اوباما چه می کند؟!
شهباز نخعی

نویل چمبرلن (Neville Chamberlain)  1940-1869، بین سال های 1937 و 1940 نخست وزیر بریتانیا بود. او که جنگ پر تلفات جهانی اول را به چشم دیده بود، بر این باور بود که با سازش با آدولف هیتلر می توان از بروز یک جنگ دیگر جلوگیری کرد.
برمبنای همین باور در 29 سپتامبر 1938 توافقنامه مونیخ را با هیتلر امضاء کرد که به موجب آن بریتانیا و فرانسه، در غیاب نمایندگان جمهوری چک اسلوواکی، پذیرفتند که منطقه سودتنلند (Sudetenland) چک به آلمان هیتلری واگذار شود و با این کار می پنداشت که به «صلح» دست یافته است.
شش ماه بعد، در ماه مارچ 1939، هیتلر مناطق بوهمیا و موراویای چک را تصرف کرد و در اسلوواکی نیز دولتی دست نشانده مستقر کرد.
کمتر از یک سال پس از توافق نامه مونیخ، در سپتامبر 1939 نیروهای هیتلر لهستان را اشغال کردند و چمبرلن ناگزیر شد به آلمان نازی اعلان جنگ دهد و پر تلفات ترین جنگ تاریخ بدین گونه آغاز شد.
چمبرلن سیاستمداری بی تجربه و تازه کار نبود. در خانواده ای سیاست پیشه به دنیا آمده بود، پدرش عهده دار سمت های مهمی در دولت بریتانیا بود و برادرش، آستین چمبرلن، که در سال 1925 جایزه صلح نوبل گرفته بود، سالها وزیر امور خارجه بریتانیا بود و خودش نیز پیش از نخست وزیری سالها نماینده پارلمان و وزیر بود.
سازش و تسلیمی که او در برابر هیتلر پیشه کرد، نیز به خاطر این نبود که کسی عواقب کارش را به او گوشزد نکرده بود.
در سال های پیش از توافقنامه مونیخ، بسیاری از جمله دو تن از سیاستمداران با نفوذ انگلستان: وینستون چرچیل و آنتونی ایدن- که پس از چمبرلن نخست وزیر و وزیر امور خارجه شدند- صدها مقاله در مخالفت با روش سازشکارانه چمبرلن نوشتند، اما نتوانستند او را از راه و روشی که در پیش گرفته بود منصرف سازند و جلوی وقوع بزرگترین تراژدی تاریخ را بگیرند!  
اینک، هفتاد سال پس از آغاز آن فاجعه، همه شواهد حاکی از آن هستند که تاریخ دارد- این بار به گفته کارل مارکس، به صورت کمدی- تکرار می شود!
 
اوباما و مذاکره بدون پیش شرط با آخوندهای جنایتکار
درست یک سال پیش در همین روزها، ایالات متحده آمریکا و به تبع آن بسیاری از نقاط دیگر دنیا، مجذوب جوان بلند بالای سخنوری شده بودند که با شعارهای «تغییر» و «آری، ما می توانیم!» اش همگان را مسحور خود کرده بود.
افسون باراک حسین اوباما –که در آن روزها «حسین»اش را با نهایت دقت و مهارت پنهان می کرد- چنان فراگیر بود که تب آن به جان بسیاری از هم میهنان ما –که بطور سنتی به خاطر عملکرد جیمی کارتر نسبت به دموکرات ها نظر خوشی ندارند- نیز افتاد و این شیفتگی همگانی سرانجام راه او را برای رفتن به کاخ سفید هموار کرد.
باراک اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی خویش و در چهارچوب شعار «تغییر» خود وعده کرد که به خلاف سیاست جرج دبلیو بوش، بدون پیش شرط با حکومت آخوندی حاکم بر ایران به گفتگو بر سر مسئله اتمی خواهد پرداخت.
در اجرای این وعده، اوباما پس از استقرار در کاخ سفید در 20 ژانویه سال جاری، دست دوستی به سوی آخوندهای حاکم دراز کرد.
در پیام نوروزی خود شعر «بنی آدم اعضاء یک پیکرند» خواند و برای سید علی خامنه ای نامه فدایت شوم محرمانه –که کسی از محتوای آن آگاهی ندارد- نوشت.
