آلوده چون هوا
شهباز نخعی

در تیرماه 1354 قانونی شامل 38 ماده و 9 تبصره در مورد جلوگیری از آلودگی هوا در مجلس شورای ملی به تصویب رسید. به موجب این قانون می بایست نسبت به تدوین استاندارد آلودگی هوا توسط سازمان حفاظت محیط زیست و جلوگیری از تردد خودروها و دیگر منابع آلاینده هوا، عدم شماره گذاری خودروهای آلاینده و ... اقدام شود.

در نخستین ماههای پس از انقلاب، دولت موقت مهندس مهدی بازرگان طرح ترافیک تهران را به اجرا درآورد که نشانگر آن بود که سی سال پیش هم موضوع آلودگی هوای تهران مهم بوده است. به موجب این طرح مقرر شد که در روزهای فرد هفته تنها اتومبیل های دارای شماره فرد و در روزهای زوج اتومبیل های دارای شماره زوج حق تردد به نقاط مرکزی شهر ـ از محور تخت طاووس یا مطهری بعدی ـ به سمت جنوب را داشته باشند.

از آن زمان تاکنون 30 سال گذشته (جمعیت تهران نیز از 5/4 میلیون به حدود 14 میلیون نفر افزایش یافته است) اگر برای رعایت انصاف بپذیریم که در دو سال اول به دلیل هرج و مرج ناشی از انقلاب دولت قادر به برنامه ریزی اصولی در زمینه کاهش آلودگی نبوده و در 8 سال بعد نیز به دلیل شرایط جنگی اولویت های دیگر داشته، باز هم حکومت ولایت مطلقه فقیه حدود 20 سال فرصت داشته تا برای این مشکل که مستقیما با زندگی و سلامت میلیونها انسان در ارتباط است، چاره اندیشی کند.

اما، چاره اندیشی در این عرصه، همانند بسیاری از عرصه های دیگر، مستلزم دست کم پایبندی به 3 اصل است:

1ـ اراده سیاسی

2ـ برنامه ریزی

3ـ تخصیص منابع مالی

در مورد نخست، در 20 سال گذشته اراده سیاسی سردمداران حکومت آخوندی و در راس آنان شخص مقام معظم رهبری چنان بر روی مسائل مهمی چون سازماندهی و تامین نیازهای حزب الله لبنان، حماس، جهاد اسلامی و راه اندازی و به خیابان فرستادن دار و دسته های لباس شخصی برای سرکوب مخالفان و آفریدن وقایعی چون 18 تیرماه 1378، قتل های زنجیره ای، غنی سازی اورانیوم و ربط دادن هر صدای مخالف به آمریکا و اسرائیل و استکبار جهانی و... متمرکز بوده که جایی برای پرداختن به مسئله آلودگی هوا باقی نمانده است.

در مورد دوم یعنی برنامه ریزی که الحق والانصاف چیزی کم گذاشته نشده است. به سند چشم انداز 20 ساله ـ که در آن فرمان داده شده تا سال 1404 ایران به نخستین قدرت منطقه در همه عرصه های سیاسی، نظامی، اجتماعی و اقتصادی تبدیل شود و نامه هفته گذشته رهبر معظم به رئیس جمهوری و الحاقیه 45 بندی آن که شامل دستورات موکد ایشان درباره رشد پایدار اقتصادی 8  درصدی و نرخ بیکاری 7 درصدی تا پایان برنامه پنج ساله چهارم است بنگرید و از زیاده خواهی خود شرم کنید. مگر یک عدد رهبر معظم چقدر وقت و حوصله دارد که علاوه بر امضا این همه بخشنامه، به فکر امور ناقابلی چون آلودگی هوا هم باشد؟ فزون بر این، گماشته ایشان یعنی "رئیس جمهوری شجاع، انقلابی، لایق و کارآمد" اصلا به برنامه ریزی و این حرفها باور ندارد و آن را جزو شروط لازم برای حتی "مدیریت جهان" هم نمی داند. اگر جز این بود، سال پیش در یک اقدام انقلابی سازمان برنامه و بودجه کشور را نمی بست و در آن را گل نمی گرفت!

