سوالی و جوابی
محمدرضا روحانی

امکانی پیش آمد، و سوالی برای آقای محمد رضا روحانی – حقوقدان و عضو قدیمی شورای ملی مقاومت ملی ایران، ای میل کردم. ایشان لطف کرده و پاسخ زیر را ارسال فرموده اند:

 3 آذر 1388

 
علی ناظر: اخیرا آقای مسعود رجوی در پیام 13  آبان 1388 خود پیرامون امکان انتقال ساکنین اشرف به یکی از کشورهای اتحاد اروپا و  یا آمریکا، شرایطی تعیین کرده اند.  شورا در اطلاعیه 14 آبان 1388، خبر از "ممانعت از ورود دو تانکر سوخت به قرارگاه اشرف و بازداشت رانندگان آنها" می دهد؛ و در اطلاعیه 18 آبان 1388 اطلاع می دهد "روز گذشته ۱۷ آبان۱۳۸۸، نیروهای عراقی، به دستور کمیته سرکوب اشرف در دولت عراق، به پزشکان متخصصی که برای درمان بیماران و مجروحان از اداره بهداری دیالی به اشرف رفته بودند، اجازه ورود ندادند و آنها را بازگرداندند. این چهارمین بار است که در دو هفته گذشته مزدوران رژیم ایران در عراق، از ورود پزشکان متخصص به اشرف جلوگیری میکنند. آنها پزشکان را تهدید کردند که درصورت مراجعه مجدد دستگیر خواهند شد." در عین حال، بنا به گزارش دبیرکل ملل متحد (بند 49) "یونامی مانیتورینگ وضعیت انسانی در کمپ را بعنوان بخشی از یک تلاش برای یافتن راه حل های ممکن شامل طرفهای مختلف ذینفع برعهده گرفته است".

ممنون می شوم اگر در ارتباط با اوضاع اشرف، پیام 13 آبان مسعود رجوی، و گزارش یونامی نظرتان را بگویید.

 

محمدرضا روحانی: پاسخگویی به پرسش شما نیازمند پاسخگویی به چند سؤال مقدر است. اول آن که چرا مورد پرسش قرار می‌گیرم؟

اگر به عنوان عضو شورا طرف سؤال هستم باید تصریح کنم که گرچه تعداد زیادی از اعضای شورا از اهالی اشرف هستند اما اشرف، تاریخ، مقررات، تشکیلات، سلسله مراتب و هویت جداگانه‌ای از شورا دارد. همبستگی این دو نهاد به معنای وابستگی نیست. دو شخصیت حقوقی مستقل هستند. روابط آنان از مقوله همراهی و همدلی مبارزاتی است و شما به خوبی می‌دانید که روابط دمکراتیک ابتدا از احترام به فرم‌ها و قرار و مدارها شروع می‌شود. این توضیح به هیچ عنوان به معنای فاصله گرفتن از اشرف نیست بلکه برای بیان جایگاه ستایش برانگیز آنست. امروز دفاع از اشرف و حقوق آن دیگر وجه ملی و مبارزاتی ندارد. فراتر از این محدوده است یک وظیفه وجدانی است برای دفاع از ارزش‌های ملل متمدن. بهرحال اگر نظرات رسمی شورای ملی مقاومت ایران را در این باره بخواهید، اسناد چاپ شده فراوان وجود دارد. من تنها به عنوان یک وکیل دادگستری که از دور دستی بر آتش دارم می‌توانم نظرات شخصی خود را در مقوله کلیات حقوق اهالی اشرف و سیاست‌های مبرم و ضروری برای دفاع از آنها را بگویم.

