«باغ‌ها آنگاه که شکفته‌ترند کوله‌ی پاییز را پربار می‌کنند»
ایرج مصداقی

در بخش قبلی این مقاله که با عنوان «از اوج و موج نگاهت عشق پیدا بود» انتشار یافت با توجه به بضاعت اندکم و اطلاعات محدودی که داشتم تلاش کردم گوشه‌هایی از زندگی چند زنی را که در جوخه‌ی اعدام هشتم مهرماه ۱۳۶۱ جاودانه شدند روشن کنم.

 

http://www.pezhvakeiran.com/page1.php?id=35948

 

در این بخش به مردانی که در همین جوخه به خاک افتادند می‌پردازم.   

 

«اگر گمشده‌ای، برقله‌های برفگیر

بسان پلنگان بر فرازهای غرور 

و اگر تنهایی 

چون آخرین بازمانده‌ی ماهیان آزاد

در رودخانه‌های یخین

از این شعله

بر آتشدان سینه‌ات بگذار»

 

از مجموعه سروده‌های زندان «برساقه تابیده کنف»

 

 

اسماعیل جمشیدی

  

 

اسماعیل جمشیدی فرزند رضا متولد ۱۳۳۶،‌ دیپلمه، بچه‌ی میدان امام حسین (مفت‌آباد سیتی)، اصالتاً اهل یوش مازندران بود و به همین دلیل در اوین «یوشی» صدایش می‌کردیم.

 

در انجمن توحیدی ارشاد یکی از تشکل‌های وابسته به بخش ‌اجتماعی مجاهدین در شرق تهران با او آشنا شدم. قرار بود بخشی از هواداران مجاهدین در خیابان «ارباب‌ مهدی» نظام آباد که قصد فعالیت تشکیلاتی داشتند سازماندهی شوند.

 

در اواسط اسفند ۱۳۵۹ در نشستی که در خانه‌ی محمدحسین(حمید) خطیبی یکی از هواداران مجاهدین در خیابان ارباب مهدی برگزار شد ۵ نفر شرکت داشتند، در اواخر فروردین ۶۰ این تعداد به بیست نفر بالغ ‌شدند و در اردیبهشت‌ماه محبوبیت اجتماعی مجاهدین آنقدر بالا گرفته بود که از عهده‌ی سازماندهی مناسب نیروهایی که به تشکیلات می‌پیوستند عاجر بودیم. این تعداد شامل زنان و آن‌هایی که از پیش در تشکل‌های مختلف مجاهدین سازماندهی شده بودند نمی‌شد.

پرپرکردن نسل برآمده از انقلاب ضد‌سلطنتی چنان بیرحمانه صورت گرفت که من ۱۰ نفر از شهدای خیابان ارباب مهدی را بخوبی می‌شناسم. 

 

مسئولیت نشست‌ها با اسماعیل بود. آرام و آهسته صحبت می‌کرد که نشان از حجب و حیای ذاتی‌اش داشت. خنده‌هایش هم بی‌صدا بود و به لبخند می‌مانست.  

 

حوالی ۲۰ خردادماه ۱۳۶۰ در یکی از ساختمان‌های «انجمن» واقع در کوچه پس‌کوچه‌های بین خیابان اقبال و میدان امام حسین‌، در حالی که آماده می‌شدم به یکی از «تظاهرات‌های موضعی» بروم او را دیدم‌. دچار دل‌پیچه‌‌‌ و اسهال و استفراغ شدیدی شده بود.

در حالی که جلوی توالت داخل حیاط دوزانو نشسته بود و سرش را میان دست‌هایش گرفته بود دستی به سرش کشیدم و گفتم: «می‌خواهی ببرمت دکتر»؟ گفت: «تو این اوضاع و احوال یکی را هم بند خودم کنم»؟ گفتم: «آدرس بدهم خودت میروی»؟ گفت: «امروز که نه اگر تا فردا خوب نشدم شاید بروم». در جیبم قرص آنتی‌بیوتیک «باکتریم» داشتم که دکتر در این گونه مواقع تجویز می‌کرد. یک بسته به او دادم گفتم هر ۱۲ ساعت دو تا بخور، امیدوارم کارساز باشه.

مرداد ماه ۶۰ در میدان رسالت دیدم‌اش از آن طرف خیابان برایم دست تکان داد. ایستادم، با عجله‌ خودش را به من رساند و گفت: «قرصی که آن روز دادی اسمش چه بود»؟ و ادامه داد: «روی پا بند نیستم اما باید تا شب قرار اجرا کنم». ناچار هر دو به داروخانه‌ای که در نزدیکی‌مان بود رفتیم و قرص‌های مزبور را تهیه کردیم.

در شهریور ماه ۶۰ او مسئولیت یک شاخه را به عهده داشت و من شاخه‌‌ی دیگر را. مسئول ما بهرام (رسول) کریمی بود که در سال ۶۱ در درگیری با نیروهای رژیم جاودانه شد.

 

صبح شش مهرماه ۶۰ بود که دستگیر شدم و به این ترتیب ارتباط تشکیلاتی‌ام قطع شد. بعد آزادی از زندان مدت‌ها دنبال‌ رد‌هایی که داشتم می‌گشتم تا دوباره به تشکیلات وصل شوم. همگی یا دستگیر شده بودند یا از محل‌هایی که می‌شناختم فراری بودند. به هر دری می‌زدم بسته بود. دلهره و آشوب ول کنم نبود. نگران بچه‌ها بودم.

اواخر آذرماه بود که بالاخره از طریق جلال کزازی، به اسماعیل که مسئول و سرشاخه‌شان بود وصل شدم. می‌دانستم به خاطر ضربات متعدد، بچه‌ها از هر لحاظ در تنگنا قرار دارند به همین خاطر آن‌چه را که از سازمان در اختیارم بود به او تحویل دادم. اسماعیل از من خواست  در قرار بعدی گزارش فعالیت‌هایم را آماده کنم تا در اختیار مسئولین بالاتر بگذارد. معتقد بود بایستی هرچه زودتر سازماندهی شوم تا نیرو و انرژی‌ام هرز نرود.

قرار شد تا وصل مجدد به تشکیلات هفته‌ای یک بار خودش را ببینم. در آخرین قراری که  داشتیم اسماعیل حاضر نشد. حدس زدم اتفاق ناگواری افتاده است اما مطمئن نبودم که دستگیر شده یا نه؟ اولین قراری که با هم داشتیم در منزل ما بود و او وقتی آمد که من رفته بودم.

در قرار قبلی متوجه شده بودم که حمید خطیبی و جلال کزازی (۱) که عضو شاخه‌ی او بودند دستگیر شده‌اند.

حوالی غروب به دکه‌ی امیر کریمی (غذای سحر) یکی از دوستان صمیمی‌ام رفتم. دکه را بسته دیدم. نگاهی به داخل دکه انداختم. همه چیز درهم ریخته بود و یکی- دو شیشه‌ی کناری هم شکسته. باد سردی می‌وزید. به نظر می‌رسید دکه مورد حمله نیروهای رژیم قرار گرفته است. تقریباً مطمئن بودم که امیر دستگیر شده است. تنها مسئله‌ی ذهنی‌ام این بود که آیا او تنها بوده است و یا کسان دیگری نیز دستگیر شده‌اند؟ از دکه به طور وسیعی به عنوان انبار، جای خواب، محل نشست، استراحت و... استفاده می‌شد. گاه شب‌ها، بچه‌ها زیر میزها که با پتو پوشانده می‌شد، می‌نشستند تا کسی از بیرون، متوجه‌ی حضورشان در دکه نشود. یک سالی می‌شد که اقساط بدهی دکه را پرداخت می‌کردم تا همچنان دایر باشد.

روز بعد در خیابان مصدق در شرکت تأسیساتی که داشتیم دستگیر شدم. بعد از یک هفته بازجویی و شکنجه به بند ۲ اتاق ۲ بالا فرستاده شدم. هنوز درست و حسابی وارد اتاق نشده بودم که یک نفر از پشت به شانه‌ام زد. اسماعیل بود که از دستشویی برگشته بود. جز یک سلام و علیک کوتاه، نیازی به تعجیل در گفت و گو با هم را ندیدیم. حضور او در اتاق بیش از هرچیز به من دلگرمی و دلخوشی می داد. از کم و کیف پرونده‌اش بی اطلاع بودم.

در همان چند روزه محسن نیری، محمد عباس‌آبادی، قاسم طیاری و محمد حقیقت‌گو و ... دستگیر شده بودند.

شب هنگام، داستان دستگیری و شکنجه‌هایی را که متحمل شده بود برایم تعریف کرد. در جریان بازجویی‌ها هیچ صحبتی از من به میان نیاورده بود.

همه‌‌ی بچه‌ها و تعدادی از افراد حاشیه‌ای تحت مسئولیت او دستگیر شده بودند و بازجویان به هر دری می‌زدند تا به مسئولان بالاتر از او دست پیدا کنند. به علت شکنجه، کلیه‌هایش دیالیز شده بود و پیش از ورود من از بهداری زندان به اتاق منتقل شده بود.

