فروش چاه های نفت
شهباز نخعی

بشتابید که غفلت یا حتی تاخیر موجب پشیمانی است.

دیر بجنبید رندان همه را برده اند و سرتان بی کلاه می ماند!

 

فکرش را بکنید: شش دانگ یک چاه نفت با تولید روزانه بین پنج تا پانزده هزار بشکه. اگر قیمت بازار کساد و راکد این روزها ـ 40 دلار هر بشکه ـ را در نظر بگیرید می شود روزی دویست تا ششصد هزار دلار. اگر قیمت ها باز بالا برود و به سطح هفت ـ هشت ماه پیش بازگردد، درآمد روزانه بین هفتصد هزار تا دو میلیون دلار می شود. عمر متوسط یک چاه نفت را 15 سال در نظر بگیرید و ببینید درآمد سر به کجا می زند. اگر قیمت متوسط را بشکه ای صد دلار حساب کنید، جمع درآمد پانزده سال ـ بسته به میزان استخراج روزانه بین پنج تا پانزده هزار بشکه ـ سر به رقم نجومی دو میلیارد و هفتصد تا هشت میلیارد دلار می زند. همه اینها هم تنها با یک سرمایه گذاری ناقابل چهار تا شش میلیون دلاری! باور نمی کنید؟! راستش خود من هم وقتی چند هفته پیش در نوشتار "نظام قانون ستیز" عواقب خطرناک نقض اصل 44 قانون اساسی توسط مقام معظم رهبری را شرح می دادم، باور نمی کردم که این قدر تر و فرز و به سرعت به سراغ اصل مطلب بروند و می پنداشتم که تمهید مقدمات، با پرداختن به کارخانه های مصادره شده و صنایع جانبی، دست کم به چند سال زمان نیاز دارد! طرح از سیدمحمود جوادی

اما، این چنین که پیداست، نظام ولایت مطلقه فقیه حال و حوصله این گونه مقدمه چینی ها را ندارد و شاید فرصت را برای خود آن چنان تنگ می بیند که حیا را خورده و آبرو را قی می کند و آشکارا حراج چاههای نفت را اعلام می نماید!

چگونه؟!

"رشد و توسعه" نام یک برنامه تلویزیونی است که چند بار در هفته از شبکه دو سیمای ولایت فقیه، برای ایرانیان برونمرزی به صورت زنده پخش می شود. مجری این برنامه فردی به نام بزرگمهر است که از آن دزدهای با چراغی است که همه دانش و قدرت کلام خود را در خدمت این گذاشته است که به من و شمای بیننده برونمرزی سیمای ولایت فقیه بقبولاند که سرزمین قلمرو حکومت آخوندی از پیشرفته ترین سرزمین های دنیاست و سرمایه گذاری در این بهشت برین مزایای بی شمار دارد!

 

 

این آقای مجری در هر یک از برنامه های "رشد و توسعه" از یکی از مسئولان بلند پایه حکومتی دعوت می کند تا درباره ی پیشرفت های شگفت انگیز و محیرالعقول حکومت در عرصه های مختلف اجتماعی و اقتصادی داد سخن دهد!

بعدازظهر روز جمعه بیستم دی ماه، آقایی به نام مهندس حمید بُورَد، معاونت فنی حفاری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب ایران، مهمان برنامه "رشد و توسعه" بود. در این برنامه مهندس حمید بورد از همه ایرانیان برونمرزی دعوت کرد که در حفاری چاههای جدید نفت در مناطق نفت خیز جنوب ایران سرمایه گذاری کنند. به گفته ی او این سرمایه گذاری ـ که برای حفاری هر حلقه چاه بین چهار تا شش میلیون دلار می شود ـ بسیار سودبخش است و در بدترین شرایط یعنی پایین ترین قیمت نفت ـ که در حال حاضر حدود بشکه ای چهل دلار است ـ و کمترین میزان استخراج و تولید یک چاه یعنی پنج هزار بشکه در روز ـ در حالی که بسته به نوع چاه این مقدار می تواند تا سه برابر یعنی پانزده هزار بشکه در روز نیز افزایش یابد ـ مبلغ سرمایه گذاری شده در مدتی بین بیست تا سی روز بازگردانده می شود و پس از آن تا 15 سالی که عمر متوسط یک چاه نفت است، هر چه استخراج شود سود خالص خواهد بود. توجه داشته باشید که این پیش فرض برای بدترین حالت قابل تصور یعنی نفت بشکه ای چهل دلار و میزان حداقل استخراج روزانه یعنی پنج هزار بشکه است و در بهترین حالت، یعنی نفت بشکه ای صد و پنجاه دلار و حداکثر استخراج یعنی پانزده هزار بشکه در روز، مطرح از سیدمحمود جوادیدت زمان لازم برای برگشت سرمایه گذاری شش میلیون دلاری، به کمتر از سه روز می رسد!

