چرا پزشكان به مناطق دور افتاده نمي روند؟( بخاطر روز پزشک )
عباس رحمتی

در اين جهان خاكي / آبي همه چيز قانومند است از همين جهان هستي بگير تا انسانی كه قانون را در اين جهان بنیان نهاد  تا با حاكم كردن قانون بهتر زندگي كند. انقلاب مشروطه در ايران انقلاب قانونمند بود ولي كساني كه از قانون ترس داشتند ، امیران  و پاد شاهان و شيخان بوده و  هستند زیرا  هر كدام از اينها  راحت طلبانی هستند  که خصلت بارزشان مفت خوارى و رانتخواری است و به آن عادت  كرده اند .  امروزه به اين قشر بايد بعضی پزشكان را هم افزود گروهي كه اکثر آنها هرگز از پدر علم طب و نجوم و استادشان" ابوعلي سينا "درس مردم دارى هرگز نياموختند و به راه ديگري رفتند كه شاید لقب  مردم آزاري برايشان كم باشد . این قشر تحصیل کرده بیاد نیاوردند که ابوعلی سینا بیماری امیران را از پرخوری میدانست بطوری که یکی از امیران را که درمان  میکرد ، برای درمانش گرسنگی هفت شبانه روزی تجویز کرد، او همیشه از دربار امیران گریزان بود. امروز پزشکان ،اين قشر از تحصيل كرده هاي ما هستند كه در كشوري که باصطلاح قانون دارد  ولي اقتصادش به فرمونده رهبر و امام اولش اقتصاد را مال خر دانست و همان شد كه ديديم كشوري كه با روشهاي آنارشي مخصوص به خود و با اقتصاد خر گونه اش کشور را به جایی رساند که هر كس توانست يكشبه راه هزار شبه را طي كند و پزشكان وبازاریان و  شيخان عمامه به سر از اين اقشارند !

پزشکی یک شغل مردمی !

اين مقدمه را گفتم كه بگويم بعد از انقلاب ، ما دانشجويان كه سهمي بسزايي در پيروزي انقلاب داشتيم ،بعد از انقلاب  فكر مي كرديم حالا مي توان به خواسته هاي مردم  پاسخ مثبت داد! عده اي از دوستان به گرگان و مازندران و لرستان و تركمنستان رفتند تا زمين هاي را از خانها پس بگیرند و  به صاحبان اصلي اشان یعنی کشاورزان  بدهند و در واقع تقسيم اراضي انقلابي كنند كه بغير از عده اي محدود كارى از پيش نبردند . نگارنده و چند تن از دوستان ديگر كه در رشته هاي پزشكي و پيراپزشكي و پرستارى تحصيل ميكرديم طرح ضربتي را برای پزشكي كشور تهيه كرديم ، اين طرح قبل از ان بود كه پذیرش  دانشجويان پزشكي را در هر سال به ٥٠٠ نفر برسانند ( كه از استاندارهاي بين الملي خارج است ) طرح ضربتي ما اين بود كه دانشجويان  پرستارى و پيراپزشكي كه چهارساله ليسانس ميگرفتند و واحدهاي تخصصي اين رشته مانند پزشكي است [١] فقط تعداد واحدهاي درسي در پزشكي بيشتر است .لذا با حذف بعضي واحدهاي عمومي ميتوان رشته پزشكي ( عمومی ) را مدتش را از هفت سال به پنج سال كاهش داد ، و اين پزشكان ٥ ساله مي توانند بعنوان "پزشك روستا " (عمومي) فقط در روستا ها و بخشها و شهرستانهای كوچك به مردم خدمت كنند تا بدين صورت كمبود هاي پزشكي و بهداشتي كشور براي مدت كوتاه و حتا دراز مدت حل شود و بدين صورت اين طرح نياز به گذراندن قانوني بود كه به تصويب مجلس اول  و رييس جمهور ( بني صدر ) برسد يعني، وقتی اين طرح قانونی ميشد ديگر كسي نمي توانست  به اختیار  خود از بخش و يا روستاى محل كارش به شهر بيايد و مطبش را به شهرهای بزرگ  انتقال بدهد ولي اين طرح از طرف رييس جمهور وقت رد شد و آرزو دانشجويان هم به يك روياء تبديل شد . اين طرح پزشك روستا چندين فايده داشت كه نياز به حمايت دولت داشت ١- كشور ايران در سراسر روستا ها حضور  پزشك  در محل به خود ميديد ٢- با حضور پزشكان جوان ، روستاهاى كشور ، از نظر بهداشت و درمان غنی میشد و شهرهاي كوچك ، كمتر مشكل پيدا مي كردند و آمار بيماران و مرگ و مير به پايين ترين حد خود ميرسيد. 

