دود شد و به هوا رفت
شهباز نخعی

سازمانهای "دست ساز" غالبا پدیده ی دهه پایانی جنگ سرد هستند. در دهه های پیش از آن، اینگونه سازمانها بیشتر مخفی و زیرزمینی بودند و به کارهایی از قبیل حملات تروریستی، هواپیماربایی، آدم ربایی و ... دست می زدند. به عنوان نمونه می توان از سازمانهایی مانند بریگاد سرخ و بادر ماینهوف در دهه های 60 و 70 میلادی قرن گذشته در اروپا نام برد.

در دهه پایانی جنگ سرد، این سازمانها تغییر شکل دادند و به صورت جنبش هایی سازماندهی شدند تا با جذب حمایت بخش هایی از توده مردم، در معیاری وسیع تر و شرح وظایفی گسترده تر فعالیت کنند. به عنوان نمونه اینگونه سازمانها می توان از القاعده نام برد که با کمکهای آموزشی و لجستیک سازمان سیا و پول عربستان سعودی برای رویارویی با ارتش اشغالگر اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان پا گرفت و پس از توفیق در انجام ماموریتی که به عهده داشت، به مقابله و دشمنی با ارباب دیروز خود پرداخت و فجایعی آفرید که هنوز هم ادامه دارد. نمونه دیگر از اینگونه سازمانها طالبان است. پسران مجاهدینی که در جنگ با ارتش اشغالگر اتحاد جماهیر شوروی کشته می شدند، از سن 8ـ7 سالگی در مدارس قرآنی که با پول عربستان سعودی و سازماندهی اطلاعات ارتش پاکستان (ISI) اداره می شد تعلیم داده شده ـ یا در واقع مغزشویی شدند ـ تا سالها بعد با رهبری ملایی بی سواد و عقب مانده به نام ملاعمر، بر سرنوشت مردم افغانستان حاکم شوند.

یکی دیگر از این سازمانهای "دست ساز" حزب الله لبنان است که در نزدیک به سه دهه با پولهایی که به حق می باید صرف بازسازی خرمشهر و دیگر شهرها و مناطق جنگ زده یا شهر مصیبت دیده بم می شد، سازماندهی شده و رشد یافته و زیر پوسته ادعاهایی بزرگ و توخالی، به افزایش تنش و آشوب آفرینی مشغول است.

حزب الله لبنان در سالهای آغازین دهه 80 میلادی قرن گذشته به فرمان آیت الله خمینی و کارگزاری آخوندی به نام علی اکبر محتشمی پور، که در آن زمان سفیر ایران در سوریه بود و اکنون مسئول کمیته صیانت آرای ستاد انتخاباتی (انتصاباتی) میرحسین موسوی خامنه ای ـ با رهبر معظم انقلاب یعنی سید علی حسینی خامنه ای اشتباه نشود! ـ است و کمکهای آموزشی و لجستیکی و تسلیحاتی شاخه برون مرزی سپاه پاسداران یعنی سپاه قدس ایجاد شد. آقای حسن عباسی، که خود را استراتژیست ارشد نظام ولایت مطلقه فقیه می نامد و استاد دانشگاه امام حسین سپاه پاسداران است، چند سال پیش در یک سخنرانی که نوار آن در خارج از کشور پخش شد در حالی که دستهای خود را به هوا بلند کرده بود می گفت: "حزب الله لبنان با این دستها ساخته شده است"!

منظور از نوشتن شرح بالا تاکید بر این نکته است که حزب الله لبنان صد درصد "دست ساز" حکومت آخوندی به قدرت رسیده در کشور ما بوده است. حتی اگر بخواهیم معیار وابستگی به بیگانه ی حزب الله لبنان را با یک نمونه آشنا برای ایرانیان یعنی حزب توده مقایسه کنیم، حزب الله لبنان در وابستگی به بیگانه گوی سبقت را از حزب توده می رباید. حزب توده زمانی که در روزهای پس از سوم شهریور 1320 تشکیل شد، دست کم یک هسته اولیه داشت که در زندان رضاشاه شکل گرفته بود و این هسته بود که به دنبال جلب حمایت مالی، لجستیکی و معنوی اتحاد جماهیر شوروی رفت، اما حزب الله لبنان حتی چنین هسته اولیه چند نفره را نیز نداشت و حجت الاسلام محتشمی پور به فرمان آیت الله خمینی برپاسازی آن را از صفر شروع کرد.

