بهار در همه باغها
محمدرضا روحانی

شادباش ایرانیان ، امسال وجهه ملی و منطقه ای ندارد. نوروز باستانی ما در ملل متحد به عنوان یک روز جهانی ثبت شده و از سال۱۳۸۹ شادباشها باید خطاب به کل بشریت باشد. هزاران سال است که مقدم خجسته بهار در حوزه گسترده فرهنگ و تمدن ایران به اشکال گوناگون جشن گرفته شده و می شود و محدود به جغرافیای سیاسی ایران امروز نبود و نیست. به این اعتبار فرامرزی بود اما امسال جهانی است. باید بهار را به همه جهانیان تبریک گفت اگر میهن ما اسیر چنگال ولی دژخیم نبود با توجه به موقعیت ایرانیان در سراسر جهان می توانستیم جشن بهار را مثل روز زن ، روز کارگر، روز حقوق بشر در پهنه گیتی تبدیل به جشن دوستی کنیم و از این فرصت برای توسعه و تعمیق همکاریهای بین المللی و معرفی تمدن و فرهنگ ایران، بهره گیریم.
نگارنده بیش از ۵۰سال از ۱۲۰سالی که وعده داده اند ، طلبکار است اگر این طلب وصول شد فرصت کافی برای این تلاش یعنی طرح برگزاری جشن جهانی بهار وجود خواهد داشت و الّا فرزندان ایرن اگر آن را لازم بدانند خود اقدام خواهند کرد،
شایسته است از همه ایرانیان ، به ویژه یاران مقاومت ملی که برای تصویب نوروز به عنوان یک روز جهانی در ملل متحد کوشش کرده اند ، سپاسگزاری شود.
نگارنده هم پیشاپیش از آنانی که برای برگزاری جشن جهانی بهار خواهند کوشید ممنون است به همت ایرانیان میهن دوست ، از این پس نوروز را نه تنها به ایرانیان بلکه به همه جهانیان شادباش باید گفت:
 


باغها را گرچه دیوار و در است
از هواشان راه با یکدیگر است

 

در پیشواز بهار


روز ۲۲بهمن، حباب «اسب تروا»ترکید. شعار زنده باد آزادی و مرگ بر اصل ولایت فقیه به آسمان رسید. آنگاه به ابتکار آقای مسعود رجوی با اتکای به اراده ملی، و همت سازمان مجاهدین خلق ایران و یاران درون مرزی و برون مرزی مقاومت، بزم چهارشنبه سوری را  رزمی کرد جانانه. دژخیم حاکم با فتوای تحریم ، خواب آرامش گورستانی را در چنین روزی می دید. مشتی آخوند پوسیده با درجه العظمی لباس نجات غریق پوشیدند تا در قدح شادی و مدح سوگواری به ارباب خود کمک کنند و مردم را از «لهو و لعب و عمل لغو» باز دارند. پاسداران، بسیجیها، لباس شخصیها، نیروهای انتظامی و وزارت اطلاعات از ۲۲بهمن تا روز چهارشنبه سوری، از بام تا شام، از کشفیات محیرالعقول مواد انفجاری در سراسر کشور سخن گفتند و نوشتند. تهدید به زندان ، سرکوبی، دخالت مؤثر و برخوردار قاطع روزنامه ها، تلویزیونها، رادیوها، نمازهای جمعه و مصاحبه ها را پرکرد. کار به جایی رسید که دست به دامن مدیران دبستانها و دبیرستانها شدند . بالاخره پدر و مادرها را از خطرات گوناگونی که فرزندان آنها را تهدید می کند ترساندند.
بدتر از همه آنکه نا«همرهان سست عناصر» از طریق بلندگوهای بیگانه یا رسانه های «خودی» قربانیان خشونت، یعنی مردم بی اسلحه را از ارتکاب خشونت منع کردند. آنان از لباس شخصیهای بی شرم بسیجیهای بیرحم، نیروهای انتظامی خونریز، سپاه پاسداران درنده و مأمورین شکنجه گر وزارت اطلاعات....جلادان بی رحم تا دندان مسلح نخواستند که دست از کشتار بکشند. آنها دنبال چهارشنبه سوری «اسلامی» رفتند. یاران مقاومت بد عهدی نکردند و به پیشواز بهار رفتند.


