یک کارشناس: اقتصاد روسیه با پایان جنگ اوکراین سقوط خواهد کرد

یک کارشناس مسائل روسیه در کالج سنت‌آنتونی در دانشگاه آکسفورد بر این باور است که اقتصاد روسیه با پایان جنگ اوکراین سقوط خواهد کرد. به گفته میشائیل رُخلیتس، رشد کنونی اقتصاد روسیه صرفا بر مبنای تسلیحات است و پایدار نیست.

میشائیل رُخلیتس، کارشناس متخصص در زمینه اقتصاد روسیه، اروپای شرقی و اوراسیا در کالج سنت‌آنتونی در دانشگاه آکسفورد در گفتگو با رسانه آلمانی ntv می‌گوید، از بین رفتن بازار اروپا برای اقتصاد غیرنظامی روسیه یک "فاجعه" است.

رخلیتس با اشاره به این که "رشد کنونی [اقتصاد] در روسیه صرفا بر مبنای تسلیحات است"، خاطرنشان می‌کند که "رشد اقتصادی مبتنی بر جنگ، پایدار نیست."

بیشتر بخوانید: پوتین مدعی است قصد گسترش جنگ را ندارد و مذاکره را رد نمی‌کند

به گفته او، روس‌ها سلاح‌هایی می‌سازند که در اوکراین نابود می‌شوند تا سپس سلاح‌های جدید بسازند. هر نارنجک بالقوه‌ای که باید تولید شود در ابتدا به عنوان یک عامل مثبت در رشد اقتصادی به شمار می‌آید، "اما این‌ها سرمایه‌گذاری برای آینده نیستند. اگر جنگ اوکراین تمام شود، این اقتصاد از بین خواهد رفت."

اینترنت بدون سانسور با سایفون دویچه‌ وله

رُخلیتس در این گفتگو با اشاره به این که "اتحاد جماهیر شوروی نیز به همین دلیل شکست خورد" می‌افزاید: «تعداد زیادی از مردم [شوروی] به ادامه و دوام صنعت جنگ وابسته بودند. این گروه‌های لابی اکنون با ترویج و تبلیغ گسترده صنعت جنگ، دوباره ایجاد شده‌‌اند.»

این متخصص در زمینه اقتصاد روسیه درادامه خاطرنشان می‌کند که این گروه از افراد، "از اینکه جنگ به پایان برسد و بیکار شوند هراس دارند"، از این رو در برابر خاتمه جنگ مقاومت می‌‌کنند.

وعده کمک ۱۰۰ میلیون یورویی ژاپن برای بازسازی اوکراین

خبرگزاری کیودو ژاپن گزارش داده که ژاپن در جریان نشستی در ۱۹ فوریه در توکیو به اوکراین قول کمکی به ارزش ۱۵.۸ میلیارد ین داده که برابر با حدود ۱۰۰ میلیون یورو خواهد داد. بر اساس این گزارش، این بودجه برای بازسازی در هفت زمینه از جمله بخش کشاورزی و همچنین آواربرداری در نظر گرفته شده است.

به گزارش تلویزیون ان‌اچ‌کی‌ژاپن، فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن و دنیز شمیهال، نخست‌وزیر اوکراین به همراه نمایندگانی از دولت و بخش صنعت هر دو کشور در این نشست شرکت خواهند کرد.

کاخ سفید: اظهارات دونالد ترامپ درباره ناتو و روسیه "هولناک" است

اندرو بیتس، سخنگوی کاخ سفید روز شنبه ۲۱ بهمن، اظهارات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا درباره اعضای ناتو را "هولناک" توصیف کرد.

اشاره بیتس به سخنان دونالد ترامپ در جریان گردهمایی انتخاباتی او در کارولینای جنوبی است. ترامپ در این سخنرانی به گفتگوی خود با "رئیس‌جمهوری یک کشور بزرگ" در خصوص پرداخت سهم اعضای ناتو اشاره کرده بود.

بیشتر بخوانید: هشدار رئیس نشست امنیتی مونیخ نسبت به حمله روسیه به خاک ناتو

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در این سخنرانی گفت که این "رئیس‌جمهوری یک کشور بزرگ" از او پرسیده "در صورتی که پول پرداخت نکنیم و روسیه بار دیگر به ما حمله کند آیا از ما محافظت خواهید کرد؟" و ترامپ هم در پاسخ گفته است: «نه، از شما محافظت نمی‌کنم، در واقع آن‌ها را ترغیب هم می‌کنم که هر کاری می‌خواهند با شما انجام دهند، باید پول بدهید.»

سخنگوی کاخ سفید با انتقاد از سخنان دونالد ترامپ "تشویق به حمله به نزدیک‌ترین متحدان‌مان توسط رژیم‌های خون‌ریز" را "هولناک و تکان‌دهنده" خواند.

بیشتر بخوانید: اسلواکی: ورود اوکراین به ناتو می‌تواند منجر به جنگ جهانی سوم شود

دونالد ترامپ پیش از این در دوران ریاست جمهوری خود بارها از این که ایالات متحده آمریکا در مقایسه با سایر اعضای ناتو سهم بیشتری پرداخت می‌کند انتقاد کرده بود.

منبع:دویچه‌وله