباما يك گام به پيش ، روحانى دو گام به پس !
*روحاني و باب مذاكره با آمريكا در سازمان ملل !
*حزب مرکل در آلمان اکثریت آراء را کسب کرد، ولى ائتلاف با كدام حزب ؟
*سوريه خط مقدم و خاكريز اول جمهورى اسلامى!
*جنايت ضد انسانى در اشرف و يا ليبرتى محكوم است
*رای اعتماد وزارت اطلاعات یا مجلس؟!
*اتحاد ، مبارزه ، تنها راه مقابله با رژيم فاشيستى مذهبى است ؟
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر؟!(قسمت سوم)
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر ؟!( قسمت دوم )
*انتخابات يا ابتذال ؟ (قسمت چهارم )
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت سوم )
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت دوم)- مضحكه انتخابات ١٣٩٢
*انتخابات يا ابتذال؟ قسمت اول
*انگليس پشت پرده انتخابات ايران
*" مادورو " و " چاوز " دو روى يك سكه اند !
*جريان فتنه چيست ، فتنه گر كيست ؟
*اپوزیسیون سازی !
*تابلوی فساد جمهوری اسلامی!
*کاریکلماتور سی یاسی!
*انتساب احمدی ‌نژاد کلاه گشاد بر سر خامنه ای!
*پارازیت قربانی مماشات !
*آیا سوسیالیست های فرانسه با انتخاب اولاند مسیرکشور را عوض خواهند کرد؟
*انتخابات مجلس نهم فریب دیگری برای جهانیان !
*فیسبوک وشبکه های اجتماعی مجازی !
*تحلیلی بر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی
*چراغ سبز هیلاری کلینتون به رژیم فاشیستی ایران رشته ها را پنبه خواهد کرد!
*قذافی رفت ، آینده لیبی به کجا می رود ؟
*استبداد و پیامد های آن درجامعه !
*هدی صابر و بابی ساندز دو فدایی آزادیخواه !
*ولایت فقیه بدتر از فرعونیت !
*حمله به اشرف ، چرا ؟
*تفاوت های دو قیام در دو نظام دیکتاتوری ایران و مصر !
*مصر به کدام حکومت تن در خواهد داد
*بی بی سی ، بی بی باجی رژیم برای تست دستگیری موسوی و کروبی !
*اعدام ها در روند جنبش مردم ایران چه تاثیری می گذارد؟
*آیا جزایر سه گانه بهانه ای برای حمله نظامی به ایران خواهد شد ؟
*مرضیه گل سر سبد هنرمندان
*دیه گو و محمود را باهم به چه کار آیند ؟
*میزبانی جام جهانی فوتبال برای آفریقا جنوبی براحتی بدست نیامد !
*سی سال مبارزه و یکسال فعالیت بی امان مردم بر علیه ولایت فقیه در ایران
*ترور نرم در زندانهای رژیم
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود !
*پشت صحنه ارتجاع ولایت فقیه !
*خامنه ای قاتلی که باطل است !
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود !
*پیروز میدان مردم متحدند !
*مبارزه و سازماندهی ( شماره 2 )
*مبارزه و سازماندهی تنها راه حل در مقابل رژیم (شماره 1)
*" نه "
*جنبش سبز وارد مرحله دیگری شد !
*جنبش سبز به کجا میرود ؟ (شماره ۳)
*جنبش سبز به کجا میرود ؟( شماره 2)
*جنبش سبز به کجا می رود ؟! (شماره1)
*رد پای رژیم و حمایت علنی از حماس در غزه !