PEZHVAKEIRAN.COM آب در لانه مورچگان! سکوتی که شکسته شد!
 

آب در لانه مورچگان! سکوتی که شکسته شد!
بهروز سورن

 

 

 همانطور که انتظار میرفت با انتشار نوار دیدار منتظری با هیئت مرگ و صادرکنندگان احکام قتلعام زندانیان سیاسی در زندانها درتابستان سال 1367, واکنش های بسیاری از سوی اعضای این هیئت و برخی از آنان که سرانگشتانشان از آندوره هنوز بخون آغشته است, صورت گرفت.اهمیت و ارزش بسیار این نوار علاوه بر جنبه سندیت آن این است که اعترافات از زبان خود آمرین جنایت بزرگ است ( اعضای هیئت مرگ زندانهای تهران ) که از پستوی جلسه ای بسیار سری و محرمانه بیرون زده است. ضمن اینکه دامنه تاثیرگذاری آن بر افکار عمومی و بویژه نسل های جوان تر بلحاظ صوتی بودن آن بسیار بالاست.

اعضای هیئت مرگ: حسینعلی نیری (حاکم شرع وقت)، مرتضی اشراقی (دادستان وقت)، ابراهیم رئیسی (معاون وقت دادستان) و مصطفی پورمحمدی ( نماینده وقت وزارت اطلاعات در زندان اوین ) بوده اند.)

برای بررسی چرائی انتشار این نوار در شرایط کنونی میتوان مبحثی جدا در آینده باز کرد. دستاورد تا کنونی انتشار این نوار صوتی آنست که بسیاری از مسئولین این جنایت بزرگ که هنوز در قید حیات هستند را ناچار به موضعگیری و زبان گشودن کرده است. باز هم همانطور که پیش بینی می شد این نوار با فشارها و تهدید های اطلاعاتی ( قم ) بر احمد منتظری فرزندش از روی سایت منتظری حذف شد.

به هر رو بغض فروخفته , ترکیدن گرفت و دور تازه ای از مباحثات و برخوردهای سیاسی حول و حوش این قتل عام آغاز شده است. نا گفته پیداست که جانیان حکومتی تلاش خواهند کرد تا این افشاگری را بی اهمیت و نادرست جلوه دهند و در صدد کتمان آن برآیند و یا آنرا به انحاء مختلف توجیح کنند.

بازتاب این افشاگری در رسانه های داخلی و خارجی بسیار گسترده بوده است. بنابر گزارش ها تنها روی صفحه منتظری و در طول روز های اولیه و پیش از مسدود شدن نوار صوتی, دهها هزار بار شنیده شده است. این مطلب نشاندهنده حساسیت افکار عمومی بویژه مردم ایران به نقطه ای مبهم و کور از تاریخ حاکمیت جمهوری اسلامی است که تا کنون و بنابر مصلحت های حکومتی , مسکوت مانده بود.

نکته مهم در انتشار این نوار صوتی این است که آیا جبهه اصلاح طلبان و اعتدالیون از افشای این واقعه و طرح آن بعنوان یک سند, بهره مند خواهند شد؟ قطعا چنین نیست زیرا اغلب رهبران این جبهه خود را هنوز پیرو راه خمینی جلاد می دانند و به بنیان های مذهبی و سیاسی جمهوری ننگین اسلامی خود را پایبند می شمارند. تمامی رهبران این طیف از جمله موسوی, کروبی, رفسنجانی, روحانی ( پورمحمدی در کابینه دولت روحانی است ) و خاتمی از زمامداران دهه خونین شصت و قتلعام زندانیان سیاسی در تابستان سال شصت و هفت بوده اند و به انحاء مختلف  از وقوع این قتلعام مطلع بوده وحداقل سکوت کرده اند و شریک جرم هیئت مرگ و رهبرشان خمینی هستند.

وقاحت و بی شرمی برخی از قاتلان حد و مرزی نمی شناسد. یکی از آنان مدعی است که :

با شهامت امضای خود را پای احکام می‌گذاشتیم.

