وکلا و سرداران با شماره و بی‌شماره (۲)
محمدرضا روحانی

 

چرت یا خواب

اعتقاد به رجعت و معاد جسمانی در اسطوره‌های کهن جوامع و تمدن‌های گوناگون بشری دیده می‌شود. هندیان، زرتشتیان، زروانیان، یهودیان، مسیحیان و مسلمانان هرکدام به گونه‌ای این افسانه را بارز کرده‌اند. در قرآن حداقل ۶۴ آیه در این مورد وجود دارد. از جمله در سوره کهف به این داستان پرداخته‌ شده است.

خلاصه داستان آن که اصحاف کهف موحد بودند و از ظلم سلطان مسلطی که خدایی و بت‌پرستی پیشه کرده بود از شهر خود به غار کهف پناه بردند. مدت سیصد‌ونه‌ سال در آن‌جا به خواب رفتند. وقتی از خواب برخاستند و یکی از آن‌ها برای خرید خوراکی به شهر رفت دید که یکتاپرستانی دادگستر در شهر زندگی می‌کنند و و و.

برخی از شیعیان خواب اصحاب کهف را نشانه نوعی از مقاومت منفی، بردباری و نتایج مطلوب و محتوم آن تفسیر می‌کنند. یکی از همکاران ارباب تمثیل بی عملی هیئت مدیره کانون وکلا را در برابر سرداران شماره ۶۱، ۲۷۱ ۶۳۵ ، لاریجانی و ارباب کل این عوامل یعنی ولی مطلقه فقیه، به خواب اصحاب کهف تشبیه کرد .من این سطور را بدان آوردم تا به آن دوست عزیز یادآوری کنم که اصحاب کهف در افسانه‌ی قرآنی با آگاهی و برای فرار از ظلم ولی مطلقه فقیه آن زمان به غار پناه بردند و به خوابی طولانی فرو رفتند تا ایام تحمیل ظلم را در بیداری تحمل نکنند. این عمل آنان نزد شیعیان ارزشی والا و اجری عظیم دارد. در اخبار می‌خوانیم  که آنان شرافت حضور در رکاب امام زمان را در ایام ظهور خواهند داشت. تشبیه این افسانه با واقعیت عمل هیأت مدیره کانون قیاس مع‌الفارق است. اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز در برابر ظلم آشکار به همکاران بی‌پناه خود به خواب نرفته‌اند. آنان در لباس معرفی کننده و مدافع وکلا خود را به بی‌خبری و خواب زده‌اند، که گربه شاخش نزنه. سکوت تأیید آمیز و بی عملی این ترسخوردگان آنان را به مباشرانی منفعل تبدیل کرده است.

می‌گویند کسی را که به خواب رفته می‌توان از خواب بیدار کرد اما کسی که خود را به خواب زده است با هیچ فریادی برنخواهد خاست. در باب خوابزدگی این جماعت ضرب‌المثل گویایی داریم. این ضرب‌المثل می‌تواند مصداق واقعی و تبلور عینی حال آنان باشد. خواب اصحاب کهف چرت من است.

تریاک از عراق

دیدیم که امریه لازم‌الاجرای فرمانده ۶۱ روز ۲۶ اسفند به عوامل مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه خامنه‌ای ابلاغ شد. در عصر رسانه‌ها امریه فوری ۶۱ همان روز وارد مرحله عمل شد. اما ۷۰ هزار وکیل و مشاور حقوقی باید ۳۶ روز صبر کنند تا در جلسه ۸۸ آقای سمامی عضو هیأت مدیره شتابزده در ۵ سطر و شش جمله به چهار موضوع بپردازند. خوشبختانه سهم دفاع از حقوق وکلا دو جمله است.

