سال اصلاح الگوی مصرف
شهباز نخعی

این "مقام معظم رهبری" موهبتی است که بیشتر کشورهای دنیا از آن محرومند. بجز کشورهای پیشرفته و خوشبختی چون کره شمالی، سودان، لیبی، جیبوتی و جزایر کومور ـ که مقام معظم رهبری آن نیز فارغ التحصیل حوزه ی علمیه قم است ـ بقیه مردم دنیا که دلشان را به مزخرفاتی چون دمکراسی و حقوق بشر خوش کرده اند، از درک سعادت عظمای داشتن یک "مقام معظم رهبری" بهره ای نبرده و خسرالدنیا والآخره شده اند. البته گناهی هم ندارند، زیرا درک موهبت داشتن یک "مقام معظم رهبری" کاری ساده و از همه کس ساخته نیست!

به عنوان نمونه، برای درک این موهبت فرد باید به زیور ذوب شدگی در مقام معظم ولایت آراسته باشد تا دریابد که اصولا "مقام معظم رهبری" چیست؟! تنها در سایه ی این ذوب شدگی در مقام معظم ولایت است که می توان موضوع را به درستی تجزیه و تحلیل کرد و دریافت که عناصر متشکل در عبارت "مقام معظم رهبری" از چه اهمیت، الوهیت و تقدسی برخوردارند. تنها ذهن ذوب شده است که می تواند به درستی حلاجی کند که در سه واژه مقدس "مقام معظم رهبری" چه تقدم و تأخر عبادی ـ الهی اعجاز گونه ای رعایت شده است!

فکرش را بکنید: اگر این سه واژه مقدس کمی جابجا و مثلا به "رهبری معظم مقام"، "معظم رهبری مقام" یا "رهبری مقام معظم" تبدیل شوند، چگونه همه مفهوم والای خود را که بی واسطه و مستقیم از عرش الهی نشأت می گیرد، از دست می دهند؟!


آیا این خود به تنهایی نشانه درجه شامخ الهی "مقام معظم رهبری" نیست و نباید موجب تنبه همه منافقین، کفار، ملحدان و مرتدانی شود که نسبت به "مقام معظم رهبری" عناد می ورزند و ایشان را به استبداد، قساوت قلب و جنایتکاری متهم می کنند؟!

فرمایشات حکیمانه "مقام معظم رهبری" در پیام نوروزی شان یک بار دیگر مشت بسیار محکمی به دهان این منافقین، کفار، ملحدان و مرتدان زد و به خوبی نشان داد که اتهاماتی چون: پرت بودن از مرحله، سیر در عالم هپروت و برج عاج نشینی، که به ایشان نسبت می دهند، تا چه حد بی پایه و اساس هستند!

در این فرمایشات حکیمانه ـ که پهلو به وحی الهی می زند ـ "مقام معظم رهبری" نزدیکی نوروز امسال را به ایام ولادت خاتم النبیین (ص) و امام جعفر صادق (ع)، باعث "شرافت بیشتر" عید نوروز دانستند!

اگر کسی ذره ای اهل تعمق باشد، به خوبی درمی یابد که چه اقیانوسی از حکمت الهی در این فرمایش حکیمانه "مقام معظم رهبری" وجود دارد: یعنی ده سال پیش که معظم له در نیمه راه دوران باعظمت رهبری شان بوده اند، چون نوروز 3 ماه و اندی با ایام ولادت خاتم النبیین (ص) و امام جعفر صادق (ع) ـ به خاطر تفاوت سال قمری و خورشیدی ـ فاصله زمانی داشته، از "شرافت کمتری" برخوردار بوده و بیست سال پیش ـ در آغاز رهبری میمنت اثر "مقام معظم رهبری" ـ نیز به خاطر داشتن بیشترین فاصله زمانی با ولادت خاتم النبیین (ص) و امام جعفر صادق (ع) نوروز "بی شرافت" بوده است!

آیا این گفته ی حکیمانه "مقام معظم رهبری" می تواند جز از منشأ الهی باشد و آیا منافقین، کفار، ملحدان و مرتدان معاند نباید زبان در کام کشند و از گفتار و کردار خود شرم کنند؟!

پیام نوروزی "مقام معظم رهبری" فرازهای دیگری نیز دارد که هر یک به نوبه خود نشانه ای از اعجاز الهی در کلام ایشان است. از جمله فرمودند:"کارهای خوبی که مجلس و دولت با همکاری یکدیگر انجام دادند... امیدواریم این همکاری ها همچنان ادامه داشته باشد"!

