PEZHVAKEIRAN.COM دانشگاه مریلند یا آشپزخانه‌ بیت، سپاه و دستگاه‌های امنیتی؟
 

دانشگاه مریلند یا آشپزخانه‌ بیت، سپاه و دستگاه‌های امنیتی؟
مجید محمدی

Majid_Mohammadi.jpg• نظرسنجی‌هایی که تصمیمات حکومت مافیایی و سیاست خشنودسازی را «نظر مردم ایران» معرفی می‌کنند

ایندیپندنت فارسی - تیتر بزرگ روزنامه‌ کیهان در روز شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ این بود: «حمایت ۷۳ درصدی مردم از قانون مجلس برای لغو تحریم‌ها». این خبر از قول دانشگاه مریلند ذکر شده است. روزنامه‌ کیهان فقط در مواردی از موسسات غربی نقل‌قول می‌کند که موضوع از نظر تبلیغاتی، صد در صد به نفع نظام باشد. پرسش این است که چرا این گونه نظرسنجی‌ها در مراکز داخلی انجام نمی‌شود و اعتبار انجام آن‌ها به موسسات داخلی نمی‌رسد؟ همچنین چرا دانشگاه مریلند تنها زمانی که مذاکراتی میان امریکا و جمهوری اسلامی در جریان است یا قرار است جریان یابد، در موضوعاتی محدود به روایات و گفتمان‌های موردنظر رژیم نظرسنجی می‌کند؟

اکثر اندیشکده‌ها، دانشگاه‌ها و رسانه‌های غربی در چهار دهه‌ گذشته و بالأخص در دوران ترامپ، به توجیه سیاست‌های جمهوری اسلامی، عادی نشان دادن رفتارهای رژیم و خودداری از پوشش اخبار سرکوب‌ها در ایران در مقایسه با دیگر کشورها پرداختند (میزان اخبار مربوط به قتل خاشقچی را با قتل زهرا کاظمی و ستار بهشتی در رسانه‌های غربی مقایسه کنید: کوه در برابر کاه). اما برخی از این مراکز صرفا به دلیل دشمنی با ترامپ به تبلیغاتچی جمهوری اسلامی تبدیل نشدند، بلکه به‌نظر می‌رسد بخشی از برنامه و محصولاتشان از تهران تامین می‌شود. مرکز مطالعات بین‌المللی و امنیتی دانشگاه مریلند یکی از آن‌ها است که ظن همکاری با تهران در موردش مطرح است. سایت این مرکز و نیز موسسه‌ «ایران پل» که نظرسنجی فوق را عرضه کرده‌اند، در مورد منابع تامین بودجه‌ خود نیز ساکت‌اند. در دنیای امروز عدم شفافیت یعنی فساد؛ اگر بودجه‌ این مراکز از پول‌های کثیف، بنیاد علوی و منابع صرافخانه‌ای تامین نمی‌شود، چرا منابع آن‌ها را اعلام نمی‌کنند؟ یک مرکز دانشگاهی و نظرسنجی چه چیزی برای پنهان کردن باید داشته باشد؟

 

پشتیبانی سیاست خشنودسازی با نظر‌سازی

در دوران ترامپ به دلیل مایوس بودن لابی جمهوری اسلامی از تاثیرگذاری بر تصمیمات مقامات کاخ سفید و وزارت خارجه، نظرسنجی‌های موسساتی مثل ایران پل و مرکز مطالعات بین‌المللی و امنیتی دانشگاه مریلند به شدت کاهش یافته بود. آن‌ها تنها به بزک کردن قاسم سلیمانی به‌عنوان محبوب‌ترین چهره در کشور برای دول خارجی می‌پرداختند (به سفارش سپاه قدس) که پشتیبانی از برنامه‌ گسترش‌طلبی رژیم بود. اما با روی کار آمدن بایدن، لابی جمهوری اسلامی که ورودی قابل‌توجهی به دستگاه‌های تصمیم‌گیر و سیاست‌گذار امریکا دارد، از موسسات همراه و تدارکاتی خود برای فضاسازی حداکثر استفاده را می‌کند.

