بيست و دومين فستيوال تئاتر درتبعيد «كلن» با شعار «ما پارازيت نيستم »
عباس رحمتی


٢٠دومين سال فستيوال تئاتر در تبعيد شهركلن  درحالي آغاز به كار كرد كه ميليونها پناهنده از سوريه و عراق و ايران وافغانستان و دهها كشور آفريقايي بسوي اروپا سرازير شده اند كه به يكي از معضلات  اقتصادي و سياسي براى اروپا تبديل شده است. تلخي و شيريني مهاجرت و و پناه آوردن  پناهندگان به اروپا و برخورد كشورهاي ميزبان  يكي از موضوعاتي بود كه در فستيوال امسال شهر كلن  بيشتر بچشم ميخورد نمايش هاي هچون " كثافت "  Dreck و كاروان سوخته "Bar fuß Nackt Herz in der Hand "  به كارگرداني عليرضا كوشك جلالي از  سري سوژه هايي بود( كه هردو هم به زبان آلماني ) كه معضل بزرگ امروز جهان را به نمايش ميگذاشت،  سوژه پناهنده و خانه سوخته اش توسط راسيستها را كه بخوبي توسط " ماتياس هشت Matthias Hecht به نمايش گذاشت.

فستيوال تئاتر در تبعيد كلن  كار امسال خود را با صداى گرم "مريم  آخوندي" آغازكرد (نوامبر2015-29-25-) همكاري مريم با نوازنده" سوري " نشان داد كه او مثل هميشه بدنبال نوآوري است . امسال هم مثل سالهاي گذشته  از نمايشها استقبال شد در  روز افتتاحيه  استقبال زيادي از كنسرت  مريم آخوندي به عمل آمد در قسمت اول  مريم آخوندي چند ترانه آذري و فارسي را با نوازنده سوري  اجرا كرد در همين قسمت خانم فورسدر Vorsder   رييس كانون فرهنگي كلن از مجيد فلاح زاده و بهرخ بابايي سرپرستان اين فستيوال  تجليل كرد و به پشتكار داشتن آنها براى اين موفقيت  بيست و دوسال فعاليت اشاره كرد . مجيدفلاح زاده ، پيام خودرا در رابطه با پناهندگان تنظيم كرده بود  

او از ٢٥٠٠سال پيش در نمايشنامه ( زنان ندبه كننده ) اثر " آشيلوس " گفت : در ادامه از فرار

٥٠ دختري كه از  مصر بخاطر ازدواج اجبارى با عموزاده هايشان  سخن گفت،"  آشيلوس "مي گفت اين مهم نيست آنچه مهم است وضعيتي است كه جامعه پناهنده  براى دختران با آن روبرو هستند. از يك سو قوانين (وجدان) جامعه  ، آن جامعه را موظف  به پناه دادن پناهندگان مي كند و از سوي ديگر پناه دادن دختران يعني اعلان جنگ به جامعه خواستگارانى است كه مخالفند. او علت طرح اين معضل ( پناهندگان ) را از ديد آشيلوس ، شايد يك نياز به نيروي كار ميداند كه آينده مادران را براى پذيرش مي تواند فرموله كند .

امروز در اين تئاتر عظيم جهاني وضعيت بسيار خطرناك و حساس و پيچيدهتر كه اروپا را با آن  مواجه كرده است و اين تئاتر عظيم جهاني نيروي خارج نيست، بلكه بيرون مخالف از داخل خود جامعه پناهنده است نيرويهائي از  راستها و راسيستها و مرتجعان كه پناهنده را " پارازيت " مي نامند و نيروي افراطي خوشكار كه او را "ربوت "Roboter" مي داند، مقوله بندي نمود . و حالا در جريان اجراى يك چنين" تئاتر عظيم  جهاني " است كه فستيوال تئاتر ما " همچون قطعه ي موزائيك خرد در ساختار اين تئاتر عظيم ميكوشد كه بگويد ، پناهنده " پارازيت" ،  نيست ، پناهنده روبوت نيست ، بلكه پناهنده ، يك انساني است كه بقول نيماي خودمان " دنيا خانه من است " و به قول " گوته " از زبان " ورتر " : بله ، " من يك آواره هستم ، يك زائر ' آيا شما بيش از اين هستيد ؟  بعد از اين سخنان " یاسمین ایمپرتو "پیانیست جوان بود كه با پيانو خود هنرنمائي كرد او از نسل دوم مهاجران ايرانيان در آلمان  است كه ٢٢ سال پيش در تئاتر كودكان اين فستيوال نقش بازي مي كرد و حالا دانشجوي ايران شناسي در برلين است  او  دو قطعه غربی و ایرانی از "فردریک شوپن "و ً جواد معروفي " نواخت  ، "ياسمين "اكنون در تلويزيون دويچه وله هم كار ميكند و در دانشگاه برلين  به تحصيل  مشغول است .فستيوال كار قشنگ ديگري كرد و آن بخاطر تجليل از " فرخنده " دختر افغاني  بود [١] "من فرخنده هستم" رقص تئاتری است که "بی‌بی‌انا خیمنس "خانم هنرمندی از بوگوتا ارائه کرد. خمیرمایه کار را "سیما سید "فراهم آورده است. این اثری اعتراضی به یاد زنی است که در آتش جهل و تعصب دینی سوخت. فرخنده  هستم : من هنوز يك انسان هستم 

