PEZHVAKEIRAN.COM دبیرکل ناتو: پیروزی روسیه، رهبران ایران و چین و کره شمالی را جسورتر می‌کند
 

دبیرکل ناتو: پیروزی روسیه، رهبران ایران و چین و کره شمالی را جسورتر می‌کند

بایدن در نشست تازه سران ناتو به ینس استولتنبرگ مدال آزادی اهدا کرد
بایدن در نشست تازه سران ناتو به ینس استولتنبرگ مدال آزادی اهدا کرد
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در افتتاحیه نشست سران ناتو در آمریکا گفت پیروزی روسیه می‌تواند ایران، کره شمالی و چین را جسورتر کند. آقای بایدن هم در سخنرانی خود از کمک پنج عضو ناتو به دفاع هوایی اوکراین خبر داد. ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین اما در سخنرانی خود در محلی دیگر خواستار ارسال سلاح‌هایی تهاجمی‌تر شد.
دبیر کل ناتو در آغاز هفتاد و پنجمین نشست ناتو گفت نتیجه جنگ اوکراین، «امنیت جهانی را برای چندین دهه شکل خواهد» و هشدار داد این موضوع «هزینه و خطر» بزرگی به دنبال خواهد داشت.
تازه‌ترین نشست ناتو در آمریکا برگزار می‌شود.
ینس استولتنبرگ بار دیگر ایران، چین و کره شمالی را به حمایت از روسیه متهم کرد و گفت «همه آنها می‌خواهند ناتو شکست بخورد.»
او فروردین ماه امسال نیز هشدار داده بود که ایران، روسیه و چین «اتحاد اقتدارگرایان» تشکیل داده‌اند و در حال همکاری نزدیک‌تر علیه دموکراسی‌های غربی‌اند.
اکنون دبیرکل ناتو در نشست تازه پیمان امنیتی ناتو، بار دیگر از همه اعضای ائتلاف خواست تا حمایت خود از اوکراین را افزایش دهند.
با این حال، او هیچ اشاره‌ای به زمان عضویت اوکراین در این ائتلاف نکرد.
جو بایدن در افتتاحیه نشست تازه ناتو به آقای استولتنبرگ مدال آزادی اهدا کرد.
بایدن از کمک پنج عضو ناتو به دفاع هوایی اوکراین خبر داد
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا اجلاس ناتو در واشنگتن را با تاکید بر اهمیت این پیمان دفاعی و ثبات بین‌المللی افتتاح کرد.
آقای بایدن در سخنرانی خود وعده داد که آمریکا و چهار متحد این کشور ده‌ها سیستم دفاع هوایی تازه را در اختیار اوکراین قرار خواهند داد.
مقام‌های آمریکا می‌گویند بسته کمکی به اوکراین شامل دفاع هوایی از جمله موشک‌ها پاتریوت و قطعات آن خواهد شد.
پنج کشور آمریکا، آلمان، هلند، رومانی و ایتالیا می‌گویند اواخر سال جاری نیز بسته کمکی دیگری را در زمینه دفاع هوایی اعلام خواهند کرد.
به گفته مقام‌های آمریکایی متحدان اوکراین قرار است ده‌ها سیستم دفاع هوایی تکتیکال دیگر نیز در اختیار این کشور بگذارند و کشورهایی مانند بریتانیا، کانادا، نروژ و اسپانیا در این زمینه همکاری خواهند کرد.
زلنسکی خواستار سلاح‌های تهاجمی‌تر شد
به نظر می‌رسد که وعده آقای بایدن برای ارسال سیستم‌های دفاع هوایی به اندازه کافی برای ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین رضایت‌بخش نبوده است. کی‌یف مدت‌هاست که از حامیانش به ویژه آمریکا می‌خواهد تا سلاح‌های تهاجمی‌تر در اختیار این کشور بگذارند.
آقای زلنسکی که در محل دیگری سخنرانی می‌کرد، بیشتر اظهارات خود را بر تشویق ایالات متحده برای ارسال سلاح‌های تهاجمی‌تری به نیروهای اوکراینی متمرکز کرد.
آقای بایدن اما مدت‌هاست که در برابر این خواسته کی‌یف مقاومت کرده است و آن را تحریک مسکو برای اقدامات تهاجمی‌تر تلقی می‌کند.
روز گذشته بعد از حمله موشکی سنگین روسیه، مقام‌های اوکراینی درخواست کمک دفاعی کردند.
اخیرا در جریان حمله روسیه به اوکراین یک بیمارستان کودکان به شدت آسیب دید. در این حمله ۳۶ نفر از جمله شماری کودک کشته و ۱۴۰ نفر مجروح شد.
جو بایدن زیر ذره‌بین رسانه‌ها
در حالی که آقای بایدن و کارزار انتخاباتی‌اش برای کناره‌گیری از رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری پیش رو به شدت تحت فشارند، او از سخنرانی در اجلاس ناتو برای پررنگ کردن تفاوت رویکرد سیاست خارجی دولت خود با دونالد ترامپ استفاده کرد.
فشارها برای کناره‌گیری آقای بایدن ۸۱ ساله پس از مناظره با دونالد ترامپ در سی‌ان‌ان شدت گرفت.
روز سه‌شنبه و تنها ساعاتی قبل از افتتاح رسمی جلسه سران ناتو در واشنگتن، گزارش شد که دموکرات‌ها در کنگره آمریکا جلسه مهمی برگزار خواهند کرد که محور اصلی آن نامزدی آقای بایدن برای انتخاباتریاست جمهوری نوامبر امسال است.
طی چند روز گذشته شماری از دموکرات‌ها علنا ابراز نگرانی کرده‌اند که آقای بایدن فاقد توان شناختی و ذهنی لازم برای نامزدی این حزب است.
خبرنگاران و کارین ژان پیر، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید بر سر سلامتی و صلاحیت جو بایدن برای رهبری کشور پرسش و پاسخ و بحث‌های پرحرارت داشتند.
سیاستمداران حزب دموکرات امروز نیز بر سر این موضوع و توانایی جو بایدن برای شکست دادن رقیبش دونالد ترامپ بحث و ملاقات دارند.
امروز میکی شریل، تازه‌ترین نماینده دموکراتی بود که به صف هم حزبی‌هایش پیوست و خواستار کناره‌گیری آقای بایدن از رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری شد. او در بیانیه‌ای با تقدیر از رهبری او در کاخ سفید و سابقه بلند سیاسی او گفت:
مخاطرات جدی‌تر و تهدیدها واقعی‌تر از آن است بتوان ساکت ماند. من می‌دانم که رئيس جمهوری بایدن به شدت به آینده کشور اهمیت می‌دهد و از او می‌خواهم که اعلام کند در برای انتخاب مجدد به عنوان ریاست‌جمهوری صرفنظر کند و به ما برای انتخاب نامزدی تازه کمک کند.»
هنوز هیچ سناتوری به جمع این نمایندگان نپیوسته و خواستار کناره‌گیری آقای بایدن نشده است.

منبع:بی بی سی