گفتگوی گزارشگران با ایرج مصداقی بمناسبت یادبود کشتار زندانیان سیاسی در تابستان 1367
ایرج مصداقی

 

گزارشگران: تجاوز شکنجه ای مضاعف علیه زنان زندانی سیاسی است. اوج فاجعه در دهه شصت گزارش شده است. دهها خاطره، یاد و اعتراف منتشر و علنی شده است. امیال حیوانی - جنسی مزدوران ولایت خمینی بنام شریعت و مذهب علیه زنان مبارز و قهرمان اسیر اعمال شد و توجیه قانونی و دینی آن نیز از سوی رهبران جمهوری اسلامی بشکل فتوی صادر شد. پیشگیری از رفتن باکره ها به بهشت فرجه ای بود که به بازجویان، زندانبانان و وحوش مزدور داده شد تا نیات پلید و حیوانی انها عملی گردد. در پس اینهمه اما خرد و له کردن زنان جسور و مقاوم زیر شکنجه در نظر بود. خرد کردن زندانی سیاسی پیش از مرگ. انتقامی در برابر مقاومت بی حد و اندازه آنان، تجاور و آنهم بنام شریعتی که در طول تاریخ حاکمیت اش سیاهترین سرکوبها و جنایات را آفریده است. در همین زمینه گفتگوئی داریم با ایرج مصداقی از زندانیان سیاسی جان بدر برده از چنگال جمهوری اسلامی در دهه شصت و یکی از بازماندگان کشتار سراسری سال 1367

گزارشگران: ایرج گرامی سلام! این ایام مصادف است با سالگرد جانباختگان کشتار سراسری شصت و هفت و ممنون از اینکه درخواست سایت را پذیرفتید.

ایرج مصداقی:

ممنون از این که این فرصت را در اختیار من گذاشتید تا با خوانندگان سایت وزین «گزارشگران» همراه شوم

گزارشگران: روز دهم شهریور بعنوان یادروز جانباختگان کشتار سراسری شناخته شده است. علت آن چه بوده است؟

ایرج مصداقی:

در این روز در «خاوران» که یکی از محل‌های شناخته‌‌شده‌ی جنایات رژیم است مراسمی برگزار می‌شود که نقش مهمی در مبارزه با فراموشی دارد و می‌بایستی مورد حمایت قرار گیرد و به طرق گوناگون در تقویت آن کوشید. چرا که رژیم تلاش بسیاری می‌کند تا این جنایت بزرگ و دیگر جنایاتش مخفی باقی بماند و یکی از خطوط قرمز پررنگ رژیم کشتار ۶۷ است. وجود یک روز مشخص برای بزرگداشت یاد جانباختگان این کشتار بسیار مهم است.

در سال ۱۳۶۸ تعدادی از خانواده‌های زندانیان سیاسی در تهران با توجه به اطلاعات اندکی که داشتند این روز را تعیین کردند تا بتوانند یاد عزیزانشان را در یک روز خاص گرامی بدارند و نگذارند جنایت رژیم فراموش شود.

در سال‌های بعد در خارج از کشور گروه‌های سیاسی چپ بدون توجه به تاریخ کشتار ۶۷ که لااقل از فروردین ۱۳۶۸ با انتشار فرمان خمینی و نامه‌های آیت‌الله منتظری شک و شبهه‌ای در آن نبود به خاطر رقابت‌های سیاسی و ... روی ۱۰ شهریور تأکید کرده و آن را تبلیغ کردند. سال‌های متمادی علیرغم وجود اسناد فراوان که حاکی از کشتار بزرگ در مردادماه است در تبلیغات گروه‌های چپ و حتی زندانیانی که در آن دوره زندان بودند و شاهد قضایا غالباً به شهریورماه اشاره می‌شد که بچه‌های چپ در آن اعدام شدند و بخش کوچکی از اعدام‌ها را تشکیل می‌دادند. در این دست تبلیغات اساساً مرداد حذف شده بود.

مجاهدین و به ویژه شخص مسعود رجوی هم که اساساً تاریخ ایران و کشتار ۶۷ و ... برایشان مهم نیست. او به دنبال منافع زودگذر لحظه‌ای خودش است به همین دلیل تلاشی در بیان واقعیت و یا تعیین روز به خصوصی برای یاد جانباختگان نکردند.

اگر یادتان باشد مسعود رجوی به خواهرش منیره به عنوان سمبل جانباختگان اشاره کرد و مجاهدین رسماً موضوع را مطرح و در مورد آن تبلیغ می‌کنند . البته بایستی تأکید کنم «منیره» به شخصه نزد مجاهدین دارای هیچ ارج و قربی مانند دیگر زندانیان نبوده اگر احترامی هم هست به خاطر برادرش است و به همین دلیل بایستی سمبل‌ جانباختگان تلقی شود بدون آن که ویژگی خاصی دیگری داشته باشد.  

اگر در سال‌های اخیر مجاهدین در موضعی واکنشی بطور نسبی فعال شده‌اند هم «از حب علی نیست از بغض معاویه است».

در طول سال‌های گذشته تلاش بسیاری صورت گرفت تا روی تابستان ۶۷ به جای شهریور تأکید شود و خوشبختانه این امر تحقق یافت و امروز کسی دیگر از شهریور ۶۷ نمی‌گوید.  

متأسفانه در ارتباط با «۱۰ شهریور» و این روز خاص اجماع نیست. از نقطه نظر تاریخی هم این «روز» درست نیست و اتفاقا یکی از مشکلات مربوط به مسئله‌ی کشتار ۶۷ تعیین یک روز ویژه برای بزرگداشت جانباختگان آن است. کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ در ۶ مرداد ۱۳۶۷ شروع شد. بیش از ۸۰ درصد قتل‌عام شدگان در مردادماه اعدام شدند و بیش از ۹۵ درصد قتل‌عام شدگان قبل از دهم شهریور ۱۳۶۷ اعدام شدند. این تاریخ تقریباً پایان کشتار است. من اعلام چنین روزی را به عنوان «یادروز جانباختگان کشتار سراسری» درست نمی‌دانم. چرا که با تاریخ این کشتار و واقعیت نمی‌خواند. به نظر من برای اعلام چنین روزی بایستی دلایل کافی و قانع‌کننده داشت. به ویژه وقتی می‌گوییم «کشتار سراسری» و به ضرس قاطع می‌دانیم که این کشتار در سراسر ایران به جز تهران فقط در مردادماه صورت گرفته است، حتماً تأکید روی این «روز» درست نیست.

از نظر من این تاریخ وحی منزل نیست که نتوان تغییرش داد و بایستی برای آن فکری کرد.

گزارشگران: درباره ارقام جانباختگان کشتار سراسری اسنادی تقریبا دقیق تا کنون منتشر شده است. آیا از تعداد جان بدربردگان در آن سال در تهران نیز تخمینی دارید؟

 

ایرج مصداقی:

اجازه دهید ابتدا به آمار اعدام شدگان اشاره کنم که با وجود اسناد تقریباً دقیق بر سر آن هم مجادله هست؛ سپس به موضوع جان به دربردگان بپردازم. به نظر من تعداد جانباختگان کشتار سراسری ۶۷ نزدیک به آماری است که آیت‌الله منتظری می دهد. یعنی ۳۸۰۰ نفر یا چیزی در این حدود. آیت‌الله منتظری به خاطر آن که جانشین رهبری بوده و با مقامات اطلاعاتی و امنیتی ارتباط داشت و بسیاری از حکام شرع از شاگردان و پیروان او بودند و همچنین اراده‌ای که برای بیان واقعیت در این مورد خاص داشت آمارش معتبر است به ویژه که با شواهدی که در دست است هم می‌خواند. 

اسامی انتشار یافته در ارتباط با این کشتار به ۴۸۰۰ نفر هم رسیده است. برای همین در بعضی از اسناد از اعدام ۵۰۰۰ زندانی سخن به میان می‌آید که واقعی نیست.

من با تحقیقی که کردم با اطمینان می‌گویم هرچه لیست‌ها قطورتر هستند نشاند‌هنده کار بیشتر کسانی که در تهیه آن دست داشتند نیست بلکه برعکس نشا‌ن‌دهنده کار کمتر و مسئولیت شناسی کمتر است و بدون کوچکترین توجهی اسامی را پشت سر هم ردیف کرده‌اند. در این مورد در جلد اول خاطرات زندانم توضیح داده‌ام.

به نظر من ادعای مسعود رجوی و در پی آن مجاهدین مبنی بر اعدام سی‌هزار زندانی و بعدها بیش از این تعداد، غیرواقعی‌ترین ارزیابی است که خود مجاهدین بهتر از هرکس به نادرستی آن واقف هستند. البته مجاهدین نام ۳۲۰۰ زندانی مجاهد اعدام شده را هم انتشار داده‌اند که اشتباهات اساسی بسیاری دارد. تعدادی مربوط به قبل از کشتار، تعدادی بعد از کتشار، تعداد معدودی زندانی چپ، تعدادی تکراری و تعدادی ... در این لیست وجود دارد که صد‌ها مورد را شامل می‌شود.

از این آمار ، حداکثر ۴۰۰ نفر زندانیان قتل‌عام شده، چپ هستند و بقیه زندانیان مجاهد. البته ممکن است در این میان افراد انگشت‌‌شماری باشند که اتهامات دیگری داشتند اما به دلیل محاربه همراه با مجاهدین اعدام شدند. به نظر من تهیه لیست اعدام‌شدگان چپ راحت‌تر از مجاهدین است چرا که تنها در تهران هیئت مرگ برای رسیدگی به پرونده‌ی آن‌ها تشکیل شده است. من در این رابطه در کتاب «رقص ققنوس‌ها و آواز خاکستر» نام و وابستگی تشکیلاتی آن‌ها را آورده‌ام.

