PEZHVAKEIRAN.COM برنامه‌ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای ایران چیست؟
 

برنامه‌ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای ایران چیست؟
مجید محمدی

 در صورتی که وضع سیاست خارجی و داخلی جمهوری اسلامی به همین شکلی باشد که امروز هست در یک سال آینده سه تحول مهم در ایران رخ خواهد داد.

۱) مجلس یکپارچه به دست اسلامگرایان نظامی‌گرا شروع به کار کرده و به نیرویی موثر در جهت قدرت هرچه بیشتر نظامیان حرکت خواهد کرد؛ مجلس اگر با سیاست‌های دستگاه رهبری هماهنگ نباشد بی‌خاصیت است اما اگر باشد آنها را تسریع می‌کند.
۲) دولت روحانی در سال ۱۴۰۰ به احتمال بسیار زیاد جای خود را به دولتی که شاکله‌ی آن را نظامیان و همراهان آنها تشکیل می‌دهند (دولت حزب اللهی و جوان به قول علی خامنه‌ای)خواهد داد.
۳) وضعیت اقتصادی و مالی رژیم مدام پسرفت کرده و کشور در شرایط بحرانی‌تری قرار خواهد گرفت.

بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تا شش میلیون نفر در دوره‌ی بحران کُرونا بیکار می‌شوند. در عین حال بیش از نود درصد مردم از شرایط راضی نیستند و در فساد و ناکارآمدی آن توافق دارند؛ حتی دو جناح سیاسی و رهبر جمهوری اسلامی در این نظر اشتراک دارند که مقامات ناکارآمد و فاسد هستند. خامنه‌ای بارها از عجز حکومت از مقابله با فساد و عدم تحقق سیاست‌ها شکایت کرده است.

سه تحول فوق را در کنار هم بگذارید. نتیجه تقریبا روشن است: نظامیان ظرفیت و قدرت بیشتری برای سرکوب در موقع لزوم خواهند یافت اما همانها که در رأس قدرت قرار خواهند داشت از نظر اقتصادی خود را در کنج دیوار خواهند دید. آنها در این شرایط چه واکنشی نشان خواهند داد؟ اگر بخواهیم این پرسش را دقیق‌تر مطرح کنیم آن است که برنامه‌ی سپاه پاسداران برای ایران در شرایط موجود چیست؟ نمی‌شود یک نهاد و مجموعه‌ای که دارای یک امپراتوری مالی و اقتصادی است، تبلیغات سیاسی کشور را هدایت و کنترل می‌کند، سازمان سرکوبش قدرتمند‌ترین سازمان سرکوب در خاورمیانه است، دستگاه قضایی و امنیتی بدون اجازه‌ی آن آب نمی‌خورند، برنامه‌های موشکی و هسته‌ای کشور را در اختیار دارد و همه‌‌ی کشور را شبانه‌روز شنود می‌کند برنامه‌ای برای این شرایط و آینده نداشته باشد. وقتی مقدرات یک کشور در دست عده‌ای از اراذل و اوباش قرار گیرد و آن عده احساس خطر کنند اعمال تبهکارانه‌ی آنها می‌تواند بطور نمایان افزایش پیدا کند.

چهار برنامه‌ی کلان سپاه پاسداران

خودتان را بجای فرماندهان سپاه پاسداران در شرایط حاضر بگذارید. حتی لازم هم نیست که چنین کنید چون آنها برنامه‌هایشان را واضح و روشن بیان کرده‌اند. همانطور که گربه‌ی گرفتار در کنج دیوار به هر که در برابرش قرار دارد حمله کرده و به صورت آنها پنجه می‌کشد از سپاهیان نیز انتظار می‌رود که به آنچه در این سال‌ها گفته‌اند عمل کنند. چهار حرکت از سپاهیان با یکدست‌تر شدن حاکمیت و افزایش قدرت آنها در ‌آینده‌ی نزدیک انتظار می‌رود:

