آنکارا درصدد چنگ اندازي مجدد بر خاورنزديک است؛ پايان «مدل ترک»
شهباز نخعی

رييس جمهوري رجب طيب اردوغان، که مي کوشد قدرت خود را در عرصه داخلي تقويت کند، در بين دو مجادله با رهبران اروپايي، به عربستان سعودي و روسيه نزديک مي شود. اين موضع گيري تازه نشان دهنده وضعيت حساسي است که ترکيه در زيست بوم منطقه اي خود دارد. به نظر مي آيد که زماني که اين کشور برنده بزرگ«بهار عرب» بود سپري شده است.

از سال ٢٠١٤، ترکيه تحت رياست جمهوري آقاي رجب طيب اردوغان مي کوشد سياست خارجي خود را بر مبناي تحول در درگيري سوريه، و نيز وضعيت داخلي خود تنظيم کند. در دوران «بهار عرب» در سال ٢٠١١، تجربه بي سابقه «حزب عدالت و توسعه» (AKP)، تشکل اسلامي- محافظه کاري که از سال ٢٠٠٢ قدرت را دردست دارد، به عنوان نمونه اي دموکراتيک براي منطقه درآمده بود. سياست حسن همجواري که وزير امور خارجه، احمد داود اوغلو به اجرا گذاشت و تحرک اقتصادي نوظهور و پويا تصويري مثبت از اين کشور خاور نزديک به تصوير مي کشيد. افسوس! موضع گيري مبهم آنکارا نسبت به جنبش هاي جهادگر در بحران سوريه، نزديکي آن با دولت هاي اسلامي به وجود آمده از تحولات سياسي درجريان – و مورد اعتراض – در مصر و تونس در بهار سال ٢٠١٣، تظاهرات مردمي در مخالفت با تخريب پارک «گزي» در استانبول اين تصوير را کدر و تار کرده است. از سال ٢٠١٥، ترکيه خود را رودررو با مداخله نظامي روسيه در درگيري سوريه ديد، درحالي که نيروهاي «حزب اتحاد دموکراتيک» (PYD)، يک تشکل کرد سوريه اي وابسته به «حزب کارگران کرد ترکيه» (PKK)، با حمايت غربي ها جايگاهي ممتاز به عنوان حريف قدر «سازمان حکومت اسلامي» (داعش) به دست آورده بودند. ازدياد و تشديد سوء قصدهاي – جهادگران و کردها – در خاک ترکيه به نظر مي آمد بهايي است که اين کشور براي اقدامات جسورانه خود در مرزهاي جنوبي و نفي مطالبات کردهاي ترکيه مي پردازد.

همه اين عوامل آنکارا را به تجديد نظر در موضع ديپلوماتيک و سوق الجيشي خود واداشت و در عرصه تغييرات داخلي، آقاي اردوغان کوشيد جايگاه و قدرت رياست جمهوري خود را تحکيم کند (مقاله ضمیه « تکاپوي وسوسه انگيز ازدياد قدرت» را بخوانيد). ديپلوماسي تازه ترکيه که آقاي بن علي ايلديريم نخست وزير آن را سياست «بيشتر دوست داشته باشيم تا دشمن» (١) توصيف کرده، برآن است که عمل گرا باشد. با اين حال، اين سياست در زمان به قدرت رسيدن آقاي دونالد ترامپ در ايالات متحده، کمي بيشتر تعادل شکننده منطقه را به هم زد.

١ - نزديکي به عربستان سعودي

اين تغيير موضع ديپلوماتيک نزديکي به عربستان سعودي و فاصله گرفتن از ايران را ايجاب مي کرد. يکي از نشانه هاي بارز آن در سال ٢٠١٥، زماني خود را نشان داد که آقاي اردوغان ديداري از کشورهاي آفريقايي را قطع کرد تا در مراسم تشييع شاه عبدالله در رياض شرکت کند و در ترکيه نيز يک روز عزاي ملي اعلام کرد. اين کرنش، که در ترکيه، به ويژه از جانب اپوزيسيون غيرمذهبي «حزب دموکراتيک خلق ها» (HDP) با واکنش منفي روبرو گرديد، از آن پس ترک نشد. در بهار سال ٢٠١٥، رييس جمهوري ترکيه به حمايت موکد از مداخله نظامي سعودي ها در يمن پرداخت و ايران را متهم کرد که مي خواهد بر خاور نزديم «سلطه» يابد (٣). در ژانويه ٢٠١٦، در بازگشت يک سفر عربستان سعودي، اردوغان از محکوم کردن اعدام يک آيت الله شيعه، شيخ نمر باقر النمر توسط مقامات سعودي خودداري کرد. اعدامي که موجب قطع روابط ديپلوماتيک بين رياض و تهران شد.

اين همگرايي ترکيه – سعودي از آنجا تعجب برانگيز بود که تا آن زمان، دولت ترکيه به منطق رودررويي بين شيعه و سني روي خوش نشان نمي داد. در ماه مارس ٢٠١١، اردوغان از سرکوب قيام در بحرين (که بر ضد شيعيان انجام شده ولي منحصر به آنها نبود) توسط نيروهاي «شوراي همکاري خليج» [فارس] (CCG) انتقاد کرده بود. کمي بعد، هنگام يک سفر به عراق، درمقبره حضرت علي [ع] – داماد پيامبر و چهره برجسته شيعه – به نماز ايستاد و به دنياي مسلمان درمورد تفرقه مذهبي هشدار داد. اين تغيير موضع نسبت به رقابت فزاينده سعودي- ايراني تنها منشأ دغدغه هاي مذهبي نداشت، بلکه هدف آن مساعد کردن زمينه بازگشت آنکارا در بحران سوريه نيز بود. موضوعي که بويژه در ديدارهاي مديران ترک و سعودي درباره آن گفتگو مي شود حمايت از بخشي از نيروهاي شورشي سوريه است. اين درست درحالي است که ترک ها مي کوشند آمريکايي ها را ترغيب کنند که از «ارتش آزاد سوريه» (ASL) حمايت بيشتري کند. نيروهايي که از ژوييه ٢٠١١ عليه رژيم بشار اسد مي جنگند و سعي مي کنند خود را از نيروهاي جهادگر تکفيري متمايز کنند (٤).

