در اعماق چه می گذرد؟ - بخش اول
بهروز سورن

 

 

بخش غالب این طیف هدفمند و ارگانیک با هویت اصلی یا جعلی برای ارتباط با منابع محلی و یا کسب اطلاعات و تبدیل شدن به منبع اطلاعاتی به نقاط دیگر گسیل می شوند.  بخش بزرگی از آن ها منابع اطلاعاتی محلی دارند که مزدور هستند. بدین معنا که در برابر دریافت های مالی یا امکاناتی اطلاعات خود را در اختیار جاسوس گسیل شده قرار می دهند. اعتقادات ایدئولوژیک یا سیاسی نیز میتواند در تبدیل یک فرد به جاسوس نقش بازی کند. در بسیاری از مخاصمات و جنگ ها تعدادی از جاسوسان را در کشور خودشان بعنوان قهرمان ملی نام برده اند

*****

بخش اول

خواندن چند خبر و نوشته های روزنامه نگاران در اتریش درباره مقوله جاسوسی بین المللی در این کشور محرک من برای این نوشتار است. این مطالب تنها کلیاتی از حضور پدیده جاسوسی بین المللی در کشور اتریش و بویژه شهر وین است و نگاهی گذرا به بهره برداری گسترده  جمهوری اسلامی از موقعیت این کشور و بویژه شهر وین دارد.

 

 

مختصری درباره اتریش

 

شهر وین مرکز کشور اتریش با جمعیتی حدود یک میلیون و هشتصد هزار نفر  یکی از زیباترین و پاکیزه ترین شهرهای اروپاست. شهرداری این شهر مدت های مدیدی است که توسط سوسیال دمکرات ها اداره میشود و هم اکنون حزب سبزهای این شهر نیز در اداره امور آن دخیل هستند.

در نظر اول امور اداری شهری بارامی هر چه تمامتر پیش میرود و روزها از پگاه صبح تا نیمه های شب بشکل کاملا عادی سپری میشوند. بنظر میاید که همه چیز سر جای خودش است و هر از گاهی ناهنجاری های اجتماعی در سطح شهر نیز دیده می شوند و با فرارسیدن شب سکوتی دلپذیر شهر را فرا می گیرد و شهروندان به اشکال مختلف مهیای آغاز روزی دیگر می شوند. اما تصور اینکه در چنین مکانی اتفاقاتی بسیار مهم و پنهان میافتد, بسیار دشوار است. ظاهرا به برکه ای ساکن می ماند ولی زیر سطح راکد آب امواجی جریان دارند که در جهت یابی های سیاسی و اقتصادی بین المللی نقش بسیار بزرگی بازی کرده و می کنند. آرامش ظاهری و امنیت نسبی این نقطه شاید از دلائل مهم برگزاری نشست ها و کنفرانس های بین المللی است. بلحاظ فرهنگی و هنری نیز شهر وین در کنار شهرهای دیگر اتریش نظیر گراتز و سالزبورگ جایگاه ویژه ای در اروپا به خود اختصاص داده است.

بنابر تاریخچه و نقش این کشور در جنگ جهانی دوم و بویژه پس از آن, دول حاکم پسا جنگی ناچار به در اختیار گرفتن سیاستی بیطرفانه, غیر نظامی و خنثی شدند و به تبع آن از بسیاری از بحران ها, مخاصمات و مصائب سیاسی نیز بدور ماندند. کشور اتریش موقعیتی ویژه نیز در میان کشورهای اروپایی دارد. حد فاصل میان اروپای غربی و شرقی, اتریش را بلحاظ ترانزیت و همچنین ارتباطات دیگر در وضعیت بسیار مناسبی بلحاظ اقتصادی قرار داده است.

این شرایط بلحاظ اقتصادی و جاذبه های توریستی اش کمک های بسیاری به شکوفائی آن در گذشته کرده است. نهادهای سوسیالیستی و نهادینه شده آن در مناسبات اجتماعی علیرغم فشارهای جناح راست سیاسی در این کشور اما هنوز حفظ خود کرده است. اهرم های دمکراتیک موجود تا حدودی بر احزاب حاکم نظارت داشته اند و مانع از ریخت و پاش ها و سرقت منابع ملی این کشور شده اند.  بخش های ناسیونالیست و راسیست این کشور اگر چه در طول سه دهه اخیر با رشد دائم و ملموسی مواجه بوده اند اما با نیرویی متحد و مقاوم از سوسیال دمکرات ها و چپ مارکسیست و سبزهای این کشور مواجه و از بدست گیری اهرم های حکومتی جز در دوره ای کوتاه  همراه با حزب خلق اتریش, غالبا دور مانده اند. آرامش و امنیت نسبی مشخصه کشور اتریش و همچنین شهر وین بوده است.