حکومت بر پایتخت‌های منطقه

مهم‌ترین برنامه‌ی سپاه پاسداران در سیاست خارجی خروج نیروهای ایالات متحده از منطقه و تکمیل بسط حیطه‌‌ی نفوذ جمهوری اسلامی از دریای سرخ تا خلیج فارس (شامل یمن، عراق، کویت، عربستان سعودی، بحرین، امارات و قطر) و از دریای عمان تا مدیترانه (از عمان تا اردن و سوریه ولبنان) است. تشکیل هسته‌های ایدئولوژیک، مدرسه‌های دینی و سلول‌های تروریستی و ارسال سلاح و پروراندن تروریست برای این کشورها در چهار دهه‌ی اخیر متوجه همین هدف بوده است. آنچه علیرضا زاکانی در مورد فتح چهار پایتخت منطقه بعد از سقوط صنعا به دست حوثی‌ها گفت باید به همه‌ی پایتخت‌های منطقه مثل دبی، ریاض، کویت، عمان، دوحه و مسقط نیز تعمیم داده شود. جمهوری اسلامی نمی‌خواهد این پایتخت‌ها را با نیروهای ایرانی، اشغال نظامی کند بلکه می‌خواهد نایبانش (شبه‌نظامیان) در آنها حرف اول را بزنند و دولت‌ها بدون نظر تهران تعیین نشوند. در چهل سال گذشته نیروهای این نیروهای نیابتی در مدارس قم و آموزشگاه‌های سپاه پاسداران در حال آماده شدن بوده‌اند.

جمهوری اسلامی اگر همه‌ی منابع طبیعی کشور را به حراج بگذارد و طلاهای کشور را بفروشد و دلار را به سی هزار تومان برساند باز هم دست از حمایت میلیشیاهای ساخته شده در دهه‌های گذشته در عراق و سوریه و لبنان و یمن بر نخواهد داشت. دشوارتر شدن شرایط اقتصادی باعث رها کردن این برنامه‌ها نخواهد شد. البته قدرت‌های دیگر مثل روسیه و ترکیه و اسرائیل که دارای ارتش‌های منظم هستند می‌توانند برای جمهوری اسلامی در این مسیر مانع ایجاد کنند.

آزمایش بمب اتمی

مقامات جمهوری اسلامی بدون بمب اتمی‌ همواره خود را در شرایط عراق صدام دیده و خواهند دید و در صورت داشتن بمب هسته‌ای در شرایط کره‌ی شمالی. در این موضوع شک نکنید که از منظر سپاهیان انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی بدون بمب هسته‌ای همواره خود را در معرض براندازی با حمله‌ی خارجی خواهد دید. بر این اساس برنامه‌ی هسته‌ای جمهوری اسلامی همیشه بُعد نظامی داشته و خواهد داشت و نظام در هر دوره مشغول به قاچاق و خرید و کسب اجزای مختلف این بمب بوده و خواهد بود. سپاهیان در شرایط دشوارتر با اشتیاق بیشتر به سمت آزمایش بمب خواهند رفت. همه‌ی آزمایش‌ها و فعالیت‌های موشکی و ماهواره‌ای جمهوری اسلامی بخشی از جورچین بزرگ برای ساختن و پرتاب بمب هستند. پاکستان، کره شمالی و روسیه در شرایط حاضر از اینکه برنامه‌ی اتمی‌ جمهوری اسلامی موی دماغ ایالات متحده و هم‌پیمانانش شود سود می‌برند و می‌توانند همکار نظام در پیشبرد این برنامه باشند. اگر در این موضوع شک دارید سخنان مقامات روس را در حمایت بی قید و شرط از برنامه‌های موشکی و هسته‌ای جمهوری اسلامی دنبال کنید.