نکته ی مهم دیگر درباره تاسیس حزب الله لبنان زمان آن است.

حزب الله لبنان در سالهای آغازین دهه 80 میلادی قرن بیستم، در میانه ی جنگ داخلی لبنان (1990ـ1975) تشکیل شد. زمانی که نابسامانی های جنگ داخلی، لبنان کوچک و زیبا را ـ که پایتخت آن بیروت، یک دهه پیش از آن عروس خاورمیانه نامیده می شد ـ شخم زده بود و آیت الله خمینی از این زمین شخم زده برای کاشتن بذر تنش و آشوب استفاده ـ یا در واقع سوء استفاده ـ کرد.

زیان و خسارتی که مردم نگونبخت ایران از تشکیل و پرواربندی حزب الله لبنان تاکنون تحمل کرده اند، تنها محدود به میلیاردها دلاری که صرف این سازمان شده نیست. زیان شاید گزاف تر از آن میلیاردها دلار، باج هایی است که حکومت آخوندی در نزدیک به سه دهه گذشته به سوریه داده است تا جواز پدرخواندگی حزب الله را از آن بگیرد. جمع این باج ها، که به صورت نفت رایگان، پول نقد، ساخت کارخانه های مختلف، اسلحه و مهمات و ... به سوریه پرداخت شده نیز خود سر به چندین میلیارد دلار می زند. لبنان از سالهای میانی دهه 70 میلادی در اشغال نظامی ـ امنیتی سوریه بود و از این رو، حکومت آخوندی برای تشکیل حزب الله و پرواربندی آن به اجازه سوریه نیاز داشت و این کشور نیز از آن نیاز نهایت سوء استفاده را کرد.

پس از پایان جنگ داخلی، در سال 1992 یک میلیاردر خودساخته ی لبنانی به نام رفیق الحریری که پیوندهای نزدیکی با خاندان سلطنتی سعودی داشت، به نخست وزیری رسید. رفیق الحریری در پنج دوره متناوب نخست وزیری خود ـ بین سالهای 1992 ـ 1998 و 2000 تا 2004 ـ کوشش فراوانی برای ترمیم ویرانی های جنگ داخلی لبنان کرد. او که نزدیک به غرب و مخالف سرسخت اشغال لبنان توسط سوریه بود، در 14 فوریه 2005 در یک بمب گذاری در لبنان کشته شد و همه انگشت ها به عنوان عامل قتل او به سوی سوریه اشاره رفت. چند ماه پس از ترور رفیق الحریری، سوریه بر اثر فشارهای بین المللی، پس از 29 سال اشغال نظامی، ناگزیر به ترک لبنان شد. حدود یک سال بعد، در جولای 2006 بر اثر تحریکات حزب الله لبنان، اسرائیل به لبنان یورش برد و طی 33 روز بمباران شدید و وحشیانه موجب ویرانی مجدد این کشور، کشته شدن صدها تن و آوارگی و خانه خرابی بیش از یک میلیون نفر ـ یک چهارم کل جمعیت لبنان ـ گردید. در روزهای آن حملات وحشیانه، سید حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان، در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که حتی اگر تنها دو درصد احتمال می داد که تحریکاتش موجب واکنشی چنان شدید از سوی اسرائیل می شود، هرگز به آن کارها دست نمی زد!

حمله 33 روزه اسرائیل به لبنان با صدور یک قطعنامه سازمان ملل که در آن خواستار توقف بمباران ها و همچنین خلع سلاح حزب الله لبنان شده بود پایان یافت و یک نیروی حافظ صلح سازمان ملل در منطقه مرزی بین لبنان و اسرائیل مستقر شد. حزب الله لبنان که با دستپاچگی قطعنامه سازمان ملل را پذیرفته بود، پس از پایان حملات اسرائیل، از انجام آن و خلع سلاح خود سر باز زد. با پایان گرفتن حملات اسرائیل، حکومت آخوندی با بذل و بخشش صدها میلیون دلار به ترمیم ویرانی ها پرداخت و از جمله به هر خانه ای که در اثر بمباران آسیب دیده بود حدود 12 هزار دلار پرداخت کرد!

