فیسبوک وشبکه های اجتماعی مجازی !
عباس رحمتی

جهان، با ورود به عصر رسانه‏ها و شکل‏گیرى جامعه اطلاعاتى، دوران جدیدى آغاز شده است . درنظام نوین جهانى‏ ما در عصر رسانه ها زندگي مي كنيم؛ عصری که در آن رسانه هاي گروهي جزء جدايي ناپذير زندگي ما هستند. و در حین  حال شبکه های زیادی از این نظام نوین همه کاسبی می کنند و هم جاسوسی و هم آدم فروشی  و...! پس باید این شبکه را خوب شناخت ابتداء مروری کوتاه  به تاریخچه این شبکه اجتماعی  دارم .

تاریخچه شبکه های اجتماعی : اولین ایمیل در سال 1971 بصورت خیلی کوتاه  بین دو کامپیوتری  که نزدیک  بهم بودند فرستاده شد در سال 1978شبکه های اطلاعاتی مجازی BBS  ایجاد شد سالها بعد هم در ایران ماوراء وپیام خانه کتاب هم مشابه نها بودند که در آن موقع نه وب وجود داشت و نه شبکه های گسترده تصویری و کامپیوتری ! در سال 1994 جوسیتیز) GeoCities    اولین شبکه   بود که ایده اش برای وب سازی مردم بود (راه اندازی وب از این سال شروع شد )در سال 1995 بود که سایت ebay  که برای فروش اجناس مختلف بود توسط  یک ایرانی بنام Pierre Omidyarپایه گذاری شد (این ایده را همسرش به او پیشنهاد کرده بود ) 1997 بود که   اولین Massinger  توسط شرکت AOL برای ارتباطات شخصی راه اندازی شد که خیلی هم محبوب شد . در سال      2002Friendster    راه اندازی شد که اولین شبکه ای برای ارتباطات دوستی بود شبکه MAY SPACEکه در سال2003 برای دوست یابی بود ولی بعد از مدتی موسیقی را درشبکه گذاشت که باغث رشدش شد. در سال 2004 هم فیس بوک راه اندازی شد و در سال 2006 هم توییتر براه  افتاد  و درسال  2008 هم  MAY SPACEزیر پوشش فیس بوک قرار گرفت در داقع فیس بوک آنراصاحب شد .      

درطول این چند قرنی که از تمدن انسان می گذرد شاهد  رویداها و یا دوره های متفاوتی بوده است از دیر باز تاریخ ، مثل عصر حجر – عصر کوچ نشینی – عصر انقلاب کشاورزی ( فئودالیته ) عصر سکناگزینی – عصر تفتیش عقاید ( انگیزاسیون ) در قرون وسطا - عصر جیید ( رنسانس ) عصر علم گرایی در دوران معاصر عصر جنگ سرد ، دورانی که استیلای نظامی در دنیا حاکم بود ، عصر ارتباطات و بالاخره عصر فن آوری اطلاعات که  ما در آن زندگی  می کنیم و امروزه در حال پیشرفت عصر گفتگوی های دوطرفه  است . عصر اینترنت و فیس بوک و شبکه های اجتماعی که در حال حاضر پیشترفته ترین عصر زندگی بشر است ، همانطوریکه گالیله روزی ثابت کرد که این زمین است که دور خورشید می گردد ، اگر چه بعد ها به خاطر حفظ جانش از این حرفش برگشت ( در کلیسای تفتیش عقاید ) ولی با این  تحقیق  کاری کرد که انسان با این اندیشه نو از دوران تفتیش عقاید وارد یک عصر دیگری بنام رنسانس  شود . شبکه های اجتماعی هم این اتفاق را در زندگی انسانها انداخته اند ، از درون این شبکه ها به فیس بوک بر می خوریم که یکی از همان  اتفاقات بزرگ است !