آیا این شهامت است که شما در موضع قدرت باشید و  در معیت ماشین نظامی سرکوب و تعدادی از مراقبان مسلح خود احکام اعدام مخالفان بی سلاح و اسیر خود را امضا کنید؟ آیا دختری که به او بارها التماس کردید که چند خط بنویسد و ننوشت, تسلیم خواست شیطانی شما نشد و اعدام شد, بیش از شما بزدلان حکومتی شهامت نداشت؟ ایا پاسخ نه! زندانیان سیاسی اسیر و بی دفاع, جسورانه تر و با شهامت تر از احکام وحشیانه شما و امضاء جنایت کارانه شما نبوده است؟

این نوار در طرح مجدد و آپدیت سازمان مجاهدین در سطح سیاسی و بین المللی نقش موثری بازی خواهد کرد. صحنه ای که با سوابق شناخته شده تاکنونی, این سازمان را میتواند در سراشیب غلطیدن به دامان شیوخ متحجر و اطلاعاتی سعودی بسرعت بیاندازد و فاجعه ای جدید را به مردم کشورمان تحمیل کند.

مسئله ملی, دفاع از میهن و اینگونه مولفه های تبلیغاتی و انگیزه ساز پر اهمیت همان نکته های مهمی است که از دیدگاه رهبران این سازمان باز هم نهفته مانده است . مردم ایران اگر چه از جمهوری جنایت اسلامی به ستوه آمده اند و اگر چه در سودای محو و سرنگونی آن بسر می برند اما هرگز با طناب سلطان های رنگارنگ مالی و شیوخ متحجر کشورهای بیگانه و دنباله هایشان از هر جنس به چاه  ناشناخته غریبه ها از نوع اطلاعاتی های سعودی روانه نخواهند شد و به آنها لبیک نخواهند گفت.

شایعه مرگ نزدیک خامنه ای و جستجوی سکاندار آتی ارابه آدم کشی جمهوری اسلامی نام برخی از سران رژیم از جمله رئیسی را بر سر زبان ها انداخت. این زمینه سازی ها با انتشار این نوار و به روز کردن نقش این جلاد زندانیان سیاسی بی دفاع در سال 1367 و در کشتار سراسری زندانیان سیاسی بسیار دشوارتر شده و بالانس تبلیغاتی رژیم را برهم میزند.

دعوا بر سر دستیابی به حقیقت و عدالت است. پرتو اندازی بر یکی از تاریک ترین مقاطع سیاسی دوران حاکمیت استبداد است که در زندان های کشور اتفاق افتاد. هنوز و پس از نزدیک به سه دهه در باره شمار قتلعام شدگان نظر واحدی در میان اپوزیسیون نظام حاکم نیز موجود نیست. شمار قربانیان از دو هزار تا سی هزار سیال است. هر یک از این افشاگری ها مردم ایران را در کشف حقایق آندوران یک گام به پیش میبرد. این زخم کهنه ایست که هر تابستان سرباز میکند و مشمول مرور زمان نیز نخواهد شد. یاد تمامی اسرا و قربانیان جنایات جمهوری اسلامی گرامی باد!

فراموش نکردن و نبخشیدن عین مسئولیت پذیری در دفاع از قربانیان این قتلعام بزرگ است.

نگاهی به واکنش ها منتشره در رسانه ها:

احمد علم الهدی امروز در واکنشی قابل پیش بینی گفته اقدام یک عنصر ناپاک ( احمد منتظری ) در پخش نوار ناهنجار کسی [حسینعلی منتظری] که رهبری او را پیرمرد مفلوک خواند، گستاخی و اعلام جنگ قطعی با امام است..... با کمال جسارت، یک تشکیلاتی هم ادعا می‌کند که ما پخش‌کننده این نوار بودیم. امیدواریم که دستگاه قضایی سریع این مسئله را پیگیری کنند چراکه این اعلام جنگ با بنیاد انقلاب است

علی رازینی، رئیس شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور و عضو مجلس خبرگان، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس تصریح کرده است که محاکماتی که اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ را به دنبال آورد، به دستور خمینی بوده است. علی رازینی، که خود در برپایی این محاکمات شرکت داشته، می‌گوید: «تعدادی از منافقین در شرایطی بودند که جرایم جدیدی داشتند که امام (ره) دستور دادند اینها دوباره محاکمه شوند و جمعی مرکب از قاضی و دادستان آمدند و در یک برهه، همه را محاکمه کردند و حکم صادر شد.