در نوامبر 2007، دوره ریاست جمهوری امیل لحود ـ رئیس جمهوری هوادار سوریه لبنان ـ به پایان رسید. در ساختار سیاسی لبنان، بنابر قوانین، رئیس جمهوری از میان مسیحیان مارونی، نخست وزیر از مسلمانان سنی و رئیس مجلس از میان شیعیان توسط مجلس لبنان برگزیده می شوند. تشکیلات سیاسی لبنان در سالهای اخیر به دو ائتلاف عمده تقسیم شده است:

1ـ ائتلاف موسوم به 14 مارس به رهبری سعد حریری ـ فرزند رفیق حریری ـ که هوادار غرب و مخالف نفوذ سوریه و ایران در لبنان است شامل جنبش آینده، حزب سوسیالیست پیشرو، نیروهای مسیحی لبنان و حزب فالانژهای مسیحی و؛2ـ ائتلاف 8 مارس به رهبری حزب الله شامل گروههای جنبش شیعه امل به رهبری نبیه بری و جنبش میهنی آزاد به رهبری ژنرال مسیحی میشل عون.

با پایان گرفتن دوره ریاست جمهوری امیل لحود، به دلیل مخالفت و کارشکنی ائتلاف 8 مارس، انتخاب رئیس جمهوری جدید به بن بست خورد و حدود شش ماه یک بحران سیاسی پدید آورد. سرانجام در بهار سال گذشته، با پادرمیانی قطر این بحران با مشارکت یافتن ائتلاف8 مارس در دولت لبنان و اعطای حق وتو به این ائتلاف برای تصمیم گیریهای دولت پایان یافت و ژنرال مسیحی میشل سلیمان ـ رئیس پیشین ارتش لبنان ـ به ریاست جمهوری برگزیده شد.

از چند ماه پیش، روز 7 جون برای برگزاری انتخابات مجلس لبنان تعیین شد. مجلس لبنان دارای 128 کرسی است که 64 تای آن به مسلمانان (سنی و شیعه) و 64 تای دیگر به مسیحیان تعلق دارد. در انتخابات جاری، نظام ولایت مطلقه فقیه، با تمام قوا به حمایت از حزب الله لبنان و ائتلاف 8 مارس پرداخت و گفته شد که حدود یک میلیارد دلار برای این کار اختصاص داده است. چند هفته پیش، سید حسن نصرالله، رهبر حزب اله لبنان، اعلام کرد که در صورت پیروزی حزب الله در انتخابات، حکومت آخوندی ارتش لبنان را به سلاحهای پیشرفته مجهز خواهد کرد!

یکشنبه گذشته ـ 7 جون ـ این انتخابات با نظارت 200 ناظر بین المللی، به سرپرستی جیمی کارتر، رئیس جمهوری اسبق ایالات متحده برگزار شد و برخلاف انتظار و امیدواری خوشبینانه مقام معظم رهبری، حزب الله لبنان و ائتلاف 8 مارس نه تنها در آن پیروز نشد، که حتی تعداد کرسی هایش در مجلس لبنان نیز کاهش یافت. در نخستین ساعت های بامداد دوشنبه، 8 جون، سعد حریری رهبر ائتلاف 14 مارس، در حالی که 95 درصد آراء شمارش شده بود، پیروزی ائتلاف خود را اعلام کرد. بنابر نتیجه قطعی شمارش آرا ائتلاف 14 مارس 71 کرسی و حزب الله و متحدانش 57 کرسی مجلس لبنان را به دست آورده اند.

شبکه تلویزیونی پرس تی وی (شبکه انگلیسی زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی) روز دوشنبه اعلام کرد: "در حالی که همه تحلیل ها از پیروزی حزب الله لبنان در انتخابات پارلمانی حکایت داشت، متحدان این حزب و دوستان جمهوری اسلامی شکست عجیبی خوردند و تعداد نمایندگان آنها حتی از دوره قبل نیز کمتر شد"!

سعد حریری رهبر ائتلاف پیروز در انتخابات گفت: "پیروزی امروز بیانگر خواست ملت لبنان در برقراری نظام موسسات و دولتی قوی و مدرن با ارتشی مجهز و اعمال قانون اساسی بود."

با این همه، به نظر نمی آید که حزب الله لبنان آمادگی پذیرش تبعات ناگزیر شکست خود و تن دادن به "خواست ملت لبنان در برقراری ... دولتی قوی با ارتشی مجهز و اعمال قانون اساسی" را داشته باشد. به گزارش خبرگزاری فرانسه: "گروه حزب الله لبنان که در انتخابات پارلمانی این کشور شکست سنگینی متحمل شده است، روز دوشنبه اعلام کرد هرگز درباره خلع سلاح نیروهای خود با دولت آینده لبنان وارد مذاکره نخواهد شد"!

