«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۴)
محمدرضا روحانی

پژواک ایران:‌ در این مصاحبه از طرفی در باره سلطه سنگین ولایت فقیه صحبت می‌کنید و از طرفی به مذاکرات هسته‌ای و شکست خامنه‌ای و آسیب‌پذیری رژیم او اشاره دارید، آیا این دو داوری با هم تناقص و تضاد ندارند؟

محمدرضا روحانی:  تا کنون من تنها به یک وجه از وجوه گوناگون آسیب‌پذیری نظام آخوندی اشاره کردم. موارد بسیار زیادی ذکر نشده است. این یک رژیم ورشکسته است چه در صحنه بین‌المللی و چه در زندگی داخلی. در همه زمینه‌ها دستگاهی بی‌حیثیت و فاسد است از انگشتان پا تا فرق سر. غارتگر و دزد است. آب، هوا، دریا، جنگل و کوه‌های کشور را به فساد و نابودی کشانده است. ارقام دزدی‌ها اخیراً باورنکردنی به نظر می‌آید .دیروز سخنگوی روحانی ، نوبخت می‌گوید دولت احمدی‌نژاد ۸۰۰ میلیارد دلار که ریخت و پاش کرد از صدمیلیارد دلار آن در ایام احمدی‌نژاد اصلا ردی به دست نمی‌آید. یادمان هست که انتخاب احمدی‌نژاد را خامنه‌ای اعجاز الهی خواند. آن هم یک شاهکار دیگر خدای خامنه‌ای است. فقر، گرسنگی، بیکاری، اعتیاد، به هم پاشیدن خانواده‌ها، خودکشی، تعداد زندانی و اعدام، فرار مغزها و سرمایه‌ها، تعطیلی برنامه‌های عمرانی و بسته شدن کارخانه‌ها و و و  هم اکنون معاون اجرایی احمدی‌نژاد، بقایی زندانی است. به محمدرضا رحیمی معاون دیگر احمدی‌نژاد پیوسته است. می‌گویند بیست هزار میلیارد تومان از کشور خارج کرده است. معاون وزارت دادگستری صحبت از ۱۵ میلیون پرونده مطروحه در دادگستری می‌کند. ابعاد خانواده در ایران ۵/۳ نفر است یعنی ما حدود ۲۲ میلیون خانوار در ایران داریم. اگر در هر دعوا فقط سه نفر حضور داشته باشند می‌شود ۴۵ میلیون نفر. یعنی در هر خانوار دو نفر با دادگستری آخوند‌ها و فساد آن سر و کار دارند. همین یک رقم کافیست تا ابعاد بدبختی‌ها و نارضایی‌ها و تنش‌های اجتماعی را روشن کند.

پژواک ایران:‌ چگونه چنین رژیم آسیب‌پذیری می‌تواند در صحنه بین‌المللی قلدری و سرکشی کند. در گرماگرم مذاکرات هسته‌ای باز هم در فلسطین و لبنان به تحریکات خود ادامه دهد. در یمن آتش به پا کند. به عراق و سوریه علناً نیرو بفرستد؟

محمدرضا روحانی: این فرافکنی‌ها مربوط به امروز نیست. گزارشی هست که مهدی‌ هاشمی حدود سی سال پیش برای آقای منتظری فرستاده. نویسنده گزارش که بعداً‌ اعدام شد آن زمان رئیس نهضت‌های آزادیبخش بود. این نامه را آقای منتظری در خاطرات سیاسی خود منتشر کرده است.

[در صفحات ۵۱۳ تا ۵۱۵ خاطرات منتظری- چاپ اتحاد ناشران ایرانی در اروپا آمده]