در عصر منولوگرافی عصر یک طرفه ای بود که کسی میگفت  و دیگری می شنید ولی در حال حاضر گفتگو ها دو طرفه شده است  در شبکه های اجتماعی می توان حتا همدیگر را دید و از نظرات یکدیگر با اطلاع شد و امروزه در نوع پیشرفته اش  می توان به کاندیدای مورد نظر هم رای داد  که زیر ساخت این نوع  برخورد عالی ترین  نوع برخورد با مسئله دموکراسی است که می   توان عصر دموکراسی واقعی را رقم زند این چنین زیر ساختی می تواند  روند دیگری  در محکمتر ساختند کرامت انسانی باشد .با این تفاسیر ولی محققین معتقدند که شبکه های اجتماعی یک شمشیر دولبه است  ، خوبی آن شبکه سازی است و اما مجازی است و همه کارها و همه کنش های  سیاسی  در عالم  مجازی نیست از طرفی ازاین شبکه ها می توان به عنوان شبکه های گردهمایی سیاسی و کنشهای واقعی استفاده کرد  درایران و کشورهای عربی (بهار عربی ) شبکه های مجازی کاری کردند کارستان که هنوز هم  ادامه دارد .ولی از طرفی اگر این کنش ها فقط محدود  به  شبکه مجازی شود روی کنش های واقعی افت  ایجاد می کند .

فیسبوک Facebooke/:

همانطور که گفتم برخورد و تبادل نظر در شبکه های اجتماعی مهمترین اتفاقی است که در عصراینترنت رخ داده است ،فیسبوک یکی از این  شبکه ها است  که  عده ای از آن با نام  شهر و دیار و خانه خود  یاد می کنند ساکنین این شهر و دیار بزرگ معمولا بالاتر از سیزده سال هستند  و تا مرزهای  ناشناخته پیش می رود ، روانشناسان می گویند فیسبوک جزیی از اعتیادهای انسان محسوب می شود در واقع همان نیاز  انسان معتادی  است که به آرامش مواد ش دل خوش می کند !  در این  راه فیس بوک تا آنجا جلو رفته است که در حال حاضر بیش از 850میلیون  عضو دارد و ماهانه 300 میلیون  کار بر را جذب می کند ،فیس بوک بتدریج   پا را فراتر  گذاشته و  به تجارت روی آورده است بطوریکه  مدعی است  بیش از 83 شرکت از 100 شرکت  بزرگ آمریکایی  از این  شبکه برای تبلیغات استفاده می کنند، نایکی و آمریکا اکسپرس و... ازآن شرکتها هستند . در حال حاضر 80 در صد شرکت ها ی پولی دنیا از فیس بوک استفاده می کنند و بهعنوان یک پلاتفروم تجاری استفاده می شود که یک روند تحولی و یا  یک انقلاب در تجارت است . فیس بوک باعث شده است که یک ساختاری در شبکه های اجتماعی ایجاد کند تا  نقش مشتری و شبکه های اجتماعی که  نقش عمده ای است را داراباشد ، این ساختار با معرفی وب 2 است که خود یک پارادیم  در شبکه اجتماعی ایجاد کرد که در آن حضور فیس بوک  ، توییتر، یوتیوب و ... برای کسب و کار تجاری یک امر ضروری شده است که گذار  از یک پدیده  الکترونیکی است که باعث شده است عرضه کنندگان خدمات یک نوع ارتباط با هم پیدا کنند که فیس بوک یکی از این مجراهای ارتباطی است که خود باعث رقابتی زیاد شده است .  از طرفی میگویند  فیس بوک  و تویتتر توسط سازمانهای جاسوسی مثل  سیا (CIA) و اینتلیجنت سرویس  های انگلیسی  تمامی اطلاعات کاربران را در حافظه  خانه های خود جاداده اند و هر زمان که  بخواهند از آنها استفاده می کنند و حتا ممکن است  این اطلاعات را با پول در اختیار رژیم های دیکتاتور قرار دهند  ، برای روشن شدن  این موضوع به یک نمونه واقعی که برای یک کاربر ایرانی که عضو فیس در هلند بوده است می پردازم او می گوید: « من   که  خود مسئول  یکی  از    شبکه های اینترنتی بوده ام ، او  ادامه می دهد  سوءاستفاده هایی  که هنوز  محرمانه محسوب می شود و فاش نمی شوند مثلا وکیلی  که در هلند با دولتش مشکلات زیادی  در رابطه با فیسبوک داشته است  که بعدها توسط  افراد ی  تهدیدهایی می شود و  در مورد مسائل سیاسی خودم به گزارشاتی دست یافتم   که گزارش دولتی بوده است و در سطح خیلی کلان در فیس بوک برای ایجاد بحران استفاده شده است . سوء استفاده هایی دیگر که در هلند صورت گرفته است در گیری هایی که برای بعضی از دختر خانم ها و پسران جوان صورت گرفته است که مورد اذیت و آزار قرار گرفته اند درایران هم مواردی بوده است که افراد زیادی  مورد اذیت   قرار گرفته اند.»