برای فریب افکارعمومی در امریکا در پیشبرد سیاست خشنودسازی و مماشات و نیز برنامه‌های مخرب نظام، لابی جمهوری اسلامی نیاز دارد تصمیمات و جهت‌گیری‌های رژیم و هم‌پیمانان آن را مطابق نظر اکثریت مردم ایران معرفی و افکار عمومی را برای مماشات بیشتر با رژیم مهیا کند. آوردن نام دو موسسه در انتشار نتایج، برای تحکیم اعتماد به نتایج در افکارعمومی است؛ در حالی که مواد آن در تهران توسط یک گروه پخته شده است. به همین دلیل برخی موسسات نظرسنجی در کانادا و ایالات‌متحده تاسیس شده‌اند تا کار پشتیبانی لابی را در حوزه‌ اقناع افکارعمومی انجام دهند.

بی‌اعتباری سازمانی

در بی‌اعتباری نظرسنجی‌های موسساتی که در امریکای شمالی مستقر هستند، در داخل کشور و در حوزه‌ امنیتی شکی نیست. ایران پل ادعا دارد که کار نظرسنجی‌اش در داخل ایران را گروه‌های داخلی انجام می‌دهند. با توجه به این که شورای امنیت ملی و سپاه، نظرسنجی در موضوعات مربوط به امنیت کشور را تهدید تلقی می‌کنند، امکان ندارد که یک موسسه‌ خارجی و بالأخص با اعضای ایرانی، بتوانند بدون همکاری با سپاه و دستگاه‌های امنیتی در داخل کشور نظرسنجی انجام بدهند. دو موسسه‌ای که در داخل کشور به طور نیمه مستقل عمل می‌کردند (آینده و مرکز ملی پژوهش افکار عمومی) در اوایل دهه‌ ۸۰ خورشیدی بسته و اعضای آن‌ها به سال‌ها زندان محکوم شدند.

مقبولیت کامل نتایج این نظرسنجی‌ها برای دستگاه تبلیغاتی حکومتی (کیهان، فارس تسنیم، رادیو و تلویزیون دولتی)، بدون آن‌که آن‌ها را نظر سازی بنامند و نشر گسترده‌ آن‌ها، بالأخص توسط موسساتی که با دستگاه‌های امنیتی و نظامی رژیم پیوند وثیق دارند، از مواردی است که پخته شدن آن‌ها در آشپزخانه‌ موسسات فرهنگی تبلیغاتی سپاه (مثل موسسه‌ اوج) را که از منابع بی‌حدوحصری برخوردارند، تایید می‌کند. لابی جمهوری اسلامی می‌داند که انتشار یک نظرسنجی به اسم سپاه، برای ایرانیان و افکارعمومی خارج از ایران بی‌اعتبار است و از این آن را به اسم دانشگاه مریلند منتشر می‌کند.

مرکز مطالعات بین‌المللی و امنیتی در دانشگاه مریلند در موضوعات مرتبط با حقوق بشر، تروریسم، گسترش طلبی منطقه‌ای و صرف ده‌ها میلیارد دلار از سرمایه‌ مردم ایران در جنگ‌های منطقه‌ای، فساد و ناکارآمدی حکومت و اتلاف منابع، فقدان مشروعیت سیاسی رژیم ولایت‌فقیه و مانند آن‌ها در ایران، نظرسنجی‌ نکرده است. همه‌ این موضوعات هم بعد امنیتی دارند و هم بعد بین‌المللی. اگر این موسسه به مطالعات امنیتی می‌پردازد چرا در مورد رخدادهای امنیتی مثل به رگبار بستن جوانان در نیزارهای ماهشهر یا سوخت‌بران در سراوان نظرسنجی نمی‌کند تا دیدگاه‌های مردم ایران در این زمینه‌ها هم منعکس شود؟ این امر علت دارد.

کسانی که بودجه‌ این مرکز را تامین و نتایج آن را در آشپزخانه‌های خود تعیین می‌کنند و برای انتشار به مریلند می‌فرستند، نمی‌خواهند در موضوعات فوق کاری انجام شود. این نظرسنجی‌ها همچنین معطوف به نتایج خاصی در دوره‌های خاص است؛ مثل محبوب نشان دادن خروج ایران از پروتکل الحاقی تا دولت بایدن به خواست ظریف و روحانی تن دردهد. مشخص است که موضوع و رهیافت و سؤالات تا نحوه و زمان توزیع نظرسنجی‌ها را مقامات امنیتی و نظامی در ایران تعیین می‌کنند. نگارنده‌ این مطلب در برخی گردهمایی‌ها شاهد سخنان مقامات مسئول این گونه موسسات بوده است: نظرات آن‌ها در مورد مسائل ایران با نظرات رئیس رادیو تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی یا مقامات فرهنگی سپاه یکی است.

