آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود !
عباس رحمتی

آواتار فیلمی تخیلی ، ساخته جیمز کامرون یکی از کارگردانان معروف آمریکایی است  ، که توانست در قسمت  بهترین فیلمبرداری و طرح و گرافیک سه جایزه را دریافت کند .  آواتار گرچه نتوانست عنوان بهترین فیلم سال را دریافت کند اما این فیلم سیصد میلیون   دلاری  توانست  دو ونیم میلیارد دلار یعنی بیشترین فروش تاریخ سینما را بدست آورد.  این فیلم  که سه بعدی است (D3) هنوز هم پس از جند ماه نمایش در اکران سینماهای دنیا قرار دارد . لازم است توضیح دهم از آنجائیکه درسهایی در مبارزه به ما می دهد، لذا آنرا قبل از مراسم  اهدای" جوایز اسکار "  ا نوشته بودم که اینک آنرا تقدیم کاربران محترم می کنم .  

آواتارها می آیند :

در یک کره تازه  کشف شده بنام پاندورا (Pandora) موجوداتی با شکل و شمایلی نزدیک به انسان ولی این بار با دم و شکل و شمایلی دیگر که وجه مشخصه این سرزمین است  زندگی می کنند، آنها " آواتار " نامیده می شوند.

در این کره تنفس کردن برای افراد معمولی بسیار سخت است و فقط آواتار ها  می توانند در آنجا راحت  تنفس کنند.

دراین سرزمین ،مردمانی پاک و بی آلایش ولی مصمم به گذران زندگی مشغولند ،درست مانند انسانهای اولیه با برگ درختان خود را می پوشانند،  شاید بتوان گفت ، انسانهایی که در یک کمون اولیه زندگی میکنند، افرادی که با زبان آنها بیگانه اند ،غریبه هایی هستند که می توانند با فراگیری زبان  و آداب و رسوم به  این کمون یا قبیله بپیوندند . در آنجا زندگی معنای دیگری دارد عشق و دوست داشتن با تمام لطا فتش برای آواتار ها معنایی خاص داردکه در طول فیلم دوبار به تماشاگران یاد آموزی می کند . اگر کسی به حریم  این عشق و پاکی زندگی و حقوق مردم وکرامت انسانی  بی حرمتی نکند صلح و صفا و صمیمیت تا ابد جاوانه خواهد ماند ، ولی وای از آن لحظه که کسی به این پاکی ها و آرامش این سرزمین  نظر بد داشته باشد .  رئیس قبیله با همسر و تنها دختر شان همه در یک سطح کاملا بدون طبقه امورات می گذارنند ، سر  زمینی "بکر" که از تجاوزات امپراطوری ها مصون مانده  به همین علت است که قوانین خاص خود را دارد کمونی بدون پیرو کمون فدرالیت و فدراسیون های کارگری و سوسیالیستی که تجربه مالکیت اشتراکی ابزارهای کار را از سر نگذرانده اند ولی برابری نقطه شروع کارشان است ، گسترش کامل آزادی در این سرزمین کاملا به چشم می خورد ، ابزار آلات آنها کاملا ساده ولی با کارآئی بسیار موثر !

مبارزه آغاز می شود :

آنها نه ارابه های جنگی دارند نه تانکی و نه هواپیمایی ! ولی جبر روزگار آنها را مجبور کرده به پرنده های اطراف خود روی آورند  آنها پس از رام کردن پرنده های بزرگ  جنگل سبز خود  از آنها  مانند یک هواپیما استفاده می کنند بجای تانک های جنگی هم می توانند  از کرگدن های بسیار بزرگ و یا حیوانات درنده  همان جنگل استفاده کنند[1] در این سر زمین انرژی های نهفته ای  وجود دارد که مردم با حرکاتی مثل " یوگا " این انرژی ها به انسانهایی یک پارچه منتقل می شود  و این را دو بار  در مبارزات آواتار ها  با دشمنان  به نمایش می گذارد  مبارزاتی که با ابتدایی ترین وسایل شکل گرفت ، مبارزه با کسانی که پیشرفته تر ین تکنولوژی قرن 22 را در اختیار داشتند  کارگردان آقای جیمز کامرون می خواهد نشان دهد که همه چیز امکان پذیر است حتا با دست خالی  !  آنها  توانسته اند به این حرف ایمان داشته باشند  که « می توان و باید ! »