لازم است توضیح دهم این ایرانی هموطن از آن تاریخ  از فیس بوک  بیرون آمد و با این شبکه کاری انجام نمی دهد .

این محقق و پژوهشگر شبکه  اجتماعی  می گوید : میزان  سوء استفاده هایی که از فیس بوک می شود بسیار زیاد تر از آن است که ما فکر می کنیم . فیس بوک 10 میلیارد دلار  به اقتصاد اروپا کمک  کرده است و شغل یابی زیادی به اقتصاد این قاره کرده است لازم است بدانید که مجلس اروپا هم روی این مسئله کار می کند .و از این  شبکه براحتی عبور نمی کنند

فیس بوک تا کنون وجهی از کاربران دریافت نکرده است ولی با رفتن به بورس مسلما وضع تغییر خواهد کرد در سال جاری احتمالا از کاربران  حق عضویت دریافت خواهد کرد .لازم است یا دآوری شود که فیس بوک تا کنون ماهانه 500 میلیون در آمد داشته و با 850 میلیون عضو می تواند یکی از پر در آمد ترین شبکه ها باشد و این حق عضویت در آینده  ممکن است به تمام ی شبکه ها سرایت خواهد کرد .

-        مسائل منفی /NEGATIV 

-        رقابتهای اجتماعی

-        افسردگی های فیس بوک که مطرح شد

-        ردیابی های سیاسیون توسط نظامهای سرکوب گر

-        سوء استفاده سازمانهای جاسوسی و فروش اطلاعات به نظامهای سرکوبگر

-        تهمت  وافتراهای افراد به یکدیگر در پیش میلیونها چشم !

 

بازهم فیس بوک

 

دنیای مجازی به حقیقی تبدلیل شد !

 تعریف های زیادی از فیسبوک   شده است  عده ای آنرا خانه,دهکده کوچک  خود می دانند  و عده ای می گویند یک کرسی بزرگی است که  با  تمامی  اعضا و کاربرانش دور این کرسی می نشینند و چت می کنند . باید گفت ، فیس بوک شاید خانه و کاشانه ای مجازی باشد که  هر کسی  می تواند وارد این خانه شود ولی بدون اجازه نمی تواند وارد اتاقهای این خانه  شود و این دوستان و کاربران هستند که اجازه ورود  به این اتاق ها  را صادر می کنند و این خانه ، آداب و رسومی  را داراست  ، درست مانند دنیای حقیقی  ! و اگر کسی به این قوانین پشت پا زد مسلما از طریق همان دوستان از آنها اتاق ها  اخراج می شود . واقعیت این است که بعد از گذشت سالها  از ساختن این خانه مجازی ، بعضی ها نمی دانند که فیس بوک چگونه جایی است ، آنها فکر می کنند که در این خانه چون کسی بالاسرشان نیست هر گونه خبری خصوصی  را می توان در فیس بوک گذاشت ویافکر می کنند که این خانه مجازی جای تصفیه حسابهای کهنه گذشته است ویا  هرگونه توهینی  می توان به مذهب و مرام  و عقیده مردم کرد (درفیس بوک عملی شنیع  در مورد قرآن دیدم که از ذکر آن می گذرم  در حالیکه می توانست مخالفت خود را طوری دیگر عنوان کند )  بخاطر همین است که  دولت آمریکا  برای مزاحمتها و توهین و تهمت ها در فیس بوک وکلا اینترنت از 6 ماه تا دوسال جریمه  قانون وصف کرده است . در فیس بوک می توان استفاده های لازم را برد و  مسائل علمی و سیاسی و مذهبی وبسیاری  دیگر را  آزادانه مطرح کرد .می توان فرهنگ خود را در رابطه با فیس بوک بالا برد. از دید سیاسی و اجتماعی ، فیس بوک می تواند بستری مفید برای  دموکراسی باشد   این شبکه   برای ما ایرانی ها خیلی سازنده خواهد بود و قدمی است  برای پیش بردن  اهداف دموکراتیک کشورمان ایران .

