ورشکستگی همه جانبه!
شهباز نخعی

"سهرابستان" یک وبلاگ هوادار جنبش سبزاست.  نویسنده یا نویسندگان این وبلاگ با ادبیاتی که از خرد نشان دارد، در نوشتارهای خود گاه و بیگاه مطالبی می نویسند که گویای دسترسی به منابع خبری از درون حکومت است.  از جمله: این وبلاگ حدود دو ماه پیش در نوشتاری با عنوان: "سپرده گذاری از شما، مصادره از ما" نوشت: «اطلاعات سپاه گزارشی تحقیقی از ریشه های جنبش سبز تهیه نموده و در بخشی از آن مدّعی شده که این جنبش مربوط به اقشار مرفّه بوده و اکثریت تظاهرکنندگان از مناطق شمال شهر و اعیان نشین می آیند... اکثر ایشان افرادی هستند که بعداز انقلاب ثروتمند شده و بخشی نیز زخم خورده های اوایل انقلابند که به خارج مهاجرت نموده بودند و در دوران خاتمی و به ابتکار دولت اصلاحات، امکان بازگشت به کشور و سرمایه گذاری یافته و درصدد انتقام گیری هستند».
پس از این نقل قول از گزارش اطلاعات سپاه پاسداران، "سهرابستان" می نویسد: «خزعبلات این گزارش به یک نتیجه گیری بسیار خطرناک منتهی می گردد، تهیه کنندگان گزارش پیشنهاد می دهند که یاید شرایط را برای این قشر ناامن نموده و سبب خاموشی و سکوت آنها و یا فرارشان به خارج از کشور شد.  حساب های بانکی کلانو همچنین دارایی های این اشخاص باید کنترل گردیده و لیست شده و در صورت لزوم بلوکه شوند».
آنچه که "سهرابستان" عنوان کرد، خالی از یک سابقه ذهنی نبود.  در هفته های پیش از آن بانک مرکزی بخشنامه و دستورالعملی برای بانکها جهت وصول مطالبات معوّقه آنها صادر کرده بود که بخشی از آن چنین بود: «چنانچه شخص بدهکار، ضامن ویا بستگان درجه اوّل او در هریک از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری ایرانی داخل و خارج از کشور دارای پس انداز و سپرده ارزی یا ریالی باشند، بانک ها و موسسات مالی طلبکار اجازه دارند تا بدون اطلاع آنها از حسابشان پول برداشت کرده و به حساب مطالبات خود بگذارند»!
بخشنامه بانک مرکزی که بانک ها را مجاز می کند طلب خود را از حساب "بستگان درجه اوّل" بدهکاران برداشت کنند، طبعا" مطلب "سهرابستان" را باورپذیر می سازد که: "دارایی های این اشخاص باید کنترل گردیده و لیست شده و درصورت لزوم بلوکه شوند"!
 
نویسنده وبلاگ نوشتار خود را با نقل قولی از متن گزارش اطلاعات سپاه پاسداران ادامه می دهد: «ضرورت دارد که نظام مقدّس اسلامی یکبار برای همیشه و با اتخاذ تصمیمی انقلابی، سلاح ثروت را از دست نااهلان و نامحرمان خارج نموده و آنرا به دستانی مطهّر و پاک بسپارد»!
 
و سرانجام نویسنده نتیجه گیری می کند که: «افرادی که دارای پس اندازهای قابل توجّه هستند باید اقداماتی فوری برای پخش کردن اندوخته خود در حساب های متعدّد بنام افراد مختلف، یا تبدیل آن و امن کردن محل نگهداریش انجام دهند».
 
از سوی دیگر، در سه – چهار سال گذشته بانک های ایران و بویژه بانک های دولتی با معضل رشد یابنده ای بنام مطالبات معوّق روبروگشته اند.  حجم این مطالبات که چهارسال پیش حدود پنج هزار میلیارد تومان بود، در آغاز پاییز سال جاری به 40 هزار میلیارد تومان و در آغاز زمستان به بیش از 48 هزار میلیارد تومان رسید.
 
