سال ۲۰۱۸ سال هشدار و پر حادثه به پایان رسید!
عباس رحمتی

 

2018.jpgسال ۲۰۱۸ میلادی پرحادثه بود، امما به پایان رسید، بلند پروازی‌های دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و همچنین نزدیکی روابط سیاسی و اقتصادی ولادیمیر پوتین معروف به تزار روسیه با ولایت فقیه و حسن فریدون معروف به روحانی، نماینده انگلیسی‌ها، زبانزد عام و خاص شد. در این طرف، نزدیکتر شدن آمریکا به اسرائیل را می‌بینیم. در این سال خلاصه ترامپ، در اسرائیل توانست سفارت آمریکا را از تلاویو به بیت المقدس /اروشلیم انتقال دهد، کاری که تاکنون کسی جرئت انرا نداشت. بسیاری از اسرائیلی‌ها با این کار مخالف بودن که با گل از فلسطینی‌ها پوزش خواستند. باید گفت رهبران کشورها بی مهابا تر شدند.

دنیا شاهد موج تظاهراتها و اعتراضات گسترده در ایران بود، در همین ماه (دی ماه) بود که در بیش از صد شهر ایران مردم بر علیه ولایت فقیه به کف خیابانها آمدند، بیش از ۲۰ نفر کشته و هزاران نفر دستگیر شدند که هنوز هم بیش از نیمی از آنها در بندند. امروز قبل از ورود به سال جدید شاهد حرکات نویی دیگر از مردم هستیم. دانشگاهها بارها اعتراضات خود را ادامه دادند. دانشجویان فراخوان برای به اخراج ولایتی مشاور خامنه‌ای دادند. کارگران نیشکر هفت تپه اهواز حماسه آفریدند و بیش از دو ماه اعتصابات خود را ادامه دادند رژیم دست به دستگیری گسترده نمایندگان آنها زد و بیش از چهل تن از رهبران و نمایندگان آنها را دستگیر کرد. اسماعیل بخشی از رهبران کارگران رازیر شکنجه‌های قرون وسطایی می‌برند و عده زیادی دیگر از نمایندگان صنفی کارگران را دستگیر می‌کنند امروز اعتراضات به پشت در‌های زندان کشیده شده است.
در این سال خامنه‌ای دستور فیلترینگ تلگرام و سایت‌های دیگر اینترنتی را صادر می‌کند و دهها هزار شغل از بین میرود و عده زیادی بیکار میشوند. رژیم به ایجاد کانالهای تلگرام جعلی و موبوگرام (فیلترینگ) دست می‌زند امما جوانان دیجیتالی با دور زدن فیلترینگ درس دیگری به سایبری‌های خامنه‌ای میدهند، در اینجا هم ولایت فقیه، سرش به سنگ می‌خورد و گیج و منگ، دستور اذیت و آزار جوانان را صادر می‌کند!

خروج آمریکا از برجام بخاطر حمایت رژیم فاشیستی از تروریست و دخالت در یمن و عراق و لبنان بود، آمریکا این بار درست تشخیص داده است، اما، رژیم با ادامه کمک به تروریست و گسترش ترور در خارج و صدور تروریستی خود، دنیا را به بازی گرفته است. تحریمهای آمریکا آغاز میشود و ریال ایران سقوط آزاد میکند و قیمیت ارز به بالاترین حد یعنی تا مرز بیست هزار تومان نزدیک میشود که در طول این چهل سال به این مرحله نرسیده بود. مردم ایران خط فقر را برای اولین باربه قیمت سه تا پنج میلیون تومان تحربه کردند! رشد اقتصادی ایران مثل همیشه، منفی و به سه و چهار ۳/۴-درصد رسد، این در حالی است که نرخ تورم شانزده و نیم درصد است.
آمریکا فشار زیادی بر خبرنگاران خصوصن روسیها در سراسر جهان میآورد. نمایندگان رسانه های روسی در کشورهای مختلف از جمله ایالات متحده آمریکا تحت شدیدترین فشارهای نهادهای امنیتی مخفی برای استخدام و همکاری با آنان قرار گرفتهاند که تهدیدی علیه روزنامه نگاران است.