براي آن که اين تغيير موضع کاملا موجه به نظر رسد، دولت ترکيه بايد خود را از شرّ تصوير ناگوار متحد داعش، از زمان محاصره شهر سوريه اي کوباني توسط جهادگران در سپتامبر ٢٠١٤، خلاص کند. در زمان آن جنگ، درحالي که نيروهاي کرد «حزب اتحاد دموکراتيک» (PYD) و «حزب کارگران کرد ترکيه» (PKK) با حمايت نيروي هوايي غرب از اين شهر دفاع مي کردند، ارتش ترکيه حتي اجازه عبور به يکي از محموله هاي پيشمرگه هاي کردي که براي کمک از عراق مي آمدند نداد. با اين حال، پس از سوء قصد (نسبت داده شده به داعش) در شهر مرزي سوروچ در ٢٠ ژوييه ٢٠١٥، ترکيه اجازه داد که ائتلاف بين المللي در جنگ خود عليه نيروهاي «خليفه» [داعش] از پايگاه هوايي هوايي اينجرليک استفاده کند. اين تغيير موضع سرآغاز روندي بود که مي بايد به ارتش ترک امکان مي داد خود را به عنوان قاطع ترين دشمن داعش بنماياند.

٢ - تداوم موفقيت کردها

در آغاز، اين تغيير موضع به زحمت قانع کننده بود، زيرا نيروهاي ترک بيشتر از نيروهاي داعش، گروه هاي حزب کارگران کرد ترکيه در شمال عراق، يا حزب اتحاد دموکراتيک (PYD) در سوريه را (از پاييز به بعد) هدف قرار مي دادند. با اين حال، ترکيه در پايان سال ٢٠١٥، و به ويژه در سال ٢٠١٦ يکي از نخستين هدف هاي داعش بود. اين کار دولت را واداشت که درعرصه داخلي به اقدام پرداخته و با از هم پاشيدن گسترده سلول هاي جهادگر توسط پليس، و نيز در خارج به مقابله با داعش بپردازد. در ماه مه ٢٠١٦، پرتاب پراکنده راکت هاي کاتيوشا توسط توپخانه داعش بر شهر مرزي کيليس در طي ماه ها ، به آنکارا بهانه لازم براي وارد کردن خودروهاي زرهي خود به خاک سوريه را داد.

در ٢٤ اوت ٢٠١٦، وضعيت شکل ديگري به خود گرفت هنگامي که ارتش ترکيه براي حمايت از شورشيان عرب سوريه، که از سال هاي پيش آنها را آموزش مي داد، بار ديگر در چهارچوب عمليات «سپر فرات» از مرز سوريه گذشت و شهر جرابلس در ساحل غربي فرات را تصرف کرد. اين بار به داعش اعلان جنگ داده شد، اما موضع ضد جهادي آنکارا هنوز قانع کننده نبود زيرا هدف اين کار نيز جلوگيري از پيوستن نيروهاي کرد حاضر درشهرهاي منبج (درشرق) به نيروهاي کرد منطقه عفرين (در غرب) بود.

ترکيه که از سال ٢٠٠٧ متحد دولت خودمختار اقليم کردستان عراق بود، به ايجاد يک منطقه مشابه کردنشين در شمال سوريه (روژاوا) با نگراني مي نگريست، بخصوص که اين منطقه زيرنفوذ «حزب اتحاد دموکراتيک» (PYD) نزديک به حزب کارگران کرد ترکيه نيز بود. با اين حال، ايده برقراري روابطي مشابه دولت خودمختار اقليم کردستان عراق با روژاوا از سال ٢٠١٣ در دستور کار بود، زماني که درعرصه داخلي دولت با حزب کارگران کرد ترکيه درباره صلح گفتگومي کرد. در تابستان سال ٢٠١٣، دو بار آقاي صالح مسلم رهبر حزب اتحاد دموکراتيک به طور غير رسمي به ترکيه رفت، و حتي موضوع گشايش دفتر حزب خود در آنکارا را مطرح کرد. در آن زمان، راهبرد حزب عدالت و توسعه اين بود که کردهاي داخلي را در نظام سياسي ملي مشارکت دهد و با کردهاي خارجي عراق و حتي سوريه سياست حسن همجواري داشته باشد. تحول وضعيت سياسي داخلي اين برنامه را زير سئوال برد و قدرت حاکم را به تغيير روش درمورد مسئله کردها واداشت.

دربهار سال ٢٠١٣، روند صلح با حزب کارگران کرد ترکيه درسايه رويدادهاي سياسي جنبش اعتراضي «گزي» قرار گرفت. پس از آن نيز کشتي آن به گِل نشست و به ويژه قرباني برنامه پرمشغله انتخابات سال ٢٠١٤ (انتخابات محلي و رياست جمهوري) و ٢٠١٥ (قانونگذاري) شد. در عراق و سوريه، تهاجم داعش مرزهاي کشورها را به هم ريخت و موضع ترکيه دچار ابهام شد. در زمينه تدارک انتخابات مجلس، در فوريه سال ٢٠١٥ موقعيت جديدي براي نزديک شدن به «حزب اتحاد دموکراتيک» (PYD) پيش آمد. تامين امنيت منطقه سليمان شاه توسط کردهاي سوريه براي تخليه ارتش ترکيه، امکان ازسرگيري گفتگوها را پديدآورد. اما، در همان زمان، آقاي اردوغان راه را بر جريان روند صلح با حزب کارگران کرد ترکيه که توسط نخست وزيرش آقاي داود اوغلو آغاز شده بود مي بست. موفقيت انتخاباتي «حزب دموکراتيک خلق ها» (HDP) در ژوئن ٢٠١٥، که شمار قابل توجهي کرسي نمايندگي در مجلس نصيبش کرده و مانع از آن شده بود که حزب عدالت و توسعه اکثريت مطلق خود را باز به دست آورد، سرانجام رييس جمهوري ترکيه را متقاعد کرد که دربرابر پيشرفت کردها سد و مانع ايجاد کند. با آن که حزب دموکراتيک خلق ها در انتخابات نوامبر ٢٠١٥ موفق به حفظ حضور خود در مجلس شد، در معرض به حاشيه رانده شدن و سرکوبي سيستماتيک قرارگرفت.