نقاط اتصال

از سال‌ها پیش یک بسیجی (که حتی عکس‌های وی در تبلیغ سخنرانی‌هایش در امریکا با چفیه بسیجی است و نمی‌خواهد هویتش را پنهان کند) به اسم ابراهیم محسنی (بدون مدرک دکترا و سابقه‌ای علمی در حوزه‌ نظرسنجی قبل از استخدام) با ورودی یکی از اعضای لابی جمهوری اسلامی در دانشگاه مریلند (یکی از اعضای هیئت مشاوران نایاک) به‌عنوان عضو هیئت‌علمی در این دانشگاه کار می‌کند. موسسات دیگری در امریکا که به تبلیغ افکار احمد فردید مشغول بوده‌اند (دانشگاه نیویورک) از وی برای سخنرانی دعوت کرده‌اند.

ابراهیم محسنی قبل از انتقال به دانشگاه مریلند و واسطه قرار گرفتن برای نظرسنجی‌هایی که حکومت در ایران انجام می‌دهد و این دانشگاه منتشر می‌کند، علاوه بر فعالیت در بسیج (در دوران صلح)، عضو هیئت‌علمی دانشکده‌ مطالعات جهان در دانشگاه تهران بوده است که محل تمرکز نیروهای ضدآمریکایی و ضداسرائیلی است و ایده‌های گسترش طلبی خامنه‌ای را در سیاست داخلی و خارجی توجیه و تبیین می‌کند. چهره‌های دیگر این موسسه غیر از ابراهیم محسنی عبارت بوده‌اند از محمد مرندی (رئیس این دانشکده) که بوق تبلیغاتی رژیم در رسانه‌های بین‌المللی است و حسام‌الدین آشنا (معاون وزیر اطلاعات و مشاور روحانی) که سیاست‌های امنیتی رژیم را به اجرا در می‌آورد.

محتوا

جزئیات نظرسنجی مذکور تا حدود زیادی سفارشی بودن و غیرعلمی بودن آن را تایید می‌کنند چون از هر جهت که نگاه کنیم ارزش علمی آن قابل‌سنجش نیست: سؤالات و متن پرسشنامه‌ها هیچ‌گاه منتشر نمی‌شوند، چگونگی انتخاب نمونه اعلام نمی‌شود، اعضای تیم پرسشگران و تحلیلگران نظرسنجی در دو موسسه‌ای که نامشان در این نظرسنجی آمده روشن نیستند، مرکز تامین کننده‌ مالی آن‌ها روشن نیست و اصولا هیچ گونه شفافیتی در مراحل انجام آن‌ها وجود ندارد. این عدم شفافیت راه را برای سنجش علمی یا تبلیغاتی و قلابی بودن آن‌ها می‌بندد. آن‌ها مثل علی خامنه‌ای و فرماندهان سپاه از مخاطبان می‌خواهند به دلیل عنوانی که دارند به آنها اعتماد کنند.

از سوی دیگر، نتایج نظرسنجی عینا با مواضع خامنه‌ای و روایات معمول بوق‌های تبلیغاتی سپاه و بیت تطابق دارد. اگر سپاه یا وزارت اطلاعات رسما این نظرسنجی را تنظیم و منتشر کرده بودند نتایجش همان بود که در نظرسنجی منتشر شده به اسم دانشگاه مریلند دیده می‌شود. در پنج موضوع زیر این تطابق به چشم می‌خورد: احساس نبود تفاوت در مواضع دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان، ایجاد محدودیت برای ورود تجهیزات دارویی و پزشکی در دوران تحریم‌ها، عملکرد خوب حکومت در همه‌گیری کرونا (۷۷ درصد)، حمایت از افزایش فعالیت‌های برنامه هسته‌ای (۷۳ درصد) و حمایت ۸۸ درصد مردم ایران از فعالیت‌های منطقه‌ای سپاه پاسداران. جالب است که در یک نظرسنجی همه‌ موضوعاتی که رژیم می‌خواهد در تبلیغات داخلی و بین‌المللی پوشش دهد، آورده شده است. چنین غذای جامع و مقوی‌ای فقط در آشپزخانه‌ بیت و دستگاه‌های امنیتی-نظامی-ایدئولوژیک در ایران می‌تواند پخته شده باشد.