از مهمترین اتفاقات در سال ۲۰۱۸ دیدار" کیم جون اون "رهبر کره شمالی با ترامپ بود که شرایط را برای منزوی تر کردن ج اسلامی فراهم می‌کند. گرچه این ملاقات هنوز نتیجه‌ای نداده است امما روابط دو کره را استحکام بخشیده است. در المپیک زمستانی کره جنوبی، کره شمالی شرکت کرد و دو کره یک تیم مشترک "هاکی" روی یخ تشکیل دادند که بی نظیر بود.
جنگ تعرفه‌ای بین آمریکا و چین ادامه دارد، آمریکا چین را محدودتر می‌خواهد امما کار ساده‌ای نیست در این معاملات خواه نا خواه پای ایران هم پیش کشیده می‌شود، در همین رابطه آمریکا با کمک کانادایی‌ها، تاجر بزرگ چینی شرکت Hubheber را که سی سال به ایران کالاهای تسلیحات می‌داد، در کانادا دستگیر می‌شود و به آمریکا فرستاده می‌شود تا محاکمه شود.
دخالتهای ج اسلامی در یمن و کمک تسلیحاتی و فرستادن موشکهای (راکدهای دوربرد) دور برد و پرتاب آنها به سمت عربستان روابط دو کشور را تیرو تار کرده است و شلیک متقابل عربها به یمن و کشته شدن بیش از ۴۰ کودک می‌شود که عربستان می‌پذیرد امما معذرت خواهی می‌کند! علیرغم آتش بس این جنگ نیابتی همچنان قربانی می‌گیرد.
صحنه ورودِ جمال خاشاقچی خبرنگار عربستانی / آمریکایی به سفارت عربستان در ترکیه دو ماه در صدر خبر‌ها قرار گرفت، ترور خاشاقچی و رو شدن دست ولیعهد عربستان "محمد بن سلمان " در این قتل، روابط آمریکا وعربستان را تغییر نداد امما موضع آمریکا با ترکیه تغییر کرد. در طرف دیگر کشورهای ایران و ترکیه و عربستان هر کدام از این ماجرا بدنبال استفاده‌های سیاسی خود بودند. آمریکا بخاطر این قتل یکی به نعل و یکی به میخ میزد. وزیر خارجه عربستان که بعد از ترور گفته بود ما اشتباه کردیم، پس از دو ماه از آن ماجرا، بر کنار شد. (عادل الجبیر). ما ایرانیان باید به این نکته بیشتر باید توجه کنیم که چطور می‌شود که رژیم فاشیستی مذهبی ایران بیش از دویست تن را در خارج کشور ترور می‌کند، صدایی بر نمی‌خیزد اما ترور خبرنگار عربستان، این همه غوغا به پا کرد؟
بیرون آمدن نیروهای آمریکایی‌ها از سوریه، پس از شکست داعش با تاخیر چندین ماه صورت می‌گیرد که نشان دهنده سیاستی دیگر در آمریکا ست! با این سیاست آمریکا پشت کردهای سوریه را خالی کرد و یک امتیاز دیگر به ترکیه داد. نقش بوتین در این منطقه بسیار روشن و واضح است. آمریکا حضور ایران در سوریه را ضروری نمی‌داند، روسیه به پیروی از آمریکا، دیگر جایی برای ایران در سوریه نمی‌ببنید و باید سوریه را ترک کند خط قرمزی که ولایتی مشاور خارجی خامنه‌ای، ترسیم کرده بود.

روسیه و اختیارات تام!

