PEZHVAKEIRAN.COM دولت بایدن عمیقاً نگران از وقوع جنگ میان اسرائیل و ایران و آشوب در منطقه است
 

دولت بایدن عمیقاً نگران از وقوع جنگ میان اسرائیل و ایران و آشوب در منطقه است

سایت "آکسیوس" به نقل از یک مقام دولت آمریکا خبر داد که این کشور پس از حملۀ اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق به تهران گفته است که واشنگتن هیچ نقشی در این حمله نداشته و از آن آگاه نیز نبوده است.

به نوشتۀ آکسیوس این قبیل پیام‌ها بیشتر گویای نگرانی عمیق دولت جو بایدن از شیوع تنش و جنگ در منطقه میان اسرائیل و ایران و حمله به نیروهای آمریکایی در خاورمیانه توسط شبه نظامیان وابسته به حکومت تهران است.

دوشنبه اول آوریل ساختمان مجاور کنسولگری ایران در دمشق توسط جنگنده‌های اسرائیلی بمباران شد که در نتیجۀ آن دست کم یازده تن از فرماندهان ارشد و افسران سپاه پاسداران کشته شدند.

آکسیوس نوشته است که سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل از مدت‌ها پیش در جستجوی سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی مسئول هماهنگی و ارسال اسلحه به حزب‌الله و دیگر شبه‌نظامیان وابسته به ایران در لبنان و سوریه بودند. آکسیوس می‌افزاید که سرویس های اطلاعاتی اسرائیل در روزهای گذشته به امکان از میان بردن وی دست یافتند و تنها چند دقیقه پیش از بمباران کنسولگری ایران در دمشق دولت آمریکا را از این عملیات آگاه ساختند بی آنکه بکوشند موافقت واشنگتن را با این حمله جلب کنند.

"آکسیوس" تصریح می‌کند که حملۀ جنگنده‌های اسرائیلی به ساختمان مجاور کنسولگری ایران در دمشق اندکی پیش از گفتگوی ویدیویی مشاور امنیت ملی آمریکا و وزیر امور خارجۀ این کشور با مقامات ارشد دولت اسرائیل دربارۀ گزینه‌های جایگزین حملۀ زمینی اسرائیل به رفح صورت گرفت. در این گفتگو موضوع حملۀ اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق مطرح نشد.

یک مقام دولت آمریکا گفت که ساعاتی پس از حملۀ اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق ارتش آمریکا یک پهپاد تهاجمی که پایگاه این کشور در سوریه را هدف گرفته بود، منهدم ساخت. یک مقام ارشد دولت آمریکا بسیار محتمل دانسته که حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق به تشدید نبرد و درگیری‌های نظامی میان اسرائیل و ایران و نیروهای نیابتی آن منجر شود.

آکسیوس به نقل از یک مقام ارشد دولت اسرائیل افزوده است که ارتش این کشور در وضعیت آماده‌باش کامل برای رویارویی با حملات تلافی جویانۀ شبه نظامیان ایران در سوریه است.

لوموند روزنامۀ عصر پاریس نیز حملۀ جنگنده‌های اسرائیلی به کنسولگری ایران در دمشق را ضربه‌ای سنگین به جمهوری اسلامی ایران توصیف کرده که این کشور را، به گفتۀ این نشریه، در تنگنا قرار داده است. به این معنا که هرگونه پاسخ تلافی‌جویانه از جانب ایران به جنگ آشکار با اسرائیل و اشاعۀ آن در منطقه منجر خواهد شد. لوموند سپس افزوده است که انفعال حکومت ایران چهره و اعتبار آن را در درون "محور مقاومت" خدشه‌دار می سازد و نه فقط قدرت بازدارندۀ آن را در مقابل اسرائیل از بین می برد، بلکه راه را برای حملات دیگر اسرائیل به دیگر فرماندهان و کادرهای نظام اسلامی ایران هموار می‌سازد.

لوموند در پایان به نقل از برخی کارشناسان نوشته است که حملۀ اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق در اصل پاسخی به حملۀ پهپادی یکشنبه گذشته به پایگاه دریایی اسرائیل در بندر ایلات بوده که توسط گروه "مقاومت اسلامی در عراق"، وابسته به جمهوری اسلامی ایران، صورت گرفت. دوشنبه اول آوریل، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که حمله به پایگاه دریایی ایلات توسط یک پهپاد ساخت ایران صورت گرفت و خود حمله نیز توسط جمهوری اسلامی ایران هدایت شد.  

منبع:رادیو فرانسه