توضیحی بر یک یاداشت دیگر
و در ستایش «شرف» جمال بامداد 
اسماعیل وفا یغمایی

آقای جمال بامداد یاداشتی نوشته و سندی آورده که من شعری سروده ام که در زیرش امضا کرده ام کلکته هندوستان. 

عکس ضمیمه است و رویش کلیک کنید ببینید.
پیش از شروع نوشتن به سفارش ایشان رفتم ودر اینه واقعیت سیمای پیرانگی خود را نگریستم و چشم شیطان بدور هم من و هم اینه واقعا حظ کردیم. فتبارک الله احسن الخالقین. بقول مرحوم ناصر الدینشاه چون ریگی در کفش نیست: خودمان هم از خودمان خوشمان آمد.جمال نازنین میبیند من  پیرمردی زیبا نیستم ولی مشکلی نه در اینه و نه در سیمای من نیست و مشکل جای دیگر است.
جمال بامداد اشاره کرده است کار کردن از مواجب گرفتن از سرویسهای اطلاعاتی بهتر است. این را درست میگوید  وبا این تاکید میخواهد بگوید بنده در سفر به کلکته هندوستان! رفته ام که جیره بگیرم!.
 چون در یاداشت قبلی توضیحات را داده ام دیگر توضیحات را تکرار نمیکنم. نوشتم که (مخصوصا در 6 ژوئن 2012 )اگر کسی بخواهد جیره خوار شود لازم نیست به هندوستان برود، در عصر اینترنت و سفارت در همه جا میتوان جیره خوار شد  حتی انسان هشیار میتواند بدون رفتن به جابلقا و جابلسا و یا به کلکته، و یامثلا  واشنگتن یا اردن و عراق وعربستان و  سایر جاها در همین جا و در پاریس جیره اش را سر و مر و گنده، گونی گونی دلار و دیناربگیرد و نه تنها ککش نگزد بلکه  با بیانی زیبا و ملکوتی بقیه را هم مزدور خطاب کند ومثل من کم هوش نرود دنبال عملگی وخرید لباس دست دوم از«بروکانت» و ردی هم در زیر شعری از خود در کراچی!!باقی نگذارد که مدتی بعد عده ای از ما بهتران در جستجوی   راه چاره، تمام آرشیو شعرهای سایت را زیر رو رو کنند تا شعری در کلکته را بیابند و سند کنند.
 در رابطه با جیره و مواجب توضیح میدهم نه سرویسهای اطلاعاتی و انجمن نجات (نجاتبخش و ناجی برخی از ما بهتران از بن بستها)بلکه،آخرین بار در سال 2008 برخی از رفقای انقلابی  پیشنهاد ومحبت کردند مرابا ماهی هشتصد نهصد یوروطی ملاقاتی در منطقه سرژی پرفکتور   به ارتزاق از جیب انقلاب نوین مردم ایران و از جیب انقلاب و پیشوای آزاد ی مفتخر سازند که از آقای «م»  تشکر کردم!ایشان فرمودند این را ما برای تو نگه میداریم هر وقت خواستی بیا و همه را بگیر. الان حدود پنجاه شصت هزار یورو شده است که خودش ثروتی است.
عرض کنم
رفتن به کلکته یا هر جای دیگر ایرادی ندارد و این نوع سند ها( که بعد برای روشنگری برای خوانندگان که ما با چه نوع انسانهائی! انقلابی و مکتبی و شریفی روبرو هستیم توضیح خواهم داد)بدرد کسانی میخورد که کاملا درمانده از روبروئی با مشکلات خودند و راه چاره را سالهاست در وجود مبارک و میمون انجمن نجات و سفارتها ی رژیم و... یافته اند تا از شر منتقد و مخالف آسوده شوند ولی:
می خواهم توضیح دهم
بر خلاف این رفیق سابق که بصورت یک کارمند معمولی شریف (که هیچ عیبی هم ندارد و حدیث نبوی است که الکاسب حبیب الله،)مشغول گذران است، من در بسا اوقات به دلیل فعال بودن  سیاسی و چه به دلیل نوشتن شعرهای تند و تیز علیه ملایان، واینکه در پاریس نیستم و نیز  گاهی رهائی از دست تلفنها و دعوتها ی دوستان فراغتی داشته باشم، زیر شعری نوشته ام مثلا کلکته هندوستان! در سال 2006 هم چنانکهدر نوشته «پنج نامه» منتشر کردم برای برادرم نامه ای از ونکوور کانادا فرستادم در حالیکه که هرگز در ونکوور نبوده ام .
بدون شک و حتما جمال بامداد آدم «باشرف،  «و با وجدان!«راستگو! »و «درست! و صادقی» است! هم من این را میدانم و  خودش هم بهتر از من این را میداند.اما انسان صاحبجمال و صاحبکمال  و صاحبشرفی مثل جمال  این موضوع ساده را نمی تواند بداند که من تقریبا تمام روزهای زندگیم تقسیم شده است  و اطرافیان و از جمله همسرم در جریان کار و زندگی و سفر و حضر من هستند. در هر حال مهم نیست و من نمردم و یکبار دیدم که جمال نازنین که اهل بر شوریدن نبود و همیشه در هیئت انسانی مطیع و درویش و اهل رضا خود را در تشکیلات نشان میداد و وقتی هم رفت همین  ماند، سرانجام اینقدر شهامت نشان داد که توانست  سرانجام شیرانه فریادی بر آورد و مرا متهم به مواجب گیری از سرویسهای اطلاعاتی بکند.
ایکاش جمال نازنین و رفقای نازنین ترش خبر داشتند که نویسنده ای بنام... حسین مدنی سه کتاب معروف بنام «اسمال در نیویورک» و «اسمال در هندوستان» و «اسمال در ویتنام» دارد که از دومی اش که اتفاقا در سال 1332 همراه با تولد من منتشر شد میشد بعنوان سندی محکم استفاده کرد زیرا خطراتش کمتر و بردش بیشتر بود و در صورت دعوای حقوقی مشکلی هم در توهین به هویت وشان انسان ایجاد نمیکرد.و از اولی اش هم میشد استفاده کرد که فلانی به نیویورک رفته تا از سیا و پنتاگون مواجب بگیرد یا مواجب بدهد.
توضیح میدهم
من برای جمال که نیازی ندارد بلکه برای خوانندگان می نویسم تا بدانند با چه سیستم وارگانیزمی و وجودی روبرو هستیم و روبرو هستند و در اندرون این ارگانیزم چنانکه جمال عزیز نشان میدهد چه چیز در حال تخمیر وجوشش است که بوی دلاویز عطرش از راه دور مشام جان را مینوازد و آدمی را سرمست میکند.در این رابطه چنانکه دیروز در مقاله تشکر و تقدیر نوشتم از جمال تشکر میکنم که با هر دو نوشته اش عمق عمق این دگردیسی و تخمیر تاریخساز را نشان داد.
جمال راست میگوید من زیر یکی از شعرهایم نوشته ام کلکته ششم ژوئن 2012 میلادی! دلایل را هم اشاره کردم اما چیزهای دیگری وجود دارد که ذکرش بی مناسبت نیست
من نسبتا آدم دقیقی هستم و در تقویم روزانه ام کارهای روزانه ام را یاداشت میکنم و تقویمها را  برای استفاده بعدی حفظ میکنم.  این مرا کمک میکند.  عیال هر سال تقویمی به من هدیه میدهد که از سال 2000 تا حالا همه را نگه داشته ام بجز این دفتر یاداشتهای روزانه هم هست که هر روز چند خطی مینویسم . اینها مهم نیست میشود جعل کرد. ولی چیزهای دیگری هم هست که نمیتوان جعل کرد وبا مراجعه با مدارک شرکتی که در آن کار میکردم، بیمارستان، اداره کار و... با مدد به آنها استنباط کرد که به صرف یک واژه زیر یک شعر طرف حتما در کلکته نبوده  است تامواجب بگیرد.
