حمله راکتی «شبه‌نظامیان وابسته به سپاه قدس» به محل استقرار نیروهای آمریکایی
بابک تقوایی

iraq_021421.jpgاین حمله به کشته شدن یک پیمانکار غیرنظامی و مجروح شدن پنج نفر دیگر شامل یک سرباز آمریکایی منجر شد

بابک تقوایی - ایندیپندنت فارسی

ساعت ۲۱:۳۵ دوشنبه شب به وقت اربیل، شبه نظامیان وابسته به سپاه قدس هشت راکت غیر هدایت شونده را به سمت محل استقرار نیروهای ارتش آمریکا در بخش جنوبی فرودگاه بین‌المللی اربیل، در منطقه خودمختار کردستان عراق شلیک کردند. حداقل دو راکت از مجموع هشت راکت شلیک شده به این فرودگاه برخورد و منجر به آتش‌سوزی در محل ذخیره‌سازی سوخت هواپیما و تخریب محل استقرار نیروهای آمریکایی شد. همچنین این حمله به کشته شدن یک پیمانکار غیرنظامی و مجروح شدن پنج نفر دیگر شامل یک سرباز آمریکایی منجر شد. شماری از این راکت‌ها نیز به جای آنکه به فرودگاه برخورد کنند به منطقه مسکونی در فاصله دو کیلومتری از فرودگاه برخورد کردند و باعث تخریب یک نمایشگاه ماشین به نام برایت کاسل موتورز (نمایندگی مرسدس بنز) در خیابان گولان، دیوار کنسولگری چین و یک خانه شدند.

حمله راکتی شبه نظامیان وابسته به سپاه قدس زمانی رخ داد که پیشتر در صبح دوشنبه گروهی موسوم به "اصحاب کهف" که بسیاری معتقدند همان کتائب حزب‌الله است، مسئولیت حمله راکتی به یک پایگاه ارتش ترکیه در شمال عراق را بر عهده گرفت. این شبه نظامیان با انتشار فیلمی از راکت‌انداز حاوی یک راکت غیر هدایت شونده آرش-۴ ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفتند. حمله‌ای که تنها یک روز پس از عملیات غیر موفق ارتش ترکیه علیه پ.‌ک.‌ک در شمال عراق رخ داد.

مطالب بیشتر در سایت ایندیپندنت فارسی

سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان وابسته به نیروی قدس، در روزهای آخر ریاست جمهوری دونالد ترامپ، از انجام حملاتی مستقیم به پایگاه‌های نظامی که بتواند منجر به قتل نظامیان آمریکایی و یا پیمانکاران غیر‌نظامی آنها شود، خودداری می‌کردند. اما با روی کار آمدن جو بایدن و با پیش گرفتن سیاست منفعلانه از سوی وی در قبال رژیم جمهوری اسلامی ایران، به نظر می‌رسد که سپاه قدس بار دیگر جرات پیدا کرده است تا به طور مستقیم پایگاه‌های ارتش آمریکا و نظامیان آمریکایی را مورد هدف قرار دهد. مشخص نیست که دولت آمریکا چه رویکردی را در قبال این سیاست تهاجمی ایران در پیش خواهد گرفت.

چرا فرودگاه بین المللی اربیل هدف نیروهای نیابتی ایران واقع شده است؟

فرودگاه بین‌المللی اربیل در شمال عراق سالهاست که مورد استفاده ارتش آمریکا است. این فرودگاه پس از ظهور داعش نقش مهمی پیدا کرد و نیروهای ارتش آمریکا و کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی درگیر در عملیات عزم راسخ (Inherent Resolve) بر علیه داعش از این فرودگاه جهت استقرار نیروهایشان و همچنین هواپیماها، هلیکوپترها و پهپادهای شناسایی و رزمی آنها استفاده کردند. هوانیروز ارتش آمریکا بیش از ۲۰ فروند هلیکوپتر از انواع ترابری سنگین سی اِچ-۴۷اِف شینوک (CH-47F Chinook)، همه منظوره یو اِچ-۶۰اِم بلک هاک (UH-60M Black Hawk) و تهاجمی آ اِچ-۶۴ئی گاردین (AH-64E Guardian) در این پایگاه مستقر دارد.

