PEZHVAKEIRAN.COM آیا ۳۰ میلیون دوز وارداتی رئیسی هم به ۶۰ میلیون دوز وارداتی روحانی خواهد پیوست؟
 

آیا ۳۰ میلیون دوز وارداتی رئیسی هم به ۶۰ میلیون دوز وارداتی روحانی خواهد پیوست؟
مجید محمدی

 
علی خامنه‌ای در پیام ویدیویی خود در ۲۰ مرداد ۱۴۰۰، به صراحت عامل شیوع بیشتر کرونا را مردم دانست: «مردم عزیز با همان حساسیت ماه‌های اول، شیوه‌نامه‌ها را به‌طور کامل رعایت کنند تا جان و سلامتی خودشان و دیگران به خطر نیفتد.» او به هیچ وجه مسئولیت حکومت را در ورود، و سپس شیوع کرونا توسط هواپیمایی ماهان (با انتقال بیماران کرونایی چینی) و مخفی کردن شیوع برای برگزاری بیعت مجلس، شیوع با مراسم محرم سال‌های ۱۳۹۹و ۱۴۰۰، ممانعت از ورود واکسن امریکایی و بریتانیایی، ممانعت از ارسال کمک‌های بین‌المللی (پزشکان بدون مرز در ابتدای سال ۱۳۹۹) و حیف و میل اموال عمومی از سوی نهادهای تحت نظر خود (بالاخص ستاد اجرایی فرمان امام)، نپذیرفته است.

در پی امواج مکرر همه‌گیری کرونا در ایران، شهروندان ایرانی با مرگ و عواقب آن دست و پنجه نرم می‌کنند. تعداد مرگ و میر در هفته سوم مرداد ۱۴۰۰ به بالاترین حد رسید. به دلیل تعداد زیاد اجساد در مشهد، تاکسی‌ها برای انتقال آن‌ها به قبرستان به کار گرفته می‌شوند. در شهرهای شمالی کشور بیماران را در خیابان‌ها «می خوابانند». در مشهد بیماران در حیاط بیمارستان‌ها روی زمین رها شده‌اند، و در عین حال عزاداری عاشورا به سبک سابق در جریان است و کسانی که از کرونا می‌میرند، از سوی روحانیون حکومتی به بهشت اعزام می‌شوند.

در این میان باید دید چه بر سر بودجه‌ها و منابع مربوط به کرونا آمده است. از حیث منابع عمومی، دریایی از ابهام در مورد میزان، محل هزینه و چگونگی هزینه‌کرد وجود دارد.

میزان منابع

در یک مورد میزان برداشت از صندوق ذخیره ارزی برای مقابله با بیماری کرونا، یک میلیارد یورو اعلام شد. از این میزان تا شش ماه پس از برداشت، تنها ۲۷ درصد از سوی وزارت بهداشت دریافت شد. تا یک سال و پنج ماه بعد نیز همه یک میلیارد یورو به وزارت بهداشت تحویل نشد (سعید نمکی، وزیر بهداشت، فارس ۲۱ مرداد ۱۴۰۰). تخصیص منابع به شرکت‌هایی که قرار بود واکسن تولید کنند، از سوی شورای امنیت ملی انجام شد؛ گویی تولید واکسن مسئله‌ای امنیتی بوده است. میزان اختصاص یافته به شرکت‌ها و اسامی آن‌ها هم اعلام نشد. هیچ یک از قراردادها منتشر نشده است. میزان منابع اختصاص یافته ریالی برای مقابله با همه‌گیری کرونا، از آزمایش تا ماسک و از واکسن تا دارو، دقیقا اعلام نشده است.

دولت روحانی در ۳ دی ۱۳۹۹ اعلام کرد که ۲۰ درصد از بودجه ۱۴۰۰، یعنی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان، را به عنوان کمک بلاعوض و وام و تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار افرادی قرار می‌دهد که به واسطه کرونا دچار مشکل شده‌اند. میزان تحقق این اختصاص و موسساتی که این بودجه چهار میلیارد دلاری را دریافت کرده‌اند، اعلام نشده است. با این رقم می‌شد ماهانه ۱.۵ میلیون تومان به حداکثر شش میلیون نفری که احتمالا درآمد خود را از دست داده‌اند (رقم بالای تخمینی مرکز پژوهش‌های مجلس) برای یک سال پرداخت، که چنین اتفاقی نیفتاده است.

