رفراندوم اقليم كردستان و دخالت ملاها و افزايش بحران در عراق!
عباس رحمتی

 

سرانجام ،  رفراندوم براي استقلال كردستان عراق در ٢٥ سپتامبر ٢٠١٧ ميلادي برگزار شد با اينكه آمريكا به مسعود بارزاني رهبر اقليم كردستان گفته بود اين رفراندوم را برگزار نكنيد، اقليم كردستان ،خود به رهبري مسعود بارزاني ، رفراندوم را برگزار كردند  و با ٩٢ درصد آري به استقلال ،پيروزي خود را جشن گرفتند.  البته اردوعان رئيس جمهوري ديكتاتور تركيه قبلا با پررويي تمام آنها را تهديد نظامي كرده بود و تصميم گرفته بود همان جناياتي را كه در مناطق كردنشين تركيه انجام داده بود را  در عراق  كردنشين انجام دهد.  رئيس جمهور تركيه اعلام كرده بود در صورت برگزاري رفراندوم در اقليم كردستان اجازه نخواهد داد نفت را از طريق كشورش عبور دهند و شيرها را خواهد بست . از طرفي  جمهوري ولايي هم لنگ و لگد هاي خود را به سمت اقليم كردستان پرتاب كرد تا سهم بيشتري را دريافت كند. نا گفته نماند،  ج اسلامي مخالفت  و نگراني خود را با رفراندوم كردستان از قبل اعلام كرده بود اين نگراني به دو دليل بود اول ترس از تاثير گذاري رفراندوم اقليم كردستان در ايران و دوم سهم خواهي از اين قسمت نفت خيز عراق ، همانطور كه در سال ٢٠٠٣ همزمان با ورود نظاميان آمريكا به عراق بهمراه سپاهيان بدر، شهر شيعه نشين  بصره و جاهاي ديگري از عراق را به اشغال خود در آورده بود، اينبار هم با سپاه قدس ( حرامزاده سپاه پاسداران )به فرماندهي قاسم سليماني و همكاري حشد الشعبي ( حزب اله عراق )منطقه نفت خيز عراق  يعني كركوك را به اشغال خود در آوردند شهري كه تا چندي پيش در دست كردهاي عراق بود، البته خيانتهاي حزب اتحاديه ميهني به رهبري  طالباني و همكاري جاش هاي اين حزب  با   ايران را نبايد فراموش كرد كه در پايين به آن مي پردازيم .درواقع در اشغال "كركوك "مثلث شوم ايران و عراق و تركيه  والبته سكوت آمريكا از اين مثلث شوم را نبايد ناديده گرفت ، حيدرالعبادي كه هدايت او به دست جمهوري اسلامي است از ابتداء مرتب ، رهبران اقليم كردستان  را تهديد ميكرد ! سازمانهاي اسلامي هم بر يكپارچگي عراق اصرار داشتند! به گزارش ایسنا، به نقل از النشره، سازمان همکاری اسلامی ضمن تاکید بر لزوم حفظ وحدت و یکپارچگی عراق از مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق خواسته بود تا همه‌پرسی استقلال را برای تعیین سرنوشت این اقلیم لغو کند!

بعد از انتخابات اقليم كردستان عراق، دولت مركزي به رياست حيدرالعبادي كه تحت فرمان رژيم  ولايت فقيه است از قبل كردها را مرتب تهديد ميكرد و حلقه را هرروز بر آنها تنگتر مي كرد تا اينكه با كمك سپاه قدس و حشدي الشعبي كركوك را از دست كردها گرفته و تقديم رژيم ج اسلامي كردند. نقش قاسم سليماني كه وزير خارجه عراق محسوب ميشودرا نبايد فراموش كرد! 

اشغال كركوك بدون مقاومت كردها:

پيش از صد سال است كه مردم كردستان براي استقلال اقليم كردستان بيتابي ميكردند اما درست از فرداي رفراندوم احزاب بزرگ يعني نيمي از اتحاديه ميهني و حزب دموكرات كردستان   و پاره اي از رهبران  مانند " جلال طالباني به مردم پشت كرده و با تباني قدرتهاي منطقه و همكاري مثلث شوم ايران ، تركيه ، عراق ، بجاي حمايت از استقلال اقليم كردستان به مردم آن اقليم خيانت كرده و با رژيم هاي همسايه همكاري كردن تا كركوك را از دست كردها در آورند.  مسعود بارزاني  قبلا گفته است: " استقلال کردستان امری حتمی است. صد سال گذشته و طی مذاکرات صلح پس از پایان جنگ جهانی اول، به کردها وعده استقلال دادند و اما به جای آن بدون در نظر گرفتن اراده کردها، میهنمان را بین کشورهای عراق، ایران، ترکیه و سوریه تقسیم کردند" و امروز باز آن تراژدي تكرار ميشود منتهي با أقليت خائيني كه در اين منطقه كم هم نيستند. پس ازبرگزاري انتخابات و همه پرسي با اينكه مردم كردستان سرمست از اين پيروزي بزرگ بودند بخاطر خونريزي كمتر كركوك را به راحتي در اختيار متجاوزان قراردادند،قاسم سليماني كه در همه جاي عراق ديده ميشود منفور زن و مرد عراقي است .به گزارش روزنامه كردستان K24 قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران نقش فعالی در اشغال کرکوک از سوی شبه‌نظامیان وابسته به تهران و دیگر نیروهای عراقی داشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک عضو رهبری اتحادیه میهنی کردستان که این حزب رابطه تنگاتنگی با ایران دارد گفته است که «قاسم سلیمانی طی این ماه و قبل از حمله نیروهای عراقی به کرکوک سه بار با مقام‌های اتحادیه میهنی دیدار کرده است».