این نوشته در مقابل منست. تنها در این نامه این شخص از ۱۳ کشور در اروپا، آسیا و آفریقا نام می‌برد از جمله فلسطین، اردن، مصر، عراق، افغانستان، مراکش، فرانسه، بلژیک، ترکیه، پاکستان، تونس، اتریش و یوگسلاوی که شاخه‌ها و شاخک‌های فعال در آن برپا کرده بود. می‌نویسد که با قاتلان انور سادات رابطه داشتند و برایشان پول هم فرستادند و بالاخره «پس از موفقیت در عملیات [ترور انورسادات] که با سخن امام تطبیق داشت...» گزارش مفصل آنرا به امام، منتظری و «حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین جناب آقای خامنه‌ای ...» فرستاد. در این گزارش نام‌ها و نشانی‌های فراوان دیده می‌شود از جمله رهبران عراق بعد از صدام حسین، حزب باقر حکیم و سید محمود هاشمی [که بعداً عضو شورای نگهبان ، شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجمع تشخیص مصلحت، مجلس خبرگان رهبری، رئیس هیأت حل اختلاف و تنظیم قوای سه گانه شد و به مدت هشت سال رئیس قوه قضاییه بود.] نام می‌برد و تصریح می‌کند که به «تشکیل مجلس اعلا» انقلاب اسلامی عراق انجامید. آمریکایی‌ها پس از اشغال عراق آنرا دو دستی به همین عناصر تحویل دادند. مصیبت عراق امروز را علمای اعلام سی سال پیش رقم زدند. البته بسیاری از مصائب منطقه و کشورهای مسلمان نشین و مسلمانان مهاجر در سراسر جهان را آن‌ها ایجاد کردند و می‌کنند. شیعیان در غالب این کشورها در اقلیت هستند و این یک اصل شناخته شده است که اقلیت‌ها معمولاً در چنین جوامعی ضد قدرت حاکم عمل می‌کنند.

چسب واقعی این ناخشنودی‌ها در جهل محکوم و ظلم حاکم ریشه دارد و آغشته است به اختلافات فرقه‌ای شیعه و سنی. این حزب‌الله بالقوه است با حداقل تحریک و پشتیبانی تبدیل می‌شود به یک حزب کامل. کم خرج هم هست. معمولاً  بدنه این پدیده به عشق عیاشی‌های موعود در بهشت منتظر شهادت است. تکایا، مساجد، روضه خوانی‌ها، عزاها و جشن‌های مذهبی دائماً اعضای تحت ستم این نوع اقلیت ضد قدرت را به هم نزدیک می‌کند. ایجاد یک تمرکز کمرنگ تشکیلاتی آنان را به هم پیوند می‌دهد چون عنصر ذهنی و اعتقادی را معمولاً اعضای حزب‌الله در خانه به دست آورده‌اند و ارثی و قدیمی است... ولی فقیه با شعارهای ضد یهودی، اسرائیل ستیزی، علیه امپریالیسم آمریکا، ضد عرب و سلاطین سنی مذهب و جمهوری‌های سکولار، بهترین نوع رهبری را تشکیل می‌دهد. ده‌ها هزار طلبه از قریب صد کشور جهان در قم تربیت شده و می‌شوند. داعش خواب چنین امکانات گسترده‌ای را می‌بیند؟

پژواک ایران:‌ با این همه پراکندگی که در دستگاه ولی فقیه به چشم می‌خورد چه کسی، چگونه و با چه دستگاهی این برنامه‌های دراز مدت را مدیریت می‌کند؟‌

محمدرضا روحانی: هر مستبدی امکان ادامه دادن به اجرای برنامه‌های استراتژیک خود را دارد. مهدی هاشمی را کشتند، منتظری برکنار شد و محصور و بعد هم فوت کرد. خمینی جای خود را به خامنه‌ای داد اما بذر انقلاب اسلامی را که امثال مهدی هاشمی در گستره جهانی کاشتند مدیریت شد و تقریباً‌ همه جهان را به نحوی آلود. القاعده، داعش، بکوحرام، حزب‌الله، النصره، جهاد اسلامی و انواع و اقسام دستگاه‌های علنی و مخفی این طاعون اسلامی با همه مشکلاتی که با «مجوس»‌ و «رافضی» دارند از یک آبخشور هستند. مدل اصلی ولی فقیه است و بقیه رقابت خانوادگی دارند. انواع ولی فقیه با عمامه، کراواتی و چکمه پوش چون مقید و محدود نیستند قادر به ادامه سیاست‌های درازمدت خود می‌باشند.

پژواک ایران: در شرایط فعلی و مشکلات دائمی مربوط به مذاکرات هسته‌ای در داخل ایران و در روابط بین‌المللی ، استمرار و ارتقا تحریکات آشکار در عراق ، یمن و به ویژه در سوریه چه فایده‌ای برای رژیم دارد؟‌

محمدرضا روحانی: ما همه شنیدیم که دو سال پیش در چنین روزهایی دو نفر از محارم رهبر معظم انقلاب اسلامی صراحتاً این مداخلات را عملی دفاعی تلقی کردند. این‌ها جنگ را برده‌اند پشت مرزهای اسرائیل و این وسیله فشار بین‌المللی است بر اصحاب رنگارنگ سیاست ننگین مسالمت و مماشات با آخوندها. این فقط دو نمونه است. آخوند صدیقی امام جمعه موقت تهران  گفته بود که «نظام مرزهای دفاعی خود را در لبنان و سوریه بسته است...» قبل از او طائب فرمانده قرارگاه عمار سپاه پاسداران و عضو اطاق فکر رهبر صریحاً گفت «اگر سوریه را از دست بدهیم تهران را هم نمی‌توانیم نگهداریم».