نمونه درخشانی از این "کارهای خوبی که مجلس و دولت با همکاری یکدیگر انجام داده اند" درست چند روز پیش از فرمایشات حکیمانه "مقام معظم رهبری" رخ داد: رئیس جمهوری محترم در پی لغو ماده مربوط به طرح هدفمند کردن یارانه ها از لایحه بودجه دولت، نامه ای خشمگینانه به رئیس مجلس شورای اسلامی نوشت و به او اخطار قانون اساسی داد و رئیس مجلس نیز در پاسخ او نامه تندتری نوشت و در آن گفت که اخطار رئیس جمهوری بیشتر به طنز شباهت دارد!

شاید منظور "مقام معظم رهبری" از ابراز امیدواری برای "ادامه همکاری ها" این باشد که رئیس جمهوری محترم و رئیس مجلس محترم تر خشتک یکدیگر را به سر هم بکشند!

فراز بعدی فرمایشات حکیمانه "مقام معظم رهبری" به خوبی گویای عمق احاطه ایشان در زمینه مسایل اقتصادی است: "ایشان در زمینه مسایل اقتصادی به بحران عظیم اقتصادی جهان اشاره و خاطرنشان کردند: برغم این بحران بزرگ که از آمریکا شروع شد و توفان سهمگینی در جهان ایجاد کرد و با وجود تحریم ها، مسئولان کشور توانستند کشور و ملت را از افتادن در موج عظیم مشکلات ناشی از بحران جهانی تا حدود زیاد به دور نگهدارند که البته باید همچنان مراقب بود و تلاش کرد تا انشاءالله پیشرفتهای اقتصادی روز به روز شکوفاتر شود"!

از قضای روزگار، در همان روز بیان این فرمایشات حکیمانه، تارنمای اینترنتی امنیتی ـ حکومتی "تابناک" ـ که به هیچ وجه نمی توان آن را در ردیف منافقین، کفار، ملحدان و مرتدان معاند قرار داد ـ گزارشی منتشر کرد که صحت فرمایشات حکیمانه "مقام معظم رهبری" درباره ی "مسئولان کشور توانستند کشور و ملت را از افتادن در موج عظیم مشکلات ناشی از بحران جهانی تا حدود زیادی دور نگهدارند" را تایید (؟!) می کند: "به دلیل کاهش تقاضا در بازارهای مصرف، هم اینک بسیاری از کارخانه های مهم صنعتی کشور با انباشت تولید مواجه گردیده اند و نشانه های بروز رکود اقتصادی در کشور پدیدار گردیده است... دامنه ی بحران اقتصادی کشورهای پیشرفته صنعتی به مرور به کشور ما سرایت نموده و هم اینک بسیاری از کارخانجات سیمان، فولادسازی و پتروشیمی با انبارهای انباشته از کالا و کاهش شدید خریدار مواجه گردیده اند"!

این گزارش "تابناک" همچنین نشان می دهد که ابراز امیدواری خردمندانه و حکیمانه "مقام معظم رهبری" درباره ی "پیشرفت های اقتصادی روز به روز شکوفاتر شود" از چه پشتوانه عظیمی از دانش عمیق اقتصادی و صحت و صداقت برخوردار است!

آن 98 درصد از کشورهای دنیا که در آغاز نوشتار گفته شد که از موهبت داشتن "مقام معظم رهبری" محرومند، به خطا، متفقاً بر این باورند که در شرایط بحران و رکود اقتصادی دولت ها باید با تزریق پول به جامعه و سرمایه گذاری در کارهای زیربنایی مانند ساختن پل، جاده، ساختمان، فرودگاه و... همچنین سرمایه گذاری در آموزش فنی و حرفه ای برای مردم قدرت خرید ایجاد نموده و آنها را به مصرف تشویق نمایند، تا بحران پشت سر گذاشته شود و اوضاع اقتصادی به حالت عادی برگردد.

"مقام معظم رهبری" که چند سالی است برای نشان دادن و تثبیت عظمت مقام خود هر سال را با عنوان هایی مانند "انسجام" و "نوآوری و شکوفایی" نام گذاری می کنند، در ادامه این روند حکیمانه و برای نشان دادن روش جاهلانه کشورهایی که "مقام معظم رهبری" ندارند، سال 1388 را به عنوان "سال اصلاح الگوی مصرف" اعلام نموده و فرمودند: "اسلام عزیز و همه عقلای عالم، بر این نکته تاکید می کنند که مصرف باید مدبرانه و عاقلانه مدیریت شود"!

