چشم‌انداز‌ها ۴
محمدرضا روحانی

احساس خطر

روحانی بیش از همه ما از جزئیات وخامت اوضاع خبر دارد. روز ۱۳ تیر با اشاره به تورم، گرانی، بیکاری که «دامن طبقات پایین و متوسط را گرفته» به درستی از حقیقتی پرده بر می‌دارد «هیچ دولتی در تاریخ ایران با مشکلاتی که این دولت با آن روبروست، روبرو نبود و از این بابت احساس خطر می‌کنم...»

پاسخ به این خطرات را نمی‌توان از معجزات عدل، عدالت، تعدیل و اعتدال توقع داشت. النصر بالرعب. مرگ کارگر زندانی افشین اسانلو گرچه می‌گویند ناشی از بیماری بود ولی معالجه نکردن یک بیمار می‌تواند از مصادیق قتل عمد باشد. این بی‌رحمی برای زهر‌چشم‌ گرفتن از میلیون‌ها کارگر گرسنه ایرانی نیست؟

اعدام‌های اعلام ‌شده‌ی ظرف یکماه تنها در شهرهای زاهدان، کرج (گوهردشت- قزلحصار)، بم، ارومیه به ۵۹ تن بالغ شده که ۵ تن از آنان زن بودند. تازه این‌ها اعلام شده است.

خوب به خاطر بسپارید که خبرگزاری ایسنا روز ۲۹ خرداد از علی علیا رئیس کل دادگستری هرمزگان نقل می‌کند که «۲۰۰ زندانی محکوم به اعدام در زندان های هرمزگان به سر می‌برند.»

اما این همه کافی نیست. منتظر باید بود .سردار محمدرضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین مژده می‌دهد که «بزرگترین رزمایش بسیج برگزار می‌شود» جوان آنلاین ۹ تیر

البته تا دو هفته‌ی دیگر زمان و مکان دقیق آنرا خواهند گفت تا باز هم زهرچشم بگیرند.

روزنامه آرمان ۱۶ تیر خبر از طرحی در مجلس می‌دهد که نمایندگان می‌خواهند اجازه‌ی دائم العمر حمل سلاح و مجوز ترافیک به دست آوردند همراه با پاسپورت سیاسی و حق استفاده از پاویون تشریفات. اگر این تمهیدات، تسهیلات و مقدمات ضروری یک فرار سریع احتمالی نیست، پس به چه کار آید؟

در تمام سال‌های سیاه و خونین سلطه ولایت مطلقه فقیه ترس دست‌اندرکاران این چنین عریان نشده بود. این است عاقبت رژیمی که می‌خواست حکومتی برپا کند که «تبلور آرمان سیاسی ملتی هم‌کیش و هم‌فکر است...» و «... راه تشکیل امت واحد جهانی را هموار کند...» از مقدمه قانون اساسی، متن بازنگری شده –روزنامه رسمی شماره ۱۲۹۵۷- ۱۳۶۸/۶/۶

 

سازش با مردم

امکان بروز خیزش‌های اعتراضی مردم در دوره تشدید رقابت باندهای داخلی و شکاف‌های حاصله از آن، مانند دوره گذشته نمایش انتخابات موجود بود . خامنه‌ای برای مهار این بحران مقدر، روحالانی را بالا کشید. با آرامشی غیرمنتظره نمایش انتخابات در دور اول به پایان رسید. «زایمان بی‌درد دموکراسی» از بطن ولایت مطلقه فقیه. حالا وقت سهم‌خواهی است و بروز تضادهای فراوان میان باندهای غارتگر. مثل همیشه افشاگری‌های جدید، سرگرمی‌ رسانه، هجمه مجلسیان، تهدید قوه قضاییه... در چشم‌انداز است. اصحاب مماشات طبق مقررات سرگرم رقص و پایکوبی می‌شوند. فشار تحریم‌ها تضاد بین گرسنگان و غارتگران را تشدید خواهد کرد. بروز حرکات توده‌ای در ترکیه و مصر و انعکاس آن در کشورهای مسلمان نشین به ویژه در سوریه، لبنان، فلسطین، بحرین، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، یمن و ... شرایط جدیدی را در چشم‌انداز قرار می‌دهد.