پورمحمدی  درباره کشتار ۶۷: برای توضیح نیاز به فرصت است

انصاری در گفت‌وگو با سایت "جماران" می‌گوید، این سخنان جدیدی نیست و پیش از این نیز در کتاب خاطرات منتظری منتشر شده‌اند. او می‌افزاید: «محتوای این جلسه ناقص و مشحون از اغلاط و تحریفات منتشر شده است

محسن رضائی دبیر تشخیص مصلحت نظام ضمن دفاع از احمد خمینی میگوید: او بارها تلاش کرد که آیت الله منتظری از روبرو شدن با امام کنار رود.

خبرگزاری فارس: وقتی دیگر دست آیت‌الله منتظری از رهبری کوتاه شد، آنقدر نسبت‌های غلط و ناروا روانه‌ امام می‌شود تا سایرین از ولایت فقیه چندششان شود و همچنین انتقام‌کِشی‌های بیت منتظری از امام

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه ایران هم نوشت که خمینی از ابتدا با انتخاب آیت‌الله منتظری منتظری به عنوان قائم مقام خود مخالف بوده است.

آیت الله موسوی بجنوردی در ادامه گفت: سخنان آیت الله منتظرى ناشى از اطلاعات غلطى بوده که مغرضانه به ایشان منتقل شده بود، همانگونه که بعدا بسیارى از آنها براى ایشان هم معلوم شد

تاج زاده: این محاکمات را نقض موازین حقوقی و قانونی خوانده و اضافه کرده است:

به سهم خود از خانواده‌های اعدام شدگان آن فاجعه از جمله بازماندگان قربانیانی که عضو مجاهدین خلق نبودند، پوزش می‌طلبم

علی خمینی نوه خمینی: امروز یک عده دلسوز شدند می‌گویند چرا با اینها برخورد می‌کنید، چرا با منافقین برخورد کردید، چرا با بی‌حجاب برخورد کردید، چرا با کودن‌ها برخورد کردید. چه می‌کرد نظام با اینها؟ باید مبارزه می‌کرد، محکم هم باید برخورد می‌شد. الحمدلله شد و کشور آرامش را دید

سید حسین موسوی تبریزی دبیر مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه انتشار فایلی که پیشتر متن آن در خاطرات آیت الله منتظری منتشر شده ضرورتی نداشته و ندارد و ای کاش این اتفاق نمی افتاد، گفت: من معتقدم انتشار این فایل به ضرر کشور است و صلاح نبود که منتشر شود

روزنامه گاردین:

گاردین: سخنان منتظری درباره قتل‌عامها، شبیه پیدا شدن جعبه سیاه، در هواپیمای سقوط کرده است

گاردین روز پنجشنبه 21مرداد طی مقاله‌یی با عنوان ”فایل صوتی منتظری، فراخوانها برای تحقیق در قتل‌عام زندانیان سیاسی سال67 را زنده کرد“ نوشت: «بازماندگان، سخنان آیت‌الله منتظری راجع به اعدامهای 67 را به جعبه سیاهی که از هواپیما سقوط کرده تشبیه می‌کنند. در این نوار شنیده می‌شود که آیت‌الله منتظری به مقامهای رژیم ایران می‌گوید بزرگترین جنایت در جمهوری اسلامی... به‌دست شما انجام شده است» .

گاردین در ادامه افزود: «در تابستان 67هزاران نفر از حامیان سازمان مجاهدین خلق و نیروهای چپ در قتل‌عام زندانیان سیاسی اعدام شدند. در دوران مادون اینترنت, این واقعه در معرض یک محاصره رسانه‌یی در ایران قرار گرفته بود و برخلاف سایر وقایع در این ردیف از جمله قتل‌عام صربرنیکا، توجه نادری به آن در خارج صورت گرفت.

تنها یک مقام ارشد رژیم ایران بود که جرأت صحبت از این واقعه در زمان خودش را داشت و آن حسینعلی منتظری بود که در خط جایگزینی خمینی قرار داشت...

منتظری تعداد زیادی نامه برای خمینی نوشت که طی آن اعدامها را محکوم کرده بود و متعاقب آن، از چشم خمینی افتاد و بعداً هم تحت بازداشت خانگی قرار گرفت و تا زمان فوتش در آذر 88 با محدودیتهای زیادی مواجه شد» .