در طي تصفيه هاي پيامد کودتاي نافرجام ١٥ ژوييه ٢٠١٦، شمار زيادي از نمايندگان اين حزب مترقي، به ويژه رهبران آن: آقاي صلاح الدين دميرتاش و خانم فيگن يوکسداق به زندان افتادند و در معرض خطر حبس ابد به اتهام «همکاري با يک سازمان تروريستي» هستند.

٣ - همگرايي با روسيه

در ماه سپتامبر ٢٠١٥، حمايت گسترده نيروي هوايي روسيه از نيروهاي رژيم سوريه و ايران، در رزمايش در مرزهاي جنوبي ترکيه، آنکارا را سرآسيمه کرد بويژه از آنرو که بعضي از متحدان غربي آن (مانند فرانسه) به دنبال نزديکي به مسکو براي مبارزه عليه تروريسم جهادگر بود (٥). در ٢٤ نوامبر ٢٠١٥، ساقط کردن يک هواپيماي اس يو- ٢٤ روسي توسط هواپيماهاي اف- ١٦ ترکيه و حمايتي که سرانجام ايالات متحده از آنکارا در انجام اين کار کرد به اين انزواي فزاينده پايان داد. مناقشه براي مدت شش ماه روابط با روسيه را تيره کرد. بي ترديد دغدغه عواقب اقتصادي در عادي سازي اين روابط نقش داشت.

اما، بهبود روابط دو همسايه دليل ديگري هم داشت و آن وخامت روابط با دستگاه مديريتي آقاي باراک اوباما بود. ترک ها به آمريکايي ها ايراد مي گرفتند که چرا «حزب اتحاد دموکراتيک» (PYD) را از فهرست سازمان هاي تروريستي حذف و کردها را «شريک هاي مسئول» قلمداد کرده است. از پايان ژوئن ٢٠١٦، آقاي ولاديمير پوتين با پذيرش «اظهار تاسف» ترکيه از بدي مناسبات ترکيه و آمريکا استفاده کرد. ١٥ روز بعد، هنگام اقدام به کودتا، او نخستين کسي بود که از همتاي ترک خود حمايت کرد.

در تناقض با اين وضع، متحد آمريکايي که در نشان دادن واکنش نسبت به کودتا تاخير کرده و از استرداد آقاي فتح الله گولن، که آقاي اردوغان او را مغز متفکر کودتاگران معرفي مي کرد خودداري مي نمود، به ديده بدگماني نگريسته مي شد. آقاي مولود چاوش اوغلو، وزير امور خارجه (٦) مي گفت: «ما از مقامات روسيه و به ويژه رييس جمهوري پوتين تشکر مي کنيم. روسيه، به خلاف کشورهاي ديگر، از ما حمايت بي قيد و شرط کرده است».

در ماه اوت ٢٠١٤، آقاي اردوغان به مسکو رفت تا روند آشتي را تحکيم کند. نزديکي دو کشور در ماه ژانويه ٢٠١٧ به نقطه اوج خود رسيد. اين هنگامي بود که روسيه و ترکيه پس از توفيق در برقراري آتش بس در حلب، کنفرانسي در شهر آستانه قزاقستان با حضور ايران سازماندهي کردند. به اين ترتيب، حل بحران سوريه زيرنظر يک کنسرسيوم اروپايي- آسيايي قرار گرفت و براي مدتي از نظرغربي ها دور ماند.

با اين حال، اين روابط روسيه- ترکيه ابدا قابل اعتماد نيست. روند مذاکرات آستانه نه به رقابت ترکيه- ايران پايان بخشيد و نه اختلاف هاي روسيه – ترکيه درمورد بحران سوريه را حل کرد. به زودي به نظر آمد که، با آن که روسيه خواستار يافتن راه حلي سريع براي درگيري سوريه بود، آنکارا در درجه اول مي خواست که فقط خصومت هاي بين کنشگران آن پايان يابد. از سوي ديگر، با آن که روسيه عمليات «سپر فرات» را تاييد کرده بود، اکنون همه راهبرد آن ايجاد مانع در راه مداخله ترک ها در جنوب و به سوي شهر رقه، «پايتخت» خودخوانده داعش بود تا جلوي خطر يک رودررويي کرد- ترک را بگيرد (٧).

درعين حال، دولت ترکيه بي وقفه از تغيير به وجود آمده در ماوراء اتلانتيک [ايالات متحده] استقبال کرد. با اين حال، نخستين تماس ها با آقاي ترامپ به نتايج محسوسي درمورد استرداد آقاي گولن يا قطع روابط آمريکا با «حزب اتحاد دموکراتيک» (PYD) نيانجاميد. در منظر يک حمله به رقه، آنکارا کوشيده است واشنگتن را به رهاکردن کردهاي سوريه و اولويت دادن به شورشياني که خود از آنها حمايت مي کند متقاعد کند. اما به نظر مي رسد که تصرف دشوار شهر الباب (٨) توسط شورشيان مورد حمايت ترکيه نتوانسته دستگاه مديريتي آمريکا را به کارآمدي اين گزينه متقاعد کند. به علاوه، مصالحه اي که در جنوب از راه پيوستن نيروهاي دمشق و «حزب اتحاد دموکراتيک» (PYD)صورت گرفته، مورد استقبال مسکو است.

هرچه که باشد، ايالات متحده به نقشي که «نيروهاي دموکراتيک سوريه» (اتحادي از «حزب اتحاد دموکراتيک» با ديگر نيروهاي شورشي سوريه اي «لاييک») مي تواند در حمله نهايي عليه داعش بازي کند (٩) وابسته است. دراين منظر، اين احتمال هست که مديران جديد آمريکايي، مانند پيشينيان خود بکوشند مواضع گاه آشتي ناپذير متحدان خود (کرد، ترک و ارتش آزاد ترکيه) را آشتي دهند و از رودررويي آنها با نيروهاي رژيم سوريه که توسط روسيه حمايت مي شوند اجتناب کنند.

