اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت ۱۱)
محمدرضا روحانی

پژواک ایران:  هفته گذشته حسین شریعتمداری در سرمقاله کیهان به طور صریح اعلام کرد «حضرت آقا از نارسایی و عواقب فاجعه آمیز توافق یادشده اطلاع کامل دارند و به جرأت می‌توان گفت که ایشان به هیچ وجه راضی نیستند». ۴۸ ساعت بعد خامنه‌ای به میدان شتافت تا با معرفی آمریکا به عنوان مصداق عینی و مظهر «مفهوم دشمن» ناخشنودی خود را با قراردی که  «تکلیفش و رد یا قبول شدنش معلوم نیست» را بیان کند. در گفتگوی پیشین شما به مقاله‌‌ای از نوشته‌های خودتان ارجاع دادید که «وصل حوری جماران با غلمان و شیطان کاخ سفید برای هر دو مفید است....» اگر بپذیریم که «برجام» برای طرفین مفید است آن وقت ما می‌پرسیم چرا خامنه‌ای به «خیر‌الشرین» رضایت نمی‌دهد و سنگ‌اندازی می‌کند؟

 

محمدرضا روحانی: شل کن، سفت کن های مقام معظم رهبری مصرف داخلی دارد. فصل‌الخطاب در یک بن‌بست تاریخی گیر افتاده است یا باید بزند توی دهن ۵ به اضافه ۱ و ملل متحد یا تسلیم ذلیلانه را بپذیرد. خمینی هم «به هیچ وجه راضی» نبود جام زهر را نوش جان کند. هیچ مریضی میل به جراحی ،خوردن دارو و سرکشیدن «شربت‌» های علاج بخش را ندارد. مجبور است. رهبر معظم با نرمش قهرمانانه دست‌ها را بالا برد. البته راضی نبود اما راه چاره‌ دیگری نداشت. حالا هم به میخ و به نعل‌زدن‌های حضرت آقا تابعی است از آب و هوای واشنگتن و دگرگونی‌ها در صف‌بندی‌های ساختمان کاپیتول مجالس قانونگزاری آمریکا. پاسدارها نوکر بادمجان نیستند نوکر ولی فقیه هستند. یک پاسدار که در بین سرداران قدیمی سری دارد و از فرماندهان جنگ ایران و عراق بوده در ماه گذشته صاف و پوست کنده گفته بود که «با این توافق باید با ولی فقیه خداحافظی کرد» حالا جام زهر «برجام را برای ریختن به گلوی مبارک سیدعلی اولاد پیغمبر آماده می‌کنند. این سردار که نامش سعید قاسمی است درنرفته و هنوز در منصب فرماندهی حزب‌الله فرمان می‌راند. دو هفته پیش پاسدار قلم‌کش نظام، حسین شریعتمداری نوشته بود «هدف دشمن از توافق وین براندازی رژیم است».

همه می‌دانیم که رئیس جمهور، دولت، مجلس، مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان، شورای نگهبان، شورای عالی امنیت ملی و و و همگی آلت فعل آقا هستند. آقا هم قاطی کرده و دور خود می‌چرخد راه پس و پیش ندارد. گیج است. سردار رحیم صفوی که مشاور عالی و دستیار نظامی مقام معظم رهبر هم یکی از مناصب و عناوینی است که در این نظام دارد و با آقای آمانو در رابطه با قرارداد سری بازرسی‌های اماکن نظامی به تفاهم رسیده روز ۸ تیرماه گذشته به درستی گفت «جمهوری اسلامی از یک پیچ تاریخی عبور می‌کند. فردای همان روز همپالکی سرشناس او سردار محسن رضایی که به امر یا با اجازه رهبر لباس سیاست را کنده و به اونیفورم پاسداری برگشته است حرف درست دیگری زد که نشان‌دهنده عجز کامل رهبر‌ این نظام است «تنها راه مذاکره است و راه برگشت وجود ندارد....» مذاکرات ادامه یافت. بالاخره «برجام» با مراقبت شبانه‌روزی رهبر از آب درآمد. بعد هم جشن هسته‌ای بود و رقاصی و شادباش گفتن‌های داخلی و خارجی و ستایش از معجزات مقام رهبری، حمایت ، ارشاد، قاطعیت و سیاست حضرتش. آقا می‌دانست که چه دسته گلی به آب داده و بعد از مدتی سکوت به مداح‌های خود پاسخی داد و همه را دست انداخت که خبری نشده تبریک برای چیست؟ حالا به امر خود اوست که شریعتمداری قلم‌کش مقام معظم رهبری از «عواقب فاجعه‌آمیز توافق» خبر می‌دهد. ولی فقیه که همه کارها تحت نظر مستقیم او شروع شده و ادامه دارد، قبول مسئولیت نمی‌کند جا خالی می دهد. برائت از «برجام» و نپذیرفت مسئولیت عواقب فاجعه‌آمیز آن فعلا به نفع اوست.