تا اینجای قضیه قابل پذیرش یا دستکم توجیه بود زیرا در ایران حکومتی حاکم بود که ادعای دموکراسی اش گوش فلک را کر می کرد و برای بازتاب خبرهای انتخابات ریاست جمهوری اش 600 خبرنگار را از چهار گوشه عالم به تهران دعوت کرده بود.
رویدادهای پس از 22 خرداد، تشت رسوایی «مردم سالاری دینی» را از بام دنیا، یا به قول عبدالکریم سروش «بام تاریخ»، به زمین انداخت و سرکوب وحشیانه و جنایتکارانه حکومت امواج بزرگی از بیزاری و انزجار در سراسر دنیا پدید آورد!
خیزش و رستاخیز مردم ایران که همدلی و پشتیبانی بخش بزرگی از افکار عمومی سراسر دنیا را به خود جلب کرد، فرصتی طلایی و گرانبها فرا روی آقای اوباما نهاد تا به یک کدورت تاریخی مزمن نقطه پایان نهد، به پشتیبانی از مردم ایران برخیزد و فکر مذاکره بدون پیش شرط با حاکمان جنایتکاری که مردم پایه های قدرتشان را به لرزه انداخته اند و به فردای خود اطمینان ندارند را از سر بیرون کند.
اما، سخنور خوش قد و بالای جذاب، الزاما به معنای سیاستمدار مجرب و با درایت نیست و باراک اوباما نه تنها از این فرصت طلایی و گرانبها بهره نگرفت، بلکه بی اعتنا به مردم ایران، نامه فدایت شوم دوم را نیز به سیدعلی خامنه ای نوشت بدون آن که با خود بیاندیشد که به فرض خیلی بعید که نتیجه این مذاکرات بطور دلخواه پیش رود و به انجام برسد، چه تضمینی برای آن که یک حکومت لرزان و مورد نفرت مردم به آن وفادار بماند وجود دارد؟!
در جریان مبارزات طولانی انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا، بسیاری از رقبای باراک اوباما بر بی تجربگی او، به ویژه در زمینه سیاست خارجی، انگشت می نهادند و تاکید می کردند. قدرت سخنوری و جذابیت های شخصی آقای اوباما براین تاکیدها فائق آمد، اما اکنون که تنها 8 ماه از زمامداری او گذشته، بسیاری به این فکر افتاده اند که آن رقبا پر بی ربط نمی گفته اند!
به گزارش صدای آمریکا از واشنگتن:
«تظاهر کنندگانی که روز شنبه 12 سپتامبر از سراسر کشور در برابر ساختمان کنگره ایالات متحده گرد آمده بودند، با دادن شعار و برافراشتن پرچم آمریکا از باراک اوباما و کنگره خواستند تا هزینه های دولت را کاهش دهند...
بسیاری از تظاهرکنندگان نسبت به صرف میلیاردها دلار برای پیشگیری از ورشکستگی بانک ها و میلیاردها دلار دیگر برای اصلاح خدمات درمانی ابراز خشم کردند».
بنابر یک نظرخواهی انجام شده توسط آسوشیتدپرس و GFK  که روز چهارشنبه 10 سپتامبر منتشر شد، 52 درصد از آمریکاییان از شیوه عملکرد باراک اوباما در پرونده اصلاح خدمات درمانی آمریکا ابراز نارضایتی کرده اند.
این تعداد در نظرخواهی پیشین در ژوئیه گذشته 43 درصد بوده اند.
نتیجه یک نظرخواهی دیگر، که توسط موسسه نظرسنجی راسموسن ریپورتز در تاریخ 14 سپتامبر منتشر شده، نشان می دهد که 34 درصد از رای دهندگان روش مدیریت باراک اوباما را تایید و 37 درصد از آن ابراز نارضایتی می کنند.
در عرصه سیاست خارجی نیز نارضایتی ها رو به افزایش اند. روزنامه گاردین انگلستان در شماره اخیر خود در مقاله ای با عنوان:
«انقلاب ایران؟ تندروها بردند»، می نویسد:
«اگر این سیاست ها را کنار بگذاریم، دو گزینه باقی می ماند:
یکی این که اذعان کنیم ممکن است حق با اسراییل باشد که می گوید تنها راه مطمئن برای به تاخیر انداختن یا متوقف کردن برنامه هسته ای ایران، اقدام نظامی است.