شما از پیشنهاد آقای رجوی درباره اشرف سؤال کردید. من فکر می‌کنم هرچند معرفی کننده یا مطرح کننده ایشان هستند، اما این پیشنهاد مقدمات فراوان دارد. آقای رجوی خود حقوقدان هستند و در خانه ای تربیت شدند که دارای یک بستر فرهنگی و تربیتی استثنایی است. مرحوم پدر ایشان قریب ۷۰ سال قبل در یکی از مدرنترین شعبات علم حقوق (حقوق اسناد، اموال و تعهدات) تحصیل کردند و اگر به حافظه‌ام اعتماد کنم می‌توانم بگویم که بین ۱۰۱ شاگرد نهم شدند. فرزندان آن مرحوم به ترتیب آقای دکتر صالح رجوی بیش از نیم قرن پیش شاگرد اول رشته پزشکی دانشگاه تهران بودند که با بورس به پاریس آمدند و دوره عمومی و تخصصی را در فرانسه به پایان رساندند و ضمن طبابت در رشته قلب، در دانشگاه پاریس تدریس می‌کردند. زنده یاد شهید دکتر کاظم رجوی فارغ‌التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه تهران بودند که تحصیلات خود را در پاریس و ژنو تکمیل کردند و به به اخذ دکترای دولتی از دانشگاه نائل آمدند. آقای مهندس هوشنگ رجوی در فرانسه و بلژیک تحصیل کردند و تخصص یافتند. آقای مسعود رجوی فارغ‌التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه تهران هستند. آقای دکتر احمد رجوی طبیب هستند و در اروپا اشتغال به کار داشتند و آخرین فرزند این خانواده شادروان شهید منیره رجوی تحصیلات عالیه  خود را در ایران شروع کردند و در انگلیس ادامه دادند. حال شما این بستر مساعد و آشنایی خانوادگی را اضافه کنید به ۴۲ سال فعالیت مبارزاتی، تجربیات زندان ۷ ساله و دادگاه‌های شاهنشاهی و فعالیت فاز سیاسی (۵۷-۶۰) و بیست و هشت سال ایام مبارزه در تبعید، آن وقت انباشت تجربه و آگاهی ایشان را بیافزایید به ده‌ها حقوقدان مقاومت که با ایشان همراه بودند و هستند. بخشی به شهادت رسیدند مثل وکلای مجاهد خاکسار و بنی‌نجاریان، آنها که در اشرف فعال بودند که حین انجام وظیفه یا طی مأموریت شهید شدند که یاد و نامشان موجب سرفرازی حقوقدانان است و بالاخره آنانی که در سراسر جهان به مشکلات حقوقی مقاومت رسیدگی می‌کنند که اینها مشتی است از خروار. صدها وکیل و حقوقدان در کشورهای گوناگون از مقاومت حمایت می‌کنند و در رفع گرفتاری‌های روزمره همراهی و همکاری دارند.

دو مثال برایتان می‌زنم. مرحوم لرد اسلین مشاور عالیقدر مقاومت در دادگاه عدالت اروپا شاگرد مکتب «سر مک نیر» بود و این مطلب را خودشان به من گفتند. ۵۶ سال پیش استاد این مرد رئیس دادگاه لاهه در زمان طرح شکایت دولت انگلیس علیه دولت ایران در دعوای ملی شدن نفت بود. مدافعات مصدق و پرفسور رولن وکیل بلژیکی ایران را شنید و همراه اکثریت قضات رأی به نفع ایران صادر کردند. حکم همراه دفاعیات مصدق با نوشته‌ای از من در نشریه ایران زمین چاپ شده که مقاله‌ای از آقای مسعود رجوی در همان شماره ایران زمین درباره این مطلب به چاپ رسیده است. لرد اسلین و تیم همراه او در انگلیس توطئه همدستان ملاها را در دادگاه محکوم کرد و در دادگاه عدالت اروپا صحنه‌سازی ۲۷ دولت را سه بار به موجب حکم دادگاه رسوا کرد. مثال دوم آن که چند هفته پیش در بروکسل مشاور اشرف در تریبون کنفرانس مطبوعاتی در سمت راست خانم رجوی نشسته بودند و در باب حقوق اشرفیان صحبت می‌کردند. بعد از پایان جلسه من برای چندین بار این استاد ممتاز رئیس مرکز حقوق بین‌الملل دانشگاه آزاد بروکسل را به تعدادی از دوستان معرفی کردم. ایشان بر همان مسند و کرسی دانشگاه نشسته بودند که هانری رولن وکیل ایران در دادگاه لاهه. بعضی از وکلا و مشاورین مجاهدین رؤسای انجمن‌های حقوق بشر بودند یا هستند. بخشی از آنها علمای حقوق‌اند که نظرات کارشناسی آنها از منابع حقوق محسوب می‌شود و بالاخره اگر بخواهم از میان ۸۵۰۰ وکیل و حقوقدان که در سراسر جهان مقاومت را یاری  کرده‌اند و می‌کنند سخن بگویم «هفتاد من کاغذ شود».