٣- دختران و پسران روستائي بيشتر تشويق ميشدند كه به تحصيلات عالي روي آورند ٤-  جلو گیری از رشد جمعیت بخاطر آگاهی دادن به روستائیان  در این رابطه ازدحام جمعيت و حاشيه نشيني در اطراف شهرها كاهش مي يافت ٤- استفاده بيماران از بيمارستان ها در شهرها ي اطراف خود باعث رشد اقتصادي كشور ميشد و در اخر تقسيم پزشكان در سراسر كشور را در بر داشت .  ولی کسانی که درراس کار قرار گرفته بودند که درد مردم را نداشتند . و امروز ملاحظه ميكنيد  اين كشور دچار  هرج و مرج  و آنارشي شده و  هر كس ساز خود را ميزند و كار به جايي ميرسد كه بالاترين قشر تحصيل كرده ها یعنی پزشکان و متخصصین  به اقشاري تبديل ميشوند كه باعث انزجار جامعه از بعضی  آنها ميشود بطوری که مهران مدیری هم در حاشیه اش آنها را به باد انتقاد میگیرد.در  جامعه همه تبدلیل به خوبان شده اند حتا مهران مدیری !   چنین هرج و مرجی را فقط از یک دولت و دولتها و يك رژيم غير مردمي نا کارآمد میتوان انتظار داشت . در عوض رژيم به طرح زياد كردن دانشجويان پزشكى پرداخت .لازم است توضیح دهم  در زمان شاه تعداد دانشجويان پزشكي در هر دانشكده حداكثر به بيست نفر ميرسيد در صورتي كه رژيم ناگهان براى كمبود پزشك دست به يك عمل غير علمي دیگری  زد كه عواقب آنرا در سالهاي گذشته ديديم و امروز هم اگر آمار مرگ و مير زياد از حد را در ايران مشاهده ميكنيم يكي از علتهايش اين است كه پزشكان ناكار آمد و سهميه اى و بسيجي و ... را در دانشگاهها جا دادند . [پانصد دانشجوی پزشکی در یک سالن آمفی تائتر و استادی که صدای دانشجو را برای طرح سوالاتش تا ردیف دوم و سوم بیشتر نمی شیند و بعد در مرحله "انتری" که هراستاد فقط دو یا سه دانشجو را باید آموزش بدهد حالا تعداد دانشجویان به بیش از بیست نفر بر بالین بیمار میرسد ، تصورش را بکنید که آنارشی در بیمارستان ها برقرار میشد ]

در مجمع بايد گفت يكي از دلايل تجمع پزشكان در شهرهاي بزرگ نبود امكانات رفاهي و در واقع اختلافات طبقاتي در شهرستانهاست ( مثلا ويزيت دكتر هاي تهران با ديگر شهرها قابل مقايسه نيست ) . دوم نبود  امکانات پزشکی و حتا  رفاهی و تفریحی در شهر های کوچک  سوم  در آمدهای هنگفتی که در تهران و مشهد و اصفهان و...  باعث میشود که پزشکان به شهرهای بزرگتر کشانده شوند .