راه دیگر این که کاری نکنیم و امیدوار باشیم تاکید مکرر ایران بر این که به دنبال بمب اتمی نیست، واقعیت دارد. مشکل این جاست که خطر هر دو گزینه فاجعه است»!
خبرگزاری فرانسه نیز روز چهارشنبه 9 سپتامبر در گزارشی از واشنگتن اعلام کرد:
«به نظر می رسد سیاست خارجی اوباما در آستانه شکست قرار دارد... در واشنگتن برخی معتقدند که سیاست اوباما در زمینه تعامل با دشمنان، سیاستی ساده لوحانه است و گروه دیگری نیز از عدم قاطعیت او به شدت انتقاد می کنند.
اوباما اعلام کرده بود که اهل گفتگو و تعامل با دشمنان است، اما اکنون با توجه به مسایلی که اتفاق افتاده، به نظر می رسد قصد دارد از این رویکرد خود دست بردارد. شکست در متقاعد کردن رژیم های تهران و کره شمالی برای آمدن به پای میز مذاکره و توقف برنامه هسته ای آنها این گونه ارزیابی می شود که تعامل با این حکومت ها، تفکری خام و ساده لوحانه است و دست یاری که اوباما به سوی آنها دراز کرده بود بی فایده است»!
با این همه، به نظر نمی آید که آقای اوباما در سیاست به زعم خبرگزاری فرانسه «ساده لوحانه» خود تجدید نظر کرده باشد.
هفته گذشته، بنابر گزارش 13 سپتامبر تارنمای صدای آمریکا، محمود احمدی نژاد گفت دولت جمهوری اسلامی آماده است درباره مسایل گوناگون، غیر از برنامه هسته ای، با قدرت های جهانی درباره «همکاری های بین المللی و حل مشکلات امنیتی و اقتصادی جهان» مذاکره کند.
 
«بسته بازی» آخوندها
هفته گذشته، حکومت آخوندی که ظاهرا از «بسته بازی» خیلی خوشش آمده، بسته پیشنهادی جدید خود را توسط منوچهر متکی، وزیر امور خارجه حکومت به نمایندگان کشورهای 1+5 تسلیم کرد.
روز شنبه نیز منوچهر متکی که به همراه احمد داوداغلو، وزیر خارجه ترکیه، در نشستی خبری در تهران شرکت کرده بود، گفت:
«با توجه به بسته جدیدی که ارائه کرده ایم، امکان گفتگو با غرب در زمینه هسته ای وجود دارد».
این در حالی است که محمود احمدی نژاد پیش تر اعلام کرده بود که پرونده اتمی بسته شده و درباره آن مذاکره نمی کند و در بسته پیشنهادی نیز هیچ اشاره ای به مسئله هسته ای نشده است.
روز یکشنبه 13 سپتامبر، رابرت گیبس، سخنگوی کاخ سفید واشنگتن اعلام کرد که مذاکره با رژیم ایران بر برنامه اتمی این کشور متمرکز خواهد بود. نشریه تایمز هم نوشت که تصمیم آمریکا مبنی بر تماس و گفتگوی مستقیم با ایران برغم مخالفت این کشور با هر نوع مصالحه بر سر برنامه اتمی اش، نتیجه مخالفت دولت مسکو با تصویب قطعنامه و مجازات های جدید علیه حکومت تهران است.
برای تکمیل کلکسیون این حرف های ضد و نقیض، روز یکشنبه 13 سپتامبر فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم اعلام کرد که «ما منتظر دیدار با ایران هستیم تا ببینیم این کشور تا چه اندازه تمایل به همکاری دارد... ما به دنبال مذاکره مستقیم میان اعضای 1+5 و ایران، برای طرح مسایل و نگرانی هایمان در خصوص فعالیت های هسته ای تهران هستیم و در صورت مذاکره مستقیم با ایران، غرب مسئله هسته ای را هم مطرح خواهد کرد»!.
 
مکالمه کرها
برمبنای این اظهارات و رفتارهای آشفته، پریشان و متناقض، حتی اگر مذاکراتی هم صورت گیرد، می توان تقریبا مطمئن بود که چیزی شبیه به مکالمه کرها خواهد بود که در آن هر کس تنها حرف خود را می زند بی آن که به حرف طرف مقابل گوش فرا دهد!.
