اپیلاسیون هسته‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۴
محمدرضا روحانی

 
پژواک ایران:  در گفتگوی حاضر بارها درباره تزلزل خامنه‌ای در موضوع «برجام» توضیح دادید نتایج این رفتار تردیدآمیز چیست؟‌
محمدرضا روحانی:  خامنه‌ای برای ختم به خیر تسلیم‌نامه‌ای که به قول خودش «تکلیفش » معلوم نیست له له می‌زند. اما باید تعادل ظاهری خود را حفظ کند تا نتایج فاجعه‌آمیز بلندپروزای‌های خود را به حساب دیگران بگذارد. «به یک کرشمه دو ناز» می‌کند یکی برای برادران تحت سلاح و دومی برای اهل اصلاح. فرانسوی‌ها ضرب‌المثلی دارند که وضع فعلی آقا را تداعی می‌کند. ترجمه‌اش این است « او نمی‌داند روی کدام پای خود برقصد».
 
پژواک ایران:‌ یعنی خامنه‌ای دیگر فصل‌الخطاب نیست؟‌
 
محمدرضا روحانی: این فصل‌الخطاب هم از اصول اسلامی است و مبتنی بر آیات قرآنی. فصل‌الخطاب همان ولی فقیه و رهبر عقیدتی است که از طریق بیعت وظیفه نمایندگی وجدان عمومی را عهده‌دار نمی‌شوند بلکه منصوب خدا هستند. به جای دیگران فکر می‌کنند. در معنای اصطلاحی فصل الخطاب جدا کننده حق از باطل است. خیر را از شر تشخیص می‌دهد. منقول است از علی‌‌‌بن ابیطالب که «والله لقد اهدایی ‌الله فصل‌الخطاب» یعنی سوگند به خدا که مقام فصل‌الخطاب را به من عطا کرده است. این مقام بعداً به اراده خداوند به ائمه منتقل شد. همین دو روز پیش رئیس مجلس خبرگان رهبری آیت‌الله محمد یزدی به لفظ مبارک تکرار فرمودند «آیت‌الله خامنه‌ای منصوب خدا و پیامبر است» آیات عظام، مراجع بزرگ قم و نجف هم سکوت می‌کنند. از فتنه می‌ترسند‌؟
با آن که علی ابن ابیطالب مدعی بود که خدا او را فصل‌الخطاب کرد و شیعیان معتقدند که پیامبر او را معرفی کرد اما مشکلات جانشینی از فردای رحلت پیامبر شروع شد. شیعیان معتقدند که علی بن ابیطالب با ابوبکر بیعت نکرد و اصلاً بیعت و شورا در امر انتخاب خلیفه بدعت است و دخالت در کار خدا. علی‌بن‌ابیطالب از طرف خدا منصوب بود و مردم هم به او گرویدند، همین و بس.
دعوای قدرت و فصل‌الخطاب شدن در اسلام یک رقابت عشیرتی و فامیلی بود. ابوبکر پدر عایشه سوگلی متقدر پیابمر بود. عمر هم داماد پیامبر بود و هم داماد علی. عثمان چون در حرمسرا دو تن از دختران پیامبر را به همسری برگزیده بود لقب ذوالنورین را داشت یعنی صاحب دو نور. علی هم با فاطمه دختر محمد بن‌عبدالله ازدواج کرده بود. در همین رقابت‌های فصل‌الخطاب شدن فامیلی  فصل‌الخطاب بودن سه تن از چهار تن خلفای راشیدن شربت شهادت نوشیدند. فصل‌الخطاب بالاتر از هر قانونی اعمال حاکمیت می‌کند .حالا پس از ۳۷ سال فصل‌الخطاب بودن این رهبر عقیدتی هم رطوبت کشیده است . فصل‌الخطاب باید قاطع باشد. رهبر اخیراً فرموده بودند من انقلابی هستم و دیپلمات و سیاستمدار نیستم. خوشبختانه این بار هم دروغ گفته و تقیه کرده ‌اند. آقا چشم‌های مبارک را می‌بندند تا مردم افتضاح او را نبینند. پته‌ها روی آب افتاده و آقا سرش را مثل کبک کرده توی برف صرف نمی‌کند، دور و برش را ببیند و به روی خود بیاورد. هی شعار بالا می‌آورد و گردو خاک راه می‌اندازد.
 