روسیه هم سیاست یک بام و دو هوای خود را هم در ایران و هم در سوریه ادامه میدهد، بقول معروف روسیه در سوریه صاحب خانه ولی ایران را هم نمی‌فروشد اجاره می‌دهد! بعد از توافق هسته‌ای موسوم به برجام، شرکتهای روسی به مرور زمان پای میز مذاکره نشستند و در این راستا شرکتهای "لوک اویل، روسنفت، زاروبژنفت، تاتنفت، گازپروم و گازپروم نفت "با شرکت ملی نفت ایران، تفاهمنامه هم امضا کردند.
همه جا در اختیار روسیه:، میدانهای منصوری، آب تیمور، کیش، یاران، مارون، لایه نفتی پارس جنوبی، کوپال، آبان، اسفندیار، پایدار غربی، دهلران، پارس شمالی، آذر، چنگوله و چشمه خوش، از جمله میدانهایی بودند که درباره آنها با شرکتهای روس مذاکره شده بود۰.
به عبارت دیگر در صنعت نفت ایران، تقریبا دیگر جایی نبوده که روسها به آن وارد نشده باشند. از توسعه میادین گرفته تا تولید و فروش نفت و غیره. اما همین روسها با خروج ترامپ از برجام و بعد از اینکه آمریکا همه کشورهایی که با ایران تعامل نفتی داشتند را تهدید به تحریم کرد به مرور زمان با چراغ خاموش از صنعت نفت ِایران پا پس کشیدند.

فرانسه صحنه تلاطم جنبش بزرگ شد: مشکلات فرانسه همیشه عادی بود و راحتر حل میشد، این بار شکاف عمیقی بین مردم و دولت بوجود آمد، جلیقه زردها ابتدا گرانی بنزین و اجناس را بهانه قرار دادند وجنبشی را بوجود آوردند که یاد آور انقلاب کمون فرانسه بود، ولی مردم تا مرحله عوض شدن دولت پیش رفتند و میلیاردها خسارت و عقب نشینی مکروم نتیجه این جنبش بود. کوچکتر کردن دولت توسط مانوئل مکروم باعث شد مردم او را طرفدار سرمایه داران بدانند.

جهان طبیعت

رئیس سازمان محیط زیست و تغییرات اقلیمی جهان اعلام کرد: واقعیت‌ها نشان داد که محیط زیست ما به سیاًست‌های جهان بستگی دارد. مهمترین اجلاس سازمان ملل درباره گرم شدن آب و هوای کره زمین درلهستان برگزار شد. این اجلاس، پس از عهدنامه محوری پاریس در سال ۲۰۱۵ است با این حال امید زیادی وجود ندارد که این اجلاس بتواند نگرانیهایی را برطرف کند. بخصوص در چند هفته اخیر درباره افزایش شدید گازهای گلخانهای و گرم شدن زمین مطرح شدهاست. "جایر بولسونارو" رئیس جمهور راستگرا و افراطی برزیل که بتازگی انتخاب شده در اجلاس جی بیست در آرژانتین هم تاکید کرد که برزیل از پیمان تغییرات اقلیمی پاریس کنار میکشد. سر باز زدن از کنفرانس تغییرات اقلیمی در برزیل، بخاطر نزدیکی با سیاستهای آمریکاست، او سیاستهای داشتن اسلحه را در صدر برنامه‌هایش قرار داده است. سیاستهای رئیس جمهور جدید برزیل نزدیکی به اسرائیل و آمریکاس و دوری از ایران است فرزند او گفته است؛ پیروزی پدرم یعنی پایان رابطه ایران و برزیل و اتحاد اسرائیل و آمریکا و برزیل، سه کشوری که ایران را منزوی میکند!
پاتریشیا اسپینوزا، دبیر پیمان تغییرات اقلیمی سازمان ملل این کنفرانس را "بسیار، بسیار مهم" خواند و گفت اکنون "علائم واضحی" وجود دارند که رسیدگی به تغییرات اقلیمی "فوریت" دارد!