همچنین شماری از هواپیماها و هلیکوپترهای مورد استفاده نیروهای ویژه ارتش آمریکا نیز در این پایگاه مستقر هستند که در کنار یک تیم جست‌و‌جو و نجات مجهز به تیلت روتورهای اِم وی-۲۲بی آسپری (MV-22B Osprey) از نیروی‌هوایی آمریکا، وظیفه انجام هرگونه عملیات جست‌و‌جو و نجات، رهایی گروگان و شکار رهبران گروه‌های تروریستی القاعده، داعش و شبه نظامیان نیابتی سپاه قدس ایران را بر عهده دارند. در کنار آنها نیز نیروی هوایی انگلستان بیش از شش سال است که از این پایگاه جهت استقرار نیروهای ویژه هوابرد خود موسوم به SAS استفاده کرده و پروازهای روزانه هواپیماهای هرکولس نیروی هوایی سلطنتی از پایگاه هوایی آکروتیری در قبرس، به این فرودگاه تسلیحات مورد نیاز و نیروهای ارتش انگلستان را به آن منتقل می‌کند.

لازم به ذکر است علاوه بر استفاده هوانیروز (هواپیمای نیروی زمینی) و همچنین نیروی هوایی آمریکا و یگان هوایی سرویس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از فرودگاه بین‌المللی اربیل، یگان هوایی پلیس منطقه خودمختار کردستان عراق نیز شماری هلیکوپتر سبک و هواپیمای شناسایی مستقر در بخش نظامی این فرودگاه دارد. هواپیما و هلیکوپترهایی که برای مرزبانی، کنترل ترافیک و جابجایی مقامات منطقه خودمختار کردستان عراق، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از راکت‌های غیر دقیق و آسیب به اماکن مسکونی و تجاری در شهر اربیل!

با توجه به آنکه تنها یک یا دو راکت از مجموع هشت فروند شلیک شده به فرودگاه بین‌المللی اربیل برخورد کردند، به نظر نمی‌رسد که حمله به غیر از تخریب محل ذخیره‌سازی سوخت در فرودگاه آسیب عمده‌ای به نیروهای آمریکایی مستقر در این فرودگاه وارد کرده باشد. عمده آسیب‌ها به علت سقوط شش یا هفت راکت دیگر در خیابان‌های شهر اربیل به غیرنظامیان وارد شده و منجر به ایجاد جراحات در دو الی پنج نفر شده است.

دقیقا مشخص نیست که شبه‌نظامیان وابسته به سپاه قدس از چه راکت‌هایی در این حمله استفاده کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد که این راکت‌ها همچون نمونه‌های ایرانی راکت‌های ۱۲۲ میلیمتری گراد (موسوم به کاتیوشا) و یا ۱۰۷ میلیمتری فجر-۱ که به دفعات بر علیه سفارتخانه آمریکا در منطقه سبز بغداد استفاده شده‌اند، این‌بار نیز جهت حمله به فرودگاه اربیل مورد استفاده واقع شده باشند و به دلیل نقایص فراوان ناشی از نگهداری بد، تاریخ مصرف گذشته سوخت جامد و یا کیفیت پایین ساخت در شرکت‌های سازمان صنایع دفاع جمهوری اسلامی (ساصد)، در مسیر حرکتشان به فرودگاه سقوط کرده باشند.

این نخستین بار نیست که این راکت‌ها به علت نقص به دور از منطقه مورد هدف قرار گرفته شده سقوط کرده و منجر به ایجاد جراحات و مرگ غیر نظامیان شده‌اند. پیشتر بخصوص در سال گذشته نیز حداقل در دو مورد راکت‌های شلیک شده توسط کتائب حزب‌الله به سمت سفارتخانه آمریکا در بغداد در مناطق مسکونی اطراف آن سقوط کرده و باعث مرگ غیرنظامیان منجمله کودکان شده‌اند. مسئله‌ای که شبه‌نظامیان عراقی هرگز نپذیرفته و مسئولیت آن را بر عهده نیروهای آمریکایی انداختند!