البته شأن و عظمت "مقام معظم رهبری" بالاتر از آن است که کسی بتواند جسارت کند و نام چند تن از آن "همه عقلای عالم" را بپرسد و یا در مورد چند و چون "مدیریت مدبرانه و عاقلانه مصرف" پرس و جو کند. اگر هم کسی چنین جسارتی داشته باشد، ناگزیر باید پیه آن را به تن بمالد که به سرنوشتی شبیه وبلاگ نویس جوان "امیدرضا میرصیافی" دچار شود!

پرسش در مورد اینکه آیا بودجه تشکیلاتی مانند سپاه پاسداران، بسیج، وزارت امنیت و اطلاعات و دستگاههای موازی آن که در دو سه سال گذشته بودجه هایشان بیش از ده برابر شده نیز شامل این "مدیریت مدبرانه و عاقلانه مصرف" می شوند نیز بیهوده است، زیرا در شأن عظمت "مقام معظم رهبری" نیست که به این گونه پرسش ها ـ یا هر پرسش دیگری ـ پاسخ بگویند!

نکته ی دیگر در این زمینه، شیوه پخش و انتشار پیام نوروزی "مقام معظم رهبری" است. با آن که این پیام از همه شبکه های صدا و سیمای کریه ولایت مطلقه فقیه پخش شد، اما پخش مکتوب آن در انحصار پایگاه دفتر مقام معظم رهبری بود و همه خبرگزاری های ریز و درشت حکومتی: ایرنا، ایلنا، ایسنا، مهر، جهان، برنا، فارس، رجانیوز و ... متن بخشنامه شده پیام را بدون یک واو پس و پیش منتشر کردند. "مقام معظم رهبری" سال گذشته را سال "نوآوری و شکوفایی" اعلام کرده بودند و ظاهرا این نیز ثمر و دستاورد موفقیت شگفت انگیز آن نوآوری و شکوفایی است که بوق های تبلیغاتی نظام حتی حق این را نداشته باشند که متن پیام نوروزی "مقام معظم رهبری" را از نوار پخش شده از صدا و سیما پیاده و منتشر کنند و ناگزیر باشند بخشنامه پایگاه دفتر مقام معظم رهبری را عینا انتشار دهند! پرسش دیگری که قطعا این نیز بی پاسخ خواهد ماند، این است که در چنین شرایطی چه نیازی به این همه خبرگزاری پر هزینه ریز و درشت بی خاصیت هست و آیا بهتر نیست همه آنها بجز یکی، مشمول شعار امسال "مقام معظم رهبری" یعنی "اصلاح الگوی مصرف در همه زمینه ها" شوند؟!

"مقام معظم رهبری" بیانات حکیمانه و خداگونه خود را با این فراز درخشان پایان دادند: "همه ما بخصوص مسئولان قوای سه گانه، شخصیت های اجتماعی و آحاد مردم باید در سال جدید در مسیر تحقق این شعار مهم، حیاتی و اساسی یعنی: اصلاح الگوی مصرف در همه زمینه ها، برنامه ریزی و حرکت کنیم"!

"مقام معظم رهبری" قطعا با بیان "همه ما" خواسته اند بخش پایانی پیام حکیمانه خود را با حلاوت مزاح شیرین کنند، زیرا گذشته از شخص شخیص خودشان که شأن و عظمت مقامشان والاتر از آن است که در هیچ چهارچوبی بگنجد، "مسئولان قوای سه گانه" نیز که یکی بر ایشان سمت استادی دارد، دومی ملیجک محبوب بارگاه است و سومی نیز نظر کرده و نورچشمی است به طور قطع مشمول حکم "اصلاح..." نخواهند بود. "شخصیت های اجتماعی" نیز قطعا حکم وزن شعر را دارند زیرا در سایه دو دهه رهبری داهیانه "مقام معظم رهبری" چیزی به نام "شخصیت" حکم کیمیا یافته و اگر منظور "مقام معظم رهبری" بادنجان دور قاب چین های بارگاه ولایت بوده باشد، درست تر این بود که از آنان با عنوان "بی شخصیت های زیرعبایی" نام می بردند! بنابر این، تنها مشمولان واقعی حکم "مقام معظم رهبری" همان "آحاد مردم" هستند که لابد "باید الگوی مصرف" نان خالی سفره های خالی ترشان را "اصلاح" کنند و در امتثال امر جهان مطاع "مقام معظم رهبری" هر چه سریع تر به خیل آن 15 میلیون نفری که بنابر آمارهای رسمی در سال "نوآوری و شکوفایی" در زیر خط فقر قرار داشتند، بپیوندند!