در رشت ۶ زندانی چپ همراه با مجاهدین در مردادماه به اتهام محاربه اعدام شدند. دو نفر در ارتباط با مجاهدین دستگیر شده بودند، سه نفر در ارتباط با راه کارگر اما قبلاً مجاهد بودند و یک نفر در ارتباط با انقلاب فرهنگی از سال ۵۹ زندانی بود. در اصفهان سه زندانی چپ همراه با مجاهدین و به اتهام محاربه اعدام شدند که دو نفر از آن‌ها در ارتباط با حوادث «ترکمن صحرا» پرونده داشتند. یک نفر نیز به اتهام بختیار و کودتای نوژه اعدام شد. همچنین یک زندانی جنوبی چپ نیز در این کشتار همراه با مجاهدین اعدام شد. زنان چپ هم که اساساً اعدام نشدند.

به نظر من حداکثر کسانی که در ارتباط با مجاهدین می‌توانند در تهران اعدام شده باشند چیزی در حدود ۱۳۰۰ نفر است. در کتاب «رقص ققنوس‌ها و آواز خاکستر» بطور مبسوط در مورد آن‌ها توضیح داده‌ام. اسامی آن‌ها، زندان و بندی را که در آن محبوس بودند آورده و محل دفن نزدیک به ۴۰۰ نفر از آن‌ها را همراه با تصویر قبرشان انتشار دادم.

تعداد جان‌به در بردگان مجاهد مرد در تهران بیش از ۳۰۰ نفر بود. آمار دقیق زندانیان مجاهدی را که در کارگاه اوین مشغول کار بودند و در اسفندماه ۱۳۶۷ آزاد شدند نمی‌دانم. از سال ۶۸ کمی بیش از ۳۰۰ زندانی مجاهد باقی ماندند که غالباً پس از  کشتار در سالن ۶ اوین نگهداری می‌شدند و از سال ۷۰ شروع به آزاد کردن آن‌ها کردند که این روند برای تعدادی چند سالی طول کشید.

زندانیان زن مجاهد زنده مانده نیز بیش از ۱۰۰ نفر بودند که اکثریت قریب به اتفاق‌شان در سالن ۳ آموزشگاه (طبقه دوم) بودند. به اضافه ده‌ها زن چپ که شرایط دادستانی برای آزادی را نپذیرفتند و تا سال ۶۹ در زندان ماندند. 

زندانیان چپ مرد نیز حدوداً ۳۰۰ نفر بودند که غالباً در اسفند ماه ۱۳۶۷ آزاد شدند بقیه‌شان نیز در فروردین ۱۳۶۸ بعد از پذیرش شرایط دادستانی به جز سه نفر آزاد شدند.

گزارشگران: فرصتی است که از شما درباره کشتار سراسری 67 بپرسیم. مکرر گفته میشود که زوایای بسیاری از آن قتلعام هنوز ناشناخته است. بنظر شما کدام زوایاست و چرا تا بحال ناشناخته مانده است.

ایرج مصداقی:

دانسته‌های ما از کشتار ۶۷ در شهرستان‌ها بسیار کم است. حتی اسامی اعضای هیئت مرگ در غالب شهرستان‌ها نامشخص است. متاسفانه جان به دربردگان این کشتار غالباً مهر سکوت بر لب زده‌اند. توقع‌ هم نمی‌توان داشت ابعاد چنین کشتاری در دوران حاکمیت رژیم روشن شود. حتی در مورد اوین نیز دانسته‌های ما چندان زیاد نیست. هنوز متن فرمان خمینی برای کشتار زندانیان چپ منتشر نشده است. نمی‌دانیم فرمان شفاهی بوده یا کتبی؟ معلوم نیست چه شد که تصمیم بر حذف زندانیان چپ هم گرفته شد و چرا ماشین کشتار در شهرستان‌ها برای قتل‌عام زندانیان چپ به راه نیفتاد.

آمار دقیقی از تعداد کشته‌شدگان ۶۷ نداریم.

ما حتی نمی‌دانیم قتل‌عام شدگان تهران در کجا دفن شده‌اند. قبرهای محدودی که در بهشت‌زهرا داده‌اند نیز می‌تواند مخدوش باشد. ما حتی دلایل این کشتار از زبان مسئولان نظام را نشنیده‌ایم. این که چرا و به چه دلیل تصمیم به حذف فیزیکی زندانیان سیاسی گرفتند.

گزارشگران: شکنجه جسمی ابزاری است برای سرکوب و در اختیار حاکمان بوده است. وحشیانه و بی حد و مرز علیه زندانیان سیاسی بکار گرفته شد و بسیار در اینمورد گفته و نوشته شده است اما در رابطه با شکنجه های روحی کمترگفته شده است.

ایرج مصداقی:

من در جلد اول کتاب «نه زیستن نه مرگ» بطور مبسوط در مورد انواع شکنجه و از جمله شکنجه‌های روحی توضیح دادم که در سایت خاوران می‌توانید ببینید.

http://www.khavaran.com/IrajMesdaghi/Shekanja.htm

 

همچنین در کتاب «دوزخ روی زمین» در کنار شکنجه‌های جسمی وحشیانه به موضوع شکنجه‌‌های روحی و چگونگی تأثیر آن بر روی قربانیان در «واحد مسکونی» و «قبر و قیامت» زندان قزلحصار توضیح دادم. کسانی که مایل باشند می‌توانند آن را آدرس زیر بیابند.

http://www.pezhvakeiran.com/pfiles/dozakh_roye_zamin.pdf

گزارشگران: یکی از شکنجه های مضاعف در مواردی تعدی جنسی و تجاوز به دختران و زنان بوده است. گفته شده زنان باکره چنانچه اعدام شوند به بهشت میروند و از همینرو این فتوا ابزار ساتفاده اراذل شکنجه گر و بازجو قرار گرفته است. تعدادی از این زندانیان سیاسی نیزدر اینمورد روایت کرده و یا در خاطرات مکتوبشان نوشته اند. این نوع شکنجه جسمی و روانی بر اساس همان روایت ها مثل شمشیر دو لبه ای بوده است که یک لبه ان متکی به دستورات فقهی و لبه دیگر آن به نیات پلید و جنسی شکنجه گران مرتبط بوده است. ارزیابی شما از این پدیده چیست؟

ایرج مصداقی:

تجاوز قبل از اعدام به دختران باکره تحت عنوان «عقد شرعی» و ... پدیده‌ای است که در یک مقطع خاص از جمهوری اسلامی در بعضی شهرستان‌ها شایع بوده و در تهران هم مواردی از آن به وقوع پیوسته است. منتهی پس از برملا شدن آن به ویژه به خاطر حساسیت‌هایی که در خود رژیم هم به وجود آورد جلوی آن گرفته شد. موضوع به این شکل نیست که همه‌ی دخترانی که در دوران مذکور اعدام شدند پیشتر مورد تجاوز قرار گرفتند. من در خاطرات منتشر شده دیده‌ام که این موضوع را حتی به زنانی که در کشتار ۶۷ اعدام شدند نیز نسبت می‌دهند که مطلقاً واقعیت ندارد.

در مهرماه ۱۳۶۳ حجت‌الاسلام حسینعلی انصاری نجف‌آبادی نماینده آیت‌الله منتظری در زندان‌ها از من در مورد تجاوز به زنان در زندان پرسید و این که آیا اطلاعی از این امر دارم یا نه؟ در پاسخ گفتم راستش تا به حال به من نگفتند می‌خواهیم به کسی تجاوز کنیم بیا تماشا کن اما آیا وقتی چند بازجوی مرد زنی را به زیر شکنجه می‌‌برند و یا مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند و ... احتمال چنین امری نیست؟ احتمال سوءاستفاده نیست؟ او در پاسخ گفت: بایستی بروم این مورد را از توابین و یا پاسدارانی که در این تغییر و تحولات می‌برند سؤال کنم. منظورم این است که آن‌ها هم در جریان امر بودند.

نظام جمهوری اسلامی بر پایه‌ی فقه به سادگی می‌تواند هر جنایتی و از جمله تجاوز به دختران باکره و حتی زنان شوهردار را توجیه کند. آیات متعددی در مورد «کنیز» و «کنیز حربی» در قرآن هست که مورد استناد  حتی برای تجاوز به زنان شوهردار قرار می‌گیرد. تردیدی نیست که مساله بردگی فی‌الجمله در اسلام پذیرفته شده‌است. و حتی مخالفان آن مانند آیت‌الله طالقانی ... تنها طریق معتبر بردگی را اسارت «کفار حربی» در جهاد می‌دانند. از آن‌جایی که مسئولان نظام مخالفان خود را «کفار حربی» ارزیابی می‌کنند و موضوع «محاربه با خدا» را مطرح می‌کنند به سادگی می‌توانند زنان و دختران دستگیر شده را مورد سوءاستفاده جنسی قرار دهند.

می‌توانید در آدرس زیر نظرات «اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری» در مورد اسیر حربی را ملاحظه کنید و به عمق فاجعه پی ببرید. آن‌چه داعش انجام می‌دهد هیچ تضادی با ادعای فقهای شیعه و مسئولان نظام اسلامی ندارد.

http://porseman.org/q/show.aspx?id=91304

 

امروز پس از گذشت سه دهه از روزهای سیاه دهه‌ی ۶۰ کار را به آن‌جا رسانده‌اند که مسئولان قضایی و امنیتی رژیم در گفتگوهای خصوصی‌شان با خیره‌سری مطرح می‌کنند که روایت دارند که «سید»‌های از نوع خودشان می‌توانند با زنان شوهردار همخوابگی کنند. این اتفاق در ایران می‌افتد تنها یک اظهار نظر نیست. توجه داشته باشید که موسوی تبریزی دادستان کل انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۳ به خاطر داشتن رابطه با زنی که همسرش زندانی بود مجبور به استعفا شد و پس از رسیدگی به پرونده‌ی مزبور توسط رازینی و پورمحمدی خمینی شخصاً دستور نابودی پرونده را داد.