بر اساس منابع محلی در منطقه کردستان عراق، حداقل دو فروند از راکت‌ها به پایگاه نیروهای آمریکایی در جنوب فرودگاه برخورد کرده و منجر به انفجار شده است. انفجاری که می‌تواند ناشی از برخورد راکت‌ها به محل ذخیره سوخت یا نگهداری مهمات باشد. بر اساس همین منابع حداقل یکی از نیروهای آمریکایی به شدت مجروح شده است. تصاویر و فیلم‌های موجود حاکی از آن است که سامانه‌های پدافندی دفاع نزدیک نیروی زمینی آمریکا مجهز به تیربار ضد هوایی فالانکس، هیچ فعالیتی از خود در زمان حمله راکتی نشان ندادند.

همچنین بر خلاف روزهای پایانی دوران ریاست‌جمهوری ترامپ که جنگنده‌های آمریکایی بطور شبانه بر روی شمال عراق گشت‌هوایی داشتند، هیچ جنگنده‌ای در زمان حمله در منطقه نبود و در نهایت ۹۰ دقیقه پس از حمله دو فروند جنگنده نیروی هوایی آمریکا، احتمالا از نوع اف-۱۶سی و از قطر به روی اربیل ظاهر شدند.کاهش آمادگی رزمی نیروهای آمریکایی و نبود گشت‌های هوایی جنگنده‌های آنها برفراز عراق، فرصتی را برای «سپاه قدس و نیروهای نیابتی»‌اش فراهم کرد، تا دوشنبه شب دست به حمله به فرودگاه بین‌المللی اربیل و محل استقرار نیروهای آمریکایی در آن بزنند، بدون آنکه نگران پاسخ نظامی آمریکا به حمله‌ باشند.