من هر روز يك انسان هستم / بر خلاف همه سنت ها زنان تابوتش را روي شانه هايشان حمل كردند و خواهان عدالت براى فرخنده و براي همه زنان شدند  . فستيوال خواهان عدالت براي  همه زنان افغانستان شد وياد آوري كردند "اين جنايت نه تنها  زندگي يك زن را به آتش كشيدن بلكه جنايتي است عليه بشريت "

  در قسمت  دوم برنامه ، مريم آخوندي  كارش را با گروه "بانو  "آغاز كرد در حاليكه حضور زنان  در ايران و كشورهاي منطقه با مشكلات متعددي مواجه  شده است و آواز زنان  شنيدنش براي مردان  قدغن بود و فقط  جاى خود را در كنار گهواره و دارقالي و جشن ها و  اعياد و شايد عزا ... پيدا ميكرد  ،اينها مجموعه اي  از آرزو ها و آمالهاي مردم  بوده است كه امروز   شناسنامه فرهنگ شفاهي موسيقي زنان ايران هستند كه شايد خواندن آنها در نظام جمهوري اسلامي ممنوع است  آواز ها ممنوعه اي كه در بين مردم سينه به سينه به امروز رسيده است . مريم آخوندي با  جمع آوري   و با باز پرداخت و اجراى جديد اين ترانه حال و هواي ديگري به اين ترانه داده است  و با گروه" بانو " وارد اين فستيوال شد در كنار اين ترانه ها به گونه اي ديگر موسيقي ايراني و غير ايراني را هم بخشي يا همراهي ساز  و با تكيه بر موضوع آنها و صدا و نقش زنان در آنها به رپرتوار آوازي گروه بانو اضافه  كرده است او در آخرين تلاشش پروژه اي بنام ايراني هاي كلني آوازهاي قديمي را با زنان شهر كلن بررسي و پژوهش كرده و با لجهه كلني و فارسي به رپرتوار موسيقي زنان در گروه بانو "افزوده است و  با اين پروژه وارد اين فستيوال شد . 

در دومين روز فستيوال " قلاده براى سگ مرده "به روي سن رفت  ، نويسنده ، " محمد جرمشير"  سارا صيادي و سينا فيض آنرا كارگرداني كردند . سگ هم سوالاتي دارد سگي كه در جاده ي و پرسه هاي هر روزش به يك تكه گوشت پرمنگنات زده بر ميخورد و بي اعتراض هم آنرا مي بلعد و شمارش معكوس او را به تلاش واداشته تا حرفهايش را بزند !  اينكه ساحل نجات كجاست ؟ راست و چپ كدام سمت است ؟ چرا اينقدر منقبض هستيم ؟ در رابطه با سگ انسانها  به چند دسته  تقسيم ميشوند آيا ميشود خود را به اين امكان  سپرد

كه بدون يك سياهه از ماترك  عمر مرد ؟انسانها ميدانند، سگ اهل پرسه زدن است او هيچ چارچوبي را بر نتابيده و از اين رو در اجتماعِ خود تنها مانده و كسي " وق وق "هايش را دوست ندارد .      