توجه داشته باشید کتب فقهی و یا رساله‌های عملیه مراجع تقلید کتب آکادمیک نیستند که صرفاً مسائلی را مطرح کرده باشند. این کتب «عملیه» هستند. درست مثل کتاب آشپزی که برای پخت غذا یا شیرینی و دسر به آن روزانه رجوع می‌شود. وقتی در این کتب از «تفخیذ» یا ارضای جنسی از نوزاد سخن به میان می‌آید تنها یک فتوا و یا نظریه علمی یا شرعی نیست بلکه کاربرد دارد و «عملیه»‌ است. یعنی معتقدان خمینی و دیگر مراجع که فتوای «تفخیذ» را داده‌اند این عمل شنیع و ضد‌انسانی را انجام می‌دهند. برای چگونگی انجام آن نیاز به راهنمایی داشتند و خمینی و مراجع تقلید شیعه تسهیلات لازم را برایشان فراهم می‌کنند و چگونگی انجام امر را به اطلاع آن‌ها می‌رسانند. من اطلاع دقیق دارم که بعضی از صاحب‌منصبان قضایی رژیم چنین کار پلیدی را انجام می‌دهند. 

گزارشگران: نگاه جامعه زندانیان سیاسی به مقوله تجاوز در زندانها بسیار متفاوت است. برخی انرا بعنوان یک فاجعه در روابط اجتماعی خود ارزیابی کردند و از بازگوئی این جنایات پرهیز می کنند. سکوت می کنند. و بعنوان یک راز مگو آنرا در خود نگه میدارند. در مواردی سراغ دارم که حتی پس از آزادی نتوانستند با آن کنار بیایند و خودکشی کردند. اما در سالهای اخیر شاهدیم که تعدادی از انها تابو شکنی کردند و به بازگوئی این جنایت پرداختند و شهادت علنی داده اند. شما این روند را چگونه می بینید؟

ایرج مصداقی:

به نظر من بایستی شرایطی را به وجود آورد که قربانیان این نوع از جنایات رژیم به بازگویی و شهادت علنی بپردازند. ما این از این بابت دچار کمبود هستیم. می‌دانیم که حتی در جوامع غربی نیز اکثریت قربانیان تجاوز جنسی سکوت می‌کنند.

حتی «جنایت بی عقوبت» که به شرح «شکنجه و خشونت جنسی علیه زندانیان سیاسی زن در جمهوری اسلامی» می‌پردازد با همه‌ی تلاشی که سازمان «عدالت برای ایران» برای تهیه آن کشید نمی‌تواند عمق فاجعه‌ای را که زنان زندانی از سر گذرانده‌اند نشان دهد.

البته من اطلاع دارم در زندان قزلحصار سوءاستفاده جنسی تحت عنوان صیغه از بعضی توابان بوده است. یک مورد آن را دقیق می‌دانم حتماً فقط به آن مورد محدود نمی‌شود.

مسئله‌ی دیگری که کمتر مورد توجه قرار گرفته سوءاستفاده جنسی و تجاوز به نوجوان کم سن و سال پسر در زندان‌ها و به ویژه اوین است. من نمونه‌هایی را سراغ دارم و در مورد آن‌ها هم نوشته‌ام.

متأسفانه غالب شهادت‌هایی که در دست داریم از زبان کسانی است که خودشان مورد تجاوز قرار نگرفتند و یا چنین ادعایی ندارند و در مورد دیگران شهادت می‌دهند. و البته عناصر فرصت‌طلبی هم پیدایشان می‌شود مانند کتایون آذرلی که به عمرش یک روز هم زندان نبوده و به عنوان قربانی تجاوز خود را مطرح می‌کند، کتاب انتشار می‌دهد و مورد توجه هم قرار می‌گیرد و به جلسات مربوط به کشتار زندانیان سیاسی به عنوان سخنران راه می‌یابد. یا ثریا دالائیان تحت عنوان قربانی تجاوز حتی به نزد کاپیتورن برده می‌شود، به همراه کتایون آذرلی در رادیو اسرائیل حلوا حلوا می‌شود و داستان‌های عجیب و غریب مطرح می‌کند و سپس رژیم با ارائه اسنادی به کاپیتورن سوابق او را که کلاهبرداری و جعل و ... است رو می‌کند و به عنوان سند ملل متحد انتشار می‌یابد.

در همین سال‌های اخیر هم ما از این موضوعات کم نداشته‌ایم. هنوز موضوع ابراهیم کهتری را فراموش نکرده‌ایم که به فرانسه آمد و مدعی بود مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و کروبی را نیز فریب داد و حتی رضا علامه زاده فیلمی هم از او روی اینترنت انتشار داد. در مورد کتایون آذرلی هم همین اتفاق افتاد. صدها هزار بیننده تلویزیونی و کاربر یوتیوب هم فریب خوردند. از آن مهم‌تر داستان «ترانه موسوی» است که اساساً‌ چنین کسی وجود خارجی ندارد و آن‌چه پیرامون او مطرح می‌شد غیرواقعی است. در بحبوحه‌ی جنبش ۸۸ دختری مطرح می‌شود که نامش «ترانه» است و فامیلی‌اش «موسوی»! بیش از ۶ سال هم از موضوع می‌گذرد او نه خانواده‌ای دارد، نه دوستی، نه آشنایی و نه ... البته من اطلاع کافی راجع به عکس انتشار یافته به نام وی هم دارم.

پس از جنبش ۸۸ کم نداشتیم کسانی را که به خارج از کشور آمدند و برای دریافت پناهندگی نه در گفتگوها با دوایر مربوطه بلکه درتلویزیون‌های فارسی زبان و در رسانه‌های جمعی پرمخاطب به دروغ مدعی شدند که قربانی تجاوز قرار گرفته‌اند و توجهات بسیاری را هم به خود جلب کردند. من می‌توانم نام‌های متعددی را بیان کنم. این در حالی است که قربانیان اصلی تجاوز مهرسکوت بر لب زده و شرایط بسیار وخامت‌باری را از سر می‌گذراند.

گزارشگران: شما از جمله افرادی هستید که سالهاست ناآرامی می کنید. جویای عدالت و دادخواهی درباره زندانیان سیاسی جانباخته هستید. فعالیت های حقوق بشری شما در همین رابطه و افشای جنایات حمهوری اسلامی بر همگان روشن است. خاطرات بسیاری را ثبت کرده اید و یا در ثبت انها یاری کرده اید. اوضاع خود شما چطور است؟ چگونه با انهمه خاطرات و یادهای تلخ کنار می آئید؟ ایرج مصداقی:

من مشکلی در این زمینه ندارم. با خاطراتم زندگی می‌کنم. از آن‌ فرار نمی‌کنم. همه تلخی‌‌ها را به سبک خودم توجیه می‌کنم. من هنوز فکر می‌کنم بند بچه‌ها را عوض کرده‌اند . در کنار تلخی‌ها، روزهای شاد زیستن با بهترین بچه‌ها را داشته‌ام و این به من کمک می‌کند که خود را ‌آدم خوشبخت و خوش شانسی بیابم.

گزارشگران: آیا پروژه جدیدی در ارتباط با فعالیت های حقوق بشری خود دارید؟

ایرج مصداقی:

دو جلد کتاب در دست نگارش دارم در ارتباط با سوابق جنایت‌کاران دهه‌ی شصت و ناقضان حقوق بشر در ایران. امیدوارم بتوانم از طریق شناساندن هرچه بهتر این جنایکاران به حقوق بشر و جنبش دادخواهی کمک کنم. اما مشکلات پیش روی ما بسیار است که قبل از هرچیز به خود ما بر‌می‌گردد.

من پیشتر یک کتاب راجع به سازمان ملل متحد و نقض حقوق بشر در ایران انتشار دادم که ۴۰۰ صفحه‌ است. در آن سازوکار نهادهای حقوق بشری سازمان ملل متحد، چگونگی ایجاد و کار آن‌ها را توضیح دادم، کلیه اسناد حقوق بشر و از کنوانسیون‌ها، میثاق‌ها و ... را توضیح دادم. پرونده‌های رژیم از ابتدا تا کنون در ملل متحد را تشریح کردم، قطعنامه‌های نقض حقوق بشر ملل متحد و کشورهایی که در موافقت و مخالفت با آن رأی داده‌اند را آوردم. همچنین توطئه‌های رژیم در برخورد با ملل متحد در دوره موسوی و رفسنجانی و خاتمی و احمدی نژاد را با سند و مدرک تشریح کردم و ... بیش از هزار رفرنس دارد. اما متأسفانه جامعه ایرانی و به ویژه کسانی که در ارتباط با حقوق بشر فعالیت می‌کنند از این موارد استقبال نمی‌کنند. حتی سازمان‌ها و نهادهایی که بودجه‌های کلانی از کشورهای اروپایی برای فعالیت حقوق بشری دریافت می‌کنند یک جلد آن را نخریدند. تردیدی ندارم که بسیاری از اطلاعاتی که در کتاب آمده برای آن‌ها تازگی دارد. اما به جای آن در ایران استقبال شایانی از آن شد و حتی افراد بسیاری برای تهیه تز‌های دانشگاهی خود آن را تهیه کردند.

http://www.pezhvakeiran.com/pfiles/Human_Rights.pdf

 

همین مشکل را در ارتباط با کتاب سازمان بین‌المللی کار و نقض حقوق بنیادین کار در ایران داشتم. بیش از ۳۰۰ صفحه است. ‌کسانی که در ارتباط با حقوق کارگران فعالیت می‌کنند به ندرت ممکن است بخشی از اطلاعاتی که در کتاب آمده را بدانند و اساساً چنین مرجعی در زبان فارسی نیست. من با آن ها نشست و برخاست داشته‌ام و نسبت به دایره اطلاعات آن‌ها آگاهی دارم. اما همان‌ها نسبت به تهیه کتاب اقدام نمی‌کنند. اما در ایران این کتاب مورد استقبال مجامع دانشگاهی قرار گرفت.

       www.pezhvakeiran.com/pfiles/naghz_hoghogh_bonyadin_kar_dar_iran.pdf

این‌ها را به خاطر مشکلاتی که پیش رویمان هست می‌گویم. چون جامعه روشنفکری ایران از نبود فرهنگ کتابخوانی در میان ایرانیان می‌نالد خواستم بگویم که از ماست که برماست. خود ما چقدر در این رابطه مسئولانه برخورد می‌کنیم. بماند که من برای انجام این پروژه‌ها یک سنت از مؤسسه یا دولتی تاکنون دریافت نکرده‌ام. 