به نظر مي آيد که سازمان پيمان اتلانتيک شمالي (ناتو) هم به نوبه خود از تغييرات سياسي واشنگتن جان به دربرده و اين در زماني است که روند مذاکرات آستانه هم محدوديت هاي خود را نشان داده و ترکيه به دشواري مي تواند به تحکيم رابطه با همسايه روس خود، چنان که درپايان دوره رياست جمهوري آقاي اوباما انجام داد ، ادامه دهد. ايجاد همگرايي روسي- آمريکايي حتي اين خطر را دارد که استقلال کردهاي «حزب اتحاد دموکراتيک» را بيشتر کند. اين رابطه متقابل بين مسکو و واشنگتن، به دور از اين که يک مزيت باشد، مي تواند به صورت يک بار سنگين براي آنکارا درآيد (١٠). اين درحالي است که بايد منتظر ماند و ديد آيا تيرگي روابط بين ترکيه و برخي از شريک هاي اروپايي، از جمله آلمان، عوارض دراز مدت خواهد داشت؟

١- Cf. Sami Kohen, « “Daha çok dost, daha az düᶊman ” nasil olacak ? » (« Comment comprendre “Plus d’amis, moins d’ennemis ” ? »), Milliyet, Istanbul, 27 mai 2016.

٢- مقاله «مردی که خود را یک سلطان می پندارد» ، لوموند دیپلماتیک ژوئیه ٢٠١٦ http://ir.mondediplo.com/article256...

٣- مقاله « آنکارا و تهران، متحد یا رقیب» ، لوموند دیپلماتیک ژانویه ٢٠١٧ http://ir.mondediplo.com/article268...

٤- مقاله «شورشیان سوریه چه کسانی اند؟» ، لوموند دیپلماتیک دسامبر ٢٠١٦ http://ir.mondediplo.com/article264...

٥- مقاله «قمار همه یا هیچ روسیه در حلب » ، لوموند دیپلماتیک نوامبر ٢٠١٦ http://ir.mondediplo.com/article263...

٦- Interview accordée à la chaîne de télévision Haberturk, 25 juillet 2016.

٧- Cf. Murat Yetkin, « Kurdish autonomy in Syria via Russian hands ? », Hürriyet Daily News, Istanbul, 4 mars 2017.

٨- Cf. Cengiz Çandar, « What’s really happening in Syria’s Al-Bab ? », Al-Monitor, Washington, DC, 21 février 2017.

٩- Amberin Zaman, « Turkey, Kurds project confidence as Pentagon plans next Syria moves », Al-Monitor, 23 février 2017.

١٠- Cf. Cengiz Çandar, « Erdoğan caught between Trump, Putin in Syria war », Al-Monitor, 13 février 2017.

تکاپوی وسوسه انگيز ازدياد قدرت

قانون اساسي مصوب سال ١٩٨٢ ترکيه که درپي يک کودتاي نظامي در سال ١٩٨٠ تصويب شده بود، همواره در ترکيه مورد اعتراض بود زيرا در آن ارتش براي خود نقشي تنظيم کننده سيستم قايل شده بود. ولي اين اعتراض، که تجديد نظر يا لايحه هايي براي اصلاح قانون اساسي جديد را درپي داشت، از زمان به قدرت رسيدن حزب اسلامي – محافظه کار آقاي رجب طيب اردوغان «عدالت و توسعه» تغيير ماهيت داد.

در سال هاي آغاز دهه ٢٠٠٠، منظر آغاز مذاکرات پيوستن به اتحاديه اروپا، قوانين اصلي ترکيه به خاطر اصلاحاتي براي تطبيق با معيارهاي اروپايي، در زمينه احترام به آزادي هاي اساسي تغيير يافت. همچنين، مي بايست از سلطه ارتش بر زندگي سياسي، به ويژه از طريق «شوراي امنيت ملي» نيز کاسته مي شد. ترکيب و نقش اين شورا در بازبيني اکتبر ٢٠٠١ تغيير يافت. با به قدرت رسيدن حزب عدالت و توسعه، اين روند ادامه يافت و اين کار با تسهيل کاربرد توافق اروپايي حقوق بشر توسط دستگاه قضايي ترکيه و يا قايل شدن به برابري زن و مرد و نيز لغو مجازات اعدام از طريق تجديدنظر ديگري در قانون اساسي درسال ٢٠٠٤ انجام شد. اين اقدامات مترقي همراه با اصلاحاتي در حقوق مدني و جزايي، و نيز نظامي زدايي از روند قضايي (محدود کردن قدرت قضايي نظامي و مشموليت نظاميان به حقوق عمومي) انجام شد. حزب عدالت و توسعه، با آن که خاستگاه اسلامي داشت، با آزاد سازي نظام سياسي ترکيه شگفتي پديد آورد.

در سال ٢٠٠٧، «حزب جمهوي خواه خلق»، تشکل هوادار کمال آتاترک در (ارتش، دادگاه هاي عالي قضايي، سلسله مراتب دانشگاهي) در راه انتخاب آقاي اردوغان به رياست جمهوري مانع ايجاد کرد و حزب عدالت و توسعه از راه همه پرسي تجديدنظري در قانون اساسي را به تصويب رساند که دوره رياست جمهوري را از ٧ سال به ٥ سال کاهش داد و انتخاب رييس جمهوري را از راه راي گيري عمومي ميسر ساخت. با اين حال، اين اصلاح بلافاصله به اجرا در نيامد و عبدالله گل، رييس جمهوري تازه انتخاب شده نقشي حاشيه اي داشت و آقاي اردوغان به عنوان نخست وزير همچنان دولت را اداره مي کرد.