زیر شکنجه، چندین بار پذیرفته بود که پاسداران را سر قرار مسئول‌اش ببرد. اما هر بار آن‌ها را در خیابان‌ها می‌چرخاند بدون آن‌که نتیجه‌ای حاصل شود. بر که می‌گشتند او را بیشتر از قبل مورد شکنجه قرار می‌دادند و او هر بار با خوردن قسم و آیه قول می‌داد که این دفعه راستش را می‌گوید و آن‌ها را سر قرار واقعی می‌برد. بازجویان بعد از مدتی شکنجه چاره‌ای جز پذیرش ادعاهای او نداشتند. اسماعیل با این ترفند برای خود زمان می‌خرید تا بلکه قرار‌هایش را بسوزاند. به این ترتیب او با تحمل شدید‌ترین شکنجه‌ها توانست جلوی ضربه‌های بیشتر را بگیرد.

خودش می‌گفت آخرین باری که سر قرار رفتیم به شدت هوس کشیدن سیگار کرده بودم. به بازجویم گفتم : «راستش، علامت سلامتی قرار این است که من سیگاری روشن در دست داشته باشم تا سوژه ی مورد نظر به من نزدیک شود. آنان چاره ای جز پذیرش ادعایم نداشتند و به همین منظور سیگاری آتش زده و به دستم دادند؛ نمی‌دانی چه حالی کردم؛ تا به حال هیچ سیگاری به من اینقدر لذت نداده بود ! ولی لذت آن را بعد از پی بردن به ترفندم از دل و دماغم در آوردند، طوری که کارم به بهداری و تخت دیالیز کشید . »

در خردادماه ۶۱ در پی ضربات متعددی که بخش اجتماعی مجاهدین متحمل شد، مسئولان بالاتر تشکیلات نیز دستگیر شدند و به این ترتیب اسماعیل دوباره به زیر شکنجه برده شد. اسماعیل در دادگاه نیز از حاکم شرع کتک خورد.

موقعیت‌ام را برای اسماعیل تشریح کردم و از او خواهش کردم چند مورد را آن طور که من گفته بودم، در بازجویی تصدیق کند. در حالی که می‌خندید، مرا در آغوش گرفت و گفت : «مطمئن باش همانگونه عمل می‌کنم و مشکلی پیش نخواهد آمد.»

با آن که در همان شعبه بازجویی می‌شدم ارتباط چندانی بین من و او ایجاد نشد الا این که من گفتم مقداری امکانات در اختیار او گذاشته‌ام که با توجه به پرونده‌ای که او داشت چندان مهم نبود. او تأیید کرد که دیگر خواهان ارتباط و فعالیت نبودم و به همین دلیل هرآن‌چه از سازمان داشتم را در اختیار او گذاشتم که دیگر کاری به کارشان نداشته باشم.

 

غروب دلتنگ ۱۹ بهمن وقتی از دیدار پیکر موسی خیابانی و دیگر شهدا بازگشتم و شاه‌محمدی پاسدار بند پیروزمندانه خبر را به بچه‌ها داد و در را بست و رفت آن‌ها انتظار داشتند آن‌چه را که شنیده بودند تکذیب کنم. با در حالی که بغض گلویم را گرفته بود، گفتم: «آن چه شنیدید حقیقت دارد و من از دیدار با آنان می‌آیم! اسماعیل و علیرضا یوسفی از اولین نفرهایی بودند که سراغم آمدند. اسماعیل در حالی که اشک در چشمانش حلقه زده بود، گفت: «آخر چگونه ممکن است؟ تو از کجا مطمئنی خودش بوده است؟»‌ دلم لرزید، گفتم: «من هم مثل تو دلم می‌خواست باور نکنم ولی چه کنم، چطوری به تو حالی کنم که من او را از چند سانتی‌متری دیدم.» اسماعیل اشک‌هایش را که از گونه‌هایش سرازیر بود، پاک کرد و مرا در آغوش گرفت. علیرضا دستم را محکم گرفته بود. آرام گفتم: موسی تنها نیست. اشرف و آذر و محمد مقدم هم بودند. علیرضا از ناراحتی لب‌هایش را می‌گزید. صدایم می‌لرزید و نمی‌توانستم آن چه را که دیده بودم، تشریح کنم.

اسماعیل چند روز بعد غم موسی و شکوه ۱۹ بهمن را دستمایه‌ی سرودی کرد که خود با حنجره‌ی نازنین‌اش می‌خواند:

 

اکنون که از جهان گذری

بر طول یاران بکن نظری

با یاری یار شاهد

بر خصم شب ران بزن شرری

 

و بعد می‌خروشید:

 

با یاد سردار ، شوری به پا دار

هر کوی و برزن او را به یاد آر،

او را به یاد آر...

 

اسماعیل اولین کسی بود که موسی را «سردار» خواند. بعدها وقتی عباس ریحانی در قتل عام ۶۷ جاودانه شد چقدر افسوس خوردم چرا خودم این ترانه سرود را از حفظ نکردم. گروه سرود زندان و به ویژه عباس ریحانی این سرود را بارها به یاد «سردار» و اسماعیل در مراسم‌های گوناگون خوانده بودند.  

 

اسماعیل صدایی خوش داشت و با موسیقی ایرانی آشنا بود. برادرش محسن سال ها بعد در ارکستر خانم مرضیه ویلون می‌نواخت.

از روی کتاب «تماشاگه راز» که تفسیر آخوندی مرتضی مطهری از اشعار زیبای حافظ است غزل‌های دلنشین او را در دستگاه‌های مختلف موسیقی ایرانی می‌خواند. شعر حافظ و آواز زیبای اسماعیل در فضای ترس و دلهره‌ اوین به ما آرامش می‌داد. با هر گونه تکرار و یکنواختی مخالف بود. وقتی که اصرار بچه‌ها برای خواندن را می‌دید برای پرهیز از تکرار و یکنواختی اشعار ناصرخسرو را که دیوانش از پیش در اتاق مانده بود به آواز می‌خواند. نیاز بچه‌ها استعداد او را نیز شکوفا کرده بود.

هرگاه که اسماعیل می‌خواند بی‌اختیار به یاد پاسداری می‌افتادم که در سال ۵۹ در خوابگاه پلی‌تکنیک با شلیک گلوله گلو و فک او را مجروح ساخت. مأموران دادستانی و چماقداران تحت نام «امت حزب‌الله» به خوابگاه حمله کرده بودند. روزی که از ملاقات برگشت در گوشم گفت همان پاسداری که به او شلیک کرده بود را در سالن ملاقات اوین دیده است.

گفتم بپا متوجه‌ی موضوع نشوند وگرنه پول گلوله را با تو حساب خواهند کرد.

علاقه‌ی عجیبی به سوره‌ی «الرحمان» داشت. جمعه‌ به جمعه برایم می‌خواند. به آیه‌ی فَبِأَيِّ آلَاء رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ  «پس كدام يك از نعمتهاى پروردگارتان را منكريد» که می‌رسید آن را به آواز می‌خواند. آیه‌ی مزبور ترجیع بند سوره الرحمان است و ۳۱ بار تکرار شده. نمی‌دانم این آیه او را به یاد چه می‌انداخت.

چند بار به من گفت: «سر نماز دعا کن زودتر اعدام شوم تا اطلاعاتم دست‌نخورده باقی بماند.»

 

هشتم مهرماه به خاک افتاد. مزارش در قطعه‌ی ۱۰۰ بهشت زهرا، ردیف ۴ ، شماره قبر ۱۴ است.

 

هنوز هر وقت به یاد اسماعیل می‌افتم با خودم می‌گویم

 

«تو، تو، تو 

ای رهرو ابدی 

هنوز، هنوز، هنوز

یگانه رهرو این هفت‌خوان خونینی  »

 

از مجموعه سروده‌های زندان «برساقه تابیده کنف»

 

محمد عباس‌آبادی

 
محمد عباس‌آبادی، فرزند اسحاق، متولد ۱۳۳۶، بچه‌ی خیابان ارباب مهدی نظام آباد، از کودکی رنج و فقر را تجربه‌ کرد. مادرش به سختی و با رختشویی او را بزرگ کرد.

در محله، چهره‌اش به عنوان هوادار مجاهدین شناخته شده بود. پس از سی خرداد نمی‌توانست به آن‌جا تردد کند.  همان موقع قرار شد در اداره‌ی «دکه»‌ (غذای سحر) به امیر کریمی (۲) کمک کند و در همان‌جا بخوابد. اواسط شهریور بود که به کارش در دکه پایان داده شد تا بیشتر در خدمت تشکیلات باشد. اما هنوز گاه گاهی از آن‌جا به عنوان محل خواب استفاده می‌کرد. وقتی متوجه شدم که به «دکه» حمله شده نگران او بودم که آیا موقع یورش پاسداران آن‌جا بوده یا نه؟ نگرانی‌ام بی سبب نبود او هم دستگیر شده بود اما نه در «دکه».

او و قاسم طیاری در بند ۲ با علی خلیلی ‌هم بند بودند. وقتی به هواخوری می‌رفتیم می‌آمد پشت پنجره، نمی‌شد باهم صحبت کنیم. چرا که این امکان بود متوجه ارتباط ما شوند و به همین خاطر زیر فشار شکنجه برویم.

به گوهردشت که منتقل شدم متوجه‌ی اعدامش شدم. چند فقره عملیات‌ پرتاب کوکتل و ... در پرونده‌اش بود.

عاقبت در کنار اسماعیل جاودانه شد و در قبر شماره‌ی ۱۵ همسایه‌ی او شد.