آینده هر چه که باشد، یک چیز مسلم است: با شکست سنگین حزب الله و متحدانش در انتخابات پارلمان لبنان، یک میلیارد دلار هزینه شده در مبارزات انتخاباتی و چندین میلیارد دلاری که حکومت آخوندی تاکنون صرف تشکیل و پرواربندی حزب الله لبنان کرده است دود شد و به هوا رفت!

منبع:پژواک ایران


شهباز نخعی

فهرست مطالب شهباز نخعی  در سایت پژواک ایران 

*اختیارات بدون پذیرش مسئولیت!‏  [2018 Jun] 
*انتخاب بین ارسنیک و سیانور!‏  [2018 May] 
*ترقی ازابراز «تأسف» و «نگرانی» به «بهت زدگی»! [2018 May] 
*برجام درجام!‏  [2018 May] 
*هنوز فرصت هست! [2018 May] 
*درس چگونگی رهایی از شرّ استبداد!  [2018 Apr] 
*فرار بی مغزها!‏  [2018 Apr] 
*«کارنامه درخشان»!  [2018 Apr] 
*دلار 10 هزارتومانی! [2018 Mar] 
*سال آخر!  [2018 Mar] 
* حرکت در دایره بسته!  [2018 Mar] 
* قطعنامه های بی معنا!  [2018 Feb] 
*«العفو، العفو»! [2018 Feb] 
*دخیل بستن به امامزاده رفراندوم! [2018 Feb] 
* ‏«توبه گرگ...»!‏  [2018 Feb] 
*مسابقه سقوط!‏ [2018 Feb] 
*تبدیل بنگاهداری به سهامداری!‏  [2018 Jan] 
* تَرَک برداشتن دیوار ترس!‏ [2018 Jan] 
* دستاویز واقعیت گریزی!‏  [2018 Jan] 
*فرصت طلایی!‏  [2018 Jan] 
*آنکارا درصدد چنگ اندازي مجدد بر خاورنزديک است؛ پايان «مدل ترک» [2017 Apr] 
*ترجمه کتاب "امپراتوری تفتیش"  [2017 Mar] 
*نبرد عقل و احساس! [2016 Jun] 
*در شیشه کردن غول!  [2016 Jun] 
* امنیت واقعی و توهّم امنیت! [2016 Jun] 
*داد از این همه بیداد! [2016 Jun] 
*«ترکیه لاییک است و لاییک می ماند»!  [2016 May] 
* بهای سنگینِ خیره سری! [2016 May] 
* «مایه شرمساری و نابخشودنی»!  [2016 May] 
*ذهنیت ترفندباز! [2016 Apr] 
* هشدارهای مکرّر و گوش های ناشنوا! [2016 Apr] 
* پرونده موشکی، جایگزین پرونده هسته ای! [2016 Apr] 
* پرونده موشکی، جایگزین پرونده هسته ای! [2016 Apr] 
*پرده ی غبار! [2016 Apr] 
*چرا نمی پرسید چرا؟! [2016 Mar] 
*پا پس کشیدن ناگهانی!  [2016 Mar] 
*پیامد نرمش قهرمانانه!  [2016 Mar] 
*«خُب، به کجا رسیدید؟»! [2016 Mar] 
*در انتظار داوری تاریخ!  [2016 Feb] 
*بیم و امید  [2016 Feb] 
*ولایت مطلقه فقیه منشأ فساد است! [2016 Feb] 
*چشم پوشی بر نقض گسترده حقوق بشر درایران! [2016 Jan] 
* فرجام یا آغاز راه دراز 8 ساله اجرای برجام!  [2016 Jan] 
*پنهان کردن ناتوانی در پوشش سخاوت!  [2016 Jan] 
*رهایی از شرّ حکومت ولایت مطلقه فقیه! [2016 Jan] 
*لاف زنی های ریاکارانه روباه بنفش!  [2015 Dec] 
*جنایت مشروع و قانونی علیه بشریت! [2015 Dec] 
*ترفند بازی حکومت آخوندی! [2015 Dec] 
*اردوغان، نفت، داعش! [2015 Dec] 
*شکرگزاری! [2015 Nov] 
*چرا؟! [2015 Nov] 
*13 کرسی تا سلطان رجب! [2015 Nov] 