 

در مورد سوم یعنی تخصیص منابع مالی هم که تکلیف کاملا روشن است. یعنی شما می فرمایید امور مهمی چون تامین مالی و تسلیحاتی حزب الله و بازسازی خرابی های لبنان، ساخت موشک های قاره پیما، غنی سازی اورانیوم، کمک به کشورهای نیازمندی چون سوریه، بولیوی، نیکاراگوئه، کوبا، بورکینا فاسو، کنیا، مالزی، سریلانکا و سازمانهای جهادگری چون حماس، جهاد اسلامی، گردان های عزالدین قسام و ... متوقف شوند و پول آنها صرف چاره اندیشی برای آلودگی هوای تهران و... شود؟!

اگر پاسختان مثبت است، احتمالا دو دلیل دارد:

1ـ رهبر نیستید،2ـ معظم نیستید!

به هر حال، به مصداق "برعکس نهند نام زنگی کافور" هفته جاری "هفته ی هوای پاک"! نامیده شد و مسئولان ریز و درشت حکومت به این مناسبت به سخنرانی و ارائه انواع آمار و ارقام پرداختند. به گزارش خبرگزاری حکومتی ایسنا، دکتر یوسف رشیدی مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در آستانه هفته هوای پاک گفت: "جدیدترین اندازه گیری نشان می دهد میزان آلاینده های خاص در هوای تهران 10 برابر استانداردهای جهانی است."

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزود: "از اثرات مهم این آلاینده ها نارسایی در کبد و کلیه، تولید مثل و سرطان است". وی هشدار داد که "مسئولان" باید هر چه سریع تر در این خصوص اقدامی جدی انجام دهند!

تارنمای "فرارو" نیز گزارش داد: "نتایج بررسی های وزارت بهداشت نشان می دهد که تهرانی ها در طول سه سال 84 تا 86 (یعنی در مجموع 1095 روز) بیش از 1032 روز ناسالم به لحاظ وجود آلاینده ذرات معلق پشت سر گذارده اند. بررسی آمار و ارقام سازمان بهشت زهرا نشان می دهد تعداد متوفیان تهرانی بر اثر ایست قلبی در روزهای یکم تا هشتم دی ماه سال جاری که تهران شاهد شدیدترین هوای آلوده بوده نسبت به سال گذشته حدود دو برابر شده است."

در همین گزارش تارنمای "فرارو" آمده است:"آلودگی هوا یکی از مهمترین مقوله هایی است که نه تنها سلامت انسان را تهدید می کند، بلکه بر تمامی عوامل محیط زیست اعم از گیاه و حیوان نیز تاثیر نامناسب بر جا می گذارد... بررسی های کارشناسانه و مسئولانه اجرایی در حوزه محیط زیست نشان می دهد آلودگی هوای تهران موجب مهاجرت کلاغ ها از پایتخت شده است"!

نباید پنداشت که "مسئولان" محترم در برابر این معضل بزرگ دست روی دست گذاشته اند  و هیچ کاری نمی کنند: "برنامه کاهش آلودگی هوای تهران به جهت مخاطرات و عواقب آن به قدری اهمیت داشته است که در برنامه دوم، سوم و چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور دیده شده است. در ماده 62 برنامه چهارم توسعه آمده است که دولت مکلف است در طول برنامه چهارم، میزان آلودگی هوای شهرهای تهران، اهواز، اراک، تبریز، شیراز، مشهد، کرج و اصفهان را در حد استاندارد مصوب شورای عالی حفاظت محیط زیست کاهش دهد. آیین نامه اجرایی این بند (باید) توسط سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور (همان که آقای احمدی نژاد درش را بست) و وزارت خانه های نفت، صنایع و معادن، بهداشت و درمان، راه و ترابری و کشور تهیه و به تصویب هیئت وزیران رسانده شود"!

فعلا تا زمانی که این آیین نامه به تصویب برسد "حق مسلم" شهروندان تهرانی است که هر یک روزانه بیش از 300 گرم مواد سمی نوش جان کنند: "کارشناسان محیط زیست اعلام کرده اند خودروها در تهران روزی چهار هزار و چهارصد تن مواد سمی تولید می کنند"!

برخی از کارشناسان تولید این مقدار مواد سمی را ناشی از خودروهای فرسوده می دانند، اما سرهنگ سیدهادی هاشمی، رئیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ نظر دیگری دارد. او در گفت وگو با خبرگزاری حکومتی فارس می گوید:"یکی از شرکتهای خودروسازی داخلی، با برداشتن مخزن بنزین برگشتی از محفظه احتراق خودرو و قرار دادن شیلنگ به جای آن (!) باعث ورود بخار سمی و سرطان زای بنزین به هوا می شود. به این شرکت تذکر داده ایم، اما همچنان به تولید این خودروها ادامه می دهد... سازمان حفاظت محیط زیست باید تعارف(!) را کنار گذاشته و با تخلفات برخورد کند. وظیفه نظارت این سازمان ایجاب می کند تا از صدور مجوز برای برخی خودروها خودداری کند، اما این سازمان با ارائه مجوز باعث تشدید آلودگی هوا می شود"!

