PEZHVAKEIRAN.COM چهار محور تبلیغات سیاسی به نفع حماس و جهاد اسلامی
 

چهار محور تبلیغات سیاسی به نفع حماس و جهاد اسلامی
مجید محمدی

• هیچ جنگی عرصه نزاع حق محض و باطل محض نیست؛ جنگ‌ها آش شله‌قلمکار اخلاقی و انسانی هستند
ایندیپندنت فارسی - هر از چند سالی تنش میان دولت اسرائیل و گروه‌های فلسطینی، به خصوص حماس و جهاد اسلامی بالا می‌گیرد تا حدی که به کشته شدن صدها یا هزاران نفر از دو طرف و تخریب مناطق مسکونی از هر دو طرف می‌انجامد.
این جنگ‌ها همیشه به بدتر شدن شرایط زندگی برای مردم عادی و کوچه و بازار در غزه منجر شده است.
در این میان افراد و گروه‌هایی در دنیا هستند که با نگاهی «حق و باطلی» یا «ظالم و مظلومی» به این تضاد نگاه کرده و واقعیات را قربانی احساسات یا جانبداری‌های ایدئولوژیک و قومی و مذهبی (قبیله‌گرایی هویتی) می‌کنند.
مشکل این نوع نگاه به زیر قالی بردن واقعیاتی است که به روایت حق و باطلی خدشه وارد می‌کنند و نشان می‌دهند که در عالم واقع امور خاکستری بسیار بیشتر از امور سیاه و سفید هستند.
در جنگ‌های میان دولت اسرائیل و گروه‌های فلسطینی معمولا چهار محور برای تحریک احساسات علیه اسرائیل و به نفع گروه‌های چپ و اسلام‌گرای فلسطینی وجود دارد که به آنها اشاره می‌کنم:
 
«غزه، بزرگ‌ترین زندان بدون سقف جهان»
این ادعا از تهی‌ترین ادعاهایی است که به خورد افکارعمومی داده می‌شود. در هیچ زندانی بیش از ۱۰ هزار راکت در اختیار زندانیان نیست تا به سوی زندانبان‌ها شلیک کنند یا در طول یک هفته ۳۵۰۰ راکت به سوی زندانبان‌ها شلیک شود.
در هیچ زندانی سالانه صدها میلیون دلار پول نقد وارد نمی‌شود تا صرف تخریب و تنفر و خشونت از یک سو و پر شدن جیب مافیاها و باندهای جنایتکار از سوی دیگر شود.
در هیچ زندانی زندانیان مدام به کشورهای دیگر سفر نمی‌کنند تا با مقام‌های آنها ملاقات کنند. هیچ زندانی در حد غزه مورد گزارش خبرنگارانی که آزادانه به آنجا رفت‌وآمد دارند، واقع نمی‌شود.
خبرنگاران و تحلیل‌گرانی که این نوع سخنان را به زبان می‌آورند هیچگاه این سوال را مطرح نمی‌کنند که چرا غزه با محدودیت‌هایی از سوی اسرائیل مواجه شده است.
پاسخ آنقدر واضح است که رسانه‌ها و بوق‌های تبلیغاتی آن را نمی‌بینند. علت را در نفی حیات برای طرف مقابل باید جست. کدام دولت یا مردمی می‌تواند با گروهی که رسما خواهان نابودی آن است در صلح و صفا و بدون ایجاد محدودیت زندگی کند؟
در کجای دنیا می‌گذارند گروه‌های بمب‌گذار و تروریست آزادانه به فعالیت خود مشغول باشند؟
این محدودیت‌ها سال‌‌ها بعد از اعمال گروه‌های تروریست فلسطینی ایجاد شده‌اند. این‌طور نیست که فلسطینی‌ها مشغول آسفالت کردن جاده‌ها و تزریق واکسن به مردم خود بوده‌اند و اسرائیل یک‌باره هوس کرده میان سرزمین خود و غزه دیوار بکشد.