پژواک ایران:‌ این تردید و دو دولی، به چپ و راست رفتن چه فایده‌ای برای او دارد؟‌

محمدرضا روحانی:  ما معمولاً به اخبار این قبیل مسائل توجه داریم. اما این اخبار از دورن یک سری شرایط درونی باندها، مقتضیات مربوط به منافع نظام مسلط و حاکم و رابطه‌اش با محکومین و البته روابط بین‌المللی در می‌آید. رهبر درین بن بست است و مردد. باندهای درونی به جان هم افتاده‌اند. دو معاون احمدی‌نژاد در زندان هستند وشاید به زودی خودش دچار عدالت برادران لاریجانی شود. موسوی و عیالیش و کروبی طبق مقررات در حصر آب یخ می‌خورند. ولیعهد رفسنجانی در رسیدگی به یکی از پرونده‌هایش به زندان رفت و به قول مادرش دچار «پدرسوختگی» شده و این مادر دلسوز نشانی جوانی را می‌دهد که «طلا به ترکیه برد» یعنی آقا مجتبی یادگار امام خامنه‌ای. رفسنجانی، رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، رئیس سابق جمهوری، رئیس سابق مجلس خبرگان رهبری و رئیس فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام اگر به تیر غیب دچار نشود در شرایط فعلی ناچار به نظر می‌رسد از کناره‌گیری، بازنشستگی و خانه‌نشینی است. قصه دزدی‌ها و غارت‌ها سر دراز دارد و همه مشغول لو دادن یکدیگر هستند. این تنش‌ها همیشه به نوعی در نظام جمهوری اسلامی وجود داشته و خواهد داشت. اما خمینی و خامنه‌ای هرکدام با روش خود آن را کنترل می‌کردند. به نظر می‌رسد که بعد از «برجام» تعادل داخلی هیأت حاکمه سخت برهم خورده است. بحران‌ها و تنش ‌ها درونی به قدری گسترده و عمیق است که خامنه‌ای در شرایط آمادگی برای خوردن جام زهر «برجام» نمی‌تواند آن‌ها را مانند سابق کنترل کند .تنش‌ها هر روز در حال افزایش و صعود است و نزدیکی انتخابات رژیم رقابت‌ها را تشدید کرده است. اشتلم‌خوانی رهبر برای حضور در صحنه و قدرت‌نمایی است. او فعلا قادر به اداره بحران نیست.

پژواک ایران:  تشدید این تضادها چه نتیجه‌ای برای مردم دارد؟ این ها در تقسیم قدرت با یکدیگر دشمنی می‌کنند و نه برای حق و حقوق ملت.

محمدرضا روحانی: کاملاً درست است.  این تضادها و درگیری‌ها بر سر قدرت است و غارت . البته سمت و سوی آن حفظ نظام است. رفسنجانی عاشق چشم وابروی خامنه‌ای نیست که راه می‌رود و چپ و راست خامنه‌ای را «عماد» و «عمود» خیمه نظام می‌خواند. این عمود خیمه نظام است که سنگینی بار «نرمش قهرمانانه» را نمی کشد و می‌لرزد. راه نمی‌رود تلوتلو می‌خورد. نتیجه ناتوانی هیأت حاکمه و به ویژه رهبر آن به نفع مردم است. مشروط بر آن که جنبش داخلی بتواند سمت و سوی شخصی را برای رسیدن به مطالبات خود پیدا کند.

