سال ۹۵؛ اعلام بازداشت ۷۴۷ نفر به خاطر شرکت در مراسم مختلط
شیما شهرابی

 

مهمان‌ها در حال خواندن ترانه «گل به سر عروس» هستند که ماموران نیروی انتظامی عروسی را به هم می‌ریزند. وحید داماد مراسم است و با گذشت شش ماه هنوز ماجرا را فراموش نکرده: «وقتی این باغ را اجاره می‌کردیم گفتند پلیس می‌آید پول می‌گیرد و می‌رود. اما شب عروسی انگار  رئیس‌کلانتری موقع گشت‌زنی داخل ماشین پلیس نشسته بوده و خلاصه همه چیز به هم ریخت» عروسی در یکی از باغ‌های شیراز بوده: «باغ پلمپ شد. مهمان‌ها را بردند کلانتری، بی حجاب‌ها را جریمه کردند، تست الکل گرفتند برای بعضی که الکل خونشان بالا بود، حکم شلاق صادر کردند، برای پدرم هم که در اماکن برای برگزاری مراسم تعهد داده بود، شلاق صادر کردند که خوشبختانه تبدیل به جریمه نقدی شد.»

در سال 95 بارها خبر بازداشت افراد به خاطر شرکت در مراسم و مهمانی‌های مختلط در رسانه‌ها منتشر شده است. آخرین خبر را روز گذشته حیدر فتاحی؛ دادستان عمومی و انقلاب پردیس به خبرگزاری میزان گفته است. او از دستگیری 120 نفر در یک پارتی شبانه در شرق تهران خبر داده و گفته: « پیگیری‌ها و رصد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی در شرق تهران در یک عملیاتی که با هماهنگی قضایی دادستانی صورت گرفت، طی یک عملیات هماهنگ شده و ورود به یک مکانی که تبدیل به مکان لهو و لعب برخی جوانان فریب خورده شده بود، تعدادی جوان به صورت مختلط دستگیر شدند.»

به گزارش مهر او از کشف 20 لیتر مشروبات الکلی در این مهمانی خبر داده و این دستگیری‌ها را شبیخون فرهنگی نامیده «این جرایم جزو جرایم شبیخون فرهنگی است، جوانانی که هیچگونه محرمیتی با جنس مخالف ندارند تا پاسی از شب در مکان هایی معلوم الحال اقدام به چنین مواردی می کنند و مزاحم ساکنین آن منطقه نیز می شوند.»

 14 اسفند ماه محسن خانچرلی فرمانده نیروی انتظامی غرب تهران به خبرگزاری تسنیم گفت پلیس با حمله به یک مهمانی زنانه در تهران برگزارکنندگان این مهمانی را بازداشت و محل آن را پلمپ کرده است. او در توضیح گفته برای این مهمانی که در یکی از باغ تالارهای تهران برگزار شده، بلیط فروخته شده بوده: « توجیه برگزارکنندگان این مهمانی این بود که چون مجلس زنانه است، مجازند هر کاری را در آن انجام دهند، در حالی که بر اساس شرع و قانون، برگزاری مهمانی‌ها و مجالسی که به عفاف جامعه خدشه وارد کنند، غیرقانونی است. پلیس به هیچ عنوان مخالف شادی و برگزاری مجالس شاد مردم نیست، ولی قطعاً با مجالسی که به دنبال ترویج فساد باشند برخورد خواهد کرد.»

در این خبر تعداد بازداشت شدگان مشخص نیست اما یک روز پیش از انتشار این خبر، خبرگزاری ایرنا از دستگیری 30 دختر و پسر در مهمانی مختلط در کیانپارس اهواز خبر داد. 7 اسفند ماه هم حسن حیدری داستان عمومی و انقلاب مشهد ازبازداشت 44 نفر  دیگر در یک مهمانی مختلط در مشهد خبر داد.

یک فعال مدنی به «ایران وایر» می‌گوید: «به خاطر نزدیکی به انتخابات برخوردهای بیشتری با مراسم مختلط و... از سوی سپاه و نیروی انتظامی و بسیج صورت می‌گیرد. آن‌ها می‌خواهند عنوان کنند که دولت روحانی در دادن آزادی‌های مدنی و اجتماعی هم کارآمد نبوده است.»

این خبرها تنها مربوط به آخرین ماه سال نیست. سوم دی ماه رسانه‌ها از دستگیری 25 نفر در یک مهمانی مختلط خبر دادند البته سایت‌های وابسته به سپاه و جریان‌های تندرو اعلام کردند که یک نویسنده سریال‌های طنز هم در بین دستگیر شدگان بوده.