گروه های تحقیقی که سرزمین " پاندورا " ((pandoraرا یافتند  به تحقیق در باره آواتارهای سبز پرداختند که آنها چه موجوداتی هستند  با این انگیزه بالا  لذا با دراز کردن یکی از آواتارها در آکواریوم بزرگی  به تحقیقات  خود ادامه می دهند آنها شاید بتوانند  از نظر جسمی و  فیزیولوژیکی   مثل گردش خون و...  به نتایجی دست یابند ولی  دست یافتن به انگیزه های بالای آنها کاری است  تقریبا بیهوده ! آنها به این نتیجه رسیدند که نفرات ی  را به سرزمین " پاندورا  " بفرستند تا از آنجا بیشتر  اطلاعات کسب کنند  ولی در این  سرزمین سبز  شاید انسانهای ش  هم از پاکی طبیعت بی بهره نمانده اند هر کس که به آنجا می رود مجذوب این طبیعت بکر می شود و در همانجا به گروه آواتار ها می پیوندد . سرزمینی که  تنفس در آن مشکل است ولی " آواتارها "  زندگی را در آنجا امکان پذیر کرده اند . باید گفت آنها دارای وسایلی برای دفاع از خود هستن که تماما از چوب های تیز و کج  به شکل تیر .کمان های بزرگی که همچون " آر پی جی " دشمن را از پای در میاورد و مجهزترین وسایل را از کار می اندازد Querschnittsgelähmte )( کارگردان فیلم ، " سرباز ، چک سولی )Marin  Jake Sully(را با دستگاههای پیچیده به این سرزمین می فرستد تا به تحقیقات خود  ادامه دهد ولی او در  واقع جذب پاکی های این سرزمین می شود . آواتارها بیشترین استفاده را از جانوران اطراف محیط خود در رابطه با مبارزات می برند آنها در مقابل آن همه تکنولوژی های جنگی و پیشرفته می توانند  براحتی مبارزه کنند و آنها را بور کنند ! البته  فرماندهی  این گروه را نباید نادیده گرفت  در واقع او ست که سازماندهی  و آموزش ها را به افراد انتقال می دهد درست مانند یک تشکیلات عمل می کنند  در غالب یک زندگی ساده   برای رسیدن  به اهداف آواتار ها .

وقتی حمله به آواتارها  شروع می شود  در یک مرحله  ضربات زیادی  می خورند  ولی با یک تمرین  "یوگا" که همان تمرین  اتحاد و ذخیره  کردن انرژی به موقع و خنثا  کردن حرکات  دشمن است و بعد  حمله را شروع می کنند  در واقع "آواتارها "اهل جنگ نیستند و این را در طول زندگی  چند بار به اثبات رسانده اند. درست است که در این فیلم می خواهد تکنو لوژی پیشرفته تر  کشورهای بزرگ را  در آینده به نمایش بگذارد ولی در یک مرحله انگیزه های انسان را بالاتر به تصویر می کشاند و این چرا را باید نویسنده سناریوی فیلم جواب دهد . به نظر نگارنده آمریکایی ها می خواهند بگویند ما در آینده نه بسیار دور تمام اختیارات کرات دیگر را هم دراختیار خواهیم گرفت و این را با کامپیوتر های فوق العاده پیشرفته چندین بار به رخ تماشاگر می کشد .  برگردیم به اصل ماجرا

حال اگر بخواهیم مقایسه ای گذرا به وضعیت کنونی در ایران خودمان داشته باشیم ، باید پرسید آیا می توانیم به مانند آواتار های سرزمین " پاندورا "  اشغالگران ی که تمام وسایل سرکوب دارا هستند و 31 سال از خون ملت تغذیه کرده اند  و باز نفت و گاز را می فروشند و اسلحه خریده و باز به ملت حمله می کنند  چنان که آنها جنگیدند با این اشغالگران به مبارزه ادامه داد و یا باید فقط در انتظار موقعیت های دولتی ماند ؟

آیا می توان به تماشای حکومت کودتا گران نشست ؟ و یا باید چاره ای اندیشد ؟  آیا باید از همان وسایل اولیه دور و بر مان که می توان  دست ساز کرد و اشغالگران را به زانو درآورد استفاده کرد و باز ضربات را تحمل کرد و یا باید مجددا منتظر دستگیری های آینده بود ؟

گاهی اوقات یک فکر یا  تخیل می تواند در دنیای حقیقی واقعیت پیداکند ، فراموش نکنیم خیلی وقت ها  اکتشافات و  حتا راه حل ها ی سیاسی و اجتماعی  ابتدا شاید به صورت تخیل در ذهن شکل می گیرد و بعد به مرحله تحقیق و تفحص در می آید .