 

پژواک ایران:‌ به این ترتیب باید بپذیریم خامنه‌ای به دست خودش برای نظام اسلامی و مسند رهبری شخصی‌اش چاه کنده است؟‌

محمدرضا روحانی: نه، به هیچ وجه چنین تصوری منطقی نیست. شاه روزی که خطاب به مردم گفت که دیگر دزدی و استبداد و قانون شکنی ادامه نخواهد داشت و «صدای انقلاب شما را شنیدم» خیال می‌کرد که راه نجات را یافته و عقب نشینی ممکن است. دیدیم که اشتباه کرد. میزان جنایات و قانون‌شکنی‌های او اصلاً قابل مقایسه با خامنه‌ای نیست. او نتوانست عقب‌نشینی کند خامنه‌ای هم نمی‌تواند اصلا و اصولاً عقب نشینی کند به ویژه در برابر مردم. جای دور نمی‌روم در همین پژواک ایران نوشته جدید آقای مصداقی را بخوانید «ناصر منصوری را روی برانکارد آوردند و بعد اعدام  کردند یا کسی که دچار بیماری صرع پیشرفته بود و یک پایش به دلیل بیماری سیاتیک فلج بود او را بچه‌ها کول کردند. بردند و دار زدند.»

این‌ها نمونه هایی و مشتی از خروار عدالت اسلامی است. البته آدمی به سن و سال و تجربه من آرزوی خونریزی را ندارد و آرزو می‌کند خامنه‌ای مثل آدم عاقل سرش را بگذارد پایین و دربرود. شر دور بلا دور. اما چرخ فلک بر اساس آرزوهای نیک من و شما حرکت نمی‌کند. سرنوشت مبارک برای او برد بزرگی است. اما او خود صدبار بدتر از قذافی و صدام حسن و چائوشسکو را انتظار می‌کشد. می‌داند که بدون حمایت مسقیم و مستمر پاسداران نمی‌تواند ساعتی مثل یک شهروند زندگی کند .او حتی جرأت ندارد فرار کند یا مثل محمدعلی شاه، احمدشاه، رضا شاه، محمدرضا شاه تبعید را بپذیرد. این قبیل موجودات یا بر تخت شقاوت تکیه می‌زنند یا زیرخاک قرار می‌گیرند. او یک راه و تنها یک راه برای ادامه حیات دارد و آن هم عقب‌نشینی در برابر فشار خارجی‌هاست نه در برابر ملت.

پژواک ایران‌: پس چرا هم‌اکنون شاهد مقاومت و سنگ‌اندازی او در مقابل «برجام» هستیم؟‌

محمدرضا روحانی:  تنها و تنها با ترکیبی که بعد از انقلاب خیلی باب شد و عمومیت یافت می‌توان وضع او را توصیف کرد آن هم «خالی بندی» است. ظاهراً پیشینه این واژه به دهها سال پیش یعنی زمان سلطنت رضا شاه بر می گردد ! گفته می‌شود که در زمان مذکور بدلیل کمبود اسلحه، بعضی از پاسبانهایی که گشت می دادند فقط غلاف خالی اسلحه را روی کمرشان می بستند و در واقع اسلحه ای در کار نبود. دزدها و یا خلافکاران وقتی متوجه این قضیه شدند به یکدیگر می‌گفتند که طرف «خالی بسته» و منظورشون این بود که فلان پاسبان غلاف خالی اسلحه را دور کمرش بسته و برای ترساندن ما بلوف می زند که اسلحه دارد. به هرحال این‌ها فعلا خالی بندی است.

پژواک ایران:  این خالی‌بندی‌های شفاهی نمی‌تواند در روند امضا و اجرای «برجام» تأثیر بگذارد؟

محمدرضا روحانی:‌ تاکنون تأثیری نداشته است. گزارش فعالیت‌های نظامی هسته‌ای را سروقت داده‌اند. روابط  مقامات رسمی طرفین با یکدیگر نشانی از اثرگذاری شعر و شعارهای خامنه‌ای نداده است.

این یک نیاز متقابل طرفین است .قطعاً پیچیدگی‌ شرایط خامنه‌ای در کندی فراهم آمدن سند «برجام» اثر داشته است. فعلاً آقای اوباما با بردباری به لجاجت رهبر اعتنایی نکرده است. نیاز به  نبوغ و غیب‌گویی نیست تا منافع مشترک طرفین را در ادامه مماشات و سازش با هم تشخیص دهیم. دو سال پیش هنوز حسن روحانی فرمان تنظیم حکم ریاست جمهوری خود را از ولی فقیه نگرفته بود که من طی چهار یادداشت تحت عنوان چشم‌اندازها نظرم را درباره سیر و روند روابط بین ولی فقیه و آمریکایی‌ها نوشتم. جزیی از بخش پایان یاین نوشته را عیناً در اینجا می‌آورم.