*سازمان بی سامان! [2015 Oct] 
* تلنگر مردمی! [2015 Oct] 
*زدوبند روسیه با غرب! [2015 Oct] 
*گام نهایی! [2015 Oct] 
*سوریه در اشغال روسیه! [2015 Oct] 
*تکلیف روشن است! [2015 Sep] 
*روغن روی آش سوریه! [2015 Sep] 
*سیاست مداران دروغگو، خودخواه و فرصت طلب! [2015 Sep] 
*بدتر از دروغ! [2015 Aug] 
*زیر آواز زدن ورشکسته [به تقصیر]! [2015 Aug] 
*«هزاران نکته و سخن ناگفته»! [2015 Aug] 
*کورسوی امید! [2015 Aug] 
*«سوریه، ننگین ترین لکّه بروجدان انسانی جهان»! [2015 Jul] 
*یک نان نسیه و صد گرسنه! [2015 Jul] 
*دو توافق و یک پرسش: فرجام یا آغاز؟! [2015 Jul] 
*«میراث بین المللی افتضاح»! [2015 Jul] 
*نظام برده داری مدرن! [2015 Jul] 
*رسیدن به توافق نهایی؟! [2015 Jun] 
*شکست فاجعه بار ج.ا. ! [2015 Jun] 
*حساب هایی که درست از آب در نیامد! [2015 Jun] 
*رسوایی فساد در فیفا! [2015 Jun] 
*مظلوم نمایی و رجزخوانی های توخالی! [2015 May] 
*داعش، پدیده ای گذرا یا ماندگار؟! [2015 May] 
*زمین لرزه در تهران، احتمالی ضعیف یا رویدادی محتوم با زمان غیرقابل پیش بینی! [2015 May] 
*وجدان ناآرام آقای اوباما! [2015 May] 
*جایگاه در شاخص شادی و رضایت! [2015 May] 
*جایگاه در شاخص فلاکت! [2015 Apr] 
*گل سوریه و سبزه یمن! [2015 Apr] 
*آن که فریب می دهد و آن که فریب می خورد [2015 Apr] 
*هردو حق دارند! [2015 Apr] 
*پیشنهاد رهبری خاتمی! [2015 Mar] 
*مسئول مستقیم سرنوشت دردناک یونس ها! [2015 Mar] 
*قمار سیاسی! [2015 Mar] 
*عجیبا! غریبا! شگفتا! [2015 Feb] 
*سکولاریسم اسلامی! [2015 Feb] 
*سر گاو هسته ای در خمره ولایت! [2015 Feb] 
*جنایات بی مکافات! [2015 Jan] 
* گسترش آشفتگی، تنش و آشوب! [2015 Jan] 
*جنگ با معلول! [2015 Jan] 
*جمهوری اسلامی، آری یا نه؟! [2015 Jan] 
*2015، سال تعیین تکلیف؟! [2015 Jan] 
*زهی خیال محال! [2014 Dec] 
*«سبقت گرفتن در شیادی»! [2014 Dec] 
*نشانی بیت رهبری! [2014 Dec] 
* کاهش و افزایش بهای نفت و نان! [2014 Dec] 
* بغض فروخورده! [2014 Nov] 
* گریز از مسئولیت! [2014 Nov] 
*«روز واقعه» برای باراک حسین اوباما! [2014 Nov] 
*روگردانی از اسلام سیاسی! [2014 Oct] 
*مستقیم از بیت رهبری! [2014 Oct] 
*نباید درحد حرف باشد! [2014 Oct] 
*حق زندگی! [2014 Oct] 
*پایان رنج ها! [2014 Oct] 
*ردایی از تار و پود دروغ! [2014 Sep] 
*بان کی مون، عامل سازمان CIA! [2014 Sep] 
*رطب خورده...! [2014 Sep] 
*راهبرد بی عملی و انفعال! [2014 Sep] 
*دور باطل! [2014 Aug] 
*«یک: رهبر نباشد، دو: سپاه نباشد»! [2014 Aug] 
*شمار طرفداران حکومت آخوندی! [2014 Aug] 
*زندانی با 78 میلیون زندانی! [2014 Jul] 
*حد و مرز بیدادگری! [2014 Jul] 
*غزوه ی غزه! [2014 Jul] 