گزارشگران: با سپاس از شما ایرج گرامی

28.08.2015 www.gozareshgar.com

منبع:پژواک ایران

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

facebook Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

   نسخه‌ی چاپی  

ایرج مصداقی

*علی فلاحیان جنایتکاری که از پرده بیرون می‌آید
*پوزش به خاطر اشتباهم در مورد تاریخ مصاحبه‌ی تلویزیونی احسان طبری
*برگی از تاریخ؛ «قرارداد ۱۹۱۹»، نایبیان کاشان، پدربزرگم حاج‌محقق‌الدوله
*محسنی‌اژه‌ای چرا خاوری را فراری داد ‏
*دکتر مسعود شیری «جاودانه‌ای» که غریبانه رفت
*پاسخی به ادعاهای محسن آرمین بازجو و شکنجه‌گر سابق و «اصلاح‌طلب» کنونی
*سو‌ءاستفاده از نام و یاد جاودانه‌ها ممنوع (به یاد حسن جهان آرا)
*آنچه از رئیسی در «کشتار ۶۷» دیدم
*سعید کریمیان چه کسی بود و چه سابقه‌ای داشت؟
*«گلزارخاوران» مشهد، پیش پای «آیت‌الله قتل‌عام» ذبح می‌شود
*شیوه‌های جدید مأموران وزارت اطلاعات در فضای مجازی
*تقدیر هم‌زمان دعایی از یک چهره‌ی ملی و یک «جنایتکار علیه بشریت»
*نگاهی به زندگی برادران ذاکر، مسئولان اطلاعاتی رژیم خمینی و فرقه‌ی رجوی
*خطرات «عشق‌بازی» خامنه‌ای با «امام زمان» برای ایران و منطقه ‏
*شیخ محمد یزدی رئیس قوه قضاییه که چماقدار بسیج می‌کرد
*هادی غفاری شکنجه‌‌گری در لباس «اصلاح‌طلبی»
*تحلیل CIA از تسخیر سفارت آمریکا در تضاد کامل با ادعا‌های مضحک فخرآور
*حسین طائب یکی از خطرناک‌ترین چهره‌های امنیتی
*دست‌پخت سایت «همبستگی ملی» و خانم دشتی
*هاشمی رفسنجانی و خامنه‌ای در نگاه آیت‌الله گلزاده غفوری
*گزارش محرمانه‌ی CIA در مورد هراس اتحاد شوروی از انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی
*گزارش محرمانه‌ی CIA در مورد مسئولیت مجاهدین در انفجار حزب جمهوری اسلامی
*رپرتاژ آگهی «صدای آمریکا» برای مطرح کردن «بچه‌پررو» و «رفیق‌آیت‌‌الله»
*هاشمی معمار سرکوب دهه ۶۰ بود و مانع کشتار در پس از ۸۸
*محمدی‌ری‌شهری جنایتکاری که به چپاول مشغول است
*محمدعلی سرلک تیرخلاص‌زن دهه‌ی ۶۰ که روزگار خوشی ندارد
*اسدالله «خالصی» هم پر کشید و رفت
*رؤسای زندان اوین در دهه‌ی ۶۰
*سعید حسین‌زاده، زندانی سیاسی معترض، محمد حسین‌زاده مدیر داخلی اوین در دهه‌ی ۶۰
*نصیر نصیری و اسماعیل شاهردوی و «بی‌معرفتی»
*محسن نادریان، لات با معرفت قربانی «قتل‌های زنجیره‌ای»
*سعید امامی «سرباز راستین اسلام» که بود و چه کرد؟
*موسوی اردبیلی یکی از مسئولان کشتار دهه ۶۰
*پسر وزیر بهداری، زندانی سیاسی ۱۳ ساله و شهید ۱۵ ساله‌ «جبهه حق علیه باطل»
*تیرخلاص‌زن‌های اوین در دهه‌ی ۶۰ که کشته شدند
*«ارتجاع غالب» و «ارتجاع مغلوب»، دو تیغه یک قیچی
*شبیه سازی صفحه‌ی فیس بوک من توسط دستگاه اطلاعاتی رژیم
*تجاوز به کودکان و «حافظه تاریخی» ما ایرانیان
*توطئه‌ وزارت اطلاعات و بخش سایبری آن تحت پوشش دفاع از «چپ»‌
*«تیرخلاص‌زنی» که در ویلای شخصی‌اش بیلیارد بازی می‌کند
*با چهره‌‌ی «حاج آقا حسینی» و شبکه‌ی اطلاعاتی رژیم آشنا شویم
*سوءاستفاده جنسی از کودکان و نوجوانان در زندان
*کپی کردن صفحه‌ی فیس بوکم توسط «از ما بهتران»
*نامه‌ی شریرانه‌ی نماینده‌ی مریم رجوی به «کانون دوستداران فرهنگ ایران» در واشنگتن
*خامنه‌ای‌ و قاری قرآن فاسد، خمینی و روحانیت فاسد
*مسابقه‌ی فوتبال در روز تاسوعا، بمبگذاری در «حرم امام رضا» در روز عاشورا
*بیایید تصور کنیم....
*با نحوه‌ی کارکرد دستگاه اطلاعاتی و امنیتی در فضای مجازی آشنا شویم
*فیروز محوی یا «دزد ناشی» کمیسیون خارجه‌ شورای ملی مقاومت!
*مشارکت «فرقه‌ی رجوی» در زمینه‌سازی قتل «فراز» و «رها»
*«فراز» و «رها» جدیدترین قربانیان «قتل‌های زنجیره‌ای»
*محسنی اژه‌ای همچنان محرمانه حکم قتل صادر می‌کند
*رازینی قاتلی که به جنایاتش «افتخار» می‌کند
*پورمحمدی جنایتکاری که شب‌ها راحت می‌خوابد
*آمار واقعی زندانیان قتل‌عام‌شده در تابستان ۶۷ و جعلیات پیرامون گور دسته‌جمعی
*فیلم کامل گفتگوی ایرج مصداقی با معاون مصطفی پورمحمدی در ژاپن
*«حاجی علوی و حاجی فلاحی» یا «حاجی رجوی و حاجی خزایی»
*توضیحی چند در مورد گفتگوی مهدی خزعلی با صدای آمریکا
*گفتگو با آوایی بازرس ویژه روحانی و خلف‌رضایی قاضی دیوان عالی‌ کشور، عاملان کشتار دهه‌ی ۶۰ ‏‏(بخش دوم) ‏
*گفتگوی اختصاصی با علیرضا آوایی یکی از مسئولان کشتار ۶۷ (قسمت اول)
*نگاهی گذرا به ریشه‌های قتل‌عام زندانیان در سال‌های ۶۰ و ۶۷
*دلایل واقعی کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷
*از زندان برای آیت الله منتظری گزارش فرستادم
*ادعای جدید فرقه «صاحب‌مرده» رجوی مبنی بر عضویت من در هیأت کشتار ۶۷!
*گزارش کذب اعضای هیأت کشتار ۶۷ به آیت‌الله منتظری
*خروج مأموران ساواک از کشور در دیماه ۵۷، سفر به اسرائیل و اخراج از این کشور(گفتگو با پرویز معتمد)
*نگاهی دوباره به قاضی صلواتی و «برادر همسرش»
*پاسخی به ادعاهای بهروز جلیلیان در مورد «نه زیستن نه مرگ»
*بدون شرح!‌ آیا مسعود رجوی پاسخی برای این اسناد دارد؟
*آقای همنشین بهار! منظور وزیر کار امیر قاسم معینی است و نه هوشنگ انصاری
*اگر بهشتی زنده می‌ماند چه می‌شد؟‌
*مهدی سامع سرباز «ولی فقیه» در غیبت و «ارتجاع مغلوب»
*گوشه‌هایی از زندگی سراسر فساد کامران دانشجو چشم‌وچراغ خامنه‌ای در دانشگاه‌ها
*آیا عقلانیتی در اشرف دهقانی هست؟
*تلاش دستگاه اطلاعاتی رژیم برای تماس با پرویز ثابتی، ایجاد رابطه با آمریکا، شکایت از مجاهدین در گفتگو با پرویز معتمد
*نگاهی دوباره به نامه نگاری دبیر کنفدراسیون جهانی محصلین و مصطفی خمینی در دهه‌ی ۴۰
*مهدی سامع و «سه تفنگدار»ش
*بازداشت و دوران «حصر» خمینی تا تبعید در گفتگو با پرویز معتمد
*حمید اسدیان «مدیحه سرای» دربار رجوی و «ارزش غایی کلمات»
* جنگ و گریز ساواک با چریک «افسانه»‌ای حمید اشرف از نگاهی دیگر
*نگاهی اجمالی به سناریوی رژیم در مورد «زن» دستگیر شده در آلبانی
* مصطفی تاج زاده و «امام خمینی» و «دوران طلایی »
*دسته گل جدیدی که «تیرخلاص» زن اوین به آب داد
*داستان «استاد ادبیات از خراسان سرفراز» و «دیپلمات اسکاندیناوی»
*جنگ نیابتی شیعه و سنی و تعطیلی نهم ربیع‌الاول «آغاز امامت ولی عصر» و «عید‌الزهرا»
*«پرچم سرخ» تکان دادن سعید سلطانپور در روایت مجاهدین
*مروری بر «زخمی شدن قاسم سلیمانی» و «درب ضد انفجار اتمی» در تونل زیر زمینی سپاه در روایت مسعود رجوی
*جاودانه‌های خانواده‌ی محمدرحیمی در شعر زنده یاد نصیر نصیری
*شبکه‌ی نفوذی مجاهدین در رژیم، قربانی «خیانت» مسعود رجوی (بخشی از گزارش ۹۳)
* فیروز الوندی و «لاله‌های سرنگونش»
*«سرقت» شعرهای نصیر نصیری توسط مجاهدین و استفاده از آن در خاطرات محمود رویایی!
*نصیر نصیری همچون «بادی سرگردان» در جستجوی آشیانه‌‌اش