آیا آقای غلامعلی حداد عادل، که رئیس فرهنگستان زبان فارسی و پدر عروس "مقام معظم رهبری" است، می تواند واژه "حیا" را برای ایشان معنی کند؟!

***

کسانی که از بخت بد، بین خویشان، بستگان، دوستان و آشنایان خود با یکی از اهالی قبیله سرسپردگان عصاره کوکنار سروکار داشته یا دارند، احتمالا می دانند که این جماعت ـ بویژه آنهایی که دغدغه مالی نداشته و به سلامت و طول عمر خود نیز دلبسته اند ـ هر چند گاه یکبار موقتاً "مصرف" را کنار می گذارند تا هم تجدید قوا کنند و هم با "اصلاح الگوی مصرف" نشئه ناب آغازین را دوباره تجربه نمایند!

"رنگ رخساره" و بویژه لب و لوچه "مقام معظم رهبری" و مسئولان پرقیچی ایشان در صدا و سیمای ولایت مطلقه فقیه ـ با وجود آرایش و گریم ماهرانه ـ به خوبی گویای "سر ضمیر" آنان است. در همین راستاست که می توان معنای نامگذاری سال 1388 به "سال اصلاح الگوی مصرف" را توسط "مقام معظم رهبری" دریافت و بجاست که سال نو با شیوه بیان مألوف این جماعت: "شال عشلاه عولگوی مشلف" نامیده شود!ایمیل نویسنده:

shahbaznakhai@live.ca

منبع:پژواک ایران


شهباز نخعی

فهرست مطالب شهباز نخعی  در سایت پژواک ایران 

*اختیارات بدون پذیرش مسئولیت!‏  [2018 Jun] 
*انتخاب بین ارسنیک و سیانور!‏  [2018 May] 
*ترقی ازابراز «تأسف» و «نگرانی» به «بهت زدگی»! [2018 May] 
*برجام درجام!‏  [2018 May] 
*هنوز فرصت هست! [2018 May] 
*درس چگونگی رهایی از شرّ استبداد!  [2018 Apr] 
*فرار بی مغزها!‏  [2018 Apr] 
*«کارنامه درخشان»!  [2018 Apr] 
*دلار 10 هزارتومانی! [2018 Mar] 
*سال آخر!  [2018 Mar] 
* حرکت در دایره بسته!  [2018 Mar] 
* قطعنامه های بی معنا!  [2018 Feb] 
*«العفو، العفو»! [2018 Feb] 
*دخیل بستن به امامزاده رفراندوم! [2018 Feb] 
* ‏«توبه گرگ...»!‏  [2018 Feb] 
*مسابقه سقوط!‏ [2018 Feb] 
*تبدیل بنگاهداری به سهامداری!‏  [2018 Jan] 
* تَرَک برداشتن دیوار ترس!‏ [2018 Jan] 
* دستاویز واقعیت گریزی!‏  [2018 Jan] 
*فرصت طلایی!‏  [2018 Jan] 
*آنکارا درصدد چنگ اندازي مجدد بر خاورنزديک است؛ پايان «مدل ترک» [2017 Apr] 
*ترجمه کتاب "امپراتوری تفتیش"  [2017 Mar] 
*نبرد عقل و احساس! [2016 Jun] 
*در شیشه کردن غول!  [2016 Jun] 
* امنیت واقعی و توهّم امنیت! [2016 Jun] 
*داد از این همه بیداد! [2016 Jun] 
*«ترکیه لاییک است و لاییک می ماند»!  [2016 May] 
* بهای سنگینِ خیره سری! [2016 May] 
* «مایه شرمساری و نابخشودنی»!  [2016 May] 
*ذهنیت ترفندباز! [2016 Apr] 
* هشدارهای مکرّر و گوش های ناشنوا! [2016 Apr] 
* پرونده موشکی، جایگزین پرونده هسته ای! [2016 Apr] 
* پرونده موشکی، جایگزین پرونده هسته ای! [2016 Apr] 
*پرده ی غبار! [2016 Apr] 
*چرا نمی پرسید چرا؟! [2016 Mar] 
*پا پس کشیدن ناگهانی!  [2016 Mar] 
*پیامد نرمش قهرمانانه!  [2016 Mar] 
*«خُب، به کجا رسیدید؟»! [2016 Mar] 
*در انتظار داوری تاریخ!  [2016 Feb] 
*بیم و امید  [2016 Feb] 
*ولایت مطلقه فقیه منشأ فساد است! [2016 Feb] 
*چشم پوشی بر نقض گسترده حقوق بشر درایران! [2016 Jan] 
* فرجام یا آغاز راه دراز 8 ساله اجرای برجام!  [2016 Jan] 
*پنهان کردن ناتوانی در پوشش سخاوت!  [2016 Jan] 
*رهایی از شرّ حکومت ولایت مطلقه فقیه! [2016 Jan] 
*لاف زنی های ریاکارانه روباه بنفش!  [2015 Dec] 
*جنایت مشروع و قانونی علیه بشریت! [2015 Dec] 
*ترفند بازی حکومت آخوندی! [2015 Dec] 
*اردوغان، نفت، داعش! [2015 Dec] 
*شکرگزاری! [2015 Nov] 
*چرا؟! [2015 Nov] 
*13 کرسی تا سلطان رجب! [2015 Nov] 
*سازمان بی سامان! [2015 Oct] 
* تلنگر مردمی! [2015 Oct] 
*زدوبند روسیه با غرب! [2015 Oct] 
*گام نهایی! [2015 Oct] 
*سوریه در اشغال روسیه! [2015 Oct] 
*تکلیف روشن است! [2015 Sep] 
*روغن روی آش سوریه! [2015 Sep] 
*سیاست مداران دروغگو، خودخواه و فرصت طلب! [2015 Sep] 
*بدتر از دروغ! [2015 Aug] 
*زیر آواز زدن ورشکسته [به تقصیر]! [2015 Aug] 
*«هزاران نکته و سخن ناگفته»! [2015 Aug] 
*کورسوی امید! [2015 Aug] 
*«سوریه، ننگین ترین لکّه بروجدان انسانی جهان»! [2015 Jul] 
*یک نان نسیه و صد گرسنه! [2015 Jul] 
*دو توافق و یک پرسش: فرجام یا آغاز؟! [2015 Jul] 
*«میراث بین المللی افتضاح»! [2015 Jul] 
*نظام برده داری مدرن! [2015 Jul] 
*رسیدن به توافق نهایی؟! [2015 Jun] 
*شکست فاجعه بار ج.ا. ! [2015 Jun] 
*حساب هایی که درست از آب در نیامد! [2015 Jun] 