در اوضاع و احوال آشفته اقتصادی کنونی دنیا که بهره سپرده های بانکی به ندرت از دو ـ سه درصد تجاوز می کند و سرمایه گذاری در بورس هم با خطر از بین رفتن اصل سرمایه روبروست و بازار خرید و فروش مسکن نیز کاهش قیمت و رکودی فاجعه بار را تجربه می کند، طبعا پیشنهاد سرمایه گذاری شگفت انگیز آقای مهندس بُوَرد، با وعده برگشت اصل سرمایه در سه تا سی روز، با  استقبال شورانگیز هم میهنان برونمرزی روبرو شد. از جمله هم میهنی از نیویورک به برنامه "رشد و توسعه" تلفن کرد و خواست مطمئن شود که آنچه شنیده درست بوده است. معاونت فنی حفاری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب یک بار دیگر با متانت گفته های پیشین خود را تکرار کرد و تلفن کننده را مطمئن نمود که آنچه شنیده درست بوده و مو لای درزش نمی رود!

بیننده دیگری از روسیه تلفن کرد و گفت که در روسیه در عرصه صنایع نفت فعالیت دارد و می تواند دستگاههای لازم برای حفاری چاه نفت را با خود به ایران بیاورد. آقای مهندس بُوَرد پاسخ داد که به همت مهندسان و دانشمندان کشورمان بسیاری از دستگاههای حفاری در داخل و با کیفیتی بهتر از انواع مشابه خارجی ساخته می شوند و در مورد مته های حفاری که هنوز مهندسان و دانشمندان داخلی فرصت نکرده اند بهتر از مشابه خارجی اش را بسازند، شرکتهای خارجی در رقابت با یکدیگر و تنها برای آن که نامشان در فهرست فروشندگان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب ثبت شود، این مته ها را به صورت نمونه رایگان در اختیار این شرکت می گذارند!

الحق و الانصاف، انسان هر قدر هم که با نظام ولایت مطلقه فقیه مخالف باشد، نمی تواند از این که چنین فرصت بی بدیلی برای سرمایه گذاری ـ با برگشت اصل سرمایه در سه تا سی روز و سود چندین میلیون درصدی در درازمدت ـ ایرانیان برونمرزی فراهم کرده، احساس امتنان و سپاسگزاری نکند!

اما خیلی هم ذوق زده نباید شد. برای انجام این سرمایه گذاری پرسود و شگفت انگیز باید واجد شرایط باشید. معیار واجد شرایط بودن را نیز یک روز پس از برنامه "رشد و توسعه" و توضیحات آقای مهندس حمید بُورَد، مقام معظم رهبری اعلام کردند!

به گزارش خبرگزاری حکومتی فارس، روز شنبه 21 دی ماه مقام معظم رهبری نامه ای به رئیس جمهوری نوشتند و در آن سیاستهای کلی برنامه پنجم توسعه در چارچوب سند چشم انداز بیست ساله را ابلاغ نمودند. متن این نامه به شرح زیر است:

"جناب آقای دکتر احمدی نژاد

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و تحیت،

پیش روی بودن دومین برنامه پنج ساله از سند چشم انداز دوره ای بیست ساله کشور و ابلاغ بعضی از سیاستهای کلی اصولی مانند سیاستهای کلی اصل 44 از یک طرف و بعضی از تحولات جهانی از طرف دیگر اقتضا می کند که هر چه زودتر قانون برنامه ی پنج ساله ی پنجم کشور با جهت گیری دستیابی به اهداف مرحله ای متناسب با سند چشم انداز بیست ساله تهیه گردد. اینک سیاستهای کلی برنامه پنجم که باید مبنای تهیه و تدوین قانون برنامه ی پنجم توسعه ی جمهوری اسلامی ایران باشد، ابلاغ می گردد."

آنچه که توسط مقام معظم رهبری به رئیس جمهوری ابلاغ گردیده، شامل 45 بند و سر فصل های "امور اجتماعی" و  "امور اقتصادی" است. نقل تمام بندهای این ابلاغیه در گنجایش این نوشتار نیست. علاقمندان می توانند به آرشیو 21/10/1387 خبرگزاری حکومتی فارس مراجعه نمایند. اما، به عنوان نمونه به چند بند از این ابلاغیه اشاره  می شود. از جمله این که در برنامه پنج ساله مورد نظر، رشد اقتصادی پایدار تولید ناخالص داخلی باید 8 درصد باشد و در پایان برنامه پنج ساله باید نرخ بیکاری به 7 درصد کاهش یابد!