سلیمانی از مقام‌های اتحادیه میهنی کردستان بویژه اعضای خانواده جلال طالبانی خواسته بود از کرکوک عقب نشینی کنند.

همچنین گفته است که سلیمانی در این دیدارها یک پیام روشن به اتحادیه میهنی داده است: «عقب‌نشینی یا خطر از دست دادن همپیمانی استراتژی تهران».

كركوك چگونه به اشغال رژيم ولايي در آمد؟ بعد از رفراندوم بلافاصله ملاقاتهاي رهبران ايران و تركيه و عراق و تركيه شكل تازه اي به خود ميگيرد خامنه اي استقلال كردستان را خيانت به منطقه خواند ! پایگاه علی خامنه‌ای روز چهارشنبه ۱۲ مهر گزارشی از گفت‌وگوی وی با رجب طیب اردوغان در تهران منتشر کرد که حاکی از همسویی ایران و ترکیه برای مقابله با استقلال احتمالی کردستان عراق است. وی خواستار «همکاری و همفکری» ایران و ترکیه و «تصمیم‌های واحد و جدی سیاسی و اقتصادی» این دو کشور برای مقابله با استقلال کردستان عراق شده و گفته است: «ایران و ترکیه در مقابله با این حادثه باید هر اقدام ممکن را انجام دهند و دولت عراق نیز باید در این قضیه به صورت جدی، تصمیم‌گیری و اقدام کند».ملاقات هاي پي در پي  اين دو با هم و لاجرم دعوت حيدرالعباد به تركيه و خط و خطوط اشغال كركوك را بدنبال داشت . 

جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه یک روز قبل از حمله شبه نظامیان و نیروهای عراقی به کرکوک گذرگاه‌های

 مرزی خود را با اقلیم کردستان بست.

روز 24 مهر ماه نیروهای عراقی متشکل از شبه نطامیان حشد الشعبی وابسته به ایران با همکاری برخی از فرماندهان پیشمرگه از اتحادیه میهنی کردستان بدون درگيري  وارد شهر کرکوک شدند. كه خود سوال برانگيز بود يكي از دلايل مقابله نكردن كردها ، حضور جاشهاي اتحاديه ميهني و همكاري آنها با حشد الشعبي يعني حزب الهي هاي عراق باعث شد آنها براي جلو گيري از خونريزي وارد عمل نشوند و دليل ديگر مانور دو کشور همچنین پیش و پس از آن، دست به انجام رزمایش‌های مشترکی با نیروهای عراق در مرزهای مشترک زدند. در واقع پيشمرگان را قبل از اشغال كركوك خلاء سلاح كرده بودند.

کسرت رسول معاون اول دبیر کل اتحادیه میهنی کردستان دو روز پس از اشغال کرکوک از سوی نیروهای عراقی و آواره شدن بیش از 100 هزار شهروندان کرد در طوزخرماتو و کرکوک در بیانیه‌ای برخی از مقام‌های اتحادیه میهنی را به خیانت متهم کرد.حسن بارام معاون مسئول دفتر اتحادیه میهنی در طوزخرماتو به کردستان 24 گفته است که خرماطو دوباره انفال و ساکنین آن آواره شدند.

همچنین گفته است که «طی چند روز گذشته در طوزخرماطو دهها شهید دادیم و صدها تن از ساکنین شهر در اسارت دشمن هستند و شبه نظامیان حشد الشعبی جنازه شهیدانمان را به دنبال خود می‌کشند و پرچم کردستان را زیر پاهایشان انداختند، حتی شهروندان ما را با بلوک کشته‌اند».وی درخواست بازگشت از سوی بعضی از مقام‌های کردستان را رد کرده و گفته است «برگردیم که به ما تجاوز کنند و ما تنها در صورتی باز خواهیم گشت که از کرامت ما حفاظت شود و به  سربلندی برگردیم».

 با پيش بيني هايي كه مي شد  پس از رفراندوم ، همسايه هاي عراق ، مخالفت خود را با استقلال اقليم كردستان  سريعاً اعلام خواهند كرد بدنبال همين مخالفتها و درگيري هاي داخلي در كردستان بيشتر خواهد شد  استعفاي بارزاني  بخاطر شرايطي كه دولت مركزي عراق تحملي مي كرده است   صورت  ميگيرد البته فشارهايي كه توسط مثلث شوم ضد كردي صورت گرفت در ، مسعود بارزاني  بي تاثير نبود !وضعيت كنوني كردستان بسيار خطرناك و شكننده است ، هر روز كه مي گذرد بدتر هم خواهد شد  درست است كه حزب دموكرات بخاطر كشته شدن مردم كركوك را آرام و  با خيانتهايي كه حزب اتحاديه ميهني  به حشدي الشعبي  تقديم كرد ولي بازهم احتمال درگيري هاي داخلي وجود خواهد داشت.با استعفاي مسعود بارزاني و جايگزين كردن برادر زاده اش ، نیچروان بارزانی که در کنار عموی خود به عنوان نخست وزیر فعالیت می‌کرد، نخست وزیر شخصی کلیدی در دوره انتقال خواهد بود. در حين حال رادیو فرانسه اعلام كرد : مسعود بارزانی رهبر منطقه خود مختار کردستان عراق پس گیری مناطق تحت کنترل کردها از سوی ارتش عراق را محصول خیانت بزرگ رقبای سیاسی خود خواند، منظور اتحاديه ميهني است كه كركوك را بدون كوچكترين مقاومتي تقديم دولت مركزي كرد. 