*آیا رژیم قصد آزادی رابرت لوینسون را دارد؟
*سید‌ابراهیم رئیسی جنایتکاری در مقام تولیت «آستان ضامن آهو»
*نگاهی ایدئولوژیک به نامه‌‌‌های مسعود رجوی خطاب به خبرگان و خامنه‌ای
*در رثای دکتر هادی اسماعیل‌زاده حقوقدان بزرگ میهن مان
*بارز شدن دشمنی هیستریک فرقه رجوی با زندانیان سیاسی مقاوم و مبارز
*دزد ناشی به کاهدان می زند («جنون» مسعود رجوی)
*«چه بی ثمر به در می‌کوبم» نگاهی به چند شعر نصیر نصیری
*عباس رحیمی آن «جان شیفته»
*کارزار غیرانسانی جماعت رجوی علیه بیماری عباس محمدرحیمی
*نقش اخلاق در رفتارهای سیاسی
*سرگیجه ی رجوی در برابر مظلومیت عباس محمدرحیمی
*حمله کینه توزانه ی مسعود رجوی به عباس محمدرحیمی سمبل جوانمردی و راستی
*مترجم نیروی دریایی آمریکا در زندان اوین؛ نماینده خمینی در نیروی دریایی، امام جماعت در آمریکا
*پیش‌بینی خروج نیروهای آمریکایی از عراق و خطرات ناشی از آن
*رجوی خواهان ادامه جنگ در لیبرتی، کمیساریای عالی پناهندگان خواهان انتقال فوری مجاهدین از عراق
*جنایت «لیبرتی» و مسئولیت مشترک خامنه‌ای و مسعود رجوی
*محمدحسن راستگو «مبتکر شیوه خاصی از آموزش و تفریح برای کودکان»
*پاسخ من به دستگاه اطلاعاتی و امنیتی رژیم برای مناظره در «دانشگاه هنر تهران»
*متن کامل نامه آیت‌الله گلزاده غفوری به ‌آیت‌الله منتظری: «با آب دیگری وضو بسازید»
*تلاش نافرجام فخرآور برای بدنام کردن اسماعیل خویی
*گل ــ زاده، نخ «دانه‌های تسبیح» * (قسمت دوم)
*من و فرهاد و زندان و «یه شب مهتاب» *
*«کشتار ۶۷» در شعر نصیر نصیری (شاعری که قربانی خمینی و رجوی شد)
*گفتگوی گزارشگران با ایرج مصداقی بمناسبت یادبود کشتار زندانیان سیاسی در تابستان 1367
* جنایتکاران دهه ۶۰ پست دولتی دارند
*نصیر نصیری شاعری که قربانی خمینی و رجوی شد
*بقیه داستان «جیمزباند» و «رفیق آیت‌الله»
*روایت ایرج مصداقی از سیاه‌ترین دهه عمر جمهوری اسلامی - بخش نخست
*کوتاه و گویا؛ «انترناسیونال بچه‌پرروها»
*سکوت مسعود رجوی در قبال پذیرش پناهندگی یکی از متهمان قتل‌ کشیش‌های مسیحی در سوئد
*توطئه‌ی جدید دستگاه اطلاعاتی رژیم و مجاهدین علیه «نه زیستن، نه مرگ» و من
*«هوشنگ عیسی بیگلو» و «همنشین بهار» در روایت عرفان قانعی فرد پادوی دستگاه امنیتی
*رضا مصطفوی طباطبایی «خیر» حامی پرسپولیس یا یکی از عوامل گم‌شدن دکل نفتی
*به یاد مادر انسیه بخارایی کاشی (سید‌احمدی) که «لبخندش باغ ستاره‌ها بود»
*از جعل امضاهای ناشیانه پای بیانیه دلواپسان تا جعل امضا تحت نام «بیش از ۱۵۰۰نفر از دوستداران جنبش فدائی»
*اوین؛ از جوخه‌‌ی اعدام لاجوردی تا پارک قالیباف و لاریجانی
*چهل سال پس از ترور شریف واقفی؛ شباهت‌های رفتاری مسعود رجوی و تقی‌ شهرام
*چرا در مورد بیژن جزنی و حمید اشرف می‌نویسم؟
*من یا محسن درزی «تواب»، کدام یک بایستی پوزش بخواهیم؟
*سناریوی جدید دستگاه اطلاعاتی رژیم؛ مجاهدین عامل اسیدپاشی روی زنان
*فرخ نگهدار و تاریخی سراسر جعلی: چگونه جنبش فدایی، بیژن جزنی و حمید اشرف قربانی شده‌اند
*سازمان چریک‌های فدایی خلق و پذیرش رهبری خمینی در دوران انقلاب ضد‌سلطنتی
*«ایران اینترلینک» صدای دستگاه اطلاعاتی رژیم
*مسعود رجوی بیش از رژیم جمهوری اسلامی از نمایش جهانی فیلم «آن‌ها که گفتند نه» در هراس است
*کشتار وحشیانه با استناد به آیات قرآن و سنت
*پیش‌بینی هشت سال پیش نتایج تحریم اقتصادی رژیم و خروج نیروهای آمریکایی از عراق
*قاضی حسن تردست قاتل ریحانه جباری مرتکب جنایت دیگری شد
*دست‌خط‌های ارائه شده از سوی مجاهدین خلق به ایرج مصداقی
*واکنش رهبری عقیدتی مجاهدین به مقاله‌ی «مسعود رجوی سه دهه «فرار» از «جانبازی» و به خطر انداختن جان مجاهدین»
*تروریست سیدنی کیست و کتاب شعرش را چه کسی انتشار داد؟
*فراخوان «ستاد اجتماعی مجاهدین در داخل کشور» طنز یا فاجعه
*مسعود رجوی سه دهه «فرار» از «جانبازی» و به خطر انداختن جان مجاهدین
*پروژه‌ی «شهید‌سازی» از مرتضی سربندی مأمور اطلاعاتی و مسئول آموزش گارد پرواز سپاه پاسداران
*عملیات مروراید مجاهدین در بهار ۱۳۷۰ کردکشی یا دخالت سپاه‌پاسداران در عراق؟
*مجاهدین خلق، داعش، «انقلابیون عراقی»، «عشایر انقلابی»، بدون شرح
*تشابه احکام «داعش»‌گونه‌ی خمینی برای کشتار نظامیان و زندان سیاسی در مرداد ۶۷
*نگاهی دوباره به دیدگاه‌ه‌ای هفت سال پیش ایرج مصداقی پیرامون احتمال حمله‌‌نظامی، تحریم اقتصادی، بحران‌هسته‌ای و ...
*به مناسبت درگذشت امام جمعه شمیرانات: حجت‌الاسلام محسن دعاگو، امام جمعه، بازجو، شکنجه‌گر و فرمانده کمیته
*اعدام‌های ۶۷ از یک سال قبلش برنامه‌ریزی شده بود
*آزادی متهمان ترور «متخصصان هسته‌‌ای» یک رسوایی دیگر برای خامنه‌ای
*طرح یک پرسشنامه (مجاهدین در برابر پرسش‌های مردم) بخشی از «گزارش ۹۳»
*دخالت مجاهدین در امور داخلی عراق و حمایت از نیروهای تحت هژمونی «داعش» (بخشی از گزارش ۹۳)
*روحانیت انقلابی، متهم اصلی آتش‌سوزی سینما رکس آبادان
*مظفر الوندی پاسدار زندان یا مسئول دفتر «حقوق بشر» و دبیر مرجع «حقوق کودک»
* گورستان «خاوران»
*اعدام، یک پارامتر مهم در حیات سیاسی نظام جمهوری اسلامی است
*شبکه‌ی نفوذی مجاهدین در رژیم، قربانی «خیانت» مسعود رجوی (بخشی از گزارش ۹۳)
*قاضی محمد مقیسه و سه دهه جنایت علیه بشریت
*«فرد خوشنام» مجاهدین چه کسی است ؟
*سرنوشت مسعود دلیلی، یادآور سرنوشت سعید امامی (بخشی از گزارش ۹۳)
*توضیحی مختصر در مورد فرار مسعود رجوی از عراق و ترک صحنه‌ی جنگ
*دریافت «جایزه یواشکی» توسط خانم رجوی
*تصحیح یک اشتباه در ارتباط با گزارش ۹۳ و پوزش از آقای سعید جمالی
*گزارش 93 / واکاوی و بررسی فرهنگ و رفتار توتالیتاریستی مسعود رجوی
*ای کاش نه تیم ملی فوتبال، که جامعه‌ی ایران «کارلوس کی‌روشی» می‌داشت
*تصحیح یک روایت در مورد زنده یاد غلامحسین (شاپور) قناعتی
*«لعبتی هزار ماشالا»، نامه سرگشاده به عماد‌الدین باقی
*نگاه متفاوت من، محمد مصطفایی و وحید پوراستاد به علیرضا آوایی
*من و «حق» بیژن جزنی و کشتار ۳۰ فروردین ۱۳۵۴
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (بخش پایانی) نقش وابستگان فدراسیون فوتبال و تربیت‌بدنی در فساد
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۶) لومپنیسم در حاکمیت، لومپنیسم در فوتبال و ...
*«عشق» و نسل برآمده از انقلاب ضد سلطنتی
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۵) روحانیت و دلالان در فوتبال
*مسعود رجوی و «پرفسور راج بالدو» و جایزه «خدمات بشردوستانه بین‌المللی»
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۴) نقش رمالان، جادوگران و مداحان در فوتبال
*نوروز در زندان‌های دهه‌ی ۶۰