وفا و عهد نکو باشد ار بیاموزی
وگرنه هرکه تو بینی ستمگری داند

نوری به قلب دوستان


حضور بی وقفه مقاومت ملی در عرصه های گوناگون قیام و کوشش مستمر همه میهن دوستان درون و برون مرز برای ارتقای درخواستها و شعارهای مبارزان همراه با انعطاف و بردباری اصولی مسئول شورای ملی مقاومت ایران در واکنش به مواضع مرحوم منتظری در موضوع «انتخابات» همبستگی عمیق و عظیمی را در اتحادی عملی و بی نظیر متبلور کرد. ددمنشی بی سابقه مزدوران خونریز خامنه ای در عراق در جهت سرکوبی و خونریزی در اشرف برای آن بود که مقاومت از حالت تهاجم و به دست آوردن ابتکار عمل در قیام به حالت تدافعی در اشرف برسد. این تدبیر نتیجه چندانی نداد پایداری اشرف خود مشعل فروزان دیگری شد برای همه ایرانیانی که در صحنه مبارزه بودند. آتش چهارشنبه سوری از جمله نتیجه مقاومت اشرفی هاست برای تشویق و ترغیب دیگران به جانبازی و فداکاری. برماست که به مسئول شورای ملی مقاومت ایران و دیگر دست اندرکاران مدد بیشتری برسانیم تا بیش از پیش آتش اجتماعی شدن مبارزه شعله ور شود. با این امید که بتوان همه امکانات بالقوه رابه میدان عمل کشاند و همراه با ارتقای قیام همه رزمندگان راه آزادی را در صفوف مبارزه همبسته و هماهنگ گردآورد. پیشاپیش باید به همه آنانی که به مقاومت خواهند پیوست خیر مقدم و شادباش گفت:


نوری به قلب دوستان ـ دودی به چشم دشمنان
من دل براین آتش نهم ـ این شعله را افزون کنید

 

در قدم باد بهار


در چنین روز و روزگاری گسترده ترین و با شکوه ترین جشن چهارشنبه سوری ایرانی برقرار شد. از کناره های خلیج فارس تا سواحل خزر، از دماوند تا الوند، از کردستان تا سیستان و بلوچستان ، از آذربایجان تا خراسان و تمام محلات تهران، فرادستان و فرودستان، پدران و پسران، مادران و دختران ، پیر و جوان ، در سراسر میهن ما ایران آتشی برای دفاع از هویت تاریخی خود و دشمنی با جلادان حاکم برافروختند که نظیر آن تاکنون سابقه نداشت. در قدوم مبارک بهار، در بیشتر شهرهای میهن مردم چنان آماده سرکوبی متجاوز بودندکه غالبا مزدوران خونریز و خونخوار ناگزیر از حالت حمله و تهاجم به وضعیت انفعال ، عقب نشینی و دفاع در آمدند. چهارشنبه سوری روز ستایش آزادی شد و دشمنی با آزادی کشان. جشن و بزم، رزمی جانانه شد. به همه ایرانیان که از سنتهای باستانی خود پاسداری کردند، تسلیم رعب و وحشت نشدند. به کوری چشم دشمن ایران و ایرانی آتش برافروختند. به مجاهدینی که برای حفظ حقوق ملت در مقابله رو در رو با نظام ولایت مطلقه فقیه از ۳۰خرداد۶۰  تا چهار شنبه سوری ۱۳۸۸ ، یک آن از جانبازی و مقاومت دست نکشیدند ، به آقای مسعود رجوی، مسئول شورای ملی مقاومت ایران  و تمام یاران او که به پیشواز نوروز پیروز رفتند، شادباش باید گفت:


آن همه ناز و تنعم که خزان می فرمود
عاقبت در قدم باد بهار آخر شد


صبا و زنده یادان
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
گفته اند که چهارشنبه سوری جشن رفتگان بود. قبل از اسلام ایرانیان خانه ها را پیش از نوروز پاک می کردند. در خانه ها، خوانهای رنگارنگ را با آب و ماهی، گل و میوه، خشکبار و هفت سین می آراستند و سپس در آخرین سه شنبه سال (عصر سه شنبه) بر بام خانه هایشان آتش می افروختند تا ارواح رفتگان در آسمانها خانه خویشان را در نورو شعله آتش بیابند و به خانه فرود آیند. خانه پاک و پر نعمت را ببینند و شاد شوند. آثار این سنت باستانی هنوز در مذاهب بزرگ ابراهیمی برجاست. عید مردگان یهودیان ، عید پاک مسیحیان و زیارت اهل قبور نزد بسیاری از فرق اسلامی نمونه های آن است. ایرانیان امروز روزهای پیش از عید یا در روز تحویل سال یا پس از آن به زیارت اهل قبور می روند. مسلمانان براساس تصریح قرآن باید از رفتگان خود به نیکی یاد کنند. اذکروا موتاکم بالخیر. امروز ناسوتی ها و لاهوتی های گوناگون از همه ادیان و اعتقادات دینی و بی دینی از گذشتگان به نیکی یاد می کنند. باید با زنده یادان نامدار میهن از دکتر حسین فاطمی و افسران میهن دوست سازمان نظامی حزب توده تا پاکنژاد و ندا، سهراب و دهها هزار اعدامی نظام ولایت مطلقه فقیه ، از میرزا کوچک خان و شیخ محمد خیابانی و اشرف رجوی، موسی خیابانی، حنیف نژاد و گلسرخی ، دکتر کاظم رجوی، حسین نقدی یاد کنیم . زنده کنیم خاطره شکوهمند گمنامانی را که در خیابانها ، میدانهای جنگ، اوین ، کهریزک، ... و یا از هر خانواده‌ی سیاسی که برای آزادی و بهروزی انسانها به خاک افتادند تجدید عهد کنیم که راهشان پر رهرو باد.
با صبا در چمن لاله سخن می گفتم
که شهیدان که اند این همه خونین کفنان

 

جاودانه پیشگامان


یاد کنیم از میرزا یوسف تبریزی(سرتیپ میرزا یوسف مستشارالدوله تبریزی) که ۱۴۰سال پیش کتاب «یک کلمه، قانون» را در پاریس به رشته تحریر درآورد. وزارت، سفارت، مال و منال، آزادی و جان را برای پیشبرد نظرات خود و دفاع از حقوق بشر و استقلال میهن در سبد اخلاص گذاشت. تبعید، زندان، شکنجه، غارت اموال و مقام را پذیرا شد و جان عزیزش را فدای ملت و میهن کرد. او عقیده داشت که «اختیار و قبول عامه اساس همه تدابیر حکومت است...» به یاد بیاوریم میرزا آقا خان کرمانی و یارانش، پیشروان و پیشکسوتان ما پناهندگان سیاسی ایرانی را، که در پی جانبازی میرزا رضا کرمانی برای مجازات ناصرالدین شاه توسط حاکم عثمانی تسلیم محمد علی میرزا شدند و صد و چهارده سال پیش زیر درخت نسترن در باغ ولیعهد در تبریز سر آنان را بریدند و به بستر خشک آق چای انداختند.
 
 

به خاطر بسپاریم شهدای شریف مشروطیت را، از گمنامان و نامدارانی که ۱۰۴ سال پیش در متمم قانون اساسی ایران نوشتند: «قوای مملکت ناشی از ملت است طریقه استعمال آن قوا را قانون اساسی معین می نماید» (اصل۲۶) فراموش نکنیم که در آستانه شصتمین سالگرد ملی شدن صعنت نفت هستم. مصدق مظهر حیثیت ملی ایرانیان و رهرو صدیق نهضت مشروطیت، میراثهای بزرگی برای ما و آیندگان به جای گذاشت. باید به اتکای مردم و مبتنی بر خواسته های ترقی خواهانه آنها پیش رفت. اصول را فدای مصلحت فوری نکرد. به آزادیهای مردم و به ویژه مخالفان احترام گذاشت . شکست را پذیرفت و تسلیم نشد.