سه سال پیش، پنجاه اقتصاددان ایرانی در نامه ای سرگشاده به محمود احمدی نژاد در مورد نابسامانی در نظام بانکی هشدار دادند.  در بخشی از این نامه آمده بود: «تغییرات گسترده مدیریتی، اعلام تسهیلات تکلیفی برای تخصیص منابع، تعیین نرخ سود بانکی بدون توجّه به نرخ تورّم و بخشودگی های گروهی سود مطالبات معوّقه نظام بانکی، نه تنها نظام بانکی را از تخصیص پس اندازها به پربازده ترین پروژه ها بازداشته است، بلکه عملا" با این تصمیم ها سپرده های مردم در نظام بانکی مورد بذل و بخشش قرار گرفته اند.  این نگرش نمی تواند در راستای سیاست افزایش تولید، اشتغال، سرمایه گذاری و فقر زدایی باشد».
 
"بذل و بخشش سپرده های مردم"، آنهم در ارقام میلیاردی، درحالی اتفاق می افتاد که یک نیازمند واقعی برای دریافت یک وام چند میلیون تومانی باید از هفت خوان رستم گذر می کرد.  تارنمای "شفّاف" نمونه ای از این هفت خوان را چنین شرح می دهد: «من جوان سی ساله ای هستم که پارسال برای ازدواجم و رهن خانه 8 میلیون وام از یکی از همین بانک های به اصطلاح دولتی و حلال خور بدون ربا گرفتم (البته بعداز 7 ماه سگ دو زدن مستمر).  4 تا ضامن از من خواستند که از بین 11 نفری که معرّفی کردم و بردم و آوردم، بالاخره 4 تایش انتخاب شد.  از مجموع 8 میلیون، یک میلیون و ششصد هزار تومان یعنی بیست درصد وام مسدود شد و 500 هزار تومان هم جهت بیمه و مالیات و... کسر شد.  جمعا" 5 میلیون و نهصدهزار تومان دست من را گرفت با اقساط ماهیانه 240 هزار تومان.  با هر ماه دیرکرد هم باید 15 هزار تومان جریمه بدهم.  دوازده ماه است دارم قسط می دهم و تازه هفت میلیون و هشتصد هزار تومان باقی مانده است.  این است بانکداری نوین اسلامی ؟؟؟!!!».
 
با چنین پیش زمینه ای بود که جمعه گذشته، 2 بهمن، خبری مبهم و غیر موثّق در برخی از تارنماها انتشار یافت و به به سرعت برق و باد پخش شد.  متن این خبر که با عنوان "گزارش خوانندگان" در تارنمای "ایران پرس نیوز" آمده، چنین است: «لحظاتی پیش یکی از دوستان و یکی از شرکای تجاری که از معاونین رده بالای بانک مرکزی می باشد به من اطلاع داد که چهارشنبه شب در پاستور (ساختمان ریاست جمهوری) جلسه ای با حضور احمدی نژاد و رییس بانک مرکزی و همچنین ریاست چند بانک دولتی بخصوص بانک ملّی و ملّت تشکیل شده و در آن گزارشات مهم و محرمانه ای به احمدی نژاد ارائه شده که در آن خبراز ورشکستگی زودهنگام دو بانک معتبر یعنی ملّی و ملّت داده شده که در صورت عدم کمک اضطراری دولت به این دو بانک تا روز چهارشنبه 7 بهمن ماه رسما" اعلام ورشکستگی خواهند کرد و این دو بانک و احتمالا" بانک های دیگر به روی مشتریان بسته خواهد شد و مردم روز چهارشنبه با درهای بسته بانک ها مواجه خواهند شد».
 
روز پس از انتشار این خبر، تارنمای "شفّاف" گزارش داد: «دکتر عباسعلی نورا، یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به نتایج کمیته تحقیق و تفحّص از مطالبات معوّق بانک ها گفت: 35 نفر از یک بانک دولتی هزار میلیارد تومان تسهیلات گرفته اند و آنرا به سیستم بانکی بازپرداخت نکرده اند».
 
دو هفته پیش از آن نیز "رادیوفردا" در تاریخ 14 دیماه گزارش داده بود: «براساس جدیدترین گزارش بانک مرکزی میزان مطالبات معوّق بانک ها به 48 هزار میلیارد تومان در آبانماه افزایش یافته است، حال آنکه این رقم در گزارش قبلی بانک مرکزی در شهریورماه گذشته 40 هزار میلیارد تومان بود.  بررسی های سازمان بازرسی کل کشور از شناسایی نزدیک به ده هزار نفر فرد حقیقی و حقوقی حکایت دارد که هریک بیش از یک میلیارد تومان از بانک ها وام گرفته اند».
 