سخن پاياني: رفراندوم حق مسلم كردها است ولي رهبري كردستان آينده كردستان را بعد از رفراندوم پيش بيني نكرده بود، او فقط بخاطر امتياز گيري هم شده بود بايد سياست ديگري اتخاذ ميكرد ، رهبري بايد پيش بيني مي كرد كه همسايه ها چه برخوردي با رفراندوم خواهند كرد، و در پايان بايد گفت رهبري كردستان بيش بيني نكرده بود كه همسايه ها با چوب لاي چرخ گذاشتن مانع استقلال كردستان خواهند شد ولي رهبري حتا بيش بيني نكرده بود كه حشدي الشعبي با كمك سر سپردگان جمهوري اسلامي كه سر حدات را هم در دست خواهد گرفت و با مثلث شومي كه  ساخته اند،  مانع بزرگي در راه استقلال كردستان خواهند بود و اين زيركي پيچيده اي بود رژيم جمهوري اسلامي  به كمك روسيه و تركيه انجام داده اند از طرفي، رهبري اقليم كردستان  چنين كاري بزرگ را بدون هماهنگي با گروه هاي ديگر انجام داد و روي تركيه حساب باز كرده بود كه مي توان گفت مقصر اصلي در اين از همپاشيدگي كردستان است . بايد گفت علاوه بر بارزاني ، "پاول و آلا طالبانی بهمراه آراس و لاهور شیخ جنگی چهار کارچاق کن جناح خیانتکار اتحادیه میهنی هستند که مسئولیت مستقیم این خیانت بزرگ را بعهده دارند. آنان در زمان مناسب در مقابل دادگاه صالح بجرم خیانت به رای بالای ٩٠% توده های مردم و رفتن به صفوف دشمن قرار خواهند گرفت"(محمد رحيمي تحليلگر كردستان ايران)این جناح ترسو و جبون در جریان دو ماه کارزار رفراندم بمراتب بیش از گذشته به حاشیه پرتاب شد و کاملا شکست خورد.  برای جبران شکستهایشان حاضر شدند به صفوف دشمنان مردم خویش بپیوندند و این درست همان کاری بود که بارزانی و پارتی سالها پیشتر انجام داده و تانکهای دولت عراق را به اربیل آوردند. این دو نیرو طی سالیان گذشته بجای اتحاد با مردم به سمت دشمنان رفتند. نزدیکی آنان با دولتهای فاشیستی مذهبی ایران، ترکیه و عراق نمونه بارز ترس آنان از قدرتگیری توده های مردم کرد است. تکرار خیانت این دو نیرو حاصل ترسشان از مردم است. بدون شک به حاشیه راندن رقبای پارلمانی توسط بارزانی و سر انجام بستن پارلمان برای یک دوره طولانی در راندن بیشتر جناح خائن اتحادیه میهنی بسمت دشمن بی تاثیر نبوده است( محمد رحيمي) در پايان بايد گفت ؛ رهبري ضعيف اقليم كردستان با ناشي گريهايش باعث شد تا نه تنها استقلال كردستان صورت نگيرد بلكه آنچه را هم كردستان تا كنون داشت همه را يك جا ازدست بدهد با قدرت گيري حشدالشعبي و حمايت مثلث شوم خصوصا ج اسلامي ،  بايد منتظر بدتر از اين وضعيت هم بود ، حال بايد  بارزاني با كمك برادر زاده اش  بسمت مردم بروند و با تكيه به مردم ، كردستان را از اين وضعيت كنوني بيرون آورند.   

 

رفراندوم اقليم كردستان و دخالت ملاها و افزايش بحران در عراق!

 

 

 

عباس رحمتي 

 

سرانجام ،  رفراندوم براي استقلال كردستان عراق در ٢٥ سپتامبر ٢٠١٧ ميلادي برگزار شد با اينكه آمريكا به مسعود بارزاني رهبر اقليم كردستان گفته بود اين رفراندوم را برگزار نكنيد، اقليم كردستان ،خود به رهبري مسعود بارزاني ، رفراندوم را برگزار كردند  و با ٩٢ درصد آري به استقلال ،پيروزي خود را جشن گرفتند.  البته اردوعان رئيس جمهوري ديكتاتور تركيه قبلا با پررويي تمام آنها را تهديد نظامي كرده بود و تصميم گرفته بود همان جناياتي را كه در مناطق كردنشين تركيه انجام داده بود را  در عراق  كردنشين انجام دهد.  رئيس جمهور تركيه اعلام كرده بود در صورت برگزاري رفراندوم در اقليم كردستان اجازه نخواهد داد نفت را از طريق كشورش عبور دهند و شيرها را خواهد بست . از طرفي  جمهوري ولايي هم لنگ و لگد هاي خود را به سمت اقليم كردستان پرتاب كرد تا سهم بيشتري را دريافت كند. نا گفته نماند،  ج اسلامي مخالفت  و نگراني خود را با رفراندوم كردستان از قبل اعلام كرده بود اين نگراني به دو دليل بود اول ترس از تاثير گذاري رفراندوم اقليم كردستان در ايران و دوم سهم خواهي از اين قسمت نفت خيز عراق ، همانطور كه در سال ٢٠٠٣ همزمان با ورود نظاميان آمريكا به عراق بهمراه سپاهيان بدر، شهر شيعه نشين  بصره و جاهاي ديگري از عراق را به اشغال خود در آورده بود، اينبار هم با سپاه قدس ( حرامزاده سپاه پاسداران )به فرماندهي قاسم سليماني و همكاري حشد الشعبي ( حزب اله عراق )منطقه نفت خيز عراق  يعني كركوك را به اشغال خود در آوردند شهري كه تا چندي پيش در دست كردهاي عراق بود، البته خيانتهاي حزب اتحاديه ميهني به رهبري  طالباني و همكاري جاش هاي اين حزب  با   ايران را نبايد فراموش كرد كه در پايين به آن مي پردازيم .درواقع در اشغال "كركوك "مثلث شوم ايران و عراق و تركيه  والبته سكوت آمريكا از اين مثلث شوم را نبايد ناديده گرفت ، حيدرالعبادي كه هدايت او به دست جمهوري اسلامي است از ابتداء مرتب ، رهبران اقليم كردستان  را تهديد ميكرد ! سازمانهاي اسلامي هم بر يكپارچگي عراق اصرار داشتند! به گزارش ایسنا، به نقل از النشره، سازمان همکاری اسلامی ضمن تاکید بر لزوم حفظ وحدت و یکپارچگی عراق از مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق خواسته بود تا همه‌پرسی استقلال را برای تعیین سرنوشت این اقلیم لغو کند!