 

آقای نوریان معاون امور اجتماعی، فرهنگی شهرداری تهران نیز در گفت و گو با خبرگزاری ایسکانیوز با بیان این که آلودگی هوای تهران نسبت به سال گذشته 4 برابر شده می گوید که خودروهای فرسوده در تهران صد برابر  دیگر خودروها آلاینده هستند.

آلودگی هوای تهران تنها موضوع بحث خبرگزاری های داخلی نیست. گند کار چنان درآمده که مشام رسانه های خارجی را نیز آزرده است. مجله معتبر فوربز که اوایل هر سال براساس داده های سازمان های بین المللی فهرست 25 شهر آلوده جهان را منتشر می کند اعلام کرده که وضعیت زیست محیطی شهر تهران بیش از اندازه وخیم شده است.

با این همه و با وجود بیش از 300 گرم سهمیه بدون کوپن روزانه مواد سمی شهروندان تهرانی، مسئله تنها در آلودگی هوا خلاصه نمی شود. به گزارش 29 دیماه تارنمای "فرا رو": "بیشتر دانش آموزان یک دبستان پسرانه در منطقه 4 تهران به دلیل آلودگی آب دچار بیماریهای گوارشی شدند. روز شنبه نفوذ فاضلاب به آب شرب دبستان امام خمینی (ره) سبب بیماری گوارشی در بین دانش آموزان این مدرسه شد. یکی از مسئولان این دبستان گفت: پس از نمونه برداری از مدفوع دانش آموزان بیمار، مشخص شد مشکل گوارشی دانش آموزان به دلیل آب آلوده است. پس از پیگیری ها متوجه شدیم در این منطقه فاضلاب با آب آشامیدنی آمیخته شده است"!

احتمالا می گویید خدا را شکر که تحت توجهات حضرات بقیه الله (عج) ـ که به گفته محمود احمدی نژاد کشور را مدیریت می کند ـ دست کم خاک تهران از آلودگی در امان مانده است. شتاب جایز نیست. به این خبر از روزنامه آفتاب یزد هم توجه نمایید: "مدیرکل محیط زیست استان تهران گفت: موضوع آلودگی خاک تهران همانند آلودگی آب و هوای این کلان شهر نگران کننده است و باید تمهیداتی درباره آن اندیشیده شود... از آنجا که آلودگی خاک ملموس نبوده و مسئولان کمتر در این ارتباط واکنش نشان داده اند بنابر این این موضوع مهجور مانده و زمانی حادتر می شود که همانند آلودگی هوا تمام دستگاهها را درگیر و هزینه های به مراتب بیشتری را برای کنترل بطلبد".

مدیرکل محیط زیست استان تهران در بخش دیگری از سخنان خود می گوید: "سالهاست که خاک مناطق جنوبی تهران در اثر نشست ترکیبات نفتی از مخازن زیرزمینی و یا لوله های انتقال فرسوده و نیز زوائد ناشی از پالایش نفت خام، آلوده شده که نمونه بارز آن در آب نهرهای جاری در منطقه جنوبی تهران و خاکهای اطراف آن به وضوح قابل مشاهده است... البته وضعیت آلودگی خاک در منطقه جنوب تهران شدیدتر بوده و به علت استقرار پالایشگاه های 1 و 2 تهران در آن، شرایط نامساعدی را برای شهروندان در محدوده های اطراف به وجود آورده، به طوری که به علت آلودگی نفتی، تمام خاک آلوده شده است"!

حتما توجه کرده اید که وجه مشترک اظهارات تمام این "مسئولان" از رئیس راهنمایی تهران بزرگ گرفته تا معاون شهرداری تهران و از مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گرفته تا مدیرکل محیط زیست استان تهران این است که گویی یک ناظر یا بازرس منتقد هستند و خود براساس سمت هایشان هیچ گونه مسئولیتی در قبال وضع فاجعه بار آلودگی خطرناک هوا، آب و خاک حوزه مدیریت خود ندارند!