روز دوم "عارف نامه "  يكي از نادرترين متون متعهد و شجاع ادب در مشروطه به قلم " ايرج ميرزا است  كه براي اولين بار به روي صحنه رفت ،ويژگي اين اثر پرداختن بي پرده با تمام شوخي هايش به مسئله خرافات و مذاهب و در حاشيه معضل سنت و فرهنگ و در  آخر باورهاي سياسي اولين دوره ي روشنفكري ايرانِ زمان مشروطه مي باشد اين نمايش تلاش ميكند تمامي دوره هاي حكومتي را كه موارد زيادي پشت پرده مخفي مانده  را بيرون بريزد و اين براي مردمي كه خرافه  را هنوز در كشورش نظاره گر است مفيد است نماشنامه اي با حضور عارف قزويني و ايرج ميرزا كه در خانه خويش انتظار ميزباني دوستش را مي كشد زيرا عارف  براى اجراي كنسرتي در باغ مشهد به شهر رسيده و مشغول دست و پنجه نرم كردن با مشكلات غيرمترقبه خويش است  حال آنكه ايرج ميرزا در فراغ خاطر بساط عيش و نوش ومهيا كردن آن است . در واقع مكالمه اي بين اين دو نيست ، گله نامه اي است كه ايرج در لايه هاي مختلف و زمانها نگاشته و خواندن عارف در اين حين با سر فصل هاي شعرهاي ايرج به صورت سوالهايي مطرح ميشود اين نمايش نامه بصورت طنز بود كه با رقص شراب شاهرخ مشكين قلم  (ايرج ميرزا) و صداي گرم  فريد  شفيع نوري ( عارف) جلوه اى ديگري به اين نمايش ميدهد.

روز سوم با "كثافت " شروع به كارميكند نمايشنامه كثافت يك نفره بود وآن  به كارگرداني و نقش آفريني سعيد مولا بود . "سعد " مهاجري عرب است كه سالها ي زيادي در روياي آمدن به آلمان و يادگيري زبان آلماني ادبيات و فلسفه را در سر مي پروراند ودر آلمان روياهايش فرو ميريزد و اكنون سعد نمي تواند عليه دشمني ها و كنايه ها ي تبعيض آميز پيش داوري هايي كه هرروز با آن مواجه ميشود از خود دفاع كند و قدم به قدم از شخصيت اصلي اش فاصله ميگيرد و طبق كليشه هاي رفتاري مهاجران به تمام پيش داوري ها كه درمورد اتباع خارجي وجود دارد تبديل به استراتژي و بقاي او ميشود يك خارجي تنبل و حقه باز كه به زندگي انگلي روي آورده است . او به عنوان گل فروش كار ميكند و هنگام شنيدن ناسزا لبخند ميزند و مرتب از ديگران دوري ميكند و نگاهش  كاملا تغيير ميكند و به زندگي  و قضاوتهاي قبل از آمدنش فكر نمي كند .    

"روز دروغ " روز جمعه نمايش خود را أغاز كرد ، زن و شوهري كه مهاجر هستند ،ليلا براى تحصيل  به سوئد ميآيد و مهيار كه در ايران مهندس بوده است و حالا در سوئد روزنامه پخش ميكند او حقوق ناچيزي ميگيرد،  وضعيت كشور ميزبان فشار را دوچندان كرده كه  مهيار  ناراحتيهاي خودرا در روز دروغ  كه يكي از روزهاي سنتي سوئد است را براى حرفهايش بر مي گزيند و زنگ خطري را براي   آينده خود شان اعلام ميكند ولي، ليلي هم اين دروغ را طور ديگري مطرح ميكند كه در پايان تماشاگر را تعجب زده كرده تا به فكر فرو  رود.اين يك كار جالب از يعقوب كشاورز بود كه خودش نقش مهيار را بازي مي كرد " رويا بام زر "  نقش مقابل را بازي ميكند . اين نمايش با همكاري بسياري  از تئاتري هاي با تجربه در پشت صحنه صورت گرفته از جمله سوسن تسليمي .

شنبه روز پر باري بود سه نمايش به روي سن رفت " شب شعر و رقص" از اولينش بود چهار هنرمند مهاجر كه هريك در زمزمه هاي خود رنج سفر را بازگو ميكنند ، چهار اپيزود كه در انتها به يك درام ختم مي شود : تنها غم پنهان شما مال من است  وتنها چمدانهايشان مي ماند كه پر از تنهايي است  و آنها را با خود حمل ميكنند تا شايد سرزميني را بيابند كه واژه ي مهاجر را از فرهنگ لغات خود حذف كرده باشد . 

اينجا نه زمينِ زير پا مال من است

نه خاك ، نه آب ، نه هوا مال من است

اينجا هر آنچه هست زان دگران  است

تنها غم پنهان ِشما مال من است .