بعد از انتخابات اقليم كردستان عراق، دولت مركزي به رياست حيدرالعبادي كه تحت فرمان رژيم  ولايت فقيه است از قبل كردها را مرتب تهديد ميكرد و حلقه را هرروز بر آنها تنگتر مي كرد تا اينكه با كمك سپاه قدس و حشدي الشعبي كركوك را از دست كردها گرفته و تقديم رژيم ج اسلامي كردند. نقش قاسم سليماني كه وزير خارجه عراق محسوب ميشودرا نبايد فراموش كرد! 

اشغال كركوك بدون مقاومت كردها:

پيش از صد سال است كه مردم كردستان براي استقلال اقليم كردستان بيتابي ميكردند اما درست از فرداي رفراندوم احزاب بزرگ يعني نيمي از اتحاديه ميهني و حزب دموكرات كردستان   و پاره اي از رهبران  مانند " جلال طالباني به مردم پشت كرده و با تباني قدرتهاي منطقه و همكاري مثلث شوم ايران ، تركيه ، عراق ، بجاي حمايت از استقلال اقليم كردستان به مردم آن اقليم خيانت كرده و با رژيم هاي همسايه همكاري كردن تا كركوك را از دست كردها در آورند.  مسعود بارزاني  قبلا گفته است: " استقلال کردستان امری حتمی است. صد سال گذشته و طی مذاکرات صلح پس از پایان جنگ جهانی اول، به کردها وعده استقلال دادند و اما به جای آن بدون در نظر گرفتن اراده کردها، میهنمان را بین کشورهای عراق، ایران، ترکیه و سوریه تقسیم کردند" و امروز باز آن تراژدي تكرار ميشود منتهي با أقليت خائيني كه در اين منطقه كم هم نيستند. پس ازبرگزاري انتخابات و همه پرسي با اينكه مردم كردستان سرمست از اين پيروزي بزرگ بودند بخاطر خونريزي كمتر كركوك را به راحتي در اختيار متجاوزان قراردادند،قاسم سليماني كه در همه جاي عراق ديده ميشود منفور زن و مرد عراقي است .به گزارش روزنامه كردستان K24 قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران نقش فعالی در اشغال کرکوک از سوی شبه‌نظامیان وابسته به تهران و دیگر نیروهای عراقی داشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک عضو رهبری اتحادیه میهنی کردستان که این حزب رابطه تنگاتنگی با ایران دارد گفته است که «قاسم سلیمانی طی این ماه و قبل از حمله نیروهای عراقی به کرکوک سه بار با مقام‌های اتحادیه میهنی دیدار کرده است».

سلیمانی از مقام‌های اتحادیه میهنی کردستان بویژه اعضای خانواده جلال طالبانی خواسته بود از کرکوک عقب نشینی کنند.

همچنین گفته است که سلیمانی در این دیدارها یک پیام روشن به اتحادیه میهنی داده است: «عقب‌نشینی یا خطر از دست دادن همپیمانی استراتژی تهران».

كركوك چگونه به اشغال رژيم ولايي در آمد؟ بعد از رفراندوم بلافاصله ملاقاتهاي رهبران ايران و تركيه و عراق و تركيه شكل تازه اي به خود ميگيرد خامنه اي استقلال كردستان را خيانت به منطقه خواند ! پایگاه علی خامنه‌ای روز چهارشنبه ۱۲ مهر گزارشی از گفت‌وگوی وی با رجب طیب اردوغان در تهران منتشر کرد که حاکی از همسویی ایران و ترکیه برای مقابله با استقلال احتمالی کردستان عراق است. وی خواستار «همکاری و همفکری» ایران و ترکیه و «تصمیم‌های واحد و جدی سیاسی و اقتصادی» این دو کشور برای مقابله با استقلال کردستان عراق شده و گفته است: «ایران و ترکیه در مقابله با این حادثه باید هر اقدام ممکن را انجام دهند و دولت عراق نیز باید در این قضیه به صورت جدی، تصمیم‌گیری و اقدام کند».ملاقات هاي پي در پي  اين دو با هم و لاجرم دعوت حيدرالعباد به تركيه و خط و خطوط اشغال كركوك را بدنبال داشت . 

جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه یک روز قبل از حمله شبه نظامیان و نیروهای عراقی به کرکوک گذرگاه‌های

 مرزی خود را با اقلیم کردستان بست.