دو هفته دیگر، 29 سپتامبر یعنی هفتاد و یکمین سالروز امضاء توافقنامه مونیخ فرا می رسد. نویل چمبرلن پس از امضاء توافقنامه در کنفرانس خبری کاغذ توافقنامه را بالای سر برد و به خبرنگاران نوید اجتناب از جنگ و دستیابی به صلح داد و کمتر از یکسال بعد، مهیب ترین و پر تلفات ترین جنگ تاریخ آغاز گردید.
آیا اوباما می داند که چه می کند؟!

منبع:پژواک ایران


شهباز نخعی

فهرست مطالب شهباز نخعی  در سایت پژواک ایران 

*اختیارات بدون پذیرش مسئولیت!‏  [2018 Jun] 
*انتخاب بین ارسنیک و سیانور!‏  [2018 May] 
*ترقی ازابراز «تأسف» و «نگرانی» به «بهت زدگی»! [2018 May] 
*برجام درجام!‏  [2018 May] 
*هنوز فرصت هست! [2018 May] 
*درس چگونگی رهایی از شرّ استبداد!  [2018 Apr] 
*فرار بی مغزها!‏  [2018 Apr] 
*«کارنامه درخشان»!  [2018 Apr] 
*دلار 10 هزارتومانی! [2018 Mar] 
*سال آخر!  [2018 Mar] 
* حرکت در دایره بسته!  [2018 Mar] 
* قطعنامه های بی معنا!  [2018 Feb] 
*«العفو، العفو»! [2018 Feb] 
*دخیل بستن به امامزاده رفراندوم! [2018 Feb] 
* ‏«توبه گرگ...»!‏  [2018 Feb] 
*مسابقه سقوط!‏ [2018 Feb] 
*تبدیل بنگاهداری به سهامداری!‏  [2018 Jan] 
* تَرَک برداشتن دیوار ترس!‏ [2018 Jan] 
* دستاویز واقعیت گریزی!‏  [2018 Jan] 
*فرصت طلایی!‏  [2018 Jan] 
*آنکارا درصدد چنگ اندازي مجدد بر خاورنزديک است؛ پايان «مدل ترک» [2017 Apr] 
*ترجمه کتاب "امپراتوری تفتیش"  [2017 Mar] 
*نبرد عقل و احساس! [2016 Jun] 
*در شیشه کردن غول!  [2016 Jun] 
* امنیت واقعی و توهّم امنیت! [2016 Jun] 
*داد از این همه بیداد! [2016 Jun] 
*«ترکیه لاییک است و لاییک می ماند»!  [2016 May] 
* بهای سنگینِ خیره سری! [2016 May] 
* «مایه شرمساری و نابخشودنی»!  [2016 May] 
*ذهنیت ترفندباز! [2016 Apr] 
* هشدارهای مکرّر و گوش های ناشنوا! [2016 Apr] 
* پرونده موشکی، جایگزین پرونده هسته ای! [2016 Apr] 
* پرونده موشکی، جایگزین پرونده هسته ای! [2016 Apr] 
*پرده ی غبار! [2016 Apr] 
*چرا نمی پرسید چرا؟! [2016 Mar] 
*پا پس کشیدن ناگهانی!  [2016 Mar] 
*پیامد نرمش قهرمانانه!  [2016 Mar] 
*«خُب، به کجا رسیدید؟»! [2016 Mar] 
*در انتظار داوری تاریخ!  [2016 Feb] 
*بیم و امید  [2016 Feb] 
*ولایت مطلقه فقیه منشأ فساد است! [2016 Feb] 
*چشم پوشی بر نقض گسترده حقوق بشر درایران! [2016 Jan] 
* فرجام یا آغاز راه دراز 8 ساله اجرای برجام!  [2016 Jan] 
*پنهان کردن ناتوانی در پوشش سخاوت!  [2016 Jan] 
*رهایی از شرّ حکومت ولایت مطلقه فقیه! [2016 Jan] 
*لاف زنی های ریاکارانه روباه بنفش!  [2015 Dec] 
*جنایت مشروع و قانونی علیه بشریت! [2015 Dec] 
*ترفند بازی حکومت آخوندی! [2015 Dec] 
*اردوغان، نفت، داعش! [2015 Dec] 
*شکرگزاری! [2015 Nov] 