محل هزینه


با توجه به اعلام مکرر تولید ماسک و مواد ضد‌عفونی کننده و سپس تولید واکسن از سوی ستاد فرمان اجرایی امام، می‌توان حدس زد که صدها میلیون دلار به این ستاد اختصاص یافته است. برخی منابع رقم ۷۵۰ میلیون دلار را برای راه‌اندازی خط تولید واکسن برکت اعلام کرده‌اند، در حالی که امروز خط تولیدی وجود ندارد. با این میزان ارز می‌شد ۱۵۰ میلیون دوز واکسن استرازنکا (هر دوز ۵ دلار) وارد کرد. در مورد قیمت و منبع خرید و چگونگی توزیع اقلام دیگر، مثل ماسک و ابزار آزمایش، هیچ اطلاعی به عموم داده نشده است. آنچه می دانیم، آن است که افراد، خود برای آزمایش (۲۵۰ تا ۷۰۰ هزار تومان) و ماسک و درمان (۱۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان) هزینه می‌کرده‌اند و اقلام مجانی تنها در موارد و مراکزی خاص عرضه می‌شده است. افرادی که بیمه دارند، تنها درصدی از هزینه‌ها را پس می‌گرفته‌اند.

در حوزه واکسن، حداقل بخشی از واردات هدیه بوده است که بدین معناست که با ایران همانند فقیرترین کشورهای دنیا رفتار کرده‌اند. مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی، در مورد ۲۱ میلیون واکسن وارداتی تا مرداد ۱۴۰۰، می‌گوید: «تاکنون ۱۶ محموله سینوفارم چینی در قالب ۱۴ میلیون و ۴۹۰ هزار دوز، ۳ محموله حاوی ۲ میلیون و ۹۱۱ هزار و ۸۱۰ دوز واکسن آسترازنکا از ژاپن، یک محموله واکسن در قالب کواکس از ایتالیا به میزان یک میلیون و ۴۵۲ هزار دوز، ۱۰ محموله اسپوتنیک روسیه در قالب یک میلیون و ۲ هزار دوز، یک محموله در قالب کواکس از کره جنوبی به میزان ۷۰۰ هزار و ۸۰۰ دوز، یک محموله ۳۱۵ هزار دوزی واکسن آسترازنکا از روسیه، و همچنین ۱۲۵ هزار دوز واکسن بهارات در قالب یک محموله از کشور هند وارد شده است.» (تابناک ۲۰ مرداد ۱۴۰۰) مشخص است که غیر از واکسن‌های چینی و روسی که تا قران آخر پول آن‌ها پرداخت شده، برای بقیه هزینه چندانی نشده است. هزینه‌ای که برای ۱۵.۵ میلیون واکسن چینی و روسی واردشده تا مرداد ۱۴۰۰ صرف شده، ۱۵۵ میلیون دلار بوده است (بر اساس هر دوز ۱۰ دلار). این تنها رقمی از یک میلیارد یوروی اختصاص یافته است که صرف آن، با عالم واقع می‌خواند.

چگونگی هزینه‌کرد

تا کنون در مورد نحوه هزینه‌کرد منابع برای مقابله با بیماری کرونا اطلاعاتی ارائه نشده است. میزان ارز و ریال اختصاصی به هشت واکسن ادعایی ایرانی، هرگز اعلام نشده است؛ گویی این‌ها اسرار نظامی محرمانه هستند.