پژواک ایران:‌ شما در قسمت یازدهم این گفتگو از چشم‌انداز دچار شدن رفسنجانی به تیر غیب، کناره‌گیری، بازنشستگی یا خانه‌نشینی او صحبت کردید اما او به مشهد رفت با صانعی که او را «شیخ فتنه» لقب داده‌اند ملاقات کرد. از شورایی شدن رهبری صحبت کرد و این که در انتخابات اسفند خبرگان شرکت می‌کند. استاندار و تولیت آستان قدس، مقامات محلی و  روحانیون از او استقبال کردند. طی چهار روز چندین ملاقات با آنان و به ویژه روحانیون داشت،  به تهران هم که رسید خامنه‌ای را بازخواست غیرمستقیم کرد و گفت آن‌ها که از احمدی‌نژاد حمایت می‌کردند باید پاسخگو باشند. چرا خامنه‌ای به اجازه این مانورها را می‌دهد؟‌
 
محمدرضا روحانی: دو سه هفته پیش من فکر نمی کردم که پشم آقا این قدر ریخته است که حتی پس از زندانی کردن یادگار رفسنجانی اجازه سفر به او بدهد. من در ارزیابی خودم از قدرت آقا و ضعف رفسنجانی اشتباه کردم. این سفر دلیل روشنی بر اشتباه‌آمیز بودن آن محاسبات بود. من هنوز مثل شما در کسوت آدمی هستم و انسان جایز‌الخطاست. انحصار توزیع حقایق زمینی و آسمانی مال ولی فقیه ، رهبر عقیدتی و انواع گوناگون فصل‌الخطاب است و آنان که به قول محمد یزدی «منصوب خدا و پیامبر » هستند. این که ظریف به زیارت رفسنجانی می‌رود و دست به سینه می‌گذارد و تشویق می‌شود نشانه دیگری از ناتوانی حضرت آقاست. در سال «همدلی و همزبانی دولت و ملت» صادق لاریجانی به «جوسازی عوامانه» ريیس جمهور می‌پردازد. رئیس حزب  اصلاح‌طلبان که تازه متولد شده و هنوز ولیمه‌اش را نداده‌اند و نخورده‌اند را می‌برند زندان آن هم بعد از کنفرانس مطبوعاتی حزبی، صد‌وپنجاه میلیون وثیقه گرفته‌اند و فعلاً آزاد است. اتهام او این است که در حزب مشارکت که از ارباب فتنه است فعال بوده است. آقای خندان وکیل دبیرکل حزب را هم که بعد از کنفرانس همراه او به دادسرای اوین رفت را نپذیرفتند. این هم از محصولات تبصره ماده ۴۸ اصلاح‌ قانون دادرسی کیفری است. پاسدار جعفری فرمانده سپاه هم به ريیس دولت امید و اعتدال امر می‌کند که حرف «سنجیده» بزند و احمد خاتمی کشف می‌کند که «شورای نگهبان تنگه احد نظام» است.
 