گرم شدن پنج درجه سانتیگراد در جهان نشان میدهد که تغییرات اقلیمی سونامی‌های زیادتری از گذشته بوجود خواهد آورد. همین جا باید گفت روستایی‌های اصفهان این تغییرات را زودتر از سیاسیون جهان درک کرده‌اند آنها با حضورشان در خیابانها بزرگترین تظاهرات روستایی را برای کمبود آب راه انداختند امما کو گوش شنوا؟ بجای آن کاوه مدنی که برای بهتر کردن محیط زیست ایران به آنجا رفته بود. او چگونگی راه توسعه را که نشان میدهد، پس از مدتی، دستگیر شده و بلافاصله بعد از آزادی دوباره به خارج می‌گریزد. بازداشت دکتر کاووس سید امامی استاد دانشگاه، تلاشگر محیط زیست، مرگ او در زندانهای قرون وسطایی رژیم فاشیستی مذهبی، تلخ ترین وضعیت را در ایران نشان داد، نشان داد که هیولای خزنده‌ای بنام ولایت فقیه و بهمراه سپاه پاسداران در رابطه با محیط زیست در ایران در حال پیشروی است که در حال بلعیدن آب و زمین / خاک و نفت و گاز است، بدون شک باید گفت؛ یکی از ضروری ترین‌های انسان، مبارزه با این هیولا ست
در مجموع باید گفت: سالی که گذشت سال هشدار بود سالی که باید جهان را از این وضعیت نجات داد.
برندگان نوبل ۲۰۱۸: جایزه نوبل فیزیک امسال بطور مشترک به سه تن از دانشمندان "آرتور اشکین"، "جرارد مورو" و "دونا استریکلند" به خاطر نوآوریهای انقلابی در حوزه فیزیک لیزری تعلق گرفت. این بار نوبل فیزیک به یک بانو تعلق گرفت. بانو "دونا استریکلند" در سال ۱۹۵۹ میلادی در کانادا متولد شد و تحقیقات خود را در حوزه لیزر انجام داده است. وی سومین زنی است که موفق به دریافت جایزه "نوبل" فیزیک شده است.
گفتنی است تکنیکی که "استریکلند" و "مورو" توسعه دادند، برای تولید پالسهای فوقکوتاه و قوی در جراحی، پزشکی و مطالعات بنیادی علمی مورد استفاده قرار میگیرد.

ورزش در سال ۲۰۱۸

ماجرای دوپینگ ورزشکاران روسیه در المپیک کره جنوبی، مسئله ساز شد بطوری که باعث شد، روسیه از شرکت در المپیک محروم شود و ورزشکاران روسیه آنها سالم مانده بودن بطور انفرادی و یا یک تیم مستقل شرکت کنند. روسیه سابقه طولانی در دوپینگ دارد، یکبار المپیک تابستانی۲۰۱۶ و بار دیگر المپیک ۲۰۱۴ زمستانی سوچی نیز دست ورزشکاران روسیه رو شد. برای اولین بار روسها در کره جنوبی به دو پینگ اعتراف کردند.
جام جهانی فوتبال، این بار برای اولین بار در یکی از بزرگترین کشورهای جهان برگزار می‌شود. روسیه میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ میشود. امما از نظر تاکتیکی نقایص زیادی داشت. از شگفتی‌های این جام اخراج سر مربی تیم اسپانیا، همگروه ایران قبل از شروع بازی‌ها بود. حذف تیم آلمان قهرمان پیشین فقط با سه امتیاز در بازیهای گروهی بود در صورتیکه ایران با چهار امتیاز به خانه بر می‌گردد. تیمهای آمریکای لاتین هیچکدام به مرحله نیم نهایی راه پیدا نکردند و چهار تیم اروپایی به نیم نهایی راه یافتند. کرواسی برای اولین بار در فینال به دیدار فرانسه رفت، تا یکی از پر گل ترین فینالهای جهانی را برگزار کنند. فرانسه برای دومین بار جام را بالای سر برد.