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۳) غوغای اعتیاد و دوپینگ
*انتخاب مریم رجوی به عنوان «پرافتخار زن سال ۲۰۱۳ » و پروفسور «راج بالدو»
*نگذارید دست‌های خونین خمینی را پاک کنند
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۲) سرمایه‌داران نوکیسه در فوتبال
*مرتضی فهیم کرمانی صادر کننده‌ی اولین حکم ترور، سنگسار و قطع دست
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۱) سرمایه‌داران نوکیسه و فوتبال
*سیدحسین موسوی تبریزی خشن‌ترین قاضی نظام، مدعی «اسلام رحمانی»
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته، سرمایه‌داران نوکیسه و فوتبال (۱۰)
*ادامه‌ی دشمنی دستگاه ولایت با زنده‌یاد فرخ‌رو پارسای
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۹) (سرمایه‌داران نوکیسه در فوتبال)
*علی یونسی و تکذیب محاکمه و اعدام نظامیان حزب توده
*ناصر میناچی مشمول «فامیل الدنگ»‌ نشد
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۸) هجوم سرمایه‌داران نوکیسه به بازار فوتبال
*مقوله‌ی حجت‌الاسلام «جعفر نیری» و مستند‌سازی کشتار ۶۷
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (بخش ۷) تحولات باشگاه پرسپولیس، استقلال و ...
*حسینعلی نیری رئیس دادگاه انتظامی قضات «رژیم کشتار »
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۶) دخالت سپاه پاسداران در فوتبال
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۵)
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۴)
*نگاهی دوباره به دستگاه اطلاعاتی نظام و قربانیان «انجمن پادشاهی»
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۳)
*طه طاهری (مسعود صدر‌الاسلام) و وزارت اطلاعات مسئول ربودن رابرت لوینسون
*سخنی با مریم رجوی؛ به یاد «گوهر» و «گوهر»ها
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۲)
*چند نفر در زندان قزلحصار اعتصاب غذا کرده‌اند؟ نگاهی به اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱)
*پاسخ مجاهدین به مقاله‌ی فریبا هادیخانلو «اشرف نشان» یا «تواب اتاق آزادی اوین»
*فریبا هادیخانلو «اشرف نشان» یا «تواب اتاق آزادی اوین»
*خطر اعدام متهمان ترور‌های هسته‌ای و «جاسوسی» برای موساد
*نهاد نمایندگی خامنه‌ای و تائید قتل‌عام‌های ۶۰ و ۶۷
*انشعاب و ایجاد تشکل؛ پاسخ به نامه‌ی سرگشاده‌ی آقای ریحانی
*حق تیر و شکنجه در قوانین جمهوری اسلامی
*رادیو بی بی سی و گزارش بیطرفانه‌اش از عراق
*پس از قتل‌عام در اشرف، کشتار بزرگتری در چشم‌انداز است
*علیرضا یعقوبی «اشرفی» امروز و همکار سعید امامی و فلاحیان دیروز
*لزوم مبارزه با شخصیت‌سازی و شخصیت پرستی و پرهیز از مطلق‌کردن افراد
*قاضی صلواتی یکی از اضلاع مثلت «جنایت علیه بشریت»
*نامه سرگشاده به شیرین عبادی، «اسلام رحمانی» چاره‌ی کار نیست
*آیت‌الله گلزاده غفوری و پذیرش وکالت عباس امیرانتظام
*چه چیز خشم «‌اهل حق» در ایران را برانگیخت و خودسوزی‌ها چرا آغاز شد؟
*واکنش مشابه‌ مجلس شورای اسلامی و «شورای ملی مقاومت» به «استعفا»
*نگاهی ایدئولوژیک به نامه‌‌‌های مسعود رجوی خطاب به خبرگان و خامنه‌ای
*محمد‌علی امانی رئیس اوین و عضوی از خانواده‌ی جنایتکار و غارتگر امانی
*انفجار حرم عسگرین و اعتراف ژنرال جورج کیسی
*بخش منتشر نشده‌ی گزارش ۹۲، نامه‌ی سرگشاده به مسعود رجوی
*مکاتبات من با ابوالقاسم رضایی یکی از مسئولان مجاهدین در دیماه ۱۳۸۸
*سنگ بنای نابسامانی‌های کشور را هاشمی گذاشته-
* محمد مهرآیین، مظهر جنایت و فساد
*گزارش ۹۲، نامه‌ی سرگشاده به مسعود رجوی
*سیدحسین موسویان و شیخ حسن روحانی دو مدعی تحصیل در بریتانیا
*نگاهی به پرونده‌ی کهریزک و سوابق جنایتکارانه «قاضی حداد»
*حجت‌الاسلام محسن دعاگو، امام جمعه، بازجو، شکنجه‌گر و فرمانده کمیته
*نگاهی به زندگی جلیل بنده یکی از تیرخلاص‌زن‌های اوین
*سفر مصطفی محمد نجار به وین شلیک به لیست جدید اتحادیه‌‌ اروپا
*نقش مجید قدوسی یکی از عوامل کشتار ۶۷ در فوتبال
*سیدعباس ابطحی یکی از جنایتکاران علیه بشریت
*دستگیری یک شهروند اسلواکی اقدامی شکست‌خورده در راه تکمیل سناریوی ترورهای هسته‌ای
*حمله‌ی موشکی به لیبرتی آخرین اقدام تروریستی رژیم نخواهد بود
*«هوشنگ عیسی بیگلو» و «همنشین بهار» در روایت عرفان قانعی فرد پادوی دستگاه امنیتی
*آقای واحدی، بشارتی نه «خدا ترس است و نه با شرف»
*طه طاهری (مسعود صدر‌الاسلام) و وزارت اطلاعات مسئول ربودن رابرت لوینسون
*تلاش برای نجات تروریست‌های‌ سپاه قدس در تایلند
*نشریه‌ی پیکار، قاسم عابدینی و ترور آمریکایی‌ها
*رو در رو با فائزه هاشمی و «عبرت روزگار»
*آیا خامنه‌ای مخالف اعدام مارکسیست‌‌ها بود؟
* بدون شرح!
*«گفتگوهای زندان» و سندروم «دایی جان ناپلئون»
*مازیار بهاری و «اعترافات اجباری»
*حکم تاریخی دادگاه لاهه و واکنش ناگزیر «هیأت اجرایی راه کارگر»
*تاکسی زرد رنگ پژو ۴۰۵ و ترور پاسدار فریدون عباسی
*آیا مجاهدین و دشمنانشان فرهنگی مشابه دارند؟
*چه کسانی مستشاران آمریکایی در ایران را ترور کردند؟
*متهم کردن بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مشارکت در ترور‌های هسته‌ای
*وزیر فتحی هوادار دکتر شریعتی چرا و چگونه «رفیق» شد؟
*«جهانبخش سرخوش» و «شرکا» همسو و همگام با رژیم
*من و «حق» بیژن جزنی و کشتار ۳۰ فروردین ۱۳۵۴
*آیا محمدی گیلانی حکم اعدام فرزندانش را داد؟
*نگاهی به جعلیات انتشار یافته از سوی ساموئیل کرماشانی در مورد مولود آفند و متهمان دستگیر شده در ایران
*ربودن مولود آفند، ارتباط آن با «ترورهای هسته‌ای»، اقلیم کردستان و موساد
* نگاهی دوباره به سناریوی «سربازان گمنام امام زمان» و قربانیان آن
*دلایل اتخاذ اقدامات امنیتی اجلاس «غیرمتعهدها» در تهران
*به فریاد متهمان بیگناه ترور «متخصصان هسته‌ای» برسید
*علیرضا آوایی، غلامرضا خلف رضایی زارع و چند جنایتکار علیه بشریت
*«حاج رضا» و کتایون ‌آذرلی و یک پروژه‌ی امنیتی
*چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید؛ پرسش‌هایی از سوی مخالفین ایران تریبونال
*دروغپردازی «حاج‌رضا» در مورد نحوه‌ی سفر به اروپا
*پرده‌‌ی دیگری از «داستان‌های هزار و یک شب» صاحب‌منصب قضایی رژیم
*«دو پیمانه آب و یک چمچه دوغ»، نگاهی به روایت‌های جعلی صاحب‌منصب قضایی رژیم
*پاسخ به چند سؤال در ارتباط با خاطرات و مصاحبه‌ی‌ تلویزیونی ثابتی و واکنش‌های پیرامون آن
*حاج احمد قدیریان مسئول گروه ضربت و جوخه‌های اعدام اوین
*«فرقان» در آیینه‌ی تاریخ
*مایک والاس و هاشمی رفسنجانی
*حمید رضا نقاشیان تجسم عینی حاکمیت فاسد
*چه کسی خامنه‌ای را در تیرماه ۶۰ ترور کرد؟
*تروریسم افسار گسیخته‌ی رژیم و مماشات بین‌المللی
*فراز و نشیب حزب توده در دهه‌ی ۶۰