برای باز یافتن وقایع  حوادٍث به تقویم سال گذشته مراجعه کردم . روز اول ژوئن من قرار ملاقات با «دکتر کار» داشته ام که اعلام کند من توانائی کار ساختمانی را دارم.در آن هنگام کاری نیمه وقت در حومه پاریس یافته بودم که برای شروع آن و دریافت ماهی حدود پانصد  یورو می بایست دکتر کار توان مردی پنجاه و هشت ساله را برای بالا و پائین رفتن از نردبان و حمل بارهای نیمه سنگین وغیره گواهی کند.من رفتم و خوشبختانه قبول شدم و دکتر گواهی را مهر و امضا کرد و به من داد و خوشبختانه مدارکش در شرکت مربوطه هست. روز چهارم ژوئن من با مدرک مربوطه با شعبه «اداره کار» ملاقات داشته ام. روزهای بعد ملاقات با دکتردر بیمارستان «بیشای» پاریس، برای گرفتن برگه «ادمیسیون» برای مشکل روده و معده و بیهوشی وانجام «کولونسکوپی»در چند روزبعد  داشته ام . بعد از آن قرار ملاقات با دکتر قلب. دوباره رفتن به اداره کار و سر انجام دو ویزیت دیگر با دکتر ریه ومعده در بیمارستان بیشا ی پاریس ماه زوئن را با دوا و درمان و دکتر به سر میرساند.
فرض کنید دعوائی حقوقی آغاز شود میشود در صورت فراخواندن به دادگاه وتشکیل پرونده برای  اتهام جیره خواری از سرویسها، می شود با درخواست این مدارک از دکتر اداره کار، شرکتی که من کارگر ساده آن بوده ام، مدارک بیمارستان و داروخانه این مدارک و ملاقاتها را بکار گرفت  تا مشخص شود راست چیست؟ و دروغ چیست؟و شرافت در کجا ایستاده و بیشرفی کجا نقش بازی میکند، ولی از آنجا که موضوع بسیار مضحک و در عین حال رقت انگیز است و مهمتر اینکه بخصوص اخیرا من به شرف و صداقت فردی چون جمال بامداد اعتقاد کامل پیدا کرده ام  و برای او احترام خاصی قائلم ضرورتی برای  این بحثها نیست ،ولی باز هم میتوان فرض کرد من پس از ملاقات  بامامور  اداره کار در عصر4/5/2012  بدون عبور از پاس کنترل و خوردن مهر بر روی پاسپورت و نیز بدون اخذ ویزا از سفارت هندوستان مثل مرتاضان هندی سوار بر قالیچه حضرت سلیمان به کلکته پرواز کرده ام و و پس از گرفتن جیره و مواجب در چند هزار کیلومتری پاریس و سرودن شعری در کلکته، شباهنگام برگشته و در روز ششم به داروخانه سر کوچه رفته و داروهائی را که باید برای عمل کولونسکوپی خو د  بگیرم گرفته ام و دو روز بعد هم در حالیکه هم سفر کرده و هم جیره را هم گرفته ام رفته ام زیر عمل و سر و مر و گنده به خانه بازگشته ام تا خدمت دو سره ام را هم به سرویسهای اطلاعاتی و هم به انجمن نجات ادامه دهم و نیز کار کارگری خود را دنبال کنم.
. بگذرم و همت جمال گل  و و رفقای گل ترش را میستایم که پس از باز خوانی تمام آرشیوهای سایت من یک شعر را که در کلکته !! سروده ام پیدا کرده اند تا بتوانند با محمل این مرا عضو انجمن نجات ومواجب بگیر سرویسهای اطلاعاتی کنند.دمتان گرم و روزتان خوش و همت تان پایدار رفقا تا انشالله  بیاری خدا و همت مولا علی چلچراغ وفا و رادمردی و تائیدات امام زمان زمام مملکتی و خلقی به ندای هل من ناصرتان پاسخ دهد و زمام حکومت ملتی را به دست گیرید و انوار شرف و صداقت وباقی چیزهایتان را بر سر ملت ایران بیفشانید. آمین یا رب العالمین  . و راستی چقدر سالها و سالها از شرف و درستی و صداقت من و جمال و بسادیگر افراداز پیشوای کبیر آزادی شنیدیم و متاسفانه جمال به اینها مسلح شد و من از سیاه بختی به کلکته رفتم.   
 در پایان باز هم تاکید میکنم 
 نخست اینکه من وارد مسائل خصوصی او نشده ام فقط نوشته ام کارمند شرکت فلیپس است که این مساله خصوصی نیست م. ولی من به جمال کارت سفید میدهم که با دست باز از زندگی خصوصی من البته به راستی سخن بگوید.
دوم ابن که ،غرض ار نوشتن این پیش در آمد مقوله جمال و انقلابیون صادق و شریفی چون جمال نیست بلکه توجه دادن به سیستم و وجود و موجودی است که می خواهد سرنوشت ملت و مملکتی را در دستان پر توان خود بگیرد ومیهنی را پس از جهنم فریب و دروغ ملایان با پرتوهای مهر تابا ن به بهشت راستی و انسانیت تبدیل کند و پس از افول مکتب کمونیسم و شوروی سابق ایدئولوزی تکامل بخشی بسا برتر را به جهانیان هدیه دهد. ومن ا الله التوفیق
 و نیز با آرزوی اینکه بازخوانی نوشته جمال افرادی را در درون دچار تناقض و بریدگی نکند در پایان باز هم این سئوال و پیشنهاد درا روی میز میگذارم که به چه علت همسر سابق و مادر فرزند مرا بجای جمال نازنینم بمیدان نمی آورید تا بسا تیز تر و نافذ تر ازاو و در راه رهائی خلق مرا و ضعفهای سیاسی، اخلاقی، تشکیلاتی، شخصیتی، و..... افشا کند ونشان دهد که من چنانکه در سال 1368 مشخص شد چه «ملعون» ی هستم حد اقل آبی خنک در درون ارگانیزم بر تشنگان شناخت من بیفزاید . اوست که میتواند بسا و دهها بار نیرومند تر از رفیقمان جمال مرا بخاطر منافع خلق و انقلاب بکوبد و احتیاجی نباشد تا دوستان خسته و پر مشغله تمام آرشیو شعرهای مرا جستجو کنند تا به کلکته برسند. امید این که این پیشنهاد پذیرفته شود و این راز از پرده به در اید بقیه نکات را در یاداشت قبلی نوشته ام و چیز تازه ای ندارم حال  پس از زمزمه این بیت بخوانید مقاله جمال را.
ترسم نرسد به کل کته اعرابی
کاین ره که رود به سوی( معلوم نیست کجا ) 
هشتم ژوئن سال 2013 میلادی
احتمالا کلکته!!
****
اشارتی و والسلام! ــ جمال بامداد
آنچه من در قبال توهم پراکنی ها و مواضع غیر اصولی اسماعیل یغمائی نوشتم نه به قصد توهین و تحقیر ، بل  برای روشن شدن حقیقت بود. جوابیه ی  ایشان اما بیشتر یک عکس العملی غریزی است تا تاملی آگاهانه .