نداشتن يك برنامه مدون براي تقسيم پزشكان متخصص  در شهر هاي دور افتاده  نا کار آمدی دولتها را در طول این سی و هفت سال  نشان میدهد اگررژیم  بجای میلیاردها خرج برای اتم سازی به  امکانات  پزشکی و تقسیم عادلانه پزشک در سراسر ایران فکر کرده بود از تجمع پزشکان در شهرهای بزرگ جلوگیری میکرد .  تجمع پزشكان  و يا متخصصين ديگر رشته ها  در شهرهای بزرگ  و امکانات رفاعی و ... باعث ازدحام و بالا رفتن جمعيت در شهرهاي بزرگ ميشود.  يك دولت غیر مردمي و نا كار آمد  و نداشتن برنامه مدون برای بهداشت فردی و عمومی در سطح کشور باعث رشد بیماری ها ی زیادی میشود که بحث گسترده ای را می طلبد .  هجوم پزشکان به شهرهای بزرگ  و عدم  برنامه ریزی  و کنترل  دولت از این قشر تحصیل کرده باعث  مهاجرت  از  شهرهای کوچک  بسمت کلان شهرها میشود که ازدحام جمعیت و ترافیک  یکی از عوارض این مهاجرت است که خود بیماری زاست . ترافیک و وجود ماشینهای قدیمی و کهنه  باعث آلودگي هوا و بيماريهاي تنفسي ميشود (مثل تهران و مشهد ) نبود فيلترهاي شهر ( درختكارى و پارك و...) و از بين بردن درختان خصوصا در تهران ( خراب كردن فيلترهای شهری  ) باعث بالا رفتن آمار بيماريهاي تنفسي شده و زياد شدن بيماريهاي سرطان همه ناشي از عدم رعايت بهداشت و رعايت نكردن استاندارهاي بين الملي است . وجود پزشكان سهميه اي را در بالا رفتن آمار مرگ و مير در ايران را نبايد فراموش كرد .[٢] 

ساختن مراکز پزشکی  و تحقیقات در شهرستانها و ایجاد امکانات پزشکی یکی از راه حلهای جلوگیری از این هجوم بیرویه است که ج اسلامی  به شیوه های مختلف با آن مخالفت میکنند .  دکتر، پرفسور" راستان " زمانی که از خارج برگشته بود در اطراف ملایر و بروجرد میخواست کلینک بزرگ و تحقیقاتی  بسازد که  اگر ساخته میشد می توانست در خاورمیانه نمونه باشد  تا جایی که خبر دارم در همان سالها زمین و مکان مورد نظر و آهن آلات را هم تهیه کرده بود ولی دولت رفسنجانی با آن مخالفت کرد و اجازه این کار را به او ندادند  این برخورد نشان داد که کاسه ای زیر نیم کاسه وجود دارد و این شیوه حکومتداری ضد مردمی از یک جمله معروف سرچشمه میگیرد " اقتصاد مال خطر است"  

 

[١] مثلا درسهاي آناتومي و يا بيوشيمي و بيماريهاي داخلي و يا جراحي تماما شبيه هم است ولي فقط تعداد واحدهاي درسي در پزشكي بيشتر است . 

[٢]يكي از دوستان پزشكم كه در دانشگاه تبريز تحصيل ميكرد برايم تعريف ميكرد ، يكبار يكي از اين پزشكان سهميه اى نسخه اي را براي بيماري نوشته ومي خواست بدست بيمار بدهد او در واقع مرگ بيمار را نسخه كرده بود در همان جا ( بيمارستان ) او را كنار كشيدم بهش گفتم ميداني نسخه مرگ بيمارت را نوشته اي ؟ با تعجب نگاهم ميكرد !

 

 