گسترش مافیای تبهکار بین‌المللی

سپاه از هم‌اکنون در هرگونه قاچاق (از جمله مواد مخدر در سطح بین‌المللی که تحت نظر مرتضی رضایی اداره می‌شود) و پولشویی درگیر است. فشارهای بیشتر، مافیای سپاه پاسداران را مستاصل‌تر کرده و این نهاد با قدرت مالی‌ای که دارد شبکه‌ی جرم و جنایت بین‌المللی خود را گسترش خواهد داد. هرچه قدرت سپاه در داخل کشور بیشتر شود و امکان نظارت و پاسخگویی بر آن کمتر (که اکنون به صفر رسیده است) این نهاد بر حجم عملیات تبهکارانه‌ی خود در سطح پنج قاره خواهد افزود. اگر چنین نیست چرا خبرگزاری این نهاد به ممنوع شدن آتش زدن پرچم دیگر کشورها در کشور آلمان واکنش نشان می‌دهد؟! مشخص است که سپاه پاسداران در تظاهرات ضد اسرائیلی در آلمان یا بریتانیا و آمریکا نقش دارد. هرجا مسجد شیعی و مرکز مذهبی شیعی و مدرسه‌ی شیعی یا یک روحانی شیعه در دنیا وجود دارد سپاه هم در آنجا هست چون بدون سپاه امورات این مراکز نمی‌گذرد. هرگونه کمک مالی جمهوری اسلامی به این مراکز بدون چشمداشت صورت نمی‌گیرد. چرا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دارای یک مرکز فرهنگی به ارزش ده‌ها میلیون دلار در کاناداست؟!

محدودیت‌های مالی برای جمهوری اسلامی از این فعالیت‌ها نخواهد کاست چون این فعالیت‌ها اولا در اولویت نظام هستند. حکومت اگر مجبور شود از نان مردم هم برای حفظ این برنامه‌ها می‌زند. سپاه پاسداران در شرایط خاص ممکن است همانند دزدان دریایی سومالیایی به راهزنی در منطقه‌ی خلیج فارس برای تامین نیازهای اقتصادی و مالی خود دست بزند. برای چهار دهه سپاه در حال گروگانگیری شهروندان دوتابعیتی و غربی برای باجگیری بوده است. ثانیا سپاه از لحاظ بودجه‌، در خارج به منابع و درآمدهای بین‌المللی و در داخل به امپراتوری خود بیشتر وابسته است تا بودجه‌های رسمی ‌که بخش کوچکی از منابع آن را تشکیل می‌دهند. دولت‌‌ها و تحلیلگران نظامی و امنیتی هرگز نباید فریب آمارهای رسمی ‌جمهوری اسلامی را در باب بودجه‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بخورند. نظام بودجه‌ای سپاه پاسداران همانند سازمان آن یک هزارتوی پیچ در پیچ است.

فعال شدن شبکه‌ی ترور

در شرایط شکننده شدن وضعیت نظام، شبکه‌ی ترور سپاه فعالتر خواهد شد. سپاهیان می‌دانند که مخالفان سرسخت جمهوری اسلامی هرچند تعدادشان کم باشد یک خطر بالقوه‌ی جدی هستند چون خود آنها تعداشان کم بود اما توانستند رژیم پهلوی را در شرایط ضعف سرنگون سازند. از این جهت در شرایطی که احساس کنند در معرض خطر بیشتری هستند برنامه‌ی ترور مخالفان خود در داخل و خارج را گسترش خواهند داد. انتظار نداشته باشید که این ترورها از روی یک سناریوی خاص انجام شود. در یک منطقه ممکن است مخالف فعالی در دریاچه غرق شود؛ در جایی دیگر به ریل متروی زیرزمینی پرتاب شود و در منطقه‌ای دیگر «اوردوز» شود. سپاه به احتمال زیاد در برنامه‌ی همکاری‌های امنیتی با روسیه به برخی روش‌های پوتین برای ترور مخالفان خود نیز دسترسی دارد. در شرایطی که مخالفان در خارج کشور احساس می‌کنند سپاه ضعیف شده و خطر را جدی نمی‌گیرند آسانتر می‌توان آنها را شکار کرد. توجه داشته باشید که همه‌ی کادر وزارت خارجه و مراکز مذهبی شیعیان در خارج کشور و استمرارطلبانی که برای حفظ جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند می‌توانند همکار دانسته یا ندانسته‌ی سپاه در ترورها باشند؛ هم در دادن اطلاعات و هم در پناه دادن و تدارکات.

راه حل نظامیان

تداوم مسیر‌های فوق به حمله‌ی نظامی به تاسیسات اتمی ‌(توسط اسرائیل یا امریکا) و تنش‌های پس از آن خواهد انجامید، سناریویی که سپاهیان سال‌هاست از آن استقبال کرده‌اند. آنها می‌دانند که تنها با جنگ‌افروزی می‌توانند قدرت اقتصادی و سیاسی خود را حفظ کرده و هرچه بیشتر گسترش دهند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به یک یک هیولای چند سر و خطرناک تبدیل شده است که دولت‌های مورد تهاجم آن در آینده چاره‌ای بجز رویارویی با آن نخواهند داشت.