در یک مورد ۷۲۰ میلیون دلار برای واردات داروی رمدسیویر اختصاص یافت. زالی در بازی سرزنش مقامات علیه یکدیگر، می‌گوید: «هزینه داروهای کرونا چند برابر واردات واکسن شده است اما اجازه خرید واکسن ندادند، چون فکر می‌کردند گران است. ما ۷۲۰ میلیون یورو خرج رمدسیویر کردیم و این پول را باید خرج واکسن می کردیم.» دو پرسش در مورد این دارو وجود دارد. اول این که در تاثیر آن برای درمان، از آغاز پرسش‌هایی جدی از سوی متخصصان ارائه، و تاثیر آن اندک ارزیابی شده بود. کدام شرکت‌ها از منافع واردات این دارو منتفع شده‌اند؟ و دوم این که اگر ۷۲۰ میلیون دلار صرف واردات این دارو شده است، چرا دارویی که بهای آن ۸۰۰هزار تومان است، در بازار آزاد به مردم مستاصل ۱۰تا ۱۵ میلیون تومان فروخته می‌شود؟

رئیس ستاد فرمان اجرایی امام که احتمالا به دلیل ناکارآمدی در مقابله با بحران کرونا به مقام معاون رئیس جمهوری ارتقا یافته است، در ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ از تولید ۳۰ میلیون واکسن تا مرداد ۱۴۰۰، و ماهانه ۲۰میلیون واکسن بعد از آن، خبر داد (خبرگزاری تسنیم). اما به گفته معاون موسسه رازی، تا ۱۲ مرداد حتی یک میلیون دوز واکسن برکت نیز تحویل داده نشده است (ایسنا). در حوزه خرید نیز سفیر ایران در مسکو در ژوئیه ۲۰۲۱ اعلام کرد که قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن از روسیه منعقد شده است، اما واکسن‌های خیالی تحقق نیافت. باید دید که آیا ۳۰ میلیون دوز وعده شده از سوی دولت رئیسی هم به آن ۶۰ میلیون خواهد پیوست، یا نه.

در حالی که حکومت جمهوری اسلامی ایران از هر شرکت و موسسه‌ای در دنیا برای مونتاژ موشک یا قطعات مربوط به برنامه هسته‌ای‌اش کالا وارد می‌کند (گاه تا سه برابر قیمت از بازار سیاه و قاچاق)، رهبر نظام واردات واکسن از امریکا و بریتانیا را ممنوع کرد و به گفته وزیر خارجه دولت روحانی، وزارت بهداشت واردات ۲۰میلیون دوز واکسن از اروپا را متوقف ساخت. مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، در توییتر خود نوشت: «فروردین ماه امسال همه مقدمات واردات شش میلیون دوز واکسن را با موافقت رئیس جمهور(ی) و ستاد کرونای تهران طی کردیم. اما به دلایلی که تا کنون برای ما مشخص نگردیده، وزارت بهداشت مانع از انجام کار شد.» بدین ترتیب، باید منابع به موسساتی دیگر (تحت کنترل بیت و شورای امنیت ملی) اختصاص یافته باشد که از واردات واکسن دریغ داشته شده است.

با توجه به بی‌توجهی‌ها، وعده‌های نامحقق و متضاد (صادرات واکسن و واردات ده‌ها میلیونی واکسن تا زمان‌های خاص)، دروغگویی‌ها، فتواها و عملکردهای مقامات سیاسی و مذهبی که نبود شفافیت (فساد) از آن‌ها موج می‌زند، روزی همه دست‌اندرکاران مدیریت بحران کرونا، از خامنه‌ای و روحانی تا نمکی و زالی (و رئیسی، که همان سیاست‌ها را ادامه می‌دهد) باید در دادگاه به علت فراهم کردن زمینه مرگ و میر صدها هزار نفر (مقامات حکومتی تا ۱۰۰ هزار آن، و نیز دروغگویی در اعلام کمتر آمارها را نیز پذیرفته‌اند)، محاکمه شوند. از موضوعاتی که در چنین دادگاهی باید مطرح شود، «ترک فعل» (عبارتی که اعضای مجلس یازدهم برای محاکمه دولت روحانی اختراع کرده‌ا‌‌ند)، و اتلاف و فساد در هزینه‌کرد منابع عمومی در این حوزه است.