"اين جرمِ مشترك "  دومين نمايش اين روز بود كه از استقبال خوبي  برخوردار بود بطوري كه جا براى همه نبود و عده اي بدون تماشا به خانه هايشان برگشتند . اين نمايشنامه حاصل كار كارگاه بازيگري گروه تئاتر دنياست كه صحنه هاي آن در درجه اول با هدف  تمرين و فراگيري  كار هنربيشه بر روي متن و نقش انتخاب شده اند . كاري از محمد علي بهبودي است كه ميگويد ابتداء به اين نتيجه رسيدم كه مي توان از تركيب تكميل صحنه ها يي كه وجه مشتركي. نمايشنامه نويني را ترتيب داد  اين وجه مشترك تراژدي  زندگي زناني است كه ممكن است ره كارهاي خلاف قوانين جامعه ي خود دست زده و جرمي مرتكب شده باشند و يا حتا دستشان به خون انساني آلوده شده باشد ، اما با نگاهي دقيق تر در مي يابيم كه جرم مشتركي سرنوشت آنها را رقم ميزند و سرنوشت هريك مانند آيينه اي است كه پيچيدگي هاي خانوادگي ، اجتماعي و سياسي  محيط زندگي شان را بازتاب ميدهد . آقاي بهبودي اين كار را به زنان جهان بويژه زنان ايران تقديم كرده است .

"در حضور باد " در مورد آشتي  و فوايد آشتي  و انسان دوستي  است  و مقصر اصلي در بر هم زدن جهان مشخص نيست ولي در واقع مقصران مشخصند كه براي تبرئه خود به نفر سومي مراجعه ميكنند در واقع اين بازي قدرتهاي جهان  است هر كس ( هركشوري ) ميخواهد تقصير را گردن ديگري بيندازد ، اين نمايش  با اينكه از طنز استفاده كرده است ولي  خود برتري  قدرت هاي جهاني در آن برجسته  است و حرف و علملشان زمين تا آسمان فرق دارد، اين نمايش در" ژانر تئاتر آبزورد" قرار ميگيرد نمايش در دهه چهل توسط بهرام بيضائي  نوشته شده است  داستان ، در واقع ميخواهد پيام آور آشتي و صلح باشد  دو قطب قدرت ،بايد همان شوروي سابق و آمريكا  باشند ولي  چنين  نشد آنها  هيچگاه اسحله هاي خود را نابود نكردند و در راه مجهز شدن به سلاحهاي پيشرفته تر قدم برداشته اند و اين موضوعي   است كه همچنان ادامه دارد . امروز   به روشهاي ديگري سلاحهاي مدرن خود را با جنگها ي منطقه اى و فرسايشي امتحان ميكند.اين نمايش با  كارگرداني نيلوفر بيضائي و با بازيگري بهرخ بابائي ، منوچهر رادين و فرهنگ كسرائي روي صحنه رفت . 

روز آخر  با "پرنده ومورچه"  براي  بچه ها ادامه يافت ، داستان آن توسط مجيد فلاح زاده نوشته و كارگرداني اين نمايش را نرگس وفادار بعهده گرفته بود و بهرخ بابايي و صالح بدرود ، صادق پويا زند بازيگران نمايش بودند تمامي عروسكها و رنگهاى  صحنه و دكور با خود صادق پويا زند بود . 

دوزخ Die Holle نمايش ماقبل آخر  از گروه تئاتر " ارشوم " Arshom لندن به صحنه رفت اثري عالي از جان پل سارتر Jean Paul Sartre كه سودابه فرخ نيا آنرا كارگرداني كرده بود و بازي عالي خود او   ، رضا بهرنگ و ناهيد نعيمي كه قابل قبولتر از  آن دو ديگر به نظر ميرسيد  امّا ديالوگ قوي  سناريو همه چيز را كامل تر مي كرد .

پابرهنه لخت ، قلبي درمشت ( با كاروان سوخته با زبان آلماني ) كه برنده جايزه نمايشنامه نويسي آلمان در سال ١٩٩٩ شد. نويستده و كارگران عليرضا كوشك جلالي داستان  را از حمله راسيسستها   در ١٩٩٣ به خانه يك خانواده ترك  نوشته  است ، نمايش گروتسكي  و واقعي كه تا مغز استخوان انسان  نفوذ ميكند ، قهرمان داستان هيچگاه دست به شكايت نمي زند و با طنزي تلخ و گزنده و بر خورد دو فرهنگ را به نمايش ميگذارد و كلام اين نمايش بسان شعر ي لطيف تماشاچيان را مسحور ميكند[٢] داستان از اين قرار است كه يك خارجي كه در آلمان زنگي ميكند به تصوير كشيده ميشود و با وجود درد و رنجي كه علي از به آتش كشيدن خانه اش ميكشد از كسي شكايت نمي كند  و كسي را متهم نميداند ! گرايشات ضد نژاد پرستانهِ نمايشنامه تنها در برابر هم قرار دادن دشمني كور از يك سو وعشق انساني از سوي ديگر پرداخته ميشوند و اين هنر خلاق كوشك جلالي را نشان ميدهد و تكنيك  چنين متني بازيگر خلقي را طلب ميكند كه بسيار بيگانه و دوست داشتني به چشم بيايد و داستان را طور بجلو ببرد  كه تماشاچي اسير فضاى سراپا وحشت  نگردد و اين " ماتياس  هشت Mathias Hecht است كه  با حركات جالب خود با قدرت ، تراژدي و كمدي  را در هم مي آميزد . اين لحظات كمدي است كه  به كمك تماشاچيان ميآيد تا درد و و رنج و انساني را كه تا مرز جنون رفته است را بيابند .