تارنمای "رادیوفردا" در گزارش دیگری به تاریخ 6 بهمن ماه نوشت: «صرف نظر از درستی یا نادرستی شایعه ورشکستگی بانک های ملّی و ملّت، آنچه نمی توان در آن تردید کرد بروز بحرانی تمام عیار در نظام بانکی ایران است که دیریازود این بحران به شکلی خود را نشان خواهد داد.  دخالت بیش از اندازه دولت در امور شبکه بانکی، انحلال شورای پول و اعتبار به عنوان یکی از ارکان بانک مرکزی و در اختیار گرفتن زمام امور بانکی و سیاست گذاری های بانکی از سوی دولت، اجبار نظام بانکی به پرداخت تسهیلات تکلیفی بدون توجیه اقتصادی و رعایت مقرّرات، از بین رفتن استقلال نسبی بانک مرکزی در برابر دولت در سال های اخیر و رسیدن مطالبات معوّق شبکه بانکی به 48 هزار میلیارد تومان باعث شده تا شبکه بانکی بحرانی همه جانبه و تمام عیار را تجربه کند».
 
در همان گزارش، حسن منصور اقتصاددان مقیم بریتانیا ضمن این که بانک های ایران را اساسا" ورشکسته خواند به "رادیوفردا" گفت: «از سه سال قبل بانک ها راه به سوی ورشکستگی را پیموده اند و تنها با تزریق منابع دولتی و پول نفت سرپا ایستاده اند.  امّا اگر بخواهیم عملکرد بانک های ایران را در قالب یک بنگاه اقتصادی تحلیل کنیم، این بانک ها در عمل بانک هایی زیان ده و ورشکسته محسوب می شوند».
 
محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی نیز همین مضمون را در گفتگو با خبرگزاری "ایلنا" به زبانی دیگر می گوید: «بانک ها در شرایط فعلی سود نمی کنند.  مگر می شود بانک ها با وجود 48 هزار میلیارد تومان مطالبات معوّق، در پایان سال سود داشته باشند».
 
بهاءالدین حسینی هاشمی، مدیرعامل بانک خصوصی "تات" هم در این زمینه می گوید: «اگر بانکی بیش از یک پنجم طلب خود را وصول نکند، با خطر ورشکستگی مواجه می شود».
 
انتشار خبر یا شایعه ورشکستگی بانک های ملّی و ملّت، موجب هجوم مردم به این بانک ها برای دریافت اندوخته هایشان شد.  بخشنامه چند روز پیش بانک مرکزی، ظاهرا" بر مبنای قانون مبارزه با پولشویی، مبنی بر ممنوعیت پرداخت بیش از 15 میلیون تومان پول نقد به هر نفر و کمبود نقدینگی در بانک هاموجب شد که نیروهای سرکوبگر انتظامی در برخی از شعب بانک ها به ضرب و شتم مردم بپردازند و در بانک را به روی مردم ببندند.
 
روز دوشنبه 5 بهمن ماه، تارنمای حکومتی "عصرایران" به شیوه مألوف حکومت که همه چیز را به "دشمن" نسبت می دهد نوشت: «در چند روز گذشته یک خط تبلیغی-تخریبی آشکار از سوی رسانه های "آن ور آبی" به همراه آتش بیاری برخی از چهره های اپوزیسیون راجع به القای ورشکستگی قریب الوقوع برخی بانک های دولتی پیگیری می شود.  این شایعات و خبرپراکنی ها تا جایی پیش رفته است که حتی در برخی از رسانه ها از جلسات محرمانه در دفتر ریاست جمهوری با مسئولان بانک ها و اعلام ورشکستگی رسمی دو بانک دولتی به رییس دولت دهم در این جلسات خبرپراکنی می شود... یک مقام آگاه در وزارت امور اقتصادی و دارایی ضمن تکذیب شایعه ورشکستگی برخی از بانک های دولتی گفت: وضعیت بانک های کشور عادی است و این گونه شایعات و خبرپراکنی ها صرفا" برای ابهام آلود کردن فضا و ایجاد بحران اقتصادی برای کشور است».
 
طبیعی است که با توجّه به عیار صداقت مسئولان و درجه اطمینان مردم به آنان، تکذیب خبر ورشکستگی بانک ها، آنهم از سوی یک مقام آگاه – امّا بی نام و نشان – وزارت امور اقتصادی و دارایی، نه تنها اثری در آرام کردن فضا نخواهد داشت که بر میزان نگرانی و هراس مردم نیز خواهد افزود.
 