«درباب اطلاعیه حافظت مراتب تأثر خودم را از عملکرد حفاظت قوه قضاییه اعلام می‌کنم. این عملکرد صحیح نیست این مملکت برای هر امری قانونی دارد طبق قانون برخورد شود ولی این که اسم این‌ها را پخش کنند غلط است. مراتب اعتراض کانون را به آن‌ها اعلام کنید...»

بلافاصله آقای امینی در ۷ سطر و نه جمله به ۵ موضوع می‌پردازند. بازهم خوشبختانه سهم وکلا و مشاوران حقوقی ۳ جمله است. «اعلامیه حفاظت راجع به ممنوع‌الورود بودن برخی از همکاران خانم اولاً این نامه و محدود ساختن فقط حق وکیل را زایل نمی‌کند بلکه حق موکل را هم از بین می‌برد. ثانیاً اگر جرمی مرتکب شدند مجازات آن جرم را باید متحمل شوند نه این گونه. لذا اگر به بنده مأموریت دهید منفرداً یا در معیت سایر همکاران آماده پیگیری هستم.... »

در این میان سروکله سردارزاده نامی پیدا می‌شود. در یک جمله انقلابی به لفظ مبارکشان فرمودند «رفتار نیروی حفاظت اطلاعات در مورد همکاران درست نبوده است این کار حق دفاع را ضایع می‌کند و با راه ندادن، متوکل متضرر می‌شود باید برخورد جدی کرد...»

آقای مالکی هم جمله‌ای گفتند «هدف وسیله را توجیه نمی‌کند اقدام حفاظت قوه قضاییه فراقانونی است نشر اکاذیب هم هست نسبتی که اثبات نشده به اشخاص داده‌اند، باید به شیوه‌ قانونی عمل می‌کردند صرف‌نظر از حق شخصی همکاران باید برای پیشگیری اقدام شود...»

(صورت جلسه ۸۸ و ۸۹ هیأت میدره کانون وکلای دادگستری مرکز )

http://icbar.ir/Default.aspx?tabid=55&ctl=Edit&mid=435&Code=22070

 

می‌بینیم که پس از ۳۶ روز از اجرای حکم فرمانده ۶۱، معرفی کنندگان منافع وکلا از خواب خوش بهاری بر‌می‌خیزند. می‌خواهند به کار غلط اعتراض شود. پیگیری کنند. برخورد جدی به عمل آورند. جلوی نشر اکاذیب را بگیرند و از این اقدامات پیشگیری کنند. البته حقدود هفتصد و پنجاه سال قبل شیخ شرف‌الدین بن مصلح‌الدین، استاد سخن سعدی، در گلستان به ما آموخته بود که «تا تریاق از عراق آورده شود مارگزیده مرده بود.»

نخود سیاه

در جلسه بعدی یعنی روز ۸ اردیبهشت با گزارشی دو خطی خیال همه را از بابت اعتراض، برخورد جدی، پیگیری و پیشگیری راحت می‌کند که «راجع به نامه اعلام اسامی وکلا برای جلوگیری از ورود آن‌ها به مجتمع‌ها دیروز با قائم مقام دادگستری استان آقای محمدی ملاقات داشتم اظهار بی‌اطلاعی کردند و کار را تأیید نکردند و مقرر شد پیگیری کنند. ...» همین و بس

هرکس کمی به ماشین آدمخواری و غارت قضاییه خامنه‌ای آشنایی داشته باشد می‌داند که مقام اداری دادگستری تدارکچی قوه قضاییه است. در مورد امریه فوری، قطعی و اجرا شده فرمانده ۶۱، دادگستری استان کاره‌ای نیست. اصلا این امریه تجدید نظر خواهی ندارد تا نیازمند تأیید یا رد این و آن باشد. بیچاره آقای محمدی بی خبر است و «اظهار بی‌اطلاعی کردند.»