زیاد هم نباید تعجب کرد. از قدیم گفته اند "الناس علی دین ملوکهم" (مردم به دین حاکمان درمی آیند)! این به اصطلاح "مسئولان" نیز وقتی می بینند که مقام معظم رهبری که عملا با اختیارات وسیع و خداگونه اش بر جان و مال و سلامت و زندگی 70 میلیون انسان حاکم است، از هر مسئولیتی مبراست، طبیعی است که به خود بگویند ما چرا باید در حوزه مدیریتی خود مسئول باشیم؟!

وضعیت فاجعه بار آلودگی خطرناک هوا، آب و خاک تهران آینه ی تمام نمای گند و نکبتی است که سرتاپای نظام ولایت مطلقه فقیه را فرا گرفته و در واقع صدر تا ذیل آن ـ و صدرش بیشتر از ذیل ـ چون آب، خاک و هوای ام القرایش آلوده اند!

 

ایمیل نویسنده:

shahbaznakhai@live.ca


منبع:پژواک ایران


شهباز نخعی

فهرست مطالب شهباز نخعی  در سایت پژواک ایران 

*اختیارات بدون پذیرش مسئولیت!‏  [2018 Jun] 
*انتخاب بین ارسنیک و سیانور!‏  [2018 May] 
*ترقی ازابراز «تأسف» و «نگرانی» به «بهت زدگی»! [2018 May] 
*برجام درجام!‏  [2018 May] 
*هنوز فرصت هست! [2018 May] 
*درس چگونگی رهایی از شرّ استبداد!  [2018 Apr] 
*فرار بی مغزها!‏  [2018 Apr] 
*«کارنامه درخشان»!  [2018 Apr] 
*دلار 10 هزارتومانی! [2018 Mar] 
*سال آخر!  [2018 Mar] 
* حرکت در دایره بسته!  [2018 Mar] 
* قطعنامه های بی معنا!  [2018 Feb] 
*«العفو، العفو»! [2018 Feb] 
*دخیل بستن به امامزاده رفراندوم! [2018 Feb] 
* ‏«توبه گرگ...»!‏  [2018 Feb] 
*مسابقه سقوط!‏ [2018 Feb] 
*تبدیل بنگاهداری به سهامداری!‏  [2018 Jan] 
* تَرَک برداشتن دیوار ترس!‏ [2018 Jan] 
* دستاویز واقعیت گریزی!‏  [2018 Jan] 
*فرصت طلایی!‏  [2018 Jan] 
*آنکارا درصدد چنگ اندازي مجدد بر خاورنزديک است؛ پايان «مدل ترک» [2017 Apr] 
*ترجمه کتاب "امپراتوری تفتیش"  [2017 Mar] 
*نبرد عقل و احساس! [2016 Jun] 
*در شیشه کردن غول!  [2016 Jun] 
* امنیت واقعی و توهّم امنیت! [2016 Jun] 
*داد از این همه بیداد! [2016 Jun] 
*«ترکیه لاییک است و لاییک می ماند»!  [2016 May] 
* بهای سنگینِ خیره سری! [2016 May] 
* «مایه شرمساری و نابخشودنی»!  [2016 May] 
*ذهنیت ترفندباز! [2016 Apr] 
* هشدارهای مکرّر و گوش های ناشنوا! [2016 Apr] 
* پرونده موشکی، جایگزین پرونده هسته ای! [2016 Apr] 
* پرونده موشکی، جایگزین پرونده هسته ای! [2016 Apr] 
*پرده ی غبار! [2016 Apr] 
*چرا نمی پرسید چرا؟! [2016 Mar] 
*پا پس کشیدن ناگهانی!  [2016 Mar] 
*پیامد نرمش قهرمانانه!  [2016 Mar] 
*«خُب، به کجا رسیدید؟»! [2016 Mar] 
*در انتظار داوری تاریخ!  [2016 Feb] 
*بیم و امید  [2016 Feb] 
*ولایت مطلقه فقیه منشأ فساد است! [2016 Feb] 
*چشم پوشی بر نقض گسترده حقوق بشر درایران! [2016 Jan] 
* فرجام یا آغاز راه دراز 8 ساله اجرای برجام!  [2016 Jan] 
*پنهان کردن ناتوانی در پوشش سخاوت!  [2016 Jan] 