حالا نگاه کنید که خودشان اقرار می‌کنند که حدود ۵۰ درصد از واحدهای صنعتی کشور تعطیل هستند. صدها هزار کارگر این واحد‌های صنعتی نمی‌توانند حقوق معوقه خود را وصل کنند. ۱۲ میلیون کارگر با قراردادهای موقت مشغول به کارند که دریافتی ۹۰ درصد آن‌ها دو سوم پایین تر از خط فقر است. حدود ۸ میلیون حقوق بگیر بخش دولتی گرسنه‌اند. معلمین به یک جنبش گسترده، شجاعانه دست یازیده‌اند. حدود ۷ میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی بیکار هستند که اکثریت بزرگی از آن‌ها را زنان، خواهران و دختران ما تشکیل می‌هند. بیکاری بیداد می‌کند اما «وجوه شرعیه» حماس، حوثی‌ها، حزب‌الله لبنان، انصار‌الله و بشار اسد بعثی به موقع می‌رسد. از عراق، لبنان، افغانستان و صد البته پاسداران خامنه‌ای لشکر برای دفاع از حاکم خونریز دمشق راه‌انداخته‌اند.

این ها خط‌ دفاعی اتحاد جماهیر شیعیان ولایت فقیهی است. تحریکات در عربستان و بحرین هم ادامه دارد و و و این ها همه خط دفاعی است برای حفظ ام‌القرا و سلطه ولی مطلقه. به این ترتیب فشارها را در مذاکرات هسته‌ای بالا می‌برند. همین امروز خبرهایی منتشر شده که در سه سال گذشته ۱۵ میلیارد به بشار اسد داده‌اند. سلیمانی بطور علنی قول داده که نیروی قدوس در سوریه «جهان را شگفت‌زده خواهد کرد.»

پژواک ایران : این عامل فشار چه تأثیری در مذکرات هسته‌ای دارد؟‌

محمدرضا روحانی:‌ ساده لوحانه است اگر خیال‌کنیم که این تحریکات و تحرکات نظامی را دستگاه‌های اطلاعاتی ۵ به علاوه ۱ ندیده‌اند. این‌ها می‌خواهند با آخوند‌ها مماشات و معامله کنند. در سی سال گذشته کدام مقام اطلاعاتی از رابطه قتل انور‌السادات با بساط خمینی پرده برداشت؟‌ دیگر گویا تر از گزارش سید مهدی هاشمی چه چیزی لازم است؟

آمریکا همیشه مشغول مذاکرات است تا اتباع خود، گروگان‌ها را آزاد کند و آقای رئیس جمهور مدعی می‌شود که شق‌القمر کرده است. فرانسوی‌ها قاتل دکتر رحوی را به جای استرداد به دادسرای ژنو به تهران فرستادند. آمریکایی‌ها هنگام حمله به عراق مجاهدین را بمباران کردند و قریب ۵۰ نفر را کشته و صدها نفر را محروح و معلوم و مصدوم کردند. وزیرخارجه فرانسه دووپلین در مذاکرات با مقامات وزارت خارجه به آخوندها در تهران قول داد که وزیر کشور به زودی با لشکرکشی به خانه مجاهدین آن‌ها را تنبیه خواهد کرد. همین آقای کوشنر که این روزها همراه همسرش از ستارگان اجتماعات مجاهدین هستند تنها وزیر خارجه‌ای بود در اروپا که از حکم دادگاه عدالت اروپا دائر بر غیرقانونی بودن لیست تروریستی فرجامخواهی کرد. سخنرانی تند و تیز او علیه مجاهدین فراموش ناشدنی است.