نکته از قلم افتاده

پسندیدم :

 یکی از دوستان می گفت فیس بوک مثل خانه  و دهکده ای است که قادریم ، هم در آن نامه به دوستان بنویسم (پست  کینم )هم به دیار دوستان برویم (پسندیدم را با زنگ زدن درب خانه مقایسه کرده بود که تشبیه قشنگی بود ) همه می توانیم در کنار یکدیگر زندگی کنیم بشرط اینکه ادب و نزاکت را رعایت کنیم ، همه می توانیم در کنار یکدیگر بمانیم و به دیداریکدیگر بریم و با " پسندیم " درب خانه ی یگدیگر را بزنیم و اگر درمنزل بود فوری جوابم را با " پسندیدم " بگیریم و اگر تو فیس بوک نبود بعدا  می فهمد و جوابمان را خواهد  داد .  نکته جالب دیگری که در فیس بوک بوجود  آمد ،  پیدا کردن هزاران گمشده است که تا قبل از کشف فیس بوک میسر نبود دارد هزاران عشق  گمشده  که تا  دیروز میسر نبود با فیسبوک ، عشاق  نا امید  همدیگر  را براحتی آب خوردن ، همدیگر  را یافتند و دنیای مجازی را به دنیا حقیقی تبدلیل کردند و چه ازدواج ها از این طریق صورت گرفت . 

 