به رسم مروت و آشنائی 40 ساله  من از ورود به مسائل خصوصی ایشان خودداری کرده و میکنم. چرا که  دعوای من با او یک دعوای شخصی نیست. دعوای من با او بر سر "بود و نبود" سیاسی و مشخصا مرزبندی قاطع با رژیم است.  این همان  نکته ایست که متاسفانه اسماعیل آنرا نفهمیده یا نخواسته که بفهمد.  ناراحتی او برای من قابل فهم است. اما ایکاش او از وحشت دیدن تصویر خود در آینه واقعیت، بجای شکستن آینه خود را میشکست.  ذیلا توضیح چند نکته:
اطلاعاتی که اسماعیل یغمائی در مورد وضعیت فردی من نوشته است عملی غیر اخلاقی است و اشتباهی بعرضشان رسانده اند.  البته من هر کاری را  بر یک زندگی انگل وار و دریافت مواجب از سرویسهای اطلاعاتی ترجیح میدهم.
ایشان مرا به دروغ گوئی متهم کرده و نوشته اند که من در هیچیک از نشست های او با مسعود و مریم حضور نداشته ام.  بنظر میرسد که ایشان یا دچار فراموشی زودرس شده اند یا  آگاهانه به تاکتیک انکار مطلق روی آورده اند. جهت اطلاع ایشان یادآوری میکنم که در آن نشست که در محل کار مسعود در قرارگاه بدیع زادگان انجام شد و از ساعت 11 شب تا حوالی صبح ادامه داشت، علاوه بر من کسان دیگری نیز حضور داشتند که من عمدا از ذکر نامشان در اینجا خوداری میکنم. خوشبختانه برخی از آنها هنوز زنده اند .  جناب اسماعیل، با انکار حضور من در این نشست که( من از شرح جزئیات آن صرفنظر کردم) چه واقعیتی را میخواهید انکار کنید؟
میگوئید که مجاهدین من ساده لوح را به جلو انداخته اند. وقتی آنها طی اطلاعیه های رسمی صریحا اعلام موضع میکنند ، چه نیازی است به جلو انداختن امثال من است! چرا برای  شخصیت مستقل انسانها ارزش قائل نیستید؟  من آن نامه را در ظرف 2 ساعت قلمی کردم و در ساعت 3 نیمه شب برای سایت همبستگی ارسال نمودم. اما آنها به اطلاع من رساندند که از درج آن معذورند. میبینید که تفاوت چقدر است!   
 شما سفرتان به هندوستان را قاطعانه انکار کرده اید اما از ارتباتطان با " انجمن نجات" ( سازمان اطلاعات رژیم) هیچ نگفته اید.
 ذیلا کلیشه ای از شعر شما که با امضای خودتان در5 ماه ژوئن سال 2012 درکلکته هندوستان سروده اید. این شعر هنوز در وبلاگ شما موجود است. لطفا آنرا پاک نکنید:
..............
در خاتمه به شما یادآوری میکنم که من ازمجاهدین و از همان آقای جابرزاده " تند خوی خوش قلب" آموختم که دروغ نگویم، جعل و تحریف و غلو نکنم  حتی در نقل قول از دشمن غدار. و از همه مهمتر از آنها آموختم که با دشمن مردم سازش نکنم. با این ره توشه هر جا که باشم میدانم که " در کجا ایستاده ام"  !    والسلام
‌........
ياران‌ من!‌
 
           مشوريد!
 
او را امان‌ دهيد، تماشائیست!‌
 
 
 
..........
 