در جریان رسیدگی به پرونده میکونوس دولت آلمان به تمام وسایل ممکن متوسل شد تا به خامنه‌ای کمک کند و دادگاه از حقایق کشتار ایرانیان در برلین با خبر نشود. وقتی دادستان شرافتمند و قضات شریف برلین خامنه‌ای، فلاحیان، رفسنجانی و وو را به عنوان آمر قتل هموطنان ما اعلام کردند اطاق بازرگانی آلمان اعتراض کرد و اعلامیه داد. اطریش قاتل دکتر قاسملو را رها کرد. انگلستان هرگز نخواست نامی از صادرکننده فتوای قتل سلمان رشدی ببرد. چین و روسیه از بقیه آزمندانه‌تر دنبال بالا بردن رقم صادرات خود به ایران هستند. بنابر این «هرکه به فکر خویشه   ملا به فکر ریشه» همین هفته پلیس بلژیک در چندین حمله ۲۲ داعشی چچن تبار را دستگیر کرد. اینترپل هم اکنون نام چهارهزار تن خارجی را در دست دارد که در لشکرهای داعش مشغول ترویج اسلام ناب هستند. ما در جرم‌شناسی برای تعیین تعداد واقعی ارتکاب جرم یا مجرم موارد کشف شده را ضربدر ده تا ۱۵ می‌کنیم یعنی رقم واقعی خارجی‌ها در کنار داعش در سرزمین‌های خلافت اسلامی سوریه و عراق باید ۴۰ تا ۶۰ هزار نفر باشد. در هفته گذشته خبری منتشر شد که از تاجیکستان و ازبکستان حدود ۲ تا ۴ هزار تن به داعش پیوسته‌اند. وزیر خارجه استرالیا هم گفته که در لشکر داعش هزاران نفر از ۹۰ کشور جهان شرکت دارند. این یک انترناسیونال واقعی ارتجاع است علیه همه دستاوردهای ملل متمدن. اما دولت‌های ۵ بعلاوه ۱ هر کدام بر اساس منافعی، پدر واقعی داعش را ناز و نوازش می‌کنند تا انشاءالله مایل به همزیستی مسالمت آمیز شوند. شاید خامنه‌ای اختیار ریش خود را بدهد به میانه‌روها، پراگماتیک‌ها، عقل‌گذاها، اصلاح‌طلب‌ها و سبزها... این اساس سیاست آمریکا و هم‌پیمانان اروپایی آن‌ها، ژاپنی‌ها و و و . روس‌ها و چینی‌ها هم دنبال بخشی از بازار ایران هستند. این یک سیاست نخ‌نما و مندرس ۳۵ سال هاست.

پژواک ایران: وقتی این سیاست‌ها برای اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها نتایج نامطلوبی داشته و دست آخوندها را برای به خطر انداختن صلح و امنیت در بسیاری از نقاط جهان باز گذاشته چرا آنرا تعقیب می‌کنند؟‌

محمدرضا روحانی: اراده سیاسی قاطعی ایجاد نمی‌شود زیرا اولاً نغییر این سیاست‌ها هزینه دارد . ثانیاً آن‌ها مهره‌ای در آستین ندارند تا عرضه کنند. دشمنان واقعی آخوندها هم در تبعید نتوانستند ارتباط ذهنی قابل اطمینانی با مبارزین داخلی ایجاد کنند. این آقای گیتس که هم وزیر دفاع بوش و هم اوباما بوده و آدم سرشناسی در آمریکاست در سی و هفت سال گذشته همیشه به نحوی با رژیم ملایان در ارتباط بوده در ۱۹۸۰ در جریان قرارداد الجزایر برای حل مساله گروگان‌ها حضور داشت و با قاطعیت گفت که در درون هیأت حاکمه ایران جستجو برای یافتن اصلاح طلب و میانه‌رو یک توهم است. در تیرماه ۹۲ هم تاکید کرده که «ما نباید یک لحظه از این حقیقت دور بیافتیم که رهبر حکومت [اسلامی] سیاست ها را تعیین می‌کند....»

با این که خوب می‌داند که در قتل سربازان آمریکایی در بیروت هم تی ان تی ، هم ایدئولوژی و هم نفرات را رژیم خمینی سازمان داده و این مبتنی بر اقرار صریح وزیر سپاه پاسداران وقت رفیق دوست است اما وقت معامله با آخوندها با سخاوت مجاهدین را به مسلخ آخوند‌ها می‌فرستد. نمونه آنرا در مقاله‌ی «دستگیری خانم هاله اسفندیاری و طرح چند پرسش» نوشته‌ی ایرج مصداقیبخوانید.