مقدمه طولانی شد برای این که شما خود بتوانید ارزیابی کنید که پیشنهاد آقای رجوی علاوه بر علم و تجربه شخصی، مبتنی است بر جمع‌بندی نظرات حقوقدانان و وکلای بزرگ جهان. این پیشنهاد هم عملی است و هم مبتنی بر حقوق و قانون است و هم از بالاترین درجه پختگی برخوردار است و البته در طرح آن شجاعت و انعطاف بی‌نظیری دیده می‌شود که جای سپاسگزاری دارد.

 

با جان نثاری اشرفی‌ها و بردباریهای شگفت آنان رسوائی عوامل جنایتکار آخوندها در حمله به پناهندگان ایرانی و سکوت مجرمانه نیروهای حاضر در صحنه عالمگیر شد. فیلم‌های آدمکشی با داس، تبر، قمه، کار، خنجر،‌ شمشیر، چوپ و چماق، لوله آهنی و گلوله و زیرگرفتن اشخاص با لودور و بولدوزر خودروهای نظامی را جهانیان دیدند و مزدوران آخوندها را بهتر شناختند.

پایداری ۳۶ قهرمان گروگان در اعتصاب، اعتصاب غذای اشرفی‌ها و ایرانیان در بسیاری از کشورهای جهان، حمایت بی دریغ هموطنان، تحصن‌‌ها، تظاهرات در بیش از ۹۰ شهر دنیا و بالاخره پشتیبانی جمعیت‌های دفاع از حقوق بشر، عفو بین‌الملل، پارلمانترها،وکلا، شخصیت‌های مذهبی از ادیان گوناگون و شهروندان شرافتمند در نقاط گوناگون، هزارها انعکاس خبری در رسانه‌های همگانی،‌ بازتاب فعالیت‌های کمیته بین‌المللی حقوقدانان در دفاع از اشرف که دربرگیرنده ۸۵۰۰ حقوقدان است و هم چنین کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت که دو هزار پارلمانتر در آمریکا و اروپا را بسیج کرده است و سه قطعنامه به پارلمان اروپا ( ۱۲ ژوئیه ۲۰۰۷، ۴ سپتامبر ۲۰۰۸، ۲۴ آوریل ۲۰۰۹) راه را کاملاً‌ برای استمرار آکسیون‌های دفاعی فراهم آورده است. گزارش یونامی، گزارش اخیر دبیرکل ملل متحد به شورای امنیت درباره اشرف، محکومیت های رژیم در ملل متحد ابزارهای لازم را برای تجهیز بیشتر افکار عمومی فراهم آورده است.

مبارزان و مدافعان حقوق بشر، پناهندگان ایرانی چه در ارتباط با فعالیت‌های شورا و مجاهدین و چه با ابتکارهای شخصی یا جمعی و مستقل خود می‌توانند در این نبرد سرنوشت ساز مؤثر باشند. این وظیفه به خاطر ملیت یا مبارزات اشرفی ها نیست. دفاع از کلیه حقوق مکتسبه جهان متمدن است. من شخصاً‌ ناظر تلاش‌های ستایش‌انگیز بسیاری از هموطنان بوده‌ام. در این مبارزه یک طرف دفاع از حق مقدس پناهندگی است و در مقابل آن رژیم جنایتکاری ایستاده است با میلیاردها دلار نفتی، همدستان فاسد بین‌المللی،‌ سپاه بدر عراق. ما به اتکاء آرمانهای تاریخی ملت ایران و بر مبنای وجدان خود می‌توانیم مؤثر باشیم. تا با تجهیز افکار عمومی بین‌المللی به دفاع از حقوق اشرفیان بپردازیم. آنانی که کباده کش حقوق بشرند در چنین معرکه‌ایست که امتحان پس می‌دهند. اگر زنده ماندیم و زنده ماندند علاوه بر پاسخ به وجدان خود باید کارنامه خود را بر مردم ایران هم ارائه دهیم. مخالفت‌های سیاسی و اعتقادی نمی‌تواند بهانه نظاره کردن هیچ فاجعه‌ای باشد. تجهیز افکارعمومی، مجامع حقوق بشری، سازمانهای دفاع از پناهندگان، صلیب سرخ، کمیساریای عالی پناهندگان، شورای اروپا، اتحادیه اروپا، کلیساها،‌ روزنامه نگاران، سندیکاها، رسانه‌های جمعی به ویژه تلویزیون‌ها ... کار مشکلی نیست. با اتکاء به همین امکانات تا کنون از کشتار بیشتر جلوگیری شد. سفر لاریجانی به عراق آنهم در روزی که در کشور گسترده‌ترین حرکت اعتراضی شکل گرفت نشان می‌دهد که خامنه‌ای به درستی جدی ترین دشمن خود یعنی اشرف را به درستی می‌شناسد و از دخالت آشکار در زندگی سیاسی عراق واهمه‌ای ندارد. البته عکس‌العمل نمایندگان پارلمان و روزنامه نگاران بخشی از توطئه‌های او را آشکار کرد.