 
 
* سالها قبل‌ م. آزرم شعر "پيشواز" را برای پرويز نيكخواه‌ كه‌ با علیرغم مقاومت‌ اش زير شكنجه‌ رژيم‌ ستمشاهی سرانجام‌ ترسيد و لرزيد و به‌ ساواك‌ تسليم‌ شد، سروده‌ بود 
لینک به سایت مهر ایران خانم زهره محسنی پور
اشارتی و والسلام! ــ جمال بامداد

منبع:دریچه زرد

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

facebook Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

   نسخه‌ی چاپی  

اسماعیل وفا یغمایی

فهرست مطالب اسماعیل وفا یغمایی در سایت پژواک ایران 

*عاشقانه های بی تاریخ. شماره های بیست و یکم تا سی ام
* بپاس پیدا شدن چند خمره شراب از عهد ساسانی
*ساقي نامه
*خلقی ست به تجربت کمر بر بسته ... پس از انتخابات
*غزل. مفهوم مردم. از دفترغزلها.
* غزلهای بی تاریخ
*نوعی استراتژی! شکلی از زندگی
*خدا فروشان
*تجربه
*درخت باران گسار! سلام! آمد بهار!
*آمده نو بهار ومن باز گل بهاره ام. شعرهای بهاری
*سروچون قامت تو قامت رعنا ننمود*
*ای تازه فقیه سخت دیر آمده ای
*به پیشواز نوروز برویم غزل بهاری
*نعلیات. چند رباعی
*ترانه من بازخواهم گشت(آواز شیپورها)
*قصیده سفر
*سمبل رحمت
*نوئل و پایان سال میلادی خوش.عاشقانه زمستانی
*پولاد و فرهنگ
*زنده باد ما!
*دعا
*سر ميزند دوباره خورشيد مهرباني
*از رباعی‌ها
*سه عاشقانه
*به بهانه تولد هفتمین امام شیعیان موسی ابن جعفر
* آنان که تنها نگران خود بودند
*درود بر مردم!زنده باد کورش
*روضه خوانهای قدیم و جدید و بشارت زنده بودن شیر!
*السلام علیک ومع السلامه یا ابا عبدالله
*کسی جان خود را نمی بوید
*بخوان كه ابر سيه پاره پاره خواهد شد
*با همگان.....(مانیفست)
*کتیبه ای بر دیوار تاریکترین شب
*سلسله امویان و سیمای واقعی معاویه و یزید بخش دوم
*آیا متناقض نمیشوید؟
*هیچ ایم ما شاعران!
*سلسله امویان و سیمای واقعی یزید و معاویه
*تمامیت ارضی !
*به خاطره شاپور بختیار
*کلمه بی معنای انسانیت
*جهنم همین جاست باور کنیم
*خمینی مرد ! خمینی زنده است
*معنای واقعی دیوث را ازمردم بپرسید
*عاشقانه در ماهور. برای ایران. برای تمام مردم ایران.
*سر ميزند دوباره خورشيد مهرباني
*قـصـیده شـهرها
*یادداشتی برای یک هموطن آذری
*از مادر خویشتن الی مادر خاک
*تغییر قبله خواهم داد!
*در ستایش حجاب
*گرامی باد روز کارگر.پتک اهنکوب محرومان شود عمامه کوب
* خطابه متناقض و مغموم اول ماه مه
*در باره سفر یا دزدیدن صبری حسن پور در ترکیه و دو گزارش
*شهیدانیم ما
*شهادت اعضای مرکزیت مجاهدین ، چند نکته و یک سئوال
*مرگ تبعیدی
*پیش از آزادی
*جهان آفرین، شیطان و خدا
*رباعی‌های نوروزی
*بهارانه خزانی
*نوروزی دیگر
*جشن چهارشنبه سوری خجسته باد. سرود آتش مقدس باستانی
*شكوه يك خاطره در ستايش دكتر محمد مصدق
*تمثيل حكيم اصفهانى ماجراى مرد بقال و حكايت انتخابات ملايان
*امامزاده
*در ستایش ارتداد
*به به از آفتاب عالمتاب
*شاه شاه و خمینی خمینی است
*درود بر گلنسا! سلام بر داش ابرام!
*مرگ. بخش چهارم رساله تائودا
*ای مقصد حقیقت. در بدرقه عباس محمدرحیمی
*در سفر عباس رحیمی. جانی بی جسد و نه جسدی بی جان
*سقوط و یادداشتی برای علی خراشادی
*نوشته سقوط و تعدادی سئوال از نویسنده
*میزند سر از البرز، آفتاب آزادي
*مسیح وهمه چیز فقط روی کاغذ.
*نوئل و پایان سال میلادی خوش.عاشقانه زمستانی
*به هیچ وجه تعجب نکنید
*آخر سال و کمی مغز تکانی! که غم انگیزید !
*غزل های یلدا
*سر بالین فقیهی بیدار
*غزل.یکشب اگر...
* شعری به یاد و برای یاران دلاوردانشگاه
* قصیده کوچه باغی
*حرفهای درست و دوربینی ستایش انگیز رئیس جمهور مقاومت !
*ظهور دوباره ضعفر جنی
* زمزمه ای بر گور ساعدی. ترانه های مرگ
* چكامه برای کشتگان راه آزادی شهیدان قتلهای زنجیره ای
*خدافروشان
* کلاه از سر بر میگیرم
*آزادی ئی میخواهم که بنوشمش
*آش کشک خاله مریم وپاسخی کوتاه به بیست و چند مقاله! بخش اول
* با ناخدا
* ملت! ملت! همیشه سردار
* تمام ماجرا. یک مقاله، یک سند و چند لینک
*در ضرورت دشنام دادن و یک شعر؛ بیشرفم بیشرفم بیشرف
*عاشقانه در ماهور. برای ایران. برای تمام مردم ایران
*باز هم کشتار و نقش آفرینی تیغه های قیچی جنایت
*موقعیت امام حسین از مبارزه اش با یزید سرچشمه نمیگیرد بلکه در پایه ناشی ازامامت اوست