حتی اگر کل خبر ورشکستگی بانک ها را "شایعه"، "خبرپراکنی" برای "ابهام آلود کردن فضا" و "ایجاد بحران اقتصادی برای کشور" بدانیم، بر این واقعیت چشم نمی توان بست که عمق فاجعه اقتصادی کشور در حدی است که عملا" پول دارندگان اندوخته در بانک ها روز به روز ارزش خود را از دست می دهد.  تارنمای "خبر آنلاین" در این باره می نویسد: «5 سال پیش واحد پول ایران دهمین پول کم ارزش دنیا بود.  تازه ترین ارزیابی ها از ارزش برابری واحد پول کشورهای مختلف حاکی است که ریال ایران تنها از واحد پول سائوتام (؟!) و ویتنام با ارزش تر است»!
 
امّا، زیان و خسارت مردم به فقر کشیده شده ایران تنها ناشی از ورشکستگی بانک ها و از دست دادن اندوخته ها نیست.  عمق فاجعه به مراتب فراتر از زیان مالی است که هر فدر هم تلخ و دردناک باشد به هرحال قابل جبران است.  به فرض که "تکذیب" ورشکستگی بانک ها درست باشد، آیا ورشکستگی همه جانبه نظام ولایت مطلقه فقیه در همه زمینه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و بویژه اخلاقی هم قابل "تکذیب" است؟!
 