درسال ٢٠١٠، همه پرسي ديگري اصلاحاتي در قوه قضاييه، به ويژه با تغيير ترکيب دادگاه قانون اساسي و شوراي عالي قضات و دادستان ها به وجود آورد. پس از آن، درسال ٢٠١١ حزب عدالت و توسعه براي سومين بار در انتخابات مجلس قانونگذاري پيروز شد، درحالي که آزادي مطبوعات و استقلال قضايي دستخوش تجاوزهايي بيش از پيش، به ويژه با تحت تعقيب قراردادن روزنامه نگاران و اِعمال سانسور شده بود. در چنين زمينه اي، حزب عدالت و توسعه درصدد برآمد که با مطرح کردن منشأ کودتايي متن قبلي، قانون اساسي تازه اي عرضه کند و دولت به سرعت خواهان يک رژيم رياستي شد. اين برنامه، بيش از آن که تحقق يک خواست پيشين حزب عدالت و توسعه باشد، ترجمان دغدغه آقاي اردوغان براي تامين آينده سياسي خود بود. پس از سه دوره قانونگذاري (دوره حداکثري که در آغاز حزب عدالت و توسعه براي نمايندگان و وزيران خود خواستار بود)، چنين اصلاحي به او امکان مي داد نه فقط در قدرت بماند بلکه سلطه خود را نيز افزايش دهد.

با آن که مجلس اين لايحه قانون اساسي را کنار نهاد، انتخاب آقاي اردوغان با راي گيري عمومي در سال ٢٠١٤، وضعيت را تغيير داد و يک نظام غيررسمي نيمه رياستي برقرارکرد. رييس جمهوري جديد، مانند پيشينيان خود قدرت منسوخ شده رياست جمهوري را زنده کرد، رياست شوراي وزيران را به عهده گرفت و بر سياست احمد داود اوغلو نخست وزير خود نظارت کرد. رياستي کردن نظام همچنان برنامه او بود. او اميد داشت که در انتخابات مجلس قانونگذاري در ماه ژوئن اکثريتي قاطع به دست آورد و با کسب دوسوم کرسي ها بتواند بدون برگزاري همه پرسي تجديد نظر در قانون اساسي را انجام دهد.

حزب عدالت و توسعه در صدر قرار گرفت ولي نه اکثريت مورد نظر را به دست آورد و نه حتي اکثريتي مطلق [١+٥٠] که بتواند مانند سال هاي پس از ٢٠٠٢ به اداره کشور ادامه دهد. حزب حاکم با پايان دادن به روند صلح با کردها، بخشي از راي دهندگان کرد خود را ازدست داد و اين درحالي بود که با اين کار، در جهت مخالف، موجب نارضايتي بيشتر راي دهندگان ملي گراي خود نيز شده بود.

از آنجا که به نظر مي آمد نظام رياستي اثرمنفي بر نتيجه انتخابات داشته باشد، آقاي داود اوغلو سعي در تعديل آن کرد وسرانجام انتخابات زودرس در نوامبر ٢٠١٥ برگزار شد ولي مانند بار قبل نتوانست اکثريت دوسومي موردنظر را به دست آورد. با اين حال ترکيه به حالت نظام پارلماني پيشين بازنگشت، زيرا آقاي اردوغان به سرعت بر اوضاع مسلط شد. تفوق رياست جمهوري با تسويه حساب هاي داخلي، مانند درگيري با جنبش مذهبي گولن و بازسازي عميق حزب حاکم همراه شد. آقاي اردوغان با مهارت به روي کار آمدن نسلي جديد از کادرها در حزب عدالت و توسعه ميدان داد. در ماه مه ٢٠١٦، آقاي داود اوغلو ناگزير شد جاي خود را به يکي از وفاداران به رييس جمهوري، بن علي ايلديريم بدهد که براي اين منصوب شده بود که تبديل نظام به رياستي، که دود اوغلو هرگز آشکارا از آن حمايت نکرده بود، را سامان دهد.

کودتاي نافرجام ١٥ ژوييه ٢٠١٦ تنش هاي امنيتي را تشديد کرد و در مشروعيت بخشيدن به برنامه ازدياد قدرت رياست جمهوري سهم داشت. درچنين حال و هوايي، حزب حاکم توانست «حزب حرکت ملي» (MHP) را به حمايت از برنامه تجديدنظر حداقلي در قانون اساسي متقاعد کند. در دسامبر ٢٠١٦، مجلس اصلاحيه اي در قانون اساسي را تصويب کرد که شامل ١٨ ماده مربوط به حذف سمت نخست وزير و تقويت فوق العاده قدرت رياست جمهوري بود. اين اصلاحيه در شرايط بحراني قدرت هاي مهمي به مقامات عالي رتبه، وزيران و معاون رييس جمهوري مي دهد و رييس جمهوري به آساني مي تواند مجلس را منحل کند. اين برنامه که در ١٦ آوريل به همه پرسي گذارده مي شود، موجب نگراني حزب هاي اپوزيسيون، مطبوعات غيردولتي و انجمن هاي مدافع حقوق بشر شده است. همچنين، اين اصلاحيه شامل تغييراتي در قوه قضاييه (باز هم با تغيير ترکيب دادگاه قانون اساسي و شوراي عالي قضات و دادستان ها) است.

کارزار همه پرسي در عرصه اي تنش آميز برگزار مي شود. وضعيت رسانه ها باز هم به نحوي قابل ملاحظه وخيم تر شده است. در پايان سال ٢٠١٦، سازمان هاي حقوق بشري شمار روزنامه نگاران زنداني در ترکيه را بيش از ٨٠ تن برآورد مي کردند که معادل يک سوم روزنامه نگاران زنداني در سراسر دنيا است (١). از زمان کودتاي نافرجام سال ٢٠١٦، تصفيه هاي بي سابقه اي در دستگاه اداري به ويژه آموزش، دادگستري، پليس و ديپلوماسي انجام شده است. ارتش که براي مدتي طولاني دولتي در دولت بود، اکنون زير ضرب سنگين رژيم است. بنابراين مي توان از آن بيم داشت که ضد قدرت هاي موجود در ايجاد تعادل در سيستم ناتوان باشند و اين در حالي است که چند هفته مانده به برگزاري همه پرسي، پيروزي آقاي اردوغان تضمين شده نيست.