از کسانی که هیچ نداشتند جز انگیزه بالا و اتحادی که آنها را به همدیگر  بیشتر پیوند می داد  (همبستگی ) باید از این فیلم یک درس بزرگ گرفت و آن اینکه  می توان دشمن را با هر گونه تجهیزات ی  از کشور بیرون کرد   و این اصل  اول   مبارزه با اشغالگران است ، همانطور که رژیم شاه هم قوی ترین ارتش منطقه را داشت .

اما حالا ،   در یک طرف رژیمی با همه چیز برای سرکوب  وارد شده ، باتوم  آهنی ،  باتوم الکتریکی ، دستگاههای شوک دهنده دستی ، گازهای اشک آور  سلاحهای جور وا جور  در طرف دیگر جوانان و مردم ما با دست خالی که پیش از سی سال ، دو باره شاهد رنج و شکنج شدیدتر در سراسر کشورند.  آنها  نمی خواهند

مانند پدران و مادران انقلاب کرده های شان باشند آنها شاید فکر می کنند  که می توان فقط با مبارزات منفی در مقابل فاشیست ها مقاومت کرد آنها طور دیگری فکر می کنند ولی در روز 6دی قسمتی از سبز ها سبز نماندند و سرخی خود را مانند آواتارها نشان دادند. آواتار ها در ابتدا چنین فکر می کردند ولی وقتی مرگ سرزمین خود و درختان و موجودات زنده اطراف خود را در پیش رو ی حس می کردند،  تحمل مصیبت های بعدی اش را جایز ندیدند و کمر همت بستند و راه مبارزه را ادامه دادند و از آن انسان های  سبز و لطیف ، جنگجویان ی ساخته و سبز هایی سرخ شد تا سرزمین خود را از اشغالگران مصون دارند بدین صورت بود که  پایان کار را به اشغالگران نشان دادند و آن  جز پیروزی " آواتار " چیز دیگری نبود .[2 ]

برای از کار انداختن تکنولوژی سرکوب راه حل لازم را باید پیدا کرد  ، همانطوری که آفریقایی ها  با تیر و کمان  همچو ن آواتار ها  توانستند رژیم آپارتاید را از پا در آورند  مسلما مردم ایران هم می توانند در مقابل مدرنیزم سرکوب رژیمراه حل های مناسب  را در ایران اشغال شده پیدا کنند. در آوارتا چند نکته به چشم می خورد  که ما باید در این مقطع از آنها  درس های لازم را فرا گیریم :

  1. آنها مصمم بودند که می توان و باید در مقابل  دشمن اشغالگر ایستادگی کرد و تجهیزات آنها را از کار انداخت .
  2. با ابتکارات و امکانات اطراف خود توانستند کاری کارستان بکنند آنها ، حتا از حیوانات اطراف خود استفاده کردند که کار مبارزه را آسانتر کردند در همین زمان هم می توان چنین کارهایی انجام داد. در جایی که کار پیش نمی رود می توان از  سگ ها و موجودات دیگر ی استفاده ها کرد و به جان پاسداران و سرکوب گران انداخت و یا مجلس رژیم را پر از حیوانات جورواجور کنیم .
  3. در آموزشها یی مثل" یوگا " اتحاد خود را قوی تر کردند . ما هم می توانیم در ورزشهای دسته جمعی شرکت کنیم ،کوهنوردی و به دشت و صحرا رفتن  و  اتحاد و انرژی گرفتن ازکارهایی است که می تواند به مبارزه و  انگیزاسیون های مان کمک کند . 
  4. آواتار ها توانستند ماشین سرکوب و ویران کننده را از کار بیندازند و اگر فقط تماشاگر صحنه ها بودند نابود می شدند  اگر تجهیزات سرکوب را از رژیم فاشیستی مذهبی بگیریم آنها جز تسلیم ندارند و این را در آینده ای نزدیک خواهیم دید ، مردمی که با « شعار ، یا مرگ یا آزادی » پا به میدان  گذارده اند و این اصل را در طول 9 ماه  ثابت کرده اند ،  مسلما به جهانیان نشان خواهند داد  که شایسته رژیمی دمکراتیک  هستند و نه یک رژیم مذهبی فاشیستی .