*«اپوزیسیون» کی و چگونه کوک می‌شود؟
*سانسور بخش مهیج خبر «ان بی سی» در مورد نقش مجاهدین در ترور‌های تهران
*پرونده‌ی لیلا فتحی نمادی از ظلم و بی‌عدالتی دستگاه قضایی ولایت فقیه
*چه کسانی پشت بیانیه‌‌ی «کرکس‌ها متحد می‌شوند» هستند
*نقش رژیم در «قتل‌های زنجیره‌ای متخصصان» ایرانی
*نامه سرگشاده به آقای محمد نوری زاد
*نامه‌ی تیرماه ۱۳۶۶ آیت‌الله گلزاده غفوری به ‌آیت‌الله منتظری *
*نامه آیت‌الله گلزاده غفوری به ‌آیت‌الله منتظری: «با آب دیگری وضو بسازید»
*پاسخ به پرسش‌هایی چند در مورد بیانیه‌های ضد جنگ و تلاش‌های اکبر گنجی
*پاسخ به سؤالاتی چند در مورد گزارش آژانس بین‌المللی اتمی و امکان حمله نظامی غرب به ایران
*چند پرسش و پاسخ در مورد طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا
*جاسوسی وابسته‌ی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در لندن علیه دانشجویان ایرانی
*«باغ‌ها آنگاه که شکفته‌ترند کوله‌ی پاییز را پربار می‌کنند»
*«از اوج و موج نگاهت عشق پیدا بود»
*به یاد شهلا و فریده و همه‌ی جاودانگان
*به یاد مادر جهان‌آرا و جاودانه‌اش «حسن»
*رقص ققنوس‌ها و آواز خاکستر
*به روز کردن لیست تروریستی و واکنش‌‌های رژیم
*محمد سلیمی یکی از جنایت‌کاران علیه بشریت و دست‌اندرکاران قتل‌عام ۶۷
*راه بهبود حقوق بشر در ایران از رسیدگی به قتل های ۶٧ می گذرد
*معامله‌ بر سر آزادی دو کوهنورد آمریکایی و باقی ماندن نام مجاهدین در لیست تروریستی
*گفتگو در مورد گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر
*نوری‌زاده و زنده‌یاد شاپور بختیار
*مروری بر روایت هاشمی رفسنجانی از پایان قتل‌عام ۶۷ و اطلاعات ارائه شده از سوی دادستانی
*با آب هفت دریا نیز ننگ کشتار ۶۷ را نمی‌توان شست
*لیست تروریستی آمریکا و رابطه آن با نجات جان ساکنان اشرف
*مادر هنوز غصه‌ی عطیه را دارد
*مادر امامی و آغوش پر از عشق‌اش
*آیا مجید انصاری راست می‌گوید؟
*محمدرضا صدر عاملی و رخت‌‌ دامادی‌اش
*نحوه برخورد دولت موسوی با کشتار ۶۷ و موارد نقض حقوق بشر در مجامع بین‌المللی
*تصحیح اطلاعات ارائه شده نادرست در مورد گزارشگر ویژه و ...
*انتخاب گزارشگر ویژه مردِ مسلمانِ غیرعرب و تصحیح چند اشتباه
*هوشنگ اسدی بدون هیچ پروایی همچنان دروغ می‌گوید
*از بهناز شرقی نمین تا هاله سحابی
*با چهره‌ی مجید قدوسی یکی از مسئولان کشتار ۶۷ آشنا شویم
*توضیحی در ارتباط با نقد کتاب هوشنگ اسدی
*نقدی بر «نامه‌هایی به شکنجه‌گرم»، چرا هوشنگ اسدی دروغ می‌گوید؟
*کدیور و روایت کشتار ۶۷
*کشتار در اشرف و منادیان «اسلام رحمانی»
*طه طاهری (مسعود صدر الاسلام) و مفقودشدن رابرت لوینسون
*۱۹ بهمن شکوه یک مقاومت؛ غم و اندوه غریبانه‌ی زندانیان
*با چهره‌ی داوود روزبهانی فرمانده حمله به پایگاه موسی خیابانی آشنا شویم
*برای مظلومیت و تنهایی محمدعلی حاج‌آقایی
*با چهره‌ی مرتضی اشراقی عضو هیئت کشتار ۶۷ آشنا شویم
*«خبر کوتاه‌ بود اعدام‌ شان‌ کردند!»*
*مهدی نادری‌فرد یکی از عوامل اصلی کشتار ۶۷ در زندان گوهردشت
*یادی از آیت‌الله منتظری و نکاتی چند در ارتباط با میزگرد سیاسی ۳۰ آذر ۸۸ سیمای آزادی
*نامه سرگشاده به خانم زهرا رهنورد
*تاریخ گفت‌وگوهای درونی بخش مارکسیست لنینیست مجاهدین خلق و چریک‌های فدایی خلق
*فردا را چگونه باید ساخت؟
*برای آن‌هایی که خواهان حقیقت‌اند
*از به کارگیری شیوه‌های غیراخلاقی بپرهیزیم حتی در رابطه با دشمنانمان
*ايرج مصداقي و «غزل اميد»
*انتشار اخبار جعلی از سوی «پیک نت» در ارتباط با مهاجمان به خانه کروبی
*گرچه ما می‌گذریم راه می‌‌ماند ( در رثای جاوادنه‌های رضایی‌ جهرمی)
*معرفی عاملان و آمران و افراد مطلع از اعدام‌های مرداد ۶۷
*قتل‌عام ۶۷ در پاسخ‌های رسمی دولت جمهوری اسلامی
*ايرج مصداقي: غرب عاملان کشتار را مي‌شناسد
*نامه سرگشاده به میرحسین موسوی
*مادر امامی و آغوش پر از عشق‌اش
*«محمد نبودی ببینی»، برادرت را کشتند!
*گفت‌وگو با ايرج مصداقی درباره قاضی مقيسه: شريرترين چهره زندان‌های جمهوری اسلامی در دهه ۶۰
*«آیا زندگی باز به آن‌ها خواهد خندید»
*حق با شادی صدر است یا داریوش برادری
*برای مظلومیت و تنهایی محمدعلی حاج‌آقایی
*شورای حقوق بشر سازمان ملل و همسر سعید امامی!
*با چهره‌ی سید حسین مرتضوی یکی از جنایتکاران علیه بشریت آشنا شویم!
*بهار با بچه‌ها، بهار بی‌بچه‌ها (یادی از دلاوران خانواده‌‌ی مدائن)
*گفتگوی اشتراک با ایرج مصداقی در رابطه با کمپین دو میلیون امضا بر علیه مجازات اعدام
*داستان دستبوسی جنتی !
*«شرفیابی و درخواست عفو و انابه در حضور رهبری»
*اعدام توابان، تراژدی مضاعف
*سوءقصد به تواب نظام یا سناریوی جدید کودتاچیان
*احسان نراقی همچنان در خدمت قدرت
*نامه‌های علیرضا حاج صمدی به همسرش مریم گلزاده غفوری
*«کاظم» تبلور خشم و عصیان نسل برآمده از انقلاب ضد‌سلطنتی
*صدای «صادق» نسلی که در سکوت پرپر شد
*فرمانده حمله به پایگاه موسی خیابانی چه کسی بود؟
*کتاب «نگاهی به سازمان بین‌المللی کار، نقض حقوق بنیادین کار در ایران» - ایرج مصداقی
*وصیت نامه مریم گلزاده غفوری
*«سلامم غریبانه در هر خانه را خواهد زد»
*عبرت‌های روزگار
*گل- زادگان ( محمد کاظم)
*گل‌- زادگان ( محمدصادق)
*گل ــ زاده، نخ «دانه‌های تسبیح» * (قسمت دوم)
*مسعود علی‌محمدی آخرین قربانی دستگاه امنیتی ولایت فقیه
*دکتر گلزاده غفوری مدافع بزرگ حقوق مردم (قسمت اول)
*فرخ نگهدار و درد «فروپاشی» نظام
*شب لعنتی و فانوس (به یاد فاطمه کزازی)
*در رثای کسی که به جای حکومت بر سرهای بالای دار، بر قلب‌های مردم حکومت کرد
*پرسش و پاسخ در مورد فعل‌انفعالات عراق و وضعیت مجاهدین و ... (بخش دوم)
*پرسش و پاسخ در مورد فعل‌انفعالات عراق و وضعیت مجاهدین و ... (قسمت اول)
*آن کس که وابستگی‌های سیاسی و ایدئولوژیکش را نفی کند خود را نفی می‌کند
*امیر فرشاد ابراهیمی بازیچه‌ دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی
*گزارش‌های نادرست به ما خدمت نمی‌کنند- بخش سوم
*نقد فرهنگ سیاسی - حذف و سانسور در خاطرات زندان!- بخش دوم
*نقدی بر «آفتابکاران» نوشته‌ی محمود رویایی – بخش نخست
*به یاد آن که «عاشقانه زیست»
*همکاری یکی از فعالان اصلی لابی رژیم در انگلستان با فرماندهان سپاه پاسداران
*مسعود صدر‌الاسلام (طه طاهری)، همان صالح بازجوی معروف ۲۰۹ اوین نیست!
*گفت گو با ايرج مصداقي، نويسنده چهار جلد خاطرات زندان
*مذهب در خدمت شکنجه و کشتار
*احمد توکلی و قتل فجیع نرگس جباری
*آقای کروبی جنایات دیگر خامنه ای را هم افشا کنید
*کندوکاوی در وقایع پس از انتخابات 22 خرداد 1388
*همخوانی یک سیاست
*سخنی در باب فرصت طلبی گردانندگان سایت «اخبار روز»
*یگان ویژه پاسداران نیروی انتظامی و «نوپو»