شرایط نامتعین روابط بین‌المللی و منطقه‌ای دستگاه تروریستی خامنه‌ای را سردرگم‌تر خواهد کرد. در این شرایط هیچ نوع اعجاز الهی در زمینه نجات کشتی به گل نشسته اقتصاد آخوندی قابل پیش‌بینی نیست. سیاست «تعدیل توقعات مردم» و تورم افسار گسیخته به معنای کاهش روزافزون قدرت خرید گرسنگان است. نارضایی‌ها ابعاد گسترده‌تر و  عمیق‌تری خواهد یافت. زخم‌کهنه تضاد آشکار بین زنان، جوانان، روشنفکران، دانشجویان، آموزگاران، کارگران، کارمندان، مأمورین نظامی و انتظامی، بازنشستگان، بیکاران و حاشیه‌نشینان شهری، باز هم در گوشه‌و کنار سرباز خواهد کرد. همزمان بازار داغ و درفش ولی‌فقیه علیه همگان، اشکال بیدادگری‌های ضدبشری بی‌سابقه‌‌ای را عرضه می‌کند. شرایط اجازه نمی‌دهد که خامنه‌ای در دو جبهه‌ی داخلی و بین‌المللی بجنگد. منشاء اقتدار خونین او یعنی دلار‌های نفتی درحال ته کشیدن است. نمی‌تواند چپق پردود بکشد. او در این بن‌بست چه خواهد کرد؟ حل مسأله از پایین یعنی تعدیل تضادها با ستمکشان امکان دارد؟ اگر دست به چنین اعجازی بزند مطالبات انباشته سرباز نخواهند کرد؟

کارگران سندیکا تشکیل نخواهند داد؟ روشنفکران مهرخاموشی را بردهان نگاه خواهند داشت؟‌

روزنامه‌نگاران قلم‌ها را غلاف خواهند کرد؟ دانشجویان به خیابان‌ها نخواهند ریخت؟ آموزگاران شورا تشکیل نخواهند داد؟ زنان «حجاب برتر» را نخواهند درید؟ وکلا به صدا در نمی‌آیند؟

«زایمان بی درد دموکراسی» توهم بی‌پایه آنهایی بود که ترسخورده از برخورد با واقعیت‌های موجود فرار می‌کردند. تجربه‌ی سی خرداد فراموش شدنی است؟ چه کسی جنگ را به مردم تحمیل کرد؟

حال پس از ۳۲ سال و صدجور معلق زدن در یک وجب قانون اساسی ولایت مطلقه فقیه،‌آیا بازهم می‌توان توسل و عریضه نویسی به مقام معظم رهبری و صندوق‌های پیش‌ساخته او را راهی به سوی رستگاری دانست؟‌

استمرار این سیاست‌های رسوا و شکست‌خورده در رسانه‌های بیگانه از منافع و مصالح ایران و ایرانی و شناسنامه سیاسی بازیگران همیشه در صحنه‌ آن، نشانگر میزان عملی بودن و مشروعیت آن‌ها نیست؟ آیا عقب نشینی در برابر خواسته‌های مردم با غریزه صیانت نفس نظام مقدس ولایت مطلقه فقیه تضاد ماهیتی ندارد؟‌

آیا امکان تخفیف بی‌خطر سرکوبی‌های  گسترده مردم برای ادامه سیاست تروریستی و هسته‌ای وجود دارد؟‌در جبین این کشتی نور رستگاری نیست. چرخ حیات این جرثومه ارتجاع به خون می‌گردد. این مصیبت تاریخی نه تنها با خواسته‌‌های تاریخی ملت ایران بلکه با تمام دستاوردهای مدنیت معاصر در جنگ است. به نظر می‌رسد که گشایش در درون عملی نیست. جنگی که در سی خرداد به ملت تحمیل شده در اشکال و ابعاد گوناگون ادامه می‌یابد . آیا تضمین حیات ولایت مطلقه فقیه در قرن بیست و یکم با عرایت حرمت، حیثیت انسانی، حق حیات و آزادی‌های اساسی مردم، عملی است؟  