در عین حال که ريیس حزب ندای ایرانیان صادق خرازی (معروف به دیپلمات قاچاقچی که در مافیای عتیقه فعال است و خواهرش زن مسعود خامنه‌ای پسر رهبر) به زبان شیرین فارسی اعلام می‌کند که اصلاح طلب واقعی «سردار سلیمانی» است. در حالی که در بغداد سردار را از اطاق نخست‌وزیر به بیرون هدایت می‌کنند. به نجف می‌رود. آقای سیستانی هم وقت ندارند که به او بدهند. مصباح یزدی که گفته بود نتیجه این مذاکرات «سبب لعن و نفرین نسل‌های آینده کشور به ما می‌شود زیرا که ایران همه چیز خود را باخته است...» حالا باید به مصاف آخوند علوی برگزیده ولی فقیه در وزارت اطلاعات برود که نظر سنجی سربازان گمنام امام زمان را فاش می‌کند و « ۶۵ تا ۸۲ درصد مردم طرفدار توافق هستند...» تازه این در حالی است که صالحی در مجلس اقرار می‌کند که «ادعا نمی‌کنم توافق هسته‌ای کاملاً به نفع ایران است» و پایگاه اطلاع‌رسانی رفسنجانی با زیرکی پوست خربزه هسته‌ای را زیر نعلین آقا می‌گذارد .
«هشدار رفسنجانی به ولایت معاش‌هایی است که دلواپس توافق هسته‌ای هستند ولی هنوز نفهمیده‌اند که انجام چنین کاری هرگز مسیر نبود مثل پذیرش قطعنامه که بی اذن امام نمی‌شد....» فریاد فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی به آسمان ‌رفت که «بدون جنگ خلع سلاح شدیم». رفسنجانی و خاتمی باید جوابگوی فعالیت‌های اتمی باشند. راست هم می‌گوید آن‌چه خامنه‌ای امروز درو می‌کند بذرش را آن‌ها پاشیده‌اند و البته با رهبری خودش. عباسی دستش به خاتون نمی‌رسد مزاحم کنیزکان مطبخی شده است. در همین شرایط ابوترابی نایب رئیس مجلس اسلامی به خاطرش می‌آید و می‌گوید «اگر محوریت فقیه عادل نبود... استخوان‌های ملت زیر چرخ‌های تحریم دشمنان له می‌شد ... تمامی دستاوردهای هسته‌ای به برکت وجود رهبری صالح است...» یکی از این دستاوردها را همان سردار جعفری معروف، رونمایی می‌کند تا همه بدانند «توافق هسته‌ای خطر جنگ را بیشتر کرده است...»
این‌ها مشتی از خروار اطلاعات و اسنادی است که دلالت دارد بر پراکندگی هیأت حاکمه در برابر «برجام». این تفرق در همه سطوح به چشم می‌آید. فصل‌الخطاب هم ناتوان و از کار افتاده هذیان های ضد‌آمریکایی و ضد یهودی خود را می‌پراکند تا چراغ سبز شیطان بزرگ در کاپیتول روشن شود و «امن یجیب مضطر اذا دعا و یکشف السوء» آن کیست که دعای بیچارگان را اجابت می‌کند و رنج‌ها را برطرف می‌کند. سوره نمل آیه ۶۲
با این همه خامنه‌ای – رفسنجانی دو بال فرتوت و فرسوده این رژیم هستند و فعلا صرف ندارد ، نمی‌توانندیا نمی‌خواهند از یکدیگر صرف‌نظر کنند. قبل از  پایان این پاسخ بی مناسبت نیست که به نامه مورخ ۱۱ شهریور [خواهر؟ خانم یا بانو و یا سرکارعلیه؟] عفت مرعشی متعلقه رفسنجانی توجه کنیم.
 