"پشت صحنه يك نمايش رو حوضي " آخرين نمايش  تمرين  و  اجرا بود، نمايشي كمدي ِفستيوال  كه به عنوان شادي بخش  آخرين روز ميبود  ، پرويز به عنوان كارگرداني كه همراه همسر خود زهره تصميم  دارند تا نمايشي سنتي   را براى صحنه آماده كنند اما اختلاف سليقه و اشكالات سليقه فراوان مانع كار ميشود و اين اختلافات تا مرز جنون هم پيش ميرود   از سري نمايشهاي كمدي است كه هيچ چيزش مشخص نيست . منوچهر نامور آزاد هم كارگردان و هم بازيگري را به عهده دارد و مرضيه عليوردي در كنار او اجراي نقش ميكند.

در حاشيه اين  فستيوال تئاتر دو روز هم قبل از نمايشها ، جلسات نمايشنامه خواني صحنه اي بود كه توسط ابراهيم مكي خوانده شد " هتل نيمكت" حكايتي ساده وخاطره برانگيزاز شبهاي گرم تهران بزرگ در دهه چهل بود كه توسط نويسنده روخواني شد و جلسه " تئاتر و پناهنده  " كه هماهنگ كننده آن "اسد سيف  "بود. در اين جلسه بحث و گفتگو بر سر آن بود كه چگونه ميتوان تئاتر را به عنوان وسيله اي براي اينتگريتهء پناهندهء جنگ زده و اقتصادي امروزه در جامعه پناه دهنده بكار گرفت ؟

در پايانِ آخرين نمايش ،بهرخ بابايي و مجيد فلاح زاده برنامه فستيوال سال آينده  را از ١٥ نوامبر تا ٢١ نوامبر ٢٠١٦ إعلام كردند! درود بر هر دو آنها باد.

____________________________________________________________________________

[١] فرخنده زن جوان افغان بود که در اسفند ۱۳۹۳ به اتهام دروغین "سوزاندن قرآن" مورد خشم و نفرت مردان جاهل و متعصب قرار گرفت. آنها نخست او را زیر ضربات مشت و لگد و سنگ و چماق به قتل رساندند و سپس جسد او را سوزاندند.

[٢] روزنامه وست دويچه

 

 