روز 24 مهر ماه نیروهای عراقی متشکل از شبه نطامیان حشد الشعبی وابسته به ایران با همکاری برخی از فرماندهان پیشمرگه از اتحادیه میهنی کردستان بدون درگيري  وارد شهر کرکوک شدند. كه خود سوال برانگيز بود يكي از دلايل مقابله نكردن كردها ، حضور جاشهاي اتحاديه ميهني و همكاري آنها با حشد الشعبي يعني حزب الهي هاي عراق باعث شد آنها براي جلو گيري از خونريزي وارد عمل نشوند و دليل ديگر مانور دو کشور همچنین پیش و پس از آن، دست به انجام رزمایش‌های مشترکی با نیروهای عراق در مرزهای مشترک زدند. در واقع پيشمرگان را قبل از اشغال كركوك خلاء سلاح كرده بودند.

کسرت رسول معاون اول دبیر کل اتحادیه میهنی کردستان دو روز پس از اشغال کرکوک از سوی نیروهای عراقی و آواره شدن بیش از 100 هزار شهروندان کرد در طوزخرماتو و کرکوک در بیانیه‌ای برخی از مقام‌های اتحادیه میهنی را به خیانت متهم کرد.حسن بارام معاون مسئول دفتر اتحادیه میهنی در طوزخرماتو به کردستان 24 گفته است که خرماطو دوباره انفال و ساکنین آن آواره شدند.

همچنین گفته است که «طی چند روز گذشته در طوزخرماطو دهها شهید دادیم و صدها تن از ساکنین شهر در اسارت دشمن هستند و شبه نظامیان حشد الشعبی جنازه شهیدانمان را به دنبال خود می‌کشند و پرچم کردستان را زیر پاهایشان انداختند، حتی شهروندان ما را با بلوک کشته‌اند».وی درخواست بازگشت از سوی بعضی از مقام‌های کردستان را رد کرده و گفته است «برگردیم که به ما تجاوز کنند و ما تنها در صورتی باز خواهیم گشت که از کرامت ما حفاظت شود و به  سربلندی برگردیم».

 با پيش بيني هايي كه مي شد  پس از رفراندوم ، همسايه هاي عراق ، مخالفت خود را با استقلال اقليم كردستان  سريعاً اعلام خواهند كرد بدنبال همين مخالفتها و درگيري هاي داخلي در كردستان بيشتر خواهد شد  استعفاي بارزاني  بخاطر شرايطي كه دولت مركزي عراق تحملي مي كرده است   صورت  ميگيرد البته فشارهايي كه توسط مثلث شوم ضد كردي صورت گرفت در ، مسعود بارزاني  بي تاثير نبود !وضعيت كنوني كردستان بسيار خطرناك و شكننده است ، هر روز كه مي گذرد بدتر هم خواهد شد  درست است كه حزب دموكرات بخاطر كشته شدن مردم كركوك را آرام و  با خيانتهايي كه حزب اتحاديه ميهني  به حشدي الشعبي  تقديم كرد ولي بازهم احتمال درگيري هاي داخلي وجود خواهد داشت.با استعفاي مسعود بارزاني و جايگزين كردن برادر زاده اش ، نیچروان بارزانی که در کنار عموی خود به عنوان نخست وزیر فعالیت می‌کرد، نخست وزیر شخصی کلیدی در دوره انتقال خواهد بود. در حين حال رادیو فرانسه اعلام كرد : مسعود بارزانی رهبر منطقه خود مختار کردستان عراق پس گیری مناطق تحت کنترل کردها از سوی ارتش عراق را محصول خیانت بزرگ رقبای سیاسی خود خواند، منظور اتحاديه ميهني است كه كركوك را بدون كوچكترين مقاومتي تقديم دولت مركزي كرد. 

سخن پاياني: رفراندوم حق مسلم كردها است ولي رهبري كردستان آينده كردستان را بعد از رفراندوم پيش بيني نكرده بود، او فقط بخاطر امتياز گيري هم شده بود بايد سياست ديگري اتخاذ ميكرد ، رهبري بايد پيش بيني مي كرد كه همسايه ها چه برخوردي با رفراندوم خواهند كرد، و در پايان بايد گفت رهبري كردستان بيش بيني نكرده بود كه همسايه ها با چوب لاي چرخ گذاشتن مانع استقلال كردستان خواهند شد ولي رهبري حتا بيش بيني نكرده بود كه حشدي الشعبي با كمك سر سپردگان جمهوري اسلامي كه سر حدات را هم در دست خواهد گرفت و با مثلث شومي كه  ساخته اند،  مانع بزرگي در راه استقلال كردستان خواهند بود و اين زيركي پيچيده اي بود رژيم جمهوري اسلامي  به كمك روسيه و تركيه انجام داده اند از طرفي، رهبري اقليم كردستان  چنين كاري بزرگ را بدون هماهنگي با گروه هاي ديگر انجام داد و روي تركيه حساب باز كرده بود كه مي توان گفت مقصر اصلي در اين از همپاشيدگي كردستان است . بايد گفت علاوه بر بارزاني ، "پاول و آلا طالبانی بهمراه آراس و لاهور شیخ جنگی چهار کارچاق کن جناح خیانتکار اتحادیه میهنی هستند که مسئولیت مستقیم این خیانت بزرگ را بعهده دارند. آنان در زمان مناسب در مقابل دادگاه صالح بجرم خیانت به رای بالای ٩٠% توده های مردم و رفتن به صفوف دشمن قرار خواهند گرفت"(محمد رحيمي تحليلگر كردستان ايران)این جناح ترسو و جبون در جریان دو ماه کارزار رفراندم بمراتب بیش از گذشته به حاشیه پرتاب شد و کاملا شکست خورد.  برای جبران شکستهایشان حاضر شدند به صفوف دشمنان مردم خویش بپیوندند و این درست همان کاری بود که بارزانی و پارتی سالها پیشتر انجام داده و تانکهای دولت عراق را به اربیل آوردند. این دو نیرو طی سالیان گذشته بجای اتحاد با مردم به سمت دشمنان رفتند. نزدیکی آنان با دولتهای فاشیستی مذهبی ایران، ترکیه و عراق نمونه بارز ترس آنان از قدرتگیری توده های مردم کرد است. تکرار خیانت این دو نیرو حاصل ترسشان از مردم است. بدون شک به حاشیه راندن رقبای پارلمانی توسط بارزانی و سر انجام بستن پارلمان برای یک دوره طولانی در راندن بیشتر جناح خائن اتحادیه میهنی بسمت دشمن بی تاثیر نبوده است( محمد رحيمي) در پايان بايد گفت ؛ رهبري ضعيف اقليم كردستان با ناشي گريهايش باعث شد تا نه تنها استقلال كردستان صورت نگيرد بلكه آنچه را هم كردستان تا كنون داشت همه را يك جا ازدست بدهد با قدرت گيري حشدالشعبي و حمايت مثلث شوم خصوصا ج اسلامي ،  بايد منتظر بدتر از اين وضعيت هم بود ، حال بايد  بارزاني با كمك برادر زاده اش  بسمت مردم بروند و با تكيه به مردم ، كردستان را از اين وضعيت كنوني بيرون آورند.   