منبع: مجید محمدی - اينديپندنت فارسی

منبع:ایندیپندنت فارسی


فهرست مطالب مجید محمدی  در سایت پژواک ایران 

*علیه یهودستیزی و اسرائیل ستیزی اتحاد اسلامیسم، مارکسیسم و فاشیسم علیه یهودیان و دولت سکولار آنها [2023 Nov] 
* پنج مجموعه پرسش و پنج خلط در راستای صلح‌طلبی توهمی  [2023 Oct] 
*ستاد فرماندهی عملیات جنایی حماس و جهاد اسلامی در تهران است  [2023 Oct] 
*چگونه می‌توان منابع یک دولت-ملت را غارت کرد و آن را به خاک سیاه نشاند؟  [2023 Sep] 
*سه هدف تغییرناپذیر هر جنبش اعتراضی در ایران آینده: انحلال سپاه و بسیج، تعطیلی روحانیت شیعه، و برکناری همه مقامات رژیم  [2023 Sep] 
* نهادهای انتصابی رژیم اسلامی در ایران بلاموضوع شده‌اند   [2023 Aug] 
* دادخواه گیج و گنگ یا سوسیالیست متوهم در برابر یک انتخاب سخت  [2023 Apr] 
*شرم بر دولت بایدن  [2023 Feb] 
*لابی رژیم کودک کش، شبکه ی عوامل آن در بوق های تبلیغاتی غربی، و اصلاح طلبان شیپور را از سمت گشادش می نوازند  [2023 Feb] 
*جامعه ایران به شرایط ماقبل ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ باز نخواهد گشت  [2023 Jan] 
*۱۲ پرسش در باب وکالت سیاسی به شاهزاده رضا پهلوی در دوران براندازی و گذار از یک رژیم تمامیت‌خواه  [2023 Jan] 
* روحانیت شیعه، بزرگ‌ترین بازنده انقلاب سکولار و آزادی‌خواهانه ۱۴۰۱  [2022 Dec] 
*زمان گردهمایی ۱۰۰هزار نفری در واشنگتن دی‌سی فرا رسیده است  [2022 Oct] 
* ماشین سرکوب جمهوری اسلامی خسته و متزلزل شده است   [2022 Oct] 
*صدها هزار نفر را کتک می‌زنند تا مردم را قانع کنند مهسا را کتک نزده‌اند  [2022 Sep] 
* کشته شدن مهسا امینی و «اسلام‌هراسی»  [2022 Sep] 
*بخت مجتبی در نشستن بر کرسی ولایت فقیه  [2022 Sep] 
*خیز برداشتن برای جنگ با ناتو بعد از تبدیل امنیت ملی به کالای اسقاطی  [2022 Jul] 
* سرنوشت صدام در انتظار پوتین است  [2022 Mar] 
*چهار ننگ ابدی که بر پیشانی روحانیت شیعه باقی خواهد ماند  [2022 Mar] 
*مراسم سالگرد انقلاب در سال ۱۴۰۰ هیچ ربطی به انقلاب ۵۷ نداشت  [2022 Feb] 
*چگونه می‌توان یک دولت-ملت را به نکبت و فلاکت کشاند؟  [2022 Jan] 
*یورونیوز فارسی: باجی که اتحادیه اروپا به رژیم اسلامی داده است  [2022 Jan] 
* ممنوعیت‌ زنان به ورزشگاه ها؛ ممنوعیت‌های ابلهانه یا منافع پنهان   [2021 Dec] 
* بی‌نظیری سه قوه‌ دافعه، تخریب و وحشیگری امپراطوری شیعه در تاریخ امپراطوری‌ها  [2021 Dec] 
*فلاکت‌ها را چگونه توجیه می‌کنند؟   [2021 Dec] 
* اندیشکده‌های «نظام»: موسسات زیباسازی سیاست‌ها و تصمیم‌های لات‌ها و چاقوکش‌ها   [2021 Dec] 
*هزینه‌های یکدستی حاکمیت و نیروهای گریز از مرکز   [2021 Dec] 