 
«اسرائیل، رژیم کودک‌کش»
اخبار کشته شدن کودکان در حملات اسرائیل به غزه به وفور در رسانه‌ها پوشش داده می‌شود با سه اشکال خطیر در امر خبر رسانی:
۱. عدم پوشش کشته شدن کودکان اسرائیلی در حملات موشکی و بمب‌گذاری‌ها توسط اغلب رسانه‌ها یا منتشر نکردن متوازن اخبار مربوطه از هر دو طرف. رسانه‌های جمهوری اسلامی حتی کودکان اسرائیلی را صهیونیست می‌نامند تا کشته شدن آنها را مشروع جلوه دهند؛
۲. عدم پوشش تمرکز اسرائیل بر امور دفاعی تا حدی که اغلب شهروندان اسرائیلی به پناهگاه دسترسی دارند اما حماس و جهاد اسلامی همانند دیگر جنبش‌ها و دولت‌های اسلامی اصولا برنامه‌ دفاعی ندارند و از این جهت برای پناهگاه هزینه نمی‌کنند.
طبیعی است که طرفی که برای پناهگاه هزینه می‌کند هم برای جان شهروندانش ارزش بیشتری قائل است و هم تلفات کمتری می‌دهد و هم کمتر می‌تواند برای کشته شدن غیر‌نظامیان تبلیغات مظلوم‌نمایی به راه بیاندازد.
حماس و جهاد اسلامی نشان داده‌اند که در تونل‌سازی توانا هستند. چرا این هم‌و‌غم را صرف ساختن پناهگاه در دنیایی که جنگ بخشی از آن است نمی‌کنند؟
حماس و جهاد اسلامی نشان داده‌اند که خواهان انتشار اخبار کشته شدن زنان و کودکان هستند تا ترحم بین‌المللی را جذب کنند و پول‌های بیشتری به جیب رهبران آنها و آقازاده‌هایشان سرازیر شود؛
۳. حماس و جهاد اسلامی همانند حامیان آنها در تهران مرز میان نظامی و غیرنظامی را با میلیشیاسازی برهم می‌زنند تا به عنوان شترمرغ از مواهب هر دو عنوان استفاده کنند و از مسئولیت‌های هر دو فرار.
اگر در دنیای متمدن سربازان و تجهیزات را در پادگان‌ها و مراکز نظامی جای می‌دهند بخشی به دلیل مسئولیت‌پذیری نسبت به غیرنظامیان است که در شرایط جنگی مورد حمله واقع نشوند.
اما گروه‌ها و دولت‌هایی که مسئولیت اسلحه به دست داشتن را نمی‌پذیرند و در عین حال به انحصار آن باور دارند (با حذف خشونت‌‌آمیز نیروهای فتح از غزه در حالی که هنوز همه‌ ابزارهای یک دولت را در اختیار ندارند)، تجهیزات و نیروهای نظامی خود را در مدارس و بیمارستان‌ها و مراکز مسکونی مستقر می‌سازند تا اگر به آنها حمله شد در مقام مظلوم به تبلیغات سیاسی بپردازند.
جان افراد غیرنظامی برای این گروه‌ها و دولت‌ها گوشت دم توپ است که باید از آنها استفاده کرد.
طرفداران «مردم» فلسطین هیچگاه حماس و جهاد اسلامی را به دلیل تفکیک نکردن محیط‌های نظامی و غیرنظامی مورد سرزنش قرار نداده و حماس و جهاد اسلامی را گروه‌های «کودک‌کش» معرفی نکرده‌اند چون برای جنگ قاعده و روالی قائل نیستند.
آنقدر که اسرائیل برای کشته شدن ده‌ها کودک و زن در یک دوره جنگ مورد تبلیغات منفی قرار می‌گیرد، دولت اسد و حامیان آن برای کشته شدن بیش از هفتاد هزار زن و کودک سوری مورد سرزنش و گزارش منفی واقع نشده‌اند.
عدم توازن قدرت میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در جنگ صرفا ناشی از کمک‌های آمریکا به اسرائیل نیست، بلکه سیاست‌های اسرائیل و حماس در این میان نقش بازی می‌کنند. گروه‌های فلسطینی از همه‌ کشورهای مسلمان کمک مالی دریافت می‌کنند اما این کمک‌ها صرف پول‌پاشی و فساد می‌شود و نه تقویت زیرساخت‌های دفاعی و خدماتی.