نگارنده به درستی نمی داند که رئیس جمهوری چگونه می تواند امر مطاع مقام معظم رهبری در مورد رشد اقتصادی پایدار تولید ناخالص داخلی 8 درصدی را به مورد اجرا بگذارد، اما از آنجا که دولت مهرورز و عدالت گستر نهم پیش از این در مورد کاهش نرخ بیکاری از 14 درصد به 5/9 درصد توفیق خارق العاده ای داشته، می توان تصور کرد که برای رسیدن به رشد پایدار 8 درصدی نیز از همان فرمول استفاده کند. توضیح این که دولت مهرورز و عدالت گستر برای کاهش نرخ بیکاری از فرمولی استفاده کرد که تاکنون در دنیا سابقه نداشته است. بنابر معیارهای جهانی، 20 ساعت کار در هفته کار نیم وقت و 35 تا 40 ساعت کار در هفته، کار تمام وقت تلقی می شود. آقای احمدی نژاد با یک اقدام ابتکاری این قرار بین المللی استکباری را درهم شکست و با جایگزینی یک معیار انقلابی، نرخ بیکاری را یکباره به میزان بیش از یک سوم کاهش داد! اقدام محیرالعقول انقلابی رئیس جمهوری این بود که دستور داد هر کس یک ساعت در هفته کار داشته باشد بیکار به حساب نمی آید و نامش باید از فهرست بیکاران حذف شود! با چنین فرمول نبوغ آمیزی، حتی اگر در طول پنج سال آینده هر سال یک میلیون نفر نیز به لشکر بیکاران افزوده شود، رئیس جمهوری به راحتی می تواند امر مطاع مقام معظم رهبری را اطاعت نموده و نرخ بیکاری را به 7 درصد برساند. برای این کار کافی است بخشنامه دیگری صادر و دستور داده شود که هر کس 20 دقیقه در هفته کار کند بیکار به حساب نمی آید!

بر مبنای همین فرمول نبوغ آمیز، رئیس جمهوری می تواند فرمان مقام معظم رهبری در مورد رشد پایدار 8 درصدی تولید ناخالص داخلی در دوره برنامه پنج ساله را نیز به مورد اجرا بگذارد. کافی است بهای اجزای تشکیل دهنده این تولید روی کاغذ دو، سه یا چهار برابر محاسبه شوند و نرخ رشد دلخواه به دست آید!

و اما، پیش از این گفتم که در مورد خرید چاه نفت به شرحی که آقای مهندس حمید بورد در برنامه "رشد و توسعه" گفت ذوق زده نباید شد، زیرا باید برای آن واجد شرایط بود. معیار این واجد شرایط بودن را مقام معظم رهبری در یکی از بندهای ابلاغیه 45 بندی خود به رئیس جمهوری معین کرده است: بند 17 این ابلاغیه می گوید: "اولویت دادن به ایثارگران انقلاب اسلامی در عرضه منابع مالی و فرصت ها و امکانات و مسئولیت های دولتی و در صحنه های مختلف فرهنگی و اقتصادی".

متن به قدر کافی واضح و گویاست: اولویت برای خرید چاه نفت که قطعا جزء "منابع مالی و فرصت ها و امکانات" است با "ایثارگران" است. "ایثارگر" هم که معلوم است کیست. "ایثارگر" سردار مهندس صادق محصولی است که می گوید 160 میلیارد تومان ثروت صددرصد حلالش در واقع متعلق به آقا امام زمان است که نزد او به امانت گذاشته شده است و با این "امانت" می تواند دست کم 27 چاه نفت بخرد!

"ایثارگر" علی لاریجانی و علی کردان هستند که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس ششم 525 میلیارد تومان را یکجا بالا کشیده اند و با این پول می توانند 88 چاه نفت بخرند!

"ایثارگر" سرداران ریز و درشت سپاه پاسداران هستند که با بیش از 60 اسکله غیرقانونی سالی 7 میلیارد دلار کالا به کشور قاچاق می کنند و به چند برابر قیمت خرید می فروشند و بر پیمانکاری های ده ـ دوازده میلیارد دلاری چنگ انداخته اند و با این پول های بادآورده می توانند هزاران چاه نفت بخرند!

"ایثارگر" برادران عسگراولادی حزب مؤتلفه هستند که ثروتشان بیش از 400 میلیون دلار برآورد شده و با این ثروت می توانند بیش از 66 چاه نفت بخرند!

"ایثارگر" علی اکبر هاشمی رفسنجانی و فرزندانش هستند که مجله فوربز آنان را در شمار ثروتمندترین های دنیا برشمرده و با ثروتشان می توانند صدها چاه نفت بخرند!