*گران کردن بنزین عملی‌ترین راه‌ حل بحران کسری بودجه برای دولت رئیسی   [2021 Oct] 
* آیا نسل «همه‌چیزدان‌»‌های شیعه رو به انقراض است؟  [2021 Oct] 
*تبلیغات سیاسی و «چانه‌زنی در بالا» سطح مهمل‌گویی را ارتقا می‌دهد استدلال‌هایی که مرغ پخته را به خنده می‌اندازد [2021 Sep] 
*تحفه‌هایی که با پست هوایی امریکایی-فرانسوی تحویل می‌شوند   [2021 Aug] 
*آیا ۳۰ میلیون دوز وارداتی رئیسی هم به ۶۰ میلیون دوز وارداتی روحانی خواهد پیوست؟   [2021 Aug] 
* شعارهای مترو صادقیه و پاساژ علاء‌الدین به شعارهای ملی تبدیل خواهند شد  [2021 Jul] 
*جمهوری اسلامی ایران دوران سختی در پیش رو دارد  [2021 Jul] 
*چشم‌اندازهای دولت ابراهیم رئیسی   [2021 Jun] 
*آینده‌ سیاسی محمدجواد ظریف   [2021 Jun] 
*روش‌های رقابت میان نامزدهای «نظام»  [2021 Jun] 
*چهار محور تبلیغات سیاسی به نفع حماس و جهاد اسلامی  [2021 May] 
*جانشینی خامنه‌ای + بازیگران کلیدی در رویداد ۲۸ خرداد ۱۴۰۰   [2021 Apr] 
*سه گونه سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایالات متحده و کانادا   [2021 Apr] 
* ایرانیان سال را با هشت دروغ خامنه‌ای آغاز کردند   [2021 Mar] 
*سمت و سوی پنج پرونده امنیتی جمهوری اسلامی  [2021 Mar] 
*دانشگاه مریلند یا آشپزخانه‌ بیت، سپاه و دستگاه‌های امنیتی؟   [2021 Mar] 
* اسلامی‌سازی علوم؛ از آکادمی منیر‌الدین حسینی و مغازه مصباح تا دانشگاه هاروارد  [2021 Feb] 
*دلایل توقیف نفتکش و غنی‌سازی ۲۰ درصدی در آستانه انتقال قدرت در آمریکا  [2021 Jan] 
*کارنامه‌ی بی‌حاصل سیاست مماشات و خشنود‌سازی برای مهار جمهوری اسلامی  [2020 Dec] 
*در «بیت» خامنه‌ای چه می‌گذرد؟   [2020 Nov] 
*در جنگ ایران و عراق هر دو کشور شکست خوردند هیچ جنگی مقدس نیست  [2020 Sep] 
*نوبت بازنشستگی سیاسی حسن روحانی فرا رسیده است  [2020 Jul] 
*بازار پر رونق پیامبری، مهدویت و ارتباط با امام زمان در ایران  [2020 Jun] 
*دشمنی که نمی‌شناسند، سه افسانه‌سازی غالب در مورد ایالات متحده آمریکا  [2020 May] 
*برنامه‌ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای ایران چیست؟   [2020 May] 
*میزان بی‌اطلاعی از مسائل ایران در گزارش‌های رسانه‌های غربی حیرت‌آور است  [2020 May] 
*خامنه‌ای: القای توهم منجی و فرار از پاسخگویی  [2020 Apr] 
*«نابحران» کُرونا و تحریم‌ها: نظام و لابی آن فرصتی برای تجدید قوا یافته‌اند  [2020 Apr] 
*پنج موج مهاجرت از جمهوری اسلامی، موج پنجم به غارتگران منابع کشور تعلق دارد،  [2020 Feb] 
*لابی جمهوری اسلامی ایران هم مانند خود آن غیرعادی است   [2020 Jan] 
*پنج افسانه در مورد قاسم سلیمانی  [2020 Jan] 
* از نظام قرار نیست «چیزی» باقی بماند   [2019 Dec] 