منبع:پژواک ایران


*ويروس كرونا و رنسانس  [2020 Mar] 
*بيت خامنه اي وتيم امنيتي ،براي مهار خبرها ونه ويروس كرونا!  [2020 Feb] 
*لائيسيته !  [2020 Feb] 
* مُرده گردونی ولايت فَقِيه !  [2020 Feb] 
*ابوبكر البغدادي و علي الخامنه اي هردو تروريست؟!  [2019 Dec] 
*چهل سال رابطه مخفي آمريكا با ملايان تهران!  [2019 Dec] 
*گراني بنزين وعبور از فاشيست مذهبي !  [2019 Nov] 
*‏ بيست و ششمين فستيوال تئاتر ايرانيان تبعيدي ،شهر كلن آلمان!‏  [2019 Nov] 
*‏«روح الله زم »، اپوزيسيون يا مهره ي سوخته؟!‏  [2019 Oct] 
*بانوان ايران استاديوم هاي كاملن آزاد ميخواهند!‏  [2019 Oct] 
*چپاول ثروت و عطش خونریزی را حمایت نکنید! سیری کوتاه در نشست سازمان ملل [2019 Sep] 
*پشت پرده سياست ولايت فقيه، مذاكره با آمريكا !  [2019 Sep] 
*سپاه پاسداران با چهل سال تروردرصدر فهرست سازمانهای تروريستي خارجی آمریکا ! [2019 Apr] 
*چهل سال جنايت و ترور سركوب و عقبگرد كامل (شماره يك)‏  [2019 Feb] 
* سال ۲۰۱۸ سال هشدار و پر حادثه به پایان رسید! [2019 Jan] 
* فرار سرمايه از ايران افزايش مي يابد!‏  [2018 Dec] 
*یک ربع قرن فستيوال تئاتر تبعيدي در كلن!  [2018 Nov] 
*ترور به بهانه هموار کردن جاده بهشت براي تروریست ها!  [2018 Nov] 
*خيانت روحاني ( فريدون) به مردم ایران از زبان یک آشنا! [2018 Oct] 
*احضار روحانی به مجلس و رویای دیر باز خامنه ای!‏  [2018 Sep] 
*غول ديماه بر مي خيزد!  [2018 Aug] 
* ١٣٦ مين سالگشت زاد و بود دكتر محمد مصدق در شهر كلن چگونه برگزار شد؟  [2018 Jul] 
*خامنه اي و رؤياهاي آشفته بمب اتم!‏  [2018 Jun] 
*سود و زيانهاي خروج آمريكا از برجام  [2018 May] 
*رضا شاه جزئي از تاريخ ايران است!  [2018 Apr] 
*ارمنستاني ها فقط با اراده بود که ديكتاتور را سرنگون كردند!  [2018 Apr] 
*احمدي نژاد بدنبال اپوزيسيون سازي است ؟  [2018 Feb] 
*فاز تغيير ! [2018 Feb] 
*جمهوري اسلامي ؟ نه ، رژيم توتاليتر!  [2018 Feb] 
*جنبش ملي ،پايه هاي نظام ولايي را فرو خواهد ريخت!‏  [2018 Jan] 
*احمدی نژادی ها؛ واکنش تهدید آمیز خامنه ای  [2018 Jan] 
*شعله جنگ منطقه خليج فارس زبانه مي كشد [2017 Dec] 
*بيست و چهارمين سال فستيوال تئاتر در تبعيد كلن بياد مجيد فلاح زاده  [2017 Dec] 
*جنگ أفروزي هاي دوباره جمهوري اسلامي ، تمام منطقه را درگير خواهد كرد!‏  [2017 Nov] 
*رفراندوم اقليم كردستان و دخالت ملاها و افزايش بحران در عراق!  [2017 Nov] 
*فوتبال ايران و سوريه، نقش زنان و مردان ايران !‏  [2017 Oct] 
*فردوسي را بايد جدي گرفت و خوب شناخت !‏  [2017 Oct] 
*انتخابات آلمان ، شكست سنگين دو حزب برتر و رشد پوپوليست ها !‏ [2017 Sep] 
*‎ ‎دو رهبر در يك موضع و حمله به ملاها درسازمان ملل  [2017 Sep] 
*همكاري كاشاني و بهبهاني با انگليسيها در كودتاي ٢٨ مرداد عليه دكتر مصدق  [2017 Sep] 
*معامله بزرگ بر سر كابينه آينده و نقش ولايت فَقِيه ! ‏  [2017 Aug] 
*دولت امام زمان معجزه هزاره سوم ( قسمت ششم)‏  [2017 Aug] 
*«ماجراي نيمروز» نيمه پنهان ماجرا بود!‏  [2017 Jul] 
*جنبش دانشجویی و ادامه مبارزه  [2017 Jul] 
*اتحاد اپوزيسيون با مردم رمز پيروزي است!‏  [2017 Jul] 
*دولت امام زمان ،معجزه هزاره سوم ( قسمت پنجم )‏  [2017 May] 
*چهار سال با دولت تدبير و اميد و ركوردهاي تازه !‏ [2017 Apr] 
*اسكار سياسي! ‏  [2017 Mar] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ( قسمت چهارم )  [2017 Feb] 
*«اوباما» با اُونا، ماند و به تاریخ پیوست! [2017 Jan] 
*گورخوابان ارمغان ديگر جمهوري اسلامي‎!‎  [2017 Jan] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ! ( قسمت سوم)  [2016 Dec] 
*بيست و سومين فستيوال تئاتر در تبعيد شهر كلن با موفقيت برگزار شد  [2016 Nov] 