 کولی به حرمت بودن باید ترانه بخوانیم

شاید پیام حضوری تا گوش ها برسانیم

کولی برای نمردن باید هلاک و خموشی [3]

یعنی نمی توان خاموش ماند و برای زنده بودن باید مبارزه کردو اگر بناست که بمیریم ایستاده بمیریم ،  برای اینکه زنده بمانیم  ، باید با خاموشی مبارزه کنیم .  

 

http://www.amazon.de/Avatar-Aufbruch-nach-Pandora/dp/B00332G54M/ref=sr_1_1/278-6450062-2436762[1]

 [2 ]در این فیلم معلوم نیست که ، آقای "  جیمزکامرون " می خواهد نشان دهد که در قرن 22 تمامی تکنولوژی جامعه سرمایه داری به بن بست خواهد رسید و به زمین خواهد خورد یا آنکه می خواهد کشف کرات دیگر را به رخ دنیا بکشد ؟ ولی قدر مسلم در این است که یک جنبشهایی در راه است که قابل پیش بینی نیست، و ماهیت آن را کسی نمی داند . آیا ماهیت آن باز سوسیالیستی است ؟ و یا ترکیبی از سوسیالیستی و سرمایه داری است یا هیچ کدام شاید هم با جنگ هایی که امپراطوری ها  در گذشته و امپریالیسم ها در گذشته و حال براه انداخته اند با شکست سختی روبرو خواهند شد این ها هم به مبارزات مردم بستگی دارد.   

[3] شعر از سیمین بهبهانی است

 