 

 
«یادش بخیر

آن روزها که تو در دلشوره‌ی مرگ آوای دوره‌گرد

در آینه‌ی دق می‌نشستی

و این زورق زنگار گرفته 

تو را به طوفان می‌برد

موج‌ها با پاروی پلک تو می‌جنگیدند

ابرها، در های‌های تو بودند

و زندگی، و زندگی حس می‌کرد

کسی هم هست 

که گل آزادی را 

در گلدان کوچک کنار قفس 

مثل یک لبخند بشکُفاند»

 

از مجموعه سروده‌های زندان «برساقه تابیده کنف»

 

محسن (بیژن) نیری

محسن نیری فرزند علی‌اکبر، متولد ۲۸ مرداد ۱۳۴۲ در شیراز، فرزند هشتم خانواده، شش ساله بود که پدرش را از دست داد. مادرش او و برادر بزرگترش احمد (بهمن) و دختر کوچکش را به تنهایی بزرگ کرد. در خانه‌ بیژن صدایش می‌کردند و در تشکیلات و زندان محسن.

محسن سال آخر دبیرستان بود و در تشکیلات دانش‌آموزی مجاهدین در شیراز فعالیت می‌کرد. بعد از سی خرداد به تهران آمد و توسط خواهرزاده‌اش سیامک طوبایی به مجاهدین وصل شد. وقتی در مهرماه نام سیامک را در روزنامه‌ها به عنوان اعدام شده خواند سوگند یاد کرد که انتقام او را بگیرد. آن موقع سیامک زنده بود و عاقبت در سال ۶۸ پس از تحمل بیش از هشت سال زندان که دو سال و نیم آن انفرادی بود جاودانه شد. (۳)
 
 
 
 
 

 

 
محسن در نیمه‌ی دوم دیماه ۶۰ در یکی از خیابان‌های تهران همراه با یکی از هم‌تیمی‌هایش با مأموران آگاهی درگیر شد. در این درگیری محسن دستگیر و فرد همراه وی به شهادت رسید و محسن به شکنجه‌‌گاه برده شد.

خانواده تا مدت‌ها از دستگیری او بی اطلاع بودند تا این که ماه‌ها بعد نامه‌ی او از اوین به آدرس منزل مادرش در شیراز رسید.

در آخرین ملاقات خود در ۷ مهر ۱۳۶۱ با روحیه‌‌ی بالایی به مادرش می‌گوید:‌ «محاکمه‌ی من تمام شده و به زودی به جایی بهتر منتقل می‌شوم». وقتی مادر از او می‌پرسد آیا به قزلحصار می‌روی؟ او در جواب می‌‌گوید: «شاید، ولی به هر حال هر جا که رفتم شما من را حلال کن.»

محسن یک وصیت نامه کوتاه از خود باقی می‌گذارد که در آن سهم خود از خانه‌ی پدری را به مادرش می‌بخشد و از همه دوستان و افراد فامیل حلالیت می‌طلبد. محسن در هشتم مهرماه همراه با اسماعیل و قاسم و محمد و ... به خاک افتاد و به برادرش احمد (بهمن) پیوست که در ششم دیماه ۱۳۶۰ جاودانه گشته بود 

محسن در قطعه ۱۰۰، ردیف ۴ شماره‌ی قبر ۸ آرمیده است. سال‌ها بعد مادر نیز در همان محل دفن شد.

 

احمد (بهمن) متولد ۱۵ بهمن ۱۳۴۰ در شیراز، دانشجوی رشته معدن دانشکده فنی دانشگاه تهران، هوادار

 

 
 
سازمان «رزمندگان آزادی طبقه کارگر» و سپس «سهند» در آذرماه ۶۰ در ترمینال مسافربری شیراز دستگیر و پس از انتقال به مرکز سپاه شیراز به تهران اعزام شد. می‌دانست که لو رفته و در صدد خروج از کشور بود. یکی از اتهامات او پناه دادن به فریبا الهی پناه هوادار سازمان «پیکار»، متولد ۱۳۴۰، دانشجوی رشته ریاضی دانشگاه تربیت معلم بود. فریبا در آبان ماه ۶۰ دستگیر و در ۱۶ آذرماه جاودانه شد. 
 
 
خواهر کوچکتر فریبا که در آن زمان ۱۲-۱۳ ساله بود تحت تأثیر خواهر بزرگترش که حزب‌اللهی شده و با یک پاسدار ازدواج کرده بود و خمینی که فرمان داده بود «بر همه ما واجب است که جاسوسی کنيم. بر همه ما واجب است که نظر کنيم و توجه کنيم...» او را لو  می‌دهد و وی در موقعیت خطیری قرار می‌گیرد. 
  
احمد (بهمن) در حالی به جوخه‌ی اعدام شتافت که سینه‌اش مملو از رازهایی بود که افشای هریک از آن‌ها می‌توانست خانواده‌ای را متلاشی کند.  

 

در وصیتنامه‌‌ی او از جمله آمده است:‌
 «اکنون روز یکشنبه ششم دی ماه ١٣٦٠ است که این سطور را به عنوان وصیتنامه مینویسم و نمی‌دانم سیر وقایع پس از اتمام نوشته‌ام به چه صورتی خواهد بود و فقط می‌توانم با تکیه بر احساساتی که در لحظات کنونی دارم آخرین صحبت‌هایم را با شما  نزدیکانم در میان بگذارم و با احیاء خاطرات شیرینی که در کنار شما داشته‌ام عبور  زمان را تسهیل کنم . »
 
او با اسم تشکیلاتی یوسف در قطعه‌ی ۹۲، ردیف ۶۶، شماره‌ی قبر ۳۶ آرمیده است.
 
جاودانه‌های جوخه‌ی اعدام هشتم مهر ۱۳۶۱ تنها اسماعیل و محسن و محمد نبودند. در همین جوخه‌

مهندس منوچهر حسین خانی، فرزند حاجی، متولد ۱۳۳۰، قطعه ۱۰۰ ردیف ۴ شماره‌ی قبر ۶، منوچهر (مقصود) رسولی قطعه ۱۰۰ ردیف ۴ شماره‌ی قبر ۱۲ ، حسین خضرایی طهران پاک فرزند محمد متولد ۱۳۳۱ نیز به خاک افتادند.

اگر اشتباه نکنم قاسم طیاری هم در همین روز به شهادت رسید اما نمی‌دانم مزار او کجاست. او هم یکی از اعضای شاخه‌‌ی اسماعیل بود.

 

 «به فکر یارانم باشم 

که خون‌شان هنوز گرم است

و آوایشان هنوز پنجره را می‌لرزاند

و نگاهشان هنوز چراغ خاطره‌هاست»

 

از مجموعه سروده‌های زندان «برساقه تابیده کنف»

 

ایرج مصداقی ۸ مهر ۱۳۹۰
 
 
 

 

زیرنویس:

۱- حمید خطیبی که اتفاقاً او نیز صدای خوشی داشت روز پانزده مرداد ۱۳۶۷ ساعت پنج بعد‌از ظهر در گوهردشت به خاک افتاد. جلال کزازی در مرداد ۶۷ در اوین جاودانه شد و محمد حقیقت‌گو پیش‌تر در سال ۶۳ در اوین جاودانه گشته بود.

۲- امیرحسین کریمی ۱۲ مرداد ۶۷ در گوهردشت جاودانه شد. طی سال‌های ۶۱ تا ۶۴ متجاوز از دو سال سلول انفرادی گوهردشت را تحمل کرد.

۳- سیامک طوبایی در سال ۶۸ جاودانه شد. پیش‌تر در مقاله‌ی «به یاد آن که عاشقانه زیست» در مورد او نوشته‌ام.