 
«اسرائیل علیه روزنامه‌نگاری»
خبر همه‌ رسانه‌های دنیا در روز ۱۵ مه ۲۰۲۱ این بود که اسرائیل ساختمان خبرگزاری آسوشیتد پرس و الجزیره را در غزه هدف قرار داده است. اما اغلب این رسانه‌ها نگفته‌اند که دفتر این خبرگزاری‌ها در همان ساختمانی مستقر بوده که نیروهای امنیتی حماس در آنجا مستقر بوده‌اند.
آنها نگفته‌اند که دولت اسرائیل از قبل به خبرنگاران فرصت خروج از ساختمان را داده است.
اما چرا خبرگزاری‌ها دفتر خود را در همان ساختمان نیروهای امنیتی انتخاب کرده‌اند؟ نه این سوال از مقام‌های آسوشیتد پرس و الجزیره پرسیده شده و نه آنها پاسخ این پرسش را داده‌اند. ظاهرا پاسخگویی فقط برای کسانی است که رسانه‌ها با آنها موافق هستند و خود رسانه‌ها در مقام حق مطلق قرار دارند و نباید به کسی پاسخ بدهند.
اسرائیل به‌رغم شرایط جنگی همیشه در دنیای مقایسه‌ای (و نه سیاه و سفید) یکی از امن‌ترین و آزادترین نقاط دنیا برای روزنامه‌نگاران بوده است.
کافی است وضعیت روزنامه‌نگاران در ترکیه و ایران که هیچ جنگی در آنجا جریان ندارد با اسرائیل مقایسه شود. این دو کشور بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران در دهه اخیر بوده‌اند. حتی یک خبرنگار اسرائیلی نمی‌تواند در بیشتر کشورهای اسلامی به فعالیت رسمی بپردازد و اگر خبرنگاری یهودی‌‌ـ‌آمریکایی مثل دانیل پرل چنین کند در کشوری مثل پاکستان توسط اسلام‌گراها سلاخی می‌شود.
داعش و جمهوری اسلامی نیز همین رفتار را داشته‌اند. هیچ خبرنگار مسلمانی در اسرائیل به دست یهودیان در مقابل دوربین سلاخی نشده یا در زندان (مثل زهرا کاظمی) کشته نشده است.
میزان پوشش کشته شدن ده‌ها روزنامه‌نگار و بلاگر مثل زهرا کاظمی در زندان را با پوشش حمله‌ اسرائیل به ساختمان امنیتی حماس یا کشته شدن خاشقچی مقایسه کنید تا میزان بی‌طرفی رسانه‌های غربی را متوجه شوید.
 
«دولت آرمانی و صلح‌جوی فلسطین»
در گزارش از جنگ میان دو طرف اصولا به اینکه حماس و جهاد اسلامی در پی تاسیس چه نظامی بعد از ریختن یهودیان به آب هستند اشاره نمی‌شود. حماس امروز بر غزه حاکم است و لازم نیست راه دوری برویم تا ببینیم چگونه حکم می‌راند: چیزی شبیه به جمهوری اسلامی.
بعد از استقرار دولت اسلامی فلسطین، محمود عباس همانند اعضای دولت بازرگان یا علی عبدالله صالح بعد از چند ماه که از تاسیس دولت اسلامی یا استقرار دولت حوثی‌ها در صنعا گذشت خانه‌نشین یا زندانی یا کشته شده و این سلاخ‌ها هستند که به حاکم مطلق تبدیل می‌شوند.
اگر دولتی مثل اسرائیل در همسایگی ایران مانع شکل‌گیری دولتی مثل جمهوری اسلامی در ایران می‌شد (البته با علمی که امروز ایرانیان به نحوه‌‌ حکمرانی اسلام‌گرایان شیعه دارند)، اکثریت مردم ایران قدردادن آن بودند.
از همین جهت تلاش اسرائیل برای ممانعت از شکل‌گیری دولت مستقل فلسطینی تحت قدرت مطلقه‌ حماس و جهاد اسلامی باید مورد قدردانی جهانیان قرار گیرد و نه انتقاد آنها. طرح خیالی دو دولت اسرائیل و فلسطین که در صلح در کنار هم زندگی کنند در شرایطی که حماس و جهاد اسلامی در راس قدرت قرار گیرند برنامه‌ جنگ دائمی است و نه صلحی که طرفداران صلح به توهم از آن ارائه می‌دهند.