 
ای-میل نویسنده: snak1@live.ca
 

منبع:پژواک ایران


شهباز نخعی

فهرست مطالب شهباز نخعی  در سایت پژواک ایران 

*اختیارات بدون پذیرش مسئولیت!‏  [2018 Jun] 
*انتخاب بین ارسنیک و سیانور!‏  [2018 May] 
*ترقی ازابراز «تأسف» و «نگرانی» به «بهت زدگی»! [2018 May] 
*برجام درجام!‏  [2018 May] 
*هنوز فرصت هست! [2018 May] 
*درس چگونگی رهایی از شرّ استبداد!  [2018 Apr] 
*فرار بی مغزها!‏  [2018 Apr] 
*«کارنامه درخشان»!  [2018 Apr] 
*دلار 10 هزارتومانی! [2018 Mar] 
*سال آخر!  [2018 Mar] 
* حرکت در دایره بسته!  [2018 Mar] 
* قطعنامه های بی معنا!  [2018 Feb] 
*«العفو، العفو»! [2018 Feb] 
*دخیل بستن به امامزاده رفراندوم! [2018 Feb] 
* ‏«توبه گرگ...»!‏  [2018 Feb] 
*مسابقه سقوط!‏ [2018 Feb] 
*تبدیل بنگاهداری به سهامداری!‏  [2018 Jan] 
* تَرَک برداشتن دیوار ترس!‏ [2018 Jan] 
* دستاویز واقعیت گریزی!‏  [2018 Jan] 
*فرصت طلایی!‏  [2018 Jan] 
*آنکارا درصدد چنگ اندازي مجدد بر خاورنزديک است؛ پايان «مدل ترک» [2017 Apr] 
*ترجمه کتاب "امپراتوری تفتیش"  [2017 Mar] 
*نبرد عقل و احساس! [2016 Jun] 
*در شیشه کردن غول!  [2016 Jun] 
* امنیت واقعی و توهّم امنیت! [2016 Jun] 
*داد از این همه بیداد! [2016 Jun] 
*«ترکیه لاییک است و لاییک می ماند»!  [2016 May] 
* بهای سنگینِ خیره سری! [2016 May] 
* «مایه شرمساری و نابخشودنی»!  [2016 May] 
*ذهنیت ترفندباز! [2016 Apr] 
* هشدارهای مکرّر و گوش های ناشنوا! [2016 Apr] 
* پرونده موشکی، جایگزین پرونده هسته ای! [2016 Apr] 
* پرونده موشکی، جایگزین پرونده هسته ای! [2016 Apr] 
*پرده ی غبار! [2016 Apr] 
*چرا نمی پرسید چرا؟! [2016 Mar] 
*پا پس کشیدن ناگهانی!  [2016 Mar] 
*پیامد نرمش قهرمانانه!  [2016 Mar] 
*«خُب، به کجا رسیدید؟»! [2016 Mar] 
*در انتظار داوری تاریخ!  [2016 Feb] 
*بیم و امید  [2016 Feb] 
*ولایت مطلقه فقیه منشأ فساد است! [2016 Feb] 
*چشم پوشی بر نقض گسترده حقوق بشر درایران! [2016 Jan] 
* فرجام یا آغاز راه دراز 8 ساله اجرای برجام!  [2016 Jan] 
*پنهان کردن ناتوانی در پوشش سخاوت!  [2016 Jan] 
*رهایی از شرّ حکومت ولایت مطلقه فقیه! [2016 Jan] 
*لاف زنی های ریاکارانه روباه بنفش!  [2015 Dec] 
*جنایت مشروع و قانونی علیه بشریت! [2015 Dec] 
*ترفند بازی حکومت آخوندی! [2015 Dec] 
*اردوغان، نفت، داعش! [2015 Dec] 
*شکرگزاری! [2015 Nov] 
*چرا؟! [2015 Nov] 
*13 کرسی تا سلطان رجب! [2015 Nov] 
*سازمان بی سامان! [2015 Oct] 
* تلنگر مردمی! [2015 Oct] 
*زدوبند روسیه با غرب! [2015 Oct] 
*گام نهایی! [2015 Oct] 
*سوریه در اشغال روسیه! [2015 Oct] 
*تکلیف روشن است! [2015 Sep] 
*روغن روی آش سوریه! [2015 Sep] 
*سیاست مداران دروغگو، خودخواه و فرصت طلب! [2015 Sep] 
*بدتر از دروغ! [2015 Aug] 
*زیر آواز زدن ورشکسته [به تقصیر]! [2015 Aug] 
*«هزاران نکته و سخن ناگفته»! [2015 Aug] 
*کورسوی امید! [2015 Aug] 
*«سوریه، ننگین ترین لکّه بروجدان انسانی جهان»! [2015 Jul] 
*یک نان نسیه و صد گرسنه! [2015 Jul] 
*دو توافق و یک پرسش: فرجام یا آغاز؟! [2015 Jul] 
*«میراث بین المللی افتضاح»! [2015 Jul] 
*نظام برده داری مدرن! [2015 Jul] 
*رسیدن به توافق نهایی؟! [2015 Jun] 
*شکست فاجعه بار ج.ا. ! [2015 Jun] 
*حساب هایی که درست از آب در نیامد! [2015 Jun] 