 
 
 
هرآنکس که در حلقه نیست زنده به عشق
بر او چو مرده به فتوای من نماز کنید

 

سرنوشت شاه و شیخ


به یاد بیاوریم تجربه ۳۰خرداد۱۳۶۰ روزی که مجاهدین برای دفاع از اصول همه چیز خود را در طبق اخلاص گذاشتند. آن چه امروز در بخش سازمان یافته مقاومت ملی به جای مانده است، از آن جانبازی و پاکبازی داریم. از آن روز آخوندها یک آن نیارمیدند و دست قهر ملت هیچ نقطه امنی برای آنان در روی زمین باقی نگذاشت. طی سی سال اولین رئیس جمهورشان به همت مجاهدین جان به در برد. دومی رجایی، جان بر سر غصب حاکمیت مردم باخت. سومی، خامنه ای نیم کشته و ناقص باقی ماند. چهارمی، رفسنجانی و فرزندانش زیر تیغ ولی فقیه نشسته اند. پنجمی، خاتمی ممنوع الخروج است. ششمی، احمدی نژاد مثل ولی فقیه اش جرأت ندارد حتی یک لحظه از زیر سایه پاسداران دور شود. اینها همه محصول استمرار مقاومت است. تا آنها براریکه قدرت هستند ملت امنیت ندارد و به تبع آن ، دشمنان مردم نمی توانند در امان باشند. قبل از آنها ، چهار پادشاه (محمدعلی شاه، احمد شاه، رضا شاه، محمد رضا، شاهنشاه آریامهر) هریک به شکلی در تبعید مردند.


نسیم باد صبا دوشم آگهی آورد
که روز محنت و غم رو به کوتهی آورد

 

تن های بی سپر
 

 
 
به یاد بیاوریم و تعظیم کنیم در برابر خاطره شکوهمند زنان و مردان «بی سپر»ی که با دستهای خالی تن و جانشان را سپر دفاع از حیثیت و موجودیت مقاومت ملی کردند. از اشرفی های قهرمانی که هدف چوب و چماق، دشنه، کارد، حمله با اتومبیل، و گلوله های آتشین قرار گرفتند، جان دادند و به زور تن در ندادند.
فراموش نکنیم آنهایی را که با بدن های مصدوم و مجروح در گرمای کشنده زندانهای نیروهای مزدور «قدس» و «بدر» و یا در تبعید و محاصره با اعتصاب غذای طولانی به استقبال مرگ شتافتند تا زندگی را همراه آزادی ستایش کنند.
سپاسگزاری کنیم از همه آنهایی که در ۵قاره جهان تلاش کردند تا صدای عدالتخواهی اشرفیان را به گوش جهانیان برسانند.
از همه آنها که رفتند به نیکی یاد کنیم و برای آنانی که ماندند نوروزی پیروز آرزو کنیم و به آنان شادباش بگوییم


از آن سموم که بر طرف بوستان بگذشت
عجب که رنگ گلی ماند و بوی نسترنی

 

چراغهای شب یلدا


با احترام از زندانیان سیاسی و خانواده های دلیر آنان که ترس را جاودانه به خاک سپردند، یاد کنیم. آنان که در مسلخ خمینی و مرده ریگ خواران خمینی ایستادند و ایستاده اند. تا زندگی و امید به آینده را بارورتر کنند و معماران بنای سعادت ملی هستند. قدردان آنانی که مانند دکتر ملکی با تن بیمار و فرسوده درایام کهولت، در سکوت شکننده زندانهای خامنه ای جلاد درس پایداری به فرزندان ایران زمین می دهند. چراغی هستند در شب یلدای وطن و برای زنان دانشجویان، دانش آموزان ، آموزگاران ، زحمتکشان، کارگران، روشنفکران، بیکاران، بی خانمانها، گرسنگان، کودکان و زنان خیابانی و...و به همه آنها شادباش می گوییم:


عجب راهی است راه عشق کانجا
کسی سر برکند کش سر نباشد.