عقب نشینی یا جنگ

اگر راه برون رفتی در درون موجود نباشد، خامنه‌ای باید آنرا در روابط خارجی جستجو کند. گزینش فراوانی پیش روی او وجود ندارد. اولی عقب‌نشینی است در زمینه‌ پروژه بمب اتم به منظور شکستن تحریم‌ها و رساندن دلارهای نفتی به دستگاه‌های سرکوبی، اعوان و انصارش به علاوه تأمین حداقل کالاهای اساسی برای توده‌های گرسنه و به جان آمده. این گام ناگزیر همراه خواهد شد با بازبینی روابط با حزب‌الله در لبنان، دست کشیدن از تهدید اسرائیل، بازگشت از سوریه، کوتاه آمدن در عراق، کنار کشیدن از تحریکات در بحرین، دست درازی نکردن در امارات، دست کشیدن از تحریکات در عربستان سعودی، قطع رابطه با حوتی‌ها در یمن، رها کردن افغانستان و .... الی غیر‌النهایه. یعنی انحلال عملی سپاه پاسداران، نیروی قدس و دست کشیدن از تروریسم بین‌المللی. راه دیگر فرار به جلو است و تشدید تضاد در پرونده‌ هسته‌ای، ادامه تحریکات و ماجراجویی در منطقه ، توسعه تروریزم در حوزه‌های نفوذ سپاه و بالاخره جنگ‌های نامتقارن و کشیدن کشور به یک جنگ ویرانگر و نابرابر. البته وقت کشی، مذاکرات تاکتیکی، اجازه بعضی از بازرسی‌های محدود از سایت‌‌ها و ... کارهایی است که روحانی امتحان خود را در آن داده است. لابد سناریوهای دیگری هم قابل تصور است که اکنون به نظر نگارنده نمی‌رسد.

 

چه می‌توان کرد

صاحب این قلم به کاربردن فرمول معروف چه باید کرد را برای خود دور از فروتنی می‌داند. آنچه روشن است دشمن در بن‌بست قرار دارد. سازش با مردم امکان پذیر نیست. خون رسانی به دستگاه عظیم سرکوبی سخت شده است. پولی در بساط نیست. معاملات قاچاق، اگر هم با مشکلات فراوان عملی باشد درآمد چندانی ندارد. بالا گرفتن تضادهای داخلی و خارجی در چشم‌انداز است.

ما پناهندگان سیاسی و ایرانیان مهاجر دچار مشکلات و گسست‌های فراوانی هستیم. متأسفانه در این شرایط نیرو و امکانات ما متوجه کمک رسانی به جبهه‌‌ی اصلی نبرد نیست. بخش مهمی از آن صرف تنش‌‌های گوناگون، کنش‌ها و واکنش‌های آن می‌شود. طبیعی است که همه‌‌ی ما طی این سال‌های خونین و سیاه در مبارزه دچار اشتباهات، افراط و تفریط‌های گوناگون شدیم. اگر ما با تواضع قادر به بررسی و شناخت کمبودهای خود شویم می‌توان امیدوار بود که راه تنش‌زدایی را بیابیم. با انتقاد از خود و تقویت نقاط اتحاد در عین پذیرش اختلافات، پرهیز از دشمن خواندن مخالف، می‌توان قدرت نیروهای سرنگونی طلب را صرف کمک‌رسانی به جنبش داخلی برای نابودی نظام فاسد جهل و جنایت و فراهم‌آوردن امکان اعمال اراده آزاد شهروندان و انتقال حاکمیت به صاحبان اصلی آن یعنی ملت، کرد.