 

منبع:پژواک ایران


فهرست مطالب عباس رحمتی در سایت پژواک ایران 

*ويروس كرونا و رنسانس  [2020 Mar] 
*بيت خامنه اي وتيم امنيتي ،براي مهار خبرها ونه ويروس كرونا!  [2020 Feb] 
*لائيسيته !  [2020 Feb] 
* مُرده گردونی ولايت فَقِيه !  [2020 Feb] 
*ابوبكر البغدادي و علي الخامنه اي هردو تروريست؟!  [2019 Dec] 
*چهل سال رابطه مخفي آمريكا با ملايان تهران!  [2019 Dec] 
*گراني بنزين وعبور از فاشيست مذهبي !  [2019 Nov] 
*‏ بيست و ششمين فستيوال تئاتر ايرانيان تبعيدي ،شهر كلن آلمان!‏  [2019 Nov] 
*‏«روح الله زم »، اپوزيسيون يا مهره ي سوخته؟!‏  [2019 Oct] 
*بانوان ايران استاديوم هاي كاملن آزاد ميخواهند!‏  [2019 Oct] 
*چپاول ثروت و عطش خونریزی را حمایت نکنید! سیری کوتاه در نشست سازمان ملل [2019 Sep] 
*پشت پرده سياست ولايت فقيه، مذاكره با آمريكا !  [2019 Sep] 
*سپاه پاسداران با چهل سال تروردرصدر فهرست سازمانهای تروريستي خارجی آمریکا ! [2019 Apr] 
*چهل سال جنايت و ترور سركوب و عقبگرد كامل (شماره يك)‏  [2019 Feb] 
* سال ۲۰۱۸ سال هشدار و پر حادثه به پایان رسید! [2019 Jan] 
* فرار سرمايه از ايران افزايش مي يابد!‏  [2018 Dec] 
*یک ربع قرن فستيوال تئاتر تبعيدي در كلن!  [2018 Nov] 
*ترور به بهانه هموار کردن جاده بهشت براي تروریست ها!  [2018 Nov] 
*خيانت روحاني ( فريدون) به مردم ایران از زبان یک آشنا! [2018 Oct] 
*احضار روحانی به مجلس و رویای دیر باز خامنه ای!‏  [2018 Sep] 
*غول ديماه بر مي خيزد!  [2018 Aug] 
* ١٣٦ مين سالگشت زاد و بود دكتر محمد مصدق در شهر كلن چگونه برگزار شد؟  [2018 Jul] 
*خامنه اي و رؤياهاي آشفته بمب اتم!‏  [2018 Jun] 
*سود و زيانهاي خروج آمريكا از برجام  [2018 May] 
*رضا شاه جزئي از تاريخ ايران است!  [2018 Apr] 
*ارمنستاني ها فقط با اراده بود که ديكتاتور را سرنگون كردند!  [2018 Apr] 
*احمدي نژاد بدنبال اپوزيسيون سازي است ؟  [2018 Feb] 
*فاز تغيير ! [2018 Feb] 
*جمهوري اسلامي ؟ نه ، رژيم توتاليتر!  [2018 Feb] 
*جنبش ملي ،پايه هاي نظام ولايي را فرو خواهد ريخت!‏  [2018 Jan] 
*احمدی نژادی ها؛ واکنش تهدید آمیز خامنه ای  [2018 Jan] 
*شعله جنگ منطقه خليج فارس زبانه مي كشد [2017 Dec] 
*بيست و چهارمين سال فستيوال تئاتر در تبعيد كلن بياد مجيد فلاح زاده  [2017 Dec] 
*جنگ أفروزي هاي دوباره جمهوري اسلامي ، تمام منطقه را درگير خواهد كرد!‏  [2017 Nov] 
*رفراندوم اقليم كردستان و دخالت ملاها و افزايش بحران در عراق!  [2017 Nov] 
*فوتبال ايران و سوريه، نقش زنان و مردان ايران !‏  [2017 Oct] 
*فردوسي را بايد جدي گرفت و خوب شناخت !‏  [2017 Oct] 
*انتخابات آلمان ، شكست سنگين دو حزب برتر و رشد پوپوليست ها !‏ [2017 Sep] 
*‎ ‎دو رهبر در يك موضع و حمله به ملاها درسازمان ملل  [2017 Sep] 
*همكاري كاشاني و بهبهاني با انگليسيها در كودتاي ٢٨ مرداد عليه دكتر مصدق  [2017 Sep] 
*معامله بزرگ بر سر كابينه آينده و نقش ولايت فَقِيه ! ‏  [2017 Aug] 
*دولت امام زمان معجزه هزاره سوم ( قسمت ششم)‏  [2017 Aug] 
*«ماجراي نيمروز» نيمه پنهان ماجرا بود!‏  [2017 Jul] 
*جنبش دانشجویی و ادامه مبارزه  [2017 Jul] 
*اتحاد اپوزيسيون با مردم رمز پيروزي است!‏  [2017 Jul] 
*دولت امام زمان ،معجزه هزاره سوم ( قسمت پنجم )‏  [2017 May] 
*چهار سال با دولت تدبير و اميد و ركوردهاي تازه !‏ [2017 Apr] 
*اسكار سياسي! ‏  [2017 Mar] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ( قسمت چهارم )  [2017 Feb] 
*«اوباما» با اُونا، ماند و به تاریخ پیوست! [2017 Jan] 
*گورخوابان ارمغان ديگر جمهوري اسلامي‎!‎  [2017 Jan] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ! ( قسمت سوم)  [2016 Dec] 
*بيست و سومين فستيوال تئاتر در تبعيد شهر كلن با موفقيت برگزار شد  [2016 Nov] 