ایثارگر شیخ عباس واعظ طبسی و فرزندش هستند که بر 15 میلیارد دلار ثروت آستان قدس رضوی ـ لابد مانند سردار محصولی به رسم امانت! ـ چنگ انداخته اند و با این ثروت می توانند بیش از 2500 چاه نفت بخرند!

"ایثارگر" رئیس جمهوری مهرورز و عدالت گستر آقای دکتر محمود احمدی نژاد است که در زمان تصدی اش در شهرداری تهران، 300 میلیارد تومان ناقابل ناپدید شده و با این پول می تواند 50 چاه نفت بخرد.

"ایثارگر" شیخ علی اکبر ناطق نوری، رئیس بازرسی دفتر مقام معظم رهبری است که بنابر افشاگری عباس پالیزدار تنها در یک قلم، کارخانه 600 میلیارد تومانی را به 10 میلیارد تومان ـ آن هم بدون پیش قسط و با اقساط طولانی ـ خریده و با آن می تواند 100 چاه نفت بخرد!

"ایثارگر" خودی هایی هستند که بنابر گزارش بانک مرکزی بیش از 27000 میلیارد تومان از بانکها وام گرفته اند و به هیچ وجه هم قصد پس دادن آن را ندارند و با این پول می توانند 4500 چاه نفت بخرند!

خوب، خودتان یک حساب سرانگشتی بکنید. مگر در "مناطق نفت خیز جنوب" حوزه عملیات آقای مهندس حمید بورد، امکان حفر چند حلقه چاه نفت هست؟

اگر فرض را بر این بگیریم که با فروش و حفر این چاههای نفت، میزان استخراج معادل میزان فعلی ـ یعنی چهار میلیون بشکه در روز ـ افزایش یابد و اگر میزان استخراج هر چاه را نیز به طور متوسط ده هزار بشکه در روز در نظر بگیریم، در این صورت، دست بالا می توان 400 حلقه چاه را فروخت.

با این حساب، در اجرای فرمان مطاع مقام معظم رهبری در مورد "اولویت دادن به ایثارگران در عرضه منابع مالی و فرصتها و امکانات" آیا من حق نداشتم که شما را از ذوق زدگی برای سرمایه گذاری در فروش چاههای نفت منع کنم؟!

 

ایمیل نویسنده:

 

shahbaznakhai@live.ca

 

 


 