به نوشته گاردین «این هفته در بیست‌وهشتمین سالگرد این قتل‌عام در تابستان تیره و تار، وبسایت رسمی منتظری که توسط خانواده و حامیانش اداره می‌شود یک فایل صوتی را منتشر ساخت که نشان‌دهنده جلسه‌یی است که او در 67 با قضات ارشد و مقامهای قضایی درگیر در اعدامهای دستجمعی برگزار کرده بود.

در این فایل صوتی به شیوه‌یی فوق‌العاده تند و صریح, منتظری به حضار شامل قاضی شرع و دادستانها می‌گوید از نظر من بزرگترین جنایت در جمهوری اسلامی که بخاطر آن تاریخ، ما را محکوم خواهد کرد, به دستان شما انجام شده است و نام شما به‌عنوان جنایتکاران در تاریخ ثبت خواهد شد.

منبع اینجا:

 

سازمان مجاهدین: انتشار نوار سخنان تکان‌دهنده منتظری در ملاقات با اعضای کمیته مرگ در ۲۸ سال پیش، ابعاد جدیدی از قتل‌ عام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ را فاش می‌کند و نشان می‌دهد سرکردگان رژیم از ابتدا تاکنون باید به خاطر فجیع‌ترین جنایت علیه بشریت آن هم در زندان‌ها و در اجرای یک فرمان نابودی جمعی و نسل‌کشی در مقابل عدالت قرار گیرند