http://www.pezhvakeiran.com/page1.php?id=5487

منبع:پژواک ایران

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

facebook Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

   نسخه‌ی چاپی  

ایرج مصداقی

فهرست مطالب ایرج مصداقی در سایت پژواک ایران 

*علی فلاحیان جنایتکاری که از پرده بیرون می‌آید
*پوزش به خاطر اشتباهم در مورد تاریخ مصاحبه‌ی تلویزیونی احسان طبری
*برگی از تاریخ؛ «قرارداد ۱۹۱۹»، نایبیان کاشان، پدربزرگم حاج‌محقق‌الدوله
*محسنی‌اژه‌ای چرا خاوری را فراری داد ‏
*دکتر مسعود شیری «جاودانه‌ای» که غریبانه رفت
*پاسخی به ادعاهای محسن آرمین بازجو و شکنجه‌گر سابق و «اصلاح‌طلب» کنونی
*سو‌ءاستفاده از نام و یاد جاودانه‌ها ممنوع (به یاد حسن جهان آرا)
*آنچه از رئیسی در «کشتار ۶۷» دیدم
*سعید کریمیان چه کسی بود و چه سابقه‌ای داشت؟
*«گلزارخاوران» مشهد، پیش پای «آیت‌الله قتل‌عام» ذبح می‌شود
*شیوه‌های جدید مأموران وزارت اطلاعات در فضای مجازی
*تقدیر هم‌زمان دعایی از یک چهره‌ی ملی و یک «جنایتکار علیه بشریت»
*نگاهی به زندگی برادران ذاکر، مسئولان اطلاعاتی رژیم خمینی و فرقه‌ی رجوی
*خطرات «عشق‌بازی» خامنه‌ای با «امام زمان» برای ایران و منطقه ‏
*شیخ محمد یزدی رئیس قوه قضاییه که چماقدار بسیج می‌کرد
*هادی غفاری شکنجه‌‌گری در لباس «اصلاح‌طلبی»
*تحلیل CIA از تسخیر سفارت آمریکا در تضاد کامل با ادعا‌های مضحک فخرآور
*حسین طائب یکی از خطرناک‌ترین چهره‌های امنیتی
*دست‌پخت سایت «همبستگی ملی» و خانم دشتی
*هاشمی رفسنجانی و خامنه‌ای در نگاه آیت‌الله گلزاده غفوری
*گزارش محرمانه‌ی CIA در مورد هراس اتحاد شوروی از انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی
*گزارش محرمانه‌ی CIA در مورد مسئولیت مجاهدین در انفجار حزب جمهوری اسلامی
*رپرتاژ آگهی «صدای آمریکا» برای مطرح کردن «بچه‌پررو» و «رفیق‌آیت‌‌الله»
*هاشمی معمار سرکوب دهه ۶۰ بود و مانع کشتار در پس از ۸۸
*محمدی‌ری‌شهری جنایتکاری که به چپاول مشغول است
*محمدعلی سرلک تیرخلاص‌زن دهه‌ی ۶۰ که روزگار خوشی ندارد
*اسدالله «خالصی» هم پر کشید و رفت
*رؤسای زندان اوین در دهه‌ی ۶۰
*سعید حسین‌زاده، زندانی سیاسی معترض، محمد حسین‌زاده مدیر داخلی اوین در دهه‌ی ۶۰
*نصیر نصیری و اسماعیل شاهردوی و «بی‌معرفتی»
*محسن نادریان، لات با معرفت قربانی «قتل‌های زنجیره‌ای»
*سعید امامی «سرباز راستین اسلام» که بود و چه کرد؟
*موسوی اردبیلی یکی از مسئولان کشتار دهه ۶۰
*پسر وزیر بهداری، زندانی سیاسی ۱۳ ساله و شهید ۱۵ ساله‌ «جبهه حق علیه باطل»
*تیرخلاص‌زن‌های اوین در دهه‌ی ۶۰ که کشته شدند
*«ارتجاع غالب» و «ارتجاع مغلوب»، دو تیغه یک قیچی
*شبیه سازی صفحه‌ی فیس بوک من توسط دستگاه اطلاعاتی رژیم
*تجاوز به کودکان و «حافظه تاریخی» ما ایرانیان
*توطئه‌ وزارت اطلاعات و بخش سایبری آن تحت پوشش دفاع از «چپ»‌
*«تیرخلاص‌زنی» که در ویلای شخصی‌اش بیلیارد بازی می‌کند
*با چهره‌‌ی «حاج آقا حسینی» و شبکه‌ی اطلاعاتی رژیم آشنا شویم
*سوءاستفاده جنسی از کودکان و نوجوانان در زندان
*کپی کردن صفحه‌ی فیس بوکم توسط «از ما بهتران»
*نامه‌ی شریرانه‌ی نماینده‌ی مریم رجوی به «کانون دوستداران فرهنگ ایران» در واشنگتن
*خامنه‌ای‌ و قاری قرآن فاسد، خمینی و روحانیت فاسد
*مسابقه‌ی فوتبال در روز تاسوعا، بمبگذاری در «حرم امام رضا» در روز عاشورا
*بیایید تصور کنیم....
*با نحوه‌ی کارکرد دستگاه اطلاعاتی و امنیتی در فضای مجازی آشنا شویم
*فیروز محوی یا «دزد ناشی» کمیسیون خارجه‌ شورای ملی مقاومت!
*مشارکت «فرقه‌ی رجوی» در زمینه‌سازی قتل «فراز» و «رها»
*«فراز» و «رها» جدیدترین قربانیان «قتل‌های زنجیره‌ای»
*محسنی اژه‌ای همچنان محرمانه حکم قتل صادر می‌کند
*رازینی قاتلی که به جنایاتش «افتخار» می‌کند
*پورمحمدی جنایتکاری که شب‌ها راحت می‌خوابد
*آمار واقعی زندانیان قتل‌عام‌شده در تابستان ۶۷ و جعلیات پیرامون گور دسته‌جمعی
*فیلم کامل گفتگوی ایرج مصداقی با معاون مصطفی پورمحمدی در ژاپن
*«حاجی علوی و حاجی فلاحی» یا «حاجی رجوی و حاجی خزایی»
*توضیحی چند در مورد گفتگوی مهدی خزعلی با صدای آمریکا
*گفتگو با آوایی بازرس ویژه روحانی و خلف‌رضایی قاضی دیوان عالی‌ کشور، عاملان کشتار دهه‌ی ۶۰ ‏‏(بخش دوم) ‏
*گفتگوی اختصاصی با علیرضا آوایی یکی از مسئولان کشتار ۶۷ (قسمت اول)
*نگاهی گذرا به ریشه‌های قتل‌عام زندانیان در سال‌های ۶۰ و ۶۷
*دلایل واقعی کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷
*از زندان برای آیت الله منتظری گزارش فرستادم
*ادعای جدید فرقه «صاحب‌مرده» رجوی مبنی بر عضویت من در هیأت کشتار ۶۷!
*گزارش کذب اعضای هیأت کشتار ۶۷ به آیت‌الله منتظری
*خروج مأموران ساواک از کشور در دیماه ۵۷، سفر به اسرائیل و اخراج از این کشور(گفتگو با پرویز معتمد)
*نگاهی دوباره به قاضی صلواتی و «برادر همسرش»
*پاسخی به ادعاهای بهروز جلیلیان در مورد «نه زیستن نه مرگ»
*بدون شرح!‌ آیا مسعود رجوی پاسخی برای این اسناد دارد؟
*آقای همنشین بهار! منظور وزیر کار امیر قاسم معینی است و نه هوشنگ انصاری
*اگر بهشتی زنده می‌ماند چه می‌شد؟‌
*مهدی سامع سرباز «ولی فقیه» در غیبت و «ارتجاع مغلوب»
*گوشه‌هایی از زندگی سراسر فساد کامران دانشجو چشم‌وچراغ خامنه‌ای در دانشگاه‌ها
*آیا عقلانیتی در اشرف دهقانی هست؟
*تلاش دستگاه اطلاعاتی رژیم برای تماس با پرویز ثابتی، ایجاد رابطه با آمریکا، شکایت از مجاهدین در گفتگو با پرویز معتمد
*نگاهی دوباره به نامه نگاری دبیر کنفدراسیون جهانی محصلین و مصطفی خمینی در دهه‌ی ۴۰
*مهدی سامع و «سه تفنگدار»ش
*بازداشت و دوران «حصر» خمینی تا تبعید در گفتگو با پرویز معتمد
*حمید اسدیان «مدیحه سرای» دربار رجوی و «ارزش غایی کلمات»
* جنگ و گریز ساواک با چریک «افسانه»‌ای حمید اشرف از نگاهی دیگر
*نگاهی اجمالی به سناریوی رژیم در مورد «زن» دستگیر شده در آلبانی
* مصطفی تاج زاده و «امام خمینی» و «دوران طلایی »
*دسته گل جدیدی که «تیرخلاص» زن اوین به آب داد
*داستان «استاد ادبیات از خراسان سرفراز» و «دیپلمات اسکاندیناوی»
*جنگ نیابتی شیعه و سنی و تعطیلی نهم ربیع‌الاول «آغاز امامت ولی عصر» و «عید‌الزهرا»
*«پرچم سرخ» تکان دادن سعید سلطانپور در روایت مجاهدین
*مروری بر «زخمی شدن قاسم سلیمانی» و «درب ضد انفجار اتمی» در تونل زیر زمینی سپاه در روایت مسعود رجوی
*جاودانه‌های خانواده‌ی محمدرحیمی در شعر زنده یاد نصیر نصیری
*شبکه‌ی نفوذی مجاهدین در رژیم، قربانی «خیانت» مسعود رجوی (بخشی از گزارش ۹۳)
* فیروز الوندی و «لاله‌های سرنگونش»
*«سرقت» شعرهای نصیر نصیری توسط مجاهدین و استفاده از آن در خاطرات محمود رویایی!