منبع:پژواک ایران


فهرست مطالب عباس رحمتی در سایت پژواک ایران 

*ويروس كرونا و رنسانس  [2020 Mar] 
*بيت خامنه اي وتيم امنيتي ،براي مهار خبرها ونه ويروس كرونا!  [2020 Feb] 
*لائيسيته !  [2020 Feb] 
* مُرده گردونی ولايت فَقِيه !  [2020 Feb] 
*ابوبكر البغدادي و علي الخامنه اي هردو تروريست؟!  [2019 Dec] 
*چهل سال رابطه مخفي آمريكا با ملايان تهران!  [2019 Dec] 
*گراني بنزين وعبور از فاشيست مذهبي !  [2019 Nov] 
*‏ بيست و ششمين فستيوال تئاتر ايرانيان تبعيدي ،شهر كلن آلمان!‏  [2019 Nov] 
*‏«روح الله زم »، اپوزيسيون يا مهره ي سوخته؟!‏  [2019 Oct] 
*بانوان ايران استاديوم هاي كاملن آزاد ميخواهند!‏  [2019 Oct] 
*چپاول ثروت و عطش خونریزی را حمایت نکنید! سیری کوتاه در نشست سازمان ملل [2019 Sep] 
*پشت پرده سياست ولايت فقيه، مذاكره با آمريكا !  [2019 Sep] 
*سپاه پاسداران با چهل سال تروردرصدر فهرست سازمانهای تروريستي خارجی آمریکا ! [2019 Apr] 
*چهل سال جنايت و ترور سركوب و عقبگرد كامل (شماره يك)‏  [2019 Feb] 
* سال ۲۰۱۸ سال هشدار و پر حادثه به پایان رسید! [2019 Jan] 
* فرار سرمايه از ايران افزايش مي يابد!‏  [2018 Dec] 
*یک ربع قرن فستيوال تئاتر تبعيدي در كلن!  [2018 Nov] 
*ترور به بهانه هموار کردن جاده بهشت براي تروریست ها!  [2018 Nov] 
*خيانت روحاني ( فريدون) به مردم ایران از زبان یک آشنا! [2018 Oct] 
*احضار روحانی به مجلس و رویای دیر باز خامنه ای!‏  [2018 Sep] 
*غول ديماه بر مي خيزد!  [2018 Aug] 
* ١٣٦ مين سالگشت زاد و بود دكتر محمد مصدق در شهر كلن چگونه برگزار شد؟  [2018 Jul] 
*خامنه اي و رؤياهاي آشفته بمب اتم!‏  [2018 Jun] 
*سود و زيانهاي خروج آمريكا از برجام  [2018 May] 
*رضا شاه جزئي از تاريخ ايران است!  [2018 Apr] 
*ارمنستاني ها فقط با اراده بود که ديكتاتور را سرنگون كردند!  [2018 Apr] 
*احمدي نژاد بدنبال اپوزيسيون سازي است ؟  [2018 Feb] 
*فاز تغيير ! [2018 Feb] 
*جمهوري اسلامي ؟ نه ، رژيم توتاليتر!  [2018 Feb] 
*جنبش ملي ،پايه هاي نظام ولايي را فرو خواهد ريخت!‏  [2018 Jan] 
*احمدی نژادی ها؛ واکنش تهدید آمیز خامنه ای  [2018 Jan] 
*شعله جنگ منطقه خليج فارس زبانه مي كشد [2017 Dec] 
*بيست و چهارمين سال فستيوال تئاتر در تبعيد كلن بياد مجيد فلاح زاده  [2017 Dec] 
*جنگ أفروزي هاي دوباره جمهوري اسلامي ، تمام منطقه را درگير خواهد كرد!‏  [2017 Nov] 
*رفراندوم اقليم كردستان و دخالت ملاها و افزايش بحران در عراق!  [2017 Nov] 
*فوتبال ايران و سوريه، نقش زنان و مردان ايران !‏  [2017 Oct] 
*فردوسي را بايد جدي گرفت و خوب شناخت !‏  [2017 Oct] 
*انتخابات آلمان ، شكست سنگين دو حزب برتر و رشد پوپوليست ها !‏ [2017 Sep] 
*‎ ‎دو رهبر در يك موضع و حمله به ملاها درسازمان ملل  [2017 Sep] 
*همكاري كاشاني و بهبهاني با انگليسيها در كودتاي ٢٨ مرداد عليه دكتر مصدق  [2017 Sep] 
*معامله بزرگ بر سر كابينه آينده و نقش ولايت فَقِيه ! ‏  [2017 Aug] 
*دولت امام زمان معجزه هزاره سوم ( قسمت ششم)‏  [2017 Aug] 
*«ماجراي نيمروز» نيمه پنهان ماجرا بود!‏  [2017 Jul] 
*جنبش دانشجویی و ادامه مبارزه  [2017 Jul] 
*اتحاد اپوزيسيون با مردم رمز پيروزي است!‏  [2017 Jul] 
*دولت امام زمان ،معجزه هزاره سوم ( قسمت پنجم )‏  [2017 May] 
*چهار سال با دولت تدبير و اميد و ركوردهاي تازه !‏ [2017 Apr] 
*اسكار سياسي! ‏  [2017 Mar] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ( قسمت چهارم )  [2017 Feb] 
*«اوباما» با اُونا، ماند و به تاریخ پیوست! [2017 Jan] 
*گورخوابان ارمغان ديگر جمهوري اسلامي‎!‎  [2017 Jan] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ! ( قسمت سوم)  [2016 Dec] 
*بيست و سومين فستيوال تئاتر در تبعيد شهر كلن با موفقيت برگزار شد  [2016 Nov] 