*رهایی از شرّ حکومت ولایت مطلقه فقیه! [2016 Jan] 
*لاف زنی های ریاکارانه روباه بنفش!  [2015 Dec] 
*جنایت مشروع و قانونی علیه بشریت! [2015 Dec] 
*ترفند بازی حکومت آخوندی! [2015 Dec] 
*اردوغان، نفت، داعش! [2015 Dec] 
*شکرگزاری! [2015 Nov] 
*چرا؟! [2015 Nov] 
*13 کرسی تا سلطان رجب! [2015 Nov] 
*سازمان بی سامان! [2015 Oct] 
* تلنگر مردمی! [2015 Oct] 
*زدوبند روسیه با غرب! [2015 Oct] 
*گام نهایی! [2015 Oct] 
*سوریه در اشغال روسیه! [2015 Oct] 
*تکلیف روشن است! [2015 Sep] 
*روغن روی آش سوریه! [2015 Sep] 
*سیاست مداران دروغگو، خودخواه و فرصت طلب! [2015 Sep] 
*بدتر از دروغ! [2015 Aug] 
*زیر آواز زدن ورشکسته [به تقصیر]! [2015 Aug] 
*«هزاران نکته و سخن ناگفته»! [2015 Aug] 
*کورسوی امید! [2015 Aug] 
*«سوریه، ننگین ترین لکّه بروجدان انسانی جهان»! [2015 Jul] 
*یک نان نسیه و صد گرسنه! [2015 Jul] 
*دو توافق و یک پرسش: فرجام یا آغاز؟! [2015 Jul] 
*«میراث بین المللی افتضاح»! [2015 Jul] 
*نظام برده داری مدرن! [2015 Jul] 
*رسیدن به توافق نهایی؟! [2015 Jun] 
*شکست فاجعه بار ج.ا. ! [2015 Jun] 
*حساب هایی که درست از آب در نیامد! [2015 Jun] 
*رسوایی فساد در فیفا! [2015 Jun] 
*مظلوم نمایی و رجزخوانی های توخالی! [2015 May] 
*داعش، پدیده ای گذرا یا ماندگار؟! [2015 May] 
*زمین لرزه در تهران، احتمالی ضعیف یا رویدادی محتوم با زمان غیرقابل پیش بینی! [2015 May] 
*وجدان ناآرام آقای اوباما! [2015 May] 
*جایگاه در شاخص شادی و رضایت! [2015 May] 
*جایگاه در شاخص فلاکت! [2015 Apr] 
*گل سوریه و سبزه یمن! [2015 Apr] 
*آن که فریب می دهد و آن که فریب می خورد [2015 Apr] 
*هردو حق دارند! [2015 Apr] 
*پیشنهاد رهبری خاتمی! [2015 Mar] 
*مسئول مستقیم سرنوشت دردناک یونس ها! [2015 Mar] 
*قمار سیاسی! [2015 Mar] 
*عجیبا! غریبا! شگفتا! [2015 Feb] 
*سکولاریسم اسلامی! [2015 Feb] 
*سر گاو هسته ای در خمره ولایت! [2015 Feb] 
*جنایات بی مکافات! [2015 Jan] 
* گسترش آشفتگی، تنش و آشوب! [2015 Jan] 
*جنگ با معلول! [2015 Jan] 
*جمهوری اسلامی، آری یا نه؟! [2015 Jan] 
*2015، سال تعیین تکلیف؟! [2015 Jan] 
*زهی خیال محال! [2014 Dec] 
*«سبقت گرفتن در شیادی»! [2014 Dec] 
*نشانی بیت رهبری! [2014 Dec] 
* کاهش و افزایش بهای نفت و نان! [2014 Dec] 
* بغض فروخورده! [2014 Nov] 
* گریز از مسئولیت! [2014 Nov] 
*«روز واقعه» برای باراک حسین اوباما! [2014 Nov] 
*روگردانی از اسلام سیاسی! [2014 Oct] 
*مستقیم از بیت رهبری! [2014 Oct] 
*نباید درحد حرف باشد! [2014 Oct] 
*حق زندگی! [2014 Oct] 
*پایان رنج ها! [2014 Oct] 
*ردایی از تار و پود دروغ! [2014 Sep] 
*بان کی مون، عامل سازمان CIA! [2014 Sep] 
*رطب خورده...! [2014 Sep] 
*راهبرد بی عملی و انفعال! [2014 Sep] 