منبع:پژواک ایران


فهرست مطالب عباس رحمتی در سایت پژواک ایران 

*سپاه پاسداران با چهل سال تروردرصدر فهرست سازمانهای تروريستي خارجی آمریکا ! [2019 Apr] 
*چهل سال جنايت و ترور سركوب و عقبگرد كامل (شماره يك)‏  [2019 Feb] 
* سال ۲۰۱۸ سال هشدار و پر حادثه به پایان رسید! [2019 Jan] 
* فرار سرمايه از ايران افزايش مي يابد!‏  [2018 Dec] 
*یک ربع قرن فستيوال تئاتر تبعيدي در كلن!  [2018 Nov] 
*ترور به بهانه هموار کردن جاده بهشت براي تروریست ها!  [2018 Nov] 
*خيانت روحاني ( فريدون) به مردم ایران از زبان یک آشنا! [2018 Oct] 
*احضار روحانی به مجلس و رویای دیر باز خامنه ای!‏  [2018 Sep] 
*غول ديماه بر مي خيزد!  [2018 Aug] 
* ١٣٦ مين سالگشت زاد و بود دكتر محمد مصدق در شهر كلن چگونه برگزار شد؟  [2018 Jul] 
*خامنه اي و رؤياهاي آشفته بمب اتم!‏  [2018 Jun] 
*سود و زيانهاي خروج آمريكا از برجام  [2018 May] 
*رضا شاه جزئي از تاريخ ايران است!  [2018 Apr] 
*ارمنستاني ها فقط با اراده بود که ديكتاتور را سرنگون كردند!  [2018 Apr] 
*تغيير تيلرسون، روياي سرنگوني يا فرصتي ديگر؟!  [2018 Mar] 
*احمدي نژاد بدنبال اپوزيسيون سازي است ؟  [2018 Feb] 
*فاز تغيير ! [2018 Feb] 
*جمهوري اسلامي ؟ نه ، رژيم توتاليتر!  [2018 Feb] 
*جنبش ملي ،پايه هاي نظام ولايي را فرو خواهد ريخت!‏  [2018 Jan] 
*احمدی نژادی ها؛ واکنش تهدید آمیز خامنه ای  [2018 Jan] 
*شعله جنگ منطقه خليج فارس زبانه مي كشد [2017 Dec] 
*بيست و چهارمين سال فستيوال تئاتر در تبعيد كلن بياد مجيد فلاح زاده  [2017 Dec] 
*جنگ أفروزي هاي دوباره جمهوري اسلامي ، تمام منطقه را درگير خواهد كرد!‏  [2017 Nov] 
*رفراندوم اقليم كردستان و دخالت ملاها و افزايش بحران در عراق!  [2017 Nov] 
*فوتبال ايران و سوريه، نقش زنان و مردان ايران !‏  [2017 Oct] 
*فردوسي را بايد جدي گرفت و خوب شناخت !‏  [2017 Oct] 
*انتخابات آلمان ، شكست سنگين دو حزب برتر و رشد پوپوليست ها !‏ [2017 Sep] 
*‎ ‎دو رهبر در يك موضع و حمله به ملاها درسازمان ملل  [2017 Sep] 
*همكاري كاشاني و بهبهاني با انگليسيها در كودتاي ٢٨ مرداد عليه دكتر مصدق  [2017 Sep] 
*معامله بزرگ بر سر كابينه آينده و نقش ولايت فَقِيه ! ‏  [2017 Aug] 
*دولت امام زمان معجزه هزاره سوم ( قسمت ششم)‏  [2017 Aug] 
*«ماجراي نيمروز» نيمه پنهان ماجرا بود!‏  [2017 Jul] 
*جنبش دانشجویی و ادامه مبارزه  [2017 Jul] 
*اتحاد اپوزيسيون با مردم رمز پيروزي است!‏  [2017 Jul] 
*دولت امام زمان ،معجزه هزاره سوم ( قسمت پنجم )‏  [2017 May] 
*چهار سال با دولت تدبير و اميد و ركوردهاي تازه !‏ [2017 Apr] 
*اسكار سياسي! ‏  [2017 Mar] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ( قسمت چهارم )  [2017 Feb] 
*«اوباما» با اُونا، ماند و به تاریخ پیوست! [2017 Jan] 
*گورخوابان ارمغان ديگر جمهوري اسلامي‎!‎  [2017 Jan] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ! ( قسمت سوم)  [2016 Dec] 
*بيست و سومين فستيوال تئاتر در تبعيد شهر كلن با موفقيت برگزار شد  [2016 Nov] 
*پيروز انتخابات‎ ‎‏ آمریکا كيست ؟ ‏  [2016 Nov] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم( قسمت دوم)‏  [2016 Oct] 
*دولت امام زمان و معجزه هزاره سوم !( بخش اول)‏ [2016 Oct] 
*فوتبال و حزب اله ، ياحسين ، گل تاسوعائي!‏  [2016 Oct] 
*مردم چون كوه مي مانند تا علم الهدي برود [2016 Sep] 
*جنگنده های روسی در پايگاه شاهرخي (نوژه) همدان ، خيانتي كه كتمان نتوان کرد؟ [2016 Aug] 
*كودتاي نافرجام تركيه و روياهاي اردوغان  [2016 Jul] 