منبع:ایندیپندنت فارسی


فهرست مطالب مجید محمدی  در سایت پژواک ایران 

*علیه یهودستیزی و اسرائیل ستیزی اتحاد اسلامیسم، مارکسیسم و فاشیسم علیه یهودیان و دولت سکولار آنها [2023 Nov] 
* پنج مجموعه پرسش و پنج خلط در راستای صلح‌طلبی توهمی  [2023 Oct] 
*ستاد فرماندهی عملیات جنایی حماس و جهاد اسلامی در تهران است  [2023 Oct] 
*چگونه می‌توان منابع یک دولت-ملت را غارت کرد و آن را به خاک سیاه نشاند؟  [2023 Sep] 
*سه هدف تغییرناپذیر هر جنبش اعتراضی در ایران آینده: انحلال سپاه و بسیج، تعطیلی روحانیت شیعه، و برکناری همه مقامات رژیم  [2023 Sep] 
* نهادهای انتصابی رژیم اسلامی در ایران بلاموضوع شده‌اند   [2023 Aug] 
* دادخواه گیج و گنگ یا سوسیالیست متوهم در برابر یک انتخاب سخت  [2023 Apr] 
*شرم بر دولت بایدن  [2023 Feb] 
*لابی رژیم کودک کش، شبکه ی عوامل آن در بوق های تبلیغاتی غربی، و اصلاح طلبان شیپور را از سمت گشادش می نوازند  [2023 Feb] 
*جامعه ایران به شرایط ماقبل ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ باز نخواهد گشت  [2023 Jan] 
*۱۲ پرسش در باب وکالت سیاسی به شاهزاده رضا پهلوی در دوران براندازی و گذار از یک رژیم تمامیت‌خواه  [2023 Jan] 
* روحانیت شیعه، بزرگ‌ترین بازنده انقلاب سکولار و آزادی‌خواهانه ۱۴۰۱  [2022 Dec] 
*زمان گردهمایی ۱۰۰هزار نفری در واشنگتن دی‌سی فرا رسیده است  [2022 Oct] 
* ماشین سرکوب جمهوری اسلامی خسته و متزلزل شده است   [2022 Oct] 
*صدها هزار نفر را کتک می‌زنند تا مردم را قانع کنند مهسا را کتک نزده‌اند  [2022 Sep] 
* کشته شدن مهسا امینی و «اسلام‌هراسی»  [2022 Sep] 
*بخت مجتبی در نشستن بر کرسی ولایت فقیه  [2022 Sep] 
*خیز برداشتن برای جنگ با ناتو بعد از تبدیل امنیت ملی به کالای اسقاطی  [2022 Jul] 
* سرنوشت صدام در انتظار پوتین است  [2022 Mar] 
*چهار ننگ ابدی که بر پیشانی روحانیت شیعه باقی خواهد ماند  [2022 Mar] 
*مراسم سالگرد انقلاب در سال ۱۴۰۰ هیچ ربطی به انقلاب ۵۷ نداشت  [2022 Feb] 
*چگونه می‌توان یک دولت-ملت را به نکبت و فلاکت کشاند؟  [2022 Jan] 
*یورونیوز فارسی: باجی که اتحادیه اروپا به رژیم اسلامی داده است  [2022 Jan] 
* ممنوعیت‌ زنان به ورزشگاه ها؛ ممنوعیت‌های ابلهانه یا منافع پنهان   [2021 Dec] 
* بی‌نظیری سه قوه‌ دافعه، تخریب و وحشیگری امپراطوری شیعه در تاریخ امپراطوری‌ها  [2021 Dec] 
*فلاکت‌ها را چگونه توجیه می‌کنند؟   [2021 Dec] 
* اندیشکده‌های «نظام»: موسسات زیباسازی سیاست‌ها و تصمیم‌های لات‌ها و چاقوکش‌ها   [2021 Dec] 
*هزینه‌های یکدستی حاکمیت و نیروهای گریز از مرکز   [2021 Dec] 
*گران کردن بنزین عملی‌ترین راه‌ حل بحران کسری بودجه برای دولت رئیسی   [2021 Oct] 