 
من بیش از نیم قرن است که فارغ‌التحصیل شده کارهای حقوقی و به ویژه وکالت کرده‌ام. نامه این شاکیه محترم مرا به فکر انداخت که اگر امسال سال «سین» باشد و «امروز اینجا فردا تهران» و «می‌بریمت به تهران» به وقوع بپیوندد بروم خدمت مشارالیها تجدید کارآموزی کنم. دست مریزاد از مقدمه، متن، طبقه‌بندی درست ،مؤخره و بالاخره نتیجه‌گیری آن به لحاظ شکل، محتوی ، به کارگیری درست لغات، اصلاحات و اصول حقوقی بی‌نظیر است. می‌توان آن را به عنوان نمونه به کارآموزان وکالت و قضا آموخت. البته نمی‌دانم اگر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام فراری باشد تکلیف شرعی من برای اخذ مجوز تلمذ در خدمت متعلقه ایشان چیست؟‌یک عیب کوچک هم داشت امضای دوگانه همسر و بیت هاشمی رفسنجانی یعنی چه؟ یعنی یک شخصیت حقیقی، متعلقه محترمه ایشان و یک شخصیت حقوقی که «بیت» نامیده می‌شود امضا کرده‌اند؟ البته تهدیدات ادامه دارد که «سؤالات مهم‌تر را می‌فرستم شاید که دوای دردتان باشد». عجالتاً آقای حنیف حیدر‌نژاد به درستی نامه را بررسی و تحلیل کرده و از ضرورت احترام به حقوق همه متهمان مطلب مفیدی نوشته‌اند.
مخاطب واقعی این نامه شخص خامنه ای است اما به نشانی اژه‌ای فرستاده شد تا پل‌ها را علنی خراب نکنند و این هم واسخ واقعی اژه‌ای است که :
دانی که منم زبون تر و عاجز‌تر    پالان بزنی چو بر نیایی با خر
امیدوارم شخصیت‌های طرفدار حقوق حیوانات محترم بابت استناد به بیت اخیر خشمگین نشوند. پاسخ مقدر شیخ اجل سعدی را در این باب به من ندهند که فرمود:
مسکین خر اگر چه بی تمیزاست   چون بار هم برد عزیز است
گاوان و خران باربردار      به زآدمیان مردم آزار
و عذر مرا بپذیرند که در مثل مناقشه نیست.
 
پژواک ایران: برائت از تسلیم نامه‌ای که به آن صفت ذلیلانه هم داده‌اید برای دیگران چه فایده‌ای دارد؟
 
محمدرضا روحانی: در مورد باندهای گوناگون و اشخاص مختلف باید دید کجا هستند، چه منفعت یا ضرری برای آن‌ها دارد. بسیاری می‌گویندخطر جنگ را دور کردیم. باند احمدی‌نژاد این را نمی‌گوید. می‌گوید من بهترش را در آستین داشتم. رهبر اخیراً شروع مذاکرات را نتیجه میانجیگری سلطان عمان اعلام کرد منظور از «یکی از محترمین منطقه» همین آقاست. اما دیروز و امروز دبیر سابق شورای امنیت ملی که عنوان نمایندگی شخص مقام معظم رهبری را هم یدک می‌کشید صاف و پوست کنده از دروغگویی ولی مطلقه فقیه پرده برمی‌دارد یکی در اجلاس خبرگان رهبری و دیگری در مجلس شورای اسلامی. دکتر سعید جلیلی رهبری را این چنین لو داد «زمانی که دولت یازدهم پروژه‌ای هسته‌ای را تحویل گرفت طرف مقابل به حقوق هسته‌ای ایران در چهارچوب ان تی پی اذعان کرده و بر استثنا نبودن ایران در حقوق و تکالیف هسته ای اعتراض داشته و آمادگی خود را برای شکل گیری معامله هسته‌ای و ورود به موضوع لغو تحریم‌ها ....» اعلام کرده بود. فراموش نمی‌کنیم که به دلیل عنوان نمایندگی مقام معظم رهبری از جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری تجلیل فراوان شد و او مورد مرحمت مردم قرار گرفت و با شعار زیر از او استقال می شد.
بدون هیچ دلیلی     خاک بر سرت جلیلی
 
پژواک ایران:‌ این نوع افشاگری‌های باند رقیب برای سنگ انداختن در روند تصویب «برجام» نیست؟
 