*رسوایی فساد در فیفا! [2015 Jun] 
*مظلوم نمایی و رجزخوانی های توخالی! [2015 May] 
*داعش، پدیده ای گذرا یا ماندگار؟! [2015 May] 
*زمین لرزه در تهران، احتمالی ضعیف یا رویدادی محتوم با زمان غیرقابل پیش بینی! [2015 May] 
*وجدان ناآرام آقای اوباما! [2015 May] 
*جایگاه در شاخص شادی و رضایت! [2015 May] 
*جایگاه در شاخص فلاکت! [2015 Apr] 
*گل سوریه و سبزه یمن! [2015 Apr] 
*آن که فریب می دهد و آن که فریب می خورد [2015 Apr] 
*هردو حق دارند! [2015 Apr] 
*پیشنهاد رهبری خاتمی! [2015 Mar] 
*مسئول مستقیم سرنوشت دردناک یونس ها! [2015 Mar] 
*قمار سیاسی! [2015 Mar] 
*عجیبا! غریبا! شگفتا! [2015 Feb] 
*سکولاریسم اسلامی! [2015 Feb] 
*سر گاو هسته ای در خمره ولایت! [2015 Feb] 
*جنایات بی مکافات! [2015 Jan] 
* گسترش آشفتگی، تنش و آشوب! [2015 Jan] 
*جنگ با معلول! [2015 Jan] 
*جمهوری اسلامی، آری یا نه؟! [2015 Jan] 
*2015، سال تعیین تکلیف؟! [2015 Jan] 
*زهی خیال محال! [2014 Dec] 
*«سبقت گرفتن در شیادی»! [2014 Dec] 
*نشانی بیت رهبری! [2014 Dec] 
* کاهش و افزایش بهای نفت و نان! [2014 Dec] 
* بغض فروخورده! [2014 Nov] 
* گریز از مسئولیت! [2014 Nov] 
*«روز واقعه» برای باراک حسین اوباما! [2014 Nov] 
*روگردانی از اسلام سیاسی! [2014 Oct] 
*مستقیم از بیت رهبری! [2014 Oct] 
*نباید درحد حرف باشد! [2014 Oct] 
*حق زندگی! [2014 Oct] 
*پایان رنج ها! [2014 Oct] 
*ردایی از تار و پود دروغ! [2014 Sep] 
*بان کی مون، عامل سازمان CIA! [2014 Sep] 
*رطب خورده...! [2014 Sep] 
*راهبرد بی عملی و انفعال! [2014 Sep] 
*دور باطل! [2014 Aug] 
*«یک: رهبر نباشد، دو: سپاه نباشد»! [2014 Aug] 
*شمار طرفداران حکومت آخوندی! [2014 Aug] 
*زندانی با 78 میلیون زندانی! [2014 Jul] 
*حد و مرز بیدادگری! [2014 Jul] 
*غزوه ی غزه! [2014 Jul] 
*معنای اعتدال! [2014 Jul] 
*دو خلیفه در یک اقلیم! [2014 Jul] 
*«فروپاشی نظامی پوسیده»! [2014 Jun] 
*رهایی از بن بست! [2014 Jun] 
*حوزه آسیب رسانی توفان! [2014 Jun] 
*اعداد بی پایه و اساس و مغایر منافع ملی! [2014 Jun] 
*نجات دهنده سوریه و کل خاورمیانه! [2014 May] 
* قوطی بگیر و بنشان! [2014 May] 
*بهایی ستیزی؛ ما منزجریم! [2014 May] 
*«آیینه شکستن خطاست»! [2014 May] 
*فارغ شدن از عشق به استبداد یا دگرگونی در بازتولید آن؟! [2014 May] 
*توهین به مقام معظم رهبری! [2014 Apr] 
*بحران عمیق تر و پیامدهای وحشتناک! [2014 Apr] 
*«باید به شدت مراقب بود»! [2014 Apr] 
*شکستن رکورد بیدادگری! [2014 Apr] 
*... که غصّه سرآید! [2014 Mar] 
*باید ازما تشکر کنند! [2014 Mar] 
*خواب آرام آقای اوباما! [2014 Mar] 
*«حرف حساب جواب ندارد»، جنجال دارد! [2014 Mar] 
*پیروزی ایستادگی بر سرکوب! [2014 Feb] 
*جام زهر و این همه ادا! [2014 Feb] 
*بانی واقعی انقلاب!  [2014 Feb] 
*سبد کالا؛ چرا چنین خوار شدیم؟! [2014 Feb] 
*دیپلماسی واقعیت گریز و روان پریش [2014 Jan] 
*عوض کردن آبنبات با سماق! [2014 Jan] 
*قربانی سیاست بازی ها! [2014 Jan] 
*سرباز کوچک و جسور ولایت و جرثومه فساد! [2014 Jan] 
*تئوری توطئه! [2013 Dec] 
* تسویه خرده حساب ها!  [2013 Dec] 
*گنداب ولایی فساد! [2013 Dec] 
*نگاه راهبردی ظریف به ابوموسی!  [2013 Dec] 
*توافق ذلت بار ژنو؛ چاره دیگری نبود!  [2013 Nov] 
*دخیل بستن به امامزاده اوباما! [2013 Nov] 