مراجعه به آدم بی‌اطلاع و بی‌صلاحیت برای پیگیری چه چیزی را عوض خواهد کرد؟‌ »اجرای دستوران ریاست محترم مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه» چه ربطی به دادگستری استان تهران دارد؟‌

ملاقات آقای محمد نبی با آقای محمدی یعنی رفع تکلیف آشکار کانون وکلا. این است معنای واقعی فرستادن وکلا به سراغ نخود سیاه. توپ به میدان آقای محمدی فرستاده شده که اطلاع، صلاحیت و اقتداری ندارد. وکلا و مشاوران حقوقی باید بروند آن‌جا که عرب نی انداخت.

گلواژه بی در کجا برای توصیف ژرفنای بی‌پناهی وکلا و مشاوران حقوقی ایران گویا نیست؟‌

بعد هم نوبت می‌رسد به گوهر‌پراکنی سردارزاده که در جلسه ۸۸ اراده فرمودند که باید «برخورد جدی شود»

درفشانی سردارزاده

سردارزاده عضو علی‌البدل هیآت مدیره کانون وکلا که لابد به دلیل غیبت بزرگترها، پیشتاز شده و شانس عرض وجود، بلبل زبانی و خوش خدمتی به سرداران شماره‌دار را یافته بود، فرصت را برای شلاق‌کشی اسلامی به همکاران بی‌دفاع غنیمت شمرد. در غیاب ۱۲ وکیل محکوم، «عمل مجرمانه» آنان برای «شأن وکالت» را با ظرافت نهی فرمودند. کلام گوهربارش را بخوانیم «جلسه‌ای با همکاران در دفتر راجع به همین موضوع داشتیم بانوان جوان نظرشان این بود که همکاران خانم خودشان هم باید رعایت کنند باید شأن جامعه وکالت را حفظ کنند تا مورد انتقاد قرار نگیرند.» این است مصداق واقعی امر به معروف در قاموس سردارزاده بی‌شماره‌ای است که سعی می‌کند جا پای سرداران شماره دار بنهد. او با زیرکی ، چاپلوسی مهوع اسلامی خود را پشت سر «بانوان جوانی» قایم می‌کند. لابد خاکساری در برابر مرادانش را صواب می‌داند و از مزد و ثواب دنیوی آن برخوردار خواهد شد. بیچاره زن و بچه‌ و خانواده او که نمی‌توانند در برابر دوستان آشنایان و مردم از نیش و کلام سرزنش آمیز مصون بمانند.

بدنیست بدانیم این تکبیرخوان بساط خونین ولایت مطلقه فقیه در انتخابات کانون وکلا ۶ درصد آرا صاحبان حق رأی را به خود اختصاص داد. همین هم برای قد و قامت و سر چنین عاملی زیادی است. ظاهراً گوش آقا را مقامات حفاظت کشیدند. او هم نرمش قهرمانانه کرد.

 

انتقاد انقلابی و شکنجه سفید

سردارزاده هنگام درفشانی ننگین خود سلب عملی و غیرقانونی حق کار ۱۲ وکیل و مشاور حقوقی را توسط مأمورین شماره دار و پنهان دستگاه مخوف اطلاعاتی خامنه‌ای «مورد انتقاد قرار...» گرفتن می‌داند. این موجودا هستند که با سکوت، انفعال و بدتر از همه توجیه جنایات رژیم قید ننگین گماشتگی و همدستی خونریزان حاکم را بر گردن می‌گیرند.

اگر چنین نبود جان عزیز همکاران سرفراز ما را در زندان‌های دهشتناک این رژیم با عدم دسترسی به پزشک،‌ درمان و دارو نمی‌گرفتند. در همان روزها که سردارزاده در باب «شأن وکالت» و ملت «مورد انتقاد قرار...» گرفتن ۱۲ وکیل و مشاور حقوقی در جلسه هیأت مدیره کانون داد سخن می‌داد، خانواده همکاران و آزادیخواهان با خبر می‌شوند که «کلیه پنجره‌های سالن ۱۳ بند سیاسی زندان رجایی‌شهر برای جلوگیری از تماس با زندانیان خارج از سالن بسته شده است و پایین بودن میزان اکسیژن هوا... » موجب تشدید مشکلات تنفسی آقای سیف‌زاده شده است. پزشک قانونی هم این مشکل را گوشزد کرده است.

