PEZHVAKEIRAN.COM زنان شجاع را در خیابانها و دانشگاهها تنها نگذاریم
 

زنان شجاع را در خیابانها و دانشگاهها تنها نگذاریم
محمود زهرایی

همزمان با اجرای «طرح نور» در خیابانهای شهرهای مختلف ایران که برای برخورد با مقاومت زنان در مقابل حجاب اجباری آغاز شده است، رسانه‌ها از تشدید برخورد با دانشجویان به بهانه نداشتن «حجاب مناسب» خبر داده اند.
 در روزهای گذشته، از ورود تعدادی از دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه الزهرا و چند دانشگاه دیگر ممانعت به عمل آمده است.
 اجرای «طرح نور» که به دنبال دستور خامنه ای در رابطه با تشدید فشار و سرکوب زنان آزاده کشور، در دستورکار نیروهای انتظامی و مزدوران و سرکوبگران قرار گرفته، صحنه های دردآوری از فشار و تعدی و تجاوز به حقوق زنان را در خیابانهای ایران رقم زده است. زنان شجاع ایران که سالهاست مورد شدیدترین سرکوب و تحقیر نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی قرار گرفته اند، همچون گذشته به مقاومت دلیرانه خود در مقابل این موج جدید سرکوب و تعرض ادامه می دهند و از تمام مردان و زنان کشور انتظار دارند تا بدون توجه به اعتقاد یا عدم اعتقادشان به حجاب اختیاری، به حمایت از آنها برخیزند و در این میدان نبرد نابرابر آنها را تنها نگذارند. بویژه  دانشگاهها که همیشه و در طول تاریخ مبارزات مردم ایران، کانون گرم و فعال مقاومت و اعتراض علیه ظلم و ستم و نابرابری بوده  و در جنبش زن زندگی آزادی به یکی ارکان اصلی مقاومت وحمایت مردم معترض در خیابانها، تبدیل شده بودند، وظیفه مبرم و فوری حمایت از زنان کشور بخصوص زنان و دختران هم دانشگاهی خود را به عهده دارند. آنها نباید در مقابل جسارت لجام گسیخته مزدوران رژیم در ممانعت از ورود هم دانشگاهی های خود به دانشگاه ساکت بمانند و دانشجویان آزاده هم رزم خود را در این دوران سخت تنها بگذارند. این مهم بر عهده همه دانشجویان مرد و زن دانشگاه است. حتی دانشجویان زن و مرد معتقد به حجاب که فارغ از اهرم اجباری بودن حجاب به لحاظ اعتقادات مذهبی، به حجاب معتقد هستند و یا از آن دفاع می کنند. این یک وظیفه انسانی، اخلاقی و مبارزاتی است.
 به یاد می آورم که در سالهای ۱۳۵۴-۵۵ در دانشگاه مشهد شایعه ای در میان دانشجویان دهان به دهان گشت و درست یا نادرست به دغدغه جدی دانشجویان محجبه دانشگاه تبدیل شد که گویا دانشگاه قصد دارد از ورود دانشجویان زن محجبه به دانشگاه جلوگیری کند. گفته می شد این طرح ابتدا و بطور آزمایشی در دانشکده علوم اجرا خواهد شد. در روز احتمالی اجرای این طرح، تمام دانشجویان زن مارکسیست دانشکده علوم و سایر دانشکده ها با حجاب پا به دانشگاه گذاشتند. صحن دانشکده علوم مملو از دانشجویان زن محجبه بود و این امر باعث شگفتی و حتی تشدید تدابیر امنیتی گارد دانشگاه شده بود. اینکه این خبر یک شایعه بود و یا حرکت و حمایت یکپارچه و قوی دانشجویان دختر، دولت ویا گارد دانشگاه را مجبور به عقب نشینی کرده بود، هنوز بر ما دانسته نیست. اما این حرکت، فارغ از هر تفسیری نشان دهنده یکپارچگی، اتحاد و تسلیم نشدن دانشجویان در مقابل زیر پا گذارده شدن آزادی بخشی از دانشجویان بود.
 ما باید به این مسئله  از منظرگاه شرایط همان زمان بنگریم و بی توجه به دافعه و تنفری که مردم ایران در طی ۴۵ سال حکومت دینی از مذهب و قوانین عقب افتاده جاری در کشور، از جمله قانون ضد انسانی و ضد حقوق  بشری حجاب اجباری دارند، از این حرکت درس حمایت و اتحاد در مواجهه با ظلم و ستم و زورگویی بیاموزیم.
وظیفه تمام مردان و زنان ایران است تا متحد و یکپارچه در مقابل این تجاوز آشکار و این وحشیگری عریان مزدوران رژیم بایستند و در صحنه های دردآور شکنجه و ضرب و شتم زنان، ساکت و منفعل نمانند.    

منبع:پژواک ایران


محمود زهرایی

فهرست مطالب محمود زهرایی در سایت پژواک ایران 

*شادمانی و خشم در یک قاب  [2024 May] 
*زنان شجاع را در خیابانها و دانشگاهها تنها نگذاریم  [2024 Apr] 
*سیزده بدر امسال و درسی که مردم به حکومت دادند  [2024 Apr] 
*گزارش کمیته حقیقت ‌یاب سازمان ملل؛ گزارشی که فعالان حقوق بشر باید قدر آن را بدانند  [2024 Mar] 
* انقلاب ۵۷، شرمساری یا افتخار؟  [2024 Feb] 
*تاثیرات برگشت ناپذیر جنبش زن زندگی آزادی بر سینمای ایران   [2024 Feb] 
*گزارشی از پنجاه و سومین جشنواره بین المللی فیلم رتردام - هلند  [2024 Feb] 
*قانون ضدبشری و هولناکی بنام قصاص  [2024 Jan] 
*آیا اپوزیسیون به بن بست رسیده است؟  [2023 Dec] 
*در ستایش عدالت و دموکراسی تایید محکومیت حمید نوری توسط دادگاه تجدید نظر به مثابه پیروزی عدالت و دادخواهی [2023 Dec] 
*مستند پنج قسمتی ثابتی و نقد مخالفان و تحسین موافقان  [2023 Dec] 
*آخرین جلسه دادگاه تجدید نظر حمید نوری و استدلالهای بی پایه وکلای مدافع   [2023 Nov] 
*مسلمانان و پوست هندوانه دموکراسی زیر پای اروپائیان  [2023 Oct] 
*سالگرد قتل مهسا و انتظارات ما  [2023 Sep] 
*واکاوی حضور یا عدم حضور قشر خاکستری جامعه ایران در خیزش (های) آینده  [2023 Aug] 
*خبر نادرست بستری شدن نیری در کلینیک هانوفر و اظهارات نادرست پروفسور سمیعی  [2023 Jul] 
*تفاو‌ت‌ها و تشابهات دو دادگاه آدولف آیشمن و حمید نوری  [2023 Jul] 
*آیا رهبری انقلاب الزاما باید در دست سیاستمداران با سابقه باشد؟   [2023 Jan] 
*درک نادرست از شرایط موجود به بهانه تجربه آموزی از انقلاب ۵۷  [2023 Jan] 
*پزشک، درمانگر انسان یا ناظر و همکار شکنجه‌گر  [2022 Aug] 
*وقتی حمید نوری...  [2022 Jul] 
*محاکمه حمید نوری و درس‌هایی که از آن باید آموخت   [2022 Apr]