منبع:پژواک ایران


فهرست مطالب عباس رحمتی در سایت پژواک ایران 

*ويروس كرونا و رنسانس  [2020 Mar] 
*بيت خامنه اي وتيم امنيتي ،براي مهار خبرها ونه ويروس كرونا!  [2020 Feb] 
*لائيسيته !  [2020 Feb] 
* مُرده گردونی ولايت فَقِيه !  [2020 Feb] 
*ابوبكر البغدادي و علي الخامنه اي هردو تروريست؟!  [2019 Dec] 
*چهل سال رابطه مخفي آمريكا با ملايان تهران!  [2019 Dec] 
*گراني بنزين وعبور از فاشيست مذهبي !  [2019 Nov] 
*‏ بيست و ششمين فستيوال تئاتر ايرانيان تبعيدي ،شهر كلن آلمان!‏  [2019 Nov] 
*‏«روح الله زم »، اپوزيسيون يا مهره ي سوخته؟!‏  [2019 Oct] 
*بانوان ايران استاديوم هاي كاملن آزاد ميخواهند!‏  [2019 Oct] 
*چپاول ثروت و عطش خونریزی را حمایت نکنید! سیری کوتاه در نشست سازمان ملل [2019 Sep] 
*پشت پرده سياست ولايت فقيه، مذاكره با آمريكا !  [2019 Sep] 
*سپاه پاسداران با چهل سال تروردرصدر فهرست سازمانهای تروريستي خارجی آمریکا ! [2019 Apr] 
*چهل سال جنايت و ترور سركوب و عقبگرد كامل (شماره يك)‏  [2019 Feb] 
* سال ۲۰۱۸ سال هشدار و پر حادثه به پایان رسید! [2019 Jan] 
* فرار سرمايه از ايران افزايش مي يابد!‏  [2018 Dec] 
*یک ربع قرن فستيوال تئاتر تبعيدي در كلن!  [2018 Nov] 
*ترور به بهانه هموار کردن جاده بهشت براي تروریست ها!  [2018 Nov] 
*خيانت روحاني ( فريدون) به مردم ایران از زبان یک آشنا! [2018 Oct] 
*احضار روحانی به مجلس و رویای دیر باز خامنه ای!‏  [2018 Sep] 
*غول ديماه بر مي خيزد!  [2018 Aug] 
* ١٣٦ مين سالگشت زاد و بود دكتر محمد مصدق در شهر كلن چگونه برگزار شد؟  [2018 Jul] 
*خامنه اي و رؤياهاي آشفته بمب اتم!‏  [2018 Jun] 
*سود و زيانهاي خروج آمريكا از برجام  [2018 May] 
*رضا شاه جزئي از تاريخ ايران است!  [2018 Apr] 
*ارمنستاني ها فقط با اراده بود که ديكتاتور را سرنگون كردند!  [2018 Apr] 
*احمدي نژاد بدنبال اپوزيسيون سازي است ؟  [2018 Feb] 
*فاز تغيير ! [2018 Feb] 
*جمهوري اسلامي ؟ نه ، رژيم توتاليتر!  [2018 Feb] 
*جنبش ملي ،پايه هاي نظام ولايي را فرو خواهد ريخت!‏  [2018 Jan] 
*احمدی نژادی ها؛ واکنش تهدید آمیز خامنه ای  [2018 Jan] 
*شعله جنگ منطقه خليج فارس زبانه مي كشد [2017 Dec] 
*بيست و چهارمين سال فستيوال تئاتر در تبعيد كلن بياد مجيد فلاح زاده  [2017 Dec] 
*جنگ أفروزي هاي دوباره جمهوري اسلامي ، تمام منطقه را درگير خواهد كرد!‏  [2017 Nov] 
*رفراندوم اقليم كردستان و دخالت ملاها و افزايش بحران در عراق!  [2017 Nov] 
*فوتبال ايران و سوريه، نقش زنان و مردان ايران !‏  [2017 Oct] 
*فردوسي را بايد جدي گرفت و خوب شناخت !‏  [2017 Oct] 
*انتخابات آلمان ، شكست سنگين دو حزب برتر و رشد پوپوليست ها !‏ [2017 Sep] 
*‎ ‎دو رهبر در يك موضع و حمله به ملاها درسازمان ملل  [2017 Sep] 
*همكاري كاشاني و بهبهاني با انگليسيها در كودتاي ٢٨ مرداد عليه دكتر مصدق  [2017 Sep] 
*معامله بزرگ بر سر كابينه آينده و نقش ولايت فَقِيه ! ‏  [2017 Aug] 
*دولت امام زمان معجزه هزاره سوم ( قسمت ششم)‏  [2017 Aug] 
*«ماجراي نيمروز» نيمه پنهان ماجرا بود!‏  [2017 Jul] 
*جنبش دانشجویی و ادامه مبارزه  [2017 Jul] 
*اتحاد اپوزيسيون با مردم رمز پيروزي است!‏  [2017 Jul] 
*دولت امام زمان ،معجزه هزاره سوم ( قسمت پنجم )‏  [2017 May] 
*چهار سال با دولت تدبير و اميد و ركوردهاي تازه !‏ [2017 Apr] 
*اسكار سياسي! ‏  [2017 Mar] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ( قسمت چهارم )  [2017 Feb] 
*«اوباما» با اُونا، ماند و به تاریخ پیوست! [2017 Jan] 
*گورخوابان ارمغان ديگر جمهوري اسلامي‎!‎  [2017 Jan] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ! ( قسمت سوم)  [2016 Dec] 
*بيست و سومين فستيوال تئاتر در تبعيد شهر كلن با موفقيت برگزار شد  [2016 Nov] 