اکنون حتي تکثرگرايي سياسي هم در معرض تهديد است. «حزب حرکت ملي» (MHP) که در گذشته با حزب عدالت و توسعه، به ويژه در زمان لغو ممنوعيت حجاب در دانشگاه ها، همکاري کرده اکنون ديگر واقعا در اپوزيسيون نيست. مخالفت اوليه اين حزب با نظام رياستي جاي خود را به حمايتي قاطع داده زيرا حزب عدالت و توسعه به رييس آن، دولت باچلي، امکان داده که بر انتقادهايي که اقتدارش را تهديد مي کرد فائق آيد. با اين همه، پايه و بخشي از راي دهندگان اين حزب راست افراطي به اين موضع گيري تازه اعتراض مي کنند.

درسوي ديگر صحنه سياسي، «حزب دموکراتيک خلق ها» (HDP) که مترقي و حامي هدف هاي کردها است، زير ضربه سرکوب مداوم قرار دارد. بخشي از مديران و نمايندگان منتخب اين حزب تحت تعقيب قضايي يا در زندان هستند. «حزب جمهوري خواه خلق» (CHP) هوادار کمال آتاترک، نيز با دشواري هايي دست به گريبان است و به سختي مي تواند صداي خود را در بيرون از سپهر نفوذ خود به گوش برساند.

با آن که کنشگران غيردولتي (سنديکاها، سازمان هاي غير دولتي و مطبوعات) فعال هستند ولي زير ضربه اقدامات سرکوبگرانه در چهارچوب وضعيت اضطراري قرار دارند. کانون هاي وکلا، دانشگاهيان و سازمان هاي زنان دست از اعتراض نمي کشند. اخيرا سازمان هاي زنان دولت را وادار کردند که يک لايحه قانوني درمورد تاييد ازدواج اجباري را پس بگيرد. رسانه هاي اپوزيسون، به ويژه وابسته به گروه «دوغان» همچنان کار مي کنند اما روزنامه نگاران آنها گريزي از خودسانسوري و تحمل ارعاب مداوم ندارند. بنابراين، نظام رياستي اي که آقاي اردوغان خواهان آن است، رژيمي اقتدارگرا است که از هم اکنون بر سال هاي دموکرات منشي حزب حاکم عدالت و توسعه خط بطلان مي کشد.

١- Comité de protection des journalistes, 1er décembre 2016. Sur 259 journalistes emprisonnés dans le monde, 81 le sont en Turquie.

گاه شمار رويدادها

٧ ژوئن ٢٠١٥: حزب عدالت و توسعه با کسب ٦٦.٤٠ درصد از آراء در انتخابات برنده شد.

٢٠ ژوييه ٢٠١٥: انفجار يک بمب در سوروچ (٣٣ کشته). اين نخستين سوء قصد «سازمان حکومت اسلامي» (داعش) در ترکيه بود.

ژوييه ٢٠١٥: ترکيه براي نخستين بار به ايالات متحده اجازه استفاده از پايگاه هوايي اينجرليک براي بمباران مواضع داعش را داد.

١٧ سپتامبر ٢٠١٥: يک دادستان براي آقاي فتح الله گولن، متهم به توطئه عليه دولت، درخواست مجازات ٣٤ سال زندان کرد.

١٠ اکتبر ٢٠١٥: سوء قصد تروريستي در جريان برگزاري يک تظاهرات صلح آميز سازماندهي شده توسط «حزب دموکراتيک خلق ها» (HDP) در آنکارا (١٠٢ کشته).

اول نوامبر ٢٠١٥: حزب عدالت و توسعه با کسب ٥.٤٩ درصد آراء برنده انتخابات زودرس شد.

٢٤ نوامبر ٢٠١٥: ساقط کردن يک هواپيماي روسي توسط اف- ١٦ هاي ترکيه.

١٥ ژوييه ٢٠١٦: اقدام به کودتاي نافرجام نظامي (٢٩٠ کشته و ١٤٤٠ مجروح).

٤ اوت ٢٠١٦: صدور حکم بازداشت آقاي گولن، متهم به سازماندهي کودتاي نافرجام ماه ژوييه.

٢٤ اوت ٢٠١٦: ترکيه عمليات «سپر فرات» را عليه داعش و «نيروهاي دموکراتيک سوريه» (FDS) آغاز کرد.

٣١ اکتبر ٢٠١٦: بازداشت چندين روزنامه نگار روزنامه اپوزيسيون «جمهوريت».

٢٠ دسامبر ٢٠١٦: ترکيه، روسيه و ايران برقراري «آتش بس فراگير» در سوريه را اعلام کردند.

٢١ ژانويه ٢٠١٧: مجلس لايحه قانون اساسي جديد مبني بر افزايش قدرت رييس جمهوري را تصويب کرد.

فوريه ٢٠١٧: آغاز محاکمه نظاميان و پليس هايي که در اقدام به کودتاي نافرجام ژوييه ٢٠١٦ شرکت داشتند.

