اپیلاسیون هسته‌ای، گفتگو با محمدرضا روحانی ۹
محمدرضا روحانی

 

پژواک ایران:‌ گفتگوی پیشین ما، موضوع اعتبار «برجام» در صورت توافق نهایی بود که نیمه تمام ماند. بهتر نیست آنرا به اتمام برسانیم؟

محمدرضا روحانی: چرا، ولی این قصه سر دراز دارد. هر دم از این باغ بری می رسد و صحنه‌ بازی عوض می‌شود. من فکر نمی کنم که این پرونده قبل از سرنگونی این رژیم بسته شد. اما آن‌چه در این جا لازم می دانم به آن اشاره کنم نظر یکی از همکاران است که این قرارداد را Potestative می داند و استدلال می کند که اصل در انعقاد قراردادها برابری طرفین است از حیث بهره‌مندی از حقوق، تکالیف و تعهدات، به عقیده ایشان چون در «برجام»‌ ایجاد، اجرای قرارداد و ایفاء تعهدات منحصراً به اراده اعضای ۵ به اضافه ۱ وابسته است این قرارداد اصولا باطل است.

من با سپاسگزاری از توجه و دقت آن دوست بزرگوار و با علم به این که خوشبختانه گذشت ایام تاثیری بر قدرت حافظه ایشان نگذاشته است جمله معروف استاد بی نظیر و دانشمند ما دکتر احمد متین دفتری که هم آیین دادرسی و هم حقوق بین‌الملل عمومی به ما می آموختند را به یادشان می آورم که صدای بم آن استاد هنوز با گذشت ۵۲ سال در گوش این شاگرد باقی مانده است وقتی اساس حقوق بین‌الملل را در پنج کلمه تعریف کردند و به ما درس دادند که «اساس حقوق بین الملل زور است». اگر گاهی در دادگاه لاهه به صدای ملت ایران که مصدق بیان کننده آن بود، گوش فراداده شد ، صاحبان زور در صحنه بین‌المللی سال بعد در کودتای ۲۸ مرداد به کمک ارتش دست نشانده ، ملکه اعتضادی، آیت‌الله سید ابوالقاسم کاشانی و شعبان بی مخ، دربار فاسد پهلوی را مأمور جبران مافات کردند. به هر حال درباره «برجام» افکار عمومی هنوز بطور قطعی از پشت پرده خبر ندارند که هیچ حتی کنگره آمریکا و مجلس شورای اسلامی هم نامحرم تلقی می شوند. وقتی آقای کری در کنگره اعلام می کند که آخوندها مواد اولیه تهیه ۱۰- ۱۲ بمب اتمی را در اختیار داشتند چه کسی قبلا از آن خبر داشت.

پژواک ایران: چه عوامل جدیدی باعث عوض شدن صحنه و اشاره شما به پشت پرده شده است؟

محمدرضا روحانی:‌ اگر به نظر ۴۰ شخصیت سیاسی ایران درباره توافق هسته‌‌ای وین دقت کنید می بینید که که هیچ کدام اشاره ای به قرارداد محرمانه با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای ندارند.

http://www.khabaronline.ir/detail/436641

از مقام معظم رهبری بگیرید تا حسین شریعتمداری و بقیه مراجع عظام تقلید و .... ظریف و صالحی هم در مجلس آن را عنوان نکردند. حالا پس از ده روز و اصرار نمایندگان کنگره آمریکا به وجود اسنادی محرمانه که وزارت خارجه آن‌ها را رو نکرده بود «کاخ سفید می گوید توافق محرمانه ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بخشی از توافقنامه وین است» و «کاخ سفید آمادگی دارد در نشستی محرمانه با نمایندگان کنگره مفاد این توافق را به اطلاع آن‌ها برساند» و بخشی از پشت پرده لو می رود. دو روز قبل وزارت خارجه اعلام کرده بود که اسناد «در اختیار ما نیست»

www.iribnews.ir/NewsText.aspx?ID=614203

 