http://hriran.com/1389-09-10-15-49-17/1389-09-13-18-57-00/14793-1394-03-07-21-32-58.html

سردارزاده از کارنامه سردارانی که تحت امر ولی فقیه خالد حردانی‌ها را در رجایی شهر و محمود صالحی سندیکالیست زندانی را در بازداشتگاه اطلاعات سنندج زجرکش می‌کنند بی خبر است؟‌ آنرا هم نوعی «مورد انتقاد قرار گرفتن می‌داند؟‌

 

ادامه دارد

محمدرضا روحانی ۱۱ خرداد ۱۳۹۴

منبع:پژواک ایران


محمدرضا روحانی

فهرست مطالب محمدرضا روحانی در سایت پژواک ایران 

*رهبر،جرائم قوادی و ‌خیانت [2020 Jun] 
*عدالت اسلامی [2020 May] 
*آمر مسعود رجوی است  [2020 May] 
*روابط اقايان پمپئو و هوك با مقوله جن وتخم جن [2020 Apr] 
*دویست بار اسلام و جیب آقاسیدعلی‌‌‌‌‌  [2020 Apr] 
*نامه محمدرضا روحانی به خامنه‌ای [2020 Mar] 
*گفتگو با یک دوست [2019 May] 
*بررسی طرح جدید قانون کار و حکایت طبال امام حسین و شمشیر زن یزید [2019 May] 
*مردم شرافتمند! نسرین ستوده را تنها نگذارید [2018 Jun] 
*مصدق و عدم تمرکز  [2018 Mar] 
*اسلام ناب، حق چند همسرى مردان و تكليف زنان  [2017 Mar] 
*روز زن، قيم صغار و حقوق ملت  [2017 Mar] 
* ٧ اسفند و منشور سر افرازى وكلا [2017 Feb] 
*پيامى از زنده ياد عبد الرضا كريمى،ايرانى، دموكرات وكرد [2017 Feb] 
*نامه به آقاى مسعود رجوى رهبر عقيدتى مجاهدين چنانچه در دسترس باشند [2017 Feb] 
*مرگ رفسنجانى ‏  [2017 Jan] 
*جشن با ياد مرضيه [2017 Jan] 
*هوشنگ رفت ؟ [2016 Dec] 
*ياد آر ز شمع مرده، ياد آر… [2016 Nov] 
*شورا آرمانشهر مصدق [2016 Sep] 
*درباره همكارى پوتين- خامنه اى (قسمت دوم)‏  [2016 Aug] 
* در باره همكارى پوتين - خامنه اى (بخش اول)  [2016 Aug] 
* ٣٠تير، تانكها و حكم ديوان بين‌المللى دادگسترى  [2016 Jul] 
*شاد باش موقت [2016 Jul] 
*مرده ریگ امام  [2016 Jun] 
*نامه به رئيس جديد كانون وكلاى مركز [2016 May] 
* پتك عمامه كوب و جامه كاغذى من  [2016 Apr] 
* نامه اى به يك رئيس [2016 Apr] 
*روز حساب، شير درنده وخران رمنده (۲)  [2016 Apr] 
*روز حساب، شير درنده وخران رمنده (۱) [2016 Apr] 
*انتخابات كانون وكلا  [2016 Mar] 
*انتخابات كانون وكلا (قسمت اول) [2016 Mar] 
*هادى اسماعيل زاده ما را ترك كرد  [2016 Mar] 
* قبيله نفوذى ها  [2016 Feb] 
* انتخابات و بوى بد برجام [2016 Feb] 
* نامه به آقای مسعود رجوی چرا با نام خودتان به نوشتن ادامه نمی دهید؟ [2016 Jan] 
*آقای مسعود رجوی رهبر عقیدتی «با شرف‌ها»، پاسخ چیست؟  [2015 Nov] 
*لیبرتی، زینت خانم و سفره هفت‌سین [2015 Nov] 
*رهبر عقیدتی برادر مسعود می‌ترسد و می‌ترساند [2015 Nov] 
*اپیلاسیون هسته‌‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت هیجدهم) [2015 Oct] 
*درون قبر هر شهید یک رآکتور هسته‌ایست [2015 Oct] 
*اپیلاسیون هسته‌‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت هفدهم)  [2015 Oct] 
*اپیلاسیون هسته‌ای- گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۶ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۵ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۴ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۳ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای- گفتگو با محمدرضا روحانی – قسمت ۱۲ [2015 Aug] 
* اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت ۱۱) [2015 Aug] 
*اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی (۱۰) [2015 Aug] 
*اپیلاسیون هسته‌ای، گفتگو با محمدرضا روحانی ۹ [2015 Jul] 
*اپیلاسیون هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۸) [2015 Jul] 
*اپیلاسیون هسته‌ای ، گفتگو با محمدرضا روحانی (۷) [2015 Jul] 
*ایام مبارک قدر و بشکن بشکن اسلامی  [2015 Jul] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره ۴ [2015 Jun] 
*اپیلاسیون هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۶) [2015 Jun] 
*اپیلاسیون هسته‌ای ؛ گفتگو با محمدرضا روحانی ۵ [2015 Jun] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۴) [2015 Jun] 
**«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۳) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره (۳) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی‌شماره (۲) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره (۱) [2015 May] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۲) [2015 May] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۱) [2015 May] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۹)  [2015 Apr] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۸)  [2015 Mar] 
*آقای رجوی! جان بولتن خواهان بمباران میهن‌مان شده است [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۶)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۵)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۴)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۳)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (2) [2015 Mar] 
* اخبار در آينه، اشعار، امثال و كنايات- (1) [2015 Mar] 
*آى دزد آی دزد -۵ [2015 Feb] 
*آی دزد، آی دزد -۴  [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد ۳ [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد 2 [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد [2015 Jan] 
*ز آسمان بلا سنگ فتنه مى بارد [2014 Dec] 
*شكايت از برادر مسعود به امام حسين(ع) ٢  [2014 Dec] 
*شکایت از برادر مسعود به امام حسین (ع) – ۱ [2014 Dec] 
*ياد آر ز شمع مرده، ياد آر... [2014 Nov] 
*فراخوان؛ به نجات جان ساکنان اردوگاه «لیبرتی» برخیزیم [2014 Oct] 
*نامه به رئيس اتحاديه سراسرى كانونهاى وكلاى دادگسترى ايران  [2014 Oct] 
*عین گزارش خامنه‌ای علیه امیرانتظام [2014 Oct] 
*ایراد بنی‌اسرائیلی و پند ۳۶ ساله [2014 Sep] 
*آسيد على ذهب الدوله بالبوله  [2014 Sep] 
*گفتگو بر سر شامورتى بازى در وداع با استاد كاتوزيان  [2014 Sep] 
*بى شرمى در وداع با استاد كاتوزيان  [2014 Sep] 
*سوءاستفاده از آبروی استاد [2014 Sep] 
*گفتگو با آقای محمدرضا روحانی در مورد لایحه‌ی جامع وکالت  [2014 Jul] 