منبع:پژواک ایران

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

facebook Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

   نسخه‌ی چاپی  

شهباز نخعی

فهرست مطالب شهباز نخعی  در سایت پژواک ایران 

*آنکارا درصدد چنگ اندازي مجدد بر خاورنزديک است؛ پايان «مدل ترک»
*ترجمه کتاب "امپراتوری تفتیش"
*نبرد عقل و احساس!
*در شیشه کردن غول!
* امنیت واقعی و توهّم امنیت!
*داد از این همه بیداد!
*«ترکیه لاییک است و لاییک می ماند»!
* بهای سنگینِ خیره سری!
* «مایه شرمساری و نابخشودنی»!
*ذهنیت ترفندباز!
* هشدارهای مکرّر و گوش های ناشنوا!
* پرونده موشکی، جایگزین پرونده هسته ای!
* پرونده موشکی، جایگزین پرونده هسته ای!
*پرده ی غبار!
*چرا نمی پرسید چرا؟!
*پا پس کشیدن ناگهانی!
*پیامد نرمش قهرمانانه!
*«خُب، به کجا رسیدید؟»!
*در انتظار داوری تاریخ!
*بیم و امید
*ولایت مطلقه فقیه منشأ فساد است!
*چشم پوشی بر نقض گسترده حقوق بشر درایران!
* فرجام یا آغاز راه دراز 8 ساله اجرای برجام!
*پنهان کردن ناتوانی در پوشش سخاوت!
*رهایی از شرّ حکومت ولایت مطلقه فقیه!
*لاف زنی های ریاکارانه روباه بنفش!
*جنایت مشروع و قانونی علیه بشریت!
*ترفند بازی حکومت آخوندی!
*اردوغان، نفت، داعش!
*شکرگزاری!
*چرا؟!
*13 کرسی تا سلطان رجب!
*سازمان بی سامان!
* تلنگر مردمی!
*زدوبند روسیه با غرب!
*گام نهایی!
*سوریه در اشغال روسیه!
*تکلیف روشن است!
*روغن روی آش سوریه!
*سیاست مداران دروغگو، خودخواه و فرصت طلب!
*بدتر از دروغ!
*زیر آواز زدن ورشکسته [به تقصیر]!
*«هزاران نکته و سخن ناگفته»!
*کورسوی امید!
*«سوریه، ننگین ترین لکّه بروجدان انسانی جهان»!
*یک نان نسیه و صد گرسنه!
*دو توافق و یک پرسش: فرجام یا آغاز؟!
*«میراث بین المللی افتضاح»!
*نظام برده داری مدرن!
*رسیدن به توافق نهایی؟!
*شکست فاجعه بار ج.ا. !
*حساب هایی که درست از آب در نیامد!
*رسوایی فساد در فیفا!
*مظلوم نمایی و رجزخوانی های توخالی!
*داعش، پدیده ای گذرا یا ماندگار؟!
*زمین لرزه در تهران، احتمالی ضعیف یا رویدادی محتوم با زمان غیرقابل پیش بینی!
*وجدان ناآرام آقای اوباما!
*جایگاه در شاخص شادی و رضایت!
*جایگاه در شاخص فلاکت!
*گل سوریه و سبزه یمن!
*آن که فریب می دهد و آن که فریب می خورد
*هردو حق دارند!
*پیشنهاد رهبری خاتمی!
*مسئول مستقیم سرنوشت دردناک یونس ها!
*قمار سیاسی!
*عجیبا! غریبا! شگفتا!
*سکولاریسم اسلامی!
*سر گاو هسته ای در خمره ولایت!
*جنایات بی مکافات!
* گسترش آشفتگی، تنش و آشوب!
*جنگ با معلول!
*جمهوری اسلامی، آری یا نه؟!
*2015، سال تعیین تکلیف؟!
*زهی خیال محال!
*«سبقت گرفتن در شیادی»!
*نشانی بیت رهبری!
* کاهش و افزایش بهای نفت و نان!
* بغض فروخورده!
* گریز از مسئولیت!
*«روز واقعه» برای باراک حسین اوباما!
*روگردانی از اسلام سیاسی!
*مستقیم از بیت رهبری!
*نباید درحد حرف باشد!
*حق زندگی!
*پایان رنج ها!
*ردایی از تار و پود دروغ!
*بان کی مون، عامل سازمان CIA!
*رطب خورده...!
*راهبرد بی عملی و انفعال!
*دور باطل!
*«یک: رهبر نباشد، دو: سپاه نباشد»!
*شمار طرفداران حکومت آخوندی!
*زندانی با 78 میلیون زندانی!
*حد و مرز بیدادگری!
*غزوه ی غزه!
*معنای اعتدال!
*دو خلیفه در یک اقلیم!
*«فروپاشی نظامی پوسیده»!
*رهایی از بن بست!
*حوزه آسیب رسانی توفان!
*اعداد بی پایه و اساس و مغایر منافع ملی!
*نجات دهنده سوریه و کل خاورمیانه!
* قوطی بگیر و بنشان!
*بهایی ستیزی؛ ما منزجریم!
*«آیینه شکستن خطاست»!
*فارغ شدن از عشق به استبداد یا دگرگونی در بازتولید آن؟!
*توهین به مقام معظم رهبری!
*بحران عمیق تر و پیامدهای وحشتناک!
*«باید به شدت مراقب بود»!
*شکستن رکورد بیدادگری!
*... که غصّه سرآید!
*باید ازما تشکر کنند!
*خواب آرام آقای اوباما!
*«حرف حساب جواب ندارد»، جنجال دارد!
*پیروزی ایستادگی بر سرکوب!
*جام زهر و این همه ادا!
*بانی واقعی انقلاب!
*سبد کالا؛ چرا چنین خوار شدیم؟!
*دیپلماسی واقعیت گریز و روان پریش
*عوض کردن آبنبات با سماق!
*قربانی سیاست بازی ها!
*سرباز کوچک و جسور ولایت و جرثومه فساد!
*تئوری توطئه!
* تسویه خرده حساب ها!
*گنداب ولایی فساد!
*نگاه راهبردی ظریف به ابوموسی!
*توافق ذلت بار ژنو؛ چاره دیگری نبود!
*دخیل بستن به امامزاده اوباما!
*مذاکرات کرها!
*کاپیتولاسیون روسی و چینی!