«دولت صلح‌جوی فلسطینی» تحت حماس همان دنیای خیالی‌ای است که اسلام‌گرایان از دولت اسلامی در سال ۵۷ در ایران ارائه می‌دادند.

منبع:ایندیپندنت فارسی


فهرست مطالب مجید محمدی  در سایت پژواک ایران 

*علیه یهودستیزی و اسرائیل ستیزی اتحاد اسلامیسم، مارکسیسم و فاشیسم علیه یهودیان و دولت سکولار آنها [2023 Nov] 
* پنج مجموعه پرسش و پنج خلط در راستای صلح‌طلبی توهمی  [2023 Oct] 
*ستاد فرماندهی عملیات جنایی حماس و جهاد اسلامی در تهران است  [2023 Oct] 
*چگونه می‌توان منابع یک دولت-ملت را غارت کرد و آن را به خاک سیاه نشاند؟  [2023 Sep] 
*سه هدف تغییرناپذیر هر جنبش اعتراضی در ایران آینده: انحلال سپاه و بسیج، تعطیلی روحانیت شیعه، و برکناری همه مقامات رژیم  [2023 Sep] 
* نهادهای انتصابی رژیم اسلامی در ایران بلاموضوع شده‌اند   [2023 Aug] 
* دادخواه گیج و گنگ یا سوسیالیست متوهم در برابر یک انتخاب سخت  [2023 Apr] 
*شرم بر دولت بایدن  [2023 Feb] 
*لابی رژیم کودک کش، شبکه ی عوامل آن در بوق های تبلیغاتی غربی، و اصلاح طلبان شیپور را از سمت گشادش می نوازند  [2023 Feb] 
*جامعه ایران به شرایط ماقبل ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ باز نخواهد گشت  [2023 Jan] 
*۱۲ پرسش در باب وکالت سیاسی به شاهزاده رضا پهلوی در دوران براندازی و گذار از یک رژیم تمامیت‌خواه  [2023 Jan] 
* روحانیت شیعه، بزرگ‌ترین بازنده انقلاب سکولار و آزادی‌خواهانه ۱۴۰۱  [2022 Dec] 
*زمان گردهمایی ۱۰۰هزار نفری در واشنگتن دی‌سی فرا رسیده است  [2022 Oct] 
* ماشین سرکوب جمهوری اسلامی خسته و متزلزل شده است   [2022 Oct] 
*صدها هزار نفر را کتک می‌زنند تا مردم را قانع کنند مهسا را کتک نزده‌اند  [2022 Sep] 
* کشته شدن مهسا امینی و «اسلام‌هراسی»  [2022 Sep] 
*بخت مجتبی در نشستن بر کرسی ولایت فقیه  [2022 Sep] 
*خیز برداشتن برای جنگ با ناتو بعد از تبدیل امنیت ملی به کالای اسقاطی  [2022 Jul] 
* سرنوشت صدام در انتظار پوتین است  [2022 Mar] 
*چهار ننگ ابدی که بر پیشانی روحانیت شیعه باقی خواهد ماند  [2022 Mar] 
*مراسم سالگرد انقلاب در سال ۱۴۰۰ هیچ ربطی به انقلاب ۵۷ نداشت  [2022 Feb] 
*چگونه می‌توان یک دولت-ملت را به نکبت و فلاکت کشاند؟  [2022 Jan] 
*یورونیوز فارسی: باجی که اتحادیه اروپا به رژیم اسلامی داده است  [2022 Jan] 
* ممنوعیت‌ زنان به ورزشگاه ها؛ ممنوعیت‌های ابلهانه یا منافع پنهان   [2021 Dec] 
* بی‌نظیری سه قوه‌ دافعه، تخریب و وحشیگری امپراطوری شیعه در تاریخ امپراطوری‌ها  [2021 Dec] 
*فلاکت‌ها را چگونه توجیه می‌کنند؟   [2021 Dec] 
* اندیشکده‌های «نظام»: موسسات زیباسازی سیاست‌ها و تصمیم‌های لات‌ها و چاقوکش‌ها   [2021 Dec] 