محمدرضا روحانی: نه. خیلی شلوغ تر ازن حرف‌ه است. ما قبلاً در گفتگوی قسمت ۱۲ هم حرف صالحی را نوشتم که تلکرافی گفت به امر آقا موقع انتخابات مذاکرات متوقف شد. بعد به امر ایشان به حسن روحانی که تازه انتخاب شده بود خبر دادم که «موضوع برایشان باور پذیر نبود». صالحی که امروز رقیب نیست رفیق است. چرا یک عمامه‌دار خوش سابقه را که او هم جزء رفقا و در قدرت است مثال نزنیم،‌پور محمدی امروز وزیر دادگستری است و قاتل شناخته‌شده در کشتار زندانیان سیاسی سال ۶۷، حالا پس از شش سال، همین امروز اعلام کرد که درباره حصر سران «فتنه» نمی‌توان آن را با مبانی حقوقی و قضایی توضیح داد چون حصر ناظر به یک مبحث سیاسی و امنیتی است» و «دولت برجام را یک توافق سیاسی می‌داند و نیازی به ارجاع آن به مجلس نیست» اگر فصل‌‌الخطاب ولی مطلقه امر و امامت امت، این همه به پیسی نیفتاده بود چه کسی جرأت این فضولی‌ها را داشت؟ چه کسی می‌توانست هرچند با ایهام یا ابهام، اشاره‌ آدرس رهبر معظم را برای پاسخگویی آن هم بطور علنی دراختیار عموم قرار دهد؟ کار به جایی رسیده که ولی فقیه ناچار می‌شود که به دفتر خود امر دهد که «انتساب مواضعی به او درباره پرونده اتمی فاقد اعتبار است...» دهم شهریور
آقا خودش شده مثل بوجار لنجان از هر طرف باد بیاد بادش می‌دهد و در عین حال مریدان قاتل خود را بی اعتبارتر می‌کند. استاد سخن سعدی، همیشه زنده است و در وصف این نوع ارشادات به زیبایی سرود که
محتسب کون برهنه در بازار    قحبه را می‌زند که روی بپوش.
 