*گزارشی از سمينار خواسته هاى ملت از قانون اساسى [2014 Jun] 
*آسيد على معماى جفتك زدن را حل کنید [2014 May] 
*جمعيت حقوقدانان ايران و لایحه قصاص [2014 Apr] 
*پایان زمستان با وکلا [2014 Mar] 
*آسيد على «به قران كودتا شده ....» [2014 Mar] 
*آسیدعلی مواظب سلامتی خود باشید [2014 Mar] 
*دادگستری و کانون وکلا، قسمت سوم [2014 Feb] 
*دادگسترى و كانون وكلا - هفت اسفند جشن استقلال كانون وكلا؟ - قسمت دوم  [2014 Feb] 
*جهل و جنايت [2014 Feb] 
*دادگسترى و كانون وكلا (قسمت اول) [2014 Feb] 
*پاسخگو و مسئول كيست؟ قسمت ۵- املاك محمد رضا روحانى [2014 Feb] 
*مسئول و پاسخگو کیست؟ (قسمت چهارم) در وداع با مرزبان قلم [2014 Jan] 
*مسئول و پاسخگو كيست؟ قسمت سوم  [2014 Jan] 
*مسئول و پاسخگو كیست؟ (۲) [2013 Dec] 
*مسئول و پاسخكو كيست؟  [2013 Dec] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم (قسمت ششم) [2013 Dec] 
*گفتگو با محمدرضا روحانی در مورد مذاکرات ژنو  [2013 Nov] 
*پیراهنی که ‌آید از او بوی یوسفم- قسمت پنجم [2013 Nov] 
*پیراهنی که آید از آن بوی یوسفم – قسمت چهارم [2013 Oct] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- (قسمت سوم) [2013 Sep] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- قسمت دوم [2013 Sep] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- قسمت اول [2013 Sep] 
*آه دل و آرزو [2013 Sep] 
*می‌توان شد به سهل و آسانی / «پهلوان»‌ مسلم خراسانی (۱) [2013 Aug] 
*این «طفل معصوم» [2013 Aug] 
*پاسخ محمدرضا روحانی به پرسش‌های صدای وجدان [2013 Aug] 
*دیوار مقدس مقررات و تعهدات به من اجازه نداده که به قواعد بازی پشت پا بزنم [2013 Aug] 
*گفتگوی با محمدرضا روحانی در مورد نتایج استعفا از شورای ملی مقاومت [2013 Aug] 
*نامه سرگشاده به خانم شیرین عبادی [2013 Aug] 
*چشم‌انداز‌ها ۴ [2013 Jul] 
*چشم‌اندازها ۳ [2013 Jul] 
*چشم‌اندازها ۲ [2013 Jul] 
*چشم‌انداز‌ها (بخش اول) [2013 Jul] 
*استعفای ما آزمایش آنهاست !  [2013 Jun] 
*ايهاالناس ليبرتي زندان نيست كشتارگاه است [2013 Jun] 
*متن استعفا نامه محمدرضا روحانی و کریم قصیم از شورای ملی مقاومت ملی ایران [2013 Jun] 
*اول ماه مه، «شاه شهید»، امام راحل و حق همه  [2010 Apr] 
*بهار در همه باغها [2010 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار و امثال [2010 Feb] 
* اخبار در آینه اشعار و امثال  [2010 Feb] 
*خط امام و دانشگاهیان «این گرگان وابسته به ابرقدرتها»  [2009 Dec] 
*گفتگوی پژواک ایران با محمدرضا روحانی پیرامون ۱۶ آذر، وحدت نیروها و ... بخش دوم  [2009 Dec] 
*گفتگو با محمدرضا روحانی پیرامون جنبش، رادیکال‌تر شدن آن، خودجوش بودن، درگیری‌ جناح‌های رژیم و ... (قسمت اول) [2009 Nov] 
*سوالی و جوابی [2009 Nov] 
*«مرد خریدار، زن صاحب کالا » [2009 Nov] 
*نامه ای به یک همکار: «خدا را در پستوی خانه نهان باید کرد» [2009 Aug] 
*قوای مملکت ناشی از ملت است  [2009 Aug] 
*چهره‌ی واقعی مصدق [2009 Mar] 
*خود كرده را تدبير نيست- محمد رضا روحاني [2008 Oct] 
*چهره‌ی واقعی مصدق [2008 Mar]