*آدرس‌های غلط تحلیلی در مورد اعتراضات آبان ۹۸  [2019 Nov] 
*از «یانکی گو هوم» تا «ایران برو بیرون»   [2019 Oct] 
*مغازه‌ی دو نبشی که جمهوری اسلامی باز کرده است   [2019 Oct] 
*روزی که «نرمش قهرمانانه‌ی- ۲» فرا خواهد رسید  [2019 Oct] 
*مداح اسرائیلی دیگر چه صیغه‌ای است؟ روش خلق این شتر گاو پلنگ   [2019 Sep] 
*چرا مردم ایران علیه رژیم به خیابان‌ها نمی‌آیند؟   [2019 Aug] 
*از همه‌ی دنیا طلبکارند، با همه‌ی نکبت و فلاکتی که به ارمغان آورده‌اند  [2019 May] 
*روش‌های مهندسی عقیدتی‌ـ‌سیاسی تجمعات ۲۰ هزار بلیت داربی بهار ۹۸ برای از‌ ما‌ بهتران  [2019 Apr] 
*یورونیوز فارسی آشکارا به دیگر بوق‌های تبلیغاتی فارسی‌زبان پیوسته است  [2019 Apr] 
*مردم ایران در دوران گذار، به رهبرانی مثل ترامپ نیاز دارند  [2019 Jan] 
*از زهرا کاظمی ‌تا جمال خاشقجی: رسوایی رسانه‌های غربی در گزارش نامتوازن قتل دو روزنامه‌نگار  [2018 Oct] 
*سوریه‌ای شدن، نه؛ یمنی سازی و ونزوئلایی شدن، آری  [2018 Oct] 
* کدام یک مبتذل است: موسیقی سوسن و جواد یساری یا امضای نامه‌ی لابی جمهوری اسلامی؟   [2018 Jul] 
*سه (بعلاوه یک) سناریو برای سقوط جمهوری اسلامی  [2018 Jul] 
* شش نمایش تهوع‌آور در حکومت اسلامی   [2018 Jul] 
*رهبران ایران اشغالگرند، یا هموطن؟  [2018 Jun] 
* تمام دروغ های ظریف   [2018 Jun] 
*اردک شَل روحانی، آغاز فروپاشی سیاسی  [2018 May] 
*رادیو فردا به یک خانه‌تکانی جدی نیاز دارد  [2018 Apr] 
*کاهش میانگین سن ازدواج دختران در ایران؛ چرا؟  [2018 Apr] 
*مرثیه ‌ای برای همه‌ء غرب ‌ستیزان   [2018 Mar] 
*تراژدی اسلام‌شناسی، خاورمیانه‌شناسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌های ایالات متحده   [2018 Feb] 
*رژیم‌های سیاسی با همه‌پرسی ساقط نمی‌شوند  [2018 Feb] 
*محمود احمدی نژاد: «رهبر انقلابی» که غیبش زد   [2018 Jan] 
*پا گذاشتن جمهوری اسلامی جای پای شوروی   [2018 Jan] 
*چهار ویژگی متمایز کننده‌ خیزش دی ۹۶: جدال با کابوس مستقر  [2018 Jan] 
*مهم‌ترین خطر امنیتی کشور: جمهوری اسلامی و تداوم آن   [2018 Jan] 
*«بازندگان جنبش اعتراضی دی ماه ۹۶»  [2018 Jan] 
*توهم «تغییر و اصلاح» به پشیمانی رسید  [2017 Dec] 
*سپنتا نیکنام و مرگ حاکمیت قانون و حقوق شهروندی   [2017 Nov] 
*اصلاحات سال‌ها پیش مُرد. همین!   [2017 Oct] 
*«جان اسنو» در تهران   [2017 Sep] 
*دشمنی اسلامگرایانه با غرب چه نتایجی دارد؟  [2017 Aug] 
*نظرسنجی‌هایی بدون ارزش علمی  [2017 Aug] 
*علی شریعتی: ایدئولوگ نظام سرکوب   [2017 Jun] 
*گام دوم مهندسی انتخابات ۹۶: چینش نامزدها و جهت دادن به کارزارها   [2017 Apr] 
* مهندسی انتخابات ۹۶ آغاز شده است  [2017 Apr] 