شهریور ۱۳۹۴
 

منبع:پژواک ایران


محمدرضا روحانی

*نامه محمدرضا روحانی به خامنه‌ای [2020 Mar] 
*گفتگو با یک دوست [2019 May] 
*بررسی طرح جدید قانون کار و حکایت طبال امام حسین و شمشیر زن یزید [2019 May] 
*مردم شرافتمند! نسرین ستوده را تنها نگذارید [2018 Jun] 
*مصدق و عدم تمرکز  [2018 Mar] 
*اسلام ناب، حق چند همسرى مردان و تكليف زنان  [2017 Mar] 
*روز زن، قيم صغار و حقوق ملت  [2017 Mar] 
* ٧ اسفند و منشور سر افرازى وكلا [2017 Feb] 
*پيامى از زنده ياد عبد الرضا كريمى،ايرانى، دموكرات وكرد [2017 Feb] 
*نامه به آقاى مسعود رجوى رهبر عقيدتى مجاهدين چنانچه در دسترس باشند [2017 Feb] 
*مرگ رفسنجانى ‏  [2017 Jan] 
*جشن با ياد مرضيه [2017 Jan] 
*هوشنگ رفت ؟ [2016 Dec] 
*ياد آر ز شمع مرده، ياد آر… [2016 Nov] 
*شورا آرمانشهر مصدق [2016 Sep] 
*درباره همكارى پوتين- خامنه اى (قسمت دوم)‏  [2016 Aug] 
* در باره همكارى پوتين - خامنه اى (بخش اول)  [2016 Aug] 
* ٣٠تير، تانكها و حكم ديوان بين‌المللى دادگسترى  [2016 Jul] 
*شاد باش موقت [2016 Jul] 
*مرده ریگ امام  [2016 Jun] 
*نامه به رئيس جديد كانون وكلاى مركز [2016 May] 
* پتك عمامه كوب و جامه كاغذى من  [2016 Apr] 
* نامه اى به يك رئيس [2016 Apr] 
*روز حساب، شير درنده وخران رمنده (۲)  [2016 Apr] 
*روز حساب، شير درنده وخران رمنده (۱) [2016 Apr] 
*انتخابات كانون وكلا  [2016 Mar] 
*انتخابات كانون وكلا (قسمت اول) [2016 Mar] 
*هادى اسماعيل زاده ما را ترك كرد  [2016 Mar] 
* قبيله نفوذى ها  [2016 Feb] 
* انتخابات و بوى بد برجام [2016 Feb] 
* نامه به آقای مسعود رجوی چرا با نام خودتان به نوشتن ادامه نمی دهید؟ [2016 Jan] 
*آقای مسعود رجوی رهبر عقیدتی «با شرف‌ها»، پاسخ چیست؟  [2015 Nov] 
*لیبرتی، زینت خانم و سفره هفت‌سین [2015 Nov] 
*رهبر عقیدتی برادر مسعود می‌ترسد و می‌ترساند [2015 Nov] 
*اپیلاسیون هسته‌‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت هیجدهم) [2015 Oct] 
*درون قبر هر شهید یک رآکتور هسته‌ایست [2015 Oct] 
*اپیلاسیون هسته‌‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت هفدهم)  [2015 Oct] 
*اپیلاسیون هسته‌ای- گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۶ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۵ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۴ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۳ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای- گفتگو با محمدرضا روحانی – قسمت ۱۲ [2015 Aug] 
* اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت ۱۱) [2015 Aug] 
*اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی (۱۰) [2015 Aug] 
*اپیلاسیون هسته‌ای، گفتگو با محمدرضا روحانی ۹ [2015 Jul] 
*اپیلاسیون هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۸) [2015 Jul] 
*اپیلاسیون هسته‌ای ، گفتگو با محمدرضا روحانی (۷) [2015 Jul] 
*ایام مبارک قدر و بشکن بشکن اسلامی  [2015 Jul] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره ۴ [2015 Jun] 
*اپیلاسیون هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۶) [2015 Jun] 
*اپیلاسیون هسته‌ای ؛ گفتگو با محمدرضا روحانی ۵ [2015 Jun] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۴) [2015 Jun] 
**«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۳) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره (۳) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی‌شماره (۲) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره (۱) [2015 May] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۲) [2015 May] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۱) [2015 May] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۹)  [2015 Apr] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۸)  [2015 Mar] 
*آقای رجوی! جان بولتن خواهان بمباران میهن‌مان شده است [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۶)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۵)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۴)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۳)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (2) [2015 Mar] 