http://www.irajmesdaghi.com/page1.php?id=107

در دو حمله اول به مجاهدین در شهر اشرف این شخص وزیر دفاع آمریکا بوده و در زمان حمله «اتفاقاً» در بغداد بوده و البته قول داد که موضوع را تعقیب می‌کند و مجروحان را معالجه خواهند کرد اما چون کارهای جدی‌تری داشتند قول رسمی و شرافتمندانه خود را بایگانی کردند تا کشتارها ادامه یابد. ادامه کار تا امروز به کشتار جدید مجاهدین در کمپ «آزادی» که آمریکاییان در عراق اشغال شده برپا کردند حواله شد. این فیلم‌ها را با تاثر و درد باز نگاه کنیم تا در روزهای آینده به اصل مطلب مذاکرات هسته‌ای بپردازیم.

https://www.youtube.com/watch?v=3OZWUx4742Y

https://www.youtube.com/watch?v=3OZWUx4742Y

 

ادامه دارد

۲۰ خرداد ۱۳۹۴

محمدرضا روحانی

 

منبع:پژواک ایران

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

facebook Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

   نسخه‌ی چاپی  

محمدرضا روحانی

*اسلام ناب، حق چند همسرى مردان و تكليف زنان
*روز زن، قيم صغار و حقوق ملت
* ٧ اسفند و منشور سر افرازى وكلا
*پيامى از زنده ياد عبد الرضا كريمى،ايرانى، دموكرات وكرد
*نامه به آقاى مسعود رجوى رهبر عقيدتى مجاهدين چنانچه در دسترس باشند
*مرگ رفسنجانى ‏
*جشن با ياد مرضيه
*هوشنگ رفت ؟
*ياد آر ز شمع مرده، ياد آر…
*شورا آرمانشهر مصدق
*درباره همكارى پوتين- خامنه اى (قسمت دوم)‏
* در باره همكارى پوتين - خامنه اى (بخش اول)
* ٣٠تير، تانكها و حكم ديوان بين‌المللى دادگسترى
*شاد باش موقت
*مرده ریگ امام
*نامه به رئيس جديد كانون وكلاى مركز
* پتك عمامه كوب و جامه كاغذى من
* نامه اى به يك رئيس
*روز حساب، شير درنده وخران رمنده (۲)
*روز حساب، شير درنده وخران رمنده (۱)
*انتخابات كانون وكلا
*انتخابات كانون وكلا (قسمت اول)
*هادى اسماعيل زاده ما را ترك كرد
* قبيله نفوذى ها
* انتخابات و بوى بد برجام
* نامه به آقای مسعود رجوی چرا با نام خودتان به نوشتن ادامه نمی دهید؟
*آقای مسعود رجوی رهبر عقیدتی «با شرف‌ها»، پاسخ چیست؟
*لیبرتی، زینت خانم و سفره هفت‌سین
*رهبر عقیدتی برادر مسعود می‌ترسد و می‌ترساند
*اپیلاسیون هسته‌‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت هیجدهم)
*درون قبر هر شهید یک رآکتور هسته‌ایست
*اپیلاسیون هسته‌‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت هفدهم)
*اپیلاسیون هسته‌ای- گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۶
*اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۵
*اپیلاسیون هسته‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۴
*اپیلاسیون هسته‌ای گفتگو با محمدرضا روحانی قسمت ۱۳
*اپیلاسیون هسته‌ای- گفتگو با محمدرضا روحانی – قسمت ۱۲
* اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی (قسمت ۱۱)
*اپیلاسیون هسته‌ای – گفتگو با محمدرضا روحانی (۱۰)
*اپیلاسیون هسته‌ای، گفتگو با محمدرضا روحانی ۹
*اپیلاسیون هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۸)
*اپیلاسیون هسته‌ای ، گفتگو با محمدرضا روحانی (۷)
*ایام مبارک قدر و بشکن بشکن اسلامی
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره ۴
*اپیلاسیون هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۶)
*اپیلاسیون هسته‌ای ؛ گفتگو با محمدرضا روحانی ۵
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۴)
**«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۳)
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره (۳)
*وکلا و سرداران با شماره و بی‌شماره (۲)
*وکلا و سرداران با شماره و بی شماره (۱)
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۲)