تأثیرگذاری، سمت و سودادن و بهره‌برداری از تضادهای درونی رژیم و بحران‌های کشنده آن در روابط بین‌المللی تنها در صورتی می‌تواند مؤثر و مفید واقع شود که پایه در خواسته‌های تاریخی مردم و در همراهی با جنبش‌های داخلی داشته باشد. دعوای باندهای داخلی رژیم با یکدیگر، برخوردهای آشکار، درگیری‌‌های پنهان، مذاکرات مخفی، زدوبندهای روزمره و عربده‌کشی‌های خامنه‌ای در روابط بین‌المللی بر سر تقسیم منافع و رقابت‌هاست. سمت و سوی تضادهای داخلی و خارجی در جهت استقرار حاکمیت ملت ایران نیست. چشم‌انداز تیره‌ جنگ خارجی و استمرار و گسترش سرکوبی‌های داخلی، نقش‌های موجود در صفوف پناهندگان و مهاجرین ایرانی نباید ما را ناامیدکند. چراغ مقاومت را روشن نگه داریم. یا انفعال بجنگیم. با مخالفین مدارا کنیم. دوری ما از میهن مانع وحدت اخلاقی و معنوی ما با ستمدیدگان ایرانی نیست.

گرچه دوریم به یاد تو قدح می‌نوشیم

بعد منزل نبود در سفر روحانی

 