منبع:پژواک ایران


شهباز نخعی

فهرست مطالب شهباز نخعی  در سایت پژواک ایران 

*اختیارات بدون پذیرش مسئولیت!‏  [2018 Jun] 
*انتخاب بین ارسنیک و سیانور!‏  [2018 May] 
*ترقی ازابراز «تأسف» و «نگرانی» به «بهت زدگی»! [2018 May] 
*برجام درجام!‏  [2018 May] 
*هنوز فرصت هست! [2018 May] 
*درس چگونگی رهایی از شرّ استبداد!  [2018 Apr] 
*فرار بی مغزها!‏  [2018 Apr] 
*«کارنامه درخشان»!  [2018 Apr] 
*دلار 10 هزارتومانی! [2018 Mar] 
*سال آخر!  [2018 Mar] 
* حرکت در دایره بسته!  [2018 Mar] 
* قطعنامه های بی معنا!  [2018 Feb] 
*«العفو، العفو»! [2018 Feb] 
*دخیل بستن به امامزاده رفراندوم! [2018 Feb] 
* ‏«توبه گرگ...»!‏  [2018 Feb] 
*مسابقه سقوط!‏ [2018 Feb] 
*تبدیل بنگاهداری به سهامداری!‏  [2018 Jan] 
* تَرَک برداشتن دیوار ترس!‏ [2018 Jan] 
* دستاویز واقعیت گریزی!‏  [2018 Jan] 
*فرصت طلایی!‏  [2018 Jan] 
*آنکارا درصدد چنگ اندازي مجدد بر خاورنزديک است؛ پايان «مدل ترک» [2017 Apr] 
*ترجمه کتاب "امپراتوری تفتیش"  [2017 Mar] 
*نبرد عقل و احساس! [2016 Jun] 
*در شیشه کردن غول!  [2016 Jun] 
* امنیت واقعی و توهّم امنیت! [2016 Jun] 
*داد از این همه بیداد! [2016 Jun] 
*«ترکیه لاییک است و لاییک می ماند»!  [2016 May] 
* بهای سنگینِ خیره سری! [2016 May] 
* «مایه شرمساری و نابخشودنی»!  [2016 May] 
*ذهنیت ترفندباز! [2016 Apr] 
* هشدارهای مکرّر و گوش های ناشنوا! [2016 Apr] 
* پرونده موشکی، جایگزین پرونده هسته ای! [2016 Apr] 
* پرونده موشکی، جایگزین پرونده هسته ای! [2016 Apr] 
*پرده ی غبار! [2016 Apr] 
*چرا نمی پرسید چرا؟! [2016 Mar] 
*پا پس کشیدن ناگهانی!  [2016 Mar] 
*پیامد نرمش قهرمانانه!  [2016 Mar] 
*«خُب، به کجا رسیدید؟»! [2016 Mar] 
*در انتظار داوری تاریخ!  [2016 Feb] 
*بیم و امید  [2016 Feb] 
*ولایت مطلقه فقیه منشأ فساد است! [2016 Feb] 
*چشم پوشی بر نقض گسترده حقوق بشر درایران! [2016 Jan] 
* فرجام یا آغاز راه دراز 8 ساله اجرای برجام!  [2016 Jan] 
*پنهان کردن ناتوانی در پوشش سخاوت!  [2016 Jan] 
*رهایی از شرّ حکومت ولایت مطلقه فقیه! [2016 Jan] 
*لاف زنی های ریاکارانه روباه بنفش!  [2015 Dec] 
*جنایت مشروع و قانونی علیه بشریت! [2015 Dec] 
*ترفند بازی حکومت آخوندی! [2015 Dec] 
*اردوغان، نفت، داعش! [2015 Dec] 
*شکرگزاری! [2015 Nov] 
*چرا؟! [2015 Nov] 
*13 کرسی تا سلطان رجب! [2015 Nov] 
*سازمان بی سامان! [2015 Oct] 
* تلنگر مردمی! [2015 Oct] 
*زدوبند روسیه با غرب! [2015 Oct] 
*گام نهایی! [2015 Oct] 
*سوریه در اشغال روسیه! [2015 Oct] 
*تکلیف روشن است! [2015 Sep] 
*روغن روی آش سوریه! [2015 Sep] 
*سیاست مداران دروغگو، خودخواه و فرصت طلب! [2015 Sep] 
*بدتر از دروغ! [2015 Aug] 
*زیر آواز زدن ورشکسته [به تقصیر]! [2015 Aug] 
*«هزاران نکته و سخن ناگفته»! [2015 Aug] 
*کورسوی امید! [2015 Aug] 
*«سوریه، ننگین ترین لکّه بروجدان انسانی جهان»! [2015 Jul] 
*یک نان نسیه و صد گرسنه! [2015 Jul] 
*دو توافق و یک پرسش: فرجام یا آغاز؟! [2015 Jul] 
*«میراث بین المللی افتضاح»! [2015 Jul] 
*نظام برده داری مدرن! [2015 Jul] 
*رسیدن به توافق نهایی؟! [2015 Jun] 
*شکست فاجعه بار ج.ا. ! [2015 Jun] 
*حساب هایی که درست از آب در نیامد! [2015 Jun] 
*رسوایی فساد در فیفا! [2015 Jun] 