حالا همین یک عامل افشا شده کافی نیست که همه تحلیل‌گران با غرض یا بی غرض درون مرز و برون مرز در عنوان کردن نظرات سیاسی شان با احتیاط  و خرد بیشتری اقدام کنند؟ درست است که حسن روحانی معتقد است که «برجام» «انعکاس اراده ملت» و «صفحه جدیدی در تاریخ» است. ولی چقدر خوبست که «سپاس گویان» سابق و شادباش گویان جدید غیرت به خرج بدهند

و از خالق «اراده ملت» که شخص شخیص رهبر عالیقدر است بخواهند که او هم سند محرمانه را از زیر حجاب اسلامی در بیاورد و کشف حجاب کند نه در برابر امت همیشه در صحنه که نامحرمند بلکه لااقل در برابر مجلس شورای اسلامی تا شاید آن ها بتوانند بر اساس قانون «الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌آی ایران» نتیجه افتخار آمیز مقام معظم رهبری را احراز کنند. حال که مجلس آخوندها ترجمه «برجام»‌را نپذیرفته و به وزارت خارجه برگرداند تا صحیح آنرا بفرستند.

پژواک ایران: خامنه‌ای چگونه از زیر بار این مسئولیت فرار خواهد کرد؟

محمدرضا روحانی: خمینی جام زهر دیگری را نیز غیر مستقیم و پنهانی سر کشید. در خرداد ۱۳۵۹ تصمیم گیری در مورد گروگان‌های آمریکایی را به عهده مجلس شورای اسلامی گذاشت. رجایی ، بهزاد نبوی را به مدیریت مذاکرات گماشته و میوه آن یعنی بیانیه الجزایر را مجلس در هفته سوم آبان همان سال تصویب کرد. با این مانور کارتر در آخرین روز رقابت انتخاباتی‌اش نزد مردم آمریکا تحفیر شد و آرا رفت به جیب رونالد ریگان. جام زهر آتش بس را درست سه روز بعد از آن که گفت هر کس از توقف جنگ صحبت کند خائن است ـ نقل به مضمون ـ را لاجرعه سر کشید. خامنه‌ ای ضعیف تر از آنست که به چنین کاری دست بزند. این است که درست چند ساعت بعد از آن که صالحی رئیس انرژی اتمی در مورد بیمارستان اتمی صحبت می کند که «تمام این دستاوردها مرهون هدایت ها و نقش آفرینی های مقام معظم رهبری ...» است سایت ویژه «آقا» سوراخ دعا را می یابد که «رهبر توافق نامه هسته‌‌ای را تایید یا رد نکرده است... بر اساس فرایندهای قانونی از ظرفیت عقل جمعی» عمل می کند. یعنی مال بد بیخ ریش عقل جمعی و قانونگزاران اسلامی. ناصرالدین شاه «شهید» وقتی ۱۲۵ سال پیش ناچار شد امتیاز تنباکو را لغو کند این شهامت را داشت که مسئولیت آن را به عهده بگیرد و اعلام کند. قبل از او حاج میرزا آغاسی که در ریاکاری ، مردم فریبی و دین پیشگی نیای واقعی خامنه‌ای محسوب می شود وقتی درباره دریای مازنداران با روس ها اختلافی پیش آمد فرمول ادبیانه‌ای ساخت و همه مزه‌های شناخته را در یک جمله به نخ کشید و گفت «حیف نیست که اوقات شیرین همسایه را به خاطر یک مشت آب شور، تلخ کنیم...» و خود را از معرکه بیرون کشید. وزیر مختار فرانسه در ایران حاج میرزا آغاسی را خوب معرفی کرده است که «پیرمردی که تمام اقتدار ایران و تمام بی عرضگی مقامات حکومت در او خلاصه شده است» - مثل ولی فقیه خودمان.