* آیا نسل «همه‌چیزدان‌»‌های شیعه رو به انقراض است؟  [2021 Oct] 
*تبلیغات سیاسی و «چانه‌زنی در بالا» سطح مهمل‌گویی را ارتقا می‌دهد استدلال‌هایی که مرغ پخته را به خنده می‌اندازد [2021 Sep] 
*تحفه‌هایی که با پست هوایی امریکایی-فرانسوی تحویل می‌شوند   [2021 Aug] 
*آیا ۳۰ میلیون دوز وارداتی رئیسی هم به ۶۰ میلیون دوز وارداتی روحانی خواهد پیوست؟   [2021 Aug] 
* شعارهای مترو صادقیه و پاساژ علاء‌الدین به شعارهای ملی تبدیل خواهند شد  [2021 Jul] 
*جمهوری اسلامی ایران دوران سختی در پیش رو دارد  [2021 Jul] 
*چشم‌اندازهای دولت ابراهیم رئیسی   [2021 Jun] 
*آینده‌ سیاسی محمدجواد ظریف   [2021 Jun] 
*روش‌های رقابت میان نامزدهای «نظام»  [2021 Jun] 
*چهار محور تبلیغات سیاسی به نفع حماس و جهاد اسلامی  [2021 May] 
*جانشینی خامنه‌ای + بازیگران کلیدی در رویداد ۲۸ خرداد ۱۴۰۰   [2021 Apr] 
*سه گونه سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایالات متحده و کانادا   [2021 Apr] 
* ایرانیان سال را با هشت دروغ خامنه‌ای آغاز کردند   [2021 Mar] 
*سمت و سوی پنج پرونده امنیتی جمهوری اسلامی  [2021 Mar] 
*دانشگاه مریلند یا آشپزخانه‌ بیت، سپاه و دستگاه‌های امنیتی؟   [2021 Mar] 
* اسلامی‌سازی علوم؛ از آکادمی منیر‌الدین حسینی و مغازه مصباح تا دانشگاه هاروارد  [2021 Feb] 
*دلایل توقیف نفتکش و غنی‌سازی ۲۰ درصدی در آستانه انتقال قدرت در آمریکا  [2021 Jan] 
*کارنامه‌ی بی‌حاصل سیاست مماشات و خشنود‌سازی برای مهار جمهوری اسلامی  [2020 Dec] 
*در «بیت» خامنه‌ای چه می‌گذرد؟   [2020 Nov] 
*در جنگ ایران و عراق هر دو کشور شکست خوردند هیچ جنگی مقدس نیست  [2020 Sep] 
*نوبت بازنشستگی سیاسی حسن روحانی فرا رسیده است  [2020 Jul] 
*بازار پر رونق پیامبری، مهدویت و ارتباط با امام زمان در ایران  [2020 Jun] 
*دشمنی که نمی‌شناسند، سه افسانه‌سازی غالب در مورد ایالات متحده آمریکا  [2020 May] 
*برنامه‌ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای ایران چیست؟   [2020 May] 
*میزان بی‌اطلاعی از مسائل ایران در گزارش‌های رسانه‌های غربی حیرت‌آور است  [2020 May] 
*خامنه‌ای: القای توهم منجی و فرار از پاسخگویی  [2020 Apr] 
*«نابحران» کُرونا و تحریم‌ها: نظام و لابی آن فرصتی برای تجدید قوا یافته‌اند  [2020 Apr] 
*پنج موج مهاجرت از جمهوری اسلامی، موج پنجم به غارتگران منابع کشور تعلق دارد،  [2020 Feb] 
*لابی جمهوری اسلامی ایران هم مانند خود آن غیرعادی است   [2020 Jan] 
*پنج افسانه در مورد قاسم سلیمانی  [2020 Jan] 
* از نظام قرار نیست «چیزی» باقی بماند   [2019 Dec] 
*آدرس‌های غلط تحلیلی در مورد اعتراضات آبان ۹۸  [2019 Nov] 