منبع:کیهان لندن


فهرست مطالب مجید محمدی  در سایت پژواک ایران 

*علیه یهودستیزی و اسرائیل ستیزی اتحاد اسلامیسم، مارکسیسم و فاشیسم علیه یهودیان و دولت سکولار آنها [2023 Nov] 
* پنج مجموعه پرسش و پنج خلط در راستای صلح‌طلبی توهمی  [2023 Oct] 
*ستاد فرماندهی عملیات جنایی حماس و جهاد اسلامی در تهران است  [2023 Oct] 
*چگونه می‌توان منابع یک دولت-ملت را غارت کرد و آن را به خاک سیاه نشاند؟  [2023 Sep] 
*سه هدف تغییرناپذیر هر جنبش اعتراضی در ایران آینده: انحلال سپاه و بسیج، تعطیلی روحانیت شیعه، و برکناری همه مقامات رژیم  [2023 Sep] 
* نهادهای انتصابی رژیم اسلامی در ایران بلاموضوع شده‌اند   [2023 Aug] 
* دادخواه گیج و گنگ یا سوسیالیست متوهم در برابر یک انتخاب سخت  [2023 Apr] 
*شرم بر دولت بایدن  [2023 Feb] 
*لابی رژیم کودک کش، شبکه ی عوامل آن در بوق های تبلیغاتی غربی، و اصلاح طلبان شیپور را از سمت گشادش می نوازند  [2023 Feb] 
*جامعه ایران به شرایط ماقبل ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ باز نخواهد گشت  [2023 Jan] 
*۱۲ پرسش در باب وکالت سیاسی به شاهزاده رضا پهلوی در دوران براندازی و گذار از یک رژیم تمامیت‌خواه  [2023 Jan] 
* روحانیت شیعه، بزرگ‌ترین بازنده انقلاب سکولار و آزادی‌خواهانه ۱۴۰۱  [2022 Dec] 
*زمان گردهمایی ۱۰۰هزار نفری در واشنگتن دی‌سی فرا رسیده است  [2022 Oct] 
* ماشین سرکوب جمهوری اسلامی خسته و متزلزل شده است   [2022 Oct] 
*صدها هزار نفر را کتک می‌زنند تا مردم را قانع کنند مهسا را کتک نزده‌اند  [2022 Sep] 
* کشته شدن مهسا امینی و «اسلام‌هراسی»  [2022 Sep] 
*بخت مجتبی در نشستن بر کرسی ولایت فقیه  [2022 Sep] 
*خیز برداشتن برای جنگ با ناتو بعد از تبدیل امنیت ملی به کالای اسقاطی  [2022 Jul] 
* سرنوشت صدام در انتظار پوتین است  [2022 Mar] 
*چهار ننگ ابدی که بر پیشانی روحانیت شیعه باقی خواهد ماند  [2022 Mar] 
*مراسم سالگرد انقلاب در سال ۱۴۰۰ هیچ ربطی به انقلاب ۵۷ نداشت  [2022 Feb] 
*چگونه می‌توان یک دولت-ملت را به نکبت و فلاکت کشاند؟  [2022 Jan] 
*یورونیوز فارسی: باجی که اتحادیه اروپا به رژیم اسلامی داده است  [2022 Jan] 
* ممنوعیت‌ زنان به ورزشگاه ها؛ ممنوعیت‌های ابلهانه یا منافع پنهان   [2021 Dec] 
* بی‌نظیری سه قوه‌ دافعه، تخریب و وحشیگری امپراطوری شیعه در تاریخ امپراطوری‌ها  [2021 Dec] 
*فلاکت‌ها را چگونه توجیه می‌کنند؟   [2021 Dec] 
* اندیشکده‌های «نظام»: موسسات زیباسازی سیاست‌ها و تصمیم‌های لات‌ها و چاقوکش‌ها   [2021 Dec] 
*هزینه‌های یکدستی حاکمیت و نیروهای گریز از مرکز   [2021 Dec] 
*گران کردن بنزین عملی‌ترین راه‌ حل بحران کسری بودجه برای دولت رئیسی   [2021 Oct] 