 

پایه و مایه مقاومت


پایه مقاومت برخواسته های تاریخی ملت ایران در راه اعمال حاکمیت آزاد شهروندان است. جز این برای مقاومت مایه و پناهی نیست. در این راه همبستگی مردم آزادیخواه جهان راه نفسی برای مقاومت باقی گذاشته است، از آنان که به دمی یا قدمی یا قلمی یا درمی مقاومت را یاری کرده اند سپاسگزاری باید کرد. شادمانیهای خود را تقدیم آنان کنیم. پیروزی ایران و ایرانی دستاوردی است برای همه آزادگان در سراسر جهان


هاتف آن روز به من مژده این دولت داد
که بدان جور و جفا صبر و ثباتم دادند

 

شادباش به برگزیده مقاومت


در سالی که گذشت خانم مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده مقاومت(برای دوران انتقال حاکمیت به مردم) تلاشهای فراموش ناپذیری در جهت هماهنگی تلاشها در دفاع از مقاومت ملی و سنگر آن در اشرف داشته اند. باید برای ایشان، دوستان شورایی و یاران مجاهد و همه هواداران مقاومت آرزوی موفقیت کرد و شادباش گفت:
عجائب ره عشق ای رفیق بسیار است
ز پیش آهوی این دشت شیر نر برمید

 

***

 

یاد بعضی نفرات
 روشنم می دارد
قوتم می بخشد
ره می اندازد
و اجاق کهن سرد سرایم
گرم می آید از گرمی عالی دمشان.
نام بعضی نفرات
رزق روحم شده است
وقت هردلتنگی
سویشان دارم دست
جرأتم می بخشد
روشنم می دارد.
یاد بعضی نفرات
زنده ام می دارد.

(نیما یوشیج)

۲۹اسفند۸۸

 

 

 