منبع:پژواک ایران


محمدرضا روحانی

فهرست مطالب محمدرضا روحانی در سایت پژواک ایران 

*نامه محمدرضا روحانی به خامنه‌ای [2020 Mar] 
*گفتگو با یک دوست [2019 May] 
*بررسی طرح جدید قانون کار و حکایت طبال امام حسین و شمشیر زن یزید [2019 May] 
*مردم شرافتمند! نسرین ستوده را تنها نگذارید [2018 Jun] 
*مصدق و عدم تمرکز  [2018 Mar] 
*اسلام ناب، حق چند همسرى مردان و تكليف زنان  [2017 Mar] 
*روز زن، قيم صغار و حقوق ملت  [2017 Mar] 
* ٧ اسفند و منشور سر افرازى وكلا [2017 Feb] 
*پيامى از زنده ياد عبد الرضا كريمى،ايرانى، دموكرات وكرد [2017 Feb] 
*نامه به آقاى مسعود رجوى رهبر عقيدتى مجاهدين چنانچه در دسترس باشند [2017 Feb] 
*مرگ رفسنجانى ‏  [2017 Jan] 
*جشن با ياد مرضيه [2017 Jan] 
*هوشنگ رفت ؟ [2016 Dec] 
*ياد آر ز شمع مرده، ياد آر… [2016 Nov] 
*شورا آرمانشهر مصدق [2016 Sep] 
*درباره همكارى پوتين- خامنه اى (قسمت دوم)‏  [2016 Aug] 
* در باره همكارى پوتين - خامنه اى (بخش اول)  [2016 Aug] 
* ٣٠تير، تانكها و حكم ديوان بين‌المللى دادگسترى  [2016 Jul] 
*شاد باش موقت [2016 Jul] 
*مرده ریگ امام  [2016 Jun] 
*نامه به رئيس جديد كانون وكلاى مركز [2016 May] 
* پتك عمامه كوب و جامه كاغذى من  [2016 Apr] 
* نامه اى به يك رئيس [2016 Apr] 
*روز حساب، شير درنده وخران رمنده (۲)  [2016 Apr] 
*روز حساب، شير درنده وخران رمنده (۱) [2016 Apr] 
*انتخابات كانون وكلا  [2016 Mar] 
*انتخابات كانون وكلا (قسمت اول) [2016 Mar] 
*هادى اسماعيل زاده ما را ترك كرد  [2016 Mar] 
* قبيله نفوذى ها  [2016 Feb] 
* انتخابات و بوى بد برجام [2016 Feb] 
* نامه به آقای مسعود رجوی چرا با نام خودتان به نوشتن ادامه نمی دهید؟ [2016 Jan] 
*آقای مسعود رجوی رهبر عقیدتی «با شرف‌ها»، پاسخ چیست؟  [2015 Nov] 
*لیبرتی، زینت خانم و سفره هفت‌سین [2015 Nov] 
*رهبر عقیدتی برادر مسعود می‌ترسد و می‌ترساند [2015 Nov] 
*اپیلاسیون هسته‌‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت هیجدهم) [2015 Oct] 
*درون قبر هر شهید یک رآکتور هسته‌ایست [2015 Oct] 
*اپیلاسیون هسته‌‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت هفدهم)  [2015 Oct] 
*اپیلاسیون هسته‌ای- گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۶ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۵ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۴ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۳ [2015 Sep] 
*اپیلاسیون هسته‌ای- گفتگو با محمدرضا روحانی – قسمت ۱۲ [2015 Aug] 
* اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت ۱۱) [2015 Aug] 
*اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی (۱۰) [2015 Aug] 
*اپیلاسیون هسته‌ای، گفتگو با محمدرضا روحانی ۹ [2015 Jul] 
*اپیلاسیون هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۸) [2015 Jul] 
*اپیلاسیون هسته‌ای ، گفتگو با محمدرضا روحانی (۷) [2015 Jul] 
*ایام مبارک قدر و بشکن بشکن اسلامی  [2015 Jul] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره ۴ [2015 Jun] 
*اپیلاسیون هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۶) [2015 Jun] 
*اپیلاسیون هسته‌ای ؛ گفتگو با محمدرضا روحانی ۵ [2015 Jun] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۴) [2015 Jun] 
**«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۳) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره (۳) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی‌شماره (۲) [2015 Jun] 
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره (۱) [2015 May] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۲) [2015 May] 
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۱) [2015 May] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۹)  [2015 Apr] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۸)  [2015 Mar] 
*آقای رجوی! جان بولتن خواهان بمباران میهن‌مان شده است [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۶)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۵)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۴)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۳)  [2015 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (2) [2015 Mar] 