*پيروز انتخابات‎ ‎‏ آمریکا كيست ؟ ‏  [2016 Nov] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم( قسمت دوم)‏  [2016 Oct] 
*دولت امام زمان و معجزه هزاره سوم !( بخش اول)‏ [2016 Oct] 
*فوتبال و حزب اله ، ياحسين ، گل تاسوعائي!‏  [2016 Oct] 
*مردم چون كوه مي مانند تا علم الهدي برود [2016 Sep] 
*جنگنده های روسی در پايگاه شاهرخي (نوژه) همدان ، خيانتي كه كتمان نتوان کرد؟ [2016 Aug] 
*كودتاي نافرجام تركيه و روياهاي اردوغان  [2016 Jul] 
*زلزله خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا و پس لرزه هايش [2016 Jul] 
*قضاوت كنيد!  [2016 Jun] 
*نقش مستشاران و مدافعان حرم، حضور محرز جمهوري اسلامي در جنگ سوريه!  [2016 Jun] 
*أهداف خامنه اي با رياست جنتي در مجلس خبرگان [2016 May] 
*ترس خامنه اي از فرا گيري زبان انگليسي چيست ؟  [2016 May] 
*فرار مالياتي و پولشويي هاي گسترده جهاني درپاناما، بهشت مالياتي! [2016 Apr] 
*انتخابات دهم و حیله های جدید نظام ولايي  [2016 Mar] 
*ميزان رأي يك نَفَر است! [2016 Feb] 
*ريشه ها را بايد شناخت ! [2016 Feb] 
*سفر روحاني به فرانسه و معامله پشت پرده بر سر مجاهدین  [2016 Jan] 
*بيست و دومين فستيوال تئاتر درتبعيد «كلن» با شعار «ما پارازيت نيستم » [2015 Dec] 
*جنايات اخير رژيم فاشيستي مذهبي ايران يك عمل تروريستي و محكوم است  [2015 Nov] 
*خودرو ملي يا اسلامي ،ايدئولوژيك ( مكتبي ) ؟ [2015 Oct] 
*داستان دعواها و بر هم زدن رابطه ایران با آمريكا و توافقنامه هسته اي وین ! [2015 Sep] 
*چه سیاستی پشت هجوم گسترده پناهندگان به اروپا نهفته است؟ [2015 Sep] 
*چرا پزشكان به مناطق دور افتاده نمي روند؟( بخاطر روز پزشک ) [2015 Aug] 
*گروه اسلامي داعش بهانه اى براى حضور هميشه آمريكا در خاورميانه! [2015 Aug] 
*توافق هسته اي وين ، فرصتي براي خواسته هاي مردم ايران!  [2015 Jul] 
*مذاكرات هسته اى و هسته اصلی ترور در خاورمیانه  [2015 Jul] 
*تنها راه نجات ايران بازگشت به اصالت خويشتن خويش! [2015 Jun] 
*رعايت حفظ فاصله با بمب اتم ، راه حل پشت درهاي بسته است!  [2015 May] 
*تفاهم يا توافق لوزان شكستِ دلواپسان و جام زهر ديگر [2015 Apr] 
* تاكسي جعفر پناهى به برلين آمد ،شوخى نيست !  [2015 Feb] 
*خاكسپارى بيژن دادگرى و بعضى دوستان ! [2015 Feb] 
*راز اشغال سفارت آمریکا درتهران ! [2014 Dec] 
*بزرگداشت فريدون تنكابنى، در شهر كلن كارى پسنديده !  [2014 Dec] 
*بيست و يكمين سال فستيوال تئاتر كلن به همراه يار دبستانى !  [2014 Nov] 
*از هيچِ خمينی تا پيچ بی احساسی مطلق! [2014 Nov] 
*ترور خاموش و پيچيده سرهنگ عزيز خزاعى ! [2014 Oct] 
*ایران و بردگی مدرن ؟! [2014 Oct] 
*چه درسهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت؟ ( قسمت دهم ، پايانى ) [2014 Sep] 
*چه درسهایی میتوان ازبهمن پنجاه و هفت گرفت ؟(بخش نهم) [2014 Aug] 
*آلمان معادلات فيفا را بهم ريخت !  [2014 Jul] 
*آلمان چگونه مجددا ،جام را به خانه آورد؟ [2014 Jul] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت (بخش ٨) [2014 Jul] 
*چه در سهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت ؟ ( بخش هفتم) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت ( بخش ششم ) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن پنجاه وهفت گرفت ؟ ( بخش پنجم) [2014 Apr] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن ٥٧ گرفت ؟ (بخش چهارم ) [2014 Apr] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت ( بخش سوم ) [2014 Mar] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت؟( بخش دوم)  [2014 Feb] 
*چه درسهايي می توان از انقلاب بهمن ٥٧ گرفت !(بخش نخست ) [2014 Feb] 
*پزشك ، نقدى بر فيلم مديكووس [2014 Jan] 
* نلسون ماندلا سنبل مبارزه با آپارتايد ( تبعيض نژادى ) و درسهايى كه بايد از او گرفت! [2013 Dec] 