*پيروز انتخابات‎ ‎‏ آمریکا كيست ؟ ‏  [2016 Nov] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم( قسمت دوم)‏  [2016 Oct] 
*دولت امام زمان و معجزه هزاره سوم !( بخش اول)‏ [2016 Oct] 
*فوتبال و حزب اله ، ياحسين ، گل تاسوعائي!‏  [2016 Oct] 
*مردم چون كوه مي مانند تا علم الهدي برود [2016 Sep] 
*جنگنده های روسی در پايگاه شاهرخي (نوژه) همدان ، خيانتي كه كتمان نتوان کرد؟ [2016 Aug] 
*كودتاي نافرجام تركيه و روياهاي اردوغان  [2016 Jul] 
*زلزله خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا و پس لرزه هايش [2016 Jul] 
*قضاوت كنيد!  [2016 Jun] 
*نقش مستشاران و مدافعان حرم، حضور محرز جمهوري اسلامي در جنگ سوريه!  [2016 Jun] 
*أهداف خامنه اي با رياست جنتي در مجلس خبرگان [2016 May] 
*ترس خامنه اي از فرا گيري زبان انگليسي چيست ؟  [2016 May] 
*فرار مالياتي و پولشويي هاي گسترده جهاني درپاناما، بهشت مالياتي! [2016 Apr] 
*انتخابات دهم و حیله های جدید نظام ولايي  [2016 Mar] 
*ميزان رأي يك نَفَر است! [2016 Feb] 
*ريشه ها را بايد شناخت ! [2016 Feb] 
*سفر روحاني به فرانسه و معامله پشت پرده بر سر مجاهدین  [2016 Jan] 
*بيست و دومين فستيوال تئاتر درتبعيد «كلن» با شعار «ما پارازيت نيستم » [2015 Dec] 
*جنايات اخير رژيم فاشيستي مذهبي ايران يك عمل تروريستي و محكوم است  [2015 Nov] 
*خودرو ملي يا اسلامي ،ايدئولوژيك ( مكتبي ) ؟ [2015 Oct] 
*داستان دعواها و بر هم زدن رابطه ایران با آمريكا و توافقنامه هسته اي وین ! [2015 Sep] 
*چه سیاستی پشت هجوم گسترده پناهندگان به اروپا نهفته است؟ [2015 Sep] 
*چرا پزشكان به مناطق دور افتاده نمي روند؟( بخاطر روز پزشک ) [2015 Aug] 
*گروه اسلامي داعش بهانه اى براى حضور هميشه آمريكا در خاورميانه! [2015 Aug] 
*توافق هسته اي وين ، فرصتي براي خواسته هاي مردم ايران!  [2015 Jul] 
*مذاكرات هسته اى و هسته اصلی ترور در خاورمیانه  [2015 Jul] 
*تنها راه نجات ايران بازگشت به اصالت خويشتن خويش! [2015 Jun] 
*رعايت حفظ فاصله با بمب اتم ، راه حل پشت درهاي بسته است!  [2015 May] 
*تفاهم يا توافق لوزان شكستِ دلواپسان و جام زهر ديگر [2015 Apr] 
* تاكسي جعفر پناهى به برلين آمد ،شوخى نيست !  [2015 Feb] 
*خاكسپارى بيژن دادگرى و بعضى دوستان ! [2015 Feb] 
*راز اشغال سفارت آمریکا درتهران ! [2014 Dec] 
*بزرگداشت فريدون تنكابنى، در شهر كلن كارى پسنديده !  [2014 Dec] 
*بيست و يكمين سال فستيوال تئاتر كلن به همراه يار دبستانى !  [2014 Nov] 
*از هيچِ خمينی تا پيچ بی احساسی مطلق! [2014 Nov] 
*ترور خاموش و پيچيده سرهنگ عزيز خزاعى ! [2014 Oct] 
*ایران و بردگی مدرن ؟! [2014 Oct] 
*چه درسهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت؟ ( قسمت دهم ، پايانى ) [2014 Sep] 
*چه درسهایی میتوان ازبهمن پنجاه و هفت گرفت ؟(بخش نهم) [2014 Aug] 
*آلمان معادلات فيفا را بهم ريخت !  [2014 Jul] 
*آلمان چگونه مجددا ،جام را به خانه آورد؟ [2014 Jul] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت (بخش ٨) [2014 Jul] 
*چه در سهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت ؟ ( بخش هفتم) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت ( بخش ششم ) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن پنجاه وهفت گرفت ؟ ( بخش پنجم) [2014 Apr] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن ٥٧ گرفت ؟ (بخش چهارم ) [2014 Apr] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت ( بخش سوم ) [2014 Mar] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت؟( بخش دوم)  [2014 Feb] 
*چه درسهايي می توان از انقلاب بهمن ٥٧ گرفت !(بخش نخست ) [2014 Feb] 
*پزشك ، نقدى بر فيلم مديكووس [2014 Jan] 
* نلسون ماندلا سنبل مبارزه با آپارتايد ( تبعيض نژادى ) و درسهايى كه بايد از او گرفت! [2013 Dec] 