حاج میرزا آغاسی مانند رهبر انقلاب اسلامی شاعر هم بوده است. رند و مال پرست و دزد. فعلا آقا خود را در سوراخ موش قایم کرده تا مریدانش «بارکش غول بیابان»‌ شوند. همنی دو سه روز قبل ظریف در مجلس اقرار کرد که «ادعا نمی کنم که توافق هسته‌‌ای کاملاً به نفع ایران است...» بعد ولایتی در شیپور می کند که «آن‌چه شورای امنیت با اعمال زور چند کشور و نیز با استفاده از حق وتو تحمیل نمی شود و آن تصمیمات به نفع منافع ملی نباشد حتی اگر تصویب شود ایران خودش را ملزم به آن نمی کند....» تازه همه این مانورها مربوط به قبل از لو رفتن سند محرمانه‌ایست که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با آخوندها امضا کرده است.

پژواک ایران:‌به نظر شما این سند محرمانه برای تصویب «برجام»‌ مشکل آفرین است؟

محمدرضا روحانی:‌ پشم رهبر ریخته است، بیمار، فرسوده و فاسد در گرداب عفونتی که خلق کرده گیج و وامانده است. فروش امسال نفت تقریبا یک چهارم فروشت دولت «پاک دست» احمدی نژاد است. اما خامنه‌ای با همه ناتوانی پنجه‌ّای زهرآلودی دارد. دستگیری معلمین، تصویب قانون محدودیت انتخاب وکیل در دعاوی «امنیتی»، بالارفتن شمار اعدام‌های اعلام شده در ششماه گذشته به روزی حدود ۴ نفر، دستگیری نمایندگان دانشجویان، زنان، کارگران، فعالان حقوق بشری، محکومیت پسر رفسنجانی، ادامه «حصر» موسوی و کروبی و منزوی کردن خاتمی،‌قیچی کردن پر و پال احمدی نژاد و بالاخره حملات سبعانه اخیر به زندان‌ها برای بالابردن جو اختناق و فرار از نتایج «پیروزی هسته‌ای» می باشد. ممانعت از نماز عید فطر میلیون‌ها هموطن سنی در کردستان، ترکمن صحرا، بلوچستان و البته تهران که بیشترین شمار شهرنشینان اهل تسنن را دارد،‌نشان دهنده‌ی شرایط آسیب پذیر اوست. در چنین وضعی بعید به نظر می رسد فعلا زیر پای رئیس جمهر اهل «تدبیر و امید» را خالی کند. اعلام رضا نجفی نماینده دائمی جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این که توافق ایران و آژانس به «برجام» ارتباط ندارد احتمالا مقدمه‌‌ای است برای آن که این بحث از دستور بایدهای رقیب خارج شود.

http://www.mehrnews.com/news/2865011

 در هر حال آن‌چه می تواند موجب ایجاد مشکلی در تصویب «برجام» شود مشکل فعلا مانورهای جاری، عادی و شعارهای نجات سوریه، عراق، فلسطین، لبنان و بحرین و یمن نیست. اقتدار ولی فقیه در ام‌القرا زیر ضرب است. این که امروز حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی رییس سیاستگذاری ائمه جماعات کشور در نماز سیاسی عابدی جمعه تهران پیش از خطبه سخنرانی می کند که «تضعیف مقام معظم رهبری یعنی تضعیف امنیت و اقتدار، تضعیف رهبر معظم انقلاب یعنی پاگذاشتن روی خون هم شهدای مظلوم کشور» این یعنی «آقا» زیر ضرب است. پس فعلاً‌ آقا باید سرکوبی را تشدید کند تا زهر هسته‌‌ای را بعدا سر فرصت به «حلقوم»‌ مقلدین خود حقنه کند. پس مشکل فوری کنگره آمریکاست .