منبع:پژواک ایران


فهرست مطالب بهروز سورن در سایت پژواک ایران 

*جوانان را جدی بگیریم  [2023 Jan] 
*بهروز سورن: وحشت آفرینی,ابزار سوخته نظام !  [2022 Dec] 
*ارگران هم در راهند! آیا جنبش جاری به رهبری نیاز دارد؟  [2022 Oct] 
*دانش آموزان کشور و کشاورزان اصفهان به صحنه آمدند, نوبت کارگران است  [2022 Oct] 
*یک خیزش سراسری و ده نکته  [2022 Sep] 
*اینجا کسی به آرامی جان میدهد!   [2022 Aug] 
*جنبش دانشجویی, نگاهی به گذشته و گامی به پیش  [2022 May] 
* ضرورت ها را دریابیم!  [2022 Mar] 
*اعتراضات کف رودخانه ای در امتداد اعتراضات خیابانی  [2021 Nov] 
* حسن رعیت, هنوز یک دادگاه به مردم ایران بدهکار است   [2021 Sep] 
*بازگویی یک خاطره  [2021 Aug] 
* این جنایتکار هم بی مکافات رفت!  [2021 Jan] 
*اینبار ارسلان رضایی قربانی تروریسم شد  [2020 Dec] 
*سیزده هزار پناهجو ابزار فشار و قربانی معاملات سیاسی و اقتصادی میان اردوغان و اتحادیه اروپا  [2020 Oct] 
*دستگرد اصفهان همچنان قربانی می گیرد  [2020 Aug] 
*کوتوله ای که میخواست دنیا را زیر و رو کند!   [2020 Jun] 
*جمهوری کلاهبرداران و شیادان!   [2020 Apr] 
*زندانیان ناگزیر به فرار   [2020 Mar] 
*همزمان در برابر کرونا و جمهوری اسلامی   [2020 Mar] 
*در مضحکه انتخاباتی جمهوری اسلامی شرکت کنیم که چه بشود؟  [2020 Feb] 
* تابوت جمهوری اسلامی را با اعتراضات و اعتصابات عمومی میخ باران کنیم   [2020 Jan] 
*انتقام سخت جمهوری اسلامی از هواپیمای اوکراینی و نگاهی اجمالی به شعارهای امروز!  [2020 Jan] 
*رامبوی ابله خیابانی!   [2019 Dec] 
*ابراهیم رئیسی جلادی برای همه جا و هر زمان  [2019 Aug] 
*مصطفی پور محمدی جلادی برای همه نسل ها   [2019 Aug] 
*همگامی طیف گسترده منفردین سیاسی چپ ضرورتی عاجل !   [2019 Jun] 
*افتضاح سیاسی در دولت راستگرای اتریش   [2019 May] 
*در آستانه اول ماه مه, علیه آفت جنبش کارگری - فرقه گرایی  [2019 Apr] 
* چرا همصدا شویم و کدام طرح دیگر!   [2019 Mar] 
*خاطره ای از شکنجه!   [2019 Jan] 
* در سایه قرار دادن دهه شصت با تزریق عبارت دهه شصتی ها - بخش دوم   [2019 Jan] 
*آخوندی، از گدائی تا جنایت و چپاول رسمی   [2018 Dec] 
*دهه شصتی هایی که من میشناسم!   [2018 Dec] 
*سرگذشت کمک های مالی مردمی به زلزله زدگان استان کرمانشاه   [2018 Oct] 
*علی مانده است و حوضش!   [2018 Oct] 
*نچه در جریان است!  [2018 Oct] 
*سوسیالیسم یا بربریت؟   [2018 Sep] 
* دهه شصت - هتل اموات   [2018 Aug] 
*گرد فراموشی بر کشتار سراسری زندانیان سیاسی 67 هرگز!   [2018 Aug] 
* از میان خاطرات زندان و9 میلیارد دلار گم شده ناقابل!   [2018 Aug] 
* این مردم شور و سودایی دیگر در سر دارند   [2018 Aug] 
*خیابان, آوردگاه ضروری مبارزه برای ازادی و عدالت اجتماعی  [2018 Feb] 
*پرچم سرکوب معترضان در دست اصلاح طلبان   [2018 Jan] 
*چرا بی بی سی فارسی سراسیمه شده است؟   [2018 Jan] 
*نان و ازادی!  [2018 Jan] 
* سونامی تجاوز و قتل کودکان در جمهوری اسلامی باز هم قربانی گرفت   [2017 Oct] 
* سخنرانی ترامپ و چند نکته دیگر آن   [2017 Oct] 
*شرم آن میکند که شرف دارد   [2017 Oct] 
*اینجا ایران است, فاجعه عادی است  [2017 Sep] 
*فروش یک سبد کلیه برای شوخی!   [2017 Aug] 
*بهروز سورن: کابینه وحشت حسن روحانی  [2017 Aug] 
*جنایت کاری بی مرز بنام علی فلاحیان   [2017 Jul] 
*بهروز سورن: برخورد داعش ها در تهران  [2017 Jun] 
*گزارشگران:بحران منطقه شدت میگیرد  [2017 Apr] 
*نقش رسانه های وابسته در حفظ نظام ولایتی و کسری اپوزیسیون سرنگونی طلب   [2017 Jan] 
*در اعماق چه میگذرد؟ بخش چهارم   [2017 Jan] 
*در اعماق چه می گذرد؟ بخش سوم   [2016 Dec] 
* در اعماق چه می گذرد؟ - بخش دوم   [2016 Dec] 
*در اعماق چه می گذرد؟ - بخش اول   [2016 Dec] 
*ایشان! به کشتار هزاران زندانی سیاسی دگراندیش و بی دفاع افتخار می کند!   [2016 Aug] 
* نان و خمپاره!   [2016 Aug] 
* اینجا بهار در تابستان می روید!  [2016 Aug] 
*آب در لانه مورچگان! سکوتی که شکسته شد!   [2016 Aug] 
*فایل صوتی منتظری سندی از جنایات جمهوری اسلامی علیه زندانیان سیاسی عقیدتی در تابستان سال 1367  [2016 Aug] 
*رفتار وحشیانه دولت استرالیا با پناهندگان, درپس نقاب انساندوستی  [2016 Aug] 
* ترکیه به کدام سو؟  [2016 Aug] 
*خیاط این بار نیز در کوزه افتاد!  [2016 Jul] 
*پیامدهای شکست کودتا در ترکیه   [2016 Jul] 
*اینبار کارگران معدن بافق شلاق می خورند!  [2016 Jun] 
*دهه شصت, زندان اوین, بند دویست و نه - قسمت دوم   [2016 May] 
*دهه شصت - زندان دستگرد اصفهان   [2016 May] 
*آنها به سن بازنشستگی نمیرسند, معلول می شوند یا می میرند!   [2016 May] 
* دهه شصت - هتل اموات   [2016 May] 
*دهه شصت, زندان سیدعلی خان قسمت دوم  [2016 Apr] 
*مختصری در مورد شکنجه - بخش سوم   [2016 Apr] 
*تصویری از جنایت – چگونه تهران اشغال شد؟  [2016 Mar] 
*معاملات و مذاکرات شومی که حول پدیده پناهجویان ایرانی در جریان است  [2016 Mar] 
* به بهانه پخش کامل دادگاه نمایشی سربداران از تلویزیون رژیم جمهوری اسلامی  [2016 Mar] 
*انتخابات ( انتصابات ) پیش رو, درسی دیگر برای جماعت متوهم!  [2016 Feb] 
* نکته ای وارده برنوشته ارزشمند شبی از هزار و یک شب  [2015 Nov] 
*همبستگی به شرط چاقو!  [2015 Nov] 
*« یکی از ما » روایتی از اعماق, بازسازی یک تراژدی انسانی  [2015 Oct] 
*اینجا کسی جان می دهد  [2015 Oct] 
* برای تحقق همبستگی سراسری از فرقه گرائی عبور کنیم!  [2015 Oct] 
*بی بی سی فارسی و زندانیان سیاسی سابق  [2015 Sep] 
*گوشه ای از پشت صحنه مهاجرت و جابجائی انسانی!  [2015 Aug] 
* از گونه های بشریت عرق شرم می غلطد!  [2015 Aug] 
*منتظری, چهره ای دوگانه در سیاست!  [2015 Aug] 
* مرگ در چمدان, فاجعه ادامه دارد!  [2015 Aug] 
*تلنگری به خاطرات - بخش چهارم - رحیم حسین پور رودسری - مقصود فتحی و حسن صادقی  [2015 Jul] 
*هیاهوی بی بی سی فارسی – ما را به خیر تو امید نیست, شر مرسان – قسمت سوم  [2015 Jun] 
*تلنگری به خاطرات و یادها! بخش سوم  [2015 Jun] 
*تلنگری به خاطرات و یادها! بخش دوم  [2015 Jun] 
*تلنگری به خاطرات و یادها!  [2015 Jun] 
*هیاهوی بی بی سی فارسی – ما را به خیر تو امید نیست, شر مرسان – بخش دوم  [2015 Jun] 
*هیاهوی بی بی سی! ما را به خیر تو امید نیست شر مرسان  [2015 Jun] 
* تعرض گسترده به دستفروشان تهرانی  [2015 Jun] 
* ننگ با رنگ پاک نمیشود. زندان اوین در تاریخ مبارزات مردم ایران ثبت شده است  [2015 May] 
*اینجا میخواهند پناهجو درو کنند؟  [2015 Apr] 
*بهروز سورن: دامی که دولت استرالیا برای پناهجویان ایرانی پهن کرده است!  [2015 Apr] 
*یاد مادر مهین یزدی و فرزندانش حسن صدیقی ( مسعود ) و محمد صدیقی گرامی باد!  [2015 Feb] 
*اینبار در جهرم! جنایت ادامه دارد  [2014 Dec] 
*سونامی تکذیب و دم خروس سی و چندساله حاکمان  [2014 Oct] 
*حماسه سازان کوبانی  [2014 Oct] 
*کابوسی بنام شادی برای حکومتیان!  [2014 May] 
*باز هم سلول انفرادی‎  [2013 Oct] 
*خانم ها و آقایان ما اشتباه کردیم. اعدام نباید گردد  [2013 Sep] 
*وقتی کوه را زیر خاک پنهان کردند  [2013 Aug] 
*دژخیمی که محتملا وزیر دادگستری میشود!  [2013 Aug] 
*چند سوال بی پرده و علنی از برگزارکنندگان و شرکت کنندگان در گردهمائی پنجم زندانیان سیاسی در هلند  [2013 Aug] 
*پیروزی مرد امنیتی و ده تجربه تاریخی برای اپوزیسیون  [2013 Jun] 
*جعبه های مارگیری انتخابات فرمایشی و ترفندهای جدید آماده می شوند!!  [2013 Jun] 
*ضحاک سر دوشی های خود را می خورد!  [2013 May] 
*در برابر ماشین اعدام حکومت سکوت نکنیم!  [2013 May] 
*فقط در جمهوری اسلامی میتواند اتفاق بیافتد!  [2013 May] 
*هیاهو برای هیچ  [2013 May] 
*پایان کار گزارشگران چرا؟  [2013 May] 
*کارگران زیر آوار در آستانه اول ماه مه روز همبستگی کارگران جهان  [2013 Apr] 
*آیا خانه تکانی عید را فراموش کردیم؟   [2013 Apr] 
*کتابی که شاید رکوردها را بشکند!  [2013 Mar] 
*حق با محمود صالحی است!   [2013 Mar] 
*اینجا زنان در آتش می سوزند  [2013 Mar] 
* اسانلو و جایگاه جدیدش!  [2013 Mar] 
*دیوی که بیرون رفت, فرشته ای که نیامد!  [2013 Feb] 
*باز هم مجازات در ملاء عام اینبار قطع دست  [2013 Jan] 
* درباره اخراج منصور اسانلو از هیئت مدیره سندیکای واحد  [2013 Jan] 
*چه اندازه تا لغو مجازات اعدام فاصله داریم؟  [2013 Jan] 
*استبداد نوینی که در اوین سر بلند می کند!  [2012 Dec] 
*خامنه ای هم فیلتر شکن شد!  [2012 Dec] 
*بر خانواده های زندانیان سیاسی چه گذشت؟  [2012 Dec] 
*جنون وجنایت , همه جا  [2012 Dec] 
*انتقال مجدد به زندان دستگرد اصفهان  [2012 Dec] 
*وضعیت بی خانمان ها در ایران - آمارهای حکومتی  [2012 Dec] 
*افشاگری به سبک این اطلاعات چی!؟   [2012 Nov] 
*وبلاگنویسانی که با مرگ خود دنیای خبری را تکان دادند!  [2012 Nov] 
* آیا چهار سال بحث و گفتگو ضروری بود؟   [2012 Nov] 
*ستارهای امروز و ستارهای قدیم  [2012 Nov] 
*بغضی که ترکیدن آغاز کرد!  [2012 Oct] 
*نیمه شب نوشته ها – 17 – بغضی که ترکیدن آغاز کرد!  [2012 Oct] 
*نیمه شب نوشته ها – 15 – خالی بندهای حکومتی و زلزله زدگان  [2012 Oct] 
*مجتبی واحدی و نکته ای که میبایستی تصحیح کند  [2012 Oct] 
*سی و دو سال پیش در چنین روزهائی ....- بخش سوم  [2012 Oct] 
*وقتی که مقتدائی در زندان دستگرد اصفهان بور شد!  [2012 Sep] 
*همه چیز از آنجا شروع شد که - بخش دوم  [2012 Sep] 
*بهروز سورن:همه چیز از آنجا شروع شد که... بخش اول  [2012 Sep] 
*گفتگوی گزارشگران با پیروز زورچنگ فعال سوسیالیست و از جان بدربردگان کشتار زندانیان سیاسی 67 درباره نشست مشترک نیروهای چپ در شهر کلن  [2012 Sep] 
*بهروز سورن: فرخ جان دمت گرم و لبت خندان باد!  [2012 Sep] 
*جنگی مخرب و خانمانسوز و موقعیت چپ   [2012 Aug] 
*یک دقیقه سکوت برای قربانیان و یک دقیقه تعمق - چه کسانی باید پاسخگوی اعمالشان باشند بخش سوم!   [2012 Jul] 
*بهروز سورن:چه کسانی باید پاسخگوی اعمالشان باشند؟ - به بهانه برخی از (خرده گیری ها) – بخش دوم - تابو شکنی در اردوی زندانیان سیاسی   [2012 Jul] 
* چپ سازمانی در آزمونی تاریخی؟  [2012 Jul] 
*باز هم گنه کرد در بلخ آهنگری ...  [2012 Jul] 
* آرزوهائی که بر باد نرفت!  [2012 Jul] 
* ساعاتی در میان بازماندگان و خانواده های قربانیان دهه شصت در زندانهای جمهوری اسلامی  [2012 Jun] 
*شش میلیون کارگر ایرانی قربانی سودجوئی سرمایه داران و حکومتیان  [2012 Jun] 
*بهروز سورن: دروغ پرگارها و تردید پراکنی  [2012 Jun] 
*رسانه های وابسته, پشتوانه یا پشت پا  [2012 May] 
*یک مبارزه و چند جبهه – بخش سوم - نرخ پرنسیپ ها در دنیای چپ چقدر است؟  [2012 May] 
*نرخ ارتباط با توده ها در داخل کشور چقدر است؟  [2012 May] 
*بهروز سورن: یک مبارزه و چند جبهه - بخش دوم  [2012 May] 
*یک مبارزه و چند جبهه  [2012 May] 
*از مافیای رسانه ای جمهوری اسلامی و غرب تا صدای مستقل در تبعید  [2012 May] 
*جمهوری اسلامی و تاخت و تاز در دنیای مجازی  [2012 Apr] 
*بهروز سورن: صندلی های خالی کنفرانس واشنگتن, گذار به دمکراسی یا گذار به ناکجا آبادی دیگر؟  [2012 Apr] 
*بهروز سورن: زندانی در زندان بزرگتر بنام اینترانت  [2012 Apr] 
*اینترنت ملی یا بناکردن زندانهای تازه در دنیای مجازی  [2012 Apr] 
*جهادگران اینترنتی یا تروریستهای دنیای مجازی  [2012 Mar] 
* تار عنکبوتی رسانه ای جمهوری اسلامی  [2012 Mar] 
*از ثابتی تا اهالی ثبات!  [2012 Mar] 
*بهروز سورن: چاله ای که آمریکا وصدایش برای بخشی از زندانیان سیاسی سابق در خارج از کشور کند!  [2012 Mar] 
*نکاتی دیگر درباره کنفرانس مرموز مرکز اولاف پالمه  [2012 Feb] 
*بهروز سورن: تکاپوی راست و جای خالی چپ سوسیالیست!   [2012 Feb] 
*قطره اشکی برای قذافی و لبخندی به روی آزادی و رهائی از دیکتاتوری  [2011 Oct] 
*چند کلمه با احمد باطبی  [2011 Oct] 
*پاسداری از حافظه تاریخی و حذف جمهوری اسلامی - ضعفها و قوتهای گردهمائی چهارم زندانیان سیاسی  [2011 Sep] 
*اضافه ها, باقی مانده ها, تصحیحات و واکنش ها به سلسله گردآوری های گزارشگران  [2011 Sep] 
*بهروز سورن: باری به هر جهت – نگاهی از دور به گردهمائی چهارم زندانیان سیاسی در گوتنبرگ  [2011 Sep] 
*صدای دادخواهی و عدالتجوئی از شهر گوتنبرگ سوئد بگوش رسید  [2011 Sep] 
*گزیده ای از محاوره جلادان و آمرین جنایات دهه شصت و کشتار سراسری زندانیان سیاسی در تابستان 67  [2011 Aug] 
*این آیت الله خون می طلبد  [2011 Apr] 
*شیرکو را تنها بگذاریم, یا نگذاریم؟ مسئله این است  [2011 Apr] 
*چگونه زنده بگور شدم  [2011 Mar] 
*بهروز سورن: کو؟ گوش شنوا؟  [2011 Feb] 
* بهار در راه است و ما چشم انتظار  [2011 Feb] 
*بهروز سورن: حسین را هم اعدام کردند، فردا نوبت کیست؟   [2011 Jan] 
*بهروز سورن: نامه سرگشاده یک تبعیدی به مسئولین جمهوری اسلامی بمناسبت فرا رسیدن سال 2011  [2011 Jan] 
*آقای آرش بهمنی! مردم ایران نه می بخشند و نه فراموش می کنند  [2010 Nov] 
*مرگ بی صدای کارتون خواب ها  [2010 Oct] 
*عدالت جوئی انتقام جوئی نیست  [2010 Sep] 
*شتری که در خانه آنها خوابیده است  [2010 Aug] 
*بهروز سورن: دمکراتیک و خلقی هر دو فریب خلق اند؟!  [2010 Aug] 
*بهروز سورن: خطر اعدامهای گسترده توسط جانیان حاکم را جدی بگیریم  [2010 Jan] 
* آقای میر حسین موسوی شما صحیح میفرمائید!  [2009 Jul] 
*کاروانی از ستاره  [2009 Mar] 
*در اهميت بازگوئي و خاطره نويسي  [2008 Sep] 
*هشيار باشيم!  [2008 Aug]