منبع:پژواک ایران


محمدرضا روحانی

فهرست مطالب محمدرضا روحانی در سایت پژواک ایران 

*نامه محمدرضا روحانی به خامنه‌ای [2020 Mar] 
*گفتگو با یک دوست [2019 May] 
*بررسی طرح جدید قانون کار و حکایت طبال امام حسین و شمشیر زن یزید [2019 May] 
*مردم شرافتمند! نسرین ستوده را تنها نگذارید [2018 Jun] 
*مصدق و عدم تمرکز  [2018 Mar] 
*اسلام ناب، حق چند همسرى مردان و تكليف زنان  [2017 Mar] 
*روز زن، قيم صغار و حقوق ملت  [2017 Mar] 
* ٧ اسفند و منشور سر افرازى وكلا [2017 Feb] 
*پيامى از زنده ياد عبد الرضا كريمى،ايرانى، دموكرات وكرد [2017 Feb] 
*نامه به آقاى مسعود رجوى رهبر عقيدتى مجاهدين چنانچه در دسترس باشند [2017 Feb] 
*مرگ رفسنجانى ‏  [2017 Jan] 
*جشن با ياد مرضيه [2017 Jan] 
*هوشنگ رفت ؟ [2016 Dec] 
*ياد آر ز شمع مرده، ياد آر… [2016 Nov] 
*شورا آرمانشهر مصدق [2016 Sep] 
*درباره همكارى پوتين- خامنه اى (قسمت دوم)‏  [2016 Aug] 
* در باره همكارى پوتين - خامنه اى (بخش اول)  [2016 Aug] 
* ٣٠تير، تانكها و حكم ديوان بين‌المللى دادگسترى  [2016 Jul] 
*شاد باش موقت [2016 Jul] 
*مرده ریگ امام  [2016 Jun] 
*نامه به رئيس جديد كانون وكلاى مركز [2016 May] 
* پتك عمامه كوب و جامه كاغذى من  [2016 Apr] 
* نامه اى به يك رئيس [2016 Apr] 
*روز حساب، شير درنده وخران رمنده (۲)  [2016 Apr] 
*روز حساب، شير درنده وخران رمنده (۱) [2016 Apr] 
*انتخابات كانون وكلا  [2016 Mar] 
*انتخابات كانون وكلا (قسمت اول) [2016 Mar] 
*هادى اسماعيل زاده ما را ترك كرد  [2016 Mar] 
* قبيله نفوذى ها  [2016 Feb] 
* انتخابات و بوى بد برجام [2016 Feb] 
* نامه به آقای مسعود رجوی چرا با نام خودتان به نوشتن ادامه نمی دهید؟ [2016 Jan] 
*آقای مسعود رجوی رهبر عقیدتی «با شرف‌ها»، پاسخ چیست؟  [2015 Nov] 
*لیبرتی، زینت خانم و سفره هفت‌سین [2015 Nov] 
*رهبر عقیدتی برادر مسعود می‌ترسد و می‌ترساند [2015 Nov] 
*اپیلاسیون هسته‌‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت هیجدهم) [2015 Oct] 
*درون قبر هر شهید یک رآکتور هسته‌ایست [2015 Oct] 
*اپیلاسیون هسته‌‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت هفدهم)  [2015 Oct] 
*اپیلاسیون هسته‌ای- گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۶ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۵ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۴ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۳ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای- گفتگو با محمدرضا روحانی – قسمت ۱۲ [2015 Aug] 
* اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت ۱۱) [2015 Aug] 
*اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی (۱۰) [2015 Aug] 
*اپیلاسیون هسته‌ای، گفتگو با محمدرضا روحانی ۹ [2015 Jul] 
*اپیلاسیون هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۸) [2015 Jul] 
*اپیلاسیون هسته‌ای ، گفتگو با محمدرضا روحانی (۷) [2015 Jul] 
*ایام مبارک قدر و بشکن بشکن اسلامی  [2015 Jul] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره ۴ [2015 Jun] 
*اپیلاسیون هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۶) [2015 Jun] 
*اپیلاسیون هسته‌ای ؛ گفتگو با محمدرضا روحانی ۵ [2015 Jun] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۴) [2015 Jun] 
**«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۳) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره (۳) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی‌شماره (۲) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره (۱) [2015 May] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۲) [2015 May] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۱) [2015 May] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۹)  [2015 Apr] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۸)  [2015 Mar] 
*آقای رجوی! جان بولتن خواهان بمباران میهن‌مان شده است [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۶)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۵)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۴)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۳)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (2) [2015 Mar] 