 

آنچه مربوط به فعالیت‌های «یونامی» است صرفاً‌ نظارت بین‌المللی است و نه حمایت عملی برای حفظ جان،‌ مال و آزادی اهالی اشرف. آنها که توپ و تانک ندارند که بتوانند جلوی قطع آب و برق ، ممنوعیت ورود پزشک و دارو، غذا و سوخت را بگیرند. باید در راه اجرای پیشنهاد آقای رجوی تلاش کرد تا حقوق اشرفی‌ها شناخته و استیفا شود. حفاظت حقوق از جمله ، حق حیات، اموال و آزادی‌های آنان تا تعیین تکلیف اختلافات موجود بین دولت عراق و مجاهدین را آمریکایی‌ها طبق قواعد حقوق بین‌الملل به عهده گیرند. ادعای توصیه به دولت عراق، اظهار نگرانی کردن، تأسف از آدمکشی هم رافع مسئولیت نیست و بازی‌های لورفته سیاسی است و نوشدارو پس از مرگ سهراب. باید ملل متحد، اتحادیه عرب، کنفرانس کشورهای اسلامی، اتحادیه اروپا، پارلمان اروپا، دولت آمریکا، صلیب سرخ، کمیساریای عالی پناهندگان را دعوت به مداخله و حضور فعال نمود. جابجا کردن اشرفی‌ها آدم‌کشی‌های جدیدی را در چشم‌انداز قرار می‌دهد. علیه حکومت قانون و اعتبار احکام دادگاه‌های عراق است. این قبیل زدن و بستن‌ها اگر کارآمد بود خمینی و خامنه‌ای حریف مجاهدین می‌شدند و آزموده را آزمودن خطاست و البته خطای بزرگتر آن است که دست روی دست بگذاریم.

 