*بيستمين فستيوال تئاتر ايرانيان در تبعيد خجسته باد [2013 Nov] 
*تروريست كيست ،تروریست دولتی کدام است ؟ [2013 Nov] 
*حل مسئله اتمى ايران با سوريه گره خورده است ! [2013 Oct] 
*اوباما يك گام به پيش ، روحانى دو گام به پس !  [2013 Oct] 
*روحاني و باب مذاكره با آمريكا در سازمان ملل ! [2013 Sep] 
*حزب مرکل در آلمان اکثریت آراء را کسب کرد، ولى ائتلاف با كدام حزب ؟  [2013 Sep] 
*سوريه خط مقدم و خاكريز اول جمهورى اسلامى! [2013 Sep] 
*جنايت ضد انسانى در اشرف و يا ليبرتى محكوم است  [2013 Sep] 
*رای اعتماد وزارت اطلاعات یا مجلس؟! [2013 Aug] 
*اتحاد ، مبارزه ، تنها راه مقابله با رژيم فاشيستى مذهبى است ؟ [2013 Aug] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر؟!(قسمت سوم) [2013 Jul] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر ؟!( قسمت دوم ) [2013 Jul] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ (قسمت چهارم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت سوم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت دوم)- مضحكه انتخابات ١٣٩٢ [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال؟ قسمت اول [2013 Jun] 
*انگليس پشت پرده انتخابات ايران  [2013 May] 
*" مادورو " و " چاوز " دو روى يك سكه اند ! [2013 Apr] 
*جريان فتنه چيست ، فتنه گر كيست ؟ [2013 Apr] 
*اپوزیسیون سازی ! [2013 Feb] 
*تابلوی فساد جمهوری اسلامی! [2012 Dec] 
*کاریکلماتور سی یاسی! [2012 Nov] 
*انتساب احمدی ‌نژاد کلاه گشاد بر سر خامنه ای! [2012 Sep] 
*پارازیت قربانی مماشات ! [2012 Jun] 
*آیا سوسیالیست های فرانسه با انتخاب اولاند مسیرکشور را عوض خواهند کرد؟ [2012 May] 
*انتخابات مجلس نهم فریب دیگری برای جهانیان ! [2012 Mar] 
*فیسبوک وشبکه های اجتماعی مجازی ! [2012 Feb] 
*تحلیلی بر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی [2011 Nov] 
*چراغ سبز هیلاری کلینتون به رژیم فاشیستی ایران رشته ها را پنبه خواهد کرد!  [2011 Nov] 
*قذافی رفت ، آینده لیبی به کجا می رود ؟ [2011 Oct] 
*استبداد و پیامد های آن درجامعه ! [2011 Aug] 
*هدی صابر و بابی ساندز دو فدایی آزادیخواه ! [2011 Jun] 
*ولایت فقیه بدتر از فرعونیت !  [2011 Jun] 
*حمله به اشرف ، چرا ؟ [2011 Apr] 
*تفاوت های دو قیام در دو نظام دیکتاتوری ایران و مصر ! [2011 Mar] 
*مصر به کدام حکومت تن در خواهد داد [2011 Feb] 
*بی بی سی ، بی بی باجی رژیم برای تست دستگیری موسوی و کروبی ! [2011 Jan] 
*اعدام ها در روند جنبش مردم ایران چه تاثیری می گذارد؟  [2011 Jan] 
*آیا جزایر سه گانه بهانه ای برای حمله نظامی به ایران خواهد شد ؟ [2010 Dec] 
*مرضیه گل سر سبد هنرمندان [2010 Nov] 
*دیه گو و محمود را باهم به چه کار آیند ؟ [2010 Jul] 
*میزبانی جام جهانی فوتبال برای آفریقا جنوبی براحتی بدست نیامد ! [2010 Jul] 
*سی سال مبارزه و یکسال فعالیت بی امان مردم بر علیه ولایت فقیه در ایران [2010 Jun] 
*ترور نرم در زندانهای رژیم  [2010 May] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود ! [2010 May] 
*پشت صحنه ارتجاع ولایت فقیه !  [2010 May] 
*خامنه ای قاتلی که باطل است !  [2010 Apr] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود !  [2010 Mar] 
*پیروز میدان مردم متحدند !  [2010 Feb] 
*مبارزه و سازماندهی ( شماره 2 ) [2010 Jan] 
*مبارزه و سازماندهی تنها راه حل در مقابل رژیم (شماره 1)  [2010 Jan] 
*" نه "  [2009 Dec] 
*جنبش سبز وارد مرحله دیگری شد !  [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟ (شماره ۳) [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟( شماره 2)  [2009 Oct] 
*جنبش سبز به کجا می رود ؟! (شماره1)  [2009 Oct] 
*رد پای رژیم و حمایت علنی از حماس در غزه ! [2009 Jan]