*هزینه‌های یکدستی حاکمیت و نیروهای گریز از مرکز   [2021 Dec] 
*گران کردن بنزین عملی‌ترین راه‌ حل بحران کسری بودجه برای دولت رئیسی   [2021 Oct] 
* آیا نسل «همه‌چیزدان‌»‌های شیعه رو به انقراض است؟  [2021 Oct] 
*تبلیغات سیاسی و «چانه‌زنی در بالا» سطح مهمل‌گویی را ارتقا می‌دهد استدلال‌هایی که مرغ پخته را به خنده می‌اندازد [2021 Sep] 
*تحفه‌هایی که با پست هوایی امریکایی-فرانسوی تحویل می‌شوند   [2021 Aug] 
*آیا ۳۰ میلیون دوز وارداتی رئیسی هم به ۶۰ میلیون دوز وارداتی روحانی خواهد پیوست؟   [2021 Aug] 
* شعارهای مترو صادقیه و پاساژ علاء‌الدین به شعارهای ملی تبدیل خواهند شد  [2021 Jul] 
*جمهوری اسلامی ایران دوران سختی در پیش رو دارد  [2021 Jul] 
*چشم‌اندازهای دولت ابراهیم رئیسی   [2021 Jun] 
*آینده‌ سیاسی محمدجواد ظریف   [2021 Jun] 
*روش‌های رقابت میان نامزدهای «نظام»  [2021 Jun] 
*چهار محور تبلیغات سیاسی به نفع حماس و جهاد اسلامی  [2021 May] 
*جانشینی خامنه‌ای + بازیگران کلیدی در رویداد ۲۸ خرداد ۱۴۰۰   [2021 Apr] 
*سه گونه سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایالات متحده و کانادا   [2021 Apr] 
* ایرانیان سال را با هشت دروغ خامنه‌ای آغاز کردند   [2021 Mar] 
*سمت و سوی پنج پرونده امنیتی جمهوری اسلامی  [2021 Mar] 
*دانشگاه مریلند یا آشپزخانه‌ بیت، سپاه و دستگاه‌های امنیتی؟   [2021 Mar] 
* اسلامی‌سازی علوم؛ از آکادمی منیر‌الدین حسینی و مغازه مصباح تا دانشگاه هاروارد  [2021 Feb] 
*دلایل توقیف نفتکش و غنی‌سازی ۲۰ درصدی در آستانه انتقال قدرت در آمریکا  [2021 Jan] 
*کارنامه‌ی بی‌حاصل سیاست مماشات و خشنود‌سازی برای مهار جمهوری اسلامی  [2020 Dec] 
*در «بیت» خامنه‌ای چه می‌گذرد؟   [2020 Nov] 
*در جنگ ایران و عراق هر دو کشور شکست خوردند هیچ جنگی مقدس نیست  [2020 Sep] 
*نوبت بازنشستگی سیاسی حسن روحانی فرا رسیده است  [2020 Jul] 
*بازار پر رونق پیامبری، مهدویت و ارتباط با امام زمان در ایران  [2020 Jun] 
*دشمنی که نمی‌شناسند، سه افسانه‌سازی غالب در مورد ایالات متحده آمریکا  [2020 May] 
*برنامه‌ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای ایران چیست؟   [2020 May] 
*میزان بی‌اطلاعی از مسائل ایران در گزارش‌های رسانه‌های غربی حیرت‌آور است  [2020 May] 
*خامنه‌ای: القای توهم منجی و فرار از پاسخگویی  [2020 Apr] 
*«نابحران» کُرونا و تحریم‌ها: نظام و لابی آن فرصتی برای تجدید قوا یافته‌اند  [2020 Apr] 
*پنج موج مهاجرت از جمهوری اسلامی، موج پنجم به غارتگران منابع کشور تعلق دارد،  [2020 Feb] 
*لابی جمهوری اسلامی ایران هم مانند خود آن غیرعادی است   [2020 Jan] 
*پنج افسانه در مورد قاسم سلیمانی  [2020 Jan] 