* آیا نسل «همه‌چیزدان‌»‌های شیعه رو به انقراض است؟  [2021 Oct] 
*تبلیغات سیاسی و «چانه‌زنی در بالا» سطح مهمل‌گویی را ارتقا می‌دهد استدلال‌هایی که مرغ پخته را به خنده می‌اندازد [2021 Sep] 
*تحفه‌هایی که با پست هوایی امریکایی-فرانسوی تحویل می‌شوند   [2021 Aug] 
*آیا ۳۰ میلیون دوز وارداتی رئیسی هم به ۶۰ میلیون دوز وارداتی روحانی خواهد پیوست؟   [2021 Aug] 
* شعارهای مترو صادقیه و پاساژ علاء‌الدین به شعارهای ملی تبدیل خواهند شد  [2021 Jul] 
*جمهوری اسلامی ایران دوران سختی در پیش رو دارد  [2021 Jul] 
*چشم‌اندازهای دولت ابراهیم رئیسی   [2021 Jun] 
*آینده‌ سیاسی محمدجواد ظریف   [2021 Jun] 
*روش‌های رقابت میان نامزدهای «نظام»  [2021 Jun] 
*چهار محور تبلیغات سیاسی به نفع حماس و جهاد اسلامی  [2021 May] 
*جانشینی خامنه‌ای + بازیگران کلیدی در رویداد ۲۸ خرداد ۱۴۰۰   [2021 Apr] 
*سه گونه سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایالات متحده و کانادا   [2021 Apr] 
* ایرانیان سال را با هشت دروغ خامنه‌ای آغاز کردند   [2021 Mar] 
*سمت و سوی پنج پرونده امنیتی جمهوری اسلامی  [2021 Mar] 
*دانشگاه مریلند یا آشپزخانه‌ بیت، سپاه و دستگاه‌های امنیتی؟   [2021 Mar] 
* اسلامی‌سازی علوم؛ از آکادمی منیر‌الدین حسینی و مغازه مصباح تا دانشگاه هاروارد  [2021 Feb] 
*دلایل توقیف نفتکش و غنی‌سازی ۲۰ درصدی در آستانه انتقال قدرت در آمریکا  [2021 Jan] 
*کارنامه‌ی بی‌حاصل سیاست مماشات و خشنود‌سازی برای مهار جمهوری اسلامی  [2020 Dec] 
*در «بیت» خامنه‌ای چه می‌گذرد؟   [2020 Nov] 
*در جنگ ایران و عراق هر دو کشور شکست خوردند هیچ جنگی مقدس نیست  [2020 Sep] 
*نوبت بازنشستگی سیاسی حسن روحانی فرا رسیده است  [2020 Jul] 
*بازار پر رونق پیامبری، مهدویت و ارتباط با امام زمان در ایران  [2020 Jun] 
*دشمنی که نمی‌شناسند، سه افسانه‌سازی غالب در مورد ایالات متحده آمریکا  [2020 May] 
*برنامه‌ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای ایران چیست؟   [2020 May] 
*میزان بی‌اطلاعی از مسائل ایران در گزارش‌های رسانه‌های غربی حیرت‌آور است  [2020 May] 
*خامنه‌ای: القای توهم منجی و فرار از پاسخگویی  [2020 Apr] 
*«نابحران» کُرونا و تحریم‌ها: نظام و لابی آن فرصتی برای تجدید قوا یافته‌اند  [2020 Apr] 
*پنج موج مهاجرت از جمهوری اسلامی، موج پنجم به غارتگران منابع کشور تعلق دارد،  [2020 Feb] 
*لابی جمهوری اسلامی ایران هم مانند خود آن غیرعادی است   [2020 Jan] 
*پنج افسانه در مورد قاسم سلیمانی  [2020 Jan] 
* از نظام قرار نیست «چیزی» باقی بماند   [2019 Dec] 
*آدرس‌های غلط تحلیلی در مورد اعتراضات آبان ۹۸  [2019 Nov] 