*چرا؟! [2015 Nov] 
*13 کرسی تا سلطان رجب! [2015 Nov] 
*سازمان بی سامان! [2015 Oct] 
* تلنگر مردمی! [2015 Oct] 
*زدوبند روسیه با غرب! [2015 Oct] 
*گام نهایی! [2015 Oct] 
*سوریه در اشغال روسیه! [2015 Oct] 
*تکلیف روشن است! [2015 Sep] 
*روغن روی آش سوریه! [2015 Sep] 
*سیاست مداران دروغگو، خودخواه و فرصت طلب! [2015 Sep] 
*بدتر از دروغ! [2015 Aug] 
*زیر آواز زدن ورشکسته [به تقصیر]! [2015 Aug] 
*«هزاران نکته و سخن ناگفته»! [2015 Aug] 
*کورسوی امید! [2015 Aug] 
*«سوریه، ننگین ترین لکّه بروجدان انسانی جهان»! [2015 Jul] 
*یک نان نسیه و صد گرسنه! [2015 Jul] 
*دو توافق و یک پرسش: فرجام یا آغاز؟! [2015 Jul] 
*«میراث بین المللی افتضاح»! [2015 Jul] 
*نظام برده داری مدرن! [2015 Jul] 
*رسیدن به توافق نهایی؟! [2015 Jun] 
*شکست فاجعه بار ج.ا. ! [2015 Jun] 
*حساب هایی که درست از آب در نیامد! [2015 Jun] 
*رسوایی فساد در فیفا! [2015 Jun] 
*مظلوم نمایی و رجزخوانی های توخالی! [2015 May] 
*داعش، پدیده ای گذرا یا ماندگار؟! [2015 May] 
*زمین لرزه در تهران، احتمالی ضعیف یا رویدادی محتوم با زمان غیرقابل پیش بینی! [2015 May] 
*وجدان ناآرام آقای اوباما! [2015 May] 
*جایگاه در شاخص شادی و رضایت! [2015 May] 
*جایگاه در شاخص فلاکت! [2015 Apr] 
*گل سوریه و سبزه یمن! [2015 Apr] 
*آن که فریب می دهد و آن که فریب می خورد [2015 Apr] 
*هردو حق دارند! [2015 Apr] 
*پیشنهاد رهبری خاتمی! [2015 Mar] 
*مسئول مستقیم سرنوشت دردناک یونس ها! [2015 Mar] 
*قمار سیاسی! [2015 Mar] 
*عجیبا! غریبا! شگفتا! [2015 Feb] 
*سکولاریسم اسلامی! [2015 Feb] 
*سر گاو هسته ای در خمره ولایت! [2015 Feb] 
*جنایات بی مکافات! [2015 Jan] 
* گسترش آشفتگی، تنش و آشوب! [2015 Jan] 
*جنگ با معلول! [2015 Jan] 
*جمهوری اسلامی، آری یا نه؟! [2015 Jan] 
*2015، سال تعیین تکلیف؟! [2015 Jan] 
*زهی خیال محال! [2014 Dec] 
*«سبقت گرفتن در شیادی»! [2014 Dec] 
*نشانی بیت رهبری! [2014 Dec] 
* کاهش و افزایش بهای نفت و نان! [2014 Dec] 
* بغض فروخورده! [2014 Nov] 
* گریز از مسئولیت! [2014 Nov] 
*«روز واقعه» برای باراک حسین اوباما! [2014 Nov] 
*روگردانی از اسلام سیاسی! [2014 Oct] 
*مستقیم از بیت رهبری! [2014 Oct] 
*نباید درحد حرف باشد! [2014 Oct] 
*حق زندگی! [2014 Oct] 
*پایان رنج ها! [2014 Oct] 
*ردایی از تار و پود دروغ! [2014 Sep] 
*بان کی مون، عامل سازمان CIA! [2014 Sep] 
*رطب خورده...! [2014 Sep] 
*راهبرد بی عملی و انفعال! [2014 Sep] 
*دور باطل! [2014 Aug] 
*«یک: رهبر نباشد، دو: سپاه نباشد»! [2014 Aug] 
*شمار طرفداران حکومت آخوندی! [2014 Aug] 
*زندانی با 78 میلیون زندانی! [2014 Jul] 
*حد و مرز بیدادگری! [2014 Jul] 