*مظلوم نمایی و رجزخوانی های توخالی! [2015 May] 
*داعش، پدیده ای گذرا یا ماندگار؟! [2015 May] 
*زمین لرزه در تهران، احتمالی ضعیف یا رویدادی محتوم با زمان غیرقابل پیش بینی! [2015 May] 
*وجدان ناآرام آقای اوباما! [2015 May] 
*جایگاه در شاخص شادی و رضایت! [2015 May] 
*جایگاه در شاخص فلاکت! [2015 Apr] 
*گل سوریه و سبزه یمن! [2015 Apr] 
*آن که فریب می دهد و آن که فریب می خورد [2015 Apr] 
*هردو حق دارند! [2015 Apr] 
*پیشنهاد رهبری خاتمی! [2015 Mar] 
*مسئول مستقیم سرنوشت دردناک یونس ها! [2015 Mar] 
*قمار سیاسی! [2015 Mar] 
*عجیبا! غریبا! شگفتا! [2015 Feb] 
*سکولاریسم اسلامی! [2015 Feb] 
*سر گاو هسته ای در خمره ولایت! [2015 Feb] 
*جنایات بی مکافات! [2015 Jan] 
* گسترش آشفتگی، تنش و آشوب! [2015 Jan] 
*جنگ با معلول! [2015 Jan] 
*جمهوری اسلامی، آری یا نه؟! [2015 Jan] 
*2015، سال تعیین تکلیف؟! [2015 Jan] 
*زهی خیال محال! [2014 Dec] 
*«سبقت گرفتن در شیادی»! [2014 Dec] 
*نشانی بیت رهبری! [2014 Dec] 
* کاهش و افزایش بهای نفت و نان! [2014 Dec] 
* بغض فروخورده! [2014 Nov] 
* گریز از مسئولیت! [2014 Nov] 
*«روز واقعه» برای باراک حسین اوباما! [2014 Nov] 
*روگردانی از اسلام سیاسی! [2014 Oct] 
*مستقیم از بیت رهبری! [2014 Oct] 
*نباید درحد حرف باشد! [2014 Oct] 
*حق زندگی! [2014 Oct] 
*پایان رنج ها! [2014 Oct] 
*ردایی از تار و پود دروغ! [2014 Sep] 
*بان کی مون، عامل سازمان CIA! [2014 Sep] 
*رطب خورده...! [2014 Sep] 
*راهبرد بی عملی و انفعال! [2014 Sep] 
*دور باطل! [2014 Aug] 
*«یک: رهبر نباشد، دو: سپاه نباشد»! [2014 Aug] 
*شمار طرفداران حکومت آخوندی! [2014 Aug] 
*زندانی با 78 میلیون زندانی! [2014 Jul] 
*حد و مرز بیدادگری! [2014 Jul] 
*غزوه ی غزه! [2014 Jul] 
*معنای اعتدال! [2014 Jul] 
*دو خلیفه در یک اقلیم! [2014 Jul] 
*«فروپاشی نظامی پوسیده»! [2014 Jun] 
*رهایی از بن بست! [2014 Jun] 
*حوزه آسیب رسانی توفان! [2014 Jun] 
*اعداد بی پایه و اساس و مغایر منافع ملی! [2014 Jun] 
*نجات دهنده سوریه و کل خاورمیانه! [2014 May] 
* قوطی بگیر و بنشان! [2014 May] 
*بهایی ستیزی؛ ما منزجریم! [2014 May] 
*«آیینه شکستن خطاست»! [2014 May] 
*فارغ شدن از عشق به استبداد یا دگرگونی در بازتولید آن؟! [2014 May] 
*توهین به مقام معظم رهبری! [2014 Apr] 
*بحران عمیق تر و پیامدهای وحشتناک! [2014 Apr] 
*«باید به شدت مراقب بود»! [2014 Apr] 
*شکستن رکورد بیدادگری! [2014 Apr] 
*... که غصّه سرآید! [2014 Mar] 
*باید ازما تشکر کنند! [2014 Mar] 
*خواب آرام آقای اوباما! [2014 Mar] 
*«حرف حساب جواب ندارد»، جنجال دارد! [2014 Mar] 
*پیروزی ایستادگی بر سرکوب! [2014 Feb] 
*جام زهر و این همه ادا! [2014 Feb] 
*بانی واقعی انقلاب!  [2014 Feb] 
*سبد کالا؛ چرا چنین خوار شدیم؟! [2014 Feb] 
*دیپلماسی واقعیت گریز و روان پریش [2014 Jan] 
*عوض کردن آبنبات با سماق! [2014 Jan] 
*قربانی سیاست بازی ها! [2014 Jan] 
*سرباز کوچک و جسور ولایت و جرثومه فساد! [2014 Jan] 
*تئوری توطئه! [2013 Dec] 
* تسویه خرده حساب ها!  [2013 Dec] 
*گنداب ولایی فساد! [2013 Dec] 
*نگاه راهبردی ظریف به ابوموسی!  [2013 Dec] 
*توافق ذلت بار ژنو؛ چاره دیگری نبود!  [2013 Nov] 
*دخیل بستن به امامزاده اوباما! [2013 Nov] 