 

جاسوسی به کدام معنی!

جاسوس را با معانی متعددی در لغت نامه ها و فرهنگ ادبیاتی مردم کشورمان معادل دانسته اند. از جمله جستجو کننده و خبر چین و در فرهنگ عامیانه بطور کلی صفتی ناشایست است که به فرد یا افراد لقب داده می شود. نوعی ناسزا تعبیر شده و هم از اینرو نشاندهنده جایگاه منفور ان نزد مردم است. صفتی است بد که اغلب بعنوان فحش سیاسی یا اجتماعی نیز بکار گرفته می شود. از دیرباز این واژه با زشتی برابر شده است.

سعدی میگوید:

منه در میان راز با هرکسی 
که جاسوس همکاسه دیدم بسی

(بوستان )

 

نقش جاسوسان در جنگ ها و مخاصمات ملی و قومی برخا تعیین کننده بوده است و دول متخاصم بر آن ارزش گذاری خاصی کرده اند. اما کمتر اهمیت دارد که جاسوسی بنفع کی؟ یا کدام گروه سیاسی و اجتماعی بکار گرفته شود. بطور کلی عمل پلیدی است. چه  در دوران صلح و یا جنگ باشد به هر رو بد است. شاید از اینرو که این عمل را می توان در برابر آزادی های فردی یا گروهی, قومی و ملی در نظر گرفت.

جاسوس را بعنوان خائن و یا خیانت پیشه نیز تعریف می کنند. فرد یا افرادی که برای دریافت مواجب و روزی خود افراد یا گروه های سیاسی و اجتماعی دیگر را در خطر قرار می دهند و یا قربانی می کنند و به تعبیری مسیر خود را از روی ایجاد محدودیت و یا حتی جسد دیگران باز می کنند.

 جاسوس ها معمولا اسامی مستعار دارند و به انحاء مختلف تلاش می کنند که هویت اصلی خود  را از انظار عمومی پنهان کنند و ظرفیت های جنایی بالائی نیز دارند. هویت جعلی این افراد برای پنهان نگاه داشتن چهره حقیقی آنها است. آنها معمولا مدارک و پاسپورت های متعدد و مستعار دارند. استثناء نیز موجود است. جاسوسان محلی که به دلائل مختلف در زادگاه خود شناخته شده اند و مرتکب این عمل ناشایست می شوند. 

بخش غالب این طیف هدفمند و ارگانیک با هویت اصلی یا جعلی برای ارتباط با منابع محلی و یا کسب اطلاعات و تبدیل شدن به منبع اطلاعاتی به نقاط دیگر گسیل می شوند.  بخش بزرگی از آن ها منابع اطلاعاتی محلی دارند که مزدور هستند. بدین معنا که در برابر دریافت های مالی یا امکاناتی اطلاعات خود را در اختیار جاسوس گسیل شده قرار می دهند. اعتقادات ایدئولوژیک یا سیاسی نیز میتواند در تبدیل یک فرد به جاسوس نیز نقش بازی کند.

در بسیاری از مخاصمات و جنگ ها تعدادی از جاسوسان را در کشور مطبوعشان بعنوان قهرمان ملی نام برده اند. نانسی ویک خبرنگار فرانسوی یکی از مشهورترین جاسوسان زن علیه آلمان نازی بود که برای سر او گشتاپو دو میلیون دلار جایزه گذاشته بود و پس از جنگ, پنج کشور انگلیس, فرانسه, استرالیا, آمریکا و نیوزلند از او تقدیر کردند.

چنانچه پیش تر ها اطلاعات دریافتی جاسوسان به اشکال ابتدائی صورت می گرفت اما در دنیای پیشرفته الکترونیکی کنونی تغییر شکل داده است و تصاویر و فیلم و استیک و امکانات مدرن دیگر جای آنرا گرفته است. هم از اینرو میتوان امروزه جاسوسان را با لپ تاپ همراه خود در نظر گرفت که در محل دریافت اطلاعات از منابع محلی صحت و سقم آنرا ازمایش کنند و با سرعت انتقال دهند.