*نصیر نصیری همچون «بادی سرگردان» در جستجوی آشیانه‌‌اش
*آیا رژیم قصد آزادی رابرت لوینسون را دارد؟
*سید‌ابراهیم رئیسی جنایتکاری در مقام تولیت «آستان ضامن آهو»
*نگاهی ایدئولوژیک به نامه‌‌‌های مسعود رجوی خطاب به خبرگان و خامنه‌ای
*در رثای دکتر هادی اسماعیل‌زاده حقوقدان بزرگ میهن مان
*بارز شدن دشمنی هیستریک فرقه رجوی با زندانیان سیاسی مقاوم و مبارز
*دزد ناشی به کاهدان می زند («جنون» مسعود رجوی)
*«چه بی ثمر به در می‌کوبم» نگاهی به چند شعر نصیر نصیری
*عباس رحیمی آن «جان شیفته»
*کارزار غیرانسانی جماعت رجوی علیه بیماری عباس محمدرحیمی
*نقش اخلاق در رفتارهای سیاسی
*سرگیجه ی رجوی در برابر مظلومیت عباس محمدرحیمی
*حمله کینه توزانه ی مسعود رجوی به عباس محمدرحیمی سمبل جوانمردی و راستی
*مترجم نیروی دریایی آمریکا در زندان اوین؛ نماینده خمینی در نیروی دریایی، امام جماعت در آمریکا
*پیش‌بینی خروج نیروهای آمریکایی از عراق و خطرات ناشی از آن
*رجوی خواهان ادامه جنگ در لیبرتی، کمیساریای عالی پناهندگان خواهان انتقال فوری مجاهدین از عراق
*جنایت «لیبرتی» و مسئولیت مشترک خامنه‌ای و مسعود رجوی
*محمدحسن راستگو «مبتکر شیوه خاصی از آموزش و تفریح برای کودکان»
*پاسخ من به دستگاه اطلاعاتی و امنیتی رژیم برای مناظره در «دانشگاه هنر تهران»
*متن کامل نامه آیت‌الله گلزاده غفوری به ‌آیت‌الله منتظری: «با آب دیگری وضو بسازید»
*تلاش نافرجام فخرآور برای بدنام کردن اسماعیل خویی
*گل ــ زاده، نخ «دانه‌های تسبیح» * (قسمت دوم)
*من و فرهاد و زندان و «یه شب مهتاب» *
*«کشتار ۶۷» در شعر نصیر نصیری (شاعری که قربانی خمینی و رجوی شد)
*گفتگوی گزارشگران با ایرج مصداقی بمناسبت یادبود کشتار زندانیان سیاسی در تابستان 1367
* جنایتکاران دهه ۶۰ پست دولتی دارند
*نصیر نصیری شاعری که قربانی خمینی و رجوی شد
*بقیه داستان «جیمزباند» و «رفیق آیت‌الله»
*روایت ایرج مصداقی از سیاه‌ترین دهه عمر جمهوری اسلامی - بخش نخست
*کوتاه و گویا؛ «انترناسیونال بچه‌پرروها»
*سکوت مسعود رجوی در قبال پذیرش پناهندگی یکی از متهمان قتل‌ کشیش‌های مسیحی در سوئد
*توطئه‌ی جدید دستگاه اطلاعاتی رژیم و مجاهدین علیه «نه زیستن، نه مرگ» و من
*«هوشنگ عیسی بیگلو» و «همنشین بهار» در روایت عرفان قانعی فرد پادوی دستگاه امنیتی
*رضا مصطفوی طباطبایی «خیر» حامی پرسپولیس یا یکی از عوامل گم‌شدن دکل نفتی
*به یاد مادر انسیه بخارایی کاشی (سید‌احمدی) که «لبخندش باغ ستاره‌ها بود»
*از جعل امضاهای ناشیانه پای بیانیه دلواپسان تا جعل امضا تحت نام «بیش از ۱۵۰۰نفر از دوستداران جنبش فدائی»
*اوین؛ از جوخه‌‌ی اعدام لاجوردی تا پارک قالیباف و لاریجانی
*چهل سال پس از ترور شریف واقفی؛ شباهت‌های رفتاری مسعود رجوی و تقی‌ شهرام
*چرا در مورد بیژن جزنی و حمید اشرف می‌نویسم؟
*من یا محسن درزی «تواب»، کدام یک بایستی پوزش بخواهیم؟
*سناریوی جدید دستگاه اطلاعاتی رژیم؛ مجاهدین عامل اسیدپاشی روی زنان
*فرخ نگهدار و تاریخی سراسر جعلی: چگونه جنبش فدایی، بیژن جزنی و حمید اشرف قربانی شده‌اند
*سازمان چریک‌های فدایی خلق و پذیرش رهبری خمینی در دوران انقلاب ضد‌سلطنتی
*«ایران اینترلینک» صدای دستگاه اطلاعاتی رژیم
*مسعود رجوی بیش از رژیم جمهوری اسلامی از نمایش جهانی فیلم «آن‌ها که گفتند نه» در هراس است
*کشتار وحشیانه با استناد به آیات قرآن و سنت
*پیش‌بینی هشت سال پیش نتایج تحریم اقتصادی رژیم و خروج نیروهای آمریکایی از عراق
*قاضی حسن تردست قاتل ریحانه جباری مرتکب جنایت دیگری شد
*دست‌خط‌های ارائه شده از سوی مجاهدین خلق به ایرج مصداقی
*واکنش رهبری عقیدتی مجاهدین به مقاله‌ی «مسعود رجوی سه دهه «فرار» از «جانبازی» و به خطر انداختن جان مجاهدین»
*تروریست سیدنی کیست و کتاب شعرش را چه کسی انتشار داد؟
*فراخوان «ستاد اجتماعی مجاهدین در داخل کشور» طنز یا فاجعه
*مسعود رجوی سه دهه «فرار» از «جانبازی» و به خطر انداختن جان مجاهدین
*پروژه‌ی «شهید‌سازی» از مرتضی سربندی مأمور اطلاعاتی و مسئول آموزش گارد پرواز سپاه پاسداران
*عملیات مروراید مجاهدین در بهار ۱۳۷۰ کردکشی یا دخالت سپاه‌پاسداران در عراق؟
*مجاهدین خلق، داعش، «انقلابیون عراقی»، «عشایر انقلابی»، بدون شرح
*تشابه احکام «داعش»‌گونه‌ی خمینی برای کشتار نظامیان و زندان سیاسی در مرداد ۶۷
*نگاهی دوباره به دیدگاه‌ه‌ای هفت سال پیش ایرج مصداقی پیرامون احتمال حمله‌‌نظامی، تحریم اقتصادی، بحران‌هسته‌ای و ...
*به مناسبت درگذشت امام جمعه شمیرانات: حجت‌الاسلام محسن دعاگو، امام جمعه، بازجو، شکنجه‌گر و فرمانده کمیته
*اعدام‌های ۶۷ از یک سال قبلش برنامه‌ریزی شده بود
*آزادی متهمان ترور «متخصصان هسته‌‌ای» یک رسوایی دیگر برای خامنه‌ای
*طرح یک پرسشنامه (مجاهدین در برابر پرسش‌های مردم) بخشی از «گزارش ۹۳»
*دخالت مجاهدین در امور داخلی عراق و حمایت از نیروهای تحت هژمونی «داعش» (بخشی از گزارش ۹۳)
*روحانیت انقلابی، متهم اصلی آتش‌سوزی سینما رکس آبادان
*مظفر الوندی پاسدار زندان یا مسئول دفتر «حقوق بشر» و دبیر مرجع «حقوق کودک»
* گورستان «خاوران»
*اعدام، یک پارامتر مهم در حیات سیاسی نظام جمهوری اسلامی است
*شبکه‌ی نفوذی مجاهدین در رژیم، قربانی «خیانت» مسعود رجوی (بخشی از گزارش ۹۳)
*قاضی محمد مقیسه و سه دهه جنایت علیه بشریت
*«فرد خوشنام» مجاهدین چه کسی است ؟
*سرنوشت مسعود دلیلی، یادآور سرنوشت سعید امامی (بخشی از گزارش ۹۳)
*توضیحی مختصر در مورد فرار مسعود رجوی از عراق و ترک صحنه‌ی جنگ
*دریافت «جایزه یواشکی» توسط خانم رجوی
*تصحیح یک اشتباه در ارتباط با گزارش ۹۳ و پوزش از آقای سعید جمالی
*گزارش 93 / واکاوی و بررسی فرهنگ و رفتار توتالیتاریستی مسعود رجوی
*ای کاش نه تیم ملی فوتبال، که جامعه‌ی ایران «کارلوس کی‌روشی» می‌داشت
*تصحیح یک روایت در مورد زنده یاد غلامحسین (شاپور) قناعتی
*«لعبتی هزار ماشالا»، نامه سرگشاده به عماد‌الدین باقی
*نگاه متفاوت من، محمد مصطفایی و وحید پوراستاد به علیرضا آوایی
*من و «حق» بیژن جزنی و کشتار ۳۰ فروردین ۱۳۵۴
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (بخش پایانی) نقش وابستگان فدراسیون فوتبال و تربیت‌بدنی در فساد
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۶) لومپنیسم در حاکمیت، لومپنیسم در فوتبال و ...
*«عشق» و نسل برآمده از انقلاب ضد سلطنتی
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۵) روحانیت و دلالان در فوتبال
*مسعود رجوی و «پرفسور راج بالدو» و جایزه «خدمات بشردوستانه بین‌المللی»
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۴) نقش رمالان، جادوگران و مداحان در فوتبال
*نوروز در زندان‌های دهه‌ی ۶۰
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۳) غوغای اعتیاد و دوپینگ
