PEZHVAKEIRAN.COM اعتراضات کف رودخانه ای در امتداد اعتراضات خیابانی
 

اعتراضات کف رودخانه ای در امتداد اعتراضات خیابانی
بهروز سورن

تصاویر و گزارشات  انتشار یافته در شبکه های اجتماعی از اعتراضات روز جمعه در شهر اصفهان نشان میدهد که اعتراضات کشاورزان خشمگین اصفهان مورد حمایت سایر شهروندان اصفهانی قرار گرفته است و موج اعتراضی جدیدی در این کلان شهر کشورمان در جریان است. بیش از 12 روز از آغاز این اعتراضات میگذرد و گویای آن است که حاکمان اسلامی در کشورمان روی بشکه باروت نشسته اند. انفجاری بزرگ در پیش است و حاکمان نمیدانند کی و از کجا آغاز خواهد شد.سراسر ایران ملتهب است. فقر, گرسنگی, بی آبی و تورم افسارگسیخته خصلتی سراسری دارد و همین نکته بیانگر آنست که آغازگر ماجرا میتواند هر نقطه جغرافیایی کشورمان باشد. از سوی دیگر حاکمان همزمان در تلاشند تا نیروهای سرکوب خود را در همه نقاط به حال آماده باش درآورند و آرایش دهند. واقعیت این است که در توان آنها نیست. چندی پیش یکی از مسئولان رژیم در مورد قیام آبان ماه 1398 اعترافاتی کرد مبنی بر اینکه نیروهای ویژه سرکوب اعتراضات خیابانی بعلت سراسری بودن این اعتراضات ناچار می شدند تا میان شهرهای مختلف سرگردان شوند و از تهران به قم و کرج و برخی شهرهای دیگر گسیل شوند. ریزش توهم به قداست حکومتیان سابقه ای طولانی دارد بهمین نسبت این ریزش در میان نیروهای مسلح سرکوب رژیم نیز صورت گرفته است. این مهم بر ضربه پذیر بودن مشدد این نیروها تاثیر گذاشته است و معادلات بسیاری را میان توان مبارزاتی مردم و امکانات سرکوب رژیم دچار تغییر کرده است. هم از اینرو نیاز به همبستگی و همدلی در میان خیل عظیم معترضان به اوضاع و احوال کنونی بیشتر محسوس و مورد توجه قرار می گیرد.
 مشکلات معیشتی مردم کشورمان عمومی شده است. یک بخش به غارت و چپاول منابع مالی مشغولند و بخش دیگر در فقر و فلاکت و بی حقوقی بسر میبرند. جنایتکار ترین و نالایق ترین افراد رژیم زمام امور را بدست گرفته اند و بی محابا از سفره مردم کشورمان می دزدند و بخش بزرگی از سرقت خود را در کشورهای دیگر و بویژه در همسایه گی سرمایه گذاری می کنند. اینهمه در شرایطی صورت می پذیرد که مردم محروم ایران از آب و هوای سالم برای تنفس نیز بدور مانده اند. از شواهد پیداست که این اعتراضات به نقطه بازگشت نزدیک نمی شود و همبستگی دیگر طیفهای اجتماعی از کشاورزان معترض این واقعه فاز جدیدی را بخود دیده و بر توان و پتانسیل این اعتراضات افزوده است همانطور که آنها می گویند بدون آب به خانه هایمان باز نمیگردیم  و سرما نیز جلودار آنها نبوده است
حقابه برای زمینهای کشاورزی و دامداری اولین شرط ادامه زندگی کشاورزان و زنده نگاهداشتن زمین ها و دامداری است. این اعتراضات که با شعار زاینده رود من کو آغاز شد شاید برای برخی از ناظران سیاسی تداعی کننده شعار کذایی رای من کو باشد که قطعا چنین نیست چرا که خواستها و مطالبات این اعتراضات نه از حوزه سیاست و نقد در میان بالایی ها  که از دل محرومان و سرکوب شدگان این اقشار زحمتکش بیرون آمده است همانها که با از دست دادن زمینهای کشاورزی شان و ذبح کردن دامهایشان دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند و اعلام کرده اند که تا گرفتن حق خود از پای نمی نشینند.