*پيروز انتخابات‎ ‎‏ آمریکا كيست ؟ ‏  [2016 Nov] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم( قسمت دوم)‏  [2016 Oct] 
*دولت امام زمان و معجزه هزاره سوم !( بخش اول)‏ [2016 Oct] 
*فوتبال و حزب اله ، ياحسين ، گل تاسوعائي!‏  [2016 Oct] 
*مردم چون كوه مي مانند تا علم الهدي برود [2016 Sep] 
*جنگنده های روسی در پايگاه شاهرخي (نوژه) همدان ، خيانتي كه كتمان نتوان کرد؟ [2016 Aug] 
*كودتاي نافرجام تركيه و روياهاي اردوغان  [2016 Jul] 
*زلزله خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا و پس لرزه هايش [2016 Jul] 
*قضاوت كنيد!  [2016 Jun] 
*نقش مستشاران و مدافعان حرم، حضور محرز جمهوري اسلامي در جنگ سوريه!  [2016 Jun] 
*أهداف خامنه اي با رياست جنتي در مجلس خبرگان [2016 May] 
*ترس خامنه اي از فرا گيري زبان انگليسي چيست ؟  [2016 May] 
*فرار مالياتي و پولشويي هاي گسترده جهاني درپاناما، بهشت مالياتي! [2016 Apr] 
*انتخابات دهم و حیله های جدید نظام ولايي  [2016 Mar] 
*ميزان رأي يك نَفَر است! [2016 Feb] 
*ريشه ها را بايد شناخت ! [2016 Feb] 
*سفر روحاني به فرانسه و معامله پشت پرده بر سر مجاهدین  [2016 Jan] 
*بيست و دومين فستيوال تئاتر درتبعيد «كلن» با شعار «ما پارازيت نيستم » [2015 Dec] 
*جنايات اخير رژيم فاشيستي مذهبي ايران يك عمل تروريستي و محكوم است  [2015 Nov] 
*خودرو ملي يا اسلامي ،ايدئولوژيك ( مكتبي ) ؟ [2015 Oct] 
*داستان دعواها و بر هم زدن رابطه ایران با آمريكا و توافقنامه هسته اي وین ! [2015 Sep] 
*چه سیاستی پشت هجوم گسترده پناهندگان به اروپا نهفته است؟ [2015 Sep] 
*چرا پزشكان به مناطق دور افتاده نمي روند؟( بخاطر روز پزشک ) [2015 Aug] 
*گروه اسلامي داعش بهانه اى براى حضور هميشه آمريكا در خاورميانه! [2015 Aug] 
*توافق هسته اي وين ، فرصتي براي خواسته هاي مردم ايران!  [2015 Jul] 
*مذاكرات هسته اى و هسته اصلی ترور در خاورمیانه  [2015 Jul] 
*تنها راه نجات ايران بازگشت به اصالت خويشتن خويش! [2015 Jun] 
*رعايت حفظ فاصله با بمب اتم ، راه حل پشت درهاي بسته است!  [2015 May] 
*تفاهم يا توافق لوزان شكستِ دلواپسان و جام زهر ديگر [2015 Apr] 
* تاكسي جعفر پناهى به برلين آمد ،شوخى نيست !  [2015 Feb] 
*خاكسپارى بيژن دادگرى و بعضى دوستان ! [2015 Feb] 
*راز اشغال سفارت آمریکا درتهران ! [2014 Dec] 
*بزرگداشت فريدون تنكابنى، در شهر كلن كارى پسنديده !  [2014 Dec] 
*بيست و يكمين سال فستيوال تئاتر كلن به همراه يار دبستانى !  [2014 Nov] 
*از هيچِ خمينی تا پيچ بی احساسی مطلق! [2014 Nov] 
*ترور خاموش و پيچيده سرهنگ عزيز خزاعى ! [2014 Oct] 
*ایران و بردگی مدرن ؟! [2014 Oct] 
*چه درسهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت؟ ( قسمت دهم ، پايانى ) [2014 Sep] 
*چه درسهایی میتوان ازبهمن پنجاه و هفت گرفت ؟(بخش نهم) [2014 Aug] 
*آلمان معادلات فيفا را بهم ريخت !  [2014 Jul] 
*آلمان چگونه مجددا ،جام را به خانه آورد؟ [2014 Jul] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت (بخش ٨) [2014 Jul] 
*چه در سهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت ؟ ( بخش هفتم) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت ( بخش ششم ) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن پنجاه وهفت گرفت ؟ ( بخش پنجم) [2014 Apr] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن ٥٧ گرفت ؟ (بخش چهارم ) [2014 Apr] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت ( بخش سوم ) [2014 Mar] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت؟( بخش دوم)  [2014 Feb] 
*چه درسهايي می توان از انقلاب بهمن ٥٧ گرفت !(بخش نخست ) [2014 Feb] 
*پزشك ، نقدى بر فيلم مديكووس [2014 Jan] 
* نلسون ماندلا سنبل مبارزه با آپارتايد ( تبعيض نژادى ) و درسهايى كه بايد از او گرفت! [2013 Dec] 