*از «یانکی گو هوم» تا «ایران برو بیرون»   [2019 Oct] 
*مغازه‌ی دو نبشی که جمهوری اسلامی باز کرده است   [2019 Oct] 
*روزی که «نرمش قهرمانانه‌ی- ۲» فرا خواهد رسید  [2019 Oct] 
*مداح اسرائیلی دیگر چه صیغه‌ای است؟ روش خلق این شتر گاو پلنگ   [2019 Sep] 
*چرا مردم ایران علیه رژیم به خیابان‌ها نمی‌آیند؟   [2019 Aug] 
*از همه‌ی دنیا طلبکارند، با همه‌ی نکبت و فلاکتی که به ارمغان آورده‌اند  [2019 May] 
*روش‌های مهندسی عقیدتی‌ـ‌سیاسی تجمعات ۲۰ هزار بلیت داربی بهار ۹۸ برای از‌ ما‌ بهتران  [2019 Apr] 
*یورونیوز فارسی آشکارا به دیگر بوق‌های تبلیغاتی فارسی‌زبان پیوسته است  [2019 Apr] 
*مردم ایران در دوران گذار، به رهبرانی مثل ترامپ نیاز دارند  [2019 Jan] 
*از زهرا کاظمی ‌تا جمال خاشقجی: رسوایی رسانه‌های غربی در گزارش نامتوازن قتل دو روزنامه‌نگار  [2018 Oct] 
*سوریه‌ای شدن، نه؛ یمنی سازی و ونزوئلایی شدن، آری  [2018 Oct] 
* کدام یک مبتذل است: موسیقی سوسن و جواد یساری یا امضای نامه‌ی لابی جمهوری اسلامی؟   [2018 Jul] 
*سه (بعلاوه یک) سناریو برای سقوط جمهوری اسلامی  [2018 Jul] 
* شش نمایش تهوع‌آور در حکومت اسلامی   [2018 Jul] 
*رهبران ایران اشغالگرند، یا هموطن؟  [2018 Jun] 
* تمام دروغ های ظریف   [2018 Jun] 
*اردک شَل روحانی، آغاز فروپاشی سیاسی  [2018 May] 
*رادیو فردا به یک خانه‌تکانی جدی نیاز دارد  [2018 Apr] 
*کاهش میانگین سن ازدواج دختران در ایران؛ چرا؟  [2018 Apr] 
*مرثیه ‌ای برای همه‌ء غرب ‌ستیزان   [2018 Mar] 
*تراژدی اسلام‌شناسی، خاورمیانه‌شناسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌های ایالات متحده   [2018 Feb] 
*رژیم‌های سیاسی با همه‌پرسی ساقط نمی‌شوند  [2018 Feb] 
*محمود احمدی نژاد: «رهبر انقلابی» که غیبش زد   [2018 Jan] 
*پا گذاشتن جمهوری اسلامی جای پای شوروی   [2018 Jan] 
*چهار ویژگی متمایز کننده‌ خیزش دی ۹۶: جدال با کابوس مستقر  [2018 Jan] 
*مهم‌ترین خطر امنیتی کشور: جمهوری اسلامی و تداوم آن   [2018 Jan] 
*«بازندگان جنبش اعتراضی دی ماه ۹۶»  [2018 Jan] 
*توهم «تغییر و اصلاح» به پشیمانی رسید  [2017 Dec] 
*سپنتا نیکنام و مرگ حاکمیت قانون و حقوق شهروندی   [2017 Nov] 
*اصلاحات سال‌ها پیش مُرد. همین!   [2017 Oct] 
*«جان اسنو» در تهران   [2017 Sep] 
*دشمنی اسلامگرایانه با غرب چه نتایجی دارد؟  [2017 Aug] 
*نظرسنجی‌هایی بدون ارزش علمی  [2017 Aug] 
*علی شریعتی: ایدئولوگ نظام سرکوب   [2017 Jun] 
*گام دوم مهندسی انتخابات ۹۶: چینش نامزدها و جهت دادن به کارزارها   [2017 Apr] 
* مهندسی انتخابات ۹۶ آغاز شده است  [2017 Apr] 
