PEZHVAKEIRAN.COM حمله هوایی به کنسولگری ایران در دمشق؛ تهران خواستار نشست فوری شورای امنیت شد
 

حمله هوایی به کنسولگری ایران در دمشق؛ تهران خواستار نشست فوری شورای امنیت شد

ببینید: تصاویری از ساختمان تخریب شده کنسولگری ایران در دمشق پس از حمله هوایی روز دوشنبه - اول آوریل

۱۳ فروردین ۱۴۰۳ - ۱ آوریل ۲۰۲۴

ساختمان کنسولگری ایران در دمشق هدف حمله هوایی قرار گرفت. فیلم‌ها و عکس‌هایی که منتشر شده‌اند آسیب جدی به ساختمان و خودروها را نشان می‌دهند.

به حسین اکبری سفیر ایران در سوریه و خانواده‌اش آسیبی نرسیده است اما گزارش‌ها حاکی از کشته شدن چند نفر در این حمله است از جمله سرتیپ محمدرضا زاهدی از فرماندهان ارشد نیروی قدس سپاه.

حسین اکبری سفیر ایران در دمشق پس از این حمله به شبکه خبر گفت: «جنگنده‌های اف‌٣۵ اسرائیلی از جولان با شش موشک ساختمان کنسولگری را هدف قرار دادند.»

«من خودم در سفارت بودم و دیدم که ساختمان سفارت و شیشه‌هایش هم آسیب دید.»

او گفت این حمله نشان‌دهنده این است که اسرائیل «هیچ قانون بین‌المللی را به رسمیت نمی‌شناسد و برای رسیدن به آنچه می‌خواهد، دست به هر کار غیرانسانی می‌زند.»

  • ساختمان ویران شده

به گزارش ایرنا، فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه در سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق حضور یافته و در مکالمه تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران این حمله را محکوم کرده است.

عصر دوشنبه - ۱۳ فروردین، اول آوریل - دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد طی نامه‌ای خواستار برگزاری جلسه فوری شورای امنیت در ارتباط با حمله به کنسولگری این کشور در دمشق شد.

در این نامه ضمن درخواست محکوم کردن این حمله از سوی شورای امنیت، این حمله هوایی چنین ارزیابی شده است: «نقض آشکار منشور ملل متحد، قوانین بین‌الملل و اصل اساسی مصونیت اماکن دیپلماتیک و کنسولی - همان‌طور که صراحتاً در کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱، کنوانسیون وین درباره روابط کنسولی ۱۹۶۳ و همچنین کنوانسیون پیشگیری و مجازات جرایم علیه افراد تحت حمایت بین‌المللی از جمله عوامل دیپلماتیک ۱۹۷۳، بدان اشاره شده - است».

زهرا ارشادی، معاون سفیر دایمی ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرده کشورش «حق مشروع و ذاتی خود را بر اساس قوانین بین‌المللی و منشور ملل متحد برای پاسخ قاطع به این‌گونه اقدامات تروریستی محفوظ می‌داند».

این دومین حمله هوایی اسرائیل به سوریه در کمتر از ۲۴ ساعت گذشته است.

در روز جمعه گذشته هم اسرائیل در مرگبارترین حمله به سوریه ظرف چند ماه گذشته شهر حلب سوریه را هدف قرار داد که در نتیجه آن بیش از ۴۰ نفر کشته شدند.

اسرائیل در چند سال گذشته صدها حمله به اهداف مرتبط با ایران در سوریه انجام داده است اما به ندرت این حملات را تایید یا تکذیب می‌کند.

واکنش آمریکا: در حال بررسی جزییات حمله و عامل آن هستیم

وزارت خارجه آمریکا در واکنش به حمله هوایی امروز به کنسولگری ایران در دمشق گفته یک تیم ویژه را مسئول بررسی این واقعه کرده است و مشغول بررسی جزییات برای یافتن عامل یا عوامل آن است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، عصر دوشنبه - اول آوریل - به خبرنگاران گفت آمریکا در حال مشورت و گفتگو با متحدان خود در منطقه و جمع‌آوری اطلاعات است.

آقای میلر گفته در حال حاضر دولت آمریکا نمی تواند درباره «تایید» محل مورهدف قرار گرفته و یا «عامل حمله» اظهارنظر کند.

این مقام آمریکایی درباره پیامدهای حمله هوایی امروز بر تحولات منطقه گفته: «من نمی‌خواهم پیش از آن که ما جزییات و اطلاعات کافی جمع‌آوری کنیم، اظهارنظری در این باره کنم اما واضح است که ما همیشه نگران هر چیزی که موجب افزایش تنش و درگیری در منطقه شود هستیم».

ساختمان کنسولگری ایران در دمشق

منبع تصویر،REUTERS

کشته‌شدگان کیستند؟

سپاه پاسداران ساعتی بعد از این حمله با انتشار اطلاعیه‌ای که خبرگزاری‌های داخل ایران مخابره کرده‌اند اسامی ۷ فرمانده و مستشار نظامی کشته شده در جریان این حمله را اعلام کرده است. این افراد عبارتند از:

  • سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی
  • سرتیپ پاسدار محمدهادی حاجی رحیمی

و ۵ نفر دیگر که سپاه پاسداران از آنها تحت عنوان مستشار و افسران نام برده است: حسین امان‌اللهی؛ مهدی جلالتی؛ محسن صداقت؛ علی آقا بابایی و علی صالحی روزبهانی.

روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران از حسین امان‌الهی تحت عنوان «رئیس ستاد کل نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شاخه سوریه و لبنان» یاد کرده و همچنین محمدهادی حاجی رحیمی را «دوست صمیمی و جانشین (محمدرضا) زاهدی» و از نیروهای «شاخه سوریه و لبنان نیروی قدس سپاه پاسداران» معرفی کرده است.