*از چپ عدالت‌گرا تا چپ امنیت‌گرا: طلیعه‌ ناسیونال-سوسیالیزم ایرانی  [2017 Apr] 
*جریان «اصولگرا»: واگرا و آشفته   [2017 Apr] 
*رسانه‌های فارسی‌زبان با مالیات شهروندان و منابع عمومی کشورهای غربی چه می‌کنند؟  [2017 Mar] 
*معضل محمد خاتمی برای «نظام»: ضعیف، کم آزار، اما غیر قابل اعتماد  [2017 Feb] 
*چهار روایت شخصی از جنایات داعشی جمهوری اسلامی   [2017 Feb] 
*«آشتی ملی»؛ طرحی توخالی و بی حاصل برای تقرب به خامنه‌ای   [2017 Feb] 
*هاشمی رفسنجانی؛ سیاست‌ورزی اسلامگرایانه در چارچوب ممکن‌ها  [2017 Jan] 
*مهندسی غرور ملی با هیچ  [2016 Dec] 
*ساختار آسیب‌های اجتماعی در ایران در سه نمودار  [2016 Nov] 
*دوازده پرسش پیرامون چرایی و چگونگی پیروزی ترامپ و شکست کلینتون  [2016 Nov] 
*واکنش ها به پیروزی ترامپ/ موج نارضایی‌ها، «نخبه‌گرایی، چند فرهنگ‌گرایی و جهان‌گرایی» را به عقب راند  [2016 Nov] 
*کودک آزاری جنسی در پناه «بیت» المجرمان  [2016 Oct] 
*جنگ با مردگان «غیر خودی»   [2016 Oct] 
*نهادهای پشتیبانی ایدئولوژیک برای استبداد مذهبی، تمامیت خواهی و کشورگشایی درایران   [2016 Oct] 
*مدیران جمهوری اسلامی در چه مواردی به اراذل و اوباش و لات‌ها متوسل می‌شوند؟   [2016 Oct] 
* انگاره بومی اداره و توسعه: واقعیت یا توهم؟  [2016 Sep] 
*میرقلی‌خان، امیری، دری اصفهانی: گامی کوچک از «قهرمان» تا «جاسوس»   [2016 Sep] 
*کدام‌یک اسلام را دزدیده‌اند: تروریست‌ها یا اصلاح‌طلبان؟  [2016 Jun] 
*نگاهی به نهادها و مبانی تصمیم‌گیری قوه قضائیه جمهوری اسلامی   [2016 May] 
*یک دیدار معمولی، یک عکس عادی، و موجی از اتهام و اعتراض  [2016 May] 
*عرصه‌های جدیدی که روحانیت شیعه در نوردیده  [2016 Apr] 
*ویروس ضد امریکایی؛ برندگان و بازندگان  [2016 Apr] 
*از چپ عدالت‌گرا تا چپ امنیت‌گرا: طلیعه‌ ناسیونال-سوسیالیزم ایرانی  [2016 Apr] 
*چرا در انتخابات مهندسی‌شده شرکت می‌کنند؟  [2016 Mar] 
*پدیده های قابل توجه و شگفت انگیز در نتایج انتخابات ۹۴  [2016 Feb] 
*انتخابات در نظام‌های اقتدارگرا تمامیت‌خواه  [2016 Feb] 
*چهار دلیل برای ترغیب به مشارکت در انتخابات ۹۴ و نقد آنها   [2016 Feb] 
*تصویب توافق اتمی در ایران: مجلس یا شورای امنیت ملی؟   [2015 Aug] 
*رژیم خمینی چگونه تداوم یافت؟  [2015 Jun] 
*نظام بی‌شرم جمهوری اسلامی: شرم، سیری چند؟ وقتی مردم قدرت پرسش نداشته باشند [2015 Mar] 
*قاسم سلیمانی: «الهه مهربانی»، «سردار عارف» یا فرمانده ترور؟  [2015 Mar] 
*معجزه‌ی حکومت ولایی شیعی: یزید نقش امام حسین را بازی می‌کند  [2014 Sep] 
*موضوعاتی که صدای آمريکا پوشش نمی‌دهد يا در اولويت آن نيست  [2014 Sep] 
*بی بی سیزاسیون صدای امریکا  [2014 Sep] 