*از چپ عدالت‌گرا تا چپ امنیت‌گرا: طلیعه‌ ناسیونال-سوسیالیزم ایرانی  [2017 Apr] 
*جریان «اصولگرا»: واگرا و آشفته   [2017 Apr] 
*رسانه‌های فارسی‌زبان با مالیات شهروندان و منابع عمومی کشورهای غربی چه می‌کنند؟  [2017 Mar] 
*معضل محمد خاتمی برای «نظام»: ضعیف، کم آزار، اما غیر قابل اعتماد  [2017 Feb] 
*چهار روایت شخصی از جنایات داعشی جمهوری اسلامی   [2017 Feb] 
*«آشتی ملی»؛ طرحی توخالی و بی حاصل برای تقرب به خامنه‌ای   [2017 Feb] 
*هاشمی رفسنجانی؛ سیاست‌ورزی اسلامگرایانه در چارچوب ممکن‌ها  [2017 Jan] 
*مهندسی غرور ملی با هیچ  [2016 Dec] 
*ساختار آسیب‌های اجتماعی در ایران در سه نمودار  [2016 Nov] 
*دوازده پرسش پیرامون چرایی و چگونگی پیروزی ترامپ و شکست کلینتون  [2016 Nov] 
*واکنش ها به پیروزی ترامپ/ موج نارضایی‌ها، «نخبه‌گرایی، چند فرهنگ‌گرایی و جهان‌گرایی» را به عقب راند  [2016 Nov] 
*کودک آزاری جنسی در پناه «بیت» المجرمان  [2016 Oct] 
*جنگ با مردگان «غیر خودی»   [2016 Oct] 
*نهادهای پشتیبانی ایدئولوژیک برای استبداد مذهبی، تمامیت خواهی و کشورگشایی درایران   [2016 Oct] 
*مدیران جمهوری اسلامی در چه مواردی به اراذل و اوباش و لات‌ها متوسل می‌شوند؟   [2016 Oct] 
* انگاره بومی اداره و توسعه: واقعیت یا توهم؟  [2016 Sep] 
*میرقلی‌خان، امیری، دری اصفهانی: گامی کوچک از «قهرمان» تا «جاسوس»   [2016 Sep] 
*کدام‌یک اسلام را دزدیده‌اند: تروریست‌ها یا اصلاح‌طلبان؟  [2016 Jun] 
*نگاهی به نهادها و مبانی تصمیم‌گیری قوه قضائیه جمهوری اسلامی   [2016 May] 
*یک دیدار معمولی، یک عکس عادی، و موجی از اتهام و اعتراض  [2016 May] 
*عرصه‌های جدیدی که روحانیت شیعه در نوردیده  [2016 Apr] 
*ویروس ضد امریکایی؛ برندگان و بازندگان  [2016 Apr] 
*از چپ عدالت‌گرا تا چپ امنیت‌گرا: طلیعه‌ ناسیونال-سوسیالیزم ایرانی  [2016 Apr] 
*چرا در انتخابات مهندسی‌شده شرکت می‌کنند؟  [2016 Mar] 
*پدیده های قابل توجه و شگفت انگیز در نتایج انتخابات ۹۴  [2016 Feb] 
*انتخابات در نظام‌های اقتدارگرا تمامیت‌خواه  [2016 Feb] 
*چهار دلیل برای ترغیب به مشارکت در انتخابات ۹۴ و نقد آنها   [2016 Feb] 
*تصویب توافق اتمی در ایران: مجلس یا شورای امنیت ملی؟   [2015 Aug] 
*رژیم خمینی چگونه تداوم یافت؟  [2015 Jun] 
*نظام بی‌شرم جمهوری اسلامی: شرم، سیری چند؟ وقتی مردم قدرت پرسش نداشته باشند [2015 Mar] 
*قاسم سلیمانی: «الهه مهربانی»، «سردار عارف» یا فرمانده ترور؟  [2015 Mar] 
*معجزه‌ی حکومت ولایی شیعی: یزید نقش امام حسین را بازی می‌کند  [2014 Sep] 
*موضوعاتی که صدای آمريکا پوشش نمی‌دهد يا در اولويت آن نيست  [2014 Sep] 
*بی بی سیزاسیون صدای امریکا  [2014 Sep] 