*مذاکرات کرها! [2013 Nov] 
*کاپیتولاسیون روسی و چینی!  [2013 Nov] 
*کاشت باد و دروی توفان! [2013 Oct] 
*حکایت چوب و پیاز! [2013 Oct] 
*بحران ساز پایان بخش بحران! [2013 Oct] 
*پاک کردن داغ ننگ! [2013 Oct] 
*پایان بخشیدن به کابوس 35 ساله! [2013 Oct] 
*نخورده نباید شکرکرد! [2013 Sep] 
* «آنچه این نامردمان...»! [2013 Sep] 
*تله خود ساخته! [2013 Sep] 
*کوبیدن برطبل رسوایی! [2013 Sep] 
*ترکیب دو رییس جمهوری! [2013 Aug] 
* پرداخت یکجای صورت حساب!  [2013 Aug] 
*هم تقلب بود، هم تدلیس! [2013 Aug] 
*کدام فرقه ضالّه، مضلّه واقعی است؟!  [2013 Aug] 
*مرغ یک پا دارد! [2013 Jul] 
*کشتار در بن بست! [2013 Jul] 
*«ولا[کن] تجسسوا»! [2013 Jul] 
*حال ایران خانم بد است! [2013 Jul] 
*پیروزی جامعه مدنی بر جامعه مدینه النبی! [2013 Jul] 
*زندان یا قتلگاه! [2013 Jun] 
*کله شقی و قانون گریزی یا برگشت براه اعتدال و عقلانیت!  [2013 Jun] 
*عروسک های سپاه! [2013 Jun] 
*«حقوق تعریف شده حزب الله»! [2013 Jun] 
*آیا «روز رهایی نزدیک است»؟! [2013 May] 
*به سوی خلافت اسلامی! [2013 May] 
*رد صلاحیت در پایبندی به قانون!  [2013 May] 
*سیرک انتصخوابات [2013 May] 
*کارنامه سیاه حکومت مدعی حمایت از مستضعفان!  [2013 May] 
*بی یاوری مردم سوریه! [2013 Apr] 
*«سال رسوایی سیاسی و اقتصادی»!  [2013 Apr] 
*جابجایی محمود با محمد یا محسن و یا ...! [2013 Apr] 
*گشودن گره کور! [2013 Mar] 
*پیروزی نوروز! [2013 Mar] 
*پایمال شدن منافع ملی! [2013 Mar] 
*کش بدهید! [2013 Feb] 
*زجرکشی! [2013 Feb] 
*چه چیز «مجرمانه» نیست؟! [2013 Feb] 
*سکّه یک پول! [2013 Feb] 
*شورش پابرهنگان! [2013 Jan] 
*کشت علوفه در جنگل! [2013 Jan] 
*نمایش درماندگی در اپرا! [2013 Jan] 
*پا جای پای ما! [2012 Dec] 
*راه تازه غارت! [2012 Dec] 
*شکست شعار «النصربالرعب»! [2012 Dec] 
*«تصحیح بی عدالتی تاریخی» [2012 Dec] 
*بزنگاه حساس! [2012 Nov] 
*لحاف ملا! [2012 Nov] 
*هرگز چنین مباد! [2012 Nov] 
*«تغییر»؟ حتی یک ذرّه! [2012 Nov] 
*فریب خوار و فریبکار! [2012 Sep] 
*درحال پیشرفت مطلوب! [2012 Sep] 
*نظام ولایی و اصل انصاف! [2012 Sep] 
*«به نام ایرانیان، مردم سوریه را نکشید»! [2012 Sep] 
*بیماری درمان ناپذیر! [2012 Aug] 
*تا هست می کشد! [2012 Aug] 
*خط قرمز یا چراغ سبز! [2012 Aug] 
*دریاچهء بینوای ارومیه!  [2012 Aug] 
*«هان ای دل عبرت بین...»!  [2012 Aug] 
*پشت سر افغانستان! [2012 Jul] 
*«مسیر طبیعی امور»!  [2012 Jul] 
*ترک برداشتن شیشهء عمر!  [2012 Jul] 
*کنگره وصف گل! [2012 Jun] 
*استخوان های لای زخم! [2012 Jun] 
*در صدر فهرست ننگ!  [2012 Jun] 
*کارنامه درخشان برادران قاچاقچی  [2012 Jun] 
*زبان زور!  [2012 May] 
*کند شدن شمشیردودم!  [2012 May] 
*مرحله آخرکلاه گشاد هدفمند!  [2012 May] 
*اثر تذکر و هشدار! [2012 May] 
*اثر تذکر و هشدار!  [2012 Apr] 
*آخرین تیرهای ترکش! [2012 Feb] 
*دیوان بلخ! [2012 Feb] 
* پرسش تلخ! [2012 Feb] 
*ننگ بر روسیه و... [2012 Feb] 
*بار سنگین و ننگین! [2012 Feb] 
*افسارگسیختگی اقتصاد! [2012 Jan] 
* جدایی ج. ا. از سوریه! [2012 Jan] 
*گردنه خطرناک! [2012 Jan] 
*تنگه و تنگنا! [2012 Jan] 
*شرط بندی روی اسب مرده! [2011 Dec] 
*به «جوان آنلاین» سپاه پاسداران و اذنابش! [2011 Dec] 
*واسلاو و کیم! [2011 Dec] 