* منظومه کاروان.در سوگ شهیدان اشرف
*یاداشتی کوتاه بر یک مقاله؛
* العشق اکبر
* دو غزل پائیزی
*موسیقی و آواز در دیدگاه اسلام. پیامبر وامامان شیعه
*زمزمه‌ای با «مرضیه»، در پنجمین سالگرد سفر آن عزیز
* سرود مهرگانى
*کعبه منو حاجی
*سفر تلخ بی بازگشت کعبه
*خزانی
*هنوز هجوم ادامه دارد
*سرود مهرگانى
*و خویشتن را بنگر.....
*خدا و انسان(غزل) ا
*از زمزمه‌های ولگردی پیر که ترانه هم می‌سرود
*شاعر رسمی شعرهایش را میخواند
* چه بر جای مانده است؟
*هیچ ایم ما شاعران!
* چهار رباعی
*العشق اکبر. غزل
*آخرين ترانه‌ي دو زناكار
*غزل.در کوخ تنفروشان
*در جواب یک رفیق سابق لر
* امامزاده
*قصیده تلخ معرفت
*آخوندها! آخوندها
*کتیبه ای بر دیوار تاریکترین شب
*آدمی بسیارست
*حجر الاحمر(سنگ سرخ)
*شاملو شاعری جهانی - گفتگوی با اسماعیل وفا یغمائی
*دو مرثیه
* کرد را میکشند اما کرد زنده است
*تبريك حافظ به مناسبت فرا رسيدن عيد فطر و سخنى چند از هنوز هم تنهائى حافظ
*پایان ماه رمضان بر روزه داران و روزه خواران مبارک باد
*اسلام دموکراتیک مطلقا وجود ندارد
*عریضه شماره دوم ب. فراهانی و چند نکته
*نگاهی به زندگی و روزگار ابوالحسن يغما جندقی
*غزلی از گذشته ها در سال 1349و ماه رمضانی در هفده سالگی
*فقط دوازده خط و نیم .شماره19. در باره «تیمور نبی» پیغمبر اخیر الظهور در تاجیکستان و رعایت انصاف
* بیزارتر از داعشیان....
*دو ملودی
* کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من
*در رد ارتباط تاریخساز«حاجیه فاطمه اره» باوزیر مقتول قائم مقام فراهانی
* غزل رمضان
* فقط دوازده خط و نیم .شماره18. «پدودینی» ممنوع است!
*با تمام رهبران
* کتیبه ای بر دیوار تاریکترین شب
* من هم استحقاق دعوت به ویلپنت را داشتم
*اگر پرچم آزادى...
*نعلیات
*جنبش! پانزده خرداد و بلاهت ما
* غزل. خدای عاشقان
*خدا و انسان(غزل)
* فقط دوازده خط و نیم .شمارها 15 چرا خدا را باور داریم؟
* در ستایش تاختن
*ساقي نامه
*سه عاشقانه
*اگر عشق گناه است
*دو سر قافان
*تقطیر و تغلیظ یک گنداب در یک قطره
*آینه‌ها (۲)
*آینه
* غزل فراچکیدن
* نگاهی به هستی شناسی مولاناجلال الدین محمد بلخی
* زیباترین جنگاور جهان
* ابوسعید ابی الخیر عارف انساندوست
* قـصـیده شـهرها از مجموعه چهار فصل در طبیعت سوم
*غزل
* عاشقانه در ماهور
*شش عاشقانه
*فقط دوازده خط و نیم و گاهی بیشترک. شماره 14. لطفا از الله و پیامبر بزرگوارش بپرسیم
*عاشقانه. چو گسیو میگشائی
*فقط دوازده خط و نیم .شماره ۱۳ اسلام دموکراتیک مطلقا وجود ندارد
*فقط دوازده خط و نیم .شماره12تئوری آیه الله وحید و زیر سئوال رفتن قران
*فقط دوازده خط و نیم .شماره11 بزرگترین شاهکار آخوندها
*فقط دوازده خط و نیم .شماره 10.و جناب آقای مقلب القلوب والابصار
*نوروزی دیگر
*فقط دوازده خط و نیم .شماره 9نوروز پیروز شکست ناپذیر
*فقط دوازده خط و نیم .شماره 8 مهیب تر از مبارزه مسلحانه نبرد فلسفی است
*فقط دوازده خط و نیم. شماره ۶ و ۷ ؛ سرگذشت الله بخش‌های یک و دو
*غزل جهانخدائی
*سیمای تاریخی و حقیقی یک قدیس .کوششی برای تماشای روزگار و سرگذشت حقیقی و زمینی امام رضا (قسمت چهاردهم)
*در باره رابطه حضرت حدث اصغر با جناب شقیقه
*فقط دوازده خط و نیم .اگر شیطان خدا بود؟. شماره 5
*فقط دوازده خط و نیم در باره اعتقاد شماره 4
*تماشا کنید!با داعش تاریخ تکرار میشود و ما می توانیم بدانیم
*فقط دوازده خط و نیم (1)روز جهانی زن ربطی به رقیه و سکینه و فاطمه و... ندارد
*هشت مارس وسه غزل در ستایش زنان ایران
*هشت مارس .ماجرای سرودن ،سرود کاوه میهن، سرود زن و یادی از مرضیه
*ترا دوست دارم ای محبوب
*تو زیبائی ای میهن من
*آغاز و پایان جهان
* خدائی تازه خواهد زد هستی
*میزند سر از البرز آفتاب آزادی
*به به از آفتاب عالمتاب
*لبان تلخ تو
*کمی هم لبخند و ارامش و یک ترانه. حاجی خیلی پیدا میشه تو دنیا
*مثنوی گربه نامه.
*آقایان! چند مترش باقی مانده. دقت کنید.
*ماجرای پیرمردی 120 ساله که قبل از پدرش متولد شده است
*چی بودیم؟ چی شدیم!! چی میشیم؟عکسی از مرحوم ملک عبدالله در دانشگاه نور
* یاداشت اسماعیل وفا یغمائی و اطلاعیه جدید کمیسیون شورای ملی مقاومت در مورد فرا خواندن به اقامه دعوا
*یادداشتی برای دوستان