*دور باطل! [2014 Aug] 
*«یک: رهبر نباشد، دو: سپاه نباشد»! [2014 Aug] 
*شمار طرفداران حکومت آخوندی! [2014 Aug] 
*زندانی با 78 میلیون زندانی! [2014 Jul] 
*حد و مرز بیدادگری! [2014 Jul] 
*غزوه ی غزه! [2014 Jul] 
*معنای اعتدال! [2014 Jul] 
*دو خلیفه در یک اقلیم! [2014 Jul] 
*«فروپاشی نظامی پوسیده»! [2014 Jun] 
*رهایی از بن بست! [2014 Jun] 
*حوزه آسیب رسانی توفان! [2014 Jun] 
*اعداد بی پایه و اساس و مغایر منافع ملی! [2014 Jun] 
*نجات دهنده سوریه و کل خاورمیانه! [2014 May] 
* قوطی بگیر و بنشان! [2014 May] 
*بهایی ستیزی؛ ما منزجریم! [2014 May] 
*«آیینه شکستن خطاست»! [2014 May] 
*فارغ شدن از عشق به استبداد یا دگرگونی در بازتولید آن؟! [2014 May] 
*توهین به مقام معظم رهبری! [2014 Apr] 
*بحران عمیق تر و پیامدهای وحشتناک! [2014 Apr] 
*«باید به شدت مراقب بود»! [2014 Apr] 
*شکستن رکورد بیدادگری! [2014 Apr] 
*... که غصّه سرآید! [2014 Mar] 
*باید ازما تشکر کنند! [2014 Mar] 
*خواب آرام آقای اوباما! [2014 Mar] 
*«حرف حساب جواب ندارد»، جنجال دارد! [2014 Mar] 
*پیروزی ایستادگی بر سرکوب! [2014 Feb] 
*جام زهر و این همه ادا! [2014 Feb] 
*بانی واقعی انقلاب!  [2014 Feb] 
*سبد کالا؛ چرا چنین خوار شدیم؟! [2014 Feb] 
*دیپلماسی واقعیت گریز و روان پریش [2014 Jan] 
*عوض کردن آبنبات با سماق! [2014 Jan] 
*قربانی سیاست بازی ها! [2014 Jan] 
*سرباز کوچک و جسور ولایت و جرثومه فساد! [2014 Jan] 
*تئوری توطئه! [2013 Dec] 
* تسویه خرده حساب ها!  [2013 Dec] 
*گنداب ولایی فساد! [2013 Dec] 
*نگاه راهبردی ظریف به ابوموسی!  [2013 Dec] 
*توافق ذلت بار ژنو؛ چاره دیگری نبود!  [2013 Nov] 
*دخیل بستن به امامزاده اوباما! [2013 Nov] 
*مذاکرات کرها! [2013 Nov] 
*کاپیتولاسیون روسی و چینی!  [2013 Nov] 
*کاشت باد و دروی توفان! [2013 Oct] 
*حکایت چوب و پیاز! [2013 Oct] 
*بحران ساز پایان بخش بحران! [2013 Oct] 
*پاک کردن داغ ننگ! [2013 Oct] 
*پایان بخشیدن به کابوس 35 ساله! [2013 Oct] 
*نخورده نباید شکرکرد! [2013 Sep] 
* «آنچه این نامردمان...»! [2013 Sep] 
*تله خود ساخته! [2013 Sep] 
*کوبیدن برطبل رسوایی! [2013 Sep] 
*ترکیب دو رییس جمهوری! [2013 Aug] 
* پرداخت یکجای صورت حساب!  [2013 Aug] 
*هم تقلب بود، هم تدلیس! [2013 Aug] 
*کدام فرقه ضالّه، مضلّه واقعی است؟!  [2013 Aug] 
*مرغ یک پا دارد! [2013 Jul] 
*کشتار در بن بست! [2013 Jul] 
*«ولا[کن] تجسسوا»! [2013 Jul] 
*حال ایران خانم بد است! [2013 Jul] 
*پیروزی جامعه مدنی بر جامعه مدینه النبی! [2013 Jul] 
*زندان یا قتلگاه! [2013 Jun] 
*کله شقی و قانون گریزی یا برگشت براه اعتدال و عقلانیت!  [2013 Jun] 
*عروسک های سپاه! [2013 Jun] 
*«حقوق تعریف شده حزب الله»! [2013 Jun] 