* از نظام قرار نیست «چیزی» باقی بماند   [2019 Dec] 
*آدرس‌های غلط تحلیلی در مورد اعتراضات آبان ۹۸  [2019 Nov] 
*از «یانکی گو هوم» تا «ایران برو بیرون»   [2019 Oct] 
*مغازه‌ی دو نبشی که جمهوری اسلامی باز کرده است   [2019 Oct] 
*روزی که «نرمش قهرمانانه‌ی- ۲» فرا خواهد رسید  [2019 Oct] 
*مداح اسرائیلی دیگر چه صیغه‌ای است؟ روش خلق این شتر گاو پلنگ   [2019 Sep] 
*چرا مردم ایران علیه رژیم به خیابان‌ها نمی‌آیند؟   [2019 Aug] 
*از همه‌ی دنیا طلبکارند، با همه‌ی نکبت و فلاکتی که به ارمغان آورده‌اند  [2019 May] 
*روش‌های مهندسی عقیدتی‌ـ‌سیاسی تجمعات ۲۰ هزار بلیت داربی بهار ۹۸ برای از‌ ما‌ بهتران  [2019 Apr] 
*یورونیوز فارسی آشکارا به دیگر بوق‌های تبلیغاتی فارسی‌زبان پیوسته است  [2019 Apr] 
*مردم ایران در دوران گذار، به رهبرانی مثل ترامپ نیاز دارند  [2019 Jan] 
*از زهرا کاظمی ‌تا جمال خاشقجی: رسوایی رسانه‌های غربی در گزارش نامتوازن قتل دو روزنامه‌نگار  [2018 Oct] 
*سوریه‌ای شدن، نه؛ یمنی سازی و ونزوئلایی شدن، آری  [2018 Oct] 
* کدام یک مبتذل است: موسیقی سوسن و جواد یساری یا امضای نامه‌ی لابی جمهوری اسلامی؟   [2018 Jul] 
*سه (بعلاوه یک) سناریو برای سقوط جمهوری اسلامی  [2018 Jul] 
* شش نمایش تهوع‌آور در حکومت اسلامی   [2018 Jul] 
*رهبران ایران اشغالگرند، یا هموطن؟  [2018 Jun] 
* تمام دروغ های ظریف   [2018 Jun] 
*اردک شَل روحانی، آغاز فروپاشی سیاسی  [2018 May] 
*رادیو فردا به یک خانه‌تکانی جدی نیاز دارد  [2018 Apr] 
*کاهش میانگین سن ازدواج دختران در ایران؛ چرا؟  [2018 Apr] 
*مرثیه ‌ای برای همه‌ء غرب ‌ستیزان   [2018 Mar] 
*تراژدی اسلام‌شناسی، خاورمیانه‌شناسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌های ایالات متحده   [2018 Feb] 
*رژیم‌های سیاسی با همه‌پرسی ساقط نمی‌شوند  [2018 Feb] 
*محمود احمدی نژاد: «رهبر انقلابی» که غیبش زد   [2018 Jan] 
*پا گذاشتن جمهوری اسلامی جای پای شوروی   [2018 Jan] 
*چهار ویژگی متمایز کننده‌ خیزش دی ۹۶: جدال با کابوس مستقر  [2018 Jan] 
*مهم‌ترین خطر امنیتی کشور: جمهوری اسلامی و تداوم آن   [2018 Jan] 
*«بازندگان جنبش اعتراضی دی ماه ۹۶»  [2018 Jan] 
*توهم «تغییر و اصلاح» به پشیمانی رسید  [2017 Dec] 
*سپنتا نیکنام و مرگ حاکمیت قانون و حقوق شهروندی   [2017 Nov] 
*اصلاحات سال‌ها پیش مُرد. همین!   [2017 Oct] 
*«جان اسنو» در تهران   [2017 Sep] 
*دشمنی اسلامگرایانه با غرب چه نتایجی دارد؟  [2017 Aug] 
*نظرسنجی‌هایی بدون ارزش علمی  [2017 Aug] 
*علی شریعتی: ایدئولوگ نظام سرکوب   [2017 Jun] 
*گام دوم مهندسی انتخابات ۹۶: چینش نامزدها و جهت دادن به کارزارها   [2017 Apr] 
* مهندسی انتخابات ۹۶ آغاز شده است  [2017 Apr] 