همبستگی عمومی تر اقشار دیگر که روز جمعه 28 ابان با کشاورزان جان به لب صورت گرفته است نیز نشانی از گستردگی نارضایتی ها از فساد و تورم بطور عمومی است. غارت حقابه که این زنده رود را به خشکی و نابودی کشانده است ابعادی تخریبی و بسیار گونه گون دارد. با خشک شدن زاینده رود جذابیت های توریستی اصفهان نیز اسیب جدی دیده است و بر بحران بیکاری در این شهر نیز افزوده است.
پیام خروش بزرگ مردم اصفهان در ایام آبان ماه 1400 این است که نه تنها خیزش سراسری آبان 1398 همچنان ادامه دارد بلکه میتواند آموزه هایی بسیار از شورش پابرهنگان و گرسنگان و تشنگان خوزستان بگیرد همچنان که اعتراضات کشاورزان در این شهر سابقه ای ده ساله دارد. نشان میدهد که حاکمیت و نیروهای سرکوبگرش در برابر دریای نیروهای معترض مردمی ناتوان مانده و دوران عقب نشینی حکومتیان در برابر توده ها بزودی آغاز خواهد شد. معترضان بخوبی دریافته اند که وعده و وعیدهای پیشین حکومتیان برای رسیدگی به خواستهایشان متحقق نشده است و با موجی بی اعتنایی به آنها مواجه شده اند. پیامد این تجربه بی اعتمادی کامل آنان به حکومتیان و مدیریت نالایق و فاسد امور شهری است.
شعارهای کشاورزان و خیل پشتیبانان از حقوق و مطالبات آنان در تجمع امروز پل خواجو خود بیانگر مضمون و پتانسیل این اعتراضات است.
اما سطح مطالبات کشاورزان که با اعتراض به کم آبی و خشک شدن زاینده رود با چادر زدن و بشکل شبانه روزی آغاز و ادامه یافت در تداوم خود ارتقاء یافته و مدیریت و نهادهای حکومتی را نیز نشان رفته است. بلحاظ کارشناسی عوامل متعددی همانند عدم مدیریت خشک‌سالی و خشک شدن تالاب گاوخونی، پروژه انتقال آب به یزد و انتقال آب برای صنایع فولاد و کاشی اصفهان بحران آب در این استان به وضعیت بحرانی کنونی رسانده است. کشاورزان در برابر این پروژه های نابودکننده بارها با خشونت نیروهای یگان ویژه حکومت روبرو شده و تعدادی زخمی داده اند.
در گذشته لوله های انتقال اب به یزد را شکسته اند, با تراکتورهای خود دروازه ورودی شهر اصفهان را بسته اند و چند سال قبل در نمازجمعه حضور یافتند و پشت به خطیب جمعه نشستند و شعار «پشت به دشمن، رو به میهن » سر دادند. این روزها نیز با اتحاد و پایداری خود هراسی عظیم در اردوی سرکوب و قتل و غارت در این شهر انداخته اند.پیش از این نیز آنها موفقیتهایی از بابت مبارزاتشان داشته اند و نمایندگان مجمع نمایندگان اصفهان به جز یک نماینده، پس از این اعتراضات در اعتراض به ردیف بودجه آب، استعفا دادند. اینکه این نمایندگان از صافی های وزارت اطلاعات و مجلس خبرگان رد شده اند و امروز خود را در کنار زحمتکشان اصفهانی قرار میدهند تا نگاه معترضان را بسوی دیگران! هدایت کنند امری اتفاقی نیست
استعفا ها و پی‌گیری آن‌ها و اعتراضات کشاورزان منجر به اختصاص حق‌آبه برای کشت پاییزه گندم شد و نماینده‌ها استعفایشان را پس گرفتند. برای مدتی از سوی دولتهای مختلف به این کشاورزان خساراتی پرداخت میشد که هم اکنون بعلت تورم افسارگسیخته و تقسیم فاجعه بار بودجه کشور از پرداخت آن سربازمیزنند و مبلغ پرداختی کفاف حداقل های زندگی آنان را نمیدهد.
 امروز اما کشاورزان اصفهان دوباره در نقطه صفر ایستاده اند و حقابه ( حق مالکیت اب و استفاده از منابع آبی ) کشت پائیزه خود را طلب می کنند. بدون بهره برداری از این حق آنها با خطر خشکسالی مواجه هستند و دامداری نیز نابود خواهد شد. مضاف بر این با خشک شدن زاینده رود زمین اطراف نیز نشست میکند حال آنکه بسیاری از ساختمانهای حاشیه این رودخانه زیبا که سرشار از اب و شادابی بود, در خطر نشست قرار دارد. فاجعه بارتر اینکه آثار باستانی اصفهان که بخشا در کنار این رودخانه بنا شده اند نیز در خطر نابودی هستند.بی شک خشک شدن صد در صدی تالاب گاوخونی نیز آسیب های جدی نه تنها در اصفهان که در سیستان و بلوچستان و خوزستان و قم, کاشان و یزد نیز گذاشته است و به شیوع بیماری های جدیدی در اطراف خود منجر شده است.