جاسوسان منابع خبری خود را معمولا در پاتوق های مخصوص, خلوت خانه های رستوران ها, هتل ها و اماکن عمومی دیگر ملاقات می کنند. بخشا جاسوس هایی که به مناطق دیگر ارسال و مستقرمی شوند, محمل های شغلی معمولی اختیار می کنند. این نکته به ادامه کاری دراز مدت آنها کمک می کند.

جاسوس ها در ازای انتقال و تحویل اطلاعات کسب شده خود غالبا دریافت های مالی و امکاناتی دارند. نوع انتقال این دریافت ها برای این مزدوران بسیار متنوع است. گفته شده است که بخشا بصورت پول نقد و بشکل غیر مستقیم به انها داده میشود. از طریق شخص ثالث و یا قرار دادن آن در محل اقامت و هتل جاسوس صورت می گیرد.

موج پناهندگی چند ساله اخیر بنابر گزارشات متعدد برای کشورها و بالاخص گروههای درگیر در مخاصمات خاورمیانه جذابیت بسیاری داشته است. گسیل جاسوسان و تروریست های انتحاری برای زمان مورد لزوم ارقامی بسیار بالا داشته است که هم اکنون مشغله سرویس های اطلاعاتی کشورهای اروپای متحد و بخشا بخش های شرقی این قاره شده است.