پژواک ایران:‌ یعنی این احتمال وجود دارد که با «برجام»‌ موافقت نکنند؟

محمدرضا روحانی: این بدترین امکان است. مسأله در آمریکا تبدیل به موضوع انتخاباتی شده است. جمهوری خواهان می خواهند در این میدان دمکرات‌ها را رسوا کنند و کاسه کوزه را بر سر رقیب بشکنند که با تصویب «برجام» در شورای امنیت ملل متحد، رد آن توسط کنگره یعنی مقابله با اعضای ۵ به اضافه ۱ و البته ملل متحد. دیگر برای آمریکا و به ویژه سیاست خارجی آن اعتباری باقی نخواهد ماند. تمام احتمالاتی که وزیر خارجه آمریکا در این باره گفته است منطقی به نظر می آید.

http://www.iranpressnews.com/source/189169.htm

در هر حال تصویب بدون قید و شرط  «برجام»‌ در کنگره آمریکا بعید به نظر می رسد. یک راه حل احتمالی رفع اختلاف بین کاخ سفید و کنگره آن است که طرحی را که قبلاً‌ عنوان شده بود از بایگانی بیرون بشکند و آن هم برگزیدن یک «سزار» است. نام سزار را بر طرحی گذاشته بودند که یک مأمور ویژه بطور دائم اجرای تعهدات جمهوری اسلامی و هم چنین نحوه مخارج وجوه بلوکه شده را به کنگره گزارش دهد. نام سزار در این طرح اشاره است به دیکتاتور معروف رومی ژول سزار که سمبل سختگیری است. البته شاید این فعلا بن بست شکن باشد اما قوز بالا قوز است و پوست خربزه برای مجریان آتی «برجام».

 

 