*آیا «روز رهایی نزدیک است»؟! [2013 May] 
*به سوی خلافت اسلامی! [2013 May] 
*رد صلاحیت در پایبندی به قانون!  [2013 May] 
*سیرک انتصخوابات [2013 May] 
*کارنامه سیاه حکومت مدعی حمایت از مستضعفان!  [2013 May] 
*بی یاوری مردم سوریه! [2013 Apr] 
*«سال رسوایی سیاسی و اقتصادی»!  [2013 Apr] 
*جابجایی محمود با محمد یا محسن و یا ...! [2013 Apr] 
*گشودن گره کور! [2013 Mar] 
*پیروزی نوروز! [2013 Mar] 
*پایمال شدن منافع ملی! [2013 Mar] 
*کش بدهید! [2013 Feb] 
*زجرکشی! [2013 Feb] 
*چه چیز «مجرمانه» نیست؟! [2013 Feb] 
*سکّه یک پول! [2013 Feb] 
*شورش پابرهنگان! [2013 Jan] 
*کشت علوفه در جنگل! [2013 Jan] 
*نمایش درماندگی در اپرا! [2013 Jan] 
*پا جای پای ما! [2012 Dec] 
*راه تازه غارت! [2012 Dec] 
*شکست شعار «النصربالرعب»! [2012 Dec] 
*«تصحیح بی عدالتی تاریخی» [2012 Dec] 
*بزنگاه حساس! [2012 Nov] 
*لحاف ملا! [2012 Nov] 
*هرگز چنین مباد! [2012 Nov] 
*«تغییر»؟ حتی یک ذرّه! [2012 Nov] 
*فریب خوار و فریبکار! [2012 Sep] 
*درحال پیشرفت مطلوب! [2012 Sep] 
*نظام ولایی و اصل انصاف! [2012 Sep] 
*«به نام ایرانیان، مردم سوریه را نکشید»! [2012 Sep] 
*بیماری درمان ناپذیر! [2012 Aug] 
*تا هست می کشد! [2012 Aug] 
*خط قرمز یا چراغ سبز! [2012 Aug] 
*دریاچهء بینوای ارومیه!  [2012 Aug] 
*«هان ای دل عبرت بین...»!  [2012 Aug] 
*پشت سر افغانستان! [2012 Jul] 
*«مسیر طبیعی امور»!  [2012 Jul] 
*ترک برداشتن شیشهء عمر!  [2012 Jul] 
*کنگره وصف گل! [2012 Jun] 
*استخوان های لای زخم! [2012 Jun] 
*در صدر فهرست ننگ!  [2012 Jun] 
*کارنامه درخشان برادران قاچاقچی  [2012 Jun] 
*زبان زور!  [2012 May] 
*کند شدن شمشیردودم!  [2012 May] 
*مرحله آخرکلاه گشاد هدفمند!  [2012 May] 
*اثر تذکر و هشدار! [2012 May] 
*اثر تذکر و هشدار!  [2012 Apr] 
*آخرین تیرهای ترکش! [2012 Feb] 
*دیوان بلخ! [2012 Feb] 
* پرسش تلخ! [2012 Feb] 
*ننگ بر روسیه و... [2012 Feb] 
*بار سنگین و ننگین! [2012 Feb] 
*افسارگسیختگی اقتصاد! [2012 Jan] 
* جدایی ج. ا. از سوریه! [2012 Jan] 
*گردنه خطرناک! [2012 Jan] 
*تنگه و تنگنا! [2012 Jan] 
*شرط بندی روی اسب مرده! [2011 Dec] 
*به «جوان آنلاین» سپاه پاسداران و اذنابش! [2011 Dec] 
*واسلاو و کیم! [2011 Dec] 
*حیف و صد حیف! [2011 Dec] 
*انجام کار ناتمام! [2011 Nov] 
*مرگ در بحران! [2011 Nov] 
*نیاز به حمله نظامی نیست! [2011 Nov] 
*محاکمه دردادگاه صالح! [2011 Nov] 
*زایش موش از کوه «بهار عربی»! [2011 Oct] 
*«فکاهی مبتذل»! [2011 Oct] 
*من آدم می کشم، تو آدم می کشی... [2011 Oct] 
*خودش کش می آید! [2011 Oct] 
*آسانی و آرامی! [2011 Sep] 
*حق ناحق! [2011 Sep] 
*نیمه راه ناکجاآباد! [2011 Sep] 
*این مسخره بازی ها برای چیست؟!  [2011 Sep] 