ادامه دارد

بهروز سورن

12. 12. 2016

Sooren001@yahoo.de

منبع:پژواک ایران

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

facebook Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

   نسخه‌ی چاپی  

فهرست مطالب بهروز سورن در سایت پژواک ایران 

*بهروز سورن: برخورد داعش ها در تهران
*گزارشگران:بحران منطقه شدت میگیرد
*نقش رسانه های وابسته در حفظ نظام ولایتی و کسری اپوزیسیون سرنگونی طلب
*در اعماق چه میگذرد؟ بخش چهارم
*در اعماق چه می گذرد؟ بخش سوم
* در اعماق چه می گذرد؟ - بخش دوم
*در اعماق چه می گذرد؟ - بخش اول
*ایشان! به کشتار هزاران زندانی سیاسی دگراندیش و بی دفاع افتخار می کند!
* نان و خمپاره!
* اینجا بهار در تابستان می روید!
*آب در لانه مورچگان! سکوتی که شکسته شد!
*فایل صوتی منتظری سندی از جنایات جمهوری اسلامی علیه زندانیان سیاسی عقیدتی در تابستان سال 1367
*رفتار وحشیانه دولت استرالیا با پناهندگان, درپس نقاب انساندوستی
* ترکیه به کدام سو؟
*خیاط این بار نیز در کوزه افتاد!
*پیامدهای شکست کودتا در ترکیه
*اینبار کارگران معدن بافق شلاق می خورند!
*دهه شصت, زندان اوین, بند دویست و نه - قسمت دوم
*دهه شصت - زندان دستگرد اصفهان
*آنها به سن بازنشستگی نمیرسند, معلول می شوند یا می میرند!
* دهه شصت - هتل اموات
*دهه شصت, زندان سیدعلی خان قسمت دوم
*مختصری در مورد شکنجه - بخش سوم
*تصویری از جنایت – چگونه تهران اشغال شد؟
*معاملات و مذاکرات شومی که حول پدیده پناهجویان ایرانی در جریان است
* به بهانه پخش کامل دادگاه نمایشی سربداران از تلویزیون رژیم جمهوری اسلامی
*انتخابات ( انتصابات ) پیش رو, درسی دیگر برای جماعت متوهم!
* نکته ای وارده برنوشته ارزشمند شبی از هزار و یک شب
*همبستگی به شرط چاقو!
*« یکی از ما » روایتی از اعماق, بازسازی یک تراژدی انسانی
*اینجا کسی جان می دهد
* برای تحقق همبستگی سراسری از فرقه گرائی عبور کنیم!
*بی بی سی فارسی و زندانیان سیاسی سابق
*گوشه ای از پشت صحنه مهاجرت و جابجائی انسانی!
* از گونه های بشریت عرق شرم می غلطد!
*منتظری, چهره ای دوگانه در سیاست!
* مرگ در چمدان, فاجعه ادامه دارد!
*تلنگری به خاطرات - بخش چهارم - رحیم حسین پور رودسری - مقصود فتحی و حسن صادقی
*هیاهوی بی بی سی فارسی – ما را به خیر تو امید نیست, شر مرسان – قسمت سوم
*تلنگری به خاطرات و یادها! بخش سوم
*تلنگری به خاطرات و یادها! بخش دوم
*تلنگری به خاطرات و یادها!
*هیاهوی بی بی سی فارسی – ما را به خیر تو امید نیست, شر مرسان – بخش دوم
*هیاهوی بی بی سی! ما را به خیر تو امید نیست شر مرسان
* تعرض گسترده به دستفروشان تهرانی
* ننگ با رنگ پاک نمیشود. زندان اوین در تاریخ مبارزات مردم ایران ثبت شده است
*اینجا میخواهند پناهجو درو کنند؟
*بهروز سورن: دامی که دولت استرالیا برای پناهجویان ایرانی پهن کرده است!
*یاد مادر مهین یزدی و فرزندانش حسن صدیقی ( مسعود ) و محمد صدیقی گرامی باد!
*اینبار در جهرم! جنایت ادامه دارد
*سونامی تکذیب و دم خروس سی و چندساله حاکمان
*حماسه سازان کوبانی
*کابوسی بنام شادی برای حکومتیان!
*باز هم سلول انفرادی‎
*خانم ها و آقایان ما اشتباه کردیم. اعدام نباید گردد
*وقتی کوه را زیر خاک پنهان کردند
*دژخیمی که محتملا وزیر دادگستری میشود!
*چند سوال بی پرده و علنی از برگزارکنندگان و شرکت کنندگان در گردهمائی پنجم زندانیان سیاسی در هلند
*پیروزی مرد امنیتی و ده تجربه تاریخی برای اپوزیسیون
*جعبه های مارگیری انتخابات فرمایشی و ترفندهای جدید آماده می شوند!!
*ضحاک سر دوشی های خود را می خورد!
*در برابر ماشین اعدام حکومت سکوت نکنیم!
*فقط در جمهوری اسلامی میتواند اتفاق بیافتد!
*هیاهو برای هیچ
*پایان کار گزارشگران چرا؟
*کارگران زیر آوار در آستانه اول ماه مه روز همبستگی کارگران جهان
*آیا خانه تکانی عید را فراموش کردیم؟
*کتابی که شاید رکوردها را بشکند!
*حق با محمود صالحی است!
*اینجا زنان در آتش می سوزند
* اسانلو و جایگاه جدیدش!
*دیوی که بیرون رفت, فرشته ای که نیامد!
*باز هم مجازات در ملاء عام اینبار قطع دست
* درباره اخراج منصور اسانلو از هیئت مدیره سندیکای واحد