*رسوایی فساد در فیفا! [2015 Jun] 
*مظلوم نمایی و رجزخوانی های توخالی! [2015 May] 
*داعش، پدیده ای گذرا یا ماندگار؟! [2015 May] 
*زمین لرزه در تهران، احتمالی ضعیف یا رویدادی محتوم با زمان غیرقابل پیش بینی! [2015 May] 
*وجدان ناآرام آقای اوباما! [2015 May] 
*جایگاه در شاخص شادی و رضایت! [2015 May] 
*جایگاه در شاخص فلاکت! [2015 Apr] 
*گل سوریه و سبزه یمن! [2015 Apr] 
*آن که فریب می دهد و آن که فریب می خورد [2015 Apr] 
*هردو حق دارند! [2015 Apr] 
*پیشنهاد رهبری خاتمی! [2015 Mar] 
*مسئول مستقیم سرنوشت دردناک یونس ها! [2015 Mar] 
*قمار سیاسی! [2015 Mar] 
*عجیبا! غریبا! شگفتا! [2015 Feb] 
*سکولاریسم اسلامی! [2015 Feb] 
*سر گاو هسته ای در خمره ولایت! [2015 Feb] 
*جنایات بی مکافات! [2015 Jan] 
* گسترش آشفتگی، تنش و آشوب! [2015 Jan] 
*جنگ با معلول! [2015 Jan] 
*جمهوری اسلامی، آری یا نه؟! [2015 Jan] 
*2015، سال تعیین تکلیف؟! [2015 Jan] 
*زهی خیال محال! [2014 Dec] 
*«سبقت گرفتن در شیادی»! [2014 Dec] 
*نشانی بیت رهبری! [2014 Dec] 
* کاهش و افزایش بهای نفت و نان! [2014 Dec] 
* بغض فروخورده! [2014 Nov] 
* گریز از مسئولیت! [2014 Nov] 
*«روز واقعه» برای باراک حسین اوباما! [2014 Nov] 
*روگردانی از اسلام سیاسی! [2014 Oct] 
*مستقیم از بیت رهبری! [2014 Oct] 
*نباید درحد حرف باشد! [2014 Oct] 
*حق زندگی! [2014 Oct] 
*پایان رنج ها! [2014 Oct] 
*ردایی از تار و پود دروغ! [2014 Sep] 
*بان کی مون، عامل سازمان CIA! [2014 Sep] 
*رطب خورده...! [2014 Sep] 
*راهبرد بی عملی و انفعال! [2014 Sep] 
*دور باطل! [2014 Aug] 
*«یک: رهبر نباشد، دو: سپاه نباشد»! [2014 Aug] 
*شمار طرفداران حکومت آخوندی! [2014 Aug] 
*زندانی با 78 میلیون زندانی! [2014 Jul] 
*حد و مرز بیدادگری! [2014 Jul] 
*غزوه ی غزه! [2014 Jul] 
*معنای اعتدال! [2014 Jul] 
*دو خلیفه در یک اقلیم! [2014 Jul] 
*«فروپاشی نظامی پوسیده»! [2014 Jun] 
*رهایی از بن بست! [2014 Jun] 
*حوزه آسیب رسانی توفان! [2014 Jun] 
*اعداد بی پایه و اساس و مغایر منافع ملی! [2014 Jun] 
*نجات دهنده سوریه و کل خاورمیانه! [2014 May] 
* قوطی بگیر و بنشان! [2014 May] 
*بهایی ستیزی؛ ما منزجریم! [2014 May] 
*«آیینه شکستن خطاست»! [2014 May] 
*فارغ شدن از عشق به استبداد یا دگرگونی در بازتولید آن؟! [2014 May] 
*توهین به مقام معظم رهبری! [2014 Apr] 
*بحران عمیق تر و پیامدهای وحشتناک! [2014 Apr] 
*«باید به شدت مراقب بود»! [2014 Apr] 
*شکستن رکورد بیدادگری! [2014 Apr] 
*... که غصّه سرآید! [2014 Mar] 
*باید ازما تشکر کنند! [2014 Mar] 
*خواب آرام آقای اوباما! [2014 Mar] 
*«حرف حساب جواب ندارد»، جنجال دارد! [2014 Mar] 
*پیروزی ایستادگی بر سرکوب! [2014 Feb] 
*جام زهر و این همه ادا! [2014 Feb] 
*بانی واقعی انقلاب!  [2014 Feb] 
*سبد کالا؛ چرا چنین خوار شدیم؟! [2014 Feb] 
*دیپلماسی واقعیت گریز و روان پریش [2014 Jan] 
*عوض کردن آبنبات با سماق! [2014 Jan] 
*قربانی سیاست بازی ها! [2014 Jan] 
*سرباز کوچک و جسور ولایت و جرثومه فساد! [2014 Jan] 
*تئوری توطئه! [2013 Dec] 
* تسویه خرده حساب ها!  [2013 Dec] 
*گنداب ولایی فساد! [2013 Dec] 
*نگاه راهبردی ظریف به ابوموسی!  [2013 Dec] 
*توافق ذلت بار ژنو؛ چاره دیگری نبود!  [2013 Nov] 
*دخیل بستن به امامزاده اوباما! [2013 Nov] 