*غزوه ی غزه! [2014 Jul] 
*معنای اعتدال! [2014 Jul] 
*دو خلیفه در یک اقلیم! [2014 Jul] 
*«فروپاشی نظامی پوسیده»! [2014 Jun] 
*رهایی از بن بست! [2014 Jun] 
*حوزه آسیب رسانی توفان! [2014 Jun] 
*اعداد بی پایه و اساس و مغایر منافع ملی! [2014 Jun] 
*نجات دهنده سوریه و کل خاورمیانه! [2014 May] 
* قوطی بگیر و بنشان! [2014 May] 
*بهایی ستیزی؛ ما منزجریم! [2014 May] 
*«آیینه شکستن خطاست»! [2014 May] 
*فارغ شدن از عشق به استبداد یا دگرگونی در بازتولید آن؟! [2014 May] 
*توهین به مقام معظم رهبری! [2014 Apr] 
*بحران عمیق تر و پیامدهای وحشتناک! [2014 Apr] 
*«باید به شدت مراقب بود»! [2014 Apr] 
*شکستن رکورد بیدادگری! [2014 Apr] 
*... که غصّه سرآید! [2014 Mar] 
*باید ازما تشکر کنند! [2014 Mar] 
*خواب آرام آقای اوباما! [2014 Mar] 
*«حرف حساب جواب ندارد»، جنجال دارد! [2014 Mar] 
*پیروزی ایستادگی بر سرکوب! [2014 Feb] 
*جام زهر و این همه ادا! [2014 Feb] 
*بانی واقعی انقلاب!  [2014 Feb] 
*سبد کالا؛ چرا چنین خوار شدیم؟! [2014 Feb] 
*دیپلماسی واقعیت گریز و روان پریش [2014 Jan] 
*عوض کردن آبنبات با سماق! [2014 Jan] 
*قربانی سیاست بازی ها! [2014 Jan] 
*سرباز کوچک و جسور ولایت و جرثومه فساد! [2014 Jan] 
*تئوری توطئه! [2013 Dec] 
* تسویه خرده حساب ها!  [2013 Dec] 
*گنداب ولایی فساد! [2013 Dec] 
*نگاه راهبردی ظریف به ابوموسی!  [2013 Dec] 
*توافق ذلت بار ژنو؛ چاره دیگری نبود!  [2013 Nov] 
*دخیل بستن به امامزاده اوباما! [2013 Nov] 
*مذاکرات کرها! [2013 Nov] 
*کاپیتولاسیون روسی و چینی!  [2013 Nov] 
*کاشت باد و دروی توفان! [2013 Oct] 
*حکایت چوب و پیاز! [2013 Oct] 
*بحران ساز پایان بخش بحران! [2013 Oct] 
*پاک کردن داغ ننگ! [2013 Oct] 
*پایان بخشیدن به کابوس 35 ساله! [2013 Oct] 
*نخورده نباید شکرکرد! [2013 Sep] 
* «آنچه این نامردمان...»! [2013 Sep] 
*تله خود ساخته! [2013 Sep] 
*کوبیدن برطبل رسوایی! [2013 Sep] 
*ترکیب دو رییس جمهوری! [2013 Aug] 
* پرداخت یکجای صورت حساب!  [2013 Aug] 
*هم تقلب بود، هم تدلیس! [2013 Aug] 
*کدام فرقه ضالّه، مضلّه واقعی است؟!  [2013 Aug] 
*مرغ یک پا دارد! [2013 Jul] 
*کشتار در بن بست! [2013 Jul] 
*«ولا[کن] تجسسوا»! [2013 Jul] 
*حال ایران خانم بد است! [2013 Jul] 
*پیروزی جامعه مدنی بر جامعه مدینه النبی! [2013 Jul] 
*زندان یا قتلگاه! [2013 Jun] 
*کله شقی و قانون گریزی یا برگشت براه اعتدال و عقلانیت!  [2013 Jun] 
*عروسک های سپاه! [2013 Jun] 
*«حقوق تعریف شده حزب الله»! [2013 Jun] 
*آیا «روز رهایی نزدیک است»؟! [2013 May] 
*به سوی خلافت اسلامی! [2013 May] 
*رد صلاحیت در پایبندی به قانون!  [2013 May] 