*معنای اعتدال! [2014 Jul] 
*دو خلیفه در یک اقلیم! [2014 Jul] 
*«فروپاشی نظامی پوسیده»! [2014 Jun] 
*رهایی از بن بست! [2014 Jun] 
*حوزه آسیب رسانی توفان! [2014 Jun] 
*اعداد بی پایه و اساس و مغایر منافع ملی! [2014 Jun] 
*نجات دهنده سوریه و کل خاورمیانه! [2014 May] 
* قوطی بگیر و بنشان! [2014 May] 
*بهایی ستیزی؛ ما منزجریم! [2014 May] 
*«آیینه شکستن خطاست»! [2014 May] 
*فارغ شدن از عشق به استبداد یا دگرگونی در بازتولید آن؟! [2014 May] 
*توهین به مقام معظم رهبری! [2014 Apr] 
*بحران عمیق تر و پیامدهای وحشتناک! [2014 Apr] 
*«باید به شدت مراقب بود»! [2014 Apr] 
*شکستن رکورد بیدادگری! [2014 Apr] 
*... که غصّه سرآید! [2014 Mar] 
*باید ازما تشکر کنند! [2014 Mar] 
*خواب آرام آقای اوباما! [2014 Mar] 
*«حرف حساب جواب ندارد»، جنجال دارد! [2014 Mar] 
*پیروزی ایستادگی بر سرکوب! [2014 Feb] 
*جام زهر و این همه ادا! [2014 Feb] 
*بانی واقعی انقلاب!  [2014 Feb] 
*سبد کالا؛ چرا چنین خوار شدیم؟! [2014 Feb] 
*دیپلماسی واقعیت گریز و روان پریش [2014 Jan] 
*عوض کردن آبنبات با سماق! [2014 Jan] 
*قربانی سیاست بازی ها! [2014 Jan] 
*سرباز کوچک و جسور ولایت و جرثومه فساد! [2014 Jan] 
*تئوری توطئه! [2013 Dec] 
* تسویه خرده حساب ها!  [2013 Dec] 
*گنداب ولایی فساد! [2013 Dec] 
*نگاه راهبردی ظریف به ابوموسی!  [2013 Dec] 
*توافق ذلت بار ژنو؛ چاره دیگری نبود!  [2013 Nov] 
*دخیل بستن به امامزاده اوباما! [2013 Nov] 
*مذاکرات کرها! [2013 Nov] 
*کاپیتولاسیون روسی و چینی!  [2013 Nov] 
*کاشت باد و دروی توفان! [2013 Oct] 
*حکایت چوب و پیاز! [2013 Oct] 
*بحران ساز پایان بخش بحران! [2013 Oct] 
*پاک کردن داغ ننگ! [2013 Oct] 
*پایان بخشیدن به کابوس 35 ساله! [2013 Oct] 
*نخورده نباید شکرکرد! [2013 Sep] 
* «آنچه این نامردمان...»! [2013 Sep] 
*تله خود ساخته! [2013 Sep] 
*کوبیدن برطبل رسوایی! [2013 Sep] 
*ترکیب دو رییس جمهوری! [2013 Aug] 
* پرداخت یکجای صورت حساب!  [2013 Aug] 
*هم تقلب بود، هم تدلیس! [2013 Aug] 
*کدام فرقه ضالّه، مضلّه واقعی است؟!  [2013 Aug] 
*مرغ یک پا دارد! [2013 Jul] 
*کشتار در بن بست! [2013 Jul] 
*«ولا[کن] تجسسوا»! [2013 Jul] 
*حال ایران خانم بد است! [2013 Jul] 
*پیروزی جامعه مدنی بر جامعه مدینه النبی! [2013 Jul] 
*زندان یا قتلگاه! [2013 Jun] 
*کله شقی و قانون گریزی یا برگشت براه اعتدال و عقلانیت!  [2013 Jun] 
*عروسک های سپاه! [2013 Jun] 
*«حقوق تعریف شده حزب الله»! [2013 Jun] 
*آیا «روز رهایی نزدیک است»؟! [2013 May] 
*به سوی خلافت اسلامی! [2013 May] 
*رد صلاحیت در پایبندی به قانون!  [2013 May] 
*سیرک انتصخوابات [2013 May] 