*کویر غیرقابل سکونت! [2011 Aug] 
*لرزه براندام ولی فقیه! [2011 Aug] 
*معیار سنجش بزرگی یک ملت چیست؟ [2011 Aug] 
*علوم انسانی، بر پایهء قرآن-شرعیات! [2011 Aug] 
*استبداد پذیری! [2011 Aug] 
*زندان يا محل شکنجه و کشتار!  [2011 Jul] 
*خودکامگی و نبود آزادی، جواز مبارزه مسلحانه ؟! [2011 Jul] 
*خانه چوبی! [2011 Jul] 
*شهامت اخلاقی یا زدن نعل وارونه! [2011 Jul] 
*ناهمبستگی اسلامی! [2010 Sep] 
*گرفتار در چنبر خودکرده‌ها! [2010 Jun] 
*گندیدگی ریشه! [2010 May] 
*ایستاده بر بلندای قلّهء وقاحت!  [2010 May] 
*آیا واقعا" «این اسلام نیست»؟! [2010 Apr] 
*سرازیری سقوط! [2010 Apr] 
*زبان هرزه درا! [2010 Apr] 
*صداهای انیرانی! [2010 Apr] 
*98 به 2، 2 به 98! [2010 Apr] 
*"در کمرکش چاه"! [2010 Mar] 
*فرصت سوزی! [2010 Feb] 
*مجمع عمومی 22 بهمن! [2010 Feb] 
*ورشکستگی همه جانبه! [2010 Jan] 
*گازانبر ترور و فریب! [2010 Jan] 
*غبارآلود یا تیره وتار؟! [2010 Jan] 
*وبال گردن! [2009 Dec] 
*توفان در فنجان شکستهء ولایت! [2009 Dec] 
*ژرفنای فرومایگی! [2009 Dec] 
*ما دانشجوییم! [2009 Dec] 
*فاسد تا مغزاستخوان! [2009 Nov] 
*فروریزی دیوارهای ننگ و ترس! [2009 Nov] 
*مخلّ مبانی زندگی انسانی! [2009 Nov] 
*جایگاه سبز در رنگین کمان! [2009 Oct] 
*کهریزک: دادگاه جنایتکاران! [2009 Oct] 
*اوباما چه می کند؟!  [2009 Sep] 
*جامعهء پریشان و حاکمان روان پریش! [2009 Aug] 
*تجاوز در نظام تجاوز در تجاوز! [2009 Aug] 
*سردرگم وآشفته! [2009 Aug] 
*دشمنی با هویت ایرانی! [2009 Aug] 
*تلقّی فاشیستی ازآزادی بیان و... [2009 Jul] 
*چه نیاز به دشمن؟! [2009 Jul] 
*به سوی فروپاشی! [2009 Jul] 
*ما نشستیم و... [2009 Jul] 
*ایران غلتیده در خون  [2009 Jun] 
*حماسه شکوهمند رسوایی [2009 Jun] 
*سه رباعی درباره‌ی مقام معظم رهبری [2009 Jun] 
*دود شد و به هوا رفت [2009 Jun] 
*من رأی نمی‌دهم  [2009 Jun] 
*گردونه ی اهریمنی  [2009 Jun] 
*آزادترین کشور دنیا  [2009 May] 
*حکومت بسیجی ـ سپاهی  [2009 Apr] 
*سال اصلاح الگوی مصرف  [2009 Mar] 
*نفت و فرهنگ [2009 Mar] 
*به عمر تا علی بشنود [2009 Mar] 
*نوروزتان پیروز  [2009 Mar] 
*حیا [2009 Feb] 
*ولایت فقیه و حقوق بشر [2009 Feb] 
*آمدن شهسوار ناجی [2009 Feb] 
*بهای آمریکا ستیزی  [2009 Feb] 
*اوبامانیا! [2009 Jan] 
*آلوده چون هوا  [2009 Jan] 
*فروش چاه های نفت  [2009 Jan] 
*عظمت کنفت شدن  [2009 Jan] 
*فاجعه پایان سال، سال پایان فاجعه [2009 Jan] 
*نظام قانون ستیز  [2008 Dec] 
*بخشش از کیسه خلیفه! [2008 Dec] 
*ننگ بر دیکتاتوری [2008 Dec] 
*دنیای پرآشوب [2008 Dec] 
*"YES WE CAN" ! [2008 Nov] 
*دو بازوی بلند و کوتاه  [2008 Nov] 
*دگرگشت یا برگشت  [2008 Nov] 
*کار شما تمام است  [2008 Nov] 
*هم شرقی، هم غربی  [2008 Sep]