PEZHVAKEIRAN.COM خبر نادرست بستری شدن نیری در کلینیک هانوفر و اظهارات نادرست پروفسور سمیعی
 

خبر نادرست بستری شدن نیری در کلینیک هانوفر و اظهارات نادرست پروفسور سمیعی
محمود زهرایی

خبر آمدن حسینعلی نیری، یکی از مهره‌های اصلی کمیته مرگ منصوب شده از طرف خمینی و از عاملان موثر در کشتار ۶۷، به آلمان و بستری شدنش در کلینیک دکتر سمیعی در هانوفر آلمان، به خبر داغ و بحث برانگیز چند روز اخیر تبدیل گردید. بسیج بخشی از اپوزیسیون برای تهیه مقدمات لازم برای به دام انداختن این جنایتکار و جلوگیری از فرار احتمالی او، آنچنان که در مورد محمود شاهرودی اتفاق افتاده بود، و حتی برگزاری تظاهرات جلو درب کلینیک دکتر سمیعی، بخش هایی از واکنش‌های اپوزیسیون به این خبر شوکه آور بود.
از یکطرف گوش به زنگ بودن و احساس مسئولیت این بخش از ایرانیان ستودنیست ولی از سوی دیگر جا دارد در این موارد و در مواجهه با این اخبار، هوشیاری بیشتری داشته باشیم و فریب تبلیغات دروغ رژیم و عوامل آنها در خارج را نخوریم.
بی شک به خاطرحساسیت موضوع و مرجع نسبتا معتبر انتشار خبر، نه تنها نمی‌توان بر کسانیکه در برابر این خبر واکنش نشان دادند خرده گرفت، بلکه باید خرسند هم باشیم که به لطف کار بزرگی که دادخواهان در قبال محاکمه حمید نوری انجام دادند، هوشیارتر و حساس تر به دنبال به محاکمه کشاندن بقیه عوامل جنایت و سرکوب جمهوری اسلامی هستیم.
در میانه این خبر غیرواقعی، پای فردی به میان آمد که او و کلینیک مغز و اعصابش در هانوفر آلمان، سابقه سیاه و تاریکی در همکاری با جنایتکاران دارد. آقای دکتر سمیعی که با افتخار میزبان محمود شاهرودی در کلینیکش بود و عکس مهربانانه‌اش در کنار بستر محمود شاهرودی نشان از رابطه‌ای فراتر از پزشک و بیمار داشت، در مصاحبه‌ای که در آن ایام با خبرگزاری بی بی سی انجام داد، اظهار نمود که پزشک است و وظیفه پزشک درمان بیمار است و نمی‌تواند در این رابطه تبعیضی قائل شود. در همان زمان طی مقاله‌ای که در سایت اخبار روز به چاپ رسید، به این اظهارنظر نادرست و فرافکنانه پاسخ دادم.
آقای دکتر سمیعی بار دیگر و در ارتباط با احتمال بستری شدن نیری در کلینیک هانوفر و معالجه‌اش توسط او، اظهارات نادرست گذشته را تکرار و خود را در برابر بستری بودن احتمالی این فرد در کلینیکش و امکان بستری شدن احتمالی دیگر جنایتکاران در آینده، تبرئه نمود.
آقای سمیعی از یک اصل درست و اساسی در پزشکی، استفاده نادرست می‌کند. بعید می‌دانم دکتر سمیعی با سابقه سالها کار در عالم پزشکی، آنهم درکشوری در اروپا، نتواند فرق اساسی بین کمک رسانی پزشک در شرایط خاص و اضطراری و در شرایط عادی را، بداند.
بی شک هر پزشکی موظف است در تمام شرایط اضطراری، اورژانسی و خاص، هر مریضی با هر عقیده و رنگ و نژاد و سابقه فردی و اجتماعی و کیفری را، فورا و بدون تعلل، کمک و معالجه کند. هیچ پزشکی اجازه ندارد از درمان مریضی در شرایطی که آن مریض امکان مراجعه و درمان نزد پزشک دیگری ندارد، سرباز بزند. اما بعد مسافت و در اختیار داشتن امکان معالجه و درمان مشابه برای بیمار، از جمله موارد امتناع قانونی پزشک از پذیرش بیمار است.
در کشوری که ۸۰ میلیون ساکنان آن روزانه با امکانات پزشکی موجود در ایران، معالجه می‌شوند و جمعیت کثیری از ایرانیان به خاطر فقرحتی امکان بهره گیری از امکانات پزشکی موجود را هم ندارند، کدام وظیفه شناسی انسانی و پزشکی، الگوی کمک رسانی و میزبانی سردمداران جنایتکار رژیم از طرف آقای دکتر سمیعی در هانوفر آلمان است؟
آقای شاهرودی و دیگر جنایتکارانی که به آلمان و دیگر کشورهای اروپایی برای معالجه اعزام می‌شوند، نه تنها در ایران امکان معالجه دارند بلکه درآلمان و بقیه کشورهای اروپایی، در بیمارستانها و کلینیک‌های دیگری به جز کلینیک آقای دکتر سمیعی هم امکان معالجه دارند.
بنابرین هیچ الزام و وظیفه و وجدان پزشکی، نمی‌تواند دکتر سمیعی را، ملزم به پذیرش و معالجه این بیماران کند، مگر اینکه آقای دکتر سمیعی با علاقه و آغوش باز داوطلب درمان و میزبانی از این افراد باشد.
من در اینجا به عنوان یک پزشک اعلام می‌کنم که من به عنوان پزشکی که در یک کشور اروپایی کار میکنم، نه تنها ملزم به کمک رسانی به بیماران در ایران نیستم، بلکه ملزم به کمک رسانی به بیماری در شهری خارج از محل کارم و یا حتی خارج از محله‌ای که محل کارم هست، هم نیستم، مگر اینکه در کشور ایران و درآن شهر و در آن محله هیچ پزشک دیگری وجود نداشته باشد.