منبع:دیدگاه


محمدرضا روحانی

*نامه محمدرضا روحانی به خامنه‌ای [2020 Mar] 
*گفتگو با یک دوست [2019 May] 
*بررسی طرح جدید قانون کار و حکایت طبال امام حسین و شمشیر زن یزید [2019 May] 
*مردم شرافتمند! نسرین ستوده را تنها نگذارید [2018 Jun] 
*مصدق و عدم تمرکز  [2018 Mar] 
*اسلام ناب، حق چند همسرى مردان و تكليف زنان  [2017 Mar] 
*روز زن، قيم صغار و حقوق ملت  [2017 Mar] 
* ٧ اسفند و منشور سر افرازى وكلا [2017 Feb] 
*پيامى از زنده ياد عبد الرضا كريمى،ايرانى، دموكرات وكرد [2017 Feb] 
*نامه به آقاى مسعود رجوى رهبر عقيدتى مجاهدين چنانچه در دسترس باشند [2017 Feb] 
*مرگ رفسنجانى ‏  [2017 Jan] 
*جشن با ياد مرضيه [2017 Jan] 
*هوشنگ رفت ؟ [2016 Dec] 
*ياد آر ز شمع مرده، ياد آر… [2016 Nov] 
*شورا آرمانشهر مصدق [2016 Sep] 
*درباره همكارى پوتين- خامنه اى (قسمت دوم)‏  [2016 Aug] 
* در باره همكارى پوتين - خامنه اى (بخش اول)  [2016 Aug] 
* ٣٠تير، تانكها و حكم ديوان بين‌المللى دادگسترى  [2016 Jul] 
*شاد باش موقت [2016 Jul] 
*مرده ریگ امام  [2016 Jun] 
*نامه به رئيس جديد كانون وكلاى مركز [2016 May] 
* پتك عمامه كوب و جامه كاغذى من  [2016 Apr] 
* نامه اى به يك رئيس [2016 Apr] 
*روز حساب، شير درنده وخران رمنده (۲)  [2016 Apr] 
*روز حساب، شير درنده وخران رمنده (۱) [2016 Apr] 
*انتخابات كانون وكلا  [2016 Mar] 
*انتخابات كانون وكلا (قسمت اول) [2016 Mar] 
*هادى اسماعيل زاده ما را ترك كرد  [2016 Mar] 
* قبيله نفوذى ها  [2016 Feb] 
* انتخابات و بوى بد برجام [2016 Feb] 
* نامه به آقای مسعود رجوی چرا با نام خودتان به نوشتن ادامه نمی دهید؟ [2016 Jan] 
*آقای مسعود رجوی رهبر عقیدتی «با شرف‌ها»، پاسخ چیست؟  [2015 Nov] 
*لیبرتی، زینت خانم و سفره هفت‌سین [2015 Nov] 
*رهبر عقیدتی برادر مسعود می‌ترسد و می‌ترساند [2015 Nov] 
*اپیلاسیون هسته‌‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت هیجدهم) [2015 Oct] 
*درون قبر هر شهید یک رآکتور هسته‌ایست [2015 Oct] 
*اپیلاسیون هسته‌‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت هفدهم)  [2015 Oct] 
*اپیلاسیون هسته‌ای- گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۶ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۵ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۴ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۳ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای- گفتگو با محمدرضا روحانی – قسمت ۱۲ [2015 Aug] 
* اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت ۱۱) [2015 Aug] 
*اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی (۱۰) [2015 Aug] 
*اپیلاسیون هسته‌ای، گفتگو با محمدرضا روحانی ۹ [2015 Jul] 
*اپیلاسیون هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۸) [2015 Jul] 
*اپیلاسیون هسته‌ای ، گفتگو با محمدرضا روحانی (۷) [2015 Jul] 
*ایام مبارک قدر و بشکن بشکن اسلامی  [2015 Jul] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره ۴ [2015 Jun] 
*اپیلاسیون هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۶) [2015 Jun] 
*اپیلاسیون هسته‌ای ؛ گفتگو با محمدرضا روحانی ۵ [2015 Jun] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۴) [2015 Jun] 
**«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۳) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره (۳) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی‌شماره (۲) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره (۱) [2015 May] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۲) [2015 May] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۱) [2015 May] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۹)  [2015 Apr] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۸)  [2015 Mar] 
*آقای رجوی! جان بولتن خواهان بمباران میهن‌مان شده است [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۶)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۵)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۴)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۳)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (2) [2015 Mar] 