منبع:پژواک ایران


فهرست مطالب عباس رحمتی در سایت پژواک ایران 

*ويروس كرونا و رنسانس  [2020 Mar] 
*بيت خامنه اي وتيم امنيتي ،براي مهار خبرها ونه ويروس كرونا!  [2020 Feb] 
*لائيسيته !  [2020 Feb] 
* مُرده گردونی ولايت فَقِيه !  [2020 Feb] 
*ابوبكر البغدادي و علي الخامنه اي هردو تروريست؟!  [2019 Dec] 
*چهل سال رابطه مخفي آمريكا با ملايان تهران!  [2019 Dec] 
*گراني بنزين وعبور از فاشيست مذهبي !  [2019 Nov] 
*‏ بيست و ششمين فستيوال تئاتر ايرانيان تبعيدي ،شهر كلن آلمان!‏  [2019 Nov] 
*‏«روح الله زم »، اپوزيسيون يا مهره ي سوخته؟!‏  [2019 Oct] 
*بانوان ايران استاديوم هاي كاملن آزاد ميخواهند!‏  [2019 Oct] 
*چپاول ثروت و عطش خونریزی را حمایت نکنید! سیری کوتاه در نشست سازمان ملل [2019 Sep] 
*پشت پرده سياست ولايت فقيه، مذاكره با آمريكا !  [2019 Sep] 
*سپاه پاسداران با چهل سال تروردرصدر فهرست سازمانهای تروريستي خارجی آمریکا ! [2019 Apr] 
*چهل سال جنايت و ترور سركوب و عقبگرد كامل (شماره يك)‏  [2019 Feb] 
* سال ۲۰۱۸ سال هشدار و پر حادثه به پایان رسید! [2019 Jan] 
* فرار سرمايه از ايران افزايش مي يابد!‏  [2018 Dec] 
*یک ربع قرن فستيوال تئاتر تبعيدي در كلن!  [2018 Nov] 
*ترور به بهانه هموار کردن جاده بهشت براي تروریست ها!  [2018 Nov] 
*خيانت روحاني ( فريدون) به مردم ایران از زبان یک آشنا! [2018 Oct] 
*احضار روحانی به مجلس و رویای دیر باز خامنه ای!‏  [2018 Sep] 
*غول ديماه بر مي خيزد!  [2018 Aug] 
* ١٣٦ مين سالگشت زاد و بود دكتر محمد مصدق در شهر كلن چگونه برگزار شد؟  [2018 Jul] 
*خامنه اي و رؤياهاي آشفته بمب اتم!‏  [2018 Jun] 
*سود و زيانهاي خروج آمريكا از برجام  [2018 May] 
*رضا شاه جزئي از تاريخ ايران است!  [2018 Apr] 
*ارمنستاني ها فقط با اراده بود که ديكتاتور را سرنگون كردند!  [2018 Apr] 
*احمدي نژاد بدنبال اپوزيسيون سازي است ؟  [2018 Feb] 
*فاز تغيير ! [2018 Feb] 
*جمهوري اسلامي ؟ نه ، رژيم توتاليتر!  [2018 Feb] 
*جنبش ملي ،پايه هاي نظام ولايي را فرو خواهد ريخت!‏  [2018 Jan] 
*احمدی نژادی ها؛ واکنش تهدید آمیز خامنه ای  [2018 Jan] 
*شعله جنگ منطقه خليج فارس زبانه مي كشد [2017 Dec] 
*بيست و چهارمين سال فستيوال تئاتر در تبعيد كلن بياد مجيد فلاح زاده  [2017 Dec] 
*جنگ أفروزي هاي دوباره جمهوري اسلامي ، تمام منطقه را درگير خواهد كرد!‏  [2017 Nov] 
*رفراندوم اقليم كردستان و دخالت ملاها و افزايش بحران در عراق!  [2017 Nov] 
*فوتبال ايران و سوريه، نقش زنان و مردان ايران !‏  [2017 Oct] 
*فردوسي را بايد جدي گرفت و خوب شناخت !‏  [2017 Oct] 
*انتخابات آلمان ، شكست سنگين دو حزب برتر و رشد پوپوليست ها !‏ [2017 Sep] 
*‎ ‎دو رهبر در يك موضع و حمله به ملاها درسازمان ملل  [2017 Sep] 