«عقب نشینی یا جنگ

اگر راه برون رفتی در درون موجود نباشد، خامنه‌ای باید آنرا در روابط خارجی جستجو کند. گزینش فراوانی پیش روی او وجود ندارد. اولی عقب‌نشینی است در زمینه‌ پروژه بمب اتم به منظور شکستن تحریم‌ها و رساندن دلارهای نفتی به دستگاه‌های سرکوبی، اعوان و انصارش به علاوه تأمین حداقل کالاهای اساسی برای توده‌های گرسنه و به جان آمده. این گام ناگزیر همراه خواهد شد با بازبینی روابط با حزب‌الله در لبنان، دست کشیدن از تهدید اسرائیل، بازگشت از سوریه، کوتاه آمدن در عراق، کنار کشیدن از تحریکات در بحرین، دست درازی نکردن در امارات، دست کشیدن از تحریکات در عربستان سعودی، قطع رابطه با حوتی‌ها در یمن، رها کردن افغانستان و .... الی غیر‌النهایه. یعنی انحلال عملی سپاه پاسداران، نیروی قدس و دست کشیدن از تروریسم بین‌المللی. راه دیگر فرار به جلو است و تشدید تضاد در پرونده‌ هسته‌ای، ادامه تحریکات و ماجراجویی در منطقه ، توسعه تروریزم در حوزه‌های نفوذ سپاه و بالاخره جنگ‌های نامتقارن و کشیدن کشور به یک جنگ ویرانگر و نابرابر. البته وقت کشی، مذاکرات تاکتیکی، اجازه بعضی از بازرسی‌های محدود از سایت‌‌ها و ... کارهایی است که روحانی امتحان خود را در آن داده است. لابد سناریوهای دیگری هم قابل تصور است که اکنون به نظر نگارنده نمی‌رسد.»

http://www.pezhvakeiran.com/maghaleh-53747.html

هم‌اکنون که به آخرین سؤال پاسخ می‌دهم در سر خط خبرهای رادیو فردا می‌خوانم آقای باراک نخست وزیر سابق اسرائیل که در کابینه نتانیاهو وزیر دفاع بود دیشب گفته است که اسرائیل بین سال‌های ۲۰۱۰ – ۲۰۱۲ در صدد «حمله هوایی» به تأسیسات اتمی ایران» بوده است. بدیهی است آمریکایی‌ها آن‌ها را تنها نمی‌گذاشتند.

 