موج برخورد با مهمانی‌های مختلف پس از سخنان حسن روحانی در اعتراض به قوه قضائیه آغاز شد. او روز اول اردیبهشت در بخشی از سخنرانی‌اش از برخوردهای قوه قضائیه انتقاد کرد: «ما حق نداریم در زندگی خصوصی و عمومی مردم دخالت کنیم. آزادی مردم با آیین نامه و سلیقه افراد و برخی دستگاه ها نمی تواند محدود شود و آزادی مردم به غیر از قانون با هیچ چیز دیگری محدود نمی شود و حتی دولت و قوه قضاییه هم نمی توانند مردم را محدود کنند و فقط قانون می تواند چارچوب هایی در این زمینه داشته باشد..»

دو هفته بعد از سخنان روحانی خبرگزاری قوه قضائیه از دستگیری عده‌ای در یک مهمانی در سعادت آباد تهران و کشف 80 لیتر مشروبات الکلی خبر داد. این خبرگزاری همچنین اعلام کرد هفت بازیگر سینما هم در این مهمانی حضور داشته‌اند، هر چند هیچ‌گاه مشخص نشده چه کسانی بازداشت شده‌اند و احکام صادره برای آن‌ها چه بوده است. یک هفته بعد رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات دادگستری کل استان مازندران از بازداشت بیش از ۱۵ وکیل در یک «پارتی شبانه» در شهرستان سرخ‌رود محمودآباد این استان خبر داد.

نبی اله مسلمی گفته بود این افراد در شرایطی بازداشت شدند که «پوششی نامناسب و زننده» داشته و نوشیدنی‌های الکلی مصرف کرده بودند و مشغول «پایکوبی به صورت مختلط» بودند. هویت وکلا و احکام صادره هم مشخص نشد اما اوایل خردادماه خبر بازداشت 35 دانشجو که در جشن فارغ التحصیلی همکلاسی خود در قزوین شرکت کرده بودند، بازتاب گسترده‌ای داشت. آن‌ها هر کدام محکوم به 99 ضربه شلاق شدند. حکمی که صادق نیارکی دادستان عمومی و انقلاب قزوین از اجرای آن به طور کامل در همان روز دستگیری خبر داد و گفت: «حکم این افراد اجرا شد تا درس عبرتی باشد برای کسانی که هنجار شکنی می‌کنند.» حرف‌های نیارکی گرچه با اعتراض شهروندان در فضای مجازی رو به رو شد اما 14 خردا خبر بازداشت 70 زن و مرد در یک مهمانی فرحزاد منتشر شد و 22 خردادماه 21 نفر در کرمان بازداشت شدند. دادستان عمومی و انقلاب کرمان گفته بود، این دستگیری ها «در راستای اجرای طرح ویژه ارتقای امنیت عمومی جامعه» است.

ماه مرداد اما خبرهای زیادی از دستگیری و برخورد با مراسم مختلط منتشر شد، در آبسرد، اسلامشهر، سرخه حصار، آمل و ... 31 مرداد ماه هم خبر جالب دیگری در ارتباط با برخورد با مهمانی‌های مختلف منتشر شد. به گزارش رادیو فردا سفارت ژاپن در تهران روز یکشنبه ۳۱ مرداد، خبر داد که هیرویاسو کوبایاشی، سفیر این کشور در تهران، چهار ماه پیش هنگام شرکت در یک مهمانی ایرانی که در آن مشروبات الکی وجود داشته، برای مدت کوتاهی بازداشت شده است. به نوشته رسانه‌های ژاپنی این اتفاق روز ۲۸ آوریل (نهم اردیبهشت ماه) روی داده و در این مهمانی به جز سفیر ژاپن و همسرش تعداد دیگری از دیپلمات‌های خارجی نیز حضور داشته‌اند.

بنابر این گزارش، مأموران هنگام صرف شام، به این میهمانی هجوم برده و با نادیده گرفتن مصونیت دیپلماتیک، از برخی از حاضران، از جمله سفیر ژاپن بازجویی کرده‌اند. منابع دولتی و قضایی به این گزارش واکنشی نشان ندادند.

بررسی ایران وایر بر اساس اخبار منتشر شده نشان می دهد در سال 95 تاکنون 747 نفر به خاطر شرکت در مراسم مختلط در نقاط مختلف ایران بازداشت شده‌اند. وحید می‌گوید: «زمانی که ما را بردند کلانتری، مهمانان دو عروسی دیگر هم بودند و فکر کنم حدود 200 نفر همان شب بازداشت شده بودند. تازه اخبار هر مراسمی مثل مراسم ما که رسانه‌ای نمی‌شود.»

 

منبع:ایران وایر