ساختمان کنسولگری ایران در دمشق

تحلیل: این ارتقاء تنش به سطحی جدید است

جرمی بوئن - سردبیر ارشد بین‌المللی بی‌بی‌سی

از نظر من اسرائیل در حال محک زدن اوضاع در مقابله خود با ایران و حزب الله است که همین الان هم در حال درگیری با اسرائیل در مناطق شمالی این کشور و داخل خاک لبنان است.

این یک سیگنال از سوی اسرائیل است و پیغام آن جدیت این کشور برای افزایش فشار بر دشمنانش است.

این یک چالش است.

آنها به دنبال این هستند که ببینند واکنش طرف مقابل چه خواهد بود. حتما پاسخی در کار خواهد بود اما احتمالا این واکنش تلافی‌جویانه آن چیزی نخواهد بود که مردم ممکن است انتظارش را داشته باشند.

ممکن است به جای یک حمله موشکی این پاسخ یک حمله سایبری باشد - گزینه‌ای که بسیار محتمل است.

سفیر سوریه در مقابل ساختمان سفارت ایران در دمشق

فیصل مقداد، وزیرخارجه سوریه ساعتی بعد از این حمله هوایی به مقابل ساختمان کنسولگری ایران در دمشق رفت

از انفجار کتاب نفیس در دستان سفیر تا حمله هوایی به سفارت ایران در دمشق

امیر پیام - بی‌بی‌سی

این نخستین بار نیست که ایران اسرائیل را به حمله به ساختمان‌های دیپلماتیک خود در دمشق متهم می‌کند.

در حقیقت ساختمان سفارت جمهوری اسلامی در دمشق ۴۰ سال پیش هم شاهد یک حمله هدفمند دیگر بود که طی آن علی‌اکبر محتشمی‌پور، سفیر وقت هدف قرار گرفت.

رونن برگمن، روزنامه‌نگار سرشناس اسرائیلی که تحقیق مفصلی در ارتباط با تاریخچه قتل‌های هدفمند موساد انجام داده و نتایج آن را در کتاب «برخیز و اول تو بکش» منتشر کرده، جزئیات عملیات ترور علی‌اکبر محتشمی‌پور را به نقل از مقام‌ها و افسران سابق موساد تشریح کرده و در کتاب خود نوشته در اوایل سال ۱۹۸۴ (بهمن ۱۳۶۲) نیروهای اطلاعاتی اسرائیل در یک بسته پستی، کتابی نفیس را برای سفیر ایران در دمشق ارسال کردند که در آن یک بمب کار گذاشته شده بود.

علی اکبر محتشمی‌پور از این انفجار جان به در برد و بعدها در گفتگو با رسانه‌های داخل ایران تشریح کرد که اگر هنگام باز کردن کتاب سرش را بالای آن برده بود حتما کشته شده بود اما چون کتاب را روی میز گذاشته و سپس آن را باز کرده بود انفجار تنها به یک دست او و بخشی از چشم و صورتش آسیب رسانده بود.

رونن برگمن در کتاب خود علت تصمیم اسرائیل برای ترور سفیر ایران در دمشق را نقش علی اکبر محتشمی‌پور در تاسیس حزب‌الله لبنان ذکر کرده است.

در گفتگوی اختصاصی چند سال پیش با این خبرنگار اسرائیلی از او پرسیدم که «آیا مطابق قوانین بین‌المللی حمله به یک مقام یا مکان دیپلماتیک، اعلان جنگ علیه آن کشور محسوب نمی‌شود؟».

آقای برگمن گفت در آن سال‌ها، حملات انتحاری، بمب‌گذاری‌ها و گروگان‌گیری‌های متعدد شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در لبنان منجر به مرگ ده‌ها شهروند و نظامی اسرائیلی شده بود و همین تل‌آویو را برای انجام چنین عملیاتی آن هم در داخل سفارت جمهوری اسلامی در دمشق مجاب کرده بود.

ببینید:

تیتر روزنامه اطلاعات در بهمن ۱۳۶۲ - ترور علی‌اکبر محتشمی‌پور

تیتر روزنامه اطلاعات در بهمن ۱۳۶۲

محمدرضا زاهدی کیست؟

محمدرضا زاهدی

منبع تصویر،SNN.IR

توضیح تصویر،

بر اساس گزارش‌ها محمدرضا زاهدی از فرماندهان ارشد نیروی قدس سپاه از جمله کشته‌شدگان است

به گزارش رسانه‌های ایران، محمدرضا زاهدی در سال ۱۳۵۹ در سن ۲۰ سالگی به سپاه پاسداران پیوست.

او در جنگ ایران و عراق از فرماندهان رده میانی سپاه بود و از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۵ فرماندهی تیپ ۴۴ قمر بنی‌هاشم را بر عهده داشت.

محمدرضا زاهدی بعد از پایان جنگ با عراق، مدارج ترقی را طی کرد و در سال ۱۳۸۴ فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران شد.

سرتیپ زاهدی که مدتی فرمانده قرارگاه ثارالله و معاون عملیات سپاه پاسداران بود، در سال ۱۳۸۷ به نیروی قدس پیوست که مسئولیت فعالیت‌های نظامی برون‌مرزی سپاه پاسداران را بر عهده دارد.

بنابر گزارش رسانه‌های ایران سرتیپ زاهدی تا سال ۱۳۹۵ در نیروی قدس، فرمانده سپاه سوریه و لبنان بود.

نقشه سفارت ایران در دمشق

منبع:بی بی سی