منبع:پژواک ایران


محمدرضا روحانی

*نامه محمدرضا روحانی به خامنه‌ای [2020 Mar] 
*گفتگو با یک دوست [2019 May] 
*بررسی طرح جدید قانون کار و حکایت طبال امام حسین و شمشیر زن یزید [2019 May] 
*مردم شرافتمند! نسرین ستوده را تنها نگذارید [2018 Jun] 
*مصدق و عدم تمرکز  [2018 Mar] 
*اسلام ناب، حق چند همسرى مردان و تكليف زنان  [2017 Mar] 
*روز زن، قيم صغار و حقوق ملت  [2017 Mar] 
* ٧ اسفند و منشور سر افرازى وكلا [2017 Feb] 
*پيامى از زنده ياد عبد الرضا كريمى،ايرانى، دموكرات وكرد [2017 Feb] 
*نامه به آقاى مسعود رجوى رهبر عقيدتى مجاهدين چنانچه در دسترس باشند [2017 Feb] 
*مرگ رفسنجانى ‏  [2017 Jan] 
*جشن با ياد مرضيه [2017 Jan] 
*هوشنگ رفت ؟ [2016 Dec] 
*ياد آر ز شمع مرده، ياد آر… [2016 Nov] 
*شورا آرمانشهر مصدق [2016 Sep] 
*درباره همكارى پوتين- خامنه اى (قسمت دوم)‏  [2016 Aug] 
* در باره همكارى پوتين - خامنه اى (بخش اول)  [2016 Aug] 
* ٣٠تير، تانكها و حكم ديوان بين‌المللى دادگسترى  [2016 Jul] 
*شاد باش موقت [2016 Jul] 
*مرده ریگ امام  [2016 Jun] 
*نامه به رئيس جديد كانون وكلاى مركز [2016 May] 
* پتك عمامه كوب و جامه كاغذى من  [2016 Apr] 
* نامه اى به يك رئيس [2016 Apr] 
*روز حساب، شير درنده وخران رمنده (۲)  [2016 Apr] 
*روز حساب، شير درنده وخران رمنده (۱) [2016 Apr] 
*انتخابات كانون وكلا  [2016 Mar] 
*انتخابات كانون وكلا (قسمت اول) [2016 Mar] 
*هادى اسماعيل زاده ما را ترك كرد  [2016 Mar] 
* قبيله نفوذى ها  [2016 Feb] 
* انتخابات و بوى بد برجام [2016 Feb] 
* نامه به آقای مسعود رجوی چرا با نام خودتان به نوشتن ادامه نمی دهید؟ [2016 Jan] 
*آقای مسعود رجوی رهبر عقیدتی «با شرف‌ها»، پاسخ چیست؟  [2015 Nov] 
*لیبرتی، زینت خانم و سفره هفت‌سین [2015 Nov] 
*رهبر عقیدتی برادر مسعود می‌ترسد و می‌ترساند [2015 Nov] 
*اپیلاسیون هسته‌‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت هیجدهم) [2015 Oct] 
*درون قبر هر شهید یک رآکتور هسته‌ایست [2015 Oct] 
*اپیلاسیون هسته‌‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت هفدهم)  [2015 Oct] 
*اپیلاسیون هسته‌ای- گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۶ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۵ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۴ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۳ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای- گفتگو با محمدرضا روحانی – قسمت ۱۲ [2015 Aug] 
* اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت ۱۱) [2015 Aug] 
*اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی (۱۰) [2015 Aug] 
*اپیلاسیون هسته‌ای، گفتگو با محمدرضا روحانی ۹ [2015 Jul] 
*اپیلاسیون هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۸) [2015 Jul] 
*اپیلاسیون هسته‌ای ، گفتگو با محمدرضا روحانی (۷) [2015 Jul] 
*ایام مبارک قدر و بشکن بشکن اسلامی  [2015 Jul] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره ۴ [2015 Jun] 
*اپیلاسیون هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۶) [2015 Jun] 
*اپیلاسیون هسته‌ای ؛ گفتگو با محمدرضا روحانی ۵ [2015 Jun] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۴) [2015 Jun] 
**«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۳) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره (۳) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی‌شماره (۲) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره (۱) [2015 May] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۲) [2015 May] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۱) [2015 May] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۹)  [2015 Apr] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۸)  [2015 Mar] 
*آقای رجوی! جان بولتن خواهان بمباران میهن‌مان شده است [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۶)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۵)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۴)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۳)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (2) [2015 Mar] 