*از چپ عدالت‌گرا تا چپ امنیت‌گرا: طلیعه‌ ناسیونال-سوسیالیزم ایرانی  [2017 Apr] 
*جریان «اصولگرا»: واگرا و آشفته   [2017 Apr] 
*رسانه‌های فارسی‌زبان با مالیات شهروندان و منابع عمومی کشورهای غربی چه می‌کنند؟  [2017 Mar] 
*معضل محمد خاتمی برای «نظام»: ضعیف، کم آزار، اما غیر قابل اعتماد  [2017 Feb] 
*چهار روایت شخصی از جنایات داعشی جمهوری اسلامی   [2017 Feb] 
*«آشتی ملی»؛ طرحی توخالی و بی حاصل برای تقرب به خامنه‌ای   [2017 Feb] 
*هاشمی رفسنجانی؛ سیاست‌ورزی اسلامگرایانه در چارچوب ممکن‌ها  [2017 Jan] 
*مهندسی غرور ملی با هیچ  [2016 Dec] 
*ساختار آسیب‌های اجتماعی در ایران در سه نمودار  [2016 Nov] 
*دوازده پرسش پیرامون چرایی و چگونگی پیروزی ترامپ و شکست کلینتون  [2016 Nov] 
*واکنش ها به پیروزی ترامپ/ موج نارضایی‌ها، «نخبه‌گرایی، چند فرهنگ‌گرایی و جهان‌گرایی» را به عقب راند  [2016 Nov] 
*کودک آزاری جنسی در پناه «بیت» المجرمان  [2016 Oct] 
*جنگ با مردگان «غیر خودی»   [2016 Oct] 
*نهادهای پشتیبانی ایدئولوژیک برای استبداد مذهبی، تمامیت خواهی و کشورگشایی درایران   [2016 Oct] 
*مدیران جمهوری اسلامی در چه مواردی به اراذل و اوباش و لات‌ها متوسل می‌شوند؟   [2016 Oct] 
* انگاره بومی اداره و توسعه: واقعیت یا توهم؟  [2016 Sep] 
*میرقلی‌خان، امیری، دری اصفهانی: گامی کوچک از «قهرمان» تا «جاسوس»   [2016 Sep] 
*کدام‌یک اسلام را دزدیده‌اند: تروریست‌ها یا اصلاح‌طلبان؟  [2016 Jun] 
*نگاهی به نهادها و مبانی تصمیم‌گیری قوه قضائیه جمهوری اسلامی   [2016 May] 
*یک دیدار معمولی، یک عکس عادی، و موجی از اتهام و اعتراض  [2016 May] 
*عرصه‌های جدیدی که روحانیت شیعه در نوردیده  [2016 Apr] 
*ویروس ضد امریکایی؛ برندگان و بازندگان  [2016 Apr] 
*از چپ عدالت‌گرا تا چپ امنیت‌گرا: طلیعه‌ ناسیونال-سوسیالیزم ایرانی  [2016 Apr] 
*چرا در انتخابات مهندسی‌شده شرکت می‌کنند؟  [2016 Mar] 
*پدیده های قابل توجه و شگفت انگیز در نتایج انتخابات ۹۴  [2016 Feb] 
*انتخابات در نظام‌های اقتدارگرا تمامیت‌خواه  [2016 Feb] 
*چهار دلیل برای ترغیب به مشارکت در انتخابات ۹۴ و نقد آنها   [2016 Feb] 
*تصویب توافق اتمی در ایران: مجلس یا شورای امنیت ملی؟   [2015 Aug] 
*رژیم خمینی چگونه تداوم یافت؟  [2015 Jun] 
*نظام بی‌شرم جمهوری اسلامی: شرم، سیری چند؟ وقتی مردم قدرت پرسش نداشته باشند [2015 Mar] 
*قاسم سلیمانی: «الهه مهربانی»، «سردار عارف» یا فرمانده ترور؟  [2015 Mar] 
*معجزه‌ی حکومت ولایی شیعی: یزید نقش امام حسین را بازی می‌کند  [2014 Sep] 
*موضوعاتی که صدای آمريکا پوشش نمی‌دهد يا در اولويت آن نيست  [2014 Sep] 
*بی بی سیزاسیون صدای امریکا  [2014 Sep] 