*داعش، «سپاه قدس» اسلام‌گرایان سنی  [2014 Jun] 
*مسجدسازی دولتی به جای ساخت مسکن عمومی  [2014 Mar] 
*افسانه‌ی کمبود روحانی شيعه در ايران، مجيد محمدی  [2014 Feb] 
*برنامه‌ تلويزيونی روحانی و پنج بازنمايی از وضعيت دولت   [2014 Feb] 
*رژیم تحریم علیه تحریم  [2013 Sep] 
*ملی‌گرايی تکثرستيز: ضد غرب و پرونده‌ساز  [2013 Aug] 
*سياست‌ورزیِ تهی از شرم  [2013 Jul] 
*چرا سفر به ایران را تحریم نمی کنید؟  [2013 Jul] 
*شان يونسکوی رضا داوری: ننگ و آه  [2013 Jul] 
*توهمات علی خامنه‌ای  [2013 Apr] 
*علی خامنه‌ای و دروغ‌ها، رجزخوانی‌ها و مدعیات بی اساسش  [2013 Apr] 
*بخش فلسفه‌ی دانشگاه تهران، دکان علم‌فروشی و مدرک‌سازی  [2013 Apr] 
*فرسایش بنیان‌ها و پیوندهای اجتماعی در ایران  [2012 Dec] 
*ناشر غير امين و تبليغات سياسی  [2012 Jun] 
*تندیس‌های تنفر، اسلام رحمانی و مخاطرات امنیتی اسلام سیاسی  [2012 May] 
*خلائق را از براندازی ولایت فقیه می ترسانند  [2012 Apr] 
*«جامعه‌ ايران در سراشيبی انحطاط اجتماعی و اخلاقی»   [2012 Mar] 
*مطالعات خاورمیانه یا بسط تنفر، بی خیالی و پرده پوشی  [2012 Mar] 
*روشنفکران دینی و مقدسات مردم  [2012 Mar] 
*آمريکاستيزی روشنفکران ـ فعالان چپ ايرانی: سندرم "از موضع بالا"  [2012 Mar] 
*امپریالیسم و ادبیات لجن مالی در سنت سیاسی چپ  [2012 Feb] 
*مشکلات دروازه بانان سابق رسانه‌ها  [2012 Jan] 
*کارنامه‌ی سياه و سوگناک دين سازمان‌يافته  [2011 Dec] 
*صدايش را در نخواهند آورد  [2011 Dec] 
*دين سازمان‌يافته، مروج تنفر و تبعيض  [2011 Dec] 
*بیست روش گریز از پاسخ گویی: نقدی بر گزارش جمهوری اسلامی به کمیته حقوق بشر سازمان ملل  [2011 Dec] 
*آیا بدون دین سازمان یافته، دنیای بهتری نمی داشتیم؟ تقديم به رافق تقی، نويسنده‌ی آذربايجانی که طعمه‌ی ترور و خشونت دين سازمان يافته شد [2011 Nov] 
*همه از دولت‌ها پول می گیرند، اما ...   [2011 Nov] 
*در جستجوی فرزندان از دست رفته   [2011 Nov] 
*رهبر بعدی چگونه تعیین خواهد شد؟   [2010 Jun] 
*يک دروغ بزرگ ديگر؛ فساد اخلاقی ساختاری غرب  [2010 May] 
*جنبش سبز: اسلامگرا یا سکولار   [2010 May] 
*شهرنشينی، دانشگاه و طبقه متوسط: تهديدات امنيتی عليه ولايت فقيه  [2010 Apr] 
*از ربانی سالاری به اوباش سالاری؛ تحول ساختار قدرت در جمهوری اسلامی   [2010 Mar] 
*رهبر جمهوری اسلامی و مداحی به قصد تقرب   [2010 Feb] 
*هشت تحليل غلط؛ پيش و پس از انتخابات رياست جمهوری   [2010 Feb] 
*زمان محاکمه‌ی خامنه‌ای در دادگاه جنایی بین‌المللی فرا رسیده است   [2009 Jul] 
* الگوهای رایج فریب‌کاری در نظام جمهوری اسلامی  نام‌گذاری، دست‌کاری و تغییر مفاهیم و آمار، و از آنِ خود سازی [2009 Feb]