*مذاکرات کرها! [2013 Nov] 
*کاپیتولاسیون روسی و چینی!  [2013 Nov] 
*کاشت باد و دروی توفان! [2013 Oct] 
*حکایت چوب و پیاز! [2013 Oct] 
*بحران ساز پایان بخش بحران! [2013 Oct] 
*پاک کردن داغ ننگ! [2013 Oct] 
*پایان بخشیدن به کابوس 35 ساله! [2013 Oct] 
*نخورده نباید شکرکرد! [2013 Sep] 
* «آنچه این نامردمان...»! [2013 Sep] 
*تله خود ساخته! [2013 Sep] 
*کوبیدن برطبل رسوایی! [2013 Sep] 
*ترکیب دو رییس جمهوری! [2013 Aug] 
* پرداخت یکجای صورت حساب!  [2013 Aug] 
*هم تقلب بود، هم تدلیس! [2013 Aug] 
*کدام فرقه ضالّه، مضلّه واقعی است؟!  [2013 Aug] 
*مرغ یک پا دارد! [2013 Jul] 
*کشتار در بن بست! [2013 Jul] 
*«ولا[کن] تجسسوا»! [2013 Jul] 
*حال ایران خانم بد است! [2013 Jul] 
*پیروزی جامعه مدنی بر جامعه مدینه النبی! [2013 Jul] 
*زندان یا قتلگاه! [2013 Jun] 
*کله شقی و قانون گریزی یا برگشت براه اعتدال و عقلانیت!  [2013 Jun] 
*عروسک های سپاه! [2013 Jun] 
*«حقوق تعریف شده حزب الله»! [2013 Jun] 
*آیا «روز رهایی نزدیک است»؟! [2013 May] 
*به سوی خلافت اسلامی! [2013 May] 
*رد صلاحیت در پایبندی به قانون!  [2013 May] 
*سیرک انتصخوابات [2013 May] 
*کارنامه سیاه حکومت مدعی حمایت از مستضعفان!  [2013 May] 
*بی یاوری مردم سوریه! [2013 Apr] 
*«سال رسوایی سیاسی و اقتصادی»!  [2013 Apr] 
*جابجایی محمود با محمد یا محسن و یا ...! [2013 Apr] 
*گشودن گره کور! [2013 Mar] 
*پیروزی نوروز! [2013 Mar] 
*پایمال شدن منافع ملی! [2013 Mar] 
*کش بدهید! [2013 Feb] 
*زجرکشی! [2013 Feb] 
*چه چیز «مجرمانه» نیست؟! [2013 Feb] 
*سکّه یک پول! [2013 Feb] 
*شورش پابرهنگان! [2013 Jan] 
*کشت علوفه در جنگل! [2013 Jan] 
*نمایش درماندگی در اپرا! [2013 Jan] 
*پا جای پای ما! [2012 Dec] 
*راه تازه غارت! [2012 Dec] 
*شکست شعار «النصربالرعب»! [2012 Dec] 
*«تصحیح بی عدالتی تاریخی» [2012 Dec] 
*بزنگاه حساس! [2012 Nov] 
*لحاف ملا! [2012 Nov] 
*هرگز چنین مباد! [2012 Nov] 
*«تغییر»؟ حتی یک ذرّه! [2012 Nov] 
*فریب خوار و فریبکار! [2012 Sep] 
*درحال پیشرفت مطلوب! [2012 Sep] 
*نظام ولایی و اصل انصاف! [2012 Sep] 
*«به نام ایرانیان، مردم سوریه را نکشید»! [2012 Sep] 
*بیماری درمان ناپذیر! [2012 Aug] 
*تا هست می کشد! [2012 Aug] 
*خط قرمز یا چراغ سبز! [2012 Aug] 
*دریاچهء بینوای ارومیه!  [2012 Aug] 
*«هان ای دل عبرت بین...»!  [2012 Aug] 
*پشت سر افغانستان! [2012 Jul] 
*«مسیر طبیعی امور»!  [2012 Jul] 
*ترک برداشتن شیشهء عمر!  [2012 Jul] 
*کنگره وصف گل! [2012 Jun] 
*استخوان های لای زخم! [2012 Jun] 
*در صدر فهرست ننگ!  [2012 Jun] 
*کارنامه درخشان برادران قاچاقچی  [2012 Jun] 
*زبان زور!  [2012 May] 
*کند شدن شمشیردودم!  [2012 May] 
*مرحله آخرکلاه گشاد هدفمند!  [2012 May] 
*اثر تذکر و هشدار! [2012 May] 
*اثر تذکر و هشدار!  [2012 Apr] 
*آخرین تیرهای ترکش! [2012 Feb] 
*دیوان بلخ! [2012 Feb] 
* پرسش تلخ! [2012 Feb] 
*ننگ بر روسیه و... [2012 Feb] 
*بار سنگین و ننگین! [2012 Feb] 
*افسارگسیختگی اقتصاد! [2012 Jan] 
* جدایی ج. ا. از سوریه! [2012 Jan] 
*گردنه خطرناک! [2012 Jan] 
*تنگه و تنگنا! [2012 Jan] 
*شرط بندی روی اسب مرده! [2011 Dec] 
*به «جوان آنلاین» سپاه پاسداران و اذنابش! [2011 Dec] 