*کاشت باد و دروی توفان!
*حکایت چوب و پیاز!
*بحران ساز پایان بخش بحران!
*پاک کردن داغ ننگ!
*پایان بخشیدن به کابوس 35 ساله!
*نخورده نباید شکرکرد!
* «آنچه این نامردمان...»!
*تله خود ساخته!
*کوبیدن برطبل رسوایی!
*ترکیب دو رییس جمهوری!
* پرداخت یکجای صورت حساب!
*هم تقلب بود، هم تدلیس!
*کدام فرقه ضالّه، مضلّه واقعی است؟!
*مرغ یک پا دارد!
*کشتار در بن بست!
*«ولا[کن] تجسسوا»!
*حال ایران خانم بد است!
*پیروزی جامعه مدنی بر جامعه مدینه النبی!
*زندان یا قتلگاه!
*کله شقی و قانون گریزی یا برگشت براه اعتدال و عقلانیت!
*عروسک های سپاه!
*«حقوق تعریف شده حزب الله»!
*آیا «روز رهایی نزدیک است»؟!
*به سوی خلافت اسلامی!
*رد صلاحیت در پایبندی به قانون!
*سیرک انتصخوابات
*کارنامه سیاه حکومت مدعی حمایت از مستضعفان!
*بی یاوری مردم سوریه!
*«سال رسوایی سیاسی و اقتصادی»!
*جابجایی محمود با محمد یا محسن و یا ...!
*گشودن گره کور!
*پیروزی نوروز!
*پایمال شدن منافع ملی!
*کش بدهید!
*زجرکشی!
*چه چیز «مجرمانه» نیست؟!
*سکّه یک پول!
*شورش پابرهنگان!
*کشت علوفه در جنگل!
*نمایش درماندگی در اپرا!
*پا جای پای ما!
*راه تازه غارت!
*شکست شعار «النصربالرعب»!
*«تصحیح بی عدالتی تاریخی»
*بزنگاه حساس!
*لحاف ملا!
*هرگز چنین مباد!
*«تغییر»؟ حتی یک ذرّه!
*فریب خوار و فریبکار!
*درحال پیشرفت مطلوب!
*نظام ولایی و اصل انصاف!
*«به نام ایرانیان، مردم سوریه را نکشید»!
*بیماری درمان ناپذیر!
*تا هست می کشد!
*خط قرمز یا چراغ سبز!
*دریاچهء بینوای ارومیه!
*«هان ای دل عبرت بین...»!
*پشت سر افغانستان!
*«مسیر طبیعی امور»!
*ترک برداشتن شیشهء عمر!
*کنگره وصف گل!
*استخوان های لای زخم!
*در صدر فهرست ننگ!
*کارنامه درخشان برادران قاچاقچی
*زبان زور!
*کند شدن شمشیردودم!
*مرحله آخرکلاه گشاد هدفمند!
*اثر تذکر و هشدار!
*اثر تذکر و هشدار!
*آخرین تیرهای ترکش!
*دیوان بلخ!
* پرسش تلخ!
*ننگ بر روسیه و...
*بار سنگین و ننگین!
*افسارگسیختگی اقتصاد!
* جدایی ج. ا. از سوریه!
*گردنه خطرناک!
*تنگه و تنگنا!
*شرط بندی روی اسب مرده!
*به «جوان آنلاین» سپاه پاسداران و اذنابش!
*واسلاو و کیم!
*حیف و صد حیف!
*انجام کار ناتمام!
*مرگ در بحران!
*نیاز به حمله نظامی نیست!
*محاکمه دردادگاه صالح!
*زایش موش از کوه «بهار عربی»!
*«فکاهی مبتذل»!
*من آدم می کشم، تو آدم می کشی...
*خودش کش می آید!
*آسانی و آرامی!
*حق ناحق!
*نیمه راه ناکجاآباد!
*این مسخره بازی ها برای چیست؟!
*کویر غیرقابل سکونت!
*لرزه براندام ولی فقیه!
*معیار سنجش بزرگی یک ملت چیست؟
*علوم انسانی، بر پایهء قرآن-شرعیات!
*استبداد پذیری!
*زندان يا محل شکنجه و کشتار!
*خودکامگی و نبود آزادی، جواز مبارزه مسلحانه ؟!
*خانه چوبی!
*شهامت اخلاقی یا زدن نعل وارونه!
*ناهمبستگی اسلامی!
*گرفتار در چنبر خودکرده‌ها!
*گندیدگی ریشه!
*ایستاده بر بلندای قلّهء وقاحت!
*آیا واقعا" «این اسلام نیست»؟!
*سرازیری سقوط!
*زبان هرزه درا!
*صداهای انیرانی!
*98 به 2، 2 به 98!
*"در کمرکش چاه"!
*فرصت سوزی!
*مجمع عمومی 22 بهمن!
*ورشکستگی همه جانبه!
*گازانبر ترور و فریب!
*غبارآلود یا تیره وتار؟!
*وبال گردن!
*توفان در فنجان شکستهء ولایت!
*ژرفنای فرومایگی!
*ما دانشجوییم!
*فاسد تا مغزاستخوان!
*فروریزی دیوارهای ننگ و ترس!
*مخلّ مبانی زندگی انسانی!
*جایگاه سبز در رنگین کمان!
*کهریزک: دادگاه جنایتکاران!
*اوباما چه می کند؟!
*جامعهء پریشان و حاکمان روان پریش!
*تجاوز در نظام تجاوز در تجاوز!
*سردرگم وآشفته!
*دشمنی با هویت ایرانی!
*تلقّی فاشیستی ازآزادی بیان و...
*چه نیاز به دشمن؟!
*به سوی فروپاشی!
*ما نشستیم و...
*ایران غلتیده در خون
*حماسه شکوهمند رسوایی
*سه رباعی درباره‌ی مقام معظم رهبری
*دود شد و به هوا رفت
*من رأی نمی‌دهم
*گردونه ی اهریمنی
*آزادترین کشور دنیا
*حکومت بسیجی ـ سپاهی
*سال اصلاح الگوی مصرف
*نفت و فرهنگ
*به عمر تا علی بشنود
*نوروزتان پیروز
*حیا
*ولایت فقیه و حقوق بشر
*آمدن شهسوار ناجی
*بهای آمریکا ستیزی
*اوبامانیا!
*آلوده چون هوا
*فروش چاه های نفت
*عظمت کنفت شدن
*فاجعه پایان سال، سال پایان فاجعه
*نظام قانون ستیز
*بخشش از کیسه خلیفه!
*ننگ بر دیکتاتوری
*دنیای پرآشوب
*"YES WE CAN" !
*دو بازوی بلند و کوتاه
*دگرگشت یا برگشت
*کار شما تمام است
*هم شرقی، هم غربی