*همكاري كاشاني و بهبهاني با انگليسيها در كودتاي ٢٨ مرداد عليه دكتر مصدق  [2017 Sep] 
*معامله بزرگ بر سر كابينه آينده و نقش ولايت فَقِيه ! ‏  [2017 Aug] 
*دولت امام زمان معجزه هزاره سوم ( قسمت ششم)‏  [2017 Aug] 
*«ماجراي نيمروز» نيمه پنهان ماجرا بود!‏  [2017 Jul] 
*جنبش دانشجویی و ادامه مبارزه  [2017 Jul] 
*اتحاد اپوزيسيون با مردم رمز پيروزي است!‏  [2017 Jul] 
*دولت امام زمان ،معجزه هزاره سوم ( قسمت پنجم )‏  [2017 May] 
*چهار سال با دولت تدبير و اميد و ركوردهاي تازه !‏ [2017 Apr] 
*اسكار سياسي! ‏  [2017 Mar] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ( قسمت چهارم )  [2017 Feb] 
*«اوباما» با اُونا، ماند و به تاریخ پیوست! [2017 Jan] 
*گورخوابان ارمغان ديگر جمهوري اسلامي‎!‎  [2017 Jan] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم ! ( قسمت سوم)  [2016 Dec] 
*بيست و سومين فستيوال تئاتر در تبعيد شهر كلن با موفقيت برگزار شد  [2016 Nov] 
*پيروز انتخابات‎ ‎‏ آمریکا كيست ؟ ‏  [2016 Nov] 
*دولت امام زمان ، معجزه هزاره سوم( قسمت دوم)‏  [2016 Oct] 
*دولت امام زمان و معجزه هزاره سوم !( بخش اول)‏ [2016 Oct] 
*فوتبال و حزب اله ، ياحسين ، گل تاسوعائي!‏  [2016 Oct] 
*مردم چون كوه مي مانند تا علم الهدي برود [2016 Sep] 
*جنگنده های روسی در پايگاه شاهرخي (نوژه) همدان ، خيانتي كه كتمان نتوان کرد؟ [2016 Aug] 
*كودتاي نافرجام تركيه و روياهاي اردوغان  [2016 Jul] 
*زلزله خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا و پس لرزه هايش [2016 Jul] 
*قضاوت كنيد!  [2016 Jun] 
*نقش مستشاران و مدافعان حرم، حضور محرز جمهوري اسلامي در جنگ سوريه!  [2016 Jun] 
*أهداف خامنه اي با رياست جنتي در مجلس خبرگان [2016 May] 
*ترس خامنه اي از فرا گيري زبان انگليسي چيست ؟  [2016 May] 
*فرار مالياتي و پولشويي هاي گسترده جهاني درپاناما، بهشت مالياتي! [2016 Apr] 
*انتخابات دهم و حیله های جدید نظام ولايي  [2016 Mar] 
*ميزان رأي يك نَفَر است! [2016 Feb] 
*ريشه ها را بايد شناخت ! [2016 Feb] 
*سفر روحاني به فرانسه و معامله پشت پرده بر سر مجاهدین  [2016 Jan] 
*بيست و دومين فستيوال تئاتر درتبعيد «كلن» با شعار «ما پارازيت نيستم » [2015 Dec] 
*جنايات اخير رژيم فاشيستي مذهبي ايران يك عمل تروريستي و محكوم است  [2015 Nov] 
*خودرو ملي يا اسلامي ،ايدئولوژيك ( مكتبي ) ؟ [2015 Oct] 
*داستان دعواها و بر هم زدن رابطه ایران با آمريكا و توافقنامه هسته اي وین ! [2015 Sep] 
*چه سیاستی پشت هجوم گسترده پناهندگان به اروپا نهفته است؟ [2015 Sep] 
*چرا پزشكان به مناطق دور افتاده نمي روند؟( بخاطر روز پزشک ) [2015 Aug] 
*گروه اسلامي داعش بهانه اى براى حضور هميشه آمريكا در خاورميانه! [2015 Aug] 
*توافق هسته اي وين ، فرصتي براي خواسته هاي مردم ايران!  [2015 Jul] 