*کارنامه سیاه حکومت مدعی حمایت از مستضعفان!  [2013 May] 
*بی یاوری مردم سوریه! [2013 Apr] 
*«سال رسوایی سیاسی و اقتصادی»!  [2013 Apr] 
*جابجایی محمود با محمد یا محسن و یا ...! [2013 Apr] 
*گشودن گره کور! [2013 Mar] 
*پیروزی نوروز! [2013 Mar] 
*پایمال شدن منافع ملی! [2013 Mar] 
*کش بدهید! [2013 Feb] 
*زجرکشی! [2013 Feb] 
*چه چیز «مجرمانه» نیست؟! [2013 Feb] 
*سکّه یک پول! [2013 Feb] 
*شورش پابرهنگان! [2013 Jan] 
*کشت علوفه در جنگل! [2013 Jan] 
*نمایش درماندگی در اپرا! [2013 Jan] 
*پا جای پای ما! [2012 Dec] 
*راه تازه غارت! [2012 Dec] 
*شکست شعار «النصربالرعب»! [2012 Dec] 
*«تصحیح بی عدالتی تاریخی» [2012 Dec] 
*بزنگاه حساس! [2012 Nov] 
*لحاف ملا! [2012 Nov] 
*هرگز چنین مباد! [2012 Nov] 
*«تغییر»؟ حتی یک ذرّه! [2012 Nov] 
*فریب خوار و فریبکار! [2012 Sep] 
*درحال پیشرفت مطلوب! [2012 Sep] 
*نظام ولایی و اصل انصاف! [2012 Sep] 
*«به نام ایرانیان، مردم سوریه را نکشید»! [2012 Sep] 
*بیماری درمان ناپذیر! [2012 Aug] 
*تا هست می کشد! [2012 Aug] 
*خط قرمز یا چراغ سبز! [2012 Aug] 
*دریاچهء بینوای ارومیه!  [2012 Aug] 
*«هان ای دل عبرت بین...»!  [2012 Aug] 
*پشت سر افغانستان! [2012 Jul] 
*«مسیر طبیعی امور»!  [2012 Jul] 
*ترک برداشتن شیشهء عمر!  [2012 Jul] 
*کنگره وصف گل! [2012 Jun] 
*استخوان های لای زخم! [2012 Jun] 
*در صدر فهرست ننگ!  [2012 Jun] 
*کارنامه درخشان برادران قاچاقچی  [2012 Jun] 
*زبان زور!  [2012 May] 
*کند شدن شمشیردودم!  [2012 May] 
*مرحله آخرکلاه گشاد هدفمند!  [2012 May] 
*اثر تذکر و هشدار! [2012 May] 
*اثر تذکر و هشدار!  [2012 Apr] 
*آخرین تیرهای ترکش! [2012 Feb] 
*دیوان بلخ! [2012 Feb] 
* پرسش تلخ! [2012 Feb] 
*ننگ بر روسیه و... [2012 Feb] 
*بار سنگین و ننگین! [2012 Feb] 
*افسارگسیختگی اقتصاد! [2012 Jan] 
* جدایی ج. ا. از سوریه! [2012 Jan] 
*گردنه خطرناک! [2012 Jan] 
*تنگه و تنگنا! [2012 Jan] 
*شرط بندی روی اسب مرده! [2011 Dec] 
*به «جوان آنلاین» سپاه پاسداران و اذنابش! [2011 Dec] 
*واسلاو و کیم! [2011 Dec] 
*حیف و صد حیف! [2011 Dec] 
*انجام کار ناتمام! [2011 Nov] 
*مرگ در بحران! [2011 Nov] 
*نیاز به حمله نظامی نیست! [2011 Nov] 
*محاکمه دردادگاه صالح! [2011 Nov] 
*زایش موش از کوه «بهار عربی»! [2011 Oct] 
*«فکاهی مبتذل»! [2011 Oct] 
*من آدم می کشم، تو آدم می کشی... [2011 Oct] 
*خودش کش می آید! [2011 Oct] 
*آسانی و آرامی! [2011 Sep] 
*حق ناحق! [2011 Sep] 
*نیمه راه ناکجاآباد! [2011 Sep] 
*این مسخره بازی ها برای چیست؟!  [2011 Sep] 
*کویر غیرقابل سکونت! [2011 Aug] 
*لرزه براندام ولی فقیه! [2011 Aug] 