*زلزله خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا و پس لرزه هايش [2016 Jul] 
*قضاوت كنيد!  [2016 Jun] 
*نقش مستشاران و مدافعان حرم، حضور محرز جمهوري اسلامي در جنگ سوريه!  [2016 Jun] 
*أهداف خامنه اي با رياست جنتي در مجلس خبرگان [2016 May] 
*ترس خامنه اي از فرا گيري زبان انگليسي چيست ؟  [2016 May] 
*فرار مالياتي و پولشويي هاي گسترده جهاني درپاناما، بهشت مالياتي! [2016 Apr] 
*انتخابات دهم و حیله های جدید نظام ولايي  [2016 Mar] 
*ميزان رأي يك نَفَر است! [2016 Feb] 
*ريشه ها را بايد شناخت ! [2016 Feb] 
*سفر روحاني به فرانسه و معامله پشت پرده بر سر مجاهدین  [2016 Jan] 
*بيست و دومين فستيوال تئاتر درتبعيد «كلن» با شعار «ما پارازيت نيستم » [2015 Dec] 
*جنايات اخير رژيم فاشيستي مذهبي ايران يك عمل تروريستي و محكوم است  [2015 Nov] 
*خودرو ملي يا اسلامي ،ايدئولوژيك ( مكتبي ) ؟ [2015 Oct] 
*داستان دعواها و بر هم زدن رابطه ایران با آمريكا و توافقنامه هسته اي وین ! [2015 Sep] 
*چه سیاستی پشت هجوم گسترده پناهندگان به اروپا نهفته است؟ [2015 Sep] 
*چرا پزشكان به مناطق دور افتاده نمي روند؟( بخاطر روز پزشک ) [2015 Aug] 
*گروه اسلامي داعش بهانه اى براى حضور هميشه آمريكا در خاورميانه! [2015 Aug] 
*توافق هسته اي وين ، فرصتي براي خواسته هاي مردم ايران!  [2015 Jul] 
*مذاكرات هسته اى و هسته اصلی ترور در خاورمیانه  [2015 Jul] 
*تنها راه نجات ايران بازگشت به اصالت خويشتن خويش! [2015 Jun] 
*رعايت حفظ فاصله با بمب اتم ، راه حل پشت درهاي بسته است!  [2015 May] 
*تفاهم يا توافق لوزان شكستِ دلواپسان و جام زهر ديگر [2015 Apr] 
* تاكسي جعفر پناهى به برلين آمد ،شوخى نيست !  [2015 Feb] 
*خاكسپارى بيژن دادگرى و بعضى دوستان ! [2015 Feb] 
*راز اشغال سفارت آمریکا درتهران ! [2014 Dec] 
*بزرگداشت فريدون تنكابنى، در شهر كلن كارى پسنديده !  [2014 Dec] 
*بيست و يكمين سال فستيوال تئاتر كلن به همراه يار دبستانى !  [2014 Nov] 
*از هيچِ خمينی تا پيچ بی احساسی مطلق! [2014 Nov] 
*ترور خاموش و پيچيده سرهنگ عزيز خزاعى ! [2014 Oct] 
*ایران و بردگی مدرن ؟! [2014 Oct] 
*چه درسهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت؟ ( قسمت دهم ، پايانى ) [2014 Sep] 
*چه درسهایی میتوان ازبهمن پنجاه و هفت گرفت ؟(بخش نهم) [2014 Aug] 
*آلمان معادلات فيفا را بهم ريخت !  [2014 Jul] 
*آلمان چگونه مجددا ،جام را به خانه آورد؟ [2014 Jul] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت (بخش ٨) [2014 Jul] 
*چه در سهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت ؟ ( بخش هفتم) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت ( بخش ششم ) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن پنجاه وهفت گرفت ؟ ( بخش پنجم) [2014 Apr] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن ٥٧ گرفت ؟ (بخش چهارم ) [2014 Apr] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت ( بخش سوم ) [2014 Mar] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت؟( بخش دوم)  [2014 Feb] 
*چه درسهايي می توان از انقلاب بهمن ٥٧ گرفت !(بخش نخست ) [2014 Feb] 
*پزشك ، نقدى بر فيلم مديكووس [2014 Jan] 
* نلسون ماندلا سنبل مبارزه با آپارتايد ( تبعيض نژادى ) و درسهايى كه بايد از او گرفت! [2013 Dec] 
*بيستمين فستيوال تئاتر ايرانيان در تبعيد خجسته باد [2013 Nov] 
*تروريست كيست ،تروریست دولتی کدام است ؟ [2013 Nov] 
*حل مسئله اتمى ايران با سوريه گره خورده است ! [2013 Oct] 