منبع:پژواک ایران


محمدرضا روحانی

*نامه محمدرضا روحانی به خامنه‌ای [2020 Mar] 
*گفتگو با یک دوست [2019 May] 
*بررسی طرح جدید قانون کار و حکایت طبال امام حسین و شمشیر زن یزید [2019 May] 
*مردم شرافتمند! نسرین ستوده را تنها نگذارید [2018 Jun] 
*مصدق و عدم تمرکز  [2018 Mar] 
*اسلام ناب، حق چند همسرى مردان و تكليف زنان  [2017 Mar] 
*روز زن، قيم صغار و حقوق ملت  [2017 Mar] 
* ٧ اسفند و منشور سر افرازى وكلا [2017 Feb] 
*پيامى از زنده ياد عبد الرضا كريمى،ايرانى، دموكرات وكرد [2017 Feb] 
*نامه به آقاى مسعود رجوى رهبر عقيدتى مجاهدين چنانچه در دسترس باشند [2017 Feb] 
*مرگ رفسنجانى ‏  [2017 Jan] 
*جشن با ياد مرضيه [2017 Jan] 
*هوشنگ رفت ؟ [2016 Dec] 
*ياد آر ز شمع مرده، ياد آر… [2016 Nov] 
*شورا آرمانشهر مصدق [2016 Sep] 
*درباره همكارى پوتين- خامنه اى (قسمت دوم)‏  [2016 Aug] 
* در باره همكارى پوتين - خامنه اى (بخش اول)  [2016 Aug] 
* ٣٠تير، تانكها و حكم ديوان بين‌المللى دادگسترى  [2016 Jul] 
*شاد باش موقت [2016 Jul] 
*مرده ریگ امام  [2016 Jun] 
*نامه به رئيس جديد كانون وكلاى مركز [2016 May] 
* پتك عمامه كوب و جامه كاغذى من  [2016 Apr] 
* نامه اى به يك رئيس [2016 Apr] 
*روز حساب، شير درنده وخران رمنده (۲)  [2016 Apr] 
*روز حساب، شير درنده وخران رمنده (۱) [2016 Apr] 
*انتخابات كانون وكلا  [2016 Mar] 
*انتخابات كانون وكلا (قسمت اول) [2016 Mar] 
*هادى اسماعيل زاده ما را ترك كرد  [2016 Mar] 
* قبيله نفوذى ها  [2016 Feb] 
* انتخابات و بوى بد برجام [2016 Feb] 
* نامه به آقای مسعود رجوی چرا با نام خودتان به نوشتن ادامه نمی دهید؟ [2016 Jan] 
*آقای مسعود رجوی رهبر عقیدتی «با شرف‌ها»، پاسخ چیست؟  [2015 Nov] 
*لیبرتی، زینت خانم و سفره هفت‌سین [2015 Nov] 
*رهبر عقیدتی برادر مسعود می‌ترسد و می‌ترساند [2015 Nov] 
*اپیلاسیون هسته‌‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت هیجدهم) [2015 Oct] 
*درون قبر هر شهید یک رآکتور هسته‌ایست [2015 Oct] 
*اپیلاسیون هسته‌‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت هفدهم)  [2015 Oct] 
*اپیلاسیون هسته‌ای- گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۶ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۵ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۴ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۳ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای- گفتگو با محمدرضا روحانی – قسمت ۱۲ [2015 Aug] 
* اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت ۱۱) [2015 Aug] 
*اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی (۱۰) [2015 Aug] 
*اپیلاسیون هسته‌ای، گفتگو با محمدرضا روحانی ۹ [2015 Jul] 
*اپیلاسیون هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۸) [2015 Jul] 
*اپیلاسیون هسته‌ای ، گفتگو با محمدرضا روحانی (۷) [2015 Jul] 
*ایام مبارک قدر و بشکن بشکن اسلامی  [2015 Jul] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره ۴ [2015 Jun] 
*اپیلاسیون هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۶) [2015 Jun] 
*اپیلاسیون هسته‌ای ؛ گفتگو با محمدرضا روحانی ۵ [2015 Jun] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۴) [2015 Jun] 
**«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۳) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره (۳) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی‌شماره (۲) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره (۱) [2015 May] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۲) [2015 May] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۱) [2015 May] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۹)  [2015 Apr] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۸)  [2015 Mar] 
*آقای رجوی! جان بولتن خواهان بمباران میهن‌مان شده است [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۶)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۵)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۴)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۳)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (2) [2015 Mar] 