*معیار سنجش بزرگی یک ملت چیست؟ [2011 Aug] 
*علوم انسانی، بر پایهء قرآن-شرعیات! [2011 Aug] 
*استبداد پذیری! [2011 Aug] 
*زندان يا محل شکنجه و کشتار!  [2011 Jul] 
*خودکامگی و نبود آزادی، جواز مبارزه مسلحانه ؟! [2011 Jul] 
*خانه چوبی! [2011 Jul] 
*شهامت اخلاقی یا زدن نعل وارونه! [2011 Jul] 
*ناهمبستگی اسلامی! [2010 Sep] 
*گرفتار در چنبر خودکرده‌ها! [2010 Jun] 
*گندیدگی ریشه! [2010 May] 
*ایستاده بر بلندای قلّهء وقاحت!  [2010 May] 
*آیا واقعا" «این اسلام نیست»؟! [2010 Apr] 
*سرازیری سقوط! [2010 Apr] 
*زبان هرزه درا! [2010 Apr] 
*صداهای انیرانی! [2010 Apr] 
*98 به 2، 2 به 98! [2010 Apr] 
*"در کمرکش چاه"! [2010 Mar] 
*فرصت سوزی! [2010 Feb] 
*مجمع عمومی 22 بهمن! [2010 Feb] 
*ورشکستگی همه جانبه! [2010 Jan] 
*گازانبر ترور و فریب! [2010 Jan] 
*غبارآلود یا تیره وتار؟! [2010 Jan] 
*وبال گردن! [2009 Dec] 
*توفان در فنجان شکستهء ولایت! [2009 Dec] 
*ژرفنای فرومایگی! [2009 Dec] 
*ما دانشجوییم! [2009 Dec] 
*فاسد تا مغزاستخوان! [2009 Nov] 
*فروریزی دیوارهای ننگ و ترس! [2009 Nov] 
*مخلّ مبانی زندگی انسانی! [2009 Nov] 
*جایگاه سبز در رنگین کمان! [2009 Oct] 
*کهریزک: دادگاه جنایتکاران! [2009 Oct] 
*اوباما چه می کند؟!  [2009 Sep] 
*جامعهء پریشان و حاکمان روان پریش! [2009 Aug] 
*تجاوز در نظام تجاوز در تجاوز! [2009 Aug] 
*سردرگم وآشفته! [2009 Aug] 
*دشمنی با هویت ایرانی! [2009 Aug] 
*تلقّی فاشیستی ازآزادی بیان و... [2009 Jul] 
*چه نیاز به دشمن؟! [2009 Jul] 
*به سوی فروپاشی! [2009 Jul] 
*ما نشستیم و... [2009 Jul] 
*ایران غلتیده در خون  [2009 Jun] 
*حماسه شکوهمند رسوایی [2009 Jun] 
*سه رباعی درباره‌ی مقام معظم رهبری [2009 Jun] 
*دود شد و به هوا رفت [2009 Jun] 
*من رأی نمی‌دهم  [2009 Jun] 
*گردونه ی اهریمنی  [2009 Jun] 
*آزادترین کشور دنیا  [2009 May] 
*حکومت بسیجی ـ سپاهی  [2009 Apr] 
*سال اصلاح الگوی مصرف  [2009 Mar] 
*نفت و فرهنگ [2009 Mar] 
*به عمر تا علی بشنود [2009 Mar] 
*نوروزتان پیروز  [2009 Mar] 
*حیا [2009 Feb] 
*ولایت فقیه و حقوق بشر [2009 Feb] 
*آمدن شهسوار ناجی [2009 Feb] 
*بهای آمریکا ستیزی  [2009 Feb] 
*اوبامانیا! [2009 Jan] 
*آلوده چون هوا  [2009 Jan] 
*فروش چاه های نفت  [2009 Jan] 
*عظمت کنفت شدن  [2009 Jan] 
*فاجعه پایان سال، سال پایان فاجعه [2009 Jan] 
*نظام قانون ستیز  [2008 Dec] 
*بخشش از کیسه خلیفه! [2008 Dec] 
*ننگ بر دیکتاتوری [2008 Dec] 
*دنیای پرآشوب [2008 Dec] 
*"YES WE CAN" ! [2008 Nov] 
*دو بازوی بلند و کوتاه  [2008 Nov] 
*دگرگشت یا برگشت  [2008 Nov] 
*کار شما تمام است  [2008 Nov] 
*هم شرقی، هم غربی  [2008 Sep]