*«اپیلاسیون» هسته‌ای؛ گفتگو با محمدرضا روحانی (۱)
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۹)
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۸)
*آقای رجوی! جان بولتن خواهان بمباران میهن‌مان شده است
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۶)
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۵)
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۴)
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (۳)
*اخبار در آیینه اشعار، امثال و کنایات (2)
* اخبار در آينه، اشعار، امثال و كنايات- (1)
*آى دزد آی دزد -۵
*آی دزد، آی دزد -۴
*آی دزد آی دزد ۳
*آی دزد آی دزد 2
*آی دزد آی دزد
*ز آسمان بلا سنگ فتنه مى بارد
*شكايت از برادر مسعود به امام حسين(ع) ٢
*شکایت از برادر مسعود به امام حسین (ع) – ۱
*ياد آر ز شمع مرده، ياد آر...
*فراخوان؛ به نجات جان ساکنان اردوگاه «لیبرتی» برخیزیم
*نامه به رئيس اتحاديه سراسرى كانونهاى وكلاى دادگسترى ايران
*عین گزارش خامنه‌ای علیه امیرانتظام
*ایراد بنی‌اسرائیلی و پند ۳۶ ساله
*آسيد على ذهب الدوله بالبوله
*گفتگو بر سر شامورتى بازى در وداع با استاد كاتوزيان
*بى شرمى در وداع با استاد كاتوزيان
*سوءاستفاده از آبروی استاد
*گفتگو با آقای محمدرضا روحانی در مورد لایحه‌ی جامع وکالت
*گزارشی از سمينار خواسته هاى ملت از قانون اساسى
*آسيد على معماى جفتك زدن را حل کنید
*جمعيت حقوقدانان ايران و لایحه قصاص
*پایان زمستان با وکلا
*آسيد على «به قران كودتا شده ....»
*آسیدعلی مواظب سلامتی خود باشید
*دادگستری و کانون وکلا، قسمت سوم
*دادگسترى و كانون وكلا - هفت اسفند جشن استقلال كانون وكلا؟ - قسمت دوم
*جهل و جنايت
*دادگسترى و كانون وكلا (قسمت اول)
*پاسخگو و مسئول كيست؟ قسمت ۵- املاك محمد رضا روحانى
*مسئول و پاسخگو کیست؟ (قسمت چهارم) در وداع با مرزبان قلم
*مسئول و پاسخگو كيست؟ قسمت سوم
*مسئول و پاسخگو كیست؟ (۲)
*مسئول و پاسخكو كيست؟
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم (قسمت ششم)
*گفتگو با محمدرضا روحانی در مورد مذاکرات ژنو
*پیراهنی که ‌آید از او بوی یوسفم- قسمت پنجم
*پیراهنی که آید از آن بوی یوسفم – قسمت چهارم
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- (قسمت سوم)
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- قسمت دوم
*پیراهنی که آید از او بوی یوسفم- قسمت اول
*آه دل و آرزو
*می‌توان شد به سهل و آسانی / «پهلوان»‌ مسلم خراسانی (۱)
*این «طفل معصوم»
*پاسخ محمدرضا روحانی به پرسش‌های صدای وجدان
*دیوار مقدس مقررات و تعهدات به من اجازه نداده که به قواعد بازی پشت پا بزنم
*گفتگوی با محمدرضا روحانی در مورد نتایج استعفا از شورای ملی مقاومت
*نامه سرگشاده به خانم شیرین عبادی
*چشم‌انداز‌ها ۴
*چشم‌اندازها ۳
*چشم‌اندازها ۲
*چشم‌انداز‌ها (بخش اول)
*استعفای ما آزمایش آنهاست !
*ايهاالناس ليبرتي زندان نيست كشتارگاه است
*متن استعفا نامه محمدرضا روحانی و کریم قصیم از شورای ملی مقاومت ملی ایران
*اول ماه مه، «شاه شهید»، امام راحل و حق همه
*بهار در همه باغها
*اخبار در آیینه اشعار و امثال
* اخبار در آینه اشعار و امثال
*خط امام و دانشگاهیان «این گرگان وابسته به ابرقدرتها»
*گفتگوی پژواک ایران با محمدرضا روحانی پیرامون ۱۶ آذر، وحدت نیروها و ... بخش دوم
*گفتگو با محمدرضا روحانی پیرامون جنبش، رادیکال‌تر شدن آن، خودجوش بودن، درگیری‌ جناح‌های رژیم و ... (قسمت اول)
*سوالی و جوابی
*«مرد خریدار، زن صاحب کالا »
*نامه ای به یک همکار: «خدا را در پستوی خانه نهان باید کرد»
*قوای مملکت ناشی از ملت است
*چهره‌ی واقعی مصدق
*خود كرده را تدبير نيست- محمد رضا روحاني
*چهره‌ی واقعی مصدق