*مذاكرات هسته اى و هسته اصلی ترور در خاورمیانه  [2015 Jul] 
*تنها راه نجات ايران بازگشت به اصالت خويشتن خويش! [2015 Jun] 
*رعايت حفظ فاصله با بمب اتم ، راه حل پشت درهاي بسته است!  [2015 May] 
*تفاهم يا توافق لوزان شكستِ دلواپسان و جام زهر ديگر [2015 Apr] 
* تاكسي جعفر پناهى به برلين آمد ،شوخى نيست !  [2015 Feb] 
*خاكسپارى بيژن دادگرى و بعضى دوستان ! [2015 Feb] 
*راز اشغال سفارت آمریکا درتهران ! [2014 Dec] 
*بزرگداشت فريدون تنكابنى، در شهر كلن كارى پسنديده !  [2014 Dec] 
*بيست و يكمين سال فستيوال تئاتر كلن به همراه يار دبستانى !  [2014 Nov] 
*از هيچِ خمينی تا پيچ بی احساسی مطلق! [2014 Nov] 
*ترور خاموش و پيچيده سرهنگ عزيز خزاعى ! [2014 Oct] 
*ایران و بردگی مدرن ؟! [2014 Oct] 
*چه درسهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت؟ ( قسمت دهم ، پايانى ) [2014 Sep] 
*چه درسهایی میتوان ازبهمن پنجاه و هفت گرفت ؟(بخش نهم) [2014 Aug] 
*آلمان معادلات فيفا را بهم ريخت !  [2014 Jul] 
*آلمان چگونه مجددا ،جام را به خانه آورد؟ [2014 Jul] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت (بخش ٨) [2014 Jul] 
*چه در سهايى ميتوان از انقلاب ٥٧ گرفت ؟ ( بخش هفتم) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از انقلاب ٥٧ گرفت ( بخش ششم ) [2014 May] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن پنجاه وهفت گرفت ؟ ( بخش پنجم) [2014 Apr] 
*چه درسهايى مي توان از بهمن ٥٧ گرفت ؟ (بخش چهارم ) [2014 Apr] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت ( بخش سوم ) [2014 Mar] 
*چه درسهايى ميتوان از بهمن ٥٧ گرفت؟( بخش دوم)  [2014 Feb] 
*چه درسهايي می توان از انقلاب بهمن ٥٧ گرفت !(بخش نخست ) [2014 Feb] 
*پزشك ، نقدى بر فيلم مديكووس [2014 Jan] 
* نلسون ماندلا سنبل مبارزه با آپارتايد ( تبعيض نژادى ) و درسهايى كه بايد از او گرفت! [2013 Dec] 
*بيستمين فستيوال تئاتر ايرانيان در تبعيد خجسته باد [2013 Nov] 
*تروريست كيست ،تروریست دولتی کدام است ؟ [2013 Nov] 
*حل مسئله اتمى ايران با سوريه گره خورده است ! [2013 Oct] 
*اوباما يك گام به پيش ، روحانى دو گام به پس !  [2013 Oct] 
*روحاني و باب مذاكره با آمريكا در سازمان ملل ! [2013 Sep] 
*حزب مرکل در آلمان اکثریت آراء را کسب کرد، ولى ائتلاف با كدام حزب ؟  [2013 Sep] 
*سوريه خط مقدم و خاكريز اول جمهورى اسلامى! [2013 Sep] 
*جنايت ضد انسانى در اشرف و يا ليبرتى محكوم است  [2013 Sep] 
*رای اعتماد وزارت اطلاعات یا مجلس؟! [2013 Aug] 
*اتحاد ، مبارزه ، تنها راه مقابله با رژيم فاشيستى مذهبى است ؟ [2013 Aug] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر؟!(قسمت سوم) [2013 Jul] 