*انتخاب مریم رجوی به عنوان «پرافتخار زن سال ۲۰۱۳ » و پروفسور «راج بالدو»
*نگذارید دست‌های خونین خمینی را پاک کنند
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۲) سرمایه‌داران نوکیسه در فوتبال
*مرتضی فهیم کرمانی صادر کننده‌ی اولین حکم ترور، سنگسار و قطع دست
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱۱) سرمایه‌داران نوکیسه و فوتبال
*سیدحسین موسوی تبریزی خشن‌ترین قاضی نظام، مدعی «اسلام رحمانی»
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته، سرمایه‌داران نوکیسه و فوتبال (۱۰)
*ادامه‌ی دشمنی دستگاه ولایت با زنده‌یاد فرخ‌رو پارسای
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۹) (سرمایه‌داران نوکیسه در فوتبال)
*علی یونسی و تکذیب محاکمه و اعدام نظامیان حزب توده
*ناصر میناچی مشمول «فامیل الدنگ»‌ نشد
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۸) هجوم سرمایه‌داران نوکیسه به بازار فوتبال
*مقوله‌ی حجت‌الاسلام «جعفر نیری» و مستند‌سازی کشتار ۶۷
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (بخش ۷) تحولات باشگاه پرسپولیس، استقلال و ...
*حسینعلی نیری رئیس دادگاه انتظامی قضات «رژیم کشتار »
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۶) دخالت سپاه پاسداران در فوتبال
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۵)
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۴)
*نگاهی دوباره به دستگاه اطلاعاتی نظام و قربانیان «انجمن پادشاهی»
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۳)
*طه طاهری (مسعود صدر‌الاسلام) و وزارت اطلاعات مسئول ربودن رابرت لوینسون
*سخنی با مریم رجوی؛ به یاد «گوهر» و «گوهر»ها
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۲)
*چند نفر در زندان قزلحصار اعتصاب غذا کرده‌اند؟ نگاهی به اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت
*نگاهی به فوتبال ایران در ۳۵ سال گذشته (۱)
*پاسخ مجاهدین به مقاله‌ی فریبا هادیخانلو «اشرف نشان» یا «تواب اتاق آزادی اوین»
*فریبا هادیخانلو «اشرف نشان» یا «تواب اتاق آزادی اوین»
*خطر اعدام متهمان ترور‌های هسته‌ای و «جاسوسی» برای موساد
*نهاد نمایندگی خامنه‌ای و تائید قتل‌عام‌های ۶۰ و ۶۷
*انشعاب و ایجاد تشکل؛ پاسخ به نامه‌ی سرگشاده‌ی آقای ریحانی
*حق تیر و شکنجه در قوانین جمهوری اسلامی
*رادیو بی بی سی و گزارش بیطرفانه‌اش از عراق
*پس از قتل‌عام در اشرف، کشتار بزرگتری در چشم‌انداز است
*علیرضا یعقوبی «اشرفی» امروز و همکار سعید امامی و فلاحیان دیروز
*لزوم مبارزه با شخصیت‌سازی و شخصیت پرستی و پرهیز از مطلق‌کردن افراد
*قاضی صلواتی یکی از اضلاع مثلت «جنایت علیه بشریت»
*نامه سرگشاده به شیرین عبادی، «اسلام رحمانی» چاره‌ی کار نیست
*آیت‌الله گلزاده غفوری و پذیرش وکالت عباس امیرانتظام
*چه چیز خشم «‌اهل حق» در ایران را برانگیخت و خودسوزی‌ها چرا آغاز شد؟
*واکنش مشابه‌ مجلس شورای اسلامی و «شورای ملی مقاومت» به «استعفا»
*نگاهی ایدئولوژیک به نامه‌‌‌های مسعود رجوی خطاب به خبرگان و خامنه‌ای
*محمد‌علی امانی رئیس اوین و عضوی از خانواده‌ی جنایتکار و غارتگر امانی
*انفجار حرم عسگرین و اعتراف ژنرال جورج کیسی
*بخش منتشر نشده‌ی گزارش ۹۲، نامه‌ی سرگشاده به مسعود رجوی
*مکاتبات من با ابوالقاسم رضایی یکی از مسئولان مجاهدین در دیماه ۱۳۸۸
*سنگ بنای نابسامانی‌های کشور را هاشمی گذاشته-
* محمد مهرآیین، مظهر جنایت و فساد
*گزارش ۹۲، نامه‌ی سرگشاده به مسعود رجوی
*سیدحسین موسویان و شیخ حسن روحانی دو مدعی تحصیل در بریتانیا
*نگاهی به پرونده‌ی کهریزک و سوابق جنایتکارانه «قاضی حداد»
*حجت‌الاسلام محسن دعاگو، امام جمعه، بازجو، شکنجه‌گر و فرمانده کمیته
*نگاهی به زندگی جلیل بنده یکی از تیرخلاص‌زن‌های اوین
*سفر مصطفی محمد نجار به وین شلیک به لیست جدید اتحادیه‌‌ اروپا
*نقش مجید قدوسی یکی از عوامل کشتار ۶۷ در فوتبال
*سیدعباس ابطحی یکی از جنایتکاران علیه بشریت
*دستگیری یک شهروند اسلواکی اقدامی شکست‌خورده در راه تکمیل سناریوی ترورهای هسته‌ای
*حمله‌ی موشکی به لیبرتی آخرین اقدام تروریستی رژیم نخواهد بود
*«هوشنگ عیسی بیگلو» و «همنشین بهار» در روایت عرفان قانعی فرد پادوی دستگاه امنیتی
*آقای واحدی، بشارتی نه «خدا ترس است و نه با شرف»
*طه طاهری (مسعود صدر‌الاسلام) و وزارت اطلاعات مسئول ربودن رابرت لوینسون
*تلاش برای نجات تروریست‌های‌ سپاه قدس در تایلند
*نشریه‌ی پیکار، قاسم عابدینی و ترور آمریکایی‌ها
*رو در رو با فائزه هاشمی و «عبرت روزگار»
*آیا خامنه‌ای مخالف اعدام مارکسیست‌‌ها بود؟
* بدون شرح!
*«گفتگوهای زندان» و سندروم «دایی جان ناپلئون»
*مازیار بهاری و «اعترافات اجباری»
*حکم تاریخی دادگاه لاهه و واکنش ناگزیر «هیأت اجرایی راه کارگر»
*تاکسی زرد رنگ پژو ۴۰۵ و ترور پاسدار فریدون عباسی
*آیا مجاهدین و دشمنانشان فرهنگی مشابه دارند؟
*چه کسانی مستشاران آمریکایی در ایران را ترور کردند؟
*متهم کردن بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مشارکت در ترور‌های هسته‌ای
*وزیر فتحی هوادار دکتر شریعتی چرا و چگونه «رفیق» شد؟
*«جهانبخش سرخوش» و «شرکا» همسو و همگام با رژیم
*من و «حق» بیژن جزنی و کشتار ۳۰ فروردین ۱۳۵۴
*آیا محمدی گیلانی حکم اعدام فرزندانش را داد؟
*نگاهی به جعلیات انتشار یافته از سوی ساموئیل کرماشانی در مورد مولود آفند و متهمان دستگیر شده در ایران
*ربودن مولود آفند، ارتباط آن با «ترورهای هسته‌ای»، اقلیم کردستان و موساد
* نگاهی دوباره به سناریوی «سربازان گمنام امام زمان» و قربانیان آن
*دلایل اتخاذ اقدامات امنیتی اجلاس «غیرمتعهدها» در تهران
*به فریاد متهمان بیگناه ترور «متخصصان هسته‌ای» برسید
*علیرضا آوایی، غلامرضا خلف رضایی زارع و چند جنایتکار علیه بشریت
*«حاج رضا» و کتایون ‌آذرلی و یک پروژه‌ی امنیتی
*چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید؛ پرسش‌هایی از سوی مخالفین ایران تریبونال
*دروغپردازی «حاج‌رضا» در مورد نحوه‌ی سفر به اروپا
*پرده‌‌ی دیگری از «داستان‌های هزار و یک شب» صاحب‌منصب قضایی رژیم
*«دو پیمانه آب و یک چمچه دوغ»، نگاهی به روایت‌های جعلی صاحب‌منصب قضایی رژیم
*پاسخ به چند سؤال در ارتباط با خاطرات و مصاحبه‌ی‌ تلویزیونی ثابتی و واکنش‌های پیرامون آن
*حاج احمد قدیریان مسئول گروه ضربت و جوخه‌های اعدام اوین
*«فرقان» در آیینه‌ی تاریخ
*مایک والاس و هاشمی رفسنجانی
*حمید رضا نقاشیان تجسم عینی حاکمیت فاسد
*چه کسی خامنه‌ای را در تیرماه ۶۰ ترور کرد؟
*تروریسم افسار گسیخته‌ی رژیم و مماشات بین‌المللی