*واسلاو و کیم! [2011 Dec] 
*حیف و صد حیف! [2011 Dec] 
*انجام کار ناتمام! [2011 Nov] 
*مرگ در بحران! [2011 Nov] 
*نیاز به حمله نظامی نیست! [2011 Nov] 
*محاکمه دردادگاه صالح! [2011 Nov] 
*زایش موش از کوه «بهار عربی»! [2011 Oct] 
*«فکاهی مبتذل»! [2011 Oct] 
*من آدم می کشم، تو آدم می کشی... [2011 Oct] 
*خودش کش می آید! [2011 Oct] 
*آسانی و آرامی! [2011 Sep] 
*حق ناحق! [2011 Sep] 
*نیمه راه ناکجاآباد! [2011 Sep] 
*این مسخره بازی ها برای چیست؟!  [2011 Sep] 
*کویر غیرقابل سکونت! [2011 Aug] 
*لرزه براندام ولی فقیه! [2011 Aug] 
*معیار سنجش بزرگی یک ملت چیست؟ [2011 Aug] 
*علوم انسانی، بر پایهء قرآن-شرعیات! [2011 Aug] 
*استبداد پذیری! [2011 Aug] 
*زندان يا محل شکنجه و کشتار!  [2011 Jul] 
*خودکامگی و نبود آزادی، جواز مبارزه مسلحانه ؟! [2011 Jul] 
*خانه چوبی! [2011 Jul] 
*شهامت اخلاقی یا زدن نعل وارونه! [2011 Jul] 
*ناهمبستگی اسلامی! [2010 Sep] 
*گرفتار در چنبر خودکرده‌ها! [2010 Jun] 
*گندیدگی ریشه! [2010 May] 
*ایستاده بر بلندای قلّهء وقاحت!  [2010 May] 
*آیا واقعا" «این اسلام نیست»؟! [2010 Apr] 
*سرازیری سقوط! [2010 Apr] 
*زبان هرزه درا! [2010 Apr] 
*صداهای انیرانی! [2010 Apr] 
*98 به 2، 2 به 98! [2010 Apr] 
*"در کمرکش چاه"! [2010 Mar] 
*فرصت سوزی! [2010 Feb] 
*مجمع عمومی 22 بهمن! [2010 Feb] 
*ورشکستگی همه جانبه! [2010 Jan] 
*گازانبر ترور و فریب! [2010 Jan] 
*غبارآلود یا تیره وتار؟! [2010 Jan] 
*وبال گردن! [2009 Dec] 
*توفان در فنجان شکستهء ولایت! [2009 Dec] 
*ژرفنای فرومایگی! [2009 Dec] 
*ما دانشجوییم! [2009 Dec] 
*فاسد تا مغزاستخوان! [2009 Nov] 
*فروریزی دیوارهای ننگ و ترس! [2009 Nov] 
*مخلّ مبانی زندگی انسانی! [2009 Nov] 
*جایگاه سبز در رنگین کمان! [2009 Oct] 
*کهریزک: دادگاه جنایتکاران! [2009 Oct] 
*اوباما چه می کند؟!  [2009 Sep] 
*جامعهء پریشان و حاکمان روان پریش! [2009 Aug] 
*تجاوز در نظام تجاوز در تجاوز! [2009 Aug] 
*سردرگم وآشفته! [2009 Aug] 
*دشمنی با هویت ایرانی! [2009 Aug] 
*تلقّی فاشیستی ازآزادی بیان و... [2009 Jul] 
*چه نیاز به دشمن؟! [2009 Jul] 
*به سوی فروپاشی! [2009 Jul] 
*ما نشستیم و... [2009 Jul] 
*ایران غلتیده در خون  [2009 Jun] 
*حماسه شکوهمند رسوایی [2009 Jun] 
*سه رباعی درباره‌ی مقام معظم رهبری [2009 Jun] 
*دود شد و به هوا رفت [2009 Jun] 
*من رأی نمی‌دهم  [2009 Jun] 
*گردونه ی اهریمنی  [2009 Jun] 
*آزادترین کشور دنیا  [2009 May] 
*حکومت بسیجی ـ سپاهی  [2009 Apr] 
*سال اصلاح الگوی مصرف  [2009 Mar] 
*نفت و فرهنگ [2009 Mar] 
*به عمر تا علی بشنود [2009 Mar] 
*نوروزتان پیروز  [2009 Mar] 
*حیا [2009 Feb] 
*ولایت فقیه و حقوق بشر [2009 Feb] 
*آمدن شهسوار ناجی [2009 Feb] 
*بهای آمریکا ستیزی  [2009 Feb] 
*اوبامانیا! [2009 Jan] 
*آلوده چون هوا  [2009 Jan] 
*فروش چاه های نفت  [2009 Jan] 
*عظمت کنفت شدن  [2009 Jan] 
*فاجعه پایان سال، سال پایان فاجعه [2009 Jan] 
*نظام قانون ستیز  [2008 Dec] 
*بخشش از کیسه خلیفه! [2008 Dec] 
*ننگ بر دیکتاتوری [2008 Dec] 
*دنیای پرآشوب [2008 Dec] 
*"YES WE CAN" ! [2008 Nov] 
*دو بازوی بلند و کوتاه  [2008 Nov] 
*دگرگشت یا برگشت  [2008 Nov] 
*کار شما تمام است  [2008 Nov] 
*هم شرقی، هم غربی  [2008 Sep]