*حیف و صد حیف! [2011 Dec] 
*انجام کار ناتمام! [2011 Nov] 
*مرگ در بحران! [2011 Nov] 
*نیاز به حمله نظامی نیست! [2011 Nov] 
*محاکمه دردادگاه صالح! [2011 Nov] 
*زایش موش از کوه «بهار عربی»! [2011 Oct] 
*«فکاهی مبتذل»! [2011 Oct] 
*من آدم می کشم، تو آدم می کشی... [2011 Oct] 
*خودش کش می آید! [2011 Oct] 
*آسانی و آرامی! [2011 Sep] 
*حق ناحق! [2011 Sep] 
*نیمه راه ناکجاآباد! [2011 Sep] 
*این مسخره بازی ها برای چیست؟!  [2011 Sep] 
*کویر غیرقابل سکونت! [2011 Aug] 
*لرزه براندام ولی فقیه! [2011 Aug] 
*معیار سنجش بزرگی یک ملت چیست؟ [2011 Aug] 
*علوم انسانی، بر پایهء قرآن-شرعیات! [2011 Aug] 
*استبداد پذیری! [2011 Aug] 
*زندان يا محل شکنجه و کشتار!  [2011 Jul] 
*خودکامگی و نبود آزادی، جواز مبارزه مسلحانه ؟! [2011 Jul] 
*خانه چوبی! [2011 Jul] 
*شهامت اخلاقی یا زدن نعل وارونه! [2011 Jul] 
*ناهمبستگی اسلامی! [2010 Sep] 
*گرفتار در چنبر خودکرده‌ها! [2010 Jun] 
*گندیدگی ریشه! [2010 May] 
*ایستاده بر بلندای قلّهء وقاحت!  [2010 May] 
*آیا واقعا" «این اسلام نیست»؟! [2010 Apr] 
*سرازیری سقوط! [2010 Apr] 
*زبان هرزه درا! [2010 Apr] 
*صداهای انیرانی! [2010 Apr] 
*98 به 2، 2 به 98! [2010 Apr] 
*"در کمرکش چاه"! [2010 Mar] 
*فرصت سوزی! [2010 Feb] 
*مجمع عمومی 22 بهمن! [2010 Feb] 
*ورشکستگی همه جانبه! [2010 Jan] 
*گازانبر ترور و فریب! [2010 Jan] 
*غبارآلود یا تیره وتار؟! [2010 Jan] 
*وبال گردن! [2009 Dec] 
*توفان در فنجان شکستهء ولایت! [2009 Dec] 
*ژرفنای فرومایگی! [2009 Dec] 
*ما دانشجوییم! [2009 Dec] 
*فاسد تا مغزاستخوان! [2009 Nov] 
*فروریزی دیوارهای ننگ و ترس! [2009 Nov] 
*مخلّ مبانی زندگی انسانی! [2009 Nov] 
*جایگاه سبز در رنگین کمان! [2009 Oct] 
*کهریزک: دادگاه جنایتکاران! [2009 Oct] 
*اوباما چه می کند؟!  [2009 Sep] 
*جامعهء پریشان و حاکمان روان پریش! [2009 Aug] 
*تجاوز در نظام تجاوز در تجاوز! [2009 Aug] 
*سردرگم وآشفته! [2009 Aug] 
*دشمنی با هویت ایرانی! [2009 Aug] 
*تلقّی فاشیستی ازآزادی بیان و... [2009 Jul] 
*چه نیاز به دشمن؟! [2009 Jul] 
*به سوی فروپاشی! [2009 Jul] 
*ما نشستیم و... [2009 Jul] 
*ایران غلتیده در خون  [2009 Jun] 
*حماسه شکوهمند رسوایی [2009 Jun] 
*سه رباعی درباره‌ی مقام معظم رهبری [2009 Jun] 
*دود شد و به هوا رفت [2009 Jun] 
*من رأی نمی‌دهم  [2009 Jun] 
*گردونه ی اهریمنی  [2009 Jun] 
*آزادترین کشور دنیا  [2009 May] 
*حکومت بسیجی ـ سپاهی  [2009 Apr] 
*سال اصلاح الگوی مصرف  [2009 Mar] 
*نفت و فرهنگ [2009 Mar] 
*به عمر تا علی بشنود [2009 Mar] 
*نوروزتان پیروز  [2009 Mar] 
*حیا [2009 Feb] 
*ولایت فقیه و حقوق بشر [2009 Feb] 
*آمدن شهسوار ناجی [2009 Feb] 
*بهای آمریکا ستیزی  [2009 Feb] 
*اوبامانیا! [2009 Jan] 
*آلوده چون هوا  [2009 Jan] 
*فروش چاه های نفت  [2009 Jan] 
*عظمت کنفت شدن  [2009 Jan] 
*فاجعه پایان سال، سال پایان فاجعه [2009 Jan] 
*نظام قانون ستیز  [2008 Dec] 
*بخشش از کیسه خلیفه! [2008 Dec] 
*ننگ بر دیکتاتوری [2008 Dec] 
*دنیای پرآشوب [2008 Dec] 
*"YES WE CAN" ! [2008 Nov] 
*دو بازوی بلند و کوتاه  [2008 Nov] 
*دگرگشت یا برگشت  [2008 Nov] 
*کار شما تمام است  [2008 Nov] 
*هم شرقی، هم غربی  [2008 Sep]