*با من بیائین. از مجموعه شعرها و نوشته های خانه خانم مکنزی شماره 3
*دیباچه و در باره بلیندا مکنزی
*می توانیم فرض کنیم کمپ لیبرتی جابجا شده است !
*بعدا بیشتر توضیح خواهم داد شماره 2
*دایناسورها
*سفر تلخ بی بازگشت کعبه
*ضریح
*مرگ بر مصداقی اما زنده باد مصداقی
*عاشقانه زمستانی
*بیاد هوشنگ عیسی بیگلو . در نیستی شناورم و کیف میکنم
*چه مقتدرند مردگان از مجموعه منتشر نشده آتشکده)
* مسیح را تعریف کنید انشاءسال 2013 میلادی
* غزل های یلدا
*منظومه نيايش نوئل
*امامت ملت و نه هیچ امام دیگر
*غزل در ستایش ترکان ودرذم تجزیه طلبی!
* بهانه زیستن.غزلیات بی تاریخ
*شعری به یاد و برای یاران دلاوردانشگاه
*قصیده یائیه در سرنوشت فقیه و ولایتش
*پیش از آزادی
*سیمای تاریخی و حقیقی یک قدیس .کوششی برای تماشای روزگار و سرگذشت حقیقی و زمینی امام رضا (قسمت چهاردهم)
* ز بهر ما زخدا دشنه ای بر آوردند
*سیمای تاریخی و حقیقی یک قدیس کوششی برای تماشای روزگار و سرگذشت حقیقی و زمینی امام رضا (قسمت سیزدهم)
*بعد از این شبانه ها
*سیمای تاریخی و حقیقی یک قدیس کوششی برای تماشای روزگار و سرگذشت حقیقی و زمینی امام (قسمت دوازدهم)
*سیمای تاریخی و حقیقی یک قدیس کوششی برای تماشای روزگار و سرگذشت حقیقی و زمینی امام رضا (قسمت یازدهم)
*عاشقانه
*در برکشیدن شمشیر مینائی علیه همنشین بهار
*لبان تلخ تو
*عاشورای ایرانی و نگاهی به برخی چشم اندازها
*درستايش رسالت
*سیمای تاریخی و حقیقی یک قدیس کوششی برای تماشای روزگار و سرگذشت حقیقی و زمینی امام رضا ( قسمت دهم )
*سیمای تاریخی و حقیقی یک قدیس کوششی برای تماشای روزگار و سرگذشت حقیقی و زمینی امام رضا (قسمت نهم )
*شهر من باز به گل بشکفی و روح بهار
*الا یا ایها الساقی
* قصیده چاووشیه نونیه جمهوریه اسلامیه
*مزموزما جهانست با آیه های روشن
*سیمای تاریخی و حقیقی یک قدیس کوششی برای تماشای روزگار و سرگذشت حقیقی و زمینی امام رضا(قسمت هشتم)
*غزل تازه. هوای تازه کجاست
*مرگ تبعیدی
*درکارگاه صبح
*سیمای تاریخی و حقیقی یک قدیس کوششی برای تماشای روزگار و سرگذشت حقیقی و زمینی امام رضا (قسمت هفتم)
*سیمای تاریخی و حقیقی یک قدیس کوششی برای تماشای روزگار و سرگذشت حقیقی و زمینی امام رضا (قسمت ششم )
*در این هوا که منم
*سیمای تاریخی و حقیقی یک قدیس کوششی برای تماشای روزگار و سرگذشت حقیقی و زمینی امام رضا (قسمت پنجم)
*اى آزادى
*در ژرفا! بیاد محسن امیر اصلانی
*سرود مهرگانى
*خــزانی
*قـصـیده شـهرها - از مجموعه چهار فصل در طبیعت سوم
*سیمای تاریخی و حقیقی یک قدیس کوششی برای تماشای روزگار و سرگذشت حقیقی و زمینی امام رضا (قسمت چهارم)
*لبان تلخ تو
*سیمای تاریخی و حقیقی یک قدیس کوششی برای تماشای روزگار و سرگذشت حقیقی و زمینی امام رضا (قسمت سوم)
*كي مهر خرد از دل شبگير برآيد
*با داعشیان
*سیمای تاریخی و حقیقی یک قدیس کوششی برای تماشای روزگار و سرگذشت حقیقی و زمینی امام رضا (قسمت دوم)
*چاووشی قصیده چاووشیه نونیه جمهوریه اسلامیه
*نیایش
*«خارجه نشین!»
*سیمای تاریخی و حقیقی یک قدیس. اسماعیل وفا یغمائی(قسمت اول)
*مرثیه
*بیزار تر از داعشیان....
*تائودا، پرنده کوچک و ببر مهربان.قسمت های اول تا چهارم
*آینه
*الا یا ایها الساقی
*چند سفارش به نویسندگان فرامایه
*ملت! ملت! همیشه سردار
*عاشقانه
*غثیان (استفراغ)
*واق واق سگان به زیر مهتاب جلیل
* تبريك حافظ به مناسبت فرا رسيدن عيدفطر و سخنى چند از هنوز هم تنهائى حافظ
*هانا آرنت هم اطلاعاتی بوده است
*سؤال
*با ناخدا
*اندر گسسته شدن بند دهان و بند تنبان
*دعا
*در ارتباط «زنده یادگودرزی» با «شادروان شقایقی»
*شاید آینه ای لازم باشد
*در ستایش ارتداد
*تاملاتى آزاد، ناكافى،ساده وپراكنده در باره مذهب و لامذهبى
*میخ محکم اسلام عزیز و واگذاری آن به مردم
*سبیل هم سبیل مقاومت!
*زنده باد شکاف!
*با مشکل پیامبران چه باید کرد
*کاردها می‌گریند
*.شباهتها. عاطفه اقبال. مسیح علینژاد
*کی بود کی بود من نبودم
*یک شب اگر
*با مشکل پیامبران چه باید کرد
*جنبش!پانزده خرداد و بلاهت ما
*در قلب مردم
*بخوان كه ابر سيه پاره پاره خواهد شد
*چرا حیرت میکنیم! باور کنیم!
*خوشاسپیده دم سرخ
*بازنویسی و خوانشی تازه از ترانه قدیمی یکی یه پوله خروس. زنده یاد جواد بدیع زاده
*با گوش‌های کر