* اخبار در آينه، اشعار، امثال و كنايات- (1) [2015 Mar] 
*آى دزد آی دزد -۵ [2015 Feb] 
*آی دزد، آی دزد -۴  [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد ۳ [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد 2 [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد [2015 Jan] 
*ز آسمان بلا سنگ فتنه مى بارد [2014 Dec] 
*شكايت از برادر مسعود به امام حسين(ع) ٢  [2014 Dec] 
*شکایت از برادر مسعود به امام حسین (ع) – ۱ [2014 Dec] 
*ياد آر ز شمع مرده، ياد آر... [2014 Nov] 
*فراخوان؛ به نجات جان ساکنان اردوگاه «لیبرتی» برخیزیم [2014 Oct] 
*نامه به رئيس اتحاديه سراسرى كانونهاى وكلاى دادگسترى ايران  [2014 Oct] 
*عین گزارش خامنه‌ای علیه امیرانتظام [2014 Oct] 
*ایراد بنی‌اسرائیلی و پند ۳۶ ساله [2014 Sep] 
*آسيد على ذهب الدوله بالبوله  [2014 Sep] 
*گفتگو بر سر شامورتى بازى در وداع با استاد كاتوزيان  [2014 Sep] 
*بى شرمى در وداع با استاد كاتوزيان  [2014 Sep] 
*سوءاستفاده از آبروی استاد [2014 Sep] 
*گفتگو با آقای محمدرضا روحانی در مورد لایحه‌ی جامع وکالت  [2014 Jul] 
*گزارشی از سمينار خواسته هاى ملت از قانون اساسى [2014 Jun] 
*آسيد على معماى جفتك زدن را حل کنید [2014 May] 
*جمعيت حقوقدانان ايران و لایحه قصاص [2014 Apr] 
*پایان زمستان با وکلا [2014 Mar] 
*آسيد على «به قران كودتا شده ....» [2014 Mar] 
*آسیدعلی مواظب سلامتی خود باشید [2014 Mar] 
*دادگستری و کانون وکلا، قسمت سوم [2014 Feb] 
*دادگسترى و كانون وكلا - هفت اسفند جشن استقلال كانون وكلا؟ - قسمت دوم  [2014 Feb] 
*جهل و جنايت [2014 Feb] 
*دادگسترى و كانون وكلا (قسمت اول) [2014 Feb] 
*پاسخگو و مسئول كيست؟ قسمت ۵- املاك محمد رضا روحانى [2014 Feb] 
*مسئول و پاسخگو کیست؟ (قسمت چهارم) در وداع با مرزبان قلم [2014 Jan] 
*مسئول و پاسخگو كيست؟ قسمت سوم  [2014 Jan] 
*مسئول و پاسخگو كیست؟ (۲) [2013 Dec] 
*مسئول و پاسخكو كيست؟  [2013 Dec] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم (قسمت ششم) [2013 Dec] 
*گفتگو با محمدرضا روحانی در مورد مذاکرات ژنو  [2013 Nov] 
*پیراهنی که ‌آید از او بوی یوسفم- قسمت پنجم [2013 Nov] 
*پیراهنی که آید از آن بوی یوسفم – قسمت چهارم [2013 Oct] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- (قسمت سوم) [2013 Sep] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- قسمت دوم [2013 Sep] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- قسمت اول [2013 Sep] 
*آه دل و آرزو [2013 Sep] 
*می‌توان شد به سهل و آسانی / «پهلوان»‌ مسلم خراسانی (۱) [2013 Aug] 
*این «طفل معصوم» [2013 Aug] 
*پاسخ محمدرضا روحانی به پرسش‌های صدای وجدان [2013 Aug] 
*دیوار مقدس مقررات و تعهدات به من اجازه نداده که به قواعد بازی پشت پا بزنم [2013 Aug] 
*گفتگوی با محمدرضا روحانی در مورد نتایج استعفا از شورای ملی مقاومت [2013 Aug] 
*نامه سرگشاده به خانم شیرین عبادی [2013 Aug] 
*چشم‌انداز‌ها ۴ [2013 Jul] 
*چشم‌اندازها ۳ [2013 Jul] 
*چشم‌اندازها ۲ [2013 Jul] 
*چشم‌انداز‌ها (بخش اول) [2013 Jul] 
*استعفای ما آزمایش آنهاست !  [2013 Jun] 
*ايهاالناس ليبرتي زندان نيست كشتارگاه است [2013 Jun] 
*متن استعفا نامه محمدرضا روحانی و کریم قصیم از شورای ملی مقاومت ملی ایران [2013 Jun] 
*اول ماه مه، «شاه شهید»، امام راحل و حق همه  [2010 Apr] 
*بهار در همه باغها [2010 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار و امثال [2010 Feb] 
* اخبار در آینه اشعار و امثال  [2010 Feb] 
*خط امام و دانشگاهیان «این گرگان وابسته به ابرقدرتها»  [2009 Dec] 
*گفتگوی پژواک ایران با محمدرضا روحانی پیرامون ۱۶ آذر، وحدت نیروها و ... بخش دوم  [2009 Dec] 
*گفتگو با محمدرضا روحانی پیرامون جنبش، رادیکال‌تر شدن آن، خودجوش بودن، درگیری‌ جناح‌های رژیم و ... (قسمت اول) [2009 Nov] 
*سوالی و جوابی [2009 Nov] 
*«مرد خریدار، زن صاحب کالا » [2009 Nov] 
*نامه ای به یک همکار: «خدا را در پستوی خانه نهان باید کرد» [2009 Aug] 
*قوای مملکت ناشی از ملت است  [2009 Aug] 
*چهره‌ی واقعی مصدق [2009 Mar] 
*خود كرده را تدبير نيست- محمد رضا روحاني [2008 Oct] 
*چهره‌ی واقعی مصدق [2008 Mar]