*پيروز انتخابات‎ ‎‏ آمریکا كيست ؟ ‏  [2016 Nov] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم( قسمت دوم)‏  [2016 Oct] 
*دولت امام زمان و معجزه هزاره سوم !( بخش اول)‏ [2016 Oct] 
*فوتبال و حزب اله ، ياحسين ، گل تاسوعائي!‏  [2016 Oct] 
*مردم چون كوه مي مانند تا علم الهدي برود [2016 Sep] 
*جنگنده های روسی در پايگاه شاهرخي (نوژه) همدان ، خيانتي كه كتمان نتوان کرد؟ [2016 Aug] 
*كودتاي نافرجام تركيه و روياهاي اردوغان  [2016 Jul] 
*زلزله خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا و پس لرزه هايش [2016 Jul] 
*قضاوت كنيد!  [2016 Jun] 
*نقش مستشاران و مدافعان حرم، حضور محرز جمهوري اسلامي در جنگ سوريه!  [2016 Jun] 
*أهداف خامنه اي با رياست جنتي در مجلس خبرگان [2016 May] 
*ترس خامنه اي از فرا گيري زبان انگليسي چيست ؟  [2016 May] 
*فرار مالياتي و پولشويي هاي گسترده جهاني درپاناما، بهشت مالياتي! [2016 Apr] 
*انتخابات دهم و حیله های جدید نظام ولايي  [2016 Mar] 
*ميزان رأي يك نَفَر است! [2016 Feb] 
*ريشه ها را بايد شناخت ! [2016 Feb] 
*سفر روحاني به فرانسه و معامله پشت پرده بر سر مجاهدین  [2016 Jan] 
*بيست و دومين فستيوال تئاتر درتبعيد «كلن» با شعار «ما پارازيت نيستم » [2015 Dec] 
*جنايات اخير رژيم فاشيستي مذهبي ايران يك عمل تروريستي و محكوم است  [2015 Nov] 
*خودرو ملي يا اسلامي ،ايدئولوژيك ( مكتبي ) ؟ [2015 Oct] 
*داستان دعواها و بر هم زدن رابطه ایران با آمريكا و توافقنامه هسته اي وین ! [2015 Sep] 
*چه سیاستی پشت هجوم گسترده پناهندگان به اروپا نهفته است؟ [2015 Sep] 
*چرا پزشكان به مناطق دور افتاده نمي روند؟( بخاطر روز پزشک ) [2015 Aug] 
*گروه اسلامي داعش بهانه اى براى حضور هميشه آمريكا در خاورميانه! [2015 Aug] 
*توافق هسته اي وين ، فرصتي براي خواسته هاي مردم ايران!  [2015 Jul] 
*مذاكرات هسته اى و هسته اصلی ترور در خاورمیانه  [2015 Jul] 
*تنها راه نجات ايران بازگشت به اصالت خويشتن خويش! [2015 Jun] 
*رعايت حفظ فاصله با بمب اتم ، راه حل پشت درهاي بسته است!  [2015 May] 
*تفاهم يا توافق لوزان شكستِ دلواپسان و جام زهر ديگر [2015 Apr] 
* تاكسي جعفر پناهى به برلين آمد ،شوخى نيست !  [2015 Feb] 
*خاكسپارى بيژن دادگرى و بعضى دوستان ! [2015 Feb] 
*راز اشغال سفارت آمریکا درتهران ! [2014 Dec] 
*بزرگداشت فريدون تنكابنى، در شهر كلن كارى پسنديده !  [2014 Dec] 
*بيست و يكمين سال فستيوال تئاتر كلن به همراه يار دبستانى !  [2014 Nov] 
*از هيچِ خمينی تا پيچ بی احساسی مطلق! [2014 Nov] 
*ترور خاموش و پيچيده سرهنگ عزيز خزاعى ! [2014 Oct] 
*ایران و بردگی مدرن ؟! [2014 Oct] 
*چه درسهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت؟ ( قسمت دهم ، پايانى ) [2014 Sep] 
*چه درسهایی میتوان ازبهمن پنجاه و هفت گرفت ؟(بخش نهم) [2014 Aug] 
*آلمان معادلات فيفا را بهم ريخت !  [2014 Jul] 
*آلمان چگونه مجددا ،جام را به خانه آورد؟ [2014 Jul] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت (بخش ٨) [2014 Jul] 
*چه در سهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت ؟ ( بخش هفتم) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت ( بخش ششم ) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن پنجاه وهفت گرفت ؟ ( بخش پنجم) [2014 Apr] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن ٥٧ گرفت ؟ (بخش چهارم ) [2014 Apr] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت ( بخش سوم ) [2014 Mar] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت؟( بخش دوم)  [2014 Feb] 
*چه درسهايي می توان از انقلاب بهمن ٥٧ گرفت !(بخش نخست ) [2014 Feb] 
*پزشك ، نقدى بر فيلم مديكووس [2014 Jan] 
* نلسون ماندلا سنبل مبارزه با آپارتايد ( تبعيض نژادى ) و درسهايى كه بايد از او گرفت! [2013 Dec] 