*«بوي جوي موليانم آرزوست»
*غزل یک شب اگر...
*ساقی نامه
*برای شما متاسف و غمگینم
*عشق
*خطابه متناقض ومغموم ومه آلود اول ماه مه
*سرود انترناسیونال سرودی که همیشه پاکیزه است
*باز هم لیبرتی و باز هم جان ساکنان لیبرتی
*طعم روشنائی
*تجربه
*یادنامه بیستمین سالگرد سفرکمال رفعت صفائی(ک. صبحگاهان). شماره 1
*هوای تازه کجاست
*وقتی همه چیز فراموش میشود
*گوی مقدس
*قصیده سنگشار
*چه انتظار ؟بهاري نميرسد از راه
*نوروز من توئی
*بسوی بهار
*خوابم به گل نشست و بهار آمدم به خواب
*هوا شكفت و به جان جهان شراب چكيد
*بهار عبا پوش
*نوروزتان خوش باد
*سرود نوروزی آتش مقدس باستانی
*به پیشواز بهار؛ غزل‌های بهاری شماره شش تا ده
*آنکه عالم همه مست است ز رنگ وی و بویش
*در خلوت زاهدان اثنی عشری
*عاشقانه عریان بهاری
*غزل بهاری شماره یک
*ترس سیاسی
*آواز کولی‌ها
*بازخوانی پنج نوشته به مناسبت سرکوب مجدد درویشان ایران توسط ارتجاع حاکم
*مکاشفه
*پنج غزل عاشقانه. پیشکش به اهل دل و عشق
*خدائی تازه خواهد زاد، هستی
*درباره مقوله امام وامامت وامامواره ها درتشيع!
*اگر روزی واقعا انقلاب شد
*عاشقانه در ماهور. برای ایران. برای تمام مردم ایران
*آلترناتیوی که از دفاع درست و توضیح عاجز است
*هوای تازه کجاست
*کتیبه ای بر دیوار تاریک ترین شب
*میتوانیم فرض کنیم کمپ لیبرتی جابجا شده است !
*اجلاس دو روزه شورا ی ملی مقاومت و دو کلمه از مادرعروس
* در بدرقه رضا مرزبان
*زیرا باد می‌وزد
*نگران مباش!
*اگر مرگ نبود
*پنج مکاشفه
*برای مزید اطلاع و شناخت؛ شاهکار هنری جدید گروه «فنان ابو محمد»
*عاقبت نيم شبي مست زره مي‌آئي.از دفتر غزلها
*مسیح را تعریف کنید انشاءسال 2013 میلادی
*تسلیتی تکراری و بیفایده! و یا تبریک
*در دفاع از قهرمانان در زنجیر ویکی دو نکته در مورد ایرج مصداقی
*سه سروده .طعم روشنائی
*نيايش نوئل
*مژده! سر زد از البرز، آفتاب آزادي
*غزل های یلدا
*آواز شیپورها( من باز خواهم گشت)
*و حدیث پیرامونیان هفت حصار
*پایان اعتصاب غذا. تبریک عام، و تبریک خاص! به آقایان قصیم و روحانی !
*نگاهی به هستی شناسی مولاناجلال الدین محمد بلخی
*ابراز نگرانی
*غزل.
*معجزه! و شرمنده از بی ایمانی خود
*دعا
*هنوز سرودتان را مى خوانم
*سه گفتگو در باره شانزده آذر اسماعیل وفا یغمائی. م. ساقی
*در ستایش تاختن
*هفت حصار
*یک درخواست و یک جواب و نظر شادروان استاد معین
*درخواست از دوستان
*واژگونانیم برچنگک به قصابان بگو
*اعتصاب غذا خبر جدید
*دیریست، دریغا
*بیماران عقیدتی
*محبت نیست جز در ده نشینان!
*اما باران خواهد بارید
*لطفا در باره امام حسین دهانتان را ببندید
*غزل.در کوخ تنفروشان
*ای تازه فقیه سخت دیر آمده ای
*آخرین دیدار و گفتگو با مرضیه
*چند شعر در زندگی و مرگ ابراهیم آل اسحاق
*ساختار ، واشاره ای به ماجرای سعید جمالی
*و دیریست، دریغا؛ درنظاره چهلمین روز اعتصاب غذا
*اگر مرگ نبود
*سخنرانی در مقابل کشتزاری که گاوها در آن میچرند
*سر بالین فقیهی بیدار؛ نگاهی گذرا به برخی سایه روشن های زندگی آیه الله منتظری
*در خیل خائنان
*آتش تاریک
*یاداشتی در باره درد نامه استاد حمید رضا طاهر زاده!
*اگر پرچم آزادی...
*پیش از آنکه کشتار ششم انجام گیرد
*نگذاریم یعنی نگذارید بچه های اشرف کشته شوند
*منظومه کاروان- در سوگ شهیدان اشرف
*من این سوگ بزرگ را هرگز نمی‌توانم هضم کنم
*از زورخانه خواجه خضر تا زورخانه سیاست وچرخ قجری یاداشتی بر یاداشت آقای جلال گنجه ای
*عق ام گرفته است (برای ایرج مصداقی)
*باز هم تهدید
*در معنا و مفهوم بند از بند جدا کردن
*الا یا ایها الساقی
*باور کنید اعضا و هواداران مجاهدین گوسفند نیستند
*نگذاریم یعنی نگذارید بچه های اشرف کشته شوند
*اى آزادى…
*دوستان سابق! بخود آئید
*با اسلام عزیز چه باید کرد و چه نباید کرد
*مراد علی و مرید علی تاملی در پدیده مراد علیگری ومرید علیگری در سیاست
*به یاد شهید راه آزادی علی امیر کبیر یغمایی
*من باب اطلاع..برهای تازه باغ!
*پاسخ به دو سئوال و وقتی ته قضیه بالا می‌آید
*تداعی ها طرحی از سیمای یک مجاهد و یادی از مهدی افتخاری
*باز خوانی یک نامه(پاسخ نامه اول خانم اکرم حبیب خانی) و درنگی بر برخی نکات
*اطلاعیه. ممنوعیت پخش آثار من از رسانه های مجاهدین و شورا ورسانه های وابسته