* اخبار در آينه، اشعار، امثال و كنايات- (1) [2015 Mar] 
*آى دزد آی دزد -۵ [2015 Feb] 
*آی دزد، آی دزد -۴  [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد ۳ [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد 2 [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد [2015 Jan] 
*ز آسمان بلا سنگ فتنه مى بارد [2014 Dec] 
*شكايت از برادر مسعود به امام حسين(ع) ٢  [2014 Dec] 
*شکایت از برادر مسعود به امام حسین (ع) – ۱ [2014 Dec] 
*ياد آر ز شمع مرده، ياد آر... [2014 Nov] 
*فراخوان؛ به نجات جان ساکنان اردوگاه «لیبرتی» برخیزیم [2014 Oct] 
*نامه به رئيس اتحاديه سراسرى كانونهاى وكلاى دادگسترى ايران  [2014 Oct] 
*عین گزارش خامنه‌ای علیه امیرانتظام [2014 Oct] 
*ایراد بنی‌اسرائیلی و پند ۳۶ ساله [2014 Sep] 
*آسيد على ذهب الدوله بالبوله  [2014 Sep] 
*گفتگو بر سر شامورتى بازى در وداع با استاد كاتوزيان  [2014 Sep] 
*بى شرمى در وداع با استاد كاتوزيان  [2014 Sep] 
*سوءاستفاده از آبروی استاد [2014 Sep] 
*گفتگو با آقای محمدرضا روحانی در مورد لایحه‌ی جامع وکالت  [2014 Jul] 
*گزارشی از سمينار خواسته هاى ملت از قانون اساسى [2014 Jun] 
*آسيد على معماى جفتك زدن را حل کنید [2014 May] 
*جمعيت حقوقدانان ايران و لایحه قصاص [2014 Apr] 
*پایان زمستان با وکلا [2014 Mar] 
*آسيد على «به قران كودتا شده ....» [2014 Mar] 
*آسیدعلی مواظب سلامتی خود باشید [2014 Mar] 
*دادگستری و کانون وکلا، قسمت سوم [2014 Feb] 
*دادگسترى و كانون وكلا - هفت اسفند جشن استقلال كانون وكلا؟ - قسمت دوم  [2014 Feb] 
*جهل و جنايت [2014 Feb] 
*دادگسترى و كانون وكلا (قسمت اول) [2014 Feb] 
*پاسخگو و مسئول كيست؟ قسمت ۵- املاك محمد رضا روحانى [2014 Feb] 
*مسئول و پاسخگو کیست؟ (قسمت چهارم) در وداع با مرزبان قلم [2014 Jan] 
*مسئول و پاسخگو كيست؟ قسمت سوم  [2014 Jan] 
*مسئول و پاسخگو كیست؟ (۲) [2013 Dec] 
*مسئول و پاسخكو كيست؟  [2013 Dec] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم (قسمت ششم) [2013 Dec] 
*گفتگو با محمدرضا روحانی در مورد مذاکرات ژنو  [2013 Nov] 
*پیراهنی که ‌آید از او بوی یوسفم- قسمت پنجم [2013 Nov] 
*پیراهنی که آید از آن بوی یوسفم – قسمت چهارم [2013 Oct] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- (قسمت سوم) [2013 Sep] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- قسمت دوم [2013 Sep] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- قسمت اول [2013 Sep] 
*آه دل و آرزو [2013 Sep] 
*می‌توان شد به سهل و آسانی / «پهلوان»‌ مسلم خراسانی (۱) [2013 Aug] 
*این «طفل معصوم» [2013 Aug] 
*پاسخ محمدرضا روحانی به پرسش‌های صدای وجدان [2013 Aug] 
*دیوار مقدس مقررات و تعهدات به من اجازه نداده که به قواعد بازی پشت پا بزنم [2013 Aug] 
*گفتگوی با محمدرضا روحانی در مورد نتایج استعفا از شورای ملی مقاومت [2013 Aug] 
*نامه سرگشاده به خانم شیرین عبادی [2013 Aug] 
*چشم‌انداز‌ها ۴ [2013 Jul] 
*چشم‌اندازها ۳ [2013 Jul] 
*چشم‌اندازها ۲ [2013 Jul] 
*چشم‌انداز‌ها (بخش اول) [2013 Jul] 
*استعفای ما آزمایش آنهاست !  [2013 Jun] 
*ايهاالناس ليبرتي زندان نيست كشتارگاه است [2013 Jun] 
*متن استعفا نامه محمدرضا روحانی و کریم قصیم از شورای ملی مقاومت ملی ایران [2013 Jun] 
*اول ماه مه، «شاه شهید»، امام راحل و حق همه  [2010 Apr] 
*بهار در همه باغها [2010 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار و امثال [2010 Feb] 
* اخبار در آینه اشعار و امثال  [2010 Feb] 
*خط امام و دانشگاهیان «این گرگان وابسته به ابرقدرتها»  [2009 Dec] 
*گفتگوی پژواک ایران با محمدرضا روحانی پیرامون ۱۶ آذر، وحدت نیروها و ... بخش دوم  [2009 Dec] 
*گفتگو با محمدرضا روحانی پیرامون جنبش، رادیکال‌تر شدن آن، خودجوش بودن، درگیری‌ جناح‌های رژیم و ... (قسمت اول) [2009 Nov] 
*سوالی و جوابی [2009 Nov] 
*«مرد خریدار، زن صاحب کالا » [2009 Nov] 
*نامه ای به یک همکار: «خدا را در پستوی خانه نهان باید کرد» [2009 Aug] 
*قوای مملکت ناشی از ملت است  [2009 Aug] 
*چهره‌ی واقعی مصدق [2009 Mar] 
*خود كرده را تدبير نيست- محمد رضا روحاني [2008 Oct] 
*چهره‌ی واقعی مصدق [2008 Mar]