*داعش، «سپاه قدس» اسلام‌گرایان سنی  [2014 Jun] 
*مسجدسازی دولتی به جای ساخت مسکن عمومی  [2014 Mar] 
*افسانه‌ی کمبود روحانی شيعه در ايران، مجيد محمدی  [2014 Feb] 
*برنامه‌ تلويزيونی روحانی و پنج بازنمايی از وضعيت دولت   [2014 Feb] 
*رژیم تحریم علیه تحریم  [2013 Sep] 
*ملی‌گرايی تکثرستيز: ضد غرب و پرونده‌ساز  [2013 Aug] 
*سياست‌ورزیِ تهی از شرم  [2013 Jul] 
*چرا سفر به ایران را تحریم نمی کنید؟  [2013 Jul] 
*شان يونسکوی رضا داوری: ننگ و آه  [2013 Jul] 
*توهمات علی خامنه‌ای  [2013 Apr] 
*علی خامنه‌ای و دروغ‌ها، رجزخوانی‌ها و مدعیات بی اساسش  [2013 Apr] 
*بخش فلسفه‌ی دانشگاه تهران، دکان علم‌فروشی و مدرک‌سازی  [2013 Apr] 
*فرسایش بنیان‌ها و پیوندهای اجتماعی در ایران  [2012 Dec] 
*ناشر غير امين و تبليغات سياسی  [2012 Jun] 
*تندیس‌های تنفر، اسلام رحمانی و مخاطرات امنیتی اسلام سیاسی  [2012 May] 
*خلائق را از براندازی ولایت فقیه می ترسانند  [2012 Apr] 
*«جامعه‌ ايران در سراشيبی انحطاط اجتماعی و اخلاقی»   [2012 Mar] 
*مطالعات خاورمیانه یا بسط تنفر، بی خیالی و پرده پوشی  [2012 Mar] 
*روشنفکران دینی و مقدسات مردم  [2012 Mar] 
*آمريکاستيزی روشنفکران ـ فعالان چپ ايرانی: سندرم "از موضع بالا"  [2012 Mar] 
*امپریالیسم و ادبیات لجن مالی در سنت سیاسی چپ  [2012 Feb] 
*مشکلات دروازه بانان سابق رسانه‌ها  [2012 Jan] 
*کارنامه‌ی سياه و سوگناک دين سازمان‌يافته  [2011 Dec] 
*صدايش را در نخواهند آورد  [2011 Dec] 
*دين سازمان‌يافته، مروج تنفر و تبعيض  [2011 Dec] 
*بیست روش گریز از پاسخ گویی: نقدی بر گزارش جمهوری اسلامی به کمیته حقوق بشر سازمان ملل  [2011 Dec] 
*آیا بدون دین سازمان یافته، دنیای بهتری نمی داشتیم؟ تقديم به رافق تقی، نويسنده‌ی آذربايجانی که طعمه‌ی ترور و خشونت دين سازمان يافته شد [2011 Nov] 
*همه از دولت‌ها پول می گیرند، اما ...   [2011 Nov] 
*در جستجوی فرزندان از دست رفته   [2011 Nov] 
*رهبر بعدی چگونه تعیین خواهد شد؟   [2010 Jun] 
*يک دروغ بزرگ ديگر؛ فساد اخلاقی ساختاری غرب  [2010 May] 
*جنبش سبز: اسلامگرا یا سکولار   [2010 May] 
*شهرنشينی، دانشگاه و طبقه متوسط: تهديدات امنيتی عليه ولايت فقيه  [2010 Apr] 
*از ربانی سالاری به اوباش سالاری؛ تحول ساختار قدرت در جمهوری اسلامی   [2010 Mar] 
*رهبر جمهوری اسلامی و مداحی به قصد تقرب   [2010 Feb] 
*هشت تحليل غلط؛ پيش و پس از انتخابات رياست جمهوری   [2010 Feb] 
*زمان محاکمه‌ی خامنه‌ای در دادگاه جنایی بین‌المللی فرا رسیده است   [2009 Jul] 
* الگوهای رایج فریب‌کاری در نظام جمهوری اسلامی  نام‌گذاری، دست‌کاری و تغییر مفاهیم و آمار، و از آنِ خود سازی [2009 Feb]