*بيستمين فستيوال تئاتر ايرانيان در تبعيد خجسته باد [2013 Nov] 
*تروريست كيست ،تروریست دولتی کدام است ؟ [2013 Nov] 
*حل مسئله اتمى ايران با سوريه گره خورده است ! [2013 Oct] 
*اوباما يك گام به پيش ، روحانى دو گام به پس !  [2013 Oct] 
*روحاني و باب مذاكره با آمريكا در سازمان ملل ! [2013 Sep] 
*حزب مرکل در آلمان اکثریت آراء را کسب کرد، ولى ائتلاف با كدام حزب ؟  [2013 Sep] 
*سوريه خط مقدم و خاكريز اول جمهورى اسلامى! [2013 Sep] 
*جنايت ضد انسانى در اشرف و يا ليبرتى محكوم است  [2013 Sep] 
*رای اعتماد وزارت اطلاعات یا مجلس؟! [2013 Aug] 
*اتحاد ، مبارزه ، تنها راه مقابله با رژيم فاشيستى مذهبى است ؟ [2013 Aug] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر؟!(قسمت سوم) [2013 Jul] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر ؟!( قسمت دوم ) [2013 Jul] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ (قسمت چهارم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت سوم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت دوم)- مضحكه انتخابات ١٣٩٢ [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال؟ قسمت اول [2013 Jun] 
*انگليس پشت پرده انتخابات ايران  [2013 May] 
*" مادورو " و " چاوز " دو روى يك سكه اند ! [2013 Apr] 
*جريان فتنه چيست ، فتنه گر كيست ؟ [2013 Apr] 
*اپوزیسیون سازی ! [2013 Feb] 
*تابلوی فساد جمهوری اسلامی! [2012 Dec] 
*کاریکلماتور سی یاسی! [2012 Nov] 
*انتساب احمدی ‌نژاد کلاه گشاد بر سر خامنه ای! [2012 Sep] 
*پارازیت قربانی مماشات ! [2012 Jun] 
*آیا سوسیالیست های فرانسه با انتخاب اولاند مسیرکشور را عوض خواهند کرد؟ [2012 May] 
*انتخابات مجلس نهم فریب دیگری برای جهانیان ! [2012 Mar] 
*فیسبوک وشبکه های اجتماعی مجازی ! [2012 Feb] 
*تحلیلی بر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی [2011 Nov] 
*چراغ سبز هیلاری کلینتون به رژیم فاشیستی ایران رشته ها را پنبه خواهد کرد!  [2011 Nov] 
*قذافی رفت ، آینده لیبی به کجا می رود ؟ [2011 Oct] 
*استبداد و پیامد های آن درجامعه ! [2011 Aug] 
*هدی صابر و بابی ساندز دو فدایی آزادیخواه ! [2011 Jun] 
*ولایت فقیه بدتر از فرعونیت !  [2011 Jun] 
*حمله به اشرف ، چرا ؟ [2011 Apr] 
*تفاوت های دو قیام در دو نظام دیکتاتوری ایران و مصر ! [2011 Mar] 
*مصر به کدام حکومت تن در خواهد داد [2011 Feb] 
*بی بی سی ، بی بی باجی رژیم برای تست دستگیری موسوی و کروبی ! [2011 Jan] 
*اعدام ها در روند جنبش مردم ایران چه تاثیری می گذارد؟  [2011 Jan] 
*آیا جزایر سه گانه بهانه ای برای حمله نظامی به ایران خواهد شد ؟ [2010 Dec] 
*مرضیه گل سر سبد هنرمندان [2010 Nov] 
*دیه گو و محمود را باهم به چه کار آیند ؟ [2010 Jul] 
*میزبانی جام جهانی فوتبال برای آفریقا جنوبی براحتی بدست نیامد ! [2010 Jul] 
*سی سال مبارزه و یکسال فعالیت بی امان مردم بر علیه ولایت فقیه در ایران [2010 Jun] 
*ترور نرم در زندانهای رژیم  [2010 May] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود ! [2010 May] 
*پشت صحنه ارتجاع ولایت فقیه !  [2010 May] 
*خامنه ای قاتلی که باطل است !  [2010 Apr] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود !  [2010 Mar] 
*پیروز میدان مردم متحدند !  [2010 Feb] 
*مبارزه و سازماندهی ( شماره 2 ) [2010 Jan] 
*مبارزه و سازماندهی تنها راه حل در مقابل رژیم (شماره 1)  [2010 Jan] 
*" نه "  [2009 Dec] 
*جنبش سبز وارد مرحله دیگری شد !  [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟ (شماره ۳) [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟( شماره 2)  [2009 Oct] 
*جنبش سبز به کجا می رود ؟! (شماره1)  [2009 Oct] 
*رد پای رژیم و حمایت علنی از حماس در غزه ! [2009 Jan]