*از «یانکی گو هوم» تا «ایران برو بیرون»   [2019 Oct] 
*مغازه‌ی دو نبشی که جمهوری اسلامی باز کرده است   [2019 Oct] 
*روزی که «نرمش قهرمانانه‌ی- ۲» فرا خواهد رسید  [2019 Oct] 
*مداح اسرائیلی دیگر چه صیغه‌ای است؟ روش خلق این شتر گاو پلنگ   [2019 Sep] 
*چرا مردم ایران علیه رژیم به خیابان‌ها نمی‌آیند؟   [2019 Aug] 
*از همه‌ی دنیا طلبکارند، با همه‌ی نکبت و فلاکتی که به ارمغان آورده‌اند  [2019 May] 
*روش‌های مهندسی عقیدتی‌ـ‌سیاسی تجمعات ۲۰ هزار بلیت داربی بهار ۹۸ برای از‌ ما‌ بهتران  [2019 Apr] 
*یورونیوز فارسی آشکارا به دیگر بوق‌های تبلیغاتی فارسی‌زبان پیوسته است  [2019 Apr] 
*مردم ایران در دوران گذار، به رهبرانی مثل ترامپ نیاز دارند  [2019 Jan] 
*از زهرا کاظمی ‌تا جمال خاشقجی: رسوایی رسانه‌های غربی در گزارش نامتوازن قتل دو روزنامه‌نگار  [2018 Oct] 
*سوریه‌ای شدن، نه؛ یمنی سازی و ونزوئلایی شدن، آری  [2018 Oct] 
* کدام یک مبتذل است: موسیقی سوسن و جواد یساری یا امضای نامه‌ی لابی جمهوری اسلامی؟   [2018 Jul] 
*سه (بعلاوه یک) سناریو برای سقوط جمهوری اسلامی  [2018 Jul] 
* شش نمایش تهوع‌آور در حکومت اسلامی   [2018 Jul] 
*رهبران ایران اشغالگرند، یا هموطن؟  [2018 Jun] 
* تمام دروغ های ظریف   [2018 Jun] 
*اردک شَل روحانی، آغاز فروپاشی سیاسی  [2018 May] 
*رادیو فردا به یک خانه‌تکانی جدی نیاز دارد  [2018 Apr] 
*کاهش میانگین سن ازدواج دختران در ایران؛ چرا؟  [2018 Apr] 
*مرثیه ‌ای برای همه‌ء غرب ‌ستیزان   [2018 Mar] 
*تراژدی اسلام‌شناسی، خاورمیانه‌شناسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌های ایالات متحده   [2018 Feb] 
*رژیم‌های سیاسی با همه‌پرسی ساقط نمی‌شوند  [2018 Feb] 
*محمود احمدی نژاد: «رهبر انقلابی» که غیبش زد   [2018 Jan] 
*پا گذاشتن جمهوری اسلامی جای پای شوروی   [2018 Jan] 
*چهار ویژگی متمایز کننده‌ خیزش دی ۹۶: جدال با کابوس مستقر  [2018 Jan] 
*مهم‌ترین خطر امنیتی کشور: جمهوری اسلامی و تداوم آن   [2018 Jan] 
*«بازندگان جنبش اعتراضی دی ماه ۹۶»  [2018 Jan] 
*توهم «تغییر و اصلاح» به پشیمانی رسید  [2017 Dec] 
*سپنتا نیکنام و مرگ حاکمیت قانون و حقوق شهروندی   [2017 Nov] 
*اصلاحات سال‌ها پیش مُرد. همین!   [2017 Oct] 
*«جان اسنو» در تهران   [2017 Sep] 
*دشمنی اسلامگرایانه با غرب چه نتایجی دارد؟  [2017 Aug] 
*نظرسنجی‌هایی بدون ارزش علمی  [2017 Aug] 
*علی شریعتی: ایدئولوگ نظام سرکوب   [2017 Jun] 
*گام دوم مهندسی انتخابات ۹۶: چینش نامزدها و جهت دادن به کارزارها   [2017 Apr] 
* مهندسی انتخابات ۹۶ آغاز شده است  [2017 Apr] 