*فراز و نشیب حزب توده در دهه‌ی ۶۰
*«اپوزیسیون» کی و چگونه کوک می‌شود؟
*سانسور بخش مهیج خبر «ان بی سی» در مورد نقش مجاهدین در ترور‌های تهران
*پرونده‌ی لیلا فتحی نمادی از ظلم و بی‌عدالتی دستگاه قضایی ولایت فقیه
*چه کسانی پشت بیانیه‌‌ی «کرکس‌ها متحد می‌شوند» هستند
*نقش رژیم در «قتل‌های زنجیره‌ای متخصصان» ایرانی
*نامه سرگشاده به آقای محمد نوری زاد
*نامه‌ی تیرماه ۱۳۶۶ آیت‌الله گلزاده غفوری به ‌آیت‌الله منتظری *
*نامه آیت‌الله گلزاده غفوری به ‌آیت‌الله منتظری: «با آب دیگری وضو بسازید»
*پاسخ به پرسش‌هایی چند در مورد بیانیه‌های ضد جنگ و تلاش‌های اکبر گنجی
*پاسخ به سؤالاتی چند در مورد گزارش آژانس بین‌المللی اتمی و امکان حمله نظامی غرب به ایران
*چند پرسش و پاسخ در مورد طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا
*جاسوسی وابسته‌ی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در لندن علیه دانشجویان ایرانی
*«باغ‌ها آنگاه که شکفته‌ترند کوله‌ی پاییز را پربار می‌کنند»
*«از اوج و موج نگاهت عشق پیدا بود»
*به یاد شهلا و فریده و همه‌ی جاودانگان
*به یاد مادر جهان‌آرا و جاودانه‌اش «حسن»
*رقص ققنوس‌ها و آواز خاکستر
*به روز کردن لیست تروریستی و واکنش‌‌های رژیم
*محمد سلیمی یکی از جنایت‌کاران علیه بشریت و دست‌اندرکاران قتل‌عام ۶۷
*راه بهبود حقوق بشر در ایران از رسیدگی به قتل های ۶٧ می گذرد
*معامله‌ بر سر آزادی دو کوهنورد آمریکایی و باقی ماندن نام مجاهدین در لیست تروریستی
*گفتگو در مورد گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر
*نوری‌زاده و زنده‌یاد شاپور بختیار
*مروری بر روایت هاشمی رفسنجانی از پایان قتل‌عام ۶۷ و اطلاعات ارائه شده از سوی دادستانی
*با آب هفت دریا نیز ننگ کشتار ۶۷ را نمی‌توان شست
*لیست تروریستی آمریکا و رابطه آن با نجات جان ساکنان اشرف
*مادر هنوز غصه‌ی عطیه را دارد
*مادر امامی و آغوش پر از عشق‌اش
*آیا مجید انصاری راست می‌گوید؟
*محمدرضا صدر عاملی و رخت‌‌ دامادی‌اش
*نحوه برخورد دولت موسوی با کشتار ۶۷ و موارد نقض حقوق بشر در مجامع بین‌المللی
*تصحیح اطلاعات ارائه شده نادرست در مورد گزارشگر ویژه و ...
*انتخاب گزارشگر ویژه مردِ مسلمانِ غیرعرب و تصحیح چند اشتباه
*هوشنگ اسدی بدون هیچ پروایی همچنان دروغ می‌گوید
*از بهناز شرقی نمین تا هاله سحابی
*با چهره‌ی مجید قدوسی یکی از مسئولان کشتار ۶۷ آشنا شویم
*توضیحی در ارتباط با نقد کتاب هوشنگ اسدی
*نقدی بر «نامه‌هایی به شکنجه‌گرم»، چرا هوشنگ اسدی دروغ می‌گوید؟
*کدیور و روایت کشتار ۶۷
*کشتار در اشرف و منادیان «اسلام رحمانی»
*طه طاهری (مسعود صدر الاسلام) و مفقودشدن رابرت لوینسون
*۱۹ بهمن شکوه یک مقاومت؛ غم و اندوه غریبانه‌ی زندانیان
*با چهره‌ی داوود روزبهانی فرمانده حمله به پایگاه موسی خیابانی آشنا شویم
*برای مظلومیت و تنهایی محمدعلی حاج‌آقایی
*با چهره‌ی مرتضی اشراقی عضو هیئت کشتار ۶۷ آشنا شویم
*«خبر کوتاه‌ بود اعدام‌ شان‌ کردند!»*
*مهدی نادری‌فرد یکی از عوامل اصلی کشتار ۶۷ در زندان گوهردشت
*یادی از آیت‌الله منتظری و نکاتی چند در ارتباط با میزگرد سیاسی ۳۰ آذر ۸۸ سیمای آزادی
*نامه سرگشاده به خانم زهرا رهنورد
*تاریخ گفت‌وگوهای درونی بخش مارکسیست لنینیست مجاهدین خلق و چریک‌های فدایی خلق
*فردا را چگونه باید ساخت؟
*برای آن‌هایی که خواهان حقیقت‌اند
*از به کارگیری شیوه‌های غیراخلاقی بپرهیزیم حتی در رابطه با دشمنانمان
*ايرج مصداقي و «غزل اميد»
*انتشار اخبار جعلی از سوی «پیک نت» در ارتباط با مهاجمان به خانه کروبی
*گرچه ما می‌گذریم راه می‌‌ماند ( در رثای جاوادنه‌های رضایی‌ جهرمی)
*معرفی عاملان و آمران و افراد مطلع از اعدام‌های مرداد ۶۷
*قتل‌عام ۶۷ در پاسخ‌های رسمی دولت جمهوری اسلامی
*ايرج مصداقي: غرب عاملان کشتار را مي‌شناسد
*نامه سرگشاده به میرحسین موسوی
*مادر امامی و آغوش پر از عشق‌اش
*«محمد نبودی ببینی»، برادرت را کشتند!
*گفت‌وگو با ايرج مصداقی درباره قاضی مقيسه: شريرترين چهره زندان‌های جمهوری اسلامی در دهه ۶۰
*«آیا زندگی باز به آن‌ها خواهد خندید»
*حق با شادی صدر است یا داریوش برادری
*برای مظلومیت و تنهایی محمدعلی حاج‌آقایی
*شورای حقوق بشر سازمان ملل و همسر سعید امامی!
*با چهره‌ی سید حسین مرتضوی یکی از جنایتکاران علیه بشریت آشنا شویم!
*بهار با بچه‌ها، بهار بی‌بچه‌ها (یادی از دلاوران خانواده‌‌ی مدائن)
*گفتگوی اشتراک با ایرج مصداقی در رابطه با کمپین دو میلیون امضا بر علیه مجازات اعدام
*داستان دستبوسی جنتی !
*«شرفیابی و درخواست عفو و انابه در حضور رهبری»
*اعدام توابان، تراژدی مضاعف
*سوءقصد به تواب نظام یا سناریوی جدید کودتاچیان
*احسان نراقی همچنان در خدمت قدرت
*نامه‌های علیرضا حاج صمدی به همسرش مریم گلزاده غفوری
*«کاظم» تبلور خشم و عصیان نسل برآمده از انقلاب ضد‌سلطنتی
*صدای «صادق» نسلی که در سکوت پرپر شد
*فرمانده حمله به پایگاه موسی خیابانی چه کسی بود؟
*کتاب «نگاهی به سازمان بین‌المللی کار، نقض حقوق بنیادین کار در ایران» - ایرج مصداقی
*وصیت نامه مریم گلزاده غفوری
*«سلامم غریبانه در هر خانه را خواهد زد»
*عبرت‌های روزگار
*گل- زادگان ( محمد کاظم)
*گل‌- زادگان ( محمدصادق)
*گل ــ زاده، نخ «دانه‌های تسبیح» * (قسمت دوم)
*مسعود علی‌محمدی آخرین قربانی دستگاه امنیتی ولایت فقیه
*دکتر گلزاده غفوری مدافع بزرگ حقوق مردم (قسمت اول)
*فرخ نگهدار و درد «فروپاشی» نظام
*شب لعنتی و فانوس (به یاد فاطمه کزازی)
*در رثای کسی که به جای حکومت بر سرهای بالای دار، بر قلب‌های مردم حکومت کرد
*پرسش و پاسخ در مورد فعل‌انفعالات عراق و وضعیت مجاهدین و ... (بخش دوم)
*پرسش و پاسخ در مورد فعل‌انفعالات عراق و وضعیت مجاهدین و ... (قسمت اول)
*آن کس که وابستگی‌های سیاسی و ایدئولوژیکش را نفی کند خود را نفی می‌کند
*امیر فرشاد ابراهیمی بازیچه‌ دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی
*گزارش‌های نادرست به ما خدمت نمی‌کنند- بخش سوم
*نقد فرهنگ سیاسی - حذف و سانسور در خاطرات زندان!- بخش دوم
*نقدی بر «آفتابکاران» نوشته‌ی محمود رویایی – بخش نخست
*به یاد آن که «عاشقانه زیست»
*همکاری یکی از فعالان اصلی لابی رژیم در انگلستان با فرماندهان سپاه پاسداران
*مسعود صدر‌الاسلام (طه طاهری)، همان صالح بازجوی معروف ۲۰۹ اوین نیست!
*گفت گو با ايرج مصداقي، نويسنده چهار جلد خاطرات زندان
*مذهب در خدمت شکنجه و کشتار
*احمد توکلی و قتل فجیع نرگس جباری
*آقای کروبی جنایات دیگر خامنه ای را هم افشا کنید
*کندوکاوی در وقایع پس از انتخابات 22 خرداد 1388
*همخوانی یک سیاست
*سخنی در باب فرصت طلبی گردانندگان سایت «اخبار روز»
*یگان ویژه پاسداران نیروی انتظامی و «نوپو»