* اخبار در آينه، اشعار، امثال و كنايات- (1) [2015 Mar] 
*آى دزد آی دزد -۵ [2015 Feb] 
*آی دزد، آی دزد -۴  [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد ۳ [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد 2 [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد [2015 Jan] 
*ز آسمان بلا سنگ فتنه مى بارد [2014 Dec] 
*شكايت از برادر مسعود به امام حسين(ع) ٢  [2014 Dec] 
*شکایت از برادر مسعود به امام حسین (ع) – ۱ [2014 Dec] 
*ياد آر ز شمع مرده، ياد آر... [2014 Nov] 
*فراخوان؛ به نجات جان ساکنان اردوگاه «لیبرتی» برخیزیم [2014 Oct] 
*نامه به رئيس اتحاديه سراسرى كانونهاى وكلاى دادگسترى ايران  [2014 Oct] 
*عین گزارش خامنه‌ای علیه امیرانتظام [2014 Oct] 
*ایراد بنی‌اسرائیلی و پند ۳۶ ساله [2014 Sep] 
*آسيد على ذهب الدوله بالبوله  [2014 Sep] 
*گفتگو بر سر شامورتى بازى در وداع با استاد كاتوزيان  [2014 Sep] 
*بى شرمى در وداع با استاد كاتوزيان  [2014 Sep] 
*سوءاستفاده از آبروی استاد [2014 Sep] 
*گفتگو با آقای محمدرضا روحانی در مورد لایحه‌ی جامع وکالت  [2014 Jul] 
*گزارشی از سمينار خواسته هاى ملت از قانون اساسى [2014 Jun] 
*آسيد على معماى جفتك زدن را حل کنید [2014 May] 
*جمعيت حقوقدانان ايران و لایحه قصاص [2014 Apr] 
*پایان زمستان با وکلا [2014 Mar] 
*آسيد على «به قران كودتا شده ....» [2014 Mar] 
*آسیدعلی مواظب سلامتی خود باشید [2014 Mar] 
*دادگستری و کانون وکلا، قسمت سوم [2014 Feb] 
*دادگسترى و كانون وكلا - هفت اسفند جشن استقلال كانون وكلا؟ - قسمت دوم  [2014 Feb] 
*جهل و جنايت [2014 Feb] 
*دادگسترى و كانون وكلا (قسمت اول) [2014 Feb] 
*پاسخگو و مسئول كيست؟ قسمت ۵- املاك محمد رضا روحانى [2014 Feb] 
*مسئول و پاسخگو کیست؟ (قسمت چهارم) در وداع با مرزبان قلم [2014 Jan] 
*مسئول و پاسخگو كيست؟ قسمت سوم  [2014 Jan] 
*مسئول و پاسخگو كیست؟ (۲) [2013 Dec] 
*مسئول و پاسخكو كيست؟  [2013 Dec] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم (قسمت ششم) [2013 Dec] 
*گفتگو با محمدرضا روحانی در مورد مذاکرات ژنو  [2013 Nov] 
*پیراهنی که ‌آید از او بوی یوسفم- قسمت پنجم [2013 Nov] 
*پیراهنی که آید از آن بوی یوسفم – قسمت چهارم [2013 Oct] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- (قسمت سوم) [2013 Sep] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- قسمت دوم [2013 Sep] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- قسمت اول [2013 Sep] 
*آه دل و آرزو [2013 Sep] 
*می‌توان شد به سهل و آسانی / «پهلوان»‌ مسلم خراسانی (۱) [2013 Aug] 
*این «طفل معصوم» [2013 Aug] 
*پاسخ محمدرضا روحانی به پرسش‌های صدای وجدان [2013 Aug] 
*دیوار مقدس مقررات و تعهدات به من اجازه نداده که به قواعد بازی پشت پا بزنم [2013 Aug] 
*گفتگوی با محمدرضا روحانی در مورد نتایج استعفا از شورای ملی مقاومت [2013 Aug] 
*نامه سرگشاده به خانم شیرین عبادی [2013 Aug] 
*چشم‌انداز‌ها ۴ [2013 Jul] 
*چشم‌اندازها ۳ [2013 Jul] 
*چشم‌اندازها ۲ [2013 Jul] 
*چشم‌انداز‌ها (بخش اول) [2013 Jul] 
*استعفای ما آزمایش آنهاست !  [2013 Jun] 
*ايهاالناس ليبرتي زندان نيست كشتارگاه است [2013 Jun] 
*متن استعفا نامه محمدرضا روحانی و کریم قصیم از شورای ملی مقاومت ملی ایران [2013 Jun] 
*اول ماه مه، «شاه شهید»، امام راحل و حق همه  [2010 Apr] 
*بهار در همه باغها [2010 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار و امثال [2010 Feb] 
* اخبار در آینه اشعار و امثال  [2010 Feb] 
*خط امام و دانشگاهیان «این گرگان وابسته به ابرقدرتها»  [2009 Dec] 
*گفتگوی پژواک ایران با محمدرضا روحانی پیرامون ۱۶ آذر، وحدت نیروها و ... بخش دوم  [2009 Dec] 
*گفتگو با محمدرضا روحانی پیرامون جنبش، رادیکال‌تر شدن آن، خودجوش بودن، درگیری‌ جناح‌های رژیم و ... (قسمت اول) [2009 Nov] 
*سوالی و جوابی [2009 Nov] 
*«مرد خریدار، زن صاحب کالا » [2009 Nov] 
*نامه ای به یک همکار: «خدا را در پستوی خانه نهان باید کرد» [2009 Aug] 
*قوای مملکت ناشی از ملت است  [2009 Aug] 
*چهره‌ی واقعی مصدق [2009 Mar] 
*خود كرده را تدبير نيست- محمد رضا روحاني [2008 Oct] 
*چهره‌ی واقعی مصدق [2008 Mar]