*مذاکرات کرها! [2013 Nov] 
*کاپیتولاسیون روسی و چینی!  [2013 Nov] 
*کاشت باد و دروی توفان! [2013 Oct] 
*حکایت چوب و پیاز! [2013 Oct] 
*بحران ساز پایان بخش بحران! [2013 Oct] 
*پاک کردن داغ ننگ! [2013 Oct] 
*پایان بخشیدن به کابوس 35 ساله! [2013 Oct] 
*نخورده نباید شکرکرد! [2013 Sep] 
* «آنچه این نامردمان...»! [2013 Sep] 
*تله خود ساخته! [2013 Sep] 
*کوبیدن برطبل رسوایی! [2013 Sep] 
*ترکیب دو رییس جمهوری! [2013 Aug] 
* پرداخت یکجای صورت حساب!  [2013 Aug] 
*هم تقلب بود، هم تدلیس! [2013 Aug] 
*کدام فرقه ضالّه، مضلّه واقعی است؟!  [2013 Aug] 
*مرغ یک پا دارد! [2013 Jul] 
*کشتار در بن بست! [2013 Jul] 
*«ولا[کن] تجسسوا»! [2013 Jul] 
*حال ایران خانم بد است! [2013 Jul] 
*پیروزی جامعه مدنی بر جامعه مدینه النبی! [2013 Jul] 
*زندان یا قتلگاه! [2013 Jun] 
*کله شقی و قانون گریزی یا برگشت براه اعتدال و عقلانیت!  [2013 Jun] 
*عروسک های سپاه! [2013 Jun] 
*«حقوق تعریف شده حزب الله»! [2013 Jun] 
*آیا «روز رهایی نزدیک است»؟! [2013 May] 
*به سوی خلافت اسلامی! [2013 May] 
*رد صلاحیت در پایبندی به قانون!  [2013 May] 
*سیرک انتصخوابات [2013 May] 
*کارنامه سیاه حکومت مدعی حمایت از مستضعفان!  [2013 May] 
*بی یاوری مردم سوریه! [2013 Apr] 
*«سال رسوایی سیاسی و اقتصادی»!  [2013 Apr] 
*جابجایی محمود با محمد یا محسن و یا ...! [2013 Apr] 
*گشودن گره کور! [2013 Mar] 
*پیروزی نوروز! [2013 Mar] 
*پایمال شدن منافع ملی! [2013 Mar] 
*کش بدهید! [2013 Feb] 
*زجرکشی! [2013 Feb] 
*چه چیز «مجرمانه» نیست؟! [2013 Feb] 
*سکّه یک پول! [2013 Feb] 
*شورش پابرهنگان! [2013 Jan] 
*کشت علوفه در جنگل! [2013 Jan] 
*نمایش درماندگی در اپرا! [2013 Jan] 
*پا جای پای ما! [2012 Dec] 
*راه تازه غارت! [2012 Dec] 
*شکست شعار «النصربالرعب»! [2012 Dec] 
*«تصحیح بی عدالتی تاریخی» [2012 Dec] 
*بزنگاه حساس! [2012 Nov] 
*لحاف ملا! [2012 Nov] 
*هرگز چنین مباد! [2012 Nov] 
*«تغییر»؟ حتی یک ذرّه! [2012 Nov] 
*فریب خوار و فریبکار! [2012 Sep] 
*درحال پیشرفت مطلوب! [2012 Sep] 
*نظام ولایی و اصل انصاف! [2012 Sep] 
*«به نام ایرانیان، مردم سوریه را نکشید»! [2012 Sep] 
*بیماری درمان ناپذیر! [2012 Aug] 
*تا هست می کشد! [2012 Aug] 
*خط قرمز یا چراغ سبز! [2012 Aug] 
*دریاچهء بینوای ارومیه!  [2012 Aug] 
*«هان ای دل عبرت بین...»!  [2012 Aug] 
*پشت سر افغانستان! [2012 Jul] 
*«مسیر طبیعی امور»!  [2012 Jul] 
*ترک برداشتن شیشهء عمر!  [2012 Jul] 
*کنگره وصف گل! [2012 Jun] 
*استخوان های لای زخم! [2012 Jun] 
*در صدر فهرست ننگ!  [2012 Jun] 
*کارنامه درخشان برادران قاچاقچی  [2012 Jun] 
*زبان زور!  [2012 May] 
*کند شدن شمشیردودم!  [2012 May] 
*مرحله آخرکلاه گشاد هدفمند!  [2012 May] 
*اثر تذکر و هشدار! [2012 May] 
*اثر تذکر و هشدار!  [2012 Apr] 
*آخرین تیرهای ترکش! [2012 Feb] 
*دیوان بلخ! [2012 Feb] 
* پرسش تلخ! [2012 Feb] 
*ننگ بر روسیه و... [2012 Feb] 
*بار سنگین و ننگین! [2012 Feb] 
*افسارگسیختگی اقتصاد! [2012 Jan] 
* جدایی ج. ا. از سوریه! [2012 Jan] 
*گردنه خطرناک! [2012 Jan] 
*تنگه و تنگنا! [2012 Jan] 
*شرط بندی روی اسب مرده! [2011 Dec] 
*به «جوان آنلاین» سپاه پاسداران و اذنابش! [2011 Dec] 