منبع:پژواک ایران


محمود زهرایی

فهرست مطالب محمود زهرایی در سایت پژواک ایران 

*«نه» به جلیلی، «نه» به پزشکیان، «نه» به صندوق رای، «نه» به خامنه ای  [2024 Jul] 
*قربانی شدن عدالت و شرافت بر خوان کثیف سیاست  [2024 Jun] 
*پزشکیان، محلل نظام یا پزشکی برای دردهای خامنه ای  [2024 Jun] 
*شادمانی و خشم در یک قاب  [2024 May] 
*زنان شجاع را در خیابانها و دانشگاهها تنها نگذاریم  [2024 Apr] 
*سیزده بدر امسال و درسی که مردم به حکومت دادند  [2024 Apr] 
*گزارش کمیته حقیقت ‌یاب سازمان ملل؛ گزارشی که فعالان حقوق بشر باید قدر آن را بدانند  [2024 Mar] 
* انقلاب ۵۷، شرمساری یا افتخار؟  [2024 Feb] 
*تاثیرات برگشت ناپذیر جنبش زن زندگی آزادی بر سینمای ایران   [2024 Feb] 
*گزارشی از پنجاه و سومین جشنواره بین المللی فیلم رتردام - هلند  [2024 Feb] 
*قانون ضدبشری و هولناکی بنام قصاص  [2024 Jan] 
*آیا اپوزیسیون به بن بست رسیده است؟  [2023 Dec] 
*در ستایش عدالت و دموکراسی تایید محکومیت حمید نوری توسط دادگاه تجدید نظر به مثابه پیروزی عدالت و دادخواهی [2023 Dec] 
*مستند پنج قسمتی ثابتی و نقد مخالفان و تحسین موافقان  [2023 Dec] 
*آخرین جلسه دادگاه تجدید نظر حمید نوری و استدلالهای بی پایه وکلای مدافع   [2023 Nov] 
*مسلمانان و پوست هندوانه دموکراسی زیر پای اروپائیان  [2023 Oct] 
*سالگرد قتل مهسا و انتظارات ما  [2023 Sep] 
*واکاوی حضور یا عدم حضور قشر خاکستری جامعه ایران در خیزش (های) آینده  [2023 Aug] 
*خبر نادرست بستری شدن نیری در کلینیک هانوفر و اظهارات نادرست پروفسور سمیعی  [2023 Jul] 
*تفاو‌ت‌ها و تشابهات دو دادگاه آدولف آیشمن و حمید نوری  [2023 Jul] 
*آیا رهبری انقلاب الزاما باید در دست سیاستمداران با سابقه باشد؟   [2023 Jan] 
*درک نادرست از شرایط موجود به بهانه تجربه آموزی از انقلاب ۵۷  [2023 Jan] 
*پزشک، درمانگر انسان یا ناظر و همکار شکنجه‌گر  [2022 Aug] 
*وقتی حمید نوری...  [2022 Jul] 
*محاکمه حمید نوری و درس‌هایی که از آن باید آموخت   [2022 Apr]