*بيستمين فستيوال تئاتر ايرانيان در تبعيد خجسته باد [2013 Nov] 
*تروريست كيست ،تروریست دولتی کدام است ؟ [2013 Nov] 
*حل مسئله اتمى ايران با سوريه گره خورده است ! [2013 Oct] 
*اوباما يك گام به پيش ، روحانى دو گام به پس !  [2013 Oct] 
*روحاني و باب مذاكره با آمريكا در سازمان ملل ! [2013 Sep] 
*حزب مرکل در آلمان اکثریت آراء را کسب کرد، ولى ائتلاف با كدام حزب ؟  [2013 Sep] 
*سوريه خط مقدم و خاكريز اول جمهورى اسلامى! [2013 Sep] 
*جنايت ضد انسانى در اشرف و يا ليبرتى محكوم است  [2013 Sep] 
*رای اعتماد وزارت اطلاعات یا مجلس؟! [2013 Aug] 
*اتحاد ، مبارزه ، تنها راه مقابله با رژيم فاشيستى مذهبى است ؟ [2013 Aug] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر؟!(قسمت سوم) [2013 Jul] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر ؟!( قسمت دوم ) [2013 Jul] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ (قسمت چهارم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت سوم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت دوم)- مضحكه انتخابات ١٣٩٢ [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال؟ قسمت اول [2013 Jun] 
*انگليس پشت پرده انتخابات ايران  [2013 May] 
*" مادورو " و " چاوز " دو روى يك سكه اند ! [2013 Apr] 
*جريان فتنه چيست ، فتنه گر كيست ؟ [2013 Apr] 
*اپوزیسیون سازی ! [2013 Feb] 
*تابلوی فساد جمهوری اسلامی! [2012 Dec] 
*کاریکلماتور سی یاسی! [2012 Nov] 
*انتساب احمدی ‌نژاد کلاه گشاد بر سر خامنه ای! [2012 Sep] 
*پارازیت قربانی مماشات ! [2012 Jun] 
*آیا سوسیالیست های فرانسه با انتخاب اولاند مسیرکشور را عوض خواهند کرد؟ [2012 May] 
*انتخابات مجلس نهم فریب دیگری برای جهانیان ! [2012 Mar] 
*فیسبوک وشبکه های اجتماعی مجازی ! [2012 Feb] 
*تحلیلی بر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی [2011 Nov] 
*چراغ سبز هیلاری کلینتون به رژیم فاشیستی ایران رشته ها را پنبه خواهد کرد!  [2011 Nov] 
*قذافی رفت ، آینده لیبی به کجا می رود ؟ [2011 Oct] 
*استبداد و پیامد های آن درجامعه ! [2011 Aug] 
*هدی صابر و بابی ساندز دو فدایی آزادیخواه ! [2011 Jun] 
*ولایت فقیه بدتر از فرعونیت !  [2011 Jun] 
*حمله به اشرف ، چرا ؟ [2011 Apr] 
*تفاوت های دو قیام در دو نظام دیکتاتوری ایران و مصر ! [2011 Mar] 
*مصر به کدام حکومت تن در خواهد داد [2011 Feb] 
*بی بی سی ، بی بی باجی رژیم برای تست دستگیری موسوی و کروبی ! [2011 Jan] 
*اعدام ها در روند جنبش مردم ایران چه تاثیری می گذارد؟  [2011 Jan] 
*آیا جزایر سه گانه بهانه ای برای حمله نظامی به ایران خواهد شد ؟ [2010 Dec] 
*مرضیه گل سر سبد هنرمندان [2010 Nov] 
*دیه گو و محمود را باهم به چه کار آیند ؟ [2010 Jul] 
*میزبانی جام جهانی فوتبال برای آفریقا جنوبی براحتی بدست نیامد ! [2010 Jul] 
*سی سال مبارزه و یکسال فعالیت بی امان مردم بر علیه ولایت فقیه در ایران [2010 Jun] 
*ترور نرم در زندانهای رژیم  [2010 May] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود ! [2010 May] 
*پشت صحنه ارتجاع ولایت فقیه !  [2010 May] 
*خامنه ای قاتلی که باطل است !  [2010 Apr] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود !  [2010 Mar] 
*پیروز میدان مردم متحدند !  [2010 Feb] 
*مبارزه و سازماندهی ( شماره 2 ) [2010 Jan] 
*مبارزه و سازماندهی تنها راه حل در مقابل رژیم (شماره 1)  [2010 Jan] 
*" نه "  [2009 Dec] 
*جنبش سبز وارد مرحله دیگری شد !  [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟ (شماره ۳) [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟( شماره 2)  [2009 Oct] 
*جنبش سبز به کجا می رود ؟! (شماره1)  [2009 Oct] 
*رد پای رژیم و حمایت علنی از حماس در غزه ! [2009 Jan]