*نامه خانم اكرم حبيب‌خاني به كميسر عالي حقوق بشر
*توضیحی بر یک یاداشت دیگر
*پنج نامه
*یک نامه و مشتی خاطره. اسماعیل وفا یغمائی
*یا اکرم حبیب خانی زنده است؟ ۲
*آیا اکرم حبیب خانی زنده است؟ ۱
*چاووشی
*دردناک، مضحک، خطرناک
*تو پایدار بمان ای تمامت ایران
*معنای کلام هستی
*واقعیت تاریخ ایران و دیدگاههای آقای بنی طرف
*آیا می شود حرف زد؟
*
*مسیح را تعریف کنید
*به پایان میرسد ای دوست هستی
*شانزده آذر: چهار گفتگو در باره جنبش دانشجوئی
*عاشورای ایرانی و نگاهی به برخی چشم اندازها
*بن بست تن شکست و فراخای جان رسید
*در درگذشت احمد قابل
*از زمزمه های ولگردی پیر که ترانه هم میسرود
*رباعیات؛ ای تازه فقیه سخت دیر آمده ای
*اگر مرگ نبود
*جماع الوداع ووداع الجماع
*پیش از آنکه ساکنان اشرف کشتار شوند به یاریشان برخیزیم
*نگذاریم یعنی نگذارید بچه های اشرف کشته شوند
*حقیقت ساده
*تخم اشتباه
*سخنرانی در مقابل کشتزاری که گاوها در آن میچرند
* در رازهای پیروزی و دوام مقام معظم بی زوال ولایت
*باور، تناقض و یک مسئله هندسی
*با تمام رهبران
*فرمانده فتح الله.در بدرقه مجاهد قهرمان فرمانده و چریک ارتجاع سوز مجاهد مهدی افتخاری
*چهار خرداد
*توجه به چند نکته ساده
*منظومه کاروان
*به بهانه سخنان دکتر هزار خانی و سخنی با خانم رجوی
*ننگ و نفرت بر قاتلان فرزندان مجاهد و مبارز مردم ایران
*تاملاتی ساده و پراکنده در باره مذهب و لامذهبی
*گفتگوی م. ساقی، با اسماعیل وفا یغمائی( قسمت چهارم)
*شانزده آذر: گفتگوی م. ساقی، با اسماعیل وفا یغمائی(3)
*شانزده آذر، گفتگوی م. ساقی با اسماعیل وفا یغمائی(2)
*شانزده آذر، گفتگوی م. ساقی، با اسماعیل وفا یغمائی
*یادداشتی بر یادداشت همنشین بهار
*من باب اطلاع
*مرگ می آید که ما را نو کند
*مگر راهی جز مردن؟
*آی ابراهیم....
*ابراهیم آل اسحاق به معبود پیوست
*فرهاد هم به خواب شیرین رفت
*خاتون (به یاد مرضیه)
*غزل در خاکسپاری مرضیه بی مرگ
*در بدرقه بانوی بزرگ تبعیدیان و پناهندگان سیاسی، مادر کوشالی
*خداینامک (بخش نخست) تاملاتی پراکنده در باره مفهوم خدا
* سفرت خوش ستار!
*تجربه
*موجودات فضائی و نظرات پرفسور هاوکینگ بنده!
*ماجرای نقاب و برقع و صدور کثافات مکتبی
*در شانزدهمین سالگرد سفر کمال رفعت صفایی
*«درس شناخت» ، «همبستگی ملی» و اهالی «آواتار»!
*چند خاطره ومن بلوچها را دوست دارم
*بکوشیم! واگر نه بفکر «تعدادی رهبر» باشیم
*مقداری توضیح واضحات...
*یا زلزلت الزلزال!، یا اخرجت الاثقال!
*سر بالین فقیهی بیدار
*یاداشت و توضیحی کوتاه
*ملایان بر لب باغچه نعنا!
*دواسلام متضاد! یا مسلمانان متضاد؟
*هفت شعر تازه
*در رهائی از میان فک تمساح وپس از آن
*پایان ماه رمضان بر روزه داران و روزه خواران مبارک باشد
*در زیر قناره های قصابان
*در چگونگی انواع ایستادن و نشستن و خوابیدن
*کودتای پاسداران و ایرانی تحت حاکمیت نظامیان؟!
*کجا ایستاده ایم؟
*قبل و بعد از اعتصاب غذا و برخی نکات
*عاشورای ایرانی و نگاهی به برخی چشم اندازها
*از سه شنبه تا شنبه و نگاهی به حدیث خونین شهر اشرف (بخش دوم)
*از سه شنبه تا شنبه و نگاهی به حدیث خونین شهر اشرف
*دو شعر برای شهیدان اشرف
*قصیده میر حسینیه موسویه
*گفتگو با اسماعیل وفایغمایی، شاعر ، نویسنده و پژوهشگر-گفتگوهای سری دوم - قسمت دهم
*رهبران کجایید
*این یه انقلابه
*نه ! «ندا» نمرده است
*بپاس حرمت و شرف ملت ایران
*گفتگو با اسماعیل وفایغمایی، شاعر ، نویسنده و پژوهشگر
*گفتگو با اسماعیل وفایغمایی، شاعر ، نویسنده و پژوهشگر- قسمت ششم (ادامه زنان)
*گفتگو با اسماعیل وفایغمایی، شاعر ، نویسنده و پژوهشگر- قسمت پنجم زنان
*گفتگو با اسماعیل وفایغمایی، شاعر ، نویسنده و پژوهشگر- قسمت چهارم
*اگر روزي واقعا انقلاب شد
*گفتگو با اسماعیل وفایغمایی، شاعر ، نویسنده و پژوهشگر (۳)
*گفتگو با اسماعیل وفایغمایی، شاعر ، نویسنده و پژوهشگر (۲)
*گفتگو با اسماییل وفایغمایی، شاعر ، نویسنده و پژوهشگر (۱)
*در مقدارکی تامل کردن در عمق قضایا و توجه به سر کلفت قضیه!
*ماجرای سخنرانی خاتمی و داستان کربلائی اسلام و آغوش باز ایران
*در باره آخوندها آخوندی قضاوت نکنیم
*گفتگو با اسماعیل وفا یغمایی در موضوع مذهب، حکومت مذهبی، قدیسان و....
*شاه ، شاه! و خمینی، خمینی است!
*آی آدمها