*داعش، «سپاه قدس» اسلام‌گرایان سنی  [2014 Jun] 
*مسجدسازی دولتی به جای ساخت مسکن عمومی  [2014 Mar] 
*افسانه‌ی کمبود روحانی شيعه در ايران، مجيد محمدی  [2014 Feb] 
*برنامه‌ تلويزيونی روحانی و پنج بازنمايی از وضعيت دولت   [2014 Feb] 
*رژیم تحریم علیه تحریم  [2013 Sep] 
*ملی‌گرايی تکثرستيز: ضد غرب و پرونده‌ساز  [2013 Aug] 
*سياست‌ورزیِ تهی از شرم  [2013 Jul] 
*چرا سفر به ایران را تحریم نمی کنید؟  [2013 Jul] 
*شان يونسکوی رضا داوری: ننگ و آه  [2013 Jul] 
*توهمات علی خامنه‌ای  [2013 Apr] 
*علی خامنه‌ای و دروغ‌ها، رجزخوانی‌ها و مدعیات بی اساسش  [2013 Apr] 
*بخش فلسفه‌ی دانشگاه تهران، دکان علم‌فروشی و مدرک‌سازی  [2013 Apr] 
*فرسایش بنیان‌ها و پیوندهای اجتماعی در ایران  [2012 Dec] 
*ناشر غير امين و تبليغات سياسی  [2012 Jun] 
*تندیس‌های تنفر، اسلام رحمانی و مخاطرات امنیتی اسلام سیاسی  [2012 May] 
*خلائق را از براندازی ولایت فقیه می ترسانند  [2012 Apr] 
*«جامعه‌ ايران در سراشيبی انحطاط اجتماعی و اخلاقی»   [2012 Mar] 
*مطالعات خاورمیانه یا بسط تنفر، بی خیالی و پرده پوشی  [2012 Mar] 
*روشنفکران دینی و مقدسات مردم  [2012 Mar] 
*آمريکاستيزی روشنفکران ـ فعالان چپ ايرانی: سندرم "از موضع بالا"  [2012 Mar] 
*امپریالیسم و ادبیات لجن مالی در سنت سیاسی چپ  [2012 Feb] 
*مشکلات دروازه بانان سابق رسانه‌ها  [2012 Jan] 
*کارنامه‌ی سياه و سوگناک دين سازمان‌يافته  [2011 Dec] 
*صدايش را در نخواهند آورد  [2011 Dec] 
*دين سازمان‌يافته، مروج تنفر و تبعيض  [2011 Dec] 
*بیست روش گریز از پاسخ گویی: نقدی بر گزارش جمهوری اسلامی به کمیته حقوق بشر سازمان ملل  [2011 Dec] 
*آیا بدون دین سازمان یافته، دنیای بهتری نمی داشتیم؟ تقديم به رافق تقی، نويسنده‌ی آذربايجانی که طعمه‌ی ترور و خشونت دين سازمان يافته شد [2011 Nov] 
*همه از دولت‌ها پول می گیرند، اما ...   [2011 Nov] 
*در جستجوی فرزندان از دست رفته   [2011 Nov] 
*رهبر بعدی چگونه تعیین خواهد شد؟   [2010 Jun] 
*يک دروغ بزرگ ديگر؛ فساد اخلاقی ساختاری غرب  [2010 May] 
*جنبش سبز: اسلامگرا یا سکولار   [2010 May] 
*شهرنشينی، دانشگاه و طبقه متوسط: تهديدات امنيتی عليه ولايت فقيه  [2010 Apr] 
*از ربانی سالاری به اوباش سالاری؛ تحول ساختار قدرت در جمهوری اسلامی   [2010 Mar] 
*رهبر جمهوری اسلامی و مداحی به قصد تقرب   [2010 Feb] 
*هشت تحليل غلط؛ پيش و پس از انتخابات رياست جمهوری   [2010 Feb] 
*زمان محاکمه‌ی خامنه‌ای در دادگاه جنایی بین‌المللی فرا رسیده است   [2009 Jul] 
* الگوهای رایج فریب‌کاری در نظام جمهوری اسلامی  نام‌گذاری، دست‌کاری و تغییر مفاهیم و آمار، و از آنِ خود سازی [2009 Feb]