*بازوهای نظام برای سرکوب جنبش های اعتراضی
*نامه سرگشاده به آقای مهدی کروبی
*فرهاد جعفری مدافع سینه چاک احمدی نژاد یا سهی سیفی وبگرد «روزآنلاین»
*آشنایی با چند تن از عوامل کشتار و جنایت در دهه‌ی ۶۰
*محمدرضا شریفی نیا تواب دو آتشه اوین و حامی احمدی نژاد
*نگاهی به سابقه‌ی چندتن از رهبران کودتای ۲۲ خرداد
*جعلیات جدید امیرفرشاد ابراهیمی در نامه سرگشاده به مجتبی خامنه ای
*پاسخ به سؤالات سایت گزارشگر در ارتباط با خیزش مردم ایران
*نگاهی به چهره‌ی چند جنایتکار
*مجید پورسیف کیست؟
*فاضل بازجوی بیرحم شعبه هفت اوین
*مجتبی حلوایی عسگر یکی از عاملان اصلی کشتار ۶۷
*تحلیلی بر نماز جمعه رفسنجانی
*فکور، بازجوی شعبه‌ی هفت اوین و تروریست بین‌المللی
*نقدی بر کتاب «آفتابکاران» نوشته محمود رویایی (مجموعه کامل)
*«فرهنگ» ناهنجار یک عضو شورای هماهنگی اتحاد جمهوری‌خواهان
*سخنی با اعضا و هواداران اکثریت و اتحاد جمهوریخواهان
*حجاریان و شقاوت یک نظام ضدبشری
*متن سخنرانی ایرج مصداقی در جلسه ایران، انتخاب دمکراتیک
*از ۳۰ خرداد ۶۰ تا ۳۰‌خرداد ۸۸
*آن کس که باید برود خامنه ای است
*کودتای جدید در رژیم کودتا
*با وزیر کشور کابینه‌ی احتمالی کروبی آشنا شویم
*سید ابراهیم نبوی و پرده پوشی یک دهه جنایت و سرکوب
*کندوکاوی در ارتباط با دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
*میرحسین موسوی و «برکات سازنده اسلام»
*اظهارات مصطفی تاج‌زاده در توجیه کشتار ۶۷
*متجاوز را «انتخاب» نمی‌کنند!
*مهدی کروبی و میرحسین موسوی و کشتار ۶۷
*نگاهی به تاریخچه‌‌ی شکایت علیه نقض حقوق سندیکایی و آزادی انجمن‌ها توسط دولت‌های ایران (بخش دوم)
*نگاهی به تاریخچه‌‌ی شکایت علیه نقض حقوق سندیکایی و آزادی انجمن‌ها توسط دولت‌های ایران (بخش اول)
*ناصر منصوری را روی برانکارد به قتل‌گاه بردند
*نام واقعی مجید قدوسی چیست؟
*سرهنگ سید لطف‌الله اتابکی کیست؟
*گفتگوی پژواک ایران با ایرج مصداقی در ارتباط با نقش‌گروه‌های چپ و مجاهدین در استقرار جمهوری اسلامی، حمایت از خمینی و...
*ادعاهای نادرست راجع به عکس‌های جنایتکاران
*ماشین جعل و دروغپردازی راه توده و پیک نت
*سرگذشت من و سرگذشت یک ترانه
*به یاد آن که «بهنام» بود
*تجربه‌اندوزی از تاریخ
*در خلوت پرشکوه عاشقان آزادی جاری‌ست...
*خاوران و مادران
*نقدی بر گزارش دیده‌بان حقوق بشر در مورد آزادی بیان و تجمع در مناطق کردنشین
*اقتدار مادران
*حسین مهرپور و تعهدات بین‌المللی جمهوری اسلامی
*میان ماه من تا ماه گردون!
*انتقام‌جویی نظام «عدل اسلامی» از خانواده‌ها (بخش دوم)
*چند نکته در ارتباط با مهر و موم کردن کانون مدافعان حقوق بشر
*انتقام‌جویی نظام «عدل اسلامی» از خانواده‌ها (بخش اول)
*برخورد گزینشی با حقوق زنان
*آرامگاه مادر !
*پرویز زند شیرازی نیز به ابدیت پیوست
*مادر، «افسانه است، اما دروغ نیست»
*دادگاه یا سرپوشی بر جنایت باندهای رژیم در شیراز
*رفیق‌دوست و حکم مهدورالدم
*مأموریت «یک اسکادران هموسکسوئل منحرف آمریکایی»!
*به پاس مقاومت و ایستادگی علی صارمی
*هشدارهای امنیتی سایت تابناک را جدی تلقی کنیم
*نوری زاده و دسته گل تازه به آب داده
*غلامرضا جلال و روایت‌های غیرواقعی زندان
*به یاد آن که «عاشقانه زیست»
*انتخاب اوباما شرایط را برای رژیم سخت‌تر می‌کند
*همنامی جنایتکاران و معضل اپوزیسیون- بخش دوم
*هویت اصلی داوود لشگری یکی از مسئولان کشتار ۶۷
*اپوزیسیون و معضل همنامی جنایتکاران
*آیا سانسور شاخ و دم دارد؟
*هیئت کشتار زندانیان سیاسی در روایت گروه‌ها و فعالان سیاسی!
*کشتار ۶۷، سعید شاهسوندی و پروژه‌ی جعل تاریخ
*بیستمین سالگرد کشتار ۶۷ و انتشار خاطرات جعلی
*گفتگو با ایرج مصداقی در مورد در مورد جناح‌های رژیم، خطر جنگ، خطرات اتمی شدن رژیم، وضعیت اپوزیسیون، جنبش‌های مردمی و ....
*سانسور زنان در انتخابات کانون نویسندگان ایران !
*«غنی سازی» دروغ و «توسعه» جعل در دستگاه رژیم
*پاسخ به «فراخوان» فریدون گیلانی و ذکر چند خاطره
*روایت وارونه‌ی مسعود بهنود و محسن سازگارا از ۳۰ خرداد
*سازگاران با جنایتکاران، ناسازگارا با قربانیان
*پاسخ به پرسش‌هایی چند در رابطه با کتاب «برساقه تابیده کنف»
*دست های خونین باندهای رژیم در انفجار شیراز
*داستان زنی که «هفت شوهر» دارد و حافظه‌ی تاریخی
*علی‌محمد بشارتی یکی از بنیانگذاران دستگاه سرکوب و جنایت رژیم
*امیرفرشاد ابراهیمی درس آموخته‌ی مکتب ولایت
*سید کاظم کاظمی، از بنیانگذاران سیستم اطلاعاتی، شکنجه‌گر و جلاد اصلی فعالین چپ ایران
*عید ۶۲ در زندان گوهردشت
*نوری‌زاده، بانک مرکزی جعلیات و عصاره ژورنالیسم بی‌اعتبار
*بخشی از نقشه‌‌های زندان‌های اوین، قزل‌حصار، گوهردشت و نیز محل‌های قتل‌عام تابستان۶۷ برگرفته شده از کتاب «نه‌زیستن، نه‌مرگ»(چاپ دوم)
*حاج احمد قدیریان مسئول گروه ضربت و جوخه‌های اعدام اوین
*دلایل واقعی کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷
*بهنود پدیده‌ای که از نو باید شناخت
*محمد مهرآیین یکی از مهم‌ترین دژخیمان اوین
*نقش های گوناگون هوشنگ اسدی تواب فعال زندان
*کبوتر با کبوتر، باز با باز، کند همجنس با همجنس پرواز
*برگشتگان ازدیار مردگان
*ILO - پیشرفت دولت جمهوری اسلامی در سال های گذشته در سازمان ‌بین‌المللی کار (بخش هشتم - پاياني)
*ILO - نگاهی به کنفرانس بین‌المللی کار و سیاست های به کار گرفته شده از سوی رژیم در این کنفرانس‌(بخش هفتم)
*ILO - تشکل‌های کارگری رژیم از نگاه سازمان بین‌المللی کار (بخش ششم)
*ILO - خانه کارگر جمهوری اسلامی (بخش پنجم)
*ILO - تشکل‌های کارگری در جمهوری اسلامی و مغایرت آن ها با کنوانسیون‌های بین‌‌المللی (بخش چهارم
*ILO - گزارش کمیته متخصصین در ارتباط با اجرای کنوانسیون ها و توصیه نامه ها به نود و سومین کنفرانس بین‌المللی کار و کمبودهای آن (بخش سوم)
*ILO - کنوانسیون های بین‌المللی که مورد تصویب دولت‌های ایران قرار گرفته‌‌‌اند (بخش دوم)
*ILO - کنوانسیون‌های بین‌المللی، ترفند‌های رژیم (بخش اول)
*برای مادرهایمان، «دل‌پاکان» و «دل‌سوختگان» روزگار
*کشتار ۶۷ در شعر زندان
*نگاهی گذرا به نمایشنامه‌های زندان
*اعلامیه جهانی حقوق‌بشر دستاورد بزرگ بشریت
*یقه واقعیت را نمی‌توان گرفت؛ (در مورد کتاب نه زیستن نه مرگ)
*آقای زرافشان به کجا می‌روید؟
*احکام خمینی و خامنه‌ای به حسینعلی نیری رئیس هیئت قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷
*نظرات «استاد» عبدالله شهبازی و چگونگی برخورد بقایای حزب توده با او
*روزشمارقتل‌عام ۱۳۶۷
*مسئولان قتل‌عام زندانیان سیاسی
*بخشی از نقشه‌‌های زندان‌های اوین، قزل‌حصار، گوهردشت و نیز محل‌های قتل‌عام تابستان۶۷ برگرفته شده از کتاب «نه‌زیستن، نه‌مرگ»(چاپ دوم)