*حسن روحانى ، شايد فرصتى ديگر ؟!( قسمت دوم ) [2013 Jul] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ (قسمت چهارم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت سوم ) [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال ؟ ( قسمت دوم)- مضحكه انتخابات ١٣٩٢ [2013 Jun] 
*انتخابات يا ابتذال؟ قسمت اول [2013 Jun] 
*انگليس پشت پرده انتخابات ايران  [2013 May] 
*" مادورو " و " چاوز " دو روى يك سكه اند ! [2013 Apr] 
*جريان فتنه چيست ، فتنه گر كيست ؟ [2013 Apr] 
*اپوزیسیون سازی ! [2013 Feb] 
*تابلوی فساد جمهوری اسلامی! [2012 Dec] 
*کاریکلماتور سی یاسی! [2012 Nov] 
*انتساب احمدی ‌نژاد کلاه گشاد بر سر خامنه ای! [2012 Sep] 
*پارازیت قربانی مماشات ! [2012 Jun] 
*آیا سوسیالیست های فرانسه با انتخاب اولاند مسیرکشور را عوض خواهند کرد؟ [2012 May] 
*انتخابات مجلس نهم فریب دیگری برای جهانیان ! [2012 Mar] 
*فیسبوک وشبکه های اجتماعی مجازی ! [2012 Feb] 
*تحلیلی بر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی [2011 Nov] 
*چراغ سبز هیلاری کلینتون به رژیم فاشیستی ایران رشته ها را پنبه خواهد کرد!  [2011 Nov] 
*قذافی رفت ، آینده لیبی به کجا می رود ؟ [2011 Oct] 
*استبداد و پیامد های آن درجامعه ! [2011 Aug] 
*هدی صابر و بابی ساندز دو فدایی آزادیخواه ! [2011 Jun] 
*ولایت فقیه بدتر از فرعونیت !  [2011 Jun] 
*حمله به اشرف ، چرا ؟ [2011 Apr] 
*تفاوت های دو قیام در دو نظام دیکتاتوری ایران و مصر ! [2011 Mar] 
*مصر به کدام حکومت تن در خواهد داد [2011 Feb] 
*بی بی سی ، بی بی باجی رژیم برای تست دستگیری موسوی و کروبی ! [2011 Jan] 
*اعدام ها در روند جنبش مردم ایران چه تاثیری می گذارد؟  [2011 Jan] 
*آیا جزایر سه گانه بهانه ای برای حمله نظامی به ایران خواهد شد ؟ [2010 Dec] 
*مرضیه گل سر سبد هنرمندان [2010 Nov] 
*دیه گو و محمود را باهم به چه کار آیند ؟ [2010 Jul] 
*میزبانی جام جهانی فوتبال برای آفریقا جنوبی براحتی بدست نیامد ! [2010 Jul] 
*سی سال مبارزه و یکسال فعالیت بی امان مردم بر علیه ولایت فقیه در ایران [2010 Jun] 
*ترور نرم در زندانهای رژیم  [2010 May] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود ! [2010 May] 
*پشت صحنه ارتجاع ولایت فقیه !  [2010 May] 
*خامنه ای قاتلی که باطل است !  [2010 Apr] 
*آواتار ( Avatar) جنبش سبزی که سرخ می شود !  [2010 Mar] 
*پیروز میدان مردم متحدند !  [2010 Feb] 
*مبارزه و سازماندهی ( شماره 2 ) [2010 Jan] 
*مبارزه و سازماندهی تنها راه حل در مقابل رژیم (شماره 1)  [2010 Jan] 
*" نه "  [2009 Dec] 
*جنبش سبز وارد مرحله دیگری شد !  [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟ (شماره ۳) [2009 Nov] 
*جنبش سبز به کجا میرود ؟( شماره 2)  [2009 Oct] 
*جنبش سبز به کجا می رود ؟! (شماره1)  [2009 Oct] 
*رد پای رژیم و حمایت علنی از حماس در غزه ! [2009 Jan]