*چه اندازه تا لغو مجازات اعدام فاصله داریم؟
*استبداد نوینی که در اوین سر بلند می کند!
*خامنه ای هم فیلتر شکن شد!
*بر خانواده های زندانیان سیاسی چه گذشت؟
*جنون وجنایت , همه جا
*انتقال مجدد به زندان دستگرد اصفهان
*وضعیت بی خانمان ها در ایران - آمارهای حکومتی
*افشاگری به سبک این اطلاعات چی!؟
*وبلاگنویسانی که با مرگ خود دنیای خبری را تکان دادند!
* آیا چهار سال بحث و گفتگو ضروری بود؟
*ستارهای امروز و ستارهای قدیم
*بغضی که ترکیدن آغاز کرد!
*نیمه شب نوشته ها – 17 – بغضی که ترکیدن آغاز کرد!
*نیمه شب نوشته ها – 15 – خالی بندهای حکومتی و زلزله زدگان
*مجتبی واحدی و نکته ای که میبایستی تصحیح کند
*سی و دو سال پیش در چنین روزهائی ....- بخش سوم
*وقتی که مقتدائی در زندان دستگرد اصفهان بور شد!
*همه چیز از آنجا شروع شد که - بخش دوم
*بهروز سورن:همه چیز از آنجا شروع شد که... بخش اول
*گفتگوی گزارشگران با پیروز زورچنگ فعال سوسیالیست و از جان بدربردگان کشتار زندانیان سیاسی 67 درباره نشست مشترک نیروهای چپ در شهر کلن
*بهروز سورن: فرخ جان دمت گرم و لبت خندان باد!
*جنگی مخرب و خانمانسوز و موقعیت چپ
*یک دقیقه سکوت برای قربانیان و یک دقیقه تعمق - چه کسانی باید پاسخگوی اعمالشان باشند بخش سوم!
*بهروز سورن:چه کسانی باید پاسخگوی اعمالشان باشند؟ - به بهانه برخی از (خرده گیری ها) – بخش دوم - تابو شکنی در اردوی زندانیان سیاسی
* چپ سازمانی در آزمونی تاریخی؟
*باز هم گنه کرد در بلخ آهنگری ...
* آرزوهائی که بر باد نرفت!
* ساعاتی در میان بازماندگان و خانواده های قربانیان دهه شصت در زندانهای جمهوری اسلامی
*شش میلیون کارگر ایرانی قربانی سودجوئی سرمایه داران و حکومتیان
*بهروز سورن: دروغ پرگارها و تردید پراکنی
*رسانه های وابسته, پشتوانه یا پشت پا
*یک مبارزه و چند جبهه – بخش سوم - نرخ پرنسیپ ها در دنیای چپ چقدر است؟
*نرخ ارتباط با توده ها در داخل کشور چقدر است؟
*بهروز سورن: یک مبارزه و چند جبهه - بخش دوم
*یک مبارزه و چند جبهه
*از مافیای رسانه ای جمهوری اسلامی و غرب تا صدای مستقل در تبعید
*جمهوری اسلامی و تاخت و تاز در دنیای مجازی
*بهروز سورن: صندلی های خالی کنفرانس واشنگتن, گذار به دمکراسی یا گذار به ناکجا آبادی دیگر؟
*بهروز سورن: زندانی در زندان بزرگتر بنام اینترانت
*اینترنت ملی یا بناکردن زندانهای تازه در دنیای مجازی
*جهادگران اینترنتی یا تروریستهای دنیای مجازی
* تار عنکبوتی رسانه ای جمهوری اسلامی
*از ثابتی تا اهالی ثبات!
*بهروز سورن: چاله ای که آمریکا وصدایش برای بخشی از زندانیان سیاسی سابق در خارج از کشور کند!
*نکاتی دیگر درباره کنفرانس مرموز مرکز اولاف پالمه
*بهروز سورن: تکاپوی راست و جای خالی چپ سوسیالیست!
*قطره اشکی برای قذافی و لبخندی به روی آزادی و رهائی از دیکتاتوری
*چند کلمه با احمد باطبی
*پاسداری از حافظه تاریخی و حذف جمهوری اسلامی - ضعفها و قوتهای گردهمائی چهارم زندانیان سیاسی
*اضافه ها, باقی مانده ها, تصحیحات و واکنش ها به سلسله گردآوری های گزارشگران
*بهروز سورن: باری به هر جهت – نگاهی از دور به گردهمائی چهارم زندانیان سیاسی در گوتنبرگ
*صدای دادخواهی و عدالتجوئی از شهر گوتنبرگ سوئد بگوش رسید
*گزیده ای از محاوره جلادان و آمرین جنایات دهه شصت و کشتار سراسری زندانیان سیاسی در تابستان 67
*این آیت الله خون می طلبد
*شیرکو را تنها بگذاریم, یا نگذاریم؟ مسئله این است
*بهروز سورن: چگونه زنده بگور شدم
*بهروز سورن: کو؟ گوش شنوا؟
* بهار در راه است و ما چشم انتظار
*بهروز سورن: حسین را هم اعدام کردند، فردا نوبت کیست؟
*بهروز سورن: نامه سرگشاده یک تبعیدی به مسئولین جمهوری اسلامی بمناسبت فرا رسیدن سال 2011
*آقای آرش بهمنی! مردم ایران نه می بخشند و نه فراموش می کنند
*مرگ بی صدای کارتون خواب ها
*عدالت جوئی انتقام جوئی نیست
*شتری که در خانه آنها خوابیده است
*بهروز سورن: دمکراتیک و خلقی هر دو فریب خلق اند؟!
*بهروز سورن: خطر اعدامهای گسترده توسط جانیان حاکم را جدی بگیریم
* آقای میر حسین موسوی شما صحیح میفرمائید!
*کاروانی از ستاره
*در اهميت بازگوئي و خاطره نويسي
*هشيار باشيم!