*اوباما يك گام به پيش ، روحانى دو گام به پس !  [2013 Oct] 
*روحاني و باب مذاكره با آمريكا در سازمان ملل ! [2013 Sep] 
*حزب مرکل در آلمان اکثریت آراء را کسب کرد، ولى ائتلاف با كدام حزب ؟  [2013 Sep] 
*سوريه خط مقدم و خاكريز اول جمهورى اسلامى! [2013 Sep] 
*جنايت ضد انسانى در اشرف و يا ليبرتى محكوم است  [2013 Sep] 
*رای اعتماد وزارت اطلاعات یا مجلس؟! [2013 Aug] 
*اتحاد ، مبارزه ، تنها راه مقابله با رژيم فاشيستى مذهبى است ؟ [2013 Aug] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر؟!(قسمت سوم) [2013 Jul] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر ؟!( قسمت دوم ) [2013 Jul] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ (قسمت چهارم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت سوم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت دوم)- مضحكه انتخابات ١٣٩٢ [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال؟ قسمت اول [2013 Jun] 
*انگليس پشت پرده انتخابات ايران  [2013 May] 
*" مادورو " و " چاوز " دو روى يك سكه اند ! [2013 Apr] 
*جريان فتنه چيست ، فتنه گر كيست ؟ [2013 Apr] 
*اپوزیسیون سازی ! [2013 Feb] 
*تابلوی فساد جمهوری اسلامی! [2012 Dec] 
*کاریکلماتور سی یاسی! [2012 Nov] 
*انتساب احمدی ‌نژاد کلاه گشاد بر سر خامنه ای! [2012 Sep] 
*پارازیت قربانی مماشات ! [2012 Jun] 
*آیا سوسیالیست های فرانسه با انتخاب اولاند مسیرکشور را عوض خواهند کرد؟ [2012 May] 
*انتخابات مجلس نهم فریب دیگری برای جهانیان ! [2012 Mar] 
*فیسبوک وشبکه های اجتماعی مجازی ! [2012 Feb] 
*تحلیلی بر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی [2011 Nov] 
*چراغ سبز هیلاری کلینتون به رژیم فاشیستی ایران رشته ها را پنبه خواهد کرد!  [2011 Nov] 
*قذافی رفت ، آینده لیبی به کجا می رود ؟ [2011 Oct] 
*استبداد و پیامد های آن درجامعه ! [2011 Aug] 
*هدی صابر و بابی ساندز دو فدایی آزادیخواه ! [2011 Jun] 
*ولایت فقیه بدتر از فرعونیت !  [2011 Jun] 
*حمله به اشرف ، چرا ؟ [2011 Apr] 
*تفاوت های دو قیام در دو نظام دیکتاتوری ایران و مصر ! [2011 Mar] 
*مصر به کدام حکومت تن در خواهد داد [2011 Feb] 
*بی بی سی ، بی بی باجی رژیم برای تست دستگیری موسوی و کروبی ! [2011 Jan] 
*اعدام ها در روند جنبش مردم ایران چه تاثیری می گذارد؟  [2011 Jan] 
*آیا جزایر سه گانه بهانه ای برای حمله نظامی به ایران خواهد شد ؟ [2010 Dec] 
*مرضیه گل سر سبد هنرمندان [2010 Nov] 
*دیه گو و محمود را باهم به چه کار آیند ؟ [2010 Jul] 
*میزبانی جام جهانی فوتبال برای آفریقا جنوبی براحتی بدست نیامد ! [2010 Jul] 
*سی سال مبارزه و یکسال فعالیت بی امان مردم بر علیه ولایت فقیه در ایران [2010 Jun] 
*ترور نرم در زندانهای رژیم  [2010 May] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود ! [2010 May] 
*پشت صحنه ارتجاع ولایت فقیه !  [2010 May] 
*خامنه ای قاتلی که باطل است !  [2010 Apr] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود !  [2010 Mar] 
*پیروز میدان مردم متحدند !  [2010 Feb] 
*مبارزه و سازماندهی ( شماره 2 ) [2010 Jan] 
*مبارزه و سازماندهی تنها راه حل در مقابل رژیم (شماره 1)  [2010 Jan] 
*" نه "  [2009 Dec] 
*جنبش سبز وارد مرحله دیگری شد !  [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟ (شماره ۳) [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟( شماره 2)  [2009 Oct] 
*جنبش سبز به کجا می رود ؟! (شماره1)  [2009 Oct] 
*رد پای رژیم و حمایت علنی از حماس در غزه ! [2009 Jan]