منبع:ایندیپندنت فارسی


فهرست مطالب بابک تقوایی در سایت پژواک ایران 

*درباره تلاش جمهوری اسلامی جهت ممانعت از پیوستن ارتش به قیام سراسری چه میدانیم؟  [2022 Oct] 
*انهدام تونل‌هایی که سپاه برای مرکز تحقیقات دفاعی سوریه ساخته بود  [2022 May] 
*دستگیری اعضای سپاه توسط نیروی دلتا ارتش آمریکا در عراق  [2022 Apr] 
*رژه نیروی هوایی ارتش تنها با پنج فروند جنگنده!  [2022 Apr] 
*چرا خلبانان جنگنده‌ای که در تبریز سقوط کرد بیرون نپریدند؟  [2022 Feb] 
*تلاش ترکیه برای بهبود روابط با اسرائیل از راه نمایش دشمنی با رژیم جمهوری اسلامی ایران   [2022 Feb] 
*چرا و چگونه پهپادهای آمریکایی قاسم سلیمانی را شکار کردند؟   [2022 Jan] 
*آیا نیروی هوایی ارتش ایران صاحب جنگنده های فوق پیشرفته سوخو-۳۵ مصری خواهد شد؟  [2021 Dec] 
*تضعیف سه‌برابری توان رزمی ارتش ایران در نتیجه چپاول بودجه توسط سپاه  [2021 Dec] 
*چرا خمینی و خلخالی از شهریار شفیق وحشت داشتند و دستور ترور او را صادر کردند؟  [2021 Dec] 
* بسته‌های برنج ایرانی یا محموله سلاح، اسرائیل چه چیزی را در لاذقیه منهدم کرد؟  [2021 Dec] 
*اشباح ۵۳ساله نیروی هوایی ارتش در رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰  [2021 Dec] 
*تازه‌ترین نمونه استفاده جمهوری اسلامی از اخبار جعلی برای بی‌اعتبار کردن منتقدان  [2021 Nov] 
*خرید مخفیانهٔ هواپیماهای تشریفاتی توسط شرکت وابسته به خامنه‌ای  [2021 Aug] 
*چگونه سپاه پاسداران در پوشش حمل مسافر هواپیماهای ترابری‌اش را افزایش می‌دهد؟   [2021 Aug] 
*چرا خبر بمبگذاری در پارک ملت تهران جهت انهدام یک ساختمان دولتی ساختگی بود؟  [2021 Jul] 
*نیروی هوایی ارتش؛ یاری‌رسان قربانیان بی‌آبی یا سرکوبگر آنها؟  [2021 Jul] 
*سپاه بار دیگر به یک هدف اشتباه حمله کرد   [2021 Jul] 
*فرماندهان معتمد خامنه‌ای چگونه نیروی دریایی ارتش را به ورطه نابودی کشانده‌اند؟  [2021 Jun] 
*صندلی‌های پران غیر استاندارد جان دو خلبان دیگر نیروی هوایی ارتش را گرفت   [2021 Jun] 
*بمب‌هایی که بنا بود تاسیسات اتمی ایران را هدف قرار دهند، تونل‌های حماس را منهدم می‌کنند!  [2021 May] 
*دلیل قدرت‌نمایی نیروی دریایی سپاه و ارتش برای نیروی دریایی آمریکا   [2021 May] 
*آندره میلن، نظریه پرداز توطئه کیست و ادعای او در رابطه با پرواز 752 اوکراینی چقدر صحیح است؟  [2021 Apr] 
*چه بلایی بر سر بویینگ ۷۳۷ ارمنی حین عبور بر فراز ایران آمده است؟   [2021 Feb] 
*چگونه جمهوری اسلامی بال‌های «هما» را شکست؟   [2021 Feb] 
*حمله راکتی «شبه‌نظامیان وابسته به سپاه قدس» به محل استقرار نیروهای آمریکایی  [2021 Feb] 
*چگونه میراث شاه در جنگ با عراق از آسمان ایران محافظت کرد   [2021 Feb] 
*چگونه سپاه اف-۱۴ نیروی هوایی ارتش را به اشتباه ساقط کرد   [2021 Jan] 
*حمله به تاسیسات ساخت راکت سپاه و کتائب حزب‌الله در جرف الصخر   [2021 Jan] 
* محافظان گمنام وطن و مدافعان پرآوازۀ حرم   [2020 Oct] 
*آذربایجان و تهدید منافع ملی ایران در دریای خزر ایران و آذربایجان در سال‌های گذشته دست‌کم یک‌بار تا آستانه درگیری نظامی پیش رفته‌اند [2020 Oct] 
*آیا پهپادهای سپاه می‌توانند ناوگان دریایی آمریکا را تهدید کنند؟  [2020 Sep] 
*عملکرد فرماندهان سپاه در جنگ؛ بی‌تجربه و ناتوان اما پرادعا   [2020 Sep] 
*انتقام و کمان-۹۹، پاسخی غافلگیرکننده به دیکتاتور بغداد  چگونه نیروی هوایی ارتش معادلات صدام را به هم زد [2020 Sep] 
*ادعای دروغ مدیران دفاعی جمهوری اسلامی با اعتراض شرکت نظامی روسی روبه‌رو شد  [2020 Sep] 
*تخریب نمادهای عقاب در پایگاه‌های نیروی هوایی ارتش فصل جدیدی از مبارزه جمهوری اسلامی با تاریخ ارتش ملی ایران آغاز شده است [2020 Aug] 
*سبقت کشورها برای کمک‌رسانی به لبنان؛ سهم ایران چقدر است؟ ایران در روزهای گذشته چهار محموله بزرگ به بیروت ارسال کرده است [2020 Aug] 
*جزئیات جدید از حمله اسرائیل به انبار تسلیحات سپاه قدس در فرودگاه دمشق   [2020 Jul] 
*پشت پرده پنهان‌کاری جمهوری اسلامی در باره انفجار نطنز «عامل حمله پهپادهای ناشناس بودند» [2020 Jul] 
*انفجار در قلبِ صنایع موشکی ایران در خجیر   [2020 Jun] 
*نقش‌آفرینی پایگاه شکاری نوژه همدان در جنگ لیبی   [2020 Jun] 
*رازهای ناگفته از سانحه شناور کنارک، فاجعه‌ای در خفا   [2020 May] 
*هواپیماهای تشریفاتی ماهان در خدمت فرماندهان سپاه قدس   [2020 Apr] 
*جنگنده‌های آمریکایی که در حمله احتمالی به سپاه شرکت می‌کنند   [2020 Apr] 
*هدایای چندین میلیون دلاری ماهان به صنعت هوایی ونزوئلا و سوریه   [2020 Mar] 
*هما در آستانه صعود یا در حال سقوط؟  [2016 Oct]