*از چپ عدالت‌گرا تا چپ امنیت‌گرا: طلیعه‌ ناسیونال-سوسیالیزم ایرانی  [2017 Apr] 
*جریان «اصولگرا»: واگرا و آشفته   [2017 Apr] 
*رسانه‌های فارسی‌زبان با مالیات شهروندان و منابع عمومی کشورهای غربی چه می‌کنند؟  [2017 Mar] 
*معضل محمد خاتمی برای «نظام»: ضعیف، کم آزار، اما غیر قابل اعتماد  [2017 Feb] 
*چهار روایت شخصی از جنایات داعشی جمهوری اسلامی   [2017 Feb] 
*«آشتی ملی»؛ طرحی توخالی و بی حاصل برای تقرب به خامنه‌ای   [2017 Feb] 
*هاشمی رفسنجانی؛ سیاست‌ورزی اسلامگرایانه در چارچوب ممکن‌ها  [2017 Jan] 
*مهندسی غرور ملی با هیچ  [2016 Dec] 
*ساختار آسیب‌های اجتماعی در ایران در سه نمودار  [2016 Nov] 
*دوازده پرسش پیرامون چرایی و چگونگی پیروزی ترامپ و شکست کلینتون  [2016 Nov] 
*واکنش ها به پیروزی ترامپ/ موج نارضایی‌ها، «نخبه‌گرایی، چند فرهنگ‌گرایی و جهان‌گرایی» را به عقب راند  [2016 Nov] 
*کودک آزاری جنسی در پناه «بیت» المجرمان  [2016 Oct] 
*جنگ با مردگان «غیر خودی»   [2016 Oct] 
*نهادهای پشتیبانی ایدئولوژیک برای استبداد مذهبی، تمامیت خواهی و کشورگشایی درایران   [2016 Oct] 
*مدیران جمهوری اسلامی در چه مواردی به اراذل و اوباش و لات‌ها متوسل می‌شوند؟   [2016 Oct] 
* انگاره بومی اداره و توسعه: واقعیت یا توهم؟  [2016 Sep] 
*میرقلی‌خان، امیری، دری اصفهانی: گامی کوچک از «قهرمان» تا «جاسوس»   [2016 Sep] 
*کدام‌یک اسلام را دزدیده‌اند: تروریست‌ها یا اصلاح‌طلبان؟  [2016 Jun] 
*نگاهی به نهادها و مبانی تصمیم‌گیری قوه قضائیه جمهوری اسلامی   [2016 May] 
*یک دیدار معمولی، یک عکس عادی، و موجی از اتهام و اعتراض  [2016 May] 
*عرصه‌های جدیدی که روحانیت شیعه در نوردیده  [2016 Apr] 
*ویروس ضد امریکایی؛ برندگان و بازندگان  [2016 Apr] 
*از چپ عدالت‌گرا تا چپ امنیت‌گرا: طلیعه‌ ناسیونال-سوسیالیزم ایرانی  [2016 Apr] 
*چرا در انتخابات مهندسی‌شده شرکت می‌کنند؟  [2016 Mar] 
*پدیده های قابل توجه و شگفت انگیز در نتایج انتخابات ۹۴  [2016 Feb] 
*انتخابات در نظام‌های اقتدارگرا تمامیت‌خواه  [2016 Feb] 
*چهار دلیل برای ترغیب به مشارکت در انتخابات ۹۴ و نقد آنها   [2016 Feb] 
*تصویب توافق اتمی در ایران: مجلس یا شورای امنیت ملی؟   [2015 Aug] 
*رژیم خمینی چگونه تداوم یافت؟  [2015 Jun] 
*نظام بی‌شرم جمهوری اسلامی: شرم، سیری چند؟ وقتی مردم قدرت پرسش نداشته باشند [2015 Mar] 
*قاسم سلیمانی: «الهه مهربانی»، «سردار عارف» یا فرمانده ترور؟  [2015 Mar] 
*معجزه‌ی حکومت ولایی شیعی: یزید نقش امام حسین را بازی می‌کند  [2014 Sep] 
*موضوعاتی که صدای آمريکا پوشش نمی‌دهد يا در اولويت آن نيست  [2014 Sep] 
*بی بی سیزاسیون صدای امریکا  [2014 Sep] 