*بيستمين فستيوال تئاتر ايرانيان در تبعيد خجسته باد [2013 Nov] 
*تروريست كيست ،تروریست دولتی کدام است ؟ [2013 Nov] 
*حل مسئله اتمى ايران با سوريه گره خورده است ! [2013 Oct] 
*اوباما يك گام به پيش ، روحانى دو گام به پس !  [2013 Oct] 
*روحاني و باب مذاكره با آمريكا در سازمان ملل ! [2013 Sep] 
*حزب مرکل در آلمان اکثریت آراء را کسب کرد، ولى ائتلاف با كدام حزب ؟  [2013 Sep] 
*سوريه خط مقدم و خاكريز اول جمهورى اسلامى! [2013 Sep] 
*جنايت ضد انسانى در اشرف و يا ليبرتى محكوم است  [2013 Sep] 
*رای اعتماد وزارت اطلاعات یا مجلس؟! [2013 Aug] 
*اتحاد ، مبارزه ، تنها راه مقابله با رژيم فاشيستى مذهبى است ؟ [2013 Aug] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر؟!(قسمت سوم) [2013 Jul] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر ؟!( قسمت دوم ) [2013 Jul] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ (قسمت چهارم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت سوم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت دوم)- مضحكه انتخابات ١٣٩٢ [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال؟ قسمت اول [2013 Jun] 
*انگليس پشت پرده انتخابات ايران  [2013 May] 
*" مادورو " و " چاوز " دو روى يك سكه اند ! [2013 Apr] 
*جريان فتنه چيست ، فتنه گر كيست ؟ [2013 Apr] 
*اپوزیسیون سازی ! [2013 Feb] 
*تابلوی فساد جمهوری اسلامی! [2012 Dec] 
*کاریکلماتور سی یاسی! [2012 Nov] 
*انتساب احمدی ‌نژاد کلاه گشاد بر سر خامنه ای! [2012 Sep] 
*پارازیت قربانی مماشات ! [2012 Jun] 
*آیا سوسیالیست های فرانسه با انتخاب اولاند مسیرکشور را عوض خواهند کرد؟ [2012 May] 
*انتخابات مجلس نهم فریب دیگری برای جهانیان ! [2012 Mar] 
*فیسبوک وشبکه های اجتماعی مجازی ! [2012 Feb] 
*تحلیلی بر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی [2011 Nov] 
*چراغ سبز هیلاری کلینتون به رژیم فاشیستی ایران رشته ها را پنبه خواهد کرد!  [2011 Nov] 
*قذافی رفت ، آینده لیبی به کجا می رود ؟ [2011 Oct] 
*استبداد و پیامد های آن درجامعه ! [2011 Aug] 
*هدی صابر و بابی ساندز دو فدایی آزادیخواه ! [2011 Jun] 
*ولایت فقیه بدتر از فرعونیت !  [2011 Jun] 
*حمله به اشرف ، چرا ؟ [2011 Apr] 
*تفاوت های دو قیام در دو نظام دیکتاتوری ایران و مصر ! [2011 Mar] 
*مصر به کدام حکومت تن در خواهد داد [2011 Feb] 
*بی بی سی ، بی بی باجی رژیم برای تست دستگیری موسوی و کروبی ! [2011 Jan] 
*اعدام ها در روند جنبش مردم ایران چه تاثیری می گذارد؟  [2011 Jan] 
*آیا جزایر سه گانه بهانه ای برای حمله نظامی به ایران خواهد شد ؟ [2010 Dec] 
*مرضیه گل سر سبد هنرمندان [2010 Nov] 
*دیه گو و محمود را باهم به چه کار آیند ؟ [2010 Jul] 
*میزبانی جام جهانی فوتبال برای آفریقا جنوبی براحتی بدست نیامد ! [2010 Jul] 
*سی سال مبارزه و یکسال فعالیت بی امان مردم بر علیه ولایت فقیه در ایران [2010 Jun] 
*ترور نرم در زندانهای رژیم  [2010 May] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود ! [2010 May] 
*پشت صحنه ارتجاع ولایت فقیه !  [2010 May] 
*خامنه ای قاتلی که باطل است !  [2010 Apr] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود !  [2010 Mar] 
*پیروز میدان مردم متحدند !  [2010 Feb] 
*مبارزه و سازماندهی ( شماره 2 ) [2010 Jan] 
*مبارزه و سازماندهی تنها راه حل در مقابل رژیم (شماره 1)  [2010 Jan] 
*" نه "  [2009 Dec] 
*جنبش سبز وارد مرحله دیگری شد !  [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟ (شماره ۳) [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟( شماره 2)  [2009 Oct] 
*جنبش سبز به کجا می رود ؟! (شماره1)  [2009 Oct] 
*رد پای رژیم و حمایت علنی از حماس در غزه ! [2009 Jan]