*بازوهای نظام برای سرکوب جنبش های اعتراضی
*نامه سرگشاده به آقای مهدی کروبی
*فرهاد جعفری مدافع سینه چاک احمدی نژاد یا سهی سیفی وبگرد «روزآنلاین»
*آشنایی با چند تن از عوامل کشتار و جنایت در دهه‌ی ۶۰
*محمدرضا شریفی نیا تواب دو آتشه اوین و حامی احمدی نژاد
*نگاهی به سابقه‌ی چندتن از رهبران کودتای ۲۲ خرداد
*جعلیات جدید امیرفرشاد ابراهیمی در نامه سرگشاده به مجتبی خامنه ای
*پاسخ به سؤالات سایت گزارشگر در ارتباط با خیزش مردم ایران
*نگاهی به چهره‌ی چند جنایتکار
*مجید پورسیف کیست؟
*فاضل بازجوی بیرحم شعبه هفت اوین
*مجتبی حلوایی عسگر یکی از عاملان اصلی کشتار ۶۷
*تحلیلی بر نماز جمعه رفسنجانی
*فکور، بازجوی شعبه‌ی هفت اوین و تروریست بین‌المللی
*نقدی بر کتاب «آفتابکاران» نوشته محمود رویایی (مجموعه کامل)
*«فرهنگ» ناهنجار یک عضو شورای هماهنگی اتحاد جمهوری‌خواهان
*سخنی با اعضا و هواداران اکثریت و اتحاد جمهوریخواهان
*حجاریان و شقاوت یک نظام ضدبشری
*متن سخنرانی ایرج مصداقی در جلسه ایران، انتخاب دمکراتیک
*از ۳۰ خرداد ۶۰ تا ۳۰‌خرداد ۸۸
*آن کس که باید برود خامنه ای است
*کودتای جدید در رژیم کودتا
*با وزیر کشور کابینه‌ی احتمالی کروبی آشنا شویم
*سید ابراهیم نبوی و پرده پوشی یک دهه جنایت و سرکوب
*کندوکاوی در ارتباط با دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
*میرحسین موسوی و «برکات سازنده اسلام»
*اظهارات مصطفی تاج‌زاده در توجیه کشتار ۶۷
*متجاوز را «انتخاب» نمی‌کنند!
*مهدی کروبی و میرحسین موسوی و کشتار ۶۷
*نگاهی به تاریخچه‌‌ی شکایت علیه نقض حقوق سندیکایی و آزادی انجمن‌ها توسط دولت‌های ایران (بخش دوم)
*نگاهی به تاریخچه‌‌ی شکایت علیه نقض حقوق سندیکایی و آزادی انجمن‌ها توسط دولت‌های ایران (بخش اول)
*ناصر منصوری را روی برانکارد به قتل‌گاه بردند
*نام واقعی مجید قدوسی چیست؟
*سرهنگ سید لطف‌الله اتابکی کیست؟
*گفتگوی پژواک ایران با ایرج مصداقی در ارتباط با نقش‌گروه‌های چپ و مجاهدین در استقرار جمهوری اسلامی، حمایت از خمینی و...
*ادعاهای نادرست راجع به عکس‌های جنایتکاران
*ماشین جعل و دروغپردازی راه توده و پیک نت
*سرگذشت من و سرگذشت یک ترانه
*به یاد آن که «بهنام» بود
*تجربه‌اندوزی از تاریخ
*در خلوت پرشکوه عاشقان آزادی جاری‌ست...
*خاوران و مادران
*نقدی بر گزارش دیده‌بان حقوق بشر در مورد آزادی بیان و تجمع در مناطق کردنشین
*اقتدار مادران
*حسین مهرپور و تعهدات بین‌المللی جمهوری اسلامی
*میان ماه من تا ماه گردون!
*انتقام‌جویی نظام «عدل اسلامی» از خانواده‌ها (بخش دوم)
*چند نکته در ارتباط با مهر و موم کردن کانون مدافعان حقوق بشر
*انتقام‌جویی نظام «عدل اسلامی» از خانواده‌ها (بخش اول)
*برخورد گزینشی با حقوق زنان
*آرامگاه مادر !
*پرویز زند شیرازی نیز به ابدیت پیوست
*مادر، «افسانه است، اما دروغ نیست»
*دادگاه یا سرپوشی بر جنایت باندهای رژیم در شیراز
*رفیق‌دوست و حکم مهدورالدم
*مأموریت «یک اسکادران هموسکسوئل منحرف آمریکایی»!
*به پاس مقاومت و ایستادگی علی صارمی
*هشدارهای امنیتی سایت تابناک را جدی تلقی کنیم
*نوری زاده و دسته گل تازه به آب داده
*غلامرضا جلال و روایت‌های غیرواقعی زندان
*به یاد آن که «عاشقانه زیست»
*انتخاب اوباما شرایط را برای رژیم سخت‌تر می‌کند
*همنامی جنایتکاران و معضل اپوزیسیون- بخش دوم
*هویت اصلی داوود لشگری یکی از مسئولان کشتار ۶۷
*اپوزیسیون و معضل همنامی جنایتکاران
*آیا سانسور شاخ و دم دارد؟
*هیئت کشتار زندانیان سیاسی در روایت گروه‌ها و فعالان سیاسی!
*کشتار ۶۷، سعید شاهسوندی و پروژه‌ی جعل تاریخ
*بیستمین سالگرد کشتار ۶۷ و انتشار خاطرات جعلی
*گفتگو با ایرج مصداقی در مورد در مورد جناح‌های رژیم، خطر جنگ، خطرات اتمی شدن رژیم، وضعیت اپوزیسیون، جنبش‌های مردمی و ....
*سانسور زنان در انتخابات کانون نویسندگان ایران !
*«غنی سازی» دروغ و «توسعه» جعل در دستگاه رژیم
*پاسخ به «فراخوان» فریدون گیلانی و ذکر چند خاطره
*روایت وارونه‌ی مسعود بهنود و محسن سازگارا از ۳۰ خرداد
*سازگاران با جنایتکاران، ناسازگارا با قربانیان
*پاسخ به پرسش‌هایی چند در رابطه با کتاب «برساقه تابیده کنف»
*دست های خونین باندهای رژیم در انفجار شیراز
*داستان زنی که «هفت شوهر» دارد و حافظه‌ی تاریخی
*علی‌محمد بشارتی یکی از بنیانگذاران دستگاه سرکوب و جنایت رژیم
*امیرفرشاد ابراهیمی درس آموخته‌ی مکتب ولایت
*سید کاظم کاظمی، از بنیانگذاران سیستم اطلاعاتی، شکنجه‌گر و جلاد اصلی فعالین چپ ایران
*عید ۶۲ در زندان گوهردشت
*نوری‌زاده، بانک مرکزی جعلیات و عصاره ژورنالیسم بی‌اعتبار
*بخشی از نقشه‌‌های زندان‌های اوین، قزل‌حصار، گوهردشت و نیز محل‌های قتل‌عام تابستان۶۷ برگرفته شده از کتاب «نه‌زیستن، نه‌مرگ»(چاپ دوم)
*حاج احمد قدیریان مسئول گروه ضربت و جوخه‌های اعدام اوین
*دلایل واقعی کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷
*بهنود پدیده‌ای که از نو باید شناخت
*محمد مهرآیین یکی از مهم‌ترین دژخیمان اوین
*نقش های گوناگون هوشنگ اسدی تواب فعال زندان
*کبوتر با کبوتر، باز با باز، کند همجنس با همجنس پرواز
*برگشتگان ازدیار مردگان
*ILO - پیشرفت دولت جمهوری اسلامی در سال های گذشته در سازمان ‌بین‌المللی کار (بخش هشتم - پاياني)
*ILO - نگاهی به کنفرانس بین‌المللی کار و سیاست های به کار گرفته شده از سوی رژیم در این کنفرانس‌(بخش هفتم)
*ILO - تشکل‌های کارگری رژیم از نگاه سازمان بین‌المللی کار (بخش ششم)
*ILO - خانه کارگر جمهوری اسلامی (بخش پنجم)
*ILO - تشکل‌های کارگری در جمهوری اسلامی و مغایرت آن ها با کنوانسیون‌های بین‌‌المللی (بخش چهارم
*ILO - گزارش کمیته متخصصین در ارتباط با اجرای کنوانسیون ها و توصیه نامه ها به نود و سومین کنفرانس بین‌المللی کار و کمبودهای آن (بخش سوم)
*ILO - کنوانسیون های بین‌المللی که مورد تصویب دولت‌های ایران قرار گرفته‌‌‌اند (بخش دوم)
*ILO - کنوانسیون‌های بین‌المللی، ترفند‌های رژیم (بخش اول)
*برای مادرهایمان، «دل‌پاکان» و «دل‌سوختگان» روزگار
*کشتار ۶۷ در شعر زندان
*نگاهی گذرا به نمایشنامه‌های زندان
*اعلامیه جهانی حقوق‌بشر دستاورد بزرگ بشریت
*یقه واقعیت را نمی‌توان گرفت؛ (در مورد کتاب نه زیستن نه مرگ)
*آقای زرافشان به کجا می‌روید؟
*احکام خمینی و خامنه‌ای به حسینعلی نیری رئیس هیئت قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷
*نظرات «استاد» عبدالله شهبازی و چگونگی برخورد بقایای حزب توده با او
*روزشمارقتل‌عام ۱۳۶۷
*مسئولان قتل‌عام زندانیان سیاسی
*بخشی از نقشه‌‌های زندان‌های اوین، قزل‌حصار، گوهردشت و نیز محل‌های قتل‌عام تابستان۶۷ برگرفته شده از کتاب «نه‌زیستن، نه‌مرگ»(چاپ دوم)