*واسلاو و کیم! [2011 Dec] 
*حیف و صد حیف! [2011 Dec] 
*انجام کار ناتمام! [2011 Nov] 
*مرگ در بحران! [2011 Nov] 
*نیاز به حمله نظامی نیست! [2011 Nov] 
*محاکمه دردادگاه صالح! [2011 Nov] 
*زایش موش از کوه «بهار عربی»! [2011 Oct] 
*«فکاهی مبتذل»! [2011 Oct] 
*من آدم می کشم، تو آدم می کشی... [2011 Oct] 
*خودش کش می آید! [2011 Oct] 
*آسانی و آرامی! [2011 Sep] 
*حق ناحق! [2011 Sep] 
*نیمه راه ناکجاآباد! [2011 Sep] 
*این مسخره بازی ها برای چیست؟!  [2011 Sep] 
*کویر غیرقابل سکونت! [2011 Aug] 
*لرزه براندام ولی فقیه! [2011 Aug] 
*معیار سنجش بزرگی یک ملت چیست؟ [2011 Aug] 
*علوم انسانی، بر پایهء قرآن-شرعیات! [2011 Aug] 
*استبداد پذیری! [2011 Aug] 
*زندان يا محل شکنجه و کشتار!  [2011 Jul] 
*خودکامگی و نبود آزادی، جواز مبارزه مسلحانه ؟! [2011 Jul] 
*خانه چوبی! [2011 Jul] 
*شهامت اخلاقی یا زدن نعل وارونه! [2011 Jul] 
*ناهمبستگی اسلامی! [2010 Sep] 
*گرفتار در چنبر خودکرده‌ها! [2010 Jun] 
*گندیدگی ریشه! [2010 May] 
*ایستاده بر بلندای قلّهء وقاحت!  [2010 May] 
*آیا واقعا" «این اسلام نیست»؟! [2010 Apr] 
*سرازیری سقوط! [2010 Apr] 
*زبان هرزه درا! [2010 Apr] 
*صداهای انیرانی! [2010 Apr] 
*98 به 2، 2 به 98! [2010 Apr] 
*"در کمرکش چاه"! [2010 Mar] 
*فرصت سوزی! [2010 Feb] 
*مجمع عمومی 22 بهمن! [2010 Feb] 
*ورشکستگی همه جانبه! [2010 Jan] 
*گازانبر ترور و فریب! [2010 Jan] 
*غبارآلود یا تیره وتار؟! [2010 Jan] 
*وبال گردن! [2009 Dec] 
*توفان در فنجان شکستهء ولایت! [2009 Dec] 
*ژرفنای فرومایگی! [2009 Dec] 
*ما دانشجوییم! [2009 Dec] 
*فاسد تا مغزاستخوان! [2009 Nov] 
*فروریزی دیوارهای ننگ و ترس! [2009 Nov] 
*مخلّ مبانی زندگی انسانی! [2009 Nov] 
*جایگاه سبز در رنگین کمان! [2009 Oct] 
*کهریزک: دادگاه جنایتکاران! [2009 Oct] 
*اوباما چه می کند؟!  [2009 Sep] 
*جامعهء پریشان و حاکمان روان پریش! [2009 Aug] 
*تجاوز در نظام تجاوز در تجاوز! [2009 Aug] 
*سردرگم وآشفته! [2009 Aug] 
*دشمنی با هویت ایرانی! [2009 Aug] 
*تلقّی فاشیستی ازآزادی بیان و... [2009 Jul] 
*چه نیاز به دشمن؟! [2009 Jul] 
*به سوی فروپاشی! [2009 Jul] 
*ما نشستیم و... [2009 Jul] 
*ایران غلتیده در خون  [2009 Jun] 
*حماسه شکوهمند رسوایی [2009 Jun] 
*سه رباعی درباره‌ی مقام معظم رهبری [2009 Jun] 
*دود شد و به هوا رفت [2009 Jun] 
*من رأی نمی‌دهم  [2009 Jun] 
*گردونه ی اهریمنی  [2009 Jun] 
*آزادترین کشور دنیا  [2009 May] 
*حکومت بسیجی ـ سپاهی  [2009 Apr] 
*سال اصلاح الگوی مصرف  [2009 Mar] 
*نفت و فرهنگ [2009 Mar] 
*به عمر تا علی بشنود [2009 Mar] 
*نوروزتان پیروز  [2009 Mar] 
*حیا [2009 Feb] 
*ولایت فقیه و حقوق بشر [2009 Feb] 
*آمدن شهسوار ناجی [2009 Feb] 
*بهای آمریکا ستیزی  [2009 Feb] 
*اوبامانیا! [2009 Jan] 
*آلوده چون هوا  [2009 Jan] 
*فروش چاه های نفت  [2009 Jan] 
*عظمت کنفت شدن  [2009 Jan] 
*فاجعه پایان سال، سال پایان فاجعه [2009 Jan] 
*نظام قانون ستیز  [2008 Dec] 
*بخشش از کیسه خلیفه! [2008 Dec] 
*ننگ بر دیکتاتوری [2008 Dec] 
*دنیای پرآشوب [2008 Dec] 
*"YES WE CAN" ! [2008 Nov] 
*دو بازوی بلند و کوتاه  [2008 Nov] 
*دگرگشت یا برگشت  [2008 Nov] 
*کار شما تمام است  [2008 Nov] 
*هم شرقی، هم غربی  [2008 Sep]