*سیرک انتصخوابات [2013 May] 
*کارنامه سیاه حکومت مدعی حمایت از مستضعفان!  [2013 May] 
*بی یاوری مردم سوریه! [2013 Apr] 
*«سال رسوایی سیاسی و اقتصادی»!  [2013 Apr] 
*جابجایی محمود با محمد یا محسن و یا ...! [2013 Apr] 
*گشودن گره کور! [2013 Mar] 
*پیروزی نوروز! [2013 Mar] 
*پایمال شدن منافع ملی! [2013 Mar] 
*کش بدهید! [2013 Feb] 
*زجرکشی! [2013 Feb] 
*چه چیز «مجرمانه» نیست؟! [2013 Feb] 
*سکّه یک پول! [2013 Feb] 
*شورش پابرهنگان! [2013 Jan] 
*کشت علوفه در جنگل! [2013 Jan] 
*نمایش درماندگی در اپرا! [2013 Jan] 
*پا جای پای ما! [2012 Dec] 
*راه تازه غارت! [2012 Dec] 
*شکست شعار «النصربالرعب»! [2012 Dec] 
*«تصحیح بی عدالتی تاریخی» [2012 Dec] 
*بزنگاه حساس! [2012 Nov] 
*لحاف ملا! [2012 Nov] 
*هرگز چنین مباد! [2012 Nov] 
*«تغییر»؟ حتی یک ذرّه! [2012 Nov] 
*فریب خوار و فریبکار! [2012 Sep] 
*درحال پیشرفت مطلوب! [2012 Sep] 
*نظام ولایی و اصل انصاف! [2012 Sep] 
*«به نام ایرانیان، مردم سوریه را نکشید»! [2012 Sep] 
*بیماری درمان ناپذیر! [2012 Aug] 
*تا هست می کشد! [2012 Aug] 
*خط قرمز یا چراغ سبز! [2012 Aug] 
*دریاچهء بینوای ارومیه!  [2012 Aug] 
*«هان ای دل عبرت بین...»!  [2012 Aug] 
*پشت سر افغانستان! [2012 Jul] 
*«مسیر طبیعی امور»!  [2012 Jul] 
*ترک برداشتن شیشهء عمر!  [2012 Jul] 
*کنگره وصف گل! [2012 Jun] 
*استخوان های لای زخم! [2012 Jun] 
*در صدر فهرست ننگ!  [2012 Jun] 
*کارنامه درخشان برادران قاچاقچی  [2012 Jun] 
*زبان زور!  [2012 May] 
*کند شدن شمشیردودم!  [2012 May] 
*مرحله آخرکلاه گشاد هدفمند!  [2012 May] 
*اثر تذکر و هشدار! [2012 May] 
*اثر تذکر و هشدار!  [2012 Apr] 
*آخرین تیرهای ترکش! [2012 Feb] 
*دیوان بلخ! [2012 Feb] 
* پرسش تلخ! [2012 Feb] 
*ننگ بر روسیه و... [2012 Feb] 
*بار سنگین و ننگین! [2012 Feb] 
*افسارگسیختگی اقتصاد! [2012 Jan] 
* جدایی ج. ا. از سوریه! [2012 Jan] 
*گردنه خطرناک! [2012 Jan] 
*تنگه و تنگنا! [2012 Jan] 
*شرط بندی روی اسب مرده! [2011 Dec] 
*به «جوان آنلاین» سپاه پاسداران و اذنابش! [2011 Dec] 
*واسلاو و کیم! [2011 Dec] 
*حیف و صد حیف! [2011 Dec] 
*انجام کار ناتمام! [2011 Nov] 
*مرگ در بحران! [2011 Nov] 
*نیاز به حمله نظامی نیست! [2011 Nov] 
*محاکمه دردادگاه صالح! [2011 Nov] 
*زایش موش از کوه «بهار عربی»! [2011 Oct] 
*«فکاهی مبتذل»! [2011 Oct] 
*من آدم می کشم، تو آدم می کشی... [2011 Oct] 
*خودش کش می آید! [2011 Oct] 
*آسانی و آرامی! [2011 Sep] 
*حق ناحق! [2011 Sep] 
*نیمه راه ناکجاآباد! [2011 Sep] 
*این مسخره بازی ها برای چیست؟!  [2011 Sep] 
*کویر غیرقابل سکونت! [2011 Aug] 
*لرزه براندام ولی فقیه! [2011 Aug] 