* اخبار در آينه، اشعار، امثال و كنايات- (1) [2015 Mar] 
*آى دزد آی دزد -۵ [2015 Feb] 
*آی دزد، آی دزد -۴  [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد ۳ [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد 2 [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد [2015 Jan] 
*ز آسمان بلا سنگ فتنه مى بارد [2014 Dec] 
*شكايت از برادر مسعود به امام حسين(ع) ٢  [2014 Dec] 
*شکایت از برادر مسعود به امام حسین (ع) – ۱ [2014 Dec] 
*ياد آر ز شمع مرده، ياد آر... [2014 Nov] 
*فراخوان؛ به نجات جان ساکنان اردوگاه «لیبرتی» برخیزیم [2014 Oct] 
*نامه به رئيس اتحاديه سراسرى كانونهاى وكلاى دادگسترى ايران  [2014 Oct] 
*عین گزارش خامنه‌ای علیه امیرانتظام [2014 Oct] 
*ایراد بنی‌اسرائیلی و پند ۳۶ ساله [2014 Sep] 
*آسيد على ذهب الدوله بالبوله  [2014 Sep] 
*گفتگو بر سر شامورتى بازى در وداع با استاد كاتوزيان  [2014 Sep] 
*بى شرمى در وداع با استاد كاتوزيان  [2014 Sep] 
*سوءاستفاده از آبروی استاد [2014 Sep] 
*گفتگو با آقای محمدرضا روحانی در مورد لایحه‌ی جامع وکالت  [2014 Jul] 
*گزارشی از سمينار خواسته هاى ملت از قانون اساسى [2014 Jun] 
*آسيد على معماى جفتك زدن را حل کنید [2014 May] 
*جمعيت حقوقدانان ايران و لایحه قصاص [2014 Apr] 
*پایان زمستان با وکلا [2014 Mar] 
*آسيد على «به قران كودتا شده ....» [2014 Mar] 
*آسیدعلی مواظب سلامتی خود باشید [2014 Mar] 
*دادگستری و کانون وکلا، قسمت سوم [2014 Feb] 
*دادگسترى و كانون وكلا - هفت اسفند جشن استقلال كانون وكلا؟ - قسمت دوم  [2014 Feb] 
*جهل و جنايت [2014 Feb] 
*دادگسترى و كانون وكلا (قسمت اول) [2014 Feb] 
*پاسخگو و مسئول كيست؟ قسمت ۵- املاك محمد رضا روحانى [2014 Feb] 
*مسئول و پاسخگو کیست؟ (قسمت چهارم) در وداع با مرزبان قلم [2014 Jan] 
*مسئول و پاسخگو كيست؟ قسمت سوم  [2014 Jan] 
*مسئول و پاسخگو كیست؟ (۲) [2013 Dec] 
*مسئول و پاسخكو كيست؟  [2013 Dec] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم (قسمت ششم) [2013 Dec] 
*گفتگو با محمدرضا روحانی در مورد مذاکرات ژنو  [2013 Nov] 
*پیراهنی که ‌آید از او بوی یوسفم- قسمت پنجم [2013 Nov] 
*پیراهنی که آید از آن بوی یوسفم – قسمت چهارم [2013 Oct] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- (قسمت سوم) [2013 Sep] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- قسمت دوم [2013 Sep] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- قسمت اول [2013 Sep] 
*آه دل و آرزو [2013 Sep] 
*می‌توان شد به سهل و آسانی / «پهلوان»‌ مسلم خراسانی (۱) [2013 Aug] 
*این «طفل معصوم» [2013 Aug] 
*پاسخ محمدرضا روحانی به پرسش‌های صدای وجدان [2013 Aug] 
*دیوار مقدس مقررات و تعهدات به من اجازه نداده که به قواعد بازی پشت پا بزنم [2013 Aug] 
*گفتگوی با محمدرضا روحانی در مورد نتایج استعفا از شورای ملی مقاومت [2013 Aug] 
*نامه سرگشاده به خانم شیرین عبادی [2013 Aug] 
*چشم‌انداز‌ها ۴ [2013 Jul] 
*چشم‌اندازها ۳ [2013 Jul] 
*چشم‌اندازها ۲ [2013 Jul] 
*چشم‌انداز‌ها (بخش اول) [2013 Jul] 
*استعفای ما آزمایش آنهاست !  [2013 Jun] 
*ايهاالناس ليبرتي زندان نيست كشتارگاه است [2013 Jun] 
*متن استعفا نامه محمدرضا روحانی و کریم قصیم از شورای ملی مقاومت ملی ایران [2013 Jun] 
*اول ماه مه، «شاه شهید»، امام راحل و حق همه  [2010 Apr] 
*بهار در همه باغها [2010 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار و امثال [2010 Feb] 
* اخبار در آینه اشعار و امثال  [2010 Feb] 
*خط امام و دانشگاهیان «این گرگان وابسته به ابرقدرتها»  [2009 Dec] 
*گفتگوی پژواک ایران با محمدرضا روحانی پیرامون ۱۶ آذر، وحدت نیروها و ... بخش دوم  [2009 Dec] 
*گفتگو با محمدرضا روحانی پیرامون جنبش، رادیکال‌تر شدن آن، خودجوش بودن، درگیری‌ جناح‌های رژیم و ... (قسمت اول) [2009 Nov] 
*سوالی و جوابی [2009 Nov] 
*«مرد خریدار، زن صاحب کالا » [2009 Nov] 
*نامه ای به یک همکار: «خدا را در پستوی خانه نهان باید کرد» [2009 Aug] 
*قوای مملکت ناشی از ملت است  [2009 Aug] 
*چهره‌ی واقعی مصدق [2009 Mar] 
*خود كرده را تدبير نيست- محمد رضا روحاني [2008 Oct] 
*چهره‌ی واقعی مصدق [2008 Mar]