* اخبار در آينه، اشعار، امثال و كنايات- (1) [2015 Mar] 
*آى دزد آی دزد -۵ [2015 Feb] 
*آی دزد، آی دزد -۴  [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد ۳ [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد 2 [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد [2015 Jan] 
*ز آسمان بلا سنگ فتنه مى بارد [2014 Dec] 
*شكايت از برادر مسعود به امام حسين(ع) ٢  [2014 Dec] 
*شکایت از برادر مسعود به امام حسین (ع) – ۱ [2014 Dec] 
*ياد آر ز شمع مرده، ياد آر... [2014 Nov] 
*فراخوان؛ به نجات جان ساکنان اردوگاه «لیبرتی» برخیزیم [2014 Oct] 
*نامه به رئيس اتحاديه سراسرى كانونهاى وكلاى دادگسترى ايران  [2014 Oct] 
*عین گزارش خامنه‌ای علیه امیرانتظام [2014 Oct] 
*ایراد بنی‌اسرائیلی و پند ۳۶ ساله [2014 Sep] 
*آسيد على ذهب الدوله بالبوله  [2014 Sep] 
*گفتگو بر سر شامورتى بازى در وداع با استاد كاتوزيان  [2014 Sep] 
*بى شرمى در وداع با استاد كاتوزيان  [2014 Sep] 
*سوءاستفاده از آبروی استاد [2014 Sep] 
*گفتگو با آقای محمدرضا روحانی در مورد لایحه‌ی جامع وکالت  [2014 Jul] 
*گزارشی از سمينار خواسته هاى ملت از قانون اساسى [2014 Jun] 
*آسيد على معماى جفتك زدن را حل کنید [2014 May] 
*جمعيت حقوقدانان ايران و لایحه قصاص [2014 Apr] 
*پایان زمستان با وکلا [2014 Mar] 
*آسيد على «به قران كودتا شده ....» [2014 Mar] 
*آسیدعلی مواظب سلامتی خود باشید [2014 Mar] 
*دادگستری و کانون وکلا، قسمت سوم [2014 Feb] 
*دادگسترى و كانون وكلا - هفت اسفند جشن استقلال كانون وكلا؟ - قسمت دوم  [2014 Feb] 
*جهل و جنايت [2014 Feb] 
*دادگسترى و كانون وكلا (قسمت اول) [2014 Feb] 
*پاسخگو و مسئول كيست؟ قسمت ۵- املاك محمد رضا روحانى [2014 Feb] 
*مسئول و پاسخگو کیست؟ (قسمت چهارم) در وداع با مرزبان قلم [2014 Jan] 
*مسئول و پاسخگو كيست؟ قسمت سوم  [2014 Jan] 
*مسئول و پاسخگو كیست؟ (۲) [2013 Dec] 
*مسئول و پاسخكو كيست؟  [2013 Dec] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم (قسمت ششم) [2013 Dec] 
*گفتگو با محمدرضا روحانی در مورد مذاکرات ژنو  [2013 Nov] 
*پیراهنی که ‌آید از او بوی یوسفم- قسمت پنجم [2013 Nov] 
*پیراهنی که آید از آن بوی یوسفم – قسمت چهارم [2013 Oct] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- (قسمت سوم) [2013 Sep] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- قسمت دوم [2013 Sep] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- قسمت اول [2013 Sep] 
*آه دل و آرزو [2013 Sep] 
*می‌توان شد به سهل و آسانی / «پهلوان»‌ مسلم خراسانی (۱) [2013 Aug] 
*این «طفل معصوم» [2013 Aug] 
*پاسخ محمدرضا روحانی به پرسش‌های صدای وجدان [2013 Aug] 
*دیوار مقدس مقررات و تعهدات به من اجازه نداده که به قواعد بازی پشت پا بزنم [2013 Aug] 
*گفتگوی با محمدرضا روحانی در مورد نتایج استعفا از شورای ملی مقاومت [2013 Aug] 
*نامه سرگشاده به خانم شیرین عبادی [2013 Aug] 
*چشم‌انداز‌ها ۴ [2013 Jul] 
*چشم‌اندازها ۳ [2013 Jul] 
*چشم‌اندازها ۲ [2013 Jul] 
*چشم‌انداز‌ها (بخش اول) [2013 Jul] 
*استعفای ما آزمایش آنهاست !  [2013 Jun] 
*ايهاالناس ليبرتي زندان نيست كشتارگاه است [2013 Jun] 
*متن استعفا نامه محمدرضا روحانی و کریم قصیم از شورای ملی مقاومت ملی ایران [2013 Jun] 
*اول ماه مه، «شاه شهید»، امام راحل و حق همه  [2010 Apr] 
*بهار در همه باغها [2010 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار و امثال [2010 Feb] 
* اخبار در آینه اشعار و امثال  [2010 Feb] 
*خط امام و دانشگاهیان «این گرگان وابسته به ابرقدرتها»  [2009 Dec] 
*گفتگوی پژواک ایران با محمدرضا روحانی پیرامون ۱۶ آذر، وحدت نیروها و ... بخش دوم  [2009 Dec] 
*گفتگو با محمدرضا روحانی پیرامون جنبش، رادیکال‌تر شدن آن، خودجوش بودن، درگیری‌ جناح‌های رژیم و ... (قسمت اول) [2009 Nov] 
*سوالی و جوابی [2009 Nov] 
*«مرد خریدار، زن صاحب کالا » [2009 Nov] 
*نامه ای به یک همکار: «خدا را در پستوی خانه نهان باید کرد» [2009 Aug] 
*قوای مملکت ناشی از ملت است  [2009 Aug] 
*چهره‌ی واقعی مصدق [2009 Mar] 
*خود كرده را تدبير نيست- محمد رضا روحاني [2008 Oct] 
*چهره‌ی واقعی مصدق [2008 Mar]