*معیار سنجش بزرگی یک ملت چیست؟ [2011 Aug] 
*علوم انسانی، بر پایهء قرآن-شرعیات! [2011 Aug] 
*استبداد پذیری! [2011 Aug] 
*زندان يا محل شکنجه و کشتار!  [2011 Jul] 
*خودکامگی و نبود آزادی، جواز مبارزه مسلحانه ؟! [2011 Jul] 
*خانه چوبی! [2011 Jul] 
*شهامت اخلاقی یا زدن نعل وارونه! [2011 Jul] 
*ناهمبستگی اسلامی! [2010 Sep] 
*گرفتار در چنبر خودکرده‌ها! [2010 Jun] 
*گندیدگی ریشه! [2010 May] 
*ایستاده بر بلندای قلّهء وقاحت!  [2010 May] 
*آیا واقعا" «این اسلام نیست»؟! [2010 Apr] 
*سرازیری سقوط! [2010 Apr] 
*زبان هرزه درا! [2010 Apr] 
*صداهای انیرانی! [2010 Apr] 
*98 به 2، 2 به 98! [2010 Apr] 
*"در کمرکش چاه"! [2010 Mar] 
*فرصت سوزی! [2010 Feb] 
*مجمع عمومی 22 بهمن! [2010 Feb] 
*ورشکستگی همه جانبه! [2010 Jan] 
*گازانبر ترور و فریب! [2010 Jan] 
*غبارآلود یا تیره وتار؟! [2010 Jan] 
*وبال گردن! [2009 Dec] 
*توفان در فنجان شکستهء ولایت! [2009 Dec] 
*ژرفنای فرومایگی! [2009 Dec] 
*ما دانشجوییم! [2009 Dec] 
*فاسد تا مغزاستخوان! [2009 Nov] 
*فروریزی دیوارهای ننگ و ترس! [2009 Nov] 
*مخلّ مبانی زندگی انسانی! [2009 Nov] 
*جایگاه سبز در رنگین کمان! [2009 Oct] 
*کهریزک: دادگاه جنایتکاران! [2009 Oct] 
*اوباما چه می کند؟!  [2009 Sep] 
*جامعهء پریشان و حاکمان روان پریش! [2009 Aug] 
*تجاوز در نظام تجاوز در تجاوز! [2009 Aug] 
*سردرگم وآشفته! [2009 Aug] 
*دشمنی با هویت ایرانی! [2009 Aug] 
*تلقّی فاشیستی ازآزادی بیان و... [2009 Jul] 
*چه نیاز به دشمن؟! [2009 Jul] 
*به سوی فروپاشی! [2009 Jul] 
*ما نشستیم و... [2009 Jul] 
*ایران غلتیده در خون  [2009 Jun] 
*حماسه شکوهمند رسوایی [2009 Jun] 
*سه رباعی درباره‌ی مقام معظم رهبری [2009 Jun] 
*دود شد و به هوا رفت [2009 Jun] 
*من رأی نمی‌دهم  [2009 Jun] 
*گردونه ی اهریمنی  [2009 Jun] 
*آزادترین کشور دنیا  [2009 May] 
*حکومت بسیجی ـ سپاهی  [2009 Apr] 
*سال اصلاح الگوی مصرف  [2009 Mar] 
*نفت و فرهنگ [2009 Mar] 
*به عمر تا علی بشنود [2009 Mar] 
*نوروزتان پیروز  [2009 Mar] 
*حیا [2009 Feb] 
*ولایت فقیه و حقوق بشر [2009 Feb] 
*آمدن شهسوار ناجی [2009 Feb] 
*بهای آمریکا ستیزی  [2009 Feb] 
*اوبامانیا! [2009 Jan] 
*آلوده چون هوا  [2009 Jan] 
*فروش چاه های نفت  [2009 Jan] 
*عظمت کنفت شدن  [2009 Jan] 
*فاجعه پایان سال، سال پایان فاجعه [2009 Jan] 
*نظام قانون ستیز  [2008 Dec] 
*بخشش از کیسه خلیفه! [2008 Dec] 
*ننگ بر دیکتاتوری [2008 Dec] 
*دنیای پرآشوب [2008 Dec] 
*"YES WE CAN" ! [2008 Nov] 
*دو بازوی بلند و کوتاه  [2008 Nov] 
*دگرگشت یا برگشت  [2008 Nov] 
*کار شما تمام است  [2008 Nov] 
*هم شرقی، هم غربی  [2008 Sep]