* اخبار در آينه، اشعار، امثال و كنايات- (1) [2015 Mar] 
*آى دزد آی دزد -۵ [2015 Feb] 
*آی دزد، آی دزد -۴  [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد ۳ [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد 2 [2015 Feb] 
*آی دزد آی دزد [2015 Jan] 
*ز آسمان بلا سنگ فتنه مى بارد [2014 Dec] 
*شكايت از برادر مسعود به امام حسين(ع) ٢  [2014 Dec] 
*شکایت از برادر مسعود به امام حسین (ع) – ۱ [2014 Dec] 
*ياد آر ز شمع مرده، ياد آر... [2014 Nov] 
*فراخوان؛ به نجات جان ساکنان اردوگاه «لیبرتی» برخیزیم [2014 Oct] 
*نامه به رئيس اتحاديه سراسرى كانونهاى وكلاى دادگسترى ايران  [2014 Oct] 
*عین گزارش خامنه‌ای علیه امیرانتظام [2014 Oct] 
*ایراد بنی‌اسرائیلی و پند ۳۶ ساله [2014 Sep] 
*آسيد على ذهب الدوله بالبوله  [2014 Sep] 
*گفتگو بر سر شامورتى بازى در وداع با استاد كاتوزيان  [2014 Sep] 
*بى شرمى در وداع با استاد كاتوزيان  [2014 Sep] 
*سوءاستفاده از آبروی استاد [2014 Sep] 
*گفتگو با آقای محمدرضا روحانی در مورد لایحه‌ی جامع وکالت  [2014 Jul] 
*گزارشی از سمينار خواسته هاى ملت از قانون اساسى [2014 Jun] 
*آسيد على معماى جفتك زدن را حل کنید [2014 May] 
*جمعيت حقوقدانان ايران و لایحه قصاص [2014 Apr] 
*پایان زمستان با وکلا [2014 Mar] 
*آسيد على «به قران كودتا شده ....» [2014 Mar] 
*آسیدعلی مواظب سلامتی خود باشید [2014 Mar] 
*دادگستری و کانون وکلا، قسمت سوم [2014 Feb] 
*دادگسترى و كانون وكلا - هفت اسفند جشن استقلال كانون وكلا؟ - قسمت دوم  [2014 Feb] 
*جهل و جنايت [2014 Feb] 
*دادگسترى و كانون وكلا (قسمت اول) [2014 Feb] 
*پاسخگو و مسئول كيست؟ قسمت ۵- املاك محمد رضا روحانى [2014 Feb] 
*مسئول و پاسخگو کیست؟ (قسمت چهارم) در وداع با مرزبان قلم [2014 Jan] 
*مسئول و پاسخگو كيست؟ قسمت سوم  [2014 Jan] 
*مسئول و پاسخگو كیست؟ (۲) [2013 Dec] 
*مسئول و پاسخكو كيست؟  [2013 Dec] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم (قسمت ششم) [2013 Dec] 
*گفتگو با محمدرضا روحانی در مورد مذاکرات ژنو  [2013 Nov] 
*پیراهنی که ‌آید از او بوی یوسفم- قسمت پنجم [2013 Nov] 
*پیراهنی که آید از آن بوی یوسفم – قسمت چهارم [2013 Oct] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- (قسمت سوم) [2013 Sep] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- قسمت دوم [2013 Sep] 
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- قسمت اول [2013 Sep] 
*آه دل و آرزو [2013 Sep] 
*می‌توان شد به سهل و آسانی / «پهلوان»‌ مسلم خراسانی (۱) [2013 Aug] 
*این «طفل معصوم» [2013 Aug] 
*پاسخ محمدرضا روحانی به پرسش‌های صدای وجدان [2013 Aug] 
*دیوار مقدس مقررات و تعهدات به من اجازه نداده که به قواعد بازی پشت پا بزنم [2013 Aug] 
*گفتگوی با محمدرضا روحانی در مورد نتایج استعفا از شورای ملی مقاومت [2013 Aug] 
*نامه سرگشاده به خانم شیرین عبادی [2013 Aug] 
*چشم‌انداز‌ها ۴ [2013 Jul] 
*چشم‌اندازها ۳ [2013 Jul] 
*چشم‌اندازها ۲ [2013 Jul] 
*چشم‌انداز‌ها (بخش اول) [2013 Jul] 
*استعفای ما آزمایش آنهاست !  [2013 Jun] 
*ايهاالناس ليبرتي زندان نيست كشتارگاه است [2013 Jun] 
*متن استعفا نامه محمدرضا روحانی و کریم قصیم از شورای ملی مقاومت ملی ایران [2013 Jun] 
*اول ماه مه، «شاه شهید»، امام راحل و حق همه  [2010 Apr] 
*بهار در همه باغها [2010 Mar] 
*اخبار در آیینه اشعار و امثال [2010 Feb] 
* اخبار در آینه اشعار و امثال  [2010 Feb] 
*خط امام و دانشگاهیان «این گرگان وابسته به ابرقدرتها»  [2009 Dec] 
*گفتگوی پژواک ایران با محمدرضا روحانی پیرامون ۱۶ آذر، وحدت نیروها و ... بخش دوم  [2009 Dec] 
*گفتگو با محمدرضا روحانی پیرامون جنبش، رادیکال‌تر شدن آن، خودجوش بودن، درگیری‌ جناح‌های رژیم و ... (قسمت اول) [2009 Nov] 
*سوالی و جوابی [2009 Nov] 
*«مرد خریدار، زن صاحب کالا » [2009 Nov] 
*نامه ای به یک همکار: «خدا را در پستوی خانه نهان باید کرد» [2009 Aug] 
*قوای مملکت ناشی از ملت است  [2009 Aug] 
*چهره‌ی واقعی مصدق [2009 Mar] 
*خود كرده را تدبير نيست- محمد رضا روحاني [2008 Oct] 
*چهره‌ی واقعی مصدق [2008 Mar]