*داعش، «سپاه قدس» اسلام‌گرایان سنی  [2014 Jun] 
*مسجدسازی دولتی به جای ساخت مسکن عمومی  [2014 Mar] 
*افسانه‌ی کمبود روحانی شيعه در ايران، مجيد محمدی  [2014 Feb] 
*برنامه‌ تلويزيونی روحانی و پنج بازنمايی از وضعيت دولت   [2014 Feb] 
*رژیم تحریم علیه تحریم  [2013 Sep] 
*ملی‌گرايی تکثرستيز: ضد غرب و پرونده‌ساز  [2013 Aug] 
*سياست‌ورزیِ تهی از شرم  [2013 Jul] 
*چرا سفر به ایران را تحریم نمی کنید؟  [2013 Jul] 
*شان يونسکوی رضا داوری: ننگ و آه  [2013 Jul] 
*توهمات علی خامنه‌ای  [2013 Apr] 
*علی خامنه‌ای و دروغ‌ها، رجزخوانی‌ها و مدعیات بی اساسش  [2013 Apr] 
*بخش فلسفه‌ی دانشگاه تهران، دکان علم‌فروشی و مدرک‌سازی  [2013 Apr] 
*فرسایش بنیان‌ها و پیوندهای اجتماعی در ایران  [2012 Dec] 
*ناشر غير امين و تبليغات سياسی  [2012 Jun] 
*تندیس‌های تنفر، اسلام رحمانی و مخاطرات امنیتی اسلام سیاسی  [2012 May] 
*خلائق را از براندازی ولایت فقیه می ترسانند  [2012 Apr] 
*«جامعه‌ ايران در سراشيبی انحطاط اجتماعی و اخلاقی»   [2012 Mar] 
*مطالعات خاورمیانه یا بسط تنفر، بی خیالی و پرده پوشی  [2012 Mar] 
*روشنفکران دینی و مقدسات مردم  [2012 Mar] 
*آمريکاستيزی روشنفکران ـ فعالان چپ ايرانی: سندرم "از موضع بالا"  [2012 Mar] 
*امپریالیسم و ادبیات لجن مالی در سنت سیاسی چپ  [2012 Feb] 
*مشکلات دروازه بانان سابق رسانه‌ها  [2012 Jan] 
*کارنامه‌ی سياه و سوگناک دين سازمان‌يافته  [2011 Dec] 
*صدايش را در نخواهند آورد  [2011 Dec] 
*دين سازمان‌يافته، مروج تنفر و تبعيض  [2011 Dec] 
*بیست روش گریز از پاسخ گویی: نقدی بر گزارش جمهوری اسلامی به کمیته حقوق بشر سازمان ملل  [2011 Dec] 
*آیا بدون دین سازمان یافته، دنیای بهتری نمی داشتیم؟ تقديم به رافق تقی، نويسنده‌ی آذربايجانی که طعمه‌ی ترور و خشونت دين سازمان يافته شد [2011 Nov] 
*همه از دولت‌ها پول می گیرند، اما ...   [2011 Nov] 
*در جستجوی فرزندان از دست رفته   [2011 Nov] 
*رهبر بعدی چگونه تعیین خواهد شد؟   [2010 Jun] 
*يک دروغ بزرگ ديگر؛ فساد اخلاقی ساختاری غرب  [2010 May] 
*جنبش سبز: اسلامگرا یا سکولار   [2010 May] 
*شهرنشينی، دانشگاه و طبقه متوسط: تهديدات امنيتی عليه ولايت فقيه  [2010 Apr] 
*از ربانی سالاری به اوباش سالاری؛ تحول ساختار قدرت در جمهوری اسلامی   [2010 Mar] 
*رهبر جمهوری اسلامی و مداحی به قصد تقرب   [2010 Feb] 
*هشت تحليل غلط؛ پيش و پس از انتخابات رياست جمهوری   [2010 Feb] 
*زمان محاکمه‌ی خامنه‌ای در دادگاه جنایی بین‌المللی فرا رسیده است   [2009 Jul] 
* الگوهای رایج فریب‌کاری در نظام جمهوری اسلامی  نام‌گذاری، دست‌کاری و تغییر مفاهیم و آمار، و از آنِ خود سازی [2009 Feb]