یاوه سرایی حکومتیان در برابر این اعتراضات سابقه ای طولانی دارد. پیش از این نماینده فقیه و امام جمعه مرتجع اصفهان گفته بود که علت خشک شدن زاینده رود بی حجابی زنان است. معترضان اصفهانی با اینگونه بیانات بخوبی اشنا هستند. در همین اعتراضات زمانی که نماینده حاکمان درحین سخنرانی برای علی خامنه‌ای آرزوی سلامتی می‌کند، با هو کشیدن ممتد مردم مواجه می‌شود. حکومتیان که خطر بزرگ را احساس کرده اند تدابیر ضد مردمی خود را همانند گذشته تدارک دیده و به اجرا گذاشته اند. از جمله آنها اخلال در کارکرد اینترنت و استقرار نیروهای ویژه سرکوب بوده است. این در حالی است که مطالبات زحمتکشان حاضر در صحنه به وضعیت آب و هوای ناسالم در اصفهان و پائین بودن کیفیت آب آشامیدنی در این شهر نیز گسترش یافته است.
برخی از شعارها:
زاینده رود من کو؟
زاینده رود جاری حق مسلم ماست
توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه
اصفهانی می میرد, ذلت نمی پذیرد
تا آب نیاد به رودخونه  ما برنمی گردیم به خونه
توپ ، تانک ، فشفشه   زاینده رود باز بشه
اگر تالاب ما با خون ما هم جان بگیرد، نباید زنده‌رود هرگز بمیرد".
ما اهل زنده‌رودیم، با آب زنده بودیم، خشکیدنت غم ماست، راضی به آن نبودیم
بهروز سورن
20.11.2021

منبع:پژواک ایران


فهرست مطالب بهروز سورن در سایت پژواک ایران 

*جوانان را جدی بگیریم  [2023 Jan] 
*بهروز سورن: وحشت آفرینی,ابزار سوخته نظام !  [2022 Dec] 
*ارگران هم در راهند! آیا جنبش جاری به رهبری نیاز دارد؟  [2022 Oct] 
*دانش آموزان کشور و کشاورزان اصفهان به صحنه آمدند, نوبت کارگران است  [2022 Oct] 
*یک خیزش سراسری و ده نکته  [2022 Sep] 
*اینجا کسی به آرامی جان میدهد!   [2022 Aug] 
*جنبش دانشجویی, نگاهی به گذشته و گامی به پیش  [2022 May] 
* ضرورت ها را دریابیم!  [2022 Mar] 
*اعتراضات کف رودخانه ای در امتداد اعتراضات خیابانی  [2021 Nov] 
* حسن رعیت, هنوز یک دادگاه به مردم ایران بدهکار است   [2021 Sep] 
*بازگویی یک خاطره  [2021 Aug] 
* این جنایتکار هم بی مکافات رفت!  [2021 Jan] 
*اینبار ارسلان رضایی قربانی تروریسم شد  [2020 Dec] 
*سیزده هزار پناهجو ابزار فشار و قربانی معاملات سیاسی و اقتصادی میان اردوغان و اتحادیه اروپا  [2020 Oct] 
*دستگرد اصفهان همچنان قربانی می گیرد  [2020 Aug] 
*کوتوله ای که میخواست دنیا را زیر و رو کند!   [2020 Jun] 
*جمهوری کلاهبرداران و شیادان!   [2020 Apr] 
*زندانیان ناگزیر به فرار   [2020 Mar] 
*همزمان در برابر کرونا و جمهوری اسلامی   [2020 Mar] 
*در مضحکه انتخاباتی جمهوری اسلامی شرکت کنیم که چه بشود؟  [2020 Feb] 
* تابوت جمهوری اسلامی را با اعتراضات و اعتصابات عمومی میخ باران کنیم   [2020 Jan] 
*انتقام سخت جمهوری اسلامی از هواپیمای اوکراینی و نگاهی اجمالی به شعارهای امروز!  [2020 Jan] 
*رامبوی ابله خیابانی!   [2019 Dec] 
*ابراهیم رئیسی جلادی برای همه جا و هر زمان  [2019 Aug] 
*مصطفی پور محمدی جلادی برای همه نسل ها   [2019 Aug] 
*همگامی طیف گسترده منفردین سیاسی چپ ضرورتی عاجل !   [2019 Jun] 
*افتضاح سیاسی در دولت راستگرای اتریش   [2019 May] 
*در آستانه اول ماه مه, علیه آفت جنبش کارگری - فرقه گرایی  [2019 Apr] 
* چرا همصدا شویم و کدام طرح دیگر!   [2019 Mar] 
*خاطره ای از شکنجه!   [2019 Jan] 
* در سایه قرار دادن دهه شصت با تزریق عبارت دهه شصتی ها - بخش دوم   [2019 Jan] 
*آخوندی، از گدائی تا جنایت و چپاول رسمی   [2018 Dec] 
*دهه شصتی هایی که من میشناسم!   [2018 Dec] 
*سرگذشت کمک های مالی مردمی به زلزله زدگان استان کرمانشاه   [2018 Oct] 
*علی مانده است و حوضش!   [2018 Oct] 
*نچه در جریان است!  [2018 Oct] 
*سوسیالیسم یا بربریت؟   [2018 Sep] 
* دهه شصت - هتل اموات   [2018 Aug] 
*گرد فراموشی بر کشتار سراسری زندانیان سیاسی 67 هرگز!   [2018 Aug] 
* از میان خاطرات زندان و9 میلیارد دلار گم شده ناقابل!   [2018 Aug] 
* این مردم شور و سودایی دیگر در سر دارند   [2018 Aug] 
*خیابان, آوردگاه ضروری مبارزه برای ازادی و عدالت اجتماعی  [2018 Feb] 
*پرچم سرکوب معترضان در دست اصلاح طلبان   [2018 Jan] 
*چرا بی بی سی فارسی سراسیمه شده است؟   [2018 Jan] 
*نان و ازادی!  [2018 Jan] 
* سونامی تجاوز و قتل کودکان در جمهوری اسلامی باز هم قربانی گرفت   [2017 Oct] 
* سخنرانی ترامپ و چند نکته دیگر آن   [2017 Oct] 
*شرم آن میکند که شرف دارد   [2017 Oct] 
*اینجا ایران است, فاجعه عادی است  [2017 Sep] 
*فروش یک سبد کلیه برای شوخی!   [2017 Aug] 
*بهروز سورن: کابینه وحشت حسن روحانی  [2017 Aug] 
*جنایت کاری بی مرز بنام علی فلاحیان   [2017 Jul] 
*بهروز سورن: برخورد داعش ها در تهران  [2017 Jun] 
*گزارشگران:بحران منطقه شدت میگیرد  [2017 Apr] 
*نقش رسانه های وابسته در حفظ نظام ولایتی و کسری اپوزیسیون سرنگونی طلب   [2017 Jan] 
*در اعماق چه میگذرد؟ بخش چهارم   [2017 Jan] 
*در اعماق چه می گذرد؟ بخش سوم   [2016 Dec] 
* در اعماق چه می گذرد؟ - بخش دوم   [2016 Dec] 
*در اعماق چه می گذرد؟ - بخش اول   [2016 Dec] 
*ایشان! به کشتار هزاران زندانی سیاسی دگراندیش و بی دفاع افتخار می کند!   [2016 Aug] 
* نان و خمپاره!   [2016 Aug] 
* اینجا بهار در تابستان می روید!  [2016 Aug] 
*آب در لانه مورچگان! سکوتی که شکسته شد!   [2016 Aug] 
*فایل صوتی منتظری سندی از جنایات جمهوری اسلامی علیه زندانیان سیاسی عقیدتی در تابستان سال 1367  [2016 Aug] 
*رفتار وحشیانه دولت استرالیا با پناهندگان, درپس نقاب انساندوستی  [2016 Aug] 
* ترکیه به کدام سو؟  [2016 Aug] 
*خیاط این بار نیز در کوزه افتاد!  [2016 Jul] 
*پیامدهای شکست کودتا در ترکیه   [2016 Jul] 
*اینبار کارگران معدن بافق شلاق می خورند!  [2016 Jun] 
*دهه شصت, زندان اوین, بند دویست و نه - قسمت دوم   [2016 May] 
*دهه شصت - زندان دستگرد اصفهان   [2016 May] 
*آنها به سن بازنشستگی نمیرسند, معلول می شوند یا می میرند!   [2016 May] 
* دهه شصت - هتل اموات   [2016 May] 
*دهه شصت, زندان سیدعلی خان قسمت دوم  [2016 Apr] 
*مختصری در مورد شکنجه - بخش سوم   [2016 Apr] 
*تصویری از جنایت – چگونه تهران اشغال شد؟  [2016 Mar] 
*معاملات و مذاکرات شومی که حول پدیده پناهجویان ایرانی در جریان است  [2016 Mar] 
* به بهانه پخش کامل دادگاه نمایشی سربداران از تلویزیون رژیم جمهوری اسلامی  [2016 Mar] 
*انتخابات ( انتصابات ) پیش رو, درسی دیگر برای جماعت متوهم!  [2016 Feb] 
* نکته ای وارده برنوشته ارزشمند شبی از هزار و یک شب  [2015 Nov] 
*همبستگی به شرط چاقو!  [2015 Nov] 
*« یکی از ما » روایتی از اعماق, بازسازی یک تراژدی انسانی  [2015 Oct] 
*اینجا کسی جان می دهد  [2015 Oct] 
* برای تحقق همبستگی سراسری از فرقه گرائی عبور کنیم!  [2015 Oct] 
*بی بی سی فارسی و زندانیان سیاسی سابق  [2015 Sep] 
*گوشه ای از پشت صحنه مهاجرت و جابجائی انسانی!  [2015 Aug] 
* از گونه های بشریت عرق شرم می غلطد!  [2015 Aug] 
*منتظری, چهره ای دوگانه در سیاست!  [2015 Aug] 
* مرگ در چمدان, فاجعه ادامه دارد!  [2015 Aug] 
*تلنگری به خاطرات - بخش چهارم - رحیم حسین پور رودسری - مقصود فتحی و حسن صادقی  [2015 Jul] 
*هیاهوی بی بی سی فارسی – ما را به خیر تو امید نیست, شر مرسان – قسمت سوم  [2015 Jun] 
*تلنگری به خاطرات و یادها! بخش سوم  [2015 Jun] 
*تلنگری به خاطرات و یادها! بخش دوم  [2015 Jun] 
*تلنگری به خاطرات و یادها!  [2015 Jun] 
*هیاهوی بی بی سی فارسی – ما را به خیر تو امید نیست, شر مرسان – بخش دوم  [2015 Jun] 
*هیاهوی بی بی سی! ما را به خیر تو امید نیست شر مرسان  [2015 Jun] 
* تعرض گسترده به دستفروشان تهرانی  [2015 Jun] 
* ننگ با رنگ پاک نمیشود. زندان اوین در تاریخ مبارزات مردم ایران ثبت شده است  [2015 May] 
*اینجا میخواهند پناهجو درو کنند؟  [2015 Apr] 
*بهروز سورن: دامی که دولت استرالیا برای پناهجویان ایرانی پهن کرده است!  [2015 Apr] 
*یاد مادر مهین یزدی و فرزندانش حسن صدیقی ( مسعود ) و محمد صدیقی گرامی باد!  [2015 Feb] 
*اینبار در جهرم! جنایت ادامه دارد  [2014 Dec] 
*سونامی تکذیب و دم خروس سی و چندساله حاکمان  [2014 Oct] 
*حماسه سازان کوبانی  [2014 Oct] 
*کابوسی بنام شادی برای حکومتیان!  [2014 May] 
*باز هم سلول انفرادی‎  [2013 Oct] 
*خانم ها و آقایان ما اشتباه کردیم. اعدام نباید گردد  [2013 Sep] 
*وقتی کوه را زیر خاک پنهان کردند  [2013 Aug] 
*دژخیمی که محتملا وزیر دادگستری میشود!  [2013 Aug] 
*چند سوال بی پرده و علنی از برگزارکنندگان و شرکت کنندگان در گردهمائی پنجم زندانیان سیاسی در هلند  [2013 Aug] 
*پیروزی مرد امنیتی و ده تجربه تاریخی برای اپوزیسیون  [2013 Jun] 
*جعبه های مارگیری انتخابات فرمایشی و ترفندهای جدید آماده می شوند!!  [2013 Jun] 
*ضحاک سر دوشی های خود را می خورد!  [2013 May] 
*در برابر ماشین اعدام حکومت سکوت نکنیم!  [2013 May] 
*فقط در جمهوری اسلامی میتواند اتفاق بیافتد!  [2013 May] 
*هیاهو برای هیچ  [2013 May] 
*پایان کار گزارشگران چرا؟  [2013 May] 
*کارگران زیر آوار در آستانه اول ماه مه روز همبستگی کارگران جهان  [2013 Apr] 
*آیا خانه تکانی عید را فراموش کردیم؟   [2013 Apr] 
*کتابی که شاید رکوردها را بشکند!  [2013 Mar] 
*حق با محمود صالحی است!   [2013 Mar] 
*اینجا زنان در آتش می سوزند  [2013 Mar] 
* اسانلو و جایگاه جدیدش!  [2013 Mar] 
*دیوی که بیرون رفت, فرشته ای که نیامد!  [2013 Feb] 
*باز هم مجازات در ملاء عام اینبار قطع دست  [2013 Jan] 
* درباره اخراج منصور اسانلو از هیئت مدیره سندیکای واحد  [2013 Jan] 
*چه اندازه تا لغو مجازات اعدام فاصله داریم؟  [2013 Jan] 
*استبداد نوینی که در اوین سر بلند می کند!  [2012 Dec] 
*خامنه ای هم فیلتر شکن شد!  [2012 Dec] 
*بر خانواده های زندانیان سیاسی چه گذشت؟  [2012 Dec] 
*جنون وجنایت , همه جا  [2012 Dec] 
*انتقال مجدد به زندان دستگرد اصفهان  [2012 Dec] 
*وضعیت بی خانمان ها در ایران - آمارهای حکومتی  [2012 Dec] 
*افشاگری به سبک این اطلاعات چی!؟   [2012 Nov] 
*وبلاگنویسانی که با مرگ خود دنیای خبری را تکان دادند!  [2012 Nov] 
* آیا چهار سال بحث و گفتگو ضروری بود؟   [2012 Nov] 
*ستارهای امروز و ستارهای قدیم  [2012 Nov] 
*بغضی که ترکیدن آغاز کرد!  [2012 Oct] 
*نیمه شب نوشته ها – 17 – بغضی که ترکیدن آغاز کرد!  [2012 Oct] 
*نیمه شب نوشته ها – 15 – خالی بندهای حکومتی و زلزله زدگان  [2012 Oct] 
*مجتبی واحدی و نکته ای که میبایستی تصحیح کند  [2012 Oct] 
*سی و دو سال پیش در چنین روزهائی ....- بخش سوم  [2012 Oct] 
*وقتی که مقتدائی در زندان دستگرد اصفهان بور شد!  [2012 Sep] 
*همه چیز از آنجا شروع شد که - بخش دوم  [2012 Sep] 
*بهروز سورن:همه چیز از آنجا شروع شد که... بخش اول  [2012 Sep] 
*گفتگوی گزارشگران با پیروز زورچنگ فعال سوسیالیست و از جان بدربردگان کشتار زندانیان سیاسی 67 درباره نشست مشترک نیروهای چپ در شهر کلن  [2012 Sep] 
*بهروز سورن: فرخ جان دمت گرم و لبت خندان باد!  [2012 Sep] 
*جنگی مخرب و خانمانسوز و موقعیت چپ   [2012 Aug] 
*یک دقیقه سکوت برای قربانیان و یک دقیقه تعمق - چه کسانی باید پاسخگوی اعمالشان باشند بخش سوم!   [2012 Jul] 
*بهروز سورن:چه کسانی باید پاسخگوی اعمالشان باشند؟ - به بهانه برخی از (خرده گیری ها) – بخش دوم - تابو شکنی در اردوی زندانیان سیاسی   [2012 Jul] 
* چپ سازمانی در آزمونی تاریخی؟  [2012 Jul] 
*باز هم گنه کرد در بلخ آهنگری ...  [2012 Jul] 
* آرزوهائی که بر باد نرفت!  [2012 Jul] 
* ساعاتی در میان بازماندگان و خانواده های قربانیان دهه شصت در زندانهای جمهوری اسلامی  [2012 Jun] 
*شش میلیون کارگر ایرانی قربانی سودجوئی سرمایه داران و حکومتیان  [2012 Jun] 
*بهروز سورن: دروغ پرگارها و تردید پراکنی  [2012 Jun] 
*رسانه های وابسته, پشتوانه یا پشت پا  [2012 May] 
*یک مبارزه و چند جبهه – بخش سوم - نرخ پرنسیپ ها در دنیای چپ چقدر است؟  [2012 May] 
*نرخ ارتباط با توده ها در داخل کشور چقدر است؟  [2012 May] 
*بهروز سورن: یک مبارزه و چند جبهه - بخش دوم  [2012 May] 
*یک مبارزه و چند جبهه  [2012 May] 
*از مافیای رسانه ای جمهوری اسلامی و غرب تا صدای مستقل در تبعید  [2012 May] 
*جمهوری اسلامی و تاخت و تاز در دنیای مجازی  [2012 Apr] 
*بهروز سورن: صندلی های خالی کنفرانس واشنگتن, گذار به دمکراسی یا گذار به ناکجا آبادی دیگر؟  [2012 Apr] 
*بهروز سورن: زندانی در زندان بزرگتر بنام اینترانت  [2012 Apr] 
*اینترنت ملی یا بناکردن زندانهای تازه در دنیای مجازی  [2012 Apr] 
*جهادگران اینترنتی یا تروریستهای دنیای مجازی  [2012 Mar] 
* تار عنکبوتی رسانه ای جمهوری اسلامی  [2012 Mar] 
*از ثابتی تا اهالی ثبات!  [2012 Mar] 
*بهروز سورن: چاله ای که آمریکا وصدایش برای بخشی از زندانیان سیاسی سابق در خارج از کشور کند!  [2012 Mar] 
*نکاتی دیگر درباره کنفرانس مرموز مرکز اولاف پالمه  [2012 Feb] 
*بهروز سورن: تکاپوی راست و جای خالی چپ سوسیالیست!   [2012 Feb] 
*قطره اشکی برای قذافی و لبخندی به روی آزادی و رهائی از دیکتاتوری  [2011 Oct] 
*چند کلمه با احمد باطبی  [2011 Oct] 
*پاسداری از حافظه تاریخی و حذف جمهوری اسلامی - ضعفها و قوتهای گردهمائی چهارم زندانیان سیاسی  [2011 Sep] 
*اضافه ها, باقی مانده ها, تصحیحات و واکنش ها به سلسله گردآوری های گزارشگران  [2011 Sep] 
*بهروز سورن: باری به هر جهت – نگاهی از دور به گردهمائی چهارم زندانیان سیاسی در گوتنبرگ  [2011 Sep] 
*صدای دادخواهی و عدالتجوئی از شهر گوتنبرگ سوئد بگوش رسید  [2011 Sep] 
*گزیده ای از محاوره جلادان و آمرین جنایات دهه شصت و کشتار سراسری زندانیان سیاسی در تابستان 67  [2011 Aug] 
*این آیت الله خون می طلبد  [2011 Apr] 
*شیرکو را تنها بگذاریم, یا نگذاریم؟ مسئله این است  [2011 Apr] 
*چگونه زنده بگور شدم  [2011 Mar] 
*بهروز سورن: کو؟ گوش شنوا؟  [2011 Feb] 
* بهار در راه است و ما چشم انتظار  [2011 Feb] 
*بهروز سورن: حسین را هم اعدام کردند، فردا نوبت کیست؟   [2011 Jan] 
*بهروز سورن: نامه سرگشاده یک تبعیدی به مسئولین جمهوری اسلامی بمناسبت فرا رسیدن سال 2011  [2011 Jan] 
*آقای آرش بهمنی! مردم ایران نه می بخشند و نه فراموش می کنند  [2010 Nov] 
*مرگ بی صدای کارتون خواب ها  [2010 Oct] 
*عدالت جوئی انتقام جوئی نیست  [2010 Sep] 
*شتری که در خانه آنها خوابیده است  [2010 Aug] 
*بهروز سورن: دمکراتیک و خلقی هر دو فریب خلق اند؟!  [2010 Aug] 
*بهروز سورن: خطر اعدامهای گسترده توسط جانیان حاکم را جدی بگیریم  [2010 Jan] 
* آقای میر حسین موسوی شما صحیح میفرمائید!  [2009 Jul] 
*کاروانی از ستاره  [2009 Mar] 
*در اهميت بازگوئي و خاطره